— 100 DNI DO KOŃCA ROKU.

— TEGO DNIA 2 LATA TEMU POZOSTAWAŁO 21 DNI DO CISZY WYBORCZEJ.

— 7 LAT TEMU PREZYDENT KOMOROWSKI POWOŁAŁ RZĄD EWY KOPACZ.

— DO SZPITALA Z COVID TRAFIAJĄ NIEZASZCZEPIENI – jedynka lokalnej Gazety Współczesnej.

— NIEDZIELSKI O POROZUMIENIU Z RATOWNIKAMI, GOWIN DEMENTUJE DONIESIENIA WS PAWŁOWSKIEJ, CZARNEK BRONI UCHWAŁ WS LGBT – 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2021/09/22/

— BIELAN WICEPREMIEREM? – JAK PISZE SE: “Idą zmiany w rządzie! Do Zjednoczonej Prawicy jeszcze we wrześniu ma dołączyć Partia Republikańska. Jak dowiedział się „Super Express”, Adam Bielan (47 l.) i jego ludzie byli w tej sprawie ostatnio u Jarosława Kaczyńskiego (72 l.) na Nowogrodzkiej. Negocjacje weszły w decydującą fazę. Europoseł Bielan zamieni brukselskie salony na fotel wicepremiera? Spekuluje się, że już niedługo możemy poznać nowego wicepremiera – Adam Bielan zamieni brukselskie salony na ławy rządowe. – Nie udzielamy takich informacji do czasu zakończenia negocjacji. Zakomunikujemy to po podpisaniu umowy koalicyjnej – ucina poseł Bortniczuk”.
https://www.se.pl/wiadomosci/polityka/tajna-narada-w-siedzibie-pis-wiemy-co-bielan-robil-u-kaczynskiego-zdjecia-aa-ZqxF-juUL-3kBG.html

— HOŁOWNIA NIE WYKLUCZA LISTY Z GOWINEM – JAK POWIEDZIAŁ PAP: “Pytany o możliwość wejścia w koalicję z Porozumieniem i PSL odpowiedział: – Nie można wykluczyć żadnej opcji, bo jesteśmy w polityce – dodał, że nie wyobraża sobie jedynie koalicji z PiS-em. – To zależy od tysiąca różnych czynników. Jeżeli ordynacja zostanie zmieniona, a może zostać zmieniona na wiele różnych sposobów, możemy mieć ordynację mieszaną, możemy mieć 100 okręgów – w każdej z tych sytuacji trzeba będzie umieć zachować się inaczej – podkreślał Szymon Hołownia”.
https://www.se.pl/wiadomosci/polityka/szymon-holownia-polaczy-sily-z-sily-z-gowinem-nie-mozna-wykluczyc-zadnej-opcji-aa-NXFt-DqV9-AEEC.html

— ŚRODEK TYMCZASOWY W SPRAWIE TUROWA MOŻE WYJŚĆ TANIEJ NIŻ REKOMPENSATA DLA PRAGI – JEDYNKA GDP (Klara Klinger, Tomasz Żółciak, Grzegorz Osiecki, Magdalena Cedro): “Warszawa rozważa trzy scenariusze. Po pierwsze: oferta ostatniej szansy. W piątek nasi negocjatorzy mogą powiedzieć Czechom, ze jeśli do ugody nie dojdzie na wynegocjowanych już warunkach, to Polska obniży finansową ofertę. Pierwotnie była na poziomie 45 mln euro, ale Czesi podbili stawkę do 50 mln euro. Wariant drugi to czekanie na orzeczenie TSUE w przekonaniu, ze zapadnie ono do końca tego roku, a jego skutki, łącznie z płaceniem kar w ramach środków tymczasowych, będą mniej kosztowne niż ugoda z Czechami. Trzeci, najbardziej radykalny wariant, który rozważał rząd, to zerwanie rozmów”.
https://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/kraj/artykuly/8251159,sprawa-kopalni-turow-tsue-polska-czechy.html

— ILE POLSKA WIEŚ ZAPŁACIŁABY ZA POLEXIT? TO BYŁABY RZEŹ – KRYSTYNA NASZKOWSKA W GW: “Rolnicy przyzwyczaili się do unijnego wsparcia i traktują je jak rzecz naturalną, która należy się im niezależnie od okoliczności. Nie uświadamiają sobie, że w przypadku polexitu to wsparcie by się urwało. (…) Zdecydowana większość, bo aż ok 80 proc. tych naszych nadwyżek, trafia na rynek unijny, bo ten rynek nie chroni się przed nami barierami biurokratycznymi, celnymi, nie zabezpiecza się kontyngentami. Otóż zdaniem wielu ekonomistów właśnie swobodny dostęp do tego rynku był kołem zamachowym rozwoju naszego rolnictwa. To do Unii wysyłamy mięso, sery, pieczarki, jabłka, truskawki, borówki amerykańskie. Zamknięcie tego rynku to katastrofa dla tych wszystkich działów rolnictwa, które tak się rozwinęły dzięki eksportowi”.

