— WSPÓŁPRACA W NAJWAŻNIEJSZYCH DLA NAS OBSZARACH JEST KONTYNUOWANA – PREZYDENT ANDRZEJ DUDA W ROZMOWIE Z LIDIĄ LEMANIAK W POLSCE THE TIMES: “Miałem wyjątkową sytuację, jeżeli chodzi o współpracę z prezydentem Donaldem Trumpem, bo my po prostu dobrze się poznaliśmy. Rozumieliśmy się, w takim znaczeniu, że ja dokładnie wiedziałem, jakie są oczekiwania prezydenta Trumpa, bo on bardzo wyraźnie artykułował to, co Ameryka może nam zaoferować i to realizował. Ale proszę sobie przypomnieć, co było na początku prezydentury Trumpa – też byli różni niechętnie nastawieni dziennikarze, politycy i komentatorzy, którzy mówili np. że nie mam do niego telefonu. To są złośliwości, do których każdy polityk jest przyzwyczajony. Widziałem się na ostatnim szczycie NATO w Brukseli z prezydentem Bidenem, wymieniliśmy pozytywne opinie na temat współpracy polsko-amerykańskiej, a także rozmawialiśmy na temat bezpieczeństwa Polski. Współpraca w najważniejszych dla nas obszarach jest kontynuowana”.

— POWIEM WIĘCEJ – JEST OCZEKIWANY – PREZYDENT NA PYTANIE LEMANIAK O WIZYTĘ BIDENA: “Oczywiście, zaproszenie jest cały czas otwarte i aktualne. Pan prezydent Joe Biden jest w Polsce jak najbardziej mile widziany, a powiem więcej – jest oczekiwany”.

— TO NIE JEST TYLKO KWESTIA STOSUNKÓW POLSKO-AMERYKAŃSKICH. OCZYWIŚCIE, ONE TEŻ MAJĄ ZNACZENIE, BO TO JEST AMERYKAŃSKI INWESTOR, ALE PRZEDE WSZYSTKIM PATRZĘ NA KWESTIĘ MOICH OBOWIĄZKÓW KONSTYTUCYJNYCH – DALEJ PAD W PTT: “To nie jest tylko kwestia stosunków polsko-amerykańskich. Oczywiście, one też mają znaczenie, bo to jest amerykański inwestor, ale przede wszystkim patrzę na kwestię moich obowiązków konstytucyjnych, bo to jest dla mnie najważniejsze. I teraz trzeba sobie zadać pytanie – czy aby na pewno te proponowane rozwiązania są zgodne z zasadą swobody działalności gospodarczej, którą mamy zapisaną w Konstytucji RP? Czy na pewno jest to zgodne z zasadą ochrony własności, którą mamy zapisaną w Konstytucji RP? Czy na pewno jest to zgodne z zasadą wolności słowa, którą mamy zapisaną w Konstytucji RP? I na te pytania ja sobie przede wszystkim odpowiadam jako prezydent RP, a kwestia naszych relacji na przestrzeni międzynarodowej jest w tym przypadku kwestią drugorzędną. Podobnie jednak biorę pod uwagę też to, jak będą nas postrzegali w ogóle inwestorzy zagraniczni, w szerokim tego słowa znaczeniu. Nie tylko inwestorzy amerykańscy, ale także inwestorzy z różnych innych krajów, a mamy ich bardzo, bardzo wielu i jest w tej chwili zainteresowanie – naprawdę, proszę mi wierzyć – ogromnymi inwestycjami w Polsce”.

— DOKONUJMY REPOLONIZACJI MEDIÓW, ALE NA ZASADACH RYNKOWYCH – DALEJ PREZYDENT U LEMANIAK W PTT: “Jestem zwolennikiem repolonizacji mediów, ale następującej poprzez rynek. Media się kupuje, normalnie na wolnym rynku, według rynkowych zasad. Jeśli polskie podmioty będzie na to stać, a są takie, które na to stać, to ja zachęcam do tego. Proszę kupować. Dokonujmy repolonizacji mediów, ale na zasadach rynkowych”.

