— PO POŁUDNIU PREMIER NA FACEBOOKU, SCHETYNA ŻE MUR SKOŃCZY JAK MUR TRUMPA A PIS JAK TRUMP – 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2021/10/15/
— FRANCUZI WSPIERAJĄ ORZECZENIE TK. NOWI SOJUSZNICY WARSZAWY W SPORZE Z BRUKSELĄ. JUŻ NIE TYLKO LE PEN I ZEMMOUR, ALE POLITYCY GŁÓWNEGO NURTU BRONIĄ POLSKI – JĘDRZEJ BIELECKI W RZ: “Dziennik „Le Monde” wyliczył, że orzeczenie, jakie zapadło w Warszawie 7 października popiera już dziesięciu kandydatów w wyborach prezydenckich. Najbardziej zaskakujący jest zwrot Michela Barniera, negocjatora brexitu z ramieniu Unii, który twardo stawiał z Brytyjczykami wymóg uznania jurysdykcji TSUE. Teraz jednak były szef francuskiej dyplomacji nie tylko broni „suwerenności prawnej” Francji, ale proponuje konkretny sposób jej egzekwowania. Chodzi o trzy–pięcioletnie moratorium na stosowanie prawa europejskiego w sprawie migracji, podczas którego Paryż miałby w tym wrażliwym obszarze wolną rękę”.
https://www.rp.pl/swiat/art19017101-francuzi-wspieraja-orzeczenie-tk

— KONFEDERACJA – WSZYSTKO WOKÓŁ NIEJ SIĘ KRĘCI – ROBERT WALENCIAK W INTERII: “Dziś najważniejszą partią w Polsce jest Konfederacja. Bo wszystko co najważniejsze, wokół niej się kręci. Piszę te słowa bez entuzjazmu, ale tak jest, po prostu i nie ma co chować głowy w piasek. (…) Prezes ma pod nosem dwie siły, które grają na wrogości do Unii, i które wołają przy tym, że są patriotyczne itd. To partia Zbigniewa Ziobro i Konfederacja. One Kaczyńskiemu wadzą, są konkurencją na prawicy, strategiczny interes PiS polega na ich zmarginalizowaniu i podporządkowaniu. Ale, żeby z nimi prowadzić rozgrywkę, osłabiać ich wpływy, musi odbierać im paliwo. Czyli – musi przebijać ich w hasłach, wchodzić na ich pole. Orzeczenie Trybunału pani Przyłębskiej to jest właśnie ruch w tym kierunku”.

— KONFEDERACJA NARZUCIŁA AGENDĘ CAŁEJ POLSCE – DALEJ WALENCIAK: “Można więc rzec, że Konfederacja, mimo że umocowana na samym skraju sceny politycznej, narzuciła agendę całej Polsce. Teraz będziemy więc mieli na prawicy osobliwą licytację – kto jest bardziej szczerym antybrukselczykiem, i większym patriotą”.

— JAK KONFEDERACJA WYKORZYSTA TEN WIATR? – DALEJ WALENCIAK: “Co na to Konfederacja? Sam jestem ciekaw, jak oni wykorzystają ten wiatr. Jak będą bronić się przed Kaczyńskim-antybrukselczykiem, a w innych sprawach jak będą podgryzać PiS? Czy będą chcieli coś zagrać, czy też będą bierni, wierząc, że demografia jest po ich stronie? Warto na to patrzeć, bo to jest dziś najbardziej gorąca polityczna granica w polskim życiu partyjnym, tu najwięcej może się zdarzyć”.
https://wydarzenia.interia.pl/felietony/walenciak/news-konfederacja-wszystko-wokol-niej-sie-kreci,nId,5581470

— SPÓR O POLEXIT: SZANSA DLA OPOZYCJI CZY GRANAT, KTÓRY WYBUCHNIE POLSCE W ŁAPACH? – JAKUB MAJMUREK W KRYTYCE POLITYCZNEJ: “Polska polityka staje u progu bardzo niebezpiecznej gry: Kaczyńskiego za kilka lat może w polityce już nie być, ale stworzone przez niego eurosceptyczne demony mogą sprowadzić na nas katastrofę”.

