— DWORCZYK: NIE MA ŻADNYCH PRZESŁANEK, ŻEBY WNIOSEK PREMIERA DO TK ZOSTAŁ WYCOFANY – 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2021/09/16/

— 37,9% – ANKIETOWANYCH BYŁOBY GOTOWYCH PŁACIĆ WYŻSZE PODATKI, ABY SFINANSOWAĆ PODWYŻKI DLA PRACOWNIKÓW SŁUŻBY ZDROWIA I POPRAWĘ JAKOŚCI OCHRONY ZDROWIA, 53% RESPONDENTÓW NIE ZGODZIŁOBY SIĘ NA TAKIE ROZWIĄZANIE – sondaż DGP.

— KACZYŃSKI POZWALAJĄC ZAUFANYM HARCOWNIKOM NA ESKALOWANIE NAPIĘCIA, LICZY ZAPEWNE, ŻE LIDERZY UNII COFNĄ SIĘ. TO JEST GRA NERWÓW. ALE UNIJNY ZACHÓD WYDAJE SIĘ BYĆ O WIELE BARDZIEJ ZDETERMINOWANY Z POWODÓW IDEOLOGICZNYCH, NIŻ SIĘ KACZYŃSKIEMU ZDAWAŁO – PIOTR ZAREMBA W KOMENTARZU DLA FAKTU: ”Niedawne wypowiedzi Ryszarda Terleckiego o drastycznych konsekwencjach sporu z Unią czy Marka Suskiego o „okupantach z Brukseli” brzmią infantylnie. To nie oznacza, że nie kryją się za nimi pewne racje. Kaczyński pozwalając zaufanym harcownikom na eskalowanie napięcia, liczy zapewne, że liderzy Unii cofną się, że ten ton wystraszy państwa mniej zdeterminowane, aby maszerować ku unifikacji. Że Niemcy przestraszą się zamknięcia szeroko otwartego dla nich do tej pory polskiego rynku. Liczy też, że Unia zauważy twardość Polski w obronie wschodniej granicy. To jest gra nerwów. Ale unijny Zachód wydaje się być o wiele bardziej zdeterminowany z powodów ideologicznych, niż się Kaczyńskiemu zdawało” .

— TEN BLEF KACZYŃSKIEGO MOŻE SIĘ NIE UDAĆ. A WEWNĄTRZ POLSKI MOŻE, POMIMO PROUNIJNYCH NASTROJÓW, WZMACNIAĆ KONFEDERACJĘ CZY ZIOBRĘ – DALEJ ZAREMBA: ”Ten blef Kaczyńskiego może się nie udać. A wewnątrz Polski może, pomimo prounijnych nastrojów, wzmacniać Konfederację czy Ziobrę. Dla prezesa PiS to dramat. Choć często wykorzystywał politykę międzynarodową dla podgrzewaniu nastrojów w kraju, wciąż rozumie geopolityczne zagrożenia. Wszystko to dzieje się w czasie narastającej presji na Polskę ze strony Rosji i jej satelitów. Chciałby może przynajmniej skrócić fronty, ale na przykład wycofanie się z „reformowania sądów” byłoby jego prestiżową porażką. A może Kaczyński pola kompromisu po prostu już nie ma?”
https://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/piotr-zaremba-o-jaroslawie-kaczynskim-i-sporze-z-unia-europejska/nhy2n8k

— KRYZYS W RELACJACH Z KOMISJĄ EUROPEJSKĄ PIS CHCIAŁBY ZAŁATWIĆ RĘKAMI OPOZYCJI: LICZY NA SENACKI PROJEKT USTAWY LIKWIDUJĄCEJ IZBĘ DYSCYPLINARNĄ. ALE WCALE NIE JEST PEWNE, CZY OPOZYCJA BĘDZIE CHCIAŁA KACZYŃSKIEMU POMÓC – DOMINIKA WIELOWIEYSKA W GW: “Za to w PiS można usłyszeć, że prezes ma plan, jak wybrnąć z tego kłopotu. Można to załatwić rękami opozycji. Senat bowiem przygotował odpowiednią nowelizację, która realizuje orzeczenie TSUE. Dziś projekt jest na etapie konsultacji społecznych. Ale PiS czeka, aż Senat nowelizację przyjmie, potem w Sejmie trochę ją pozmienia i wspólnie z opozycją ją uchwali. I liczy na to, że wystarczy, by proces legislacyjny ruszył – to już będzie dla Komisji Europejskiej dowód na to, że Polska zamierza się podporządkować wyrokowi TSUE. Dzięki temu nie płaciłaby żadnych kar, a Komisja Europejska zaakceptowałaby Krajowy Plan Odbudowy”.