— NIE MAM ŻALU, MOGĘ WYRAZIĆ TYLKO ZDUMIENIE, ŻE W TEN SPOSÓB TĘ SPRAWĘ ZAŁATWIANO. FAKTYCZNIE BYŁO TAK, ŻE ZOSTALIŚMY O TERMINIE SPOTKANIA Z ANGELĄ MERKEL POINFORMOWANI POPRZEZ MEDIA – DALEJ PAD NA PYTANIE O WIZYTĘ MERKEL: “Nie mam żalu, mogę wyrazić tylko zdumienie, że w ten sposób tę sprawę załatwiano. Faktycznie było tak, że zostaliśmy o terminie spotkania z Angelą Merkel poinformowani poprzez media. Bardzo mi przykro, ale tego dnia miałem dużo wcześniej zaplanowany udział w ważnych uroczystościach. Uzgodniłem kilka miesięcy wcześniej z przewodniczącym NSZZ Solidarność, że będę obecny w Dąbrowie Górniczej na rocznicy porozumienia, które zostało podpisane w Hucie Katowice. Nigdy tam jeszcze nie było głowy państwa i w związku z tym i dla Solidarności i dla bohaterów tamtych dni, było to bardzo ważne, żeby ta uroczystość została należycie podkreślona. Godziny były ustalone, przede wszystkim kombatanci tamtych dni, starsi ludzie już byli zawiadomieni, że ja tam będę. Gdybym się chciał spotkać w Warszawie z panią kanclerz Merkel, musiałbym zrezygnować z udziału w dużej części tych uroczystości”.

— CZŁONKOSTWO W UE JEST ZDOBYCZĄ CYWILIZACYJNĄ I MY NIE TYLKO CHCEMY DO UNII NALEŻEĆ, ALE RÓWNIEŻ JĄ WSPÓŁTWORZYĆ: UNIĘ BĘDĄCĄ W BLISKICH RELACJACH Z USA, UNIĘ OTWARTĄ NA NOWYCH CZŁONKÓW I SZANUJĄCĄ SUWERENNOŚĆ SWOICH PAŃSTW – MÓWI PREZYDENT W ROZMOWIE Z LEMANIAK: “Projekt europejski jest czymś, do czego jestem przywiązany osobiście. Mówiłem o tym również na forum Grupy Arraiolos, która zajmuje się refleksją nad przyszłością Unii i której szczyt w 2024 roku odbędzie się w Polsce. Członkostwo w UE jest zdobyczą cywilizacyjną i my nie tylko chcemy do Unii należeć, ale również ją współtworzyć: Unię będącą w bliskich relacjach z USA, Unię otwartą na nowych członków i szanującą suwerenność swoich państw. Natomiast to, o czym również jasno mówiłem: kryzys Unii, do którego niestety przyczyniają się obecnie również niektórzy komisarze, jest więcej niż widzialny. Obecna Komisja Europejska narusza traktaty, przyznaje sobie pozatraktatowe uprawnienia i niekiedy otwarcie mówi, że działa na zasadach polityki, a nie prawa”.

