— 75 LAT KOŃCZY W NIEDZIELĘ ADAM MICHNIK.

— JAROSŁAW KACZYŃSKI O TYM, CO SIĘ WYDARZY W SĄDACH I CENACH PALIW – 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2021/10/16/

— PIS BAWI SIĘ NARODOWCAMI? A MOŻE ONI NIM KRĘCĄ – JAK OGON PSEM? – Piotr Zaremba w INTERII: “Ciekawe jest co innego. Fakt, że kiedy tłumy euroentuzjastów dominują na ulicach, wychodzą naprzeciw nim jedynie narodowcy, to swoista porażka PiS. Ona trochę wynika z naturalnej konfuzji. Gdyby sam PiS skrzykiwał kontrmanifestantów, potwierdzałby tezę, że knuje polexit. Bąkiewicz nie ma takich oporów. Co i tak podsyca przekonanie drugiej strony, że obóz rządzący odsłania poprzez swoich zwolenników swoje prawdziwe oblicze. Ale przecież to nie dotyczy jedynie tej sytuacji. To środowiska narodowe wzięły w swoje ręce przed laty tradycję 11 Listopada, kiedy leżała ona, bezpańska, na ulicy. Dołączyło się trochę ludzi z innych ideowych parafii, ale widoczni byli przede wszystkim oni. I ciężko mieć o to do nich pretensję, choć nadali ogólnonarodowemu świętu zabarwieniu, przeciw któremu co roku się buntuję. Liderzy PiS przez lata oddawali im pole. Poza jednym rokiem, kiedy inicjatywę w organizowaniu obchodów przejął niby prezydent Andrzej Duda. Ale mariaż dwóch marszów był sztuczny. Co więcej, rządzącym nie starczyło wytrwałości, żeby podjąć wysiłek w rok później. Narodowców jest nie za wielu, ale są ruchliwi, zdolni do akcji bezpośrednich. Czasem takich, które bardzo mnie rażą, a czasem takich, które rozumiem – jak wtedy kiedy Bąkiewicz stawał z garstką kolegów w obronie postponowanych kościołów. Za to masowe uliczne poparcie dla PiS gdzieś się rozproszyło. W sondażach zwolennicy są. Ale ich nie widać, zostają w domach”.
https://wydarzenia.interia.pl/felietony/zaremba/news-pis-bawi-sie-narodowcami-a-moze-oni-nim-kreca-jak-ogon-psem,nId,5583747

— MIMO GROŹBY POLEXITU PIS WCIĄŻ ROŚNIE W SONDAŻACH – BEN STANLEY W POLITYCE: “Poparcie dla PiS w ostatnich tygodniach wzrosło, sięgając 40 proc. Poziom sympatii dla Koalicji Obywatelskiej ustabilizował się na poziomie 26–27 proc., podczas gdy Polska 2050 nadal notuje lekkie spadki (12 proc.) – wynika ze średnich sondażowych”.

— REALNE 226 MANDATÓW DLA PIS – DALEJ STANLEY: “Zakładając, że regionalne sympatie rozkładają się podobnie co w wyborach z 2019 r., takie wyniki dałyby PiS zapewne 226 mandatów w nowym Sejmie. W takim scenariuszu nietrudno sobie wyobrazić, że zamiast tworzyć nieprzewidywalną koalicję z 32 posłami Konfederacji, PiS chciałby powołać rząd mniejszościowy i walczyć o większość w pojedynczych głosowaniach i przez ewentualne transfery polityczne. Warto jednocześnie zwrócić uwagę, że jeśli obecne sondaże minimalnie zaniżają realne poparcie dla rządzącej partii, to mogłaby ona liczyć nawet na samodzielną większość”.

