— SASIN O ZALANIU POLSKI UCHODŹCAMI W PROGRAMIE OPOZYCJI, SZEFERNAKER O PIĄTCE TUSKA, RZĄD O STANIE WYJĄTKOWYM W CZĘŚCI PASA GRANICZNEGO, BIELAN O TESTOWANIU WIĘKSZOŚCI – 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2021/08/31/

— TO BĘDZIE JESIEŃ STRAJKÓW – JEDYNKA RZ: “Podwyżki dla polityków i prezesów państwowych spółek rozsierdziły pracowników budżetówki, których pensje zostały w zeszłym roku zamrożone. Żądają teraz 12-proc. wzrostu wynagrodzeń. Pierwsze protesty rozpoczną się 11 września, kiedy to o swoje wynagrodzenia upomną się pracownicy ochrony zdrowia. Ostatnia podwyżka przyniosła im 19 zł, co tylko przyspieszyło decyzję o zorganizowaniu białego miasteczka wzorem tego sprzed 14 lat. W kolejce czekają też nauczyciele”.
https://www.rp.pl/Place/308309929-To-bedzie-jesien-strajkow—podwyzki-dla-politykow-i-prezesow-spolek-rozsierdzily-budzetowke.html

— 45% POPIERA POLITYKĘ RZĄDU NA GRANICY, A 42% JEST PRZECIWNA – SONDAŻ RMF I DGP: “Polacy niemal po równo podzielili się w ocenach reakcji rządu na sytuację na granicy z Białorusią. Z sondażu United Surveys przeprowadzonego na zlecenie DGP i RMF FM wynika, że 45 proc. z nas popiera jego politykę, a 42 proc. jest przeciwna. Większość Polaków wcale nie domaga się przy tym niewpuszczania nikogo, kto przekroczył nielegalnie granicę. Tak odpowiada tylko co czwarty respondent. Taka postawa dominuje w elektoratach Konfederacji (47 proc.) i PSL (45 proc.), wśród zwolenników PiS jest identyczna ze średnią, a najrzadziej jest spotykana wśród wyborców Koalicji Obywatelskiej i Lewicy (odpowiednio w 7 i 3 proc.).

— 37% UWAŻA, ŻE WŁADZE POWINNY PRZYJMOWAĆ NA TERYTORIUM POLSKI OSOBY UBIEGAJĄCE SIĘ O AZYL, ALE TYLKO TE POZYTYWNIE ZWERYFIKOWANE PRZEZ POLSKIE SŁUŻBY – DALEJ W SONDAŻU DGP I RMF: “Największa liczba respondentów, bo prawie 37 proc. jest zdania, że władze powinny przyjmować na terytorium Polski osoby ubiegające się o azyl, ale tylko te pozytywnie zweryfikowane przez polskie służby. Wysoka jest także liczba osób opowiadających się za tym, aby nie przyjmować nikogo. Tę odpowiedź wybrało aż 25,3 proc. badanych. Kolejną możliwością, którą najczęściej wybierali respondenci było: przyjmowanie osoby ubiegającej się o azyl i porozumiewanie się z innymi krajami odnośnie ewentualnej relokacji cudzoziemców. Wynik wskazań na to rozwiązanie wyniósł 14 proc., czyli o ponad 10 punktów procentowych mniej niż w przypadku niewpuszczania imigrantów do Polski”.
https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-co-polacy-sadza-o-sytuacji-na-granicy-z-bialorusia-sondaz-dl,nId,5451906#

— DWUNASTOLETNI CHŁOPIEC ZWRACA SIĘ DO SIOSTRY SŁOWAMI MINISTRA CZARNKA – PIERWSZY  Z SERII SPOT AKCJI WOLNA SZKOŁA: “Słowa Przemysława Czarnka, wypowiedziane przez dwunastoletniego chłopca to ostrzeżenie dla rodziców przed zmianami w edukacji, które planuje rząd. Dzień przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego organizatorzy akcji społecznej Wolna Szkoła opublikowali pierwszy spot kampanii “Lekcja nr 1: Najpierw dzieci, potem kariera”.
https://www.youtube.com/watch?v=OSBb1MMPvTU