— NIE MAM WĄTPLIWOŚCI, ŻE DZISIAJ TAKĄ AMBITNĄ POLITYKĘ, JEST W STANIE KONTYNUOWAĆ TYLKO ZJEDNOCZONA PRAWICA. MAM NADZIEJĘ, ŻE TO BĘDZIE W PARLAMENCIE PRZEZ MĄDRYCH LUDZI ROZUMIANE – DALEJ PAD: “Martwię się, dlatego że uważam, że polskie sprawy były i są dobrze prowadzone. W naszym kraju bardzo wiele zmieniło się zdecydowanie na lepsze. Zjednoczona Prawica to w ogóle nowa jakość, od 2015 roku – zupełna zmiana sposobu myślenia i patrzenia na Polskę. Mamy cały szereg bardzo poważnych, wielkich inwestycji w całym kraju. (…) Chcę, żeby ta polityka była kontynuowana, Ci, którzy rządzili w latach 2007-2015, z którymi ja się fundamentalnie nie zgadzałem, co do ich pomysłu w kwestii rozwoju kraju i co do sposobu realizacji przez nich polityki oraz podejścia do spraw społecznych już mieli swój czas. Przypominam, że to wtedy podwyższono wiek emerytalny. Mimo zapewnień ówczesnego premiera w czasie kampanii wyborczej w 2011 roku, że tego nie będzie, zaraz później wiek emerytalny został Polakom podniesiony. A obniżenie wieku emerytalnego to był jeden z najważniejszych postulatów mojej kampanii 2015 roku i zrobiliśmy to – to był mój projekt i moje zobowiązanie. Zjednoczona Prawica zapewniła ogromny wzrost płacy minimalnej, minimalnej stawki godzinowej, wzrost emerytur, wprowadzenie 13. emerytury, 14. emerytury. To jest realna pomoc ludziom. Już nie wspomnę o „500 plus” czy wyprawce szkolnej. Nie mam wątpliwości, że dzisiaj taką ambitną politykę, jest w stanie kontynuować tylko Zjednoczona Prawica. Mam nadzieję, że to będzie w parlamencie przez mądrych ludzi rozumiane. I że będą tacy, którzy nadal będą tę większość parlamentarną tworzyć, na co bardzo liczę”.
https://polskatimes.pl/prezydent-andrzej-duda-dla-polskitimespl-jestem-zdumiony-jak-zalatwila-to-administracja-angeli-merkel/ar/c15-15807184

— MAM NADZIEJĘ, ŻE PREZYDENT USTAWY NIE ZAWETUJE – ADAM BIELAN W ROZMOWIE Z TOMASZEM ŻÓŁCIAKIEM I GRZEGORZEM OSIECKIM W DGP – FRAGMENT ROZMOWY: “- Co dalej z lex TVN? Nie pora się wycofać?
– Myślę, że ustawa będzie procedowana w parlamencie i trafi na biurko prezydenta.
Który ją chyba zawetuje.
– Mam nadzieję, że nie.
– Dlaczego?
– Ograniczenia dotyczące kapitału zagranicznego, przede wszystkim spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego, istnieją w Polsce od 30 lat.
– Chodzi o stabilność inwestowania. TVN otrzymywał już przecież koncesje w aktualnym reżimie prawnym. Do tego dochodzą relacje z USA i wolność mediów.
– TVN24 już jest zarejestrowany na podstawie koncesji holenderskiej, a to koronny dowód na to, że nie chodzi tu o żadną wolność słowa. Zgadzam się z postulatami zniesienia obowiązku koncesjonowania kanałów kablowych, w dzisiejszych realiach to nie ma większego sensu. Natomiast w przypadku kanałów naziemnych w 2004 r. podnieśliśmy poziom możliwego zaangażowania kapitału zagranicznego z 33 na 49 proc., a dla krajów z EOG nawet powyżej. Stany Zjednoczone do EOG nie należą i amerykańscy inwestorzy wcześniej to szanowali. W 2006 r., gdy do Polski wchodził Rupert Murdoch, zdecydował się nie przekraczać dopuszczalnego poziomu. Ci sami inwestorzy – Discovery, Liberty Inc. – w platformie Canal+ dbają o nieprzekraczanie 49 proc. Wszyscy amerykańscy urzędnicy, z którymi rozmawiałem, doskonale rozumieją nasze stanowisko, bo w USA przepisy są jeszcze bardziej rygorystyczne. Obowiązuje limit 25 proc., powyżej których potrzebna jest zgoda tamtejszego odpowiednika KRRiT. Rupert Murdoch musiał zrzec się australijskiego obywatelstwa i zostać obywatelem USA”.

— BIELAN NA PYTANIE O SWOJE WEJŚCIE DO RZĄDU: “Pensje członków rządu zostały w ostatnim czasie mocno podniesione, więc różnice nie są tak duże. Nie wykluczam takiego ruchu, ale w przeciwieństwie do Jarosława Gowina jestem graczem zespołowym, nie podejmuję decyzji autorytarnie. Wszystkie stanowiska rządowe będą ustalane przez kolegialne, statutowe ciała Partii Republikańskiej. Podejmiemy decyzje personalne, gdy dowiemy się, jaka część odpowiedzialności nam przypadnie. Zależy mi na tym, by jak największa część mojej partii była reprezentowana w różnych miejscach”.