— NA RAZIE PIS JEST NAJSILNIEJSZY OD MIESIĘCY – DALEJ STANLEY: “To jednak nie znaczy, że polexit nie zaszkodzi PiS. Opinia publiczna reaguje powoli, ale jeśli stawka jest wystarczająco wysoka, to w końcu przełoży się to na jej sympatie. PiS ewidentnie ocenił, że może fundamentalnie zmienić relację prawną Polski z UE, jednocześnie odrzucając jakiekolwiek sugestie wyjścia ze wspólnoty, ale to wysoce ryzykowny manewr o niepewnym finale. Polexit jest procesem, a nie tylko pojedynczym wydarzeniem, i doświadczenie bycia unijnym pariasem może zmusić wyborców do skupienia się na polityce znacznie skuteczniejszej niż retoryczny lament opozycji o „odwracaniu się od Europy”. Na razie jednak PiS wydaje się najsilniejszy od miesięcy”.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/2139238,1,mimo-grozby-polexitu-pis-wciaz-rosnie-w-sondazach.read

— JAROSŁAW KACZYŃSKI JEST ZWOLENNIKIEM POZOSTANIA POLSKI W UNII – MÓWI JACEK CZAPUTOWICZ JĘDRZEJOWI BIELECKIEMU W PLUSIE/MINUSIE RZ: “Jarosław Kaczyński jest zwolennikiem pozostania Polski w Unii. Wie, że polexit oznaczałby cofnięcie rozwoju cywilizacyjnego kraju, oderwanie go od korzeni, zepchnięcie do geopolitycznej próżni. Doskonale rozumie, jaki był wynik balansowania Drugiej Rzeczypospolitej między Wschodem i Zachodem”.

— TA KOLIZJA JEST TEŻ WYNIKIEM DZIAŁAŃ PODEJMOWANYCH PRZEZ UE, STOSOWANIA PODWÓJNYCH STANDARDÓW WOBEC NASZEGO KRAJU. JAROSŁAW KACZYŃSKI CHCE UNII, W KTÓREJ POLSKA JEST TRAKTOWANA TAK SAMO – DALEJ CZAPUTOWICZ MÓWI BIELECKIEMU.

— NIE WIDZĘ NAWET UŁAMKA PROCENTU PRAWDOPODOBIEŃSTWA, ABY TAKI SCENARIUSZ DOPROWADZIŁ DO POLEXITU – DALEJ CZAPUTOWICZ W ROZMOWIE Z BIELECKIM W RZ: “Nie widzę nawet ułamka procentu prawdopodobieństwa, aby taki scenariusz doprowadził do polexitu. Z Unii żaden kraj nie może zostać wyrzucony. Rezygnacja z członkostwa może być tylko wynikiem suwerennej decyzji danego państwa. W Wielkiej Brytanii przez lata poparcie dla porzucenia Wspólnoty wahało się między 45 a 55 proc. Wszystko było więc możliwe. Ale u nas jest to 15–20 proc. i nawet gdyby w wyniku kampanii antyunijnej ten wskaźnik nieco wzrósł, to jednak wciąż dużo ponad 70 proc. będzie przeciw. Nikt w takiej sytuacji nie podejmie decyzji o wystąpieniu, nie przeprowadzi referendum. Jeśli zaś idzie o zawieszenie prawa głosu w Radzie UE, wymagałoby to jednomyślnej decyzji wszystkich państw poza Polską, co jest nieprawdopodobne”.

— JUŻ SAMO ZAWIESZENIE WYPŁATY ŚRODKÓW BARDZO OSŁABIŁOBY POZYCJĘ POLSKIEGO RZĄDU I MOGŁOBY DOPROWADZIĆ DO UTRATY WŁADZY PRZEZ PIS – DALEJ CZAPUTOWICZ W RZ: “Ale już samo zawieszenie wypłaty środków bardzo osłabiłoby pozycję polskiego rządu i mogłoby doprowadzić do utraty władzy przez PiS. Dlatego sądzę, że rząd będzie starał się tu znaleźć kompromis, choćby wycofując się z Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego”.

— A MY CIĄGLE WZYWAMY AMBASADORÓW! NIE MAMY WYCZUCIA, CO W DANEJ SYTUACJI NALEŻY ZROBIĆ. WZYWANIE AMBASADORA DAJE KRÓTKOTERMINOWY EFEKT PROPAGANDOWY NA UŻYTEK WEWNĘTRZNY – CZAPUTOWICZ NA PYTANIE BIELECKIEGO O SPRAWĘ ZIEMKIEWICZA: “Wezwanie ambasadora to w dyplomacji bardzo poważny krok, rzadko wykorzystywany przez kraje demokratyczne. A my ciągle wzywamy ambasadorów! Nie mamy wyczucia, co w danej sytuacji należy zrobić. Wzywanie ambasadora daje krótkoterminowy efekt propagandowy na użytek wewnętrzny, jednak w stosunkach zewnętrznych może przynieść odwrotny skutek. Czasami lepiej działać dyskretniej przez placówkę w danym kraju”.

