— CZWARTA FALA ZGARNIA NIEZASZCZEPIONYCH. W SZPITALU W WARSZAWIE 23 NA 27 PACJENTÓW POD RESPIRATORAMI NIE MIAŁO SZCZEPIENIA: 
https://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,27570626,czwarta-fala-zgarnia-niezaszczepionych-w-szpitalu-w-warszawie.html

— FAKT NA JEDYNCE WYLICZYŁ, ŻE NIEDZIELSKI OTRZYMA 5 TYS. PODWYŻKI.

— SE NA JEDYNCE O NOWYM WICEMINISTRZE ZDROWIA: 16 TYS ZA ZDUSZENIE STRAJKU I 4 TYS. ZA RATOWANIE ŻYCIA (ZDJĘCIE PIELĘGNIARKI ODDZIAŁOWEJ).

— NIE BĘDZIE ŻADNEGO POLEXITU. TO WYMYSŁ PROPAGANDOWY, KTÓRY PO WIELOKROĆ BYŁ STOSOWANY WOBEC NAS. JEDNOZNACZNIE WIDZIMY PRZYSZŁOŚĆ POLSKI W UNII EUROPEJSKIEJ – JAROSŁAW KACZYŃSKI DLA PAP: “Nie będzie żadnego Polexitu. To wymysł propagandowy, który po wielokroć był stosowany wobec nas. Jednoznacznie widzimy przyszłość Polski w Unii Europejskiej. Jednocześnie jesteśmy zdecydowanie za tym, aby doprowadzić do zakończenia kryzysu jaki widzimy w Unii Europejskiej. Traktaty w niemałym stopniu przestają obowiązywać, albo są wykorzystywane pretekstowo. Zasada równości państw też jest łamana i to w sposób bardzo drastyczny. Widać też tendencje do instrumentalizacji UE przez najsilniejsze państwa, w szczególności jedno – Niemcy. Temu musimy się przeciwstawiać. Jesteśmy za tym, by unijne traktaty zostały odpowiednio doprecyzowane tak, aby różnego rodzaju nadużycia były radykalnie utrudnione. Chcemy być w Unii, ale jednocześnie chcemy pozostać suwerennym państwem. Chcemy by to, co zostało w traktatach zawarte, było bardzo ściśle przestrzegane. Są kompetencje wyłącznie unijne, w szczególności te dotyczące stosunków zewnętrznych w sferze gospodarczej, są kompetencje mieszane i są te, które pozostają wyłącznie w kompetencji państwa. Tu trzeba dodać, że sprawy wymiaru sprawiedliwości pozostają w wyłącznej kompetencji państw i nie mogą być przedmiotem tego rodzaju ingerencji, jakie w tej chwili następują. Jest jeszcze jedna zasada, która musi być przestrzegana i musi być bardzo podkreślona w tej – można powiedzieć poprawionej Unii – czyli zasada równości państw. Jeśli coś wolno w jednym państwie, to znaczy, że wolno we wszystkich”.

— MÓWI SIĘ O JAKIEJŚ REORGANIZACJI RZĄDU, O JAKIEJŚ REKONSTRUKCJI, TEGO NIE BĘDZIE. NIE WYKLUCZAM OCZYWIŚCIE JAKICHŚ POJEDYNCZYCH ZMIAN – DALEJ PREZES PIS DLA PAP: “Mówi się o jakiejś reorganizacji rządu, o jakiejś rekonstrukcji, tego nie będzie. Nie wykluczam oczywiście jakichś pojedynczych zmian, bo są osoby, które chciałyby w tej chwili przejść do innej działalności. Nie chcę mówić o żadnych sprawach personalnych, to jest przedwczesne. Od razu mówię, że są ministrowie, którzy chcą odejść z rządu i choć przez dłuższy czas nie przychylaliśmy się do ich próśb, to być może nadejdzie taki moment”.