— W GEOGRAFII POLITYCZNEJ PIS USNARZ MIEŚCI SIĘ GDZIEŚ (PAL SZEŚĆ REALIA) MIĘDZY CZĘSTOCHOWĄ I WESTERPLATTE – NACZELNY RZ BOGUSŁAW CHRABOTA: “Po co Prawu i Sprawiedliwości eskalacja konfliktu w Usnarzu Górnym? Odpowiedź nie jest specjalnie skomplikowana. Usnarz Górny jest dla rządzącej partii miejscem symbolicznym.
W geografii politycznej PiS Usnarz mieści się gdzieś (pal sześć realia) między Częstochową i Westerplatte. To miejsce heroicznej obrony przed imigranckim potopem, który – jak przed wiekami szwedzki – mógłby nas zdewastować materialnie i cywilizacyjnie”.

— JEŚLI NA GRANICY W USNARZU DOJDZIE DO JAKIEJŚ LUDZKIEJ TRAGEDII, POLSKA NA PEWNO NIE DARUJE TEGO RZĄDZĄCYM. LICZBY OBRÓCĄ SIĘ PRZECIW SPECOM OD TWARDEJ LINII I ZASIEKÓW – DALEJ CHRABOTA: “Jeśli na granicy w Usnarzu dojdzie do jakiejś ludzkiej tragedii, Polska na pewno nie daruje tego rządzącym. Liczby obrócą się przeciw specom od twardej linii i zasieków, a figura połączonych szańców Częstochowy i Westerplatte nie będzie funta kłaków warta. Chcecie tego? Naprawdę? Myślę, że nie jest to Polsce do niczego potrzebne, więc pomóżmy, póki jeszcze czas”.
https://www.rp.pl/Komentarze/308309944-Boguslaw-Chrabota-Ten-szaniec-sie-rozleci.html

— JEŚLI CAMPUSY BĘDĄ SIĘ ODBYWAĆ STALE I ZACHOWAJĄ BOGATY PROGRAM WYKRACZAJĄCY POZA WYSTĘPY LIDERÓW, MOGĄ SPRZYJAĆ POWSTANIU WARSTWY WYROBIONYCH POLITYCZNIE 30-LATKÓW, GOTOWYCH WCHODZIĆ DO INSTYTUCJI ORAZ STANOWIĆ ZAPLECZE MENTALNE PARTII – PAWEŁ BRAVO W TYGODNIKU POWSZECHNYM: “Tusk użył olsztyńskiego podium, by zwrócić się z wyważonym przekazem do o wiele szerszego – i starszego – audytorium w obecnie najbardziej palącej sprawie dotyczącej granic oraz w paru innych chwilowo drugoplanowych, ale dość zapalnych (np. związki partnerskie). A potem obiecał w dwa-trzy lata „pogonić tych, którzy z polskiej polityki czynią piekło”, aby te miejsca się „dla was zwolniły”. Co było oczywistym zwodem retorycznym, bo takie campusy to nie kuźnia kadr. Jeśli będą się odbywać stale i zachowają bogaty program wykraczający poza występy liderów, mogą sprzyjać powstaniu warstwy wyrobionych politycznie 30-latków, gotowych wchodzić do instytucji oraz stanowić zaplecze mentalne partii. Takie, jak się zdaje, zadanie dostał w ramach podziału pracy Trzaskowski – pytanie, czy będzie umiał w tym wytrwać”.
https://www.tygodnikpowszechny.pl/platforma-szuka-pomyslu-na-przyszlosc-168817

— NITRAS ZAPOWIEDZIAŁ BUDOWĘ SYSTEMU W PEŁNI MONOPOLISTYCZNEGO. TAKIEGO, W KTÓRYM STRONA PRAWICOWA JUŻ NIGDY „NIE PODNIESIE GŁOWY” – JACEK KARNOWSKI: “Najważniejsze Nitras powiedział na końcu: „jeżeli nie, to znowu podniesiecie głowę, jeżeli się cokolwiek zmieni”. Jeżeli was nie zniszczymy, nie zamkniemy w getcie, nie „opiłujemy”, spór światopoglądowo-polityczny będzie trwał. Trzeba więc tak przeorać i przebudować Polskę, by strona prawicowa, chrześcijańska, już nigdy nie mogła nawet myśleć o realnym wpływie na państwo. Na scenie publicznej partie jedynie słuszne mają mieć pełen monopol, i to już na zawsze. To jest istota sprawy: agresja przeciwko Kościołowi i katolikom to w istocie reakcja na porażkę z roku 2015. To diagnoza, że Platforma przegrała, bo istniały wartości konkurencyjne. Uznała, że tak dalej być nie może, i dlatego chce jedną ze stron sporu światopoglądowego politycznie eksterminować”.
https://wpolityce.pl/polityka/564381-nitras-zapowiedzial-budowe-systemu-w-pelni-monopolistycznego