— WIELU UWAŻA, ŻE IM OSTRZEJ SIĘ ZAGRA, TYM WIĘKSZE ODNIESIE SIĘ KORZYŚCI. ŻE MOŻEMY SAMODZIELNIE NA OSTRO PÓJŚĆ Z ŁUKASZENKĄ CZY Z CZECHAMI W SPRAWIE TUROWA, POSTRASZYĆ AMERYKANÓW LEX TVN CZY UNIĘ EUROPEJSKĄ POLEXITEM – DALEJ CZAPUTOWICZ: ”Wielu uważa, że im ostrzej się zagra, tym większe odniesie się korzyści. Że możemy samodzielnie na ostro pójść z Łukaszenką czy z Czechami w sprawie Turowa, postraszyć Amerykanów lex TVN czy Unię Europejską polexitem. Efekt jest taki, że dziś opinia o Polsce na świecie jest zła. Owszem, są tacy, którzy, jak Ukraina czy Litwa, ze względu na zagrożenie ze strony Rosji nas potrzebują. Ale to nie znaczy, że lubią. W polityce zagranicznej liczy się zaufanie, które trzeba budować latami”.

— WĘGRY PROWADZĄ POLITYKĘ PROROSYJSKĄ I PROCHIŃSKĄ – DALEJ CZAPUTOWICZ: “Polska jest demokracją, państwem prozachodnim, zawsze bez wahania wspieramy Stany Zjednoczone. USA mają u nas interesy strategiczne, czego przejawem jest amerykańska obecność wojskowa. Natomiast Węgry prowadzą politykę prorosyjską i prochińską, działają przeciwko interesom Ukrainy, co na pewno nie podoba się w USA”.
https://www.rp.pl/plus-minus/art19015801-jacek-czaputowicz-ue-stosuje-podwojne-standardy-wobec-polski

— NA NOWOGRODZKIEJ ZAPADŁA DECYZJA, ŻE NA PIENIĄDZE Z FUNDUSZU ODBUDOWY TRZEBA MACHNĄĆ RĘKĄ I SZUKAĆ NOWYCH ŹRÓDEŁ FINANSOWANIA – DOMINIKA WIELOWIEYSKA W GW: “- Na Nowogrodzkiej zapadła decyzja, że na pieniądze z Funduszu Odbudowy trzeba machnąć ręką i szukać nowych źródeł finansowania – słyszę od dwóch moich rozmówców. Ich zdaniem decyzja Trybunału Julii Przyłębskiej o wyższości prawa krajowego nad unijnym jest efektem przemyśleń Jarosława Kaczyńskiego. Ten sam tok rozumowania można dostrzec w wypowiedziach prezesa NBP Adama Glapińskiego: – Świat dusi się od pieniędzy, a warunki finansowania na rynku mogą być lepsze od Funduszu Odbudowy. Moi rozmówcy z PiS twierdzą, że Polska może jednostronnie wypowiedzieć umowę międzynarodową o Funduszu Odbudowy, tak by nie brać odpowiedzialności za długi innych krajów”.

— WEŹMIEMY DO KOŃCA PRZYSZŁEGO ROKU 19 MLD ZŁ DOTACJI BEZZWROTNYCH, BO TO ONE SĄ NAJCENNIEJSZĄ CZĘŚCIĄ FUNDUSZU ODBUDOWY – DALEJ WIELOWIEYSKA: “- Zgodzimy się na te wszystkie historie praworządnościowe, przy których Komisja Europejska się upiera i weźmiemy do końca przyszłego roku 19 mld zł dotacji bezzwrotnych, bo to one są najcenniejszą częścią Funduszu Odbudowy. To dotacje bezzwrotne mają popłynąć w pierwszej kolejności do krajów członkowskich, przede wszystkim w 2022 roku. A później w razie czego na pożyczki z Funduszu Odbudowy machniemy ręką i pożyczymy coś na rynku – mówi jeden z polityków obozu rządzącego”.