— DOPŁATY TO JEDYNE REALNE PIENIĄDZE, JAKIE ZOSTAJĄ IM W KIESZENIACH PO ODLICZENIU KOSZTÓW PRODUKCJI – DALEJ NASZKOWSKA W GW: “Czy da się bez tego żyć? Pewnie tak, ale brak takiego wsparcia mocno zaboli. Z raportu „Polska wieś 2020″ wynika, że połowę dochodów rolników stanowią dopłaty. Sami rolnicy często mówią, że dopłaty to jedyne realne pieniądze, jakie zostają im w kieszeniach po odliczeniu kosztów produkcji”.
https://wyborcza.pl/7,75968,27598029,ile-polska-wies-zaplacilaby-za-polexit-to-bylaby-rzez.html

— TO KLUCZOWY SPRAWDZIAN POLITYCZNEJ SPRAWNOŚCI ANTYPISU, BO NIE MA DZISIAJ WAŻNIEJSZEJ, DŁUGOFALOWEJ KWESTII NIŻ PRZYSZŁOŚĆ KRAJU W EUROPEJSKIEJ WSPÓLNOCIE – MARIUSZ JANICKI W POLITYCE: “Ale trwa właśnie proces ugłaskiwania obozu władzy: zmądrzeją i wszystko będzie dobrze, a Unia i tak nie zrobi nam krzywdy, w końcu zapłaci. Ale widać, że sam premier Morawiecki jest zaskoczony determinacją Komisji Europejskiej w egzekwowaniu wymogów praworządności. Coś władzy wyraźnie poszło nie tak. Następuje zatem budowanie nowej, pokrętnej narracji, która ma połączyć podkulanie ogona z rutynowymi nieuprzejmościami wobec Brukseli. Pytanie, czy opozycja będzie wreszcie w stanie wygenerować mocny przekaz w tej sprawie, wykazać, że to nie ona jest winna staczaniu się Polski w europejskiej hierarchii, nie ona zdradza i knuje, tylko wręcz przeciwnie (o opozycyjnych dylematach i strategiach więcej w artykule „Co lud lubi”). Propozycja Donalda Tuska, aby zmienić zapis w konstytucji tak, by głosować decyzję o członkostwie w UE większością dwóch trzecich jest taką próbą. To kluczowy sprawdzian politycznej sprawności antyPiSu, bo nie ma dzisiaj ważniejszej, długofalowej kwestii niż przyszłość kraju w europejskiej wspólnocie”.

— KACZYŃSKI ZAWSZE DBAŁ O TĘ PODSTAWOWĄ, ŻYCIODAJNĄ TKANKĘ – PARTIĘ. NIE CHCE ODDAĆ TLENU UGRUPOWANIU ZBIGNIEWA ZIOBRY – DALEJ JANICKI: “To jest potrzebne, aby utrzymywać we wzmożeniu radykalnie prawicowy rdzeń wyborców – tych, którzy nigdy nie zawiodą i utrzymają PiS przy życiu, nawet w opozycji. Kaczyński zawsze dbał o tę podstawową, życiodajną tkankę – partię. Nie chce oddać tlenu ugrupowaniu Zbigniewa Ziobry, którego przedstawiciel wspomniał właśnie o przeprowadzeniu referendum w sprawie członkostwa Polski w Unii”.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/2135488,1,woda-pod-nos.read?src=mt

— NIE DAJMY SIĘ ZWIEŚĆ, ŻE RZĄD WALCZY O SUWERENNOŚĆ I TWARDO PRZEDSTAWIA NASZE INTERESY. SYTUACJA POLSKI TO ŚWIETNA WIADOMOŚĆ DLA WSZYSTKICH, KTÓRZY MAJĄ SPRZECZNE INTERESY Z NASZYMI – MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI W RZ: “I nie dajmy się zwieść, że rząd walczy o suwerenność i twardo przedstawia nasze interesy. Sytuacja Polski to świetna wiadomość dla wszystkich, którzy mają sprzeczne interesy z naszymi. Bo, jak mówi przysłowie, na pochyłe drzewo wszystkie kozy skaczą. Efektem są kolejne wypowiedzi polityków obozu władzy porównujące członkostwo w UE do okupacji. Ostatnią jest „raport Jakiego”, którego tezy od kilkudziesięciu godzin powiela telewizja Jacka Kurskiego, epatując czerwoną rubryką z 500 mld zł, które rzekomo Polska miała stracić. Mocna antyeuropejska retoryka ma być odpowiedzią na realne problemy, w które niepotrzebnie wpakował się polski rząd. I zamiast dziś ratować gospodarkę Funduszem Ratunkowym, rządzący marnują czas, pieniądze i cenny polityczny kapitał na gaszenie pożarów, które sami wzniecili”.