— MOIM ZDANIEM POWINIEN TO BYĆ CZŁOWIEK BARDZO DOBRZE ORIENTUJĄCY SIĘ W ŻYCIU GOSPODARCZYM, DOBRY EKONOMISTA Z DOŚWIADCZENIEM W SFERZE KIEROWANIA – KACZYŃSKI NA PYTANIE PAP O NASTĘPCĘ GOWINA: “Dział gospodarka i dział budownictwo są ze sobą w pewnym sensie związane i tutaj być może trzeba będzie jakiegoś nowego ministra powołać. Moim zdaniem powinien to być człowiek bardzo dobrze orientujący się w życiu gospodarczym, dobry ekonomista z doświadczeniem w sferze kierowania, czy współkierowania jakimś resortem gospodarczym. Tacy ludzie najlepiej się do tego nadają. Budownictwo musi być kierowane – sądzę, że znaleźliśmy takiego człowieka – przez kogoś, kto będzie realizował nasze plany zmierzające do tego, by ludzie mogli nieporównywalnie łatwiej niż w tej chwili uzyskiwać mieszkania. O personaliach, jak wspomniałem, nie chcę w tej chwili mówić”.

— KIEDY TE USTAWY BĘDĄ W PROCESIE UCHWALANIA LUB ZOSTANĄ UCHWALONE, ZASTANOWIĘ SIĘ CZY NIE WRÓCIĆ DO MOJEGO WŁAŚCIWEGO ZAJĘCIA CZYLI KIEROWANIA PARTIĄ – DALEJ PJK: “Tak, ustawie o powszechnym obowiązku obrony. Koncentruję się głównie na projektach dotyczących tego, by polska obrona narodowa, ale taka szerzej rozumiana, także obrona w stosunku do różnego rodzaju zagrożeń naturalnych, katastrof naturalnych, była wyraźnie lepsza. Pandemia pokazała, że tutaj potrzebna jest jednak duża sprawność i że ona musi być przekrojowa. Proszę zauważyć, że władza jest bardzo radykalnie podzielona, jej znaczną część ma dzisiaj w Polsce opozycja. Nikt mi nie powie, że np. władza w Warszawie, to jest mała władza. Mój śp. Brat mówił, że jak był prezydentem Warszawy, to miał władzę, a gdy został prezydentem Polski, to miał wpływy. Krótko mówiąc, w jednym miejscu Polski rządzą pozapartyjne siły, w innych partie opozycyjne i ci opozycyjni samorządowcy niejednokrotnie wychodzą ze swojej właściwej roli. Gdy mamy jakieś zagrożenie, dzieje się coś złego, różnice między nami nie mogą oddziaływać na to, jak się działa. Musimy te sprawy rozwiązać, musimy tutaj mieć odpowiednie instrumenty, które oczywiście będą działać czasowo w momencie zagrożenia. Gdy ono mija, to wszystko wraca do stanu poprzedniego. Kiedy te ustawy będą w procesie uchwalania lub zostaną uchwalone, zastanowię się czy nie wrócić do mojego właściwego zajęcia czyli kierowania partią”.
https://wpolityce.pl/polityka/566350-j-kaczynski-wladza-jest-radykalnie-podzielona-wywiad

— ZJEDNOCZONA PRAWICA ROZPOCZĘŁA NADRABIANIE STRAT Z CIĘŻKIEJ, PANDEMICZNEJ I ZDOMINOWANEJ PRZEZ IDEOLOGICZNĄ AGRESJĘ LEWICY JESIENI – MICHAŁ KARNOWSKI: “Seria sondaży z ostatnich dni nie pozostawia wątpliwości: Zjednoczona Prawica rozpoczęła nadrabianie strat z ciężkiej, pandemicznej i zdominowanej przez ideologiczną agresję lewicy jesieni. Przezwyciężyła też próbę awuesizacji/anarchizacji rządu przez Jarosława Gowina, odzyskując elementarną sterowność, choć za cenę zmniejszenia (sądzę, że czasowego) przewagi w parlamencie. W tym samym czasie ujawniły się zasadnicze słabości przywództwa sprawowanego przez Donalda Tuska po stronie opozycyjnej”.