— PIENIĄDZE UNIJNE MOGĄ TRAFIĆ BEZPOŚREDNIO DO SAMORZĄDÓW – DALEJ WIELOWIEYSKA: “PiS jest dodatkowo zaniepokojony wizją wzmocnienia samorządów. Do Nowogrodzkiej docierają bowiem wieści, że Komisja Europejska chce, aby pieniądze bezpośrednio płynęły do polskich samorządów, a nie do budżetu centralnego. Bruksela nie chce bowiem robić wrażenia, że karze całą Polskę za poczynania rządu PiS”.

— KACZYŃSKI SIĘ WAHA CO ZROBIĆ – KONKLUZJA WIELOWIEYSKIEJ: “Może prezes PiS sam do końca jeszcze nie wie, którą drogą pójść. Z jednej strony boi się scenariusza, w którym rząd dostanie mało pieniędzy, a większość dotacji pójdzie do samorządów, co wzmocni opozycję. A z drugiej zablokowanie Funduszu Odbudowy dla samorządów może oznaczać, że notowania partii rządzącej spadną jeszcze bardziej. W każdym razie groźba, że Polska dostanie mniej pieniędzy na rozwój albo dostanie je na gorszych warunkach, jest realna”.
https://wyborcza.pl/7,75968,27695200,kaczynski-sie-waha-zabiegac-o-pieniadze-z-unii-czy-machnac.html

— TRZEBA ZAWIADOMIĆ BRUKSELĘ, ŻE REZYGNUJEMY Z PIENIĘDZY, PRZYNAJMNIEJ TYCH Z PROGRAMU ODBUDOWY, GDYŻ TO ONE STAŁY SIĘ PRZEDMIOTEM UNIJNEJ GRY. ABY PAŃSTWO W TAKI SPOSÓB MOGŁO ODZYSKAĆ POLE MANEWRU, TO MY SAMI – JEGO OBYWATELE, MUSIELIBYŚMY PRZESTAĆ UBÓSTWIAĆ UNIJNE PIENIĄDZE W NIEPRZYZWOITY I UPOKARZAJĄCY SPOSÓB – JAN ROKITA W DZIENNIKU POLSKIM: “Jacek Saryusz-Wolski, człowiek, który wprowadzał Polskę do Unii, a u boku premiera Buzka negocjował super-korzystny dla Polski Traktat Nicejski, mówi dziś, że zna rozwiązanie tej kwadratury koła. Jest ono proste. Trzeba zawiadomić Brukselę, że rezygnujemy z pieniędzy, przynajmniej tych z Programu Odbudowy, gdyż to one stały się przedmiotem unijnej gry. Logika Saryusza jest niepodważalna. Wiadomo, że polska gospodarka może pozyskać fundusze na „rynkach finansowych” bez udziału Unii, zaś rezygnacja z pieniędzy z dnia na dzień cały kłopot przenosi z Warszawy do Brukseli. W logicznym rozwiązaniu Saryusza tkwi jednak pewien szkopuł. Aby państwo w taki sposób mogło odzyskać pole manewru, to my sami – jego obywatele, musielibyśmy przestać ubóstwiać unijne pieniądze w nieprzyzwoity i upokarzający sposób. I pojąć, że każde rzekomo „za darmo” wypłacane pieniądze, mają drugą stronę: uzależnienie i podatność na szantaż. Obiadów za darmo nie ma bowiem ani w życiu, ani w polityce”.
https://plus.dziennikpolski24.pl/luksus-wlasnego-zdania-pieniadze/ar/c17-15850801