— LEPIEJ BY BYŁO, GDYBY ZAMIAST SKŁADAĆ PUSTE OBIETNICE, RZĄD ZROBIŁ COKOLWIEK, BY OCIEPLIĆ NASZE RELACJE Z BRUKSELĄ – DALEJ SZUŁDRZYŃSKI: “Nie minął nawet tydzień, od kiedy PiS przyjęło specjalną deklarację wykluczającą polexit. Lepiej by było, gdyby zamiast składać puste obietnice, rząd zrobił cokolwiek, by ocieplić nasze relacje z Brukselą, bo efektem obecnej antyeuropejskiej retoryki będzie tylko wzrost antyeuropejskich nastrojów w społeczeństwie, z którymi PiS będzie się musiało później zmierzyć. Polexit zacznie się bowiem nie od partyjnych uchwał, ale od słów. I już się zaczął”.
https://www.rp.pl/komentarze/art18941721-michal-szuldrzynski-do-slowny-polexit

— CZY W POLSCE MOŻNA ODZYSKAĆ WŁADZĘ BEZ WSPARCIA KOŚCIOŁA? W 2021 ROKU DONALD TUSK WYDAJE SIĘ ODPOWIADAĆ, ŻE NIE – JAROSŁAW KUISZ W INTERII: “Od Płońska rozpoczął się długi marsz po odzyskanie władzy. Na tytułowe pytanie Tusk odpowiada, że w każdym razie nie można wygrać wyborów w Polsce przeciwko katolikom. Tym samym lekką ręką oddaje kilka procent głosów zagorzałych antyklerykałów lewicy. Po to, aby uzyskać więcej i wrócić na fotel premiera. Cóż, w naszej historii różne podejmowano wysiłki dla pozyskania politycznego poparcia. Aż przypomina się, jak to w I Rzeczypospolitej dla zjednania sobie mas szlacheckich niektórzy monarchowie porzucali obce, modne stroje i wdziewali żupan z kontuszem… Ale to oczywiście zupełnie inna historia”.
https://wydarzenia.interia.pl/felietony/kuisz/news-donald-tusk-katolik,nId,5496063

— CZY WIĘC GODZI SIĘ, BY TYM, KTÓRZY ROBIĄ WSZYSTKO, ABY ADOPTOWANEMU DZIECKU DAĆ MAKSYMALNIE DUŻO MIŁOŚCI, CIEPŁA I UWAGI, ODMAWIAĆ PRAWA DO NAZYWANIA SIĘ RODZICEM? – JOANNA ĆWIEK W RZ O SŁOWACH CZARNKA: “Rodzice adopcyjni opowiadają, że pierwsze lata po adopcji to niekończące się terapie i zajęcia wspomagające. Kosztowne, bo wsparcie ze strony państwa jest w tym zakresie niewystarczające. Rząd PiS dużo mówi o ochronie życia poczętego. Temat aborcji ze względów społecznych co jakiś czas pojawia się ze strony lewicowych ugrupowań, ale poluzowania przepisów aborcyjnych w ogóle nie bierze się pod uwagę. Kobiety, które chcą usunąć ciążę, bo nie są w stanie dziecka wychować, są namawiane, by urodzić i oddać je do adopcji. Tłumaczy się im, że osób z wielkim sercem czekających na dziecko nie brakuje. Czy więc godzi się, by tym, którzy robią wszystko, aby adoptowanemu dziecku dać maksymalnie dużo miłości, ciepła i uwagi, odmawiać prawa do nazywania się rodzicem?”
https://www.rp.pl/spoleczenstwo/art18941461-joanna-cwiek-adopcja-rodzicielstwo-z-glebi-serca

— WYBUCHAJĄCE PARÓWKI PATRYKA JAKIEGO. PISZE O UNII JAK MACIEREWICZ O SMOLEŃSKU – TOMASZ WALCZAK W SE: “Problem polega na tym, że te wyliczenia są tak wiarygodne jak tezy o dwóch wybuchach z innego słynnego raportu – Macierewicza o Smoleńsku – poparte eksperymentami z wybuchającymi parówkami. (…) Nie zależy mu na uczciwym podsumowaniu polskiej obecności w UE, ale na obrzydzaniu jej Polakom. Nie wiem, czy robi to z głupoty czy wyrachowania, ale na pewno wbrew interesom Polski, których podobno tak dzielnie broni”.
https://www.se.pl/wiadomosci/polityka/wybuchajace-parowki-patryka-jakiego-czyli-europosel-pisze-o-unii-jak-macierewicz-o-smolensku-komentuje-tomasz-walczak-aa-i98Q-EvWE-kQLb.html

— POSŁOWIE NAWET NIE PRZEPRASZAJĄ ZA BALOWANIE U MAZURKA W GODZINACH PRACY – kolejny dzień jedynka Faktu.
https://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/na-imprezie-u-mazurka-bumelowali-od-prawa-do-lewa/n4398jf

— 15 LAT TEMU rozpadła się po raz pierwszy koalicja PiS-Samoobrona-LPR.

— URODZINY: Bożena Walter, Zbigniew Chmielowiec.