— PROCES, KTÓRY NAZYWAM „ODSŁONIĘCIEM OPOZYCJI” – UJAWNIENIEM JEJ PRAWDZIWEGO PROGRAMU I RZECZYWISTEGO STOSUNKU DO SPRAW DLA KAŻDEGO FUNDAMENTALNYCH – DALEJ KARNOWSKI: “Warto jednak dostrzec, że w tle tych wydarzeń zdarzyło się – i nadal dzieje – coś, co może oznaczać zmianę dużo głębszą i co może w finale przynieść trzecią kadencję rządów obozu Jarosława Kaczyńskiego. To proces, który nazywam „odsłonięciem opozycji” – ujawnieniem jej prawdziwego programu i rzeczywistego stosunku do spraw dla każdego fundamentalnych”.

— NAWET W OCZACH LUDZI MAJĄCYCH OSTATNIO ROZMAITE PRETENSJE DO OBOZU RZĄDZĄCEGO (CO NATURALNE W SYTUACJI SPRAWOWANIA WŁADZY) STAŁ SIĘ ON OAZĄ SPOKOJU, UMIARKOWANIA, PRZEWIDYWALNOŚCI – DALEJ KARNOWSKI: “Nawet w oczach ludzi mających ostatnio rozmaite pretensje do obozu rządzącego (co naturalne w sytuacji sprawowania władzy) stał się on oazą spokoju, umiarkowania, przewidywalności i bezpieczeństwa. Ale jeszcze ważniejsze jest to, że partia premiera Jarosława Kaczyńskiego i rząd premiera Mateusza Morawieckiego włożyły dużo wysiłku, by być nie tylko wyborem mniejszego zła. Pokazano program pozytywny, rozbity na konkrety, z jasnym harmonogramem wdrożenia. Po odejściu Gowina udało się odkręcić kłamstwa o rzekomym wzroście podatków wskutek Polskiego Ładu, a tam, gdzie obawy były nadal silne, dokonano korekty. Opłacił się kurs konsekwentnie prorozwojowy, prorodzinny i propolski. Jesienne załamanie sondaży nie zostało uznane za rzekomy początek końca, ale naturalne w sytuacji tak silnych napięć wahnięcie, możliwe do skorygowania upartą pracą. I tak się stało, zgodnie zresztą z analizami prezentowanymi na tym portalu, wbrew opiniom sugerującym jakąś „utratę słuchu przez partię rządzącą”.

— KARNOWSKI O ZNUŻENIU MEDIALNYMI BĘBNAMI TRWOGI: “Zmęczenie społeczne dywanowymi fake newsami i błędnymi analizami największych mediów lewicowo-liberalnych, co de facto wyłącza je z poważnej gry, czyni nieistotnymi. Coraz mniej Polaków bierze te bębny trwogi na serio. Ten proces radykalizacji i kompromitacji opozycji z jednej strony oraz z rządu twardo stąpającego po ziemi, z Polskim Ładem i stabilnością na sztandarach z drugiej, tworzy zupełnie nową linię podziału politycznego i społecznego. Mówiąc jeszcze krócej: wariaci kontra normalsi, rewolucjoniści kontra obrońcy zasad elementarnych, likwidatorzy kontra rozwojowcy, zamordyści kontra wolnościowcy, kopertowcy kontra uczciwi”.
https://wpolityce.pl/polityka/566336-cos-bardzo-waznego-dzieje-sie-na-naszych-oczach

— KUKIZ DO TUSKA: PANIE DONALDZIE MOŻE PAN ZE SWOJĄ PARTIĄ ROZPISAĆ REFERENDUM W SPRAWIE ZWIĄZKÓW PARTNERSKICH, JA WAM POMOGĘ ROZPISAĆ TO REFERENDUM – 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2021/09/15/