— JEŻELI POLSKA JEST POWAŻNYM PAŃSTWEM, TO MUSI BYĆ POWAŻNIE POTRAKTOWANA, W TYM SENSIE, ŻE SANKCJE, KTÓRE ZOSTANĄ NAŁOŻONE NA POLSKĘ, MUSZĄ BYĆ POWAŻNE – ANDRZEJ RZEPLIŃSKI W ROZMOWIE Z ELIZĄ OLCZYK W RZ: “Ten wyrok jest kuriozalny, zarówno jeżeli chodzi o jego treść, jak i o tych, którzy go wydali. Unia Europejska nie może nie zareagować w tej sytuacji. Oczekuję jej reakcji. Jeżeli Polska jest poważnym państwem, to musi być poważnie potraktowana, w tym sensie, że sankcje, które zostaną nałożone na Polskę, muszą być poważne. Nie wiem, na co się Unia zdecyduje. Czy to będą sankcje finansowe, czy zostanie uruchomiony art. 7 i Polska zostanie pozbawiona prawa głosu w Radzie Europejskiej? Jeżeli decyzja o ukaraniu zostanie podjęta, to nie będę miał pretensji do organów stanowiących UE. Unia to jest wspólnota losów prawie 500 mln ludzi. Bez prawa ta wspólnota nie ma szans na przetrwanie. Jarosław Kaczyński powiedział, że oczekiwał takiego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, jaki zapadł. Dla mnie jest to równoznaczne ze stwierdzeniem, że niektórzy sędziowie są na krótkiej smyczy obecnej władzy. Przykro mi to mówić, ale są w Trybunale Konstytucyjnym tacy sędziowie jak Mariusz Muszyński, który zataił w 2015 r. w swoim CV, że służył w Urzędzie Ochrony Państwa. A skoro tak, to jaką mamy pewność, że nie ma jakichś zobowiązań wobec służb lub władzy i jego wyroki nie są tym motywowane?”

— RZEPLIŃSKI NA PYTANIE OLCZYK O SWOJE STANOWISKO WS ABORCJI I WYROKU TK: “Uważam, że aborcja jest zabójstwem, czyli pozbawieniem życia. Ale nawet w kodeksie karnym ma pani różne określenia związane z okolicznością pozbawienia kogoś życia. Czym innym jest zabójstwo z premedytacją, czym innym bójka ze skutkiem śmiertelnym, czym innym wypadek drogowy, w którym były ofiary śmiertelne. Te przypadki są traktowane w prawie karnym inaczej niż zabójstwo z premedytacją i aborcja też powinna być inaczej traktowana, co nie zmienia faktu, że życie istoty ludzkiej zostaje przerwane. Gdy dochodzi do konfliktu między życiem lub zdrowiem ciężarnej kobiety a życiem jej płodu, decyzję podejmuje matka. Podobnie jak w przypadku ciąży będącej wynikiem gwałtu. W takiej tragicznej sytuacji życiowej kobieta winna mieć wsparcie instytucji państwa”.
https://www.rp.pl/plus-minus/art19015831-andrzej-rzeplinski-wyrok-trybunalu-konstytucyjnego-jest-kuriozalny

— PLATFORMA ROZPACZLIWIE SZUKA POMYSŁU NA POSZERZENIE POPARCIA, A JEJ LIDEROM WCIĄŻ SIĘ WYDAJE, ŻE STRASZENIE POLEXITEM MOŻE ZMOBILIZOWAĆ – RYSZARD TERLECKI W DZIENNIKU POLSKIM: “Tak więc około 20 tysięcy osób stawiło się na Placu Zamkowym, żeby wyrazić swoje przywiązanie do Tuska i „tego co było”. W innych miastach liczba manifestantów była o wiele skromniejsza, co świadczy o rosnącym rozczarowaniu bezprogramową i bezradną opozycją. A także krzykliwą i ordynarną, jak we Wrocławiu, gdzie jedna z opozycyjnych maskotek ciskała przekleństwami ku radości części zebranych”.

— TYLKO ZAJADŁA TVN NIE ZAWIODŁA – DALEJ TERLECKI: “Także dobór mówców na warszawskim wiecu wskazywał na wyjałowienie Platformy choćby z pozorów świeżości i oryginalności. Zebrani tam emeryci polityki i weterani obciachu, z Moczulskim (tak, tak, chociaż trudno w to uwierzyć), odkurzonym Millerem, byłym rzecznikiem Bodnarem, niezawodnym Owsiakiem czy histeryczną Lempart, nie mieli nic do powiedzenia poza powtarzaniem antyrządowych banałów. Nawet na opozycyjnych portalach, słynących z rzetelności á rebours, trudno było w następnych dniach znaleźć jakieś pozytywne komentarze. Tylko najbardziej zajadła TVN i tym razem nie zawiodła”.