— ANTYUNIJNE OKRZYKI SĄ KACZYŃSKIEMU POTRZEBNE TAKŻE PO TO, BY ZBIGNIEW ZIOBRO – JAKO TEN NIEZŁOMNY, WALCZĄCY Z UNIĄ – NIE PRZEJĄŁ PIS-OWSKIEGO EUROSCEPTYCZNEGO ELEKTORATU – DALEJ WIELOWIEYSKA: “Te antyunijne okrzyki są Kaczyńskiemu potrzebne także po to, by Zbigniew Ziobro – jako ten niezłomny, walczący z Unią – nie przejął PiS-owskiego eurosceptycznego elektoratu, gdy skala porażki obozu rządzącego w starciu z Komisją Europejską wyjdzie na jaw”.

— OGÓLNIKOWE ORZECZENIE PREZES JULII – DALEJ WIELOWIEYSKA: “Wobec tego pod koniec września Julia Przyłębska z kolegami może wydać jakieś ogólnikowe orzeczenie odwołujące się do poprzednich wyroków TK. Znajdzie się tam zdanie, że konstytucja jest najwyższym prawem w Polsce czy inne podobne sformułowania. Ale praktycznych konsekwencji nie będzie i nic konkretnego nie będzie z tego wynikać”.
https://wyborcza.pl/7,75968,27573807,jak-trwoga-to-do-senatu-pis-liczy-ze-opozycja-rzuci-mu-kolo.html

— POLE KOMPROMISU SIĘ ZAWĘŻA, ZANIKA Z KAŻDYM DNIEM. NIE WYSTARCZY POWIEDZIEĆ, ŻE NIE BĘDZIE ŻADNEGO POLEXITU, SKORO DZIAŁANIA POLITYKÓW RZĄDOWYCH NAS DO NIEGO PRZYBLIŻAJĄ – JERZY HASZCZYŃSKI W RZ: “Pole kompromisu się zawęża, zanika z każdym dniem. Nie wystarczy powiedzieć, że nie będzie żadnego polexitu, skoro działania polityków rządowych nas do niego przybliżają. Nie wystarczy zasugerować, że Marek Suski z tą unijną okupacją żartował, skoro codziennie słyszymy, że Unia nam się nie podoba. I że inne państwa też bronią swojej suwerenności, też nie przestrzegają wyroków, też mają coś na sumieniu w sprawach praworządności…”

— U NAS ŁAMANIE UNIJNYCH WARTOŚCI JEST WYRAZEM POLITYCZNEJ WOLI, TOTALNEGO SPRZECIWU WOBEC „OKUPANTÓW” – DALEJ HASZCZYŃSKI: “Różnica, oczywiście poza Węgrami, polega na tym, że w tamtych krajach łamanie unijnych wartości jest punktowe i raczej wstydliwie skrywane. U nas jest wyrazem politycznej woli, totalnego sprzeciwu wobec „okupantów”. Tam polityczne decyzje wykuwają się w wyniku starcia różnych partii i grup interesu. U nas od kilku lat jest monowładza, która z nikim niczego nie konsultuje. Paradoksalnie sprzeciwem wobec monowładzy szczycił się w innych czasach Jarosław Kaczyński, wprowadził go do tytułu swojej politycznej biografii („Porozumienie przeciw monowładzy”)”.
https://www.rp.pl/komentarze/art18922551-jerzy-haszczynski-pociag-do-unii-odjechal

— PANIE PREZESIE KACZYŃSKI, CAMERON MÓWIŁ PODOBNIE – PAWEŁ WROŃSKI W GW: “- Chcemy być w zreformowanej Unii, choć nie chcemy być w strefie euro – mówił w 2013 roku premier Wielkiej Brytanii David Cameron, zapowiadając referendum brexitowe. Czy to nie brzmi podobnie, panie prezesie?”.
https://wyborcza.pl/7,75968,27573734,panie-prezesie-kaczynski-cameron-mowil-podobnie.html