— POLEXIT OKAZUJE SIĘ DLA OPOZYCJI PALIWEM TYLEŻ WYSOKOENERGETYCZNYM, DAJĄCYM SZANSE NA SONDAŻOWE WYPRZEDZENIE PIS, CO NIEPEWNYM I RYZYKOWNYM, MUSIAŁABY DOTRZEĆ DO WYBORCÓW NIEZAANGAŻOWANYCH W POLITYCZNY KONFLIKT PO 2015 – DALEJ MAJMUREK: “Polexit, gdy bliżej się przyjrzeć kwestii, okazuje się dla opozycji paliwem tyleż wysokoenergetycznym, dającym szanse na sondażowe wyprzedzenie PiS, co niepewnym i ryzykownym. By paliwo to naprawdę zadziałało, opozycja musi zrobić dziś coś, co w ciągu ostatnich sześciu lat się jej nie udawało: dotrzeć do wyborców niezaangażowanych w polityczny konflikt po 2015 roku. Albo nawet do wyborców PiS. Przekonać ich, że Jarosław Kaczyński odpłynął i zaczął prowadzić politykę, która zagraża przyszłości ich i ich dzieci”.

— CHOĆ MOBILIZACJA Z NIEDZIELI BYŁA IMPONUJĄCA, TO ZMOBILIZOWAŁA SIĘ RACZEJ TA POLSKA, KTÓRA JUŻ WCZEŚNIEJ MOBILIZOWAŁA SIĘ PRZECIW PIS-OWI – DALEJ MAJMUREK: “Choć mobilizacja z niedzieli była imponująca, to zmobilizowała się raczej ta Polska, która już wcześniej mobilizowała się przeciw PiS-owi. Do tej drugiej w swoich występach na Facebooku próbował na razie dotrzeć Szymon Hołownia, trudno powiedzieć, jak skutecznie. Trwałe zniechęcenie choćby części tej grupy do PiS byłoby wielkim politycznym sukcesem – ale droga do tego nie jest łatwa”.

— PIS EMOCJĘ POLEXITU MOŻE TEŻ ŁATWO WYGASIĆ – DALEJ MAJMUREK: “Trzeba też zapytać, jak wiele paliwa może opozycji dać antypolexitowa mobilizacja. Bo PiS bardzo łatwo może ją wygasić. Na przykład ignorując wyrok „własnego” Trybunału Konstytucyjnego i dogadując się z UE w kwestii praworządności. Albo podejmując propozycję Tuska, by zmienić konstytucję tak, by do wyjścia z Unii konieczna była większość dwóch trzecich głosów. Im z kolei paliwa polexitu będzie w polskiej polityce więcej, tym niebezpieczniejsze będzie ono dla przyszłości Polski”.
https://krytykapolityczna.pl/kraj/spor-o-polexit-antyeuropejskosc-opozycja-pis/

— ZNACZENIE MAJĄ TYLKO I WYŁĄCZNIE WYGRANE WYBORY. TAK JEST W DEMOKRACJI PARLAMENTARNEJ. DEMONSTRACJA POKAZAŁA TAKŻE, ŻE POLACY SĄ WOLNYMI LUDŹMI: MAJĄ PRAWO MANIFESTOWAĆ SWOJE POGLĄDY – PROF. ZDZISŁAW KRASNODĘBSKI W ROZMOWIE Z GRZEGORZEM WSZOŁKIEM W POLSCE THE TIMES: “Nie sądzę, by na placu Zamkowym i bocznych uliczkach znajdowało się aż 100 tys. ludzi, ale niezależnie od tego, ile ich było, to znaczenie mają tylko i wyłącznie wygrane wybory. Tak jest w demokracji parlamentarnej. Demonstracja pokazała także, że Polacy są wolnymi ludźmi: mają prawo manifestować swoje poglądy, prawo do zgromadzeń i prawo wolności słowa jest u nas lepiej respektowane niż w wielu innych krajach europejskich. Wczorajsi demonstranci skorzystali ze swoich uprawnień, wygłosili to, co chcieli – takie są reguły demokracji. Natomiast żeby coś zmienić i wdrożyć zmianę polityczną w życie, trzeba wygrać wybory. A jeśli komuś zależy na dobru Rzeczypospolitej, to trzeba umieć sformułować i realizować program, w tym także w sposób pogłębiony i realistyczny odnieść się do Unii Europejskiej”.