— Z TAKIM PROGRAMEM LEPIEJ SIĘ NIE AFISZOWAĆ – DALEJ TERLECKI: “Oczywiście pozostają jeszcze wezwania do zastosowania wobec Polski rozmaitych sankcji i żebranie w Brukseli o działania, które mogłyby zahamować gospodarczy rozwój i uszczuplić dochody zwykłych obywateli, ale z takim programem lepiej się nie afiszować”.
https://plus.dziennikpolski24.pl/wszystko-jest-polityka-gdy-ulica-zawodzi/ar/c15-15850827

— POLSKA NIE JEST CELEM PRZYBYSZÓW. POLSKA BRONI EUROPY, PRZEDE WSZYSTKIM NIEMIEC. BRONI PRZED FALĄ, KTÓREJ LICZEBNOŚĆ JEST W ISTOCIE NIEOGRANICZONA – JACEK KARNOWSKI: “Polska nie jest celem przybyszów. Polska broni Europy, przede wszystkim Niemiec. Broni przed falą, której liczebność jest w istocie nieograniczona. Mińsk i Moskwa mogą sprowadzić w istocie nieograniczoną liczbę Irakijczyków, Kongijczyków, Sudańczyków. Azja to bardzo ludny kontynent”.

— POLSKA BRONI EUROPY I NIEMIEC KOSZTEM OLBRZYMICH NAKŁADÓW. MUSIMY DZIAŁAĆ STANOWCZO, A TO Z KOLEI NARAŻA NAS NA ATAKI W LIBERALNYCH, ZACHODNICH MEDIACH, KTÓRE PUBLIKUJĄ WZRUSZAJĄCE MATERIAŁY O ZAGUBIONYCH PRZYBYSZACH – DALEJ KARNOWSKI: “Polska broni Europy i Niemiec kosztem olbrzymich nakładów, i kosztem wielkiego wysiłku organizacyjnego. Zbudowaliśmy jedną zaporę, budujemy kolejną. Wydaliśmy setki milionów złotych, wydamy kolejne półtora miliarda. Musimy działać stanowczo, a to z kolei naraża nas na ataki w liberalnych, zachodnich mediach, które publikują wzruszające materiały o zagubionych przybyszach. W kraju rząd musi mierzyć się z opozycją, która gra razem z Łukaszenką, i atakuje szantażem moralnym, oskarża, wyzywa, piętnuje. Na razie spór graniczny działa na korzyść obozu rządzącego, ale czy tak będzie również za miesiąc czy za pół roku? Jak rozwinie się sytuacja, jeżeli będzie przybywało ofiar śmiertelnych?”

— W TYM SAMYM CZASIE BERLIN I UNIA EUROPEJSKA ATAKUJĄ POLSKĘ BARDZO BRUTALNYMI METODAMI. ZY BERLIN I BRUKSELA MAJĄ ŚWIADOMOŚĆ, JAK WIELE RYZYKUJĄ? CZY NAPRAWDĘ NIE SŁYSZĄ TYCH OKRZYKÓW „GERMANY! GERMANY!”? – DALEJ KARNOWSKI: “W tym samym czasie Berlin i Unia Europejska atakują Polskę bardzo brutalnymi metodami. Wstrzymują fundusz odbudowy, wstrzymują pozostałe fundusze. Grożą, szantażują, oskarżają. Wytaczają coraz cięższe działa. Próbują skokowo obniżyć poziom naszej suwerenności. Próbują obalić rząd, który broni granicy Unii Europejskiej tak twardo, jak to tylko możliwe. Broni w interesie Polski, ale także – może nawet bardziej – w interesie Niemiec i Europy. Czy Berlin i Bruksela mają świadomość, jak wiele ryzykują? Czy naprawdę nie słyszą tych okrzyków „Germany! Germany!”? I czy naprawdę sądzą, że obecny scenariusz jest jedynym możliwym? Byłoby dobrze, gdyby niemiecki rząd przemyślał całą sytuację i wyciągnął odpowiednie wnioski”.
https://wpolityce.pl/polityka/570107-atakujac-polske-broniaca-dzis-europy-berlin-wiele-ryzykuje