— NITRAS MIAŁ RACJĘ. PRZEZ 30 LAT KOŚCIÓŁ CO ROKU DOSTAWAŁ GRUNTY O POWIERZCHNI ŚREDNIEGO MIASTA – DANIEL FLIS W OKO.PRESS: “W 2019 roku ówczesny minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski w odpowiedzi na interpelację wyjawił, że w ciągu czterech lat między 2015 a 2018 rokiem Kościoły dostały 2214 ha z Zasobu Własności Ziemi Rolnej. Jak policzyliśmy, 97 proc. dostał Kościół katolicki (dokładnie 2137,5 ha). Daje to 534 ha rocznie (5,34 km²). Dużo łatwiej sprawdzić, jak duża jest przeciętna polska gmina.Główny Urząd Statystyczny podaje, że w 2019 roku średniej wielkości gmina miejska miała powierzchnię 47 kilometrów kwadratowych, wiejska 126 km², a miejsko-wiejska 157 km². Takimi średnimi miastami, są na przykład Szczecinek, Otwock (dokładnie 47 km²) albo Puławy (50 km²). Za pierwszych rządów PiS Kościół dostawał więc za darmo około jedną dziesiątą średniej gminy miejskiej albo jedno bardzo małe miasto. Na przykład wielkości Pucka (5 km²)”.
https://oko.press/slawomir-nitras-kosciol-grunty-nieruchomosci/

— INFLACJA: OTO, JAK „DOBRA ZMIANA” POGRĄŻA ZŁOTEGO – WITOLD GADOMSKI W GW: “Bank centralny odkupuje od banków komercyjnych rządowe obligacje, ułatwiając w ten sposób finansowanie długu. Stopy procentowe zostały obniżone praktycznie do zera, co zmniejsza koszt obsługi długu dla rządu, ale zwiększa ukryty podatek inflacyjny, który płacą posiadacze depozytów bankowych. Co więcej – dług, który w tym roku osiągnie według prognoz Ministerstwa Finansów 60 proc. PKB, dzięki inflacji i sztucznie zaniżonym stopom procentowym realnie się zmniejsza. Ekonomiści nazywają taką sytuację represją finansową. Represję stosuje Narodowy Bank Polski wobec milionów Polaków. Na dłuższą metę polityka ta zaszkodzi gospodarce. Inflacja zwiększa ryzyko inwestycyjne, gdyż przedsiębiorca nie wie, jakie będą rzeczywiste koszty produkcji i czy wydane pieniądze się zwrócą”.
https://wyborcza.pl/7,75968,27511727,inflacja-dobra-zmiana-pograza-zlotego.html

— POPRZEZ INICJATYWĘ 3W WZMACNIAMY KONKURENCYJNOŚĆ POLSKIEJ NAUKI I BIZNESU – PREZES BGK BEATA DASZYŃSKA-MUZYCZKA W DGP: “Kluczem do tego są między innymi trzy zasoby, które nazywamy w skrócie „3W – Woda, Wodór, Węgiel”. Woda, bo jest źródłem życia, wodór, który jest przyszłością energetyki, węgiel z jego innowacyjnymi rozwiązaniami. Przy węglu niektórym zapala się pewnie czerwona lampka: przecież mamy ograniczać paliwa kopalne, a nie rozwijać ich wydobycie. Nie o takim węglu myślę. Myślę tzw. węglu nieenergetycznym – to on jest przyszłością gospodarki. Na węgiel powinniśmy patrzeć jak na jak na szansę.