— NIE WYSTARCZY TYLKO WYKRZYKIWAĆ „EUROPA, EUROPA!”, „ZOSTAJEMY!”. ALE CO ROZUMIEMY POD POJĘCIEM EUROPA? JAKA UE MA BYĆ?  – DALEJ KRASNODĘBSKI W ROZMOWIE Z WSZOŁKIEM: “Nie wystarczy tylko wykrzykiwać „Europa, Europa!”, „Zostajemy!”. Ale co rozumiemy pod pojęciem Europa? Jaka UE ma być? Jakie jest miejsce państw w strukturach unijnych? To wszystko są skomplikowane sprawy, których nie da się wyrazić krzykiem. Powiedzmy sobie szczerze, niektóre hasła z placu Zamkowego były wprost żałosne. Nie ma co się jednak dziwić – to specyfika gatunku w osobliwej formie komunikacji politycznej. Naszych dylematów nie rozstrzygną jednak wiece i okrzyki. Nie widać w reakcjach partii opozycyjnych klarownej odpowiedzi na ważne orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego”.

— OBAWA W BRUKSELI POLEGA NA TYM, BY PRZYKŁAD WARSZAWY NIE STAŁ SIĘ ZARAŹLIWY, BY NIE ZACHĘCIŁ INNE STOLICE DO WSKAZYWANIA KOMISJI EUROPEJSKIEJ I TSUE GRANIC ICH KOMPETENCJI – DALEJ KRASNODĘBSKI MÓWI WSZOŁKOWI W PTT: “Obawa w Brukseli polega na tym, by przykład Warszawy nie stał się zaraźliwy, by nie zachęcił inne stolice do wskazywania Komisji Europejskiej i TSUE granic ich kompetencji. Najbardziej prawdopodobny wydaje się jednak trwały konflikt – dopóki nie dojdzie do momentu kompromisowego. Przy czym, polska strona wykazuje taką chęć, czego nie można powiedzieć o Brukseli. Mamy silne karty przetargowe. Oczkiem w głowie przewodniczącej KE są dwa projekty: tzw. Green Deal oraz Plan Odbudowy po pandemii. I tu zachodzi podstawowa rozbieżność, bowiem obu tych koncepcji nie da się zrealizować bez udziału Polski”.

— W WYPADKU ZAMROŻENIA FUNDUSZY – PUSTE KRZESŁO I WETO, POSIADAMY DUŻO KART W RĘKAWIE, A NA MIEJSCU ZARZĄDZAJĄCYCH UNIĄ GŁĘBOKO BYM SIĘ ZASTANOWIŁ – DALEJ KRASNODĘBSKI: “Gdyby taki ruch nastąpił, jest jedna możliwość dla rządu Zjednoczonej Prawicy: zastosowanie polityki „pustego krzesła” na wzór gen. Charlesa de Gaulle’a z lat 60. XX wieku. Konsekwentne stosowanie veta, a, wstrzymania wpłaty polskich środków do kasy unijnej itd. Tym, niestety, grozi eskalacja sporu przez Brukselę. Nie musimy się także stosować się do proponowanego ograniczeń wynikających z regulacji unijnych w polityce klimatycznej i energetycznej. Posiadamy dużo kart w rękawie, a na miejscu zarządzających Unią głęboko bym się zastanowił, czy w interesie Unii leży pogłębianie konfliktu czy ugoda. Powtórzę: my wyciągamy rękę do kompromisu, ale na gruncie naszej suwerenności oraz konstytucji”.