— PAWEŁ KUKIZ, OD KTÓREGO ZALEŻY TERAZ WIĘKSZOŚĆ SEJMOWA, NIE WYKLUCZA POPARCIA PROJEKTU ZMIAN W REGULAMINIE SEJMU AUTORSTWA OPOZYCJI – KAMIL DZIUBKA W ONECIE: “Muzyk przyszedł dziś na rozmowy w tej sprawie. Nowe przepisy mogą utrudnić Prawu i Sprawiedliwości ekspresowe uchwalanie ustaw i karanie posłów. – Ja z Prawem i Sprawiedliwością zawierałem umowę na konkretne ustawy i konkretne sprawy i nie było tam mowy o regulaminie Sejmu. Jeśli mi się ten projekt będzie podobał, to za nim zagłosuję – mówił po spotkaniu z opozycją Paweł Kukiz. Projekt zakłada m.in. wprowadzenia debaty na wzór brytyjski, polegającej na możliwości zadawania krótkich pytań premierowi i ministrom tylko przez posłów opozycji. Dla PiS trójka posłów koła Kukiz’15 (czwarty Stanisław Tyszka był przeciw lex TVN) jest niezwykle cenna. Klub partii rządzącej liczy obecnie 227 głosów, a to oznacza, że nie ma większości”.
https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/pawel-kukiz-moze-postawic-sie-pis-nie-widzicie-ze-nie-maja-wiekszosci/edlgql3

— NIEWIELU EUROSCEPTYKÓW TYLKO 10 PROC. ANKIETOWANYCH POLAKÓW UWAŻA, ŻE OBECNOŚĆ NASZEGO KRAJU W UNII MA WIĘCEJ WAD NIŻ ZALET. NIEMAL 70 PROC. JEST PRZEKONANYCH, ŻE ZALETY SĄ WAŻNIEJSZE NIŻ WADY – sondaż na jedynce RZ: “To rezultaty badania, które zostało przeprowadzone tuż po rozkręceniu się nowego etapu debaty w sprawie członkostwa Polski w UE”.
https://www.rp.pl/spoleczenstwo/art395741-sondaz-unia-europejska-dla-polakow-pelna-zalet

— WIEDZĄC, ŻE JEST NA PRZEGRANEJ POZYCJI W SPORZE O PRAWORZĄDNOŚĆ, PIS MUSI SWEGO WROGA MAKSYMALNIE DEMONIZOWAĆ. PORAŻKA ZE SMOKIEM NIE JEST TAKIM WSTYDEM JAK Z WIATRAKIEM – MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI W RZ: “Wiedząc, że jest na przegranej pozycji w sporze o praworządność, PiS musi swego wroga maksymalnie demonizować. Przegrana ze smokiem nie jest bowiem takim wstydem jak z wiatrakiem. Ale to krótkowzroczna polityka. Pokazuje to choćby publikowany we wtorek w „Rzeczpospolitej” sondaż, który jasno pokazuje, że rośnie lęk Polaków przed polexitem. Choć wciąż przeważają ci, którzy się tego nie boją (głównie to wyborcy PiS), ledwie dziesięć miesięcy temu różnica między tymi, którzy nie boją się polexitu, a tymi, którzy żywią takie obawy, wynosiła ponad 13 pkt proc.”.

— SUSKI RELATYWIZUJĄC OGROM CIERPIEŃ, JAKICH POLSKA DOZNAŁA PODCZAS DRUGIEJ WOJNY ZE STRONY NIEMIEC I SOWIETÓW, PLUJĄC NA PAMIĘĆ MILIONÓW POLSKICH OFIAR NIEZLICZONYCH ZBRODNI XX WIEKU, BAWI SIĘ HISTORYCZNYMI PORÓWNANIAMI W BIEŻĄCEJ POLITYCZNEJ WOJENCE RZĄDU PIS – DALEJ SZUŁDRZYŃSKI: “Czy można sobie wyobrazić w Polsce mocniejsze porównanie? Czy w naszym polskim imaginarium istnieje gorszy archetyp niż korytarz przez Pomorze, okupacja czy rasowo motywowane ludobójstwo polskiego narodu? Nie, poseł Suski doszedł do ściany. Tu polski język się kończy. Dalej jest już tylko przemoc. W dodatku, relatywizując ogrom cierpień, jakich Polska doznała podczas drugiej wojny ze strony Niemiec i Sowietów, plując na pamięć milionów polskich ofiar niezliczonych zbrodni XX wieku, bawi się historycznymi porównaniami w bieżącej politycznej wojence rządu PiS z Komisją Europejską”.