— BIELAN UWAŻA, ŻE SEJMOWA WIĘKSZOŚĆ BĘDZIE SIĘ POWIĘKSZAĆ: “Ma większość. Niewielką, ale ma. Znając nastroje w parlamencie, myślę, że ta większość będzie się zwiększać”.
https://www.gazetaprawna.pl/magazyn-na-weekend/artykuly/8247654,adam-bielan-partia-republikanska-pis-polski-lad-umowa-koalicyjna.html

— KUKIZ CHCE ZMIENIAĆ ORDYNACJĘ WYBORCZĄ. PIS WYKORZYSTA TO DO UMOCNIENIA SWEJ WŁADZY? – TOMASZ JAKUBOWSKI, PAWEŁ WROŃSKI NA JEDYNCE GW: “Paweł Kukiz tworzy zespół do spraw zmiany ordynacji wyborczej i wspierając się umową z PiS, chce walczyć o okręgi jednomandatowe. Przy okazji partia Jarosława Kaczyńskiego może wprowadzić zmiany, które zapewnią jej władzę na długie lata. Od pewnego czasu w PiS wspomina się jednak o ordynacji mieszanej i zwiększeniu liczby okręgów wyborczych z 41 do 100. Oznaczałoby to radykalne zmniejszenie liczby mandatów w okręgach (do ok. 4-5). Z danego okręgu do Sejmu trafialiby posłowie wybierani zarówno w formule jednomandatowej, jak i z listy partyjnej. W ten sposób „premię” dostawałoby ugrupowanie największe, dodatkowo wspomagane systemem liczenia głosów d’Hondta. Głosy oddane na ugrupowania, które nie przekroczyły progu wyborczego, dzielone są bowiem proporcjonalnie pomiędzy te, które weszły do parlamentu. Co ważne, w takiej ordynacji można manipulować granicami okręgów wyborczych, co pozwoliłoby np. zmniejszyć znaczenie wyborców z większych miast”.
https://wyborcza.pl/7,75398,27578757,nowy-zespol-kukiza.html

— RZECZNIK RZĄDU NIE WYKLUCZA LOCKDOWNU I MÓWI O WADZE SZCZEPIEŃ – 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2021/09/17/

— WŁADZE BOJĄ SIĘ WPROWADZIĆ REŻIM, ZGODNIE Z KTÓRYM PAŃSTWO OGRANICZA OBYWATELOM I OBYWATELKOM PRAWO DO ZARAŻANIA INNYCH – PIOTR PACEWICZ W OKO.PRESS: “Przyjechaliśmy z gorszej, postsowieckiej części Europy, gdzie poziom wyszczepienia jest o 15-20 pkt proc. niższy niż na Zachodzie Europy. I gdzie władze boją się wprowadzić reżim, zgodnie z którym państwo ogranicza obywatelom i obywatelkom prawo do zarażania innych. PiS boi się covidowego zdecydowania, bo ruchy antyszczepionkowe popularne są wśród zwolenników Konfederacji i generalnie wyborców prawicowych. A antyszczepionkowcy uznają wprowadzenie „przepustek” dla zaszczepionych do siłowni, kina czy marketu za naruszenie świętego prawa do decydowania o własnym zdrowiu i życiu. Zgadzam się, że ludzie mają takie prawo i mogą robić dowolne głupstwa na własny rachunek. Każdemu wolno się uzależniać od nikotyny, skakać po piwku na główkę do rzeki, a nawet schodzić bez butli tlenowej na 122 metry (bijąc idiotyczny rekord świata). Ich sprawa”.