— MEDIA III RP NIE CHCĄ „INFORMOWAĆ” O TYM, CO DZIEJE SIĘ W STREFIE STANU WYJĄTKOWEGO. ONE CHCĄ TĘ GRANICĘ PRZEŁAMAĆ, RAZEM Z ŁUKASZENKĄ – JACEK KARNOWSKI: “Uprawnione podejrzenie, że duża część mediów III RP nie tyle chce troszczyć się o przybyszów oraz patrzeć władzy na ręce, co chce po prostu tę granicę przełamać. Razem z Łukaszenką. Z niechęci, nawet nienawiści, do rządu Prawa i Sprawiedliwości, oraz z ideologicznej potrzeby narzucenia wszystkim krajom multikulturalizmu. Zgoda, o obecności mediów w strefie stanu wyjątkowego trzeba rozmawiać. Ale ta rozmowa nie ma sensu, jeśli nie powiemy prawdy o intencjach mediów, które domagają się dostępu do pasa granicznego. A są to intencje, niestety, sprzeczne z podstawowym interesem Rzeczypospolitej”.
https://wpolityce.pl/polityka/566334-media-iii-rp-nie-chca-informowac-chca-granice-przelamac

— POLITYCZNY ALKOHOLIZM OPOZYCJI – ANDRZEJ SARAMONOWICZ W LIBERTE: ”Drodzy Rafale, Szymonie i pozostali! To PiS jest Waszym alkoholizmem, a my jesteśmy Waszymi rodzinami, które cierpią, bo Wy nie umiecie sobie z nałogiem poradzić. Mamy do Was naprawdę dużo cierpliwości, nawet miłości, ale my już naprawdę nie możemy dłużej słuchać, jak to będzie fajnie, kiedy wreszcie przestaniecie pić i weźmiecie nas w niedzielę do zoo czy na lody. Chcemy za to usłyszeć prostą i klarowną deklarację, w jaki sposób zamierzacie przestać pić. A potem doświadczyć tego, że nie pijecie. I korzystać z pełni polskiego świata dzięki Waszej trzeźwości. P.S. Ostatni akapit dotyczy wszystkich bez wyjątku polityków opozycji, na czele z Donaldem Tuskiem. Rafała Trzaskowskiego i Szymona Hołownię wymieniłem po imieniu, bo jesteśmy ze sobą po imieniu, bo obu ich bardzo cenię, bo w obu ciągle jeszcze pokładam spore nadzieje, bo obaj wreszcie opowiadali w sobotę w Łodzi, jak to będzie dobrze po PiSie, kiedy już oni i ich formacje zaczną rządzić. Niestety, nie usłyszałem od nikogo, jak chce sprawić, by móc rządzić. A to wobec sondaży, które ciągle pokazują, że opozycja (zwłaszcza podzielona) na wygranie wyborów nie ma szans, nas, wyborców, interesuje najbardzie”.
https://liberte.pl/polityczny-alkoholizm-opozycji”.

— DROŻYZNA NA 5+ – JEDYNKA GW: “Główny Urząd Statystyczny pokazał, co najszybciej drożało w ubiegłym miesiącu. Inflacja w sierpniu wyniosła aż 5,5 proc., czyli jeszcze więcej niż wcześniej szacował GUS”.
https://wyborcza.biz/biznes/7,177151,27572392,drozyzna-w-polsce-ceny-rosna-najszybciej-od-dekad.html

— CORAZ DROŻSZY CHLEB POWSZEDNI – jedynka RZ: “Konsumenci załamują ręce. Ceny pieczywa rosną jak szalone, niemal z tygodnia na tydzień. Eksperci nie mają dobrych informacji: chleb jeszcze będzie drożał”.
https://www.rp.pl/handel/art18922822-ceny-pieczywa-rosna-jak-szalone-chleb-jeszcze-bedzie-drozal

— PONOWNIE RUSZA TARCZA PFR – PODAŁO RADIO ZET: “Do 30 września 2021 można składać wnioski o finansowanie preferencyjne w ramach Tarczy Finansowej PFR dla Dużych Firm. Program został uruchomiony w związku z przyjęciem przez Radę Ministrów zmian do programu, po wcześniejszym uzyskaniu zgody Komisji Europejskiej. Ponownie rusza tarcza dla firm. Kogo wesprze PFR? PFR poinformował, że finansowanie służy pokryciu szkody powstałej na skutek zakłóceń w funkcjonowaniu gospodarki w związku z COVID-19. Składanie wniosków odbywa się wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie pfrsa.pl. W celu uzyskania Finansowania Preferencyjnego 2.0 należy złożyć wniosek do 30 września 2021 roku”. https://biznes.radiozet.pl/News/Ponownie-rusza-tarcza-dla-firm.-Kogo-wesprze-PFR

— URODZINY: Janusz Rewiński, Samuel Pereira.