— PO CO PIS DZIŚ WYWOŁUJE DEMONY PRZESZŁOŚCI, PO CO SIEJE NIENAWIŚĆ, PO CO SZCZUJE NA UNIĘ? PRZYSZŁOŚĆ POLSKI W UE TO ZBYT WAŻNA SPRAWA, BY ZOSTAWIAĆ JĄ W RĘKACH TAKICH POSTACI JAK POSEŁ SUSKI – KONKLUZJA SZUŁDRZYŃSKIEGO: https://www.rp.pl/komentarze/art18916971-michal-szuldrzynski-przyszlosc-polski-w-ue-zbyt-wazna-by-zostawiac-ja-suskiemu

— GDYBY WYBORY DO SEJMU ODBYŁY SIĘ W NAJBLIŻSZYCH DNIACH, PIS MÓGŁBY LICZYĆ NA 32 PROC. POPARCIA – WYNIKA Z SONDAŻU KANTAR PUBLIC – PODAJE GW: “Drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska, 25 proc. ankietowanych deklaruje, że na tę formację odda swój głos (wzrost o 3 pkt). Na podium znalazł się jeszcze Ruch Polska 2050 Szymona Hołowni. Chce na niego głosować 12 proc. badanych (wzrost o 3 pkt). Lewica uzyskała poparcie na poziomie 6 proc. głosów (spadek o 1 pkt)”.
https://wyborcza.pl/7,75398,27570961,sondaz-kantar-public-rosnie-poparcie-dla-ko-i-holownii-pis.html

— SUFIT DO PRZEBICIA, SZEF PLATFORMY, ABY PODTRZYMAĆ EFEKT SWOJEGO POWROTU, POTRZEBUJE SZYBKO DRUGIEGO, MOCNEGO WEJŚCIA – MARIUSZ JANICKI W POLITYCE: “Szef Platformy, aby podtrzymać efekt swojego powrotu, potrzebuje szybko drugiego, mocnego wejścia, już z jakimś programem, słupami milowymi, których będzie twardo bronił, z siłą przekazu, którą pokazał w pierwszym przemówieniu po powrocie i na konferencji prasowej, która po nim nastąpiła. Obiecał wówczas częste spotkania z dziennikarzami, ale nie ma tu wyraźnej kontynuacji. Tymczasem PiS może się trwale odbudować, a wiadomo, że potem bardzo trudno odebrać mu inicjatywę. Na samym nepotyzmie, aferach, ogólnej „podłości władzy” czy protestach różnych pracowniczych branż wygrać się raczej nie da, bo dotąd się nie dało. Tusk potrzebuje spektakularnej wizji nowego społeczeństwa, pracującego, solidarnego, demokratycznego, otwartego – choćby tych wizji, jak mawiał, nie lubił. I potrzebuje już teraz, dopóki PiS nie odjedzie mu za daleko”.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/2134550,1,sufit-do-przebicia.read?src=mt

— WYSYŁALI GO JUŻ NA EMERYTURĘ. ALE TO RAFAŁ GRUPIŃSKI MA BYĆ KANDYDATEM NA SZEFA PO W WIELKOPOLSCE – POZNAŃSKA GW: “- Grupiński bardzo chce. Krążyły też pogłoski o Dzikowskim. Ale gdyby to oni mieli się ze sobą zmierzyć, to byłby paradoks. To by znaczyło, że przez 11 lat ta partia nie ruszyła się nawet o milimetr – śmieje się jeden z naszych rozmówców”.
https://poznan.wyborcza.pl/poznan/7,36001,27569299,wysylali-go-juz-na-emeryture-ale-to-rafal-grupinski-ma-byc.html

— 30% RESPONDENTÓW UWAŻA OBECNIE, ŻE ROZWIĄZANIA PODATKOWE ZAWARTE W POLSKIM ŁADZIE BĘDĄ DLA NICH KORZYSTNE – W LIPCU TEGO ZDANIA BYŁO 36,2% BADANYCH – sondaż DGP i RFM:
https://gospodarka.dziennik.pl/news/artykuly/8246283,polski-lad-sondaz.html