— PRZYPOMNIJMY PANU MICHNIKOWI, ŻE TO JEGO ŚRODOWISKO POCHWALA OD 2015 ROKU BOJÓWKARSTWO. „MOGĄ DRZEĆ GĘBY TAK ZWANI OBYWATELE RP, MOŻE I GRUPA PANA BĄKIEWICZA” – MICHAŁ KARNOWSKI: “To te środowiska atakowały żałobników pod Pałacem Prezydenckim tuż po 10 kwietnia 2010 roku. Próbowały rozbijać i blokować miesięcznice smoleńskie. Urządzają wściekłe, diabelskie wycia pod siedzibą TVP. Atakują wychodzące z pracy dziennikarki. Próbowali puczów, puczyków, majdanów i wyłączeń prądu w Polsce. Do tego wiele innych prowokacji, a wszystko zwieńczone wybuchem agresji, przemocy i wulgarności wokół tzw. Strajku Kobiet. Zawsze ze wsparciem mediów lewicowo-liberalnych, zawsze z poklaskiem środowisk związanych z pismem Adama Michnika, a często i samej redakcji. To oni także urządzają głośne i chamskie kontrmanifestacje na wiecach Prawa i Sprawiedliwości, na spotkaniach prezydenta Andrzeja Dudy. (…) Przypomnijmy też panu Michnikowi, że to jego środowisko pochwala od 2015 roku wszelkiego rodzaju bojówkarskie akcje, nazywając je „obywatelskimi”. Mogą drzeć gęby tzw. Obywatele RP, może tzw. Strajk Kobiet, może i grupa pana Bąkiewicza”.
https://wpolityce.pl/polityka/570114-moga-drzec-geby-tzw-obywatele-rp-moze-i-pan-bakiewicz

— RWIE SIĘ WSPÓŁPRACA PARTII OPOZYCYJNYCH W PARLAMENCIE. TO „EFEKT TUSKA” – MÓWIĄ NAM POLITYCY LEWICY. TAKŻE LUDZIE PSL PRZYZNAJĄ, ŻE WOLELI SCHETYNĘ – PAWEŁ WROŃSKI W GW: “Nad współpracą sejmową unosi się „duch Donalda Tuska”. – Każdy z przywódców partii opozycyjnych stara się w jakiś sposób akcentować swoją podmiotowość wobec Tuska – twierdzi jeden z polityków Lewicy.- Najlepiej współpraca układała się za czasów Grzegorza Schetyny: zaprosił, porozmawiał i wiele rzeczy ustalaliśmy wspólnie – podkreśla jeden czołowych polityków PSL. – Efekt Tuska? Oczywiście, że tak, mało znam polityków tak bardzo bezceremonialnych i aroganckich wobec partnerów z opozycji – komentuje Włodzimierz Czarzasty z Lewicy”.

— POLITYCY WSKAZUJĄ NA NIEZBORNOŚĆ KOALICJI OBYWATELSKIEJ – DALEJ WROŃSKI: “Inni politycy wskazują na brak dyscypliny i niezborność Koalicji Obywatelskiej, która ciągle nie uporządkowała sytuacji wewnętrznej po przejęciu partii przez Tuska. – W środę na sali było jedynie 218 posłów PiS, bo zwolennicy Bielana i poseł Łukasz Mejza szantażowali Kaczyńskiego, który obiecał im Ministerstwo Sportu. Tyle że głosowanie w sprawie przerwy opozycja i tak przegrała. Dlaczego? Aż 11 posłów Koalicji Obywatelskiej nie głosowało”.
https://wyborcza.pl/7,75398,27694902,zgrzyty-i-trzaski-w-opozycji-tusk-nie-podoba-sie-partnerom.html

— PRZEKAZ PO TO SAME GADAJĄCE GŁOWY POD KRAWATEM. GDZIE SĄ MEMY? BILLBOARDY? ULOTKI? KANAŁ NA FEJSIE? AGNIESZKA KUBLIK W GW: “Do PO zgłaszają się wolontariusze szkoleni przez twórców kampanii Obamy i Macrona, socjolodzy, spece od PR, analitycy. Ale PO nie ma dla nich czasu. (…) Ci wolontariusze potrafią przeprowadzać kampanie nie tylko negatywne, ale również profrekwencyjne. A w kolejnych wyborach zaledwie kilka procent może zdecydować o tym, kto będzie rządził Polską. Dlaczego PO wzdraga się korzystać z ich współpracy? Oferują pomoc za darmo, żaden z platformianych kolegów na tym nie straci”.