— NA 133 ZAKAŻONYCH BYŁA 1 (JEDNA) OSOBA ZASZCZEPIONA I 132 BEZ SZCZEPIONKI! – DALEJ PACEWICZ W OKU: “Każdemu wolno się nie szczepić, nawet jeśli słyszy, że – jak to ujął w środę 15 września wiceminister zdrowia Waldemar Kraska – „praktycznie wszystkie osoby, które trafiają z COVID-19 do szpitali, to osoby, które się nie zaszczepiły. Ta czwarta fala to fala osób niezaszczepionych”. Jak podawało wcześniej ministerstwo zdrowia, wśród zakażonych od rozpoczęcia szczepień II dawką, osoby zaszczepione stanowiły 0,75 proc. Przeliczmy to: na 133 zakażonych była 1 (jedna) osoba zaszczepiona i 132 bez szczepionki!”

— JEST GAMBIT MACRONA, NIE MA GAMBITU MORAWIECKIEGO – DALEJ PACEWICZ: “Gambit to w szachach poświęcenie pionka lub lżejszej figury, by zyskać lepszą pozycję. Czy był sensowny, przekonujemy się, wygrywając partię (lub nie). Macron poniósł koszty swego wystąpienia. Demonstracje antyszczepionkowców wybuchły ze zdwojoną siłą. „Agent diabła” to jedno z łagodniejszych haseł, jakimi posługiwali się manifestanci. Ale efekt nowych regulacji był piorunujący. Można go zobaczyć w zestawieniu z Polską, gdzie – jak już pisała Miłada Jędrysik, autorka określenia „gambit Macrona” – mowy Morawieckiego nie było i nie będzie. (…) Efekt gambitu Macrona widać oczywiście wyraźniej w liczbie zaszczepionych przynajmniej jedną dawką. Po przemówieniu prezydent fala niezdecydowanych ruszyła się szczepić, krzywa idzie stromo do góry i ten trend trwa do września. W maju Polki i Polacy szczepili się pierwszą dawka nieco częściej niż Francuzi i Francuzki, ale w połowie września przewaga Francji nad Polską sięga aż 22 pkt proc.”.
https://oko.press/slowo-macrona-stalo-sie-szczepionka/

— I BRAUN, I JACHIRA, I STERCZEWSKI, I FRASYNIUK, ROBIĄ TO SAMO: NISZCZĄ TO, CO WSPÓLNE, KOSTIUMY SĄ INNE, SŁOWA SĄ INNE, ALE CELE W ZASADZIE TE SAME – JACEK KARNOWSKI: “I Braun, i Jachira, i Sterczewski, i Frasyniuk, robią to samo: niszczą to, co wspólne, brutalnie atakują instytucje, podważają elementarne zaufanie do państwa. Bezwzględnie, ostrą amunicją, bez pardonu. Tak, by rany były jak najgłębsze, nienaprawialne. Na skutki nie patrzą. „Święte” racje – z jednej strony „konstytucja”, „demokracja”, „Unia Europejska”, „uchodźcy”, z drugiej „zdrowy rozsądek” i „wolność” – usprawiedliwiają wszystko. Każde słowo. Każdy cios w państwo, które powoli, ale jednak konsekwentnie, wychodzi z postkomunistycznych kolein i uwalnia się z postkolonialnych powiązań, i próbuje ruszyć do przodu. Kostiumy są inne, słowa są inne, ale cele w zasadzie te same”.
https://wpolityce.pl/polityka/566612-braun-jachira-frasyniuk-kostiumy-rozne-cele-te-same

— BRAUN ZASŁUGUJE NA KARĘ. TO WAŻNY TEST DLA PIS – KATARYNA W WP: “Jeśli Braun za swoje dzisiejsze wystąpienie nie zaliczy wszystkich najbardziej surowych kar przewidzianych dla posłów, to potwierdzi się specjalne traktowanie antyszczepionkowców przez trzęsących się nad nimi polityków władzy (gdyby ktoś miał jeszcze wątpliwości). Bo Braun zasłużył nie tylko na kary z Sejmu, ale na postępowanie prokuratorskie w kierunku podżegania do przemocy”.
https://opinie.wp.pl/kataryna-braun-zasluguje-na-kare-to-wazny-test-dla-pis-6683829411834848a