— KRASNODĘBSKI ODPOWIADA NA ZARZUT WSPÓŁPRACY Z PROROSYJSKĄ LE PEN: “Co do relacji polityków z Władimirem Putinem, to żadna partia w Europie nie ma lepszych relacji z Kremlem niż SPD w Niemczech. To wspólnie z Niemcami Gazprom wybudował gazociąg Nord Stream 2. Więc o czym mówimy?”.
https://polskatimes.pl/prof-zdzislaw-krasnodebski-nie-wystarczy-pokrzyczec-na-wiecu-aby-cos-zmienic-trzeba-wygrac-wybory/ar/c15-15847593

— NA NOWOGRODZKIEJ ZACZYNAJĄ CHYBA POWOLI ROZUMIEĆ, ŻE POLITYKA ROZDAWNICTWA PIENIĘDZY I AGRESYWNEGO FISKALIZMU SIĘ NIE SPRAWDZA, WIĘC BĘDĄ MUSIELI PODJĄĆ DZIAŁANIA RATUNKOWE – BOGUSŁAW CHRABOTA W RZ: “Na Nowogrodzkiej zaczynają chyba powoli rozumieć, że polityka rozdawnictwa pieniędzy i agresywnego fiskalizmu (plus przywileje dla wybranych) się nie sprawdza, więc będą musieli podjąć działania ratunkowe. Jakie? W pierwszej kolejności zapewnienie transferu środków z Unii. Ale jak to zrobić, kiedy ma się na karku ministra Ziobrę i jego Solidarną Polskę? Trudne zadanie. Ale niestety do wykonania, jeśli chce się zachować władzę. I jeszcze jeden krok, którego logika wydaje się coraz bardziej wiążąca. Ucieczka do przodu, czyli wcześniejsze wybory, kiedy coś jeszcze można uratować. Kiedy? Chyba tylko wiosną 2022 roku, kiedy inflacja nie zdąży się jeszcze do końca rozpędzić. Potem będzie za późno”.
https://www.rp.pl/komentarze/art19016601-boguslaw-chrabota-zabojcza-drozyzna-6-0

— DROŻYZNA STAJE SIĘ CORAZ WIĘKSZYM PROBLEMEM DLA RZĄDU. NA ALARM ZABIŁY NAWET TV TRWAM I RADIO MARYJA – JACEK NIZINKIEWICZ W RZ: “W TV Republika nie wyemitowano rozmowy Ewy Stankiewicz z Piotrem Naimskim, bo dziennikarka stawiała trudne pytania ministrowi, który ostatecznie zerwał wywiad. Kanonem jest przypominanie politykom ich słów. Pytanie, co o. Rydzyk wynegocjował z PiS za ściągnięcie materiału – zastanawia się politolog, który nie ma wątpliwości, że wzrost cen będzie głównym tematem najbliższych miesięcy. – Inflacja i drożyzna będą większym problemem dla PiS niż Tusk z całą opozycją razem wzięci – twierdzi prof. Dudek”.
https://www.rp.pl/polityka/art19016781-media-o-rydzyka-uderzaja-w-pis-i-wycofuja-krytyczny-material