— DLACZEGO AKURAT 3W? – DALEJ DASZYŃSKA-MUZYCZKA: “Dlaczego chcemy postawić akurat na te trzy zasoby? Powód jest bardzo prosty – to one będą kształtować nowoczesną i zrównoważoną gospodarkę. Polska ma ogromny potencjał intelektualny. Innowacyjne rozwiązania tworzone przez naszych naukowców powinny być inspiracją do rozwoju nowych biznesów. I odwrotnie. Biznes, który potrzebuje nowych technologii, szuka wsparcia w nauce”.

— NIE WIDZĘ ŻADNYCH PRZESZKÓD, BYŚMY O MIANO LIDERA WALCZYLI RÓWNIEŻ W PRODUKCJI WODORU – DALEJ PREZES BGK: “Podobnie w przypadku wodoru, który ma coraz większe znaczenie w energetyce. Jesteśmy piątym producentem tego paliwa przyszłości na świecie. W większości jest to wodór szary. Nie widzę jednak żadnych przeszkód, byśmy o miano lidera walczyli również w produkcji wodoru zielonego. Światowy wyścig w tej dyscyplinie właśnie się rozpoczął, a Polska nie pozostanie z tyłu. Tę szansę musimy wykorzystać. Tym bardziej że w tym wyścigu każdy ma na początku podobne szanse na sukces. Wykorzystajmy ten potencjał i rozwijajmy produkcję zielonego wodoru, czyli takiego, który pozyskiwany jest dzięki odnawialnym źródłom energii. Pojawiają się plany powstawania kolejnych dolin wodorowych, PKN Orlen w Polsce, Czechach i Słowacji buduje huby wodorowe, PGNiG ma znakomite pomysły na przesył i magazynowanie wodoru. Powstające farmy morskie także będą zaopatrywać nas w zielony wodór. Prężnie działają klastry wodorowe, nawet na uczelniach pojawiają się nowe kierunki”.
https://biznes.gazetaprawna.pl/energetyka/artykuly/8233998,koncepcja-3w-szansa-na-zwiekszenie-konkurencyjnosci.html

— BALTIC PIPE NA OSTATNIEJ PROSTEJ – NIEZALEŻNA: “Baltic Pipe na ostatniej prostej. Za kilka dni rozpocznie się wciąganie gazociagu na polski brzeg. Już niespełna 8 kilometrów od polskiego brzegu znajduje się statek Castoro Sei, układający na dnie Bałtyku gazociąg Baltic Pipe. Na dniach rozpocznie się operacja wciągania gazociągu na brzeg. Jak podkreślał w Pogorzelicy pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski, Baltic Pipe, wraz z innymi inwestycjami Gaz-Systemu, będzie fundamentem transformacji energetycznej. Źródła gazowe w energetyce pozwolą na budowę OZE i odejście od węgla – wskazał. – Baltic Pipe uruchomiony jesienią pozwoli zastąpić dostawy z Rosji. To będzie ten moment, kiedy Rosja straci możliwość naciskania na Polskę politycznie poprzez regulowanie dostaw gazu  – zaznaczył Piotr Naimski”.
https://niezalezna.pl/409541-baltic-pipe-na-ostatniej-prostej-za-kilka-dni-rozpocznie-sie-wciaganie-gazociagu-na-polski-brzeg

— BEZ ALINY PIENKOWSKIEJ-BORUSEWICZ STRAJK W STOCZNI W 1980 ROKU NIE SKOŃCZYŁBY SIĘ WOLNOŚCIĄ – ALEKSANDRA WIĘCKA W GW: “Lech Wałęsa twierdzi, że to Alina Pienkowska zburzyła jego opór wobec kobiet w polityce. Andrzej Wajda – że była inspiracją dla postaci Agnieszki z „Człowieka z żelaza”. Bogdana Borusewicza uwiodła czerwoną sukienką i gorącym zaangażowaniem w sprawę. Robotników zawróciła spod bram Stoczni płomiennym przemówieniem”.
https://www.wysokieobcasy.pl/akcje-specjalne/7,170470,24989572,bez-aliny-pienkowskiej-borusewicz-strajk-w-stoczni-w-1980-roku.html

— 41. LECIE POROZUMIEŃ SIERPNIOWYCH.

— URODZINY: Stefan Frankiewicz, Henryk Woźniakowski.