— W PARTII DALEKO DO POCZUCIA KRYZYSU CZY DUŻEGO ROZCZAROWANIA, ALE CZAS „FIESTY” MINĄŁ. JEST ZA TO OCZEKIWANIE, ŻE NOWE WŁADZE WYTYCZĄ PLAN NA KOLEJNE TYGODNIE I MIESIĄCE – MICHAŁ KOLANKO W RZ O SYTUACJI W PO: “Z naszych rozmów wynika, że w partii daleko do poczucia kryzysu czy dużego rozczarowania, ale czas „fiesty” minął. Jest za to oczekiwanie, że nowe władze wytyczą plan na kolejne tygodnie i miesiące. W PO kryzys na granicy wywołał też dyskusje ze względu na zachowania i gesty niektórych posłów klubu Koalicji Obywatelskiej, którzy nie należą do partii. Jak Franciszka Sterczewskiego, którego bieg na granicy został źle odebrany – eufemistycznie rzecz ujmując. Sterczewski ma odbyć rozmowę z Donaldem Tuskiem, z naszych informacji wynika, że będzie to raczej po sobotniej konwencji”.

— TRZASKOWSKI DZIŚ NA WIECU LIDERA OPOZYCJI W BUDAPESZCIE – DALEJ KOLANKO: “Ale to niejedyne wydarzenia z udziałem ważnych polityków PO w najbliższym czasie. „Rzeczpospolita” jako pierwsza informowała, że w piątek w Budapeszcie na wiecu burmistrza Gergelyego Karácsonyego wystąpi z programowym przemówieniem prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Na Węgrzech opozycja zorganizowała prawybory, które mają wyłonić wspólnego kandydata na premiera oraz rywala Victora Orbána przed planowanymi na 2022 r. wyborami”.
https://www.rp.pl/polityka/art18927381-platforma-spoglada-poza-warszawe-sobotnia-konwencja-ma-pokazac-w-praktyce-efekt-tuska

— W SONDAŻU SOCIAL CHANGES DLA WPOLITYCE, KO MA O 2 PKT. PROCENTOWE WYŻSZE POPARCIE W WARIANCIE Z PRZYWÓDZTWEM TRZASKOWSKIEGO – BYŁOBY 36-29: https://wpolityce.pl/polityka/566493-sondaz-pis-wysoko-mocno-traci-holownia-bardzo-slabo-psl

— POLSKA CHCE WYNEGOCJOWAĆ W INTERPOLU ZMIANY W ZASADACH, KTÓRE UKRÓCIŁYBY TE PRAKTYKI STOSOWANIA CZERWONEJ LISTY INTERPOLU WOBEC BIAŁORUSKICH OPOZYCJONISTÓW – GRAŻYNA ZAWADKA W RZ: “Identyczna sprawa miała miejsce w lipcu, kiedy polska policja na podstawie tzw. czerwonej noty Interpolu wprowadzonej przez Federację Rosyjską zatrzymała Rosjanina Jewgienija Chasojewa, obrońcę praw człowieka w organizacji „Syberia bez tortur”. Rosja wytoczyła mu sprawę za publiczne zniesławianie przedstawicieli organów władzy. Polska policja tłumaczy, że nie mogła postąpić inaczej. Polska chce wynegocjować w Interpolu zmiany w zasadach, które ukróciłyby te praktyki. W tej sprawie w listopadzie ma się odbyć spotkanie gen. insp. Jarosława Szymczyka, komendanta głównego policji, z Jürgenem Stockiem, sekretarzem generalnym Interpolu. Jak podkreśla MSWiA w odpowiedzi dla „Rzeczpospolitej”, to efekt listu ministra Mariusza Kamińskiego skierowanego w lipcu tego roku do prezesa Interpolu. W liście strona polska zaproponowała wypracowanie odpowiednich metod i instrumentów zaradczych w ramach Interpolu”.
https://www.rp.pl/kraj/art18927411-bialorus-i-rosja-wykorzystuja-interpol-do-scigania-opozycjonistow-polska-chce-blokady

— URODZINY: Jacek Sutryk, Waldemar Andzel, Teresa Lubińska, Michał Stuligrosz.