— PLATFORMA CHODZI CAŁY CZAS NA PASKU PIS. JEST REAKTYWNA. – DALEJ KUBLIK W GW: “Platforma chodzi cały czas na pasku PiS. Jest reaktywna. Trudno o lepszy przykład niż sytuacja na granicy. PiS opowieść o niej przejął i zdominował całkowicie. Platforma nie potrafi się przebić z niczym poza pełnymi współczucia ogólnikowymi. Kolejni politycy pod krawatem żalą się przed kamerami, że PiS cynicznie gra stanem wyjątkowym. I się nie mylą. Ale gdzie są memy? Chwytliwe ulotki roznoszone przez wolontariuszy? Spoty telewizyjne – wystarczy 15 sekund? Billboardy w całej Polsce? To nie jest jakaś specjalna kreatywność, to abecadło”.

— WIĘKSZOŚĆ NIE WYGRYWA DLATEGO, ŻE JEST. WYGRYWA, JEŚLI O ZWYCIĘSTWO Z CAŁYCH SIŁ ZABIEGA. PO NIE ZABIEGAŁA. WIEM, BO WIDZIAŁAM – KONKLUZJA KUBLIK: “Tusk marzy o 30 proc. poparcia. Jeśli myśli, że sam tyle osiągnie, jest naiwny. A jeśli myśli, że z kimś – to czy wie z kim? Bo ja nie widzę nikogo takiego. Na niedzielnym Tusk wiecu zapowiadał: „Zwyciężymy, bo jest nas większość”. Myli się. My, demokraci, mieliśmy większość i w wyborach parlamentarnych w 2015 r., i w 2019 r. w prezydenckich. A przegraliśmy. Większość nie wygrywa dlatego, że jest. Wygrywa, jeśli o zwycięstwo z całych sił zabiega. PO nie zabiegała. Wiem, bo widziałam”.
https://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,27682091,przekaz-po-to-same-gadajace-glowy-pod-krawatem-gdzie-sa-memy.html

— PODATKOWY FRANKENSTEIN – PIOTR WÓJCIK W TYGODNIKU POWSZECHNYM: “Polski Ład miał uczynić system danin bardziej sprawiedliwym. Po serii kolejnych zmian powstał chaos, na którym nie skorzysta nikt”.
https://www.tygodnikpowszechny.pl/podatkowy-frankenstein-169289

— JEŚLI SPOJRZEĆ NA MAPĘ POLSKI, WIDAĆ W TEJ CHWILI WYRAŹNĄ ODWROTNĄ KORELACJĘ POMIĘDZY POZIOMEM ZASZCZEPIENIA I LICZBĄ ZAKAŻEŃ: NA WYKRESIE PONIŻEJ PORÓWNANA JEST KRZYWA ZAKAŻEŃ W NAJBARDZIEJ WYSZCZEPIONYM WOJEWÓDZTWIE MAZOWIECKIM (58,3 PROC.) A MNIEJ ZAINTERESOWANYMI SZCZEPIENIAMI LUBELSKIM (44,6 PROC.) I PODLASKIM (48,9 PROC.) – MIŁADA JĘDRYSIK W OKO.PRESS.
https://oko.press/podlaskie-lubelskie-i-podkarpackie-najwiekszy-odsetek-zajetych-lozek-covid-19/

— W NIEDZIELĘ 75 DNI DO KOŃCA ROKU.

— URODZINY: Maciej Wąsik, Michał Kuczmierowski, Tomasz Cimoszewicz, Jerzy Kwieciński, Jarosław Katulski, Zbigniew Dziewulski, NIEDZIELA: Adam Michnik, Antoni Dudek, Justyna Suchecka, Rafał Woś, Andrzej Mikosz.