— ZAPOWIEDŹ JAROSŁAWA KACZYŃSKIEGO, ŻE ŚWIEŻO UPIECZONY I NIENALEŻĄCY DO PIS ŁUKASZ MEJZA BĘDZIE WICEMINISTREM SPORTU, WYWOŁAŁA KONSTERNACJĘ W SZEREGACH PARTII – WYNIKA Z INFORMACJI ONETU – KAMIL DZIUBKA: “– Proszę pana, niektórych szlag trafił, jak to usłyszeli – mówi Onetowi poseł PiS, który zasiada w Sejmie już kolejną kadencję. – Facet znikąd, przez lata kumał się z naszymi wrogami, nie wykonał cienia pracy na naszą rzecz w żadnej kampanii, a teraz dostanie gabinet, szofera, ministerialną pensję i będzie się do niego mówić „panie ministrze”. Przecież to ręce opadają – dodaje nasz rozmówca. Poseł PiS: – Sprawa z tymi oświadczeniami śmierdzi na kilometr. Nie wiem, jak on przejdzie przez „wirówkę” – słyszymy. „Wirówka” zostaje włączona wtedy, kiedy ktoś ma objąć ważne stanowisko. Policja i inne służby zbierają wtedy informacje na temat kandydata. Chodzi o wyeliminowanie ludzi z podejrzaną przeszłością. Łukasz Mejza też będzie poddany takiemu procesowi”.
https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/w-pis-konsternacja-ws-nowego-wiceministra-sportu-mejzy-szlag-ludzi-trafil/p3r2ltf,79cfc278

— ZBYT ŁATWO POTĘPIAMY PAŃSTWO ZA SYTUACJĘ NA GRANICY. TO KONFLIKT MIĘDZY MIŁOSIERDZIEM A BEZPIECZEŃSTWEM – KONSTANTY PILAWA W KLUBIE JAGIELLOŃSKIM: “Push backi są nie do pogodzenia z etyką chrześcijańską. Z perspektywy katolickiej jesteśmy zobowiązani do czynów miłosierdzia i udzielenia niezbędnej pomocy ludziom, których życie znajduje się w niebezpieczeństwie. Tylko że po drugiej stronie tego etycznego sporu mamy realny argument z bezpieczeństwa, którego nie da się zbyć tak łatwo, jak chcieliby tego niektórzy dyskutanci. Co więcej, nie mamy wystarczającej wiedzy, aby obiektywnie ocenić, czy z perspektywy etyki odpowiedzialności rząd zachowuje się słusznie, czy należy go potępić. Nie ferujmy zbyt łatwo jednoznacznych ocen tylko po to, aby poczuć, że jesteśmy czyści moralnie i ten dylemat nas nie dotyczy”.

— NIE WIDZĘ REALISTYCZNEJ ALTERNATYWY WOBEC PRZYJĘTEJ STRATEGII, NIE MOŻEMY WYRĘCZAĆ PAŃSTWA W CZYNIENIU TEGO, DO CZEGO ZOSTAŁO POWOŁANE – DO DBANIA O BEZPIECZEŃSTWO OBYWATELI – DALEJ PILAWA: “Obecnie realizowana strategia wydaje się niedostateczna, a polskie państwo w tym konflikcie przegrywa. Nie widzę jednak realistycznej alternatywy wobec przyjętej strategii. Trzeba powstrzymać możliwość lotów na Białoruś tak, żeby ludzie na tej granicy po prostu przestali się pojawiać, trzeba współpracować z Unią Europejską, trzeba budować mur lub w inny sposób uszczelniać granicę. Dziś jednak przyznaje to niemal każdy, a kryzys dalej trwa, warunki pogodowe dla przebywających tam osób zaś z dnia na dzień ulegają pogorszeniu. Nie będę udawał, że jestem w stanie rozpisać strategię, jaką powinien przyjąć rząd. Chciałem jedynie pokazać, że obecna sytuacja jest dużo bardziej skomplikowana niż wydaje się to najbardziej skrajnym stronom tego konfliktu, a ostatecznie przy braku elementarnej wiedzy i informacyjnej wojny nie możemy wyręczać państwa w czynieniu tego, do czego zostało powołane – do dbania o bezpieczeństwo obywateli”.
https://klubjagiellonski.pl/2021/10/13/zbyt-latwo-potepiamy-panstwo-za-sytuacje-na-granicy-to-konflikt-miedzy-milosierdziem-a-bezpieczenstwem/

— URODZINY: Olgierd Geblewicz, Marzena Wróbel.