— POLSKI ŁAD, TE ROZWIĄZANIA PODATKOWE, KTÓRE ZAPROPONOWAŁ MATEUSZ MORAWIECKI, POGŁĘBIAJĄ TĘ SYTUACJĘ I PROWADZĄ DO JESZCZE WYŻSZEGO OPODATKOWANIA PRACY – JAROSŁAW GOWIN W ROZMOWIE Z MICHAŁEM KOLANKO W RZ: “Mamy szeroki problem sfery budżetowej, która jest od lat niedofinansowana i nienależycie wynagradzana. Jeżeli chcemy mieć sprawne państwo, to urzędnicy, nauczyciele, naukowcy, lekarze, pielęgniarki muszą być odpowiednio dobrze wynagradzani. Zamiast tego PiS wolało forsować programy socjalne. I one do pewnego momentu były uzasadnione, zwłaszcza program Rodzina 500 plus. Ale już od pewnego czasu widać, że te programy socjalne realizowane są kosztem ludzi ciężko pracujących, zwłaszcza ludzi pracujących w sferze budżetowej, gdzie zarobki były od lat zamrożone. Niestety, Polski Ład, te rozwiązania podatkowe, które zaproponował Mateusz Morawiecki, pogłębiają tę sytuację i prowadzą do jeszcze wyższego opodatkowania pracy”.

— SAMORZĄDOWCY ZWRACALI UWAGĘ NA PARADOKS POLEGAJĄCY NA TYM, ŻE PRACOWNICY OPIEKI SPOŁECZNEJ ZARABIAJĄ MNIEJ, NIŻ ICH PODOPIECZNI OTRZYMUJĄ Z RÓŻNEGO RODZAJU ZASIŁKÓW. TO JEST SYTUACJA PATOLOGICZNA – DALEJ GOWIN U KOLANKI W RZ: “Po wejściu w życie tych rozwiązań coraz mniej będzie się opłacało pracować, coraz bardziej będzie się opłacało żyć z zasiłków. Mieliśmy spotkanie z samorządowcami i przedsiębiorcami województwa kujawsko- -pomorskiego i tam samorządowcy zwracali uwagę na paradoks polegający na tym, że pracownicy opieki społecznej zarabiają mniej, niż ich podopieczni otrzymują z różnego rodzaju zasiłków. To jest sytuacja patologiczna”.
https://www.rp.pl/polityka/art18918311-jaroslaw-gowin-wszyscy-straca-na-polskim-ladzie-prawa-i-sprawiedliwosci

— RZEŹ MAŁYCH SKLEPÓW. W CIĄGU ROKU ZNIKNĘŁO ICH Z RYNKU AŻ 1,6 TYS. POLACY ROBIĄ ZAKUPY W ROSNĄCYCH W SIŁĘ DYSKONTACH – PIOTR MAZURKIEWICZ NA JEDYNCE RZ: “Małych sklepów w czerwcu 2021 r. było nieco ponad 27,6 tys., o 1,6 tys. mniej niż przed rokiem – wynika z danych NielsenIQ, które „Rzeczpospolita” publikuje jako pierwsza. Liczba wszystkich punktów sprzedających podstawowe produkty spożywcze i chemiczne (FMCG) zmalała przez ostatni rok o 1,8 tys., do 98 tys. – z rynku zniknęło też sporo kiosków. Ale są sektory rosnące, jak sklepy średnie typu Żabka, i dyskonty. I choć liczba tych ostatnich w rok zwiększyła się tylko o 134, to są one liderem odpowiadającym za 35 proc. wydatków Polaków”.
https://www.rp.pl/handel/art18919021-rzez-malych-sklepow-polacy-wola-dyskonty-inflacja-nie-pomaga

— URODZINY: Marcin Mastalerek, Grzegorz Osiecki, Dorota Macieja, Tomasz Jastrun, Magda Żakowska, Adam Giersz, Janusz Krasoń i autor Stanu gry.