— NIEDZIELSKI O POWROCIE DO 15 TYS. ZACHOROWAŃ, SUSKI O TYM, ŻE MÓWI TO CO MERKEL O NS2 O USTAWIE MEDIALNEJ – TO NIE SPRAWA POLITYCZNA TYLKO BIZNES, BŁASZCZAK O NIEZADOWOLENIU POLAKÓW Z WYMIARU SPRAWIEDLIWOŚCI – 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2021/07/23/

— STRACH PRZED COVIDEM JEST MNIEJSZY NIŻ PRZED UTRATĄ GŁOSÓW ANTYSZCZEPIONKOWCÓW – KRZYSZTOF ADAM KOWALCZYK W RZ: “Z USA donoszą, że covid stał się tam pandemią niemal wyłącznie niezaszczepionych. Do Polski zbliża się dużo bardziej zaraźliwa niż dotychczasowe warianty Delta, a my czekamy nań w bezruchu. (…) Propozycja jest uczciwa – wolnych szczepionek jest przecież w bród, a czasu akurat tyle, by chętni zdążyli z przyjęciem obu dawek przed nadejściem jesieni i fali zakażeń. Wymaga to niestety od rządzących odwagi cywilnej, skoro ich strach przed covidem jest mniejszy niż przed utratą głosów antyszczepionkowców”.
https://www.rp.pl/Komentarze-ekonomiczne/307229894-Krzysztof-Adam-Kowalczyk-Wezcie-przyklad-z-Macrona.html

— POLSKA I UKRAINA ZAWIODŁY SIĘ NA AMERYCE W WALCE Z GAZOCIĄGIEM POD BAŁTYKIEM. TERAZ STAWIAJĄ NA UNIĘ EUROPEJSKĄ – JĘDRZEJ BIELECKI W RZ: “Analitycy Atlantic Council wskazują jednak, że nawet gdyby niemieckie władze regulacyjne uległy takiemu szantażowi, to nie zrobi tego Komisja Europejska. Powód jest prosty: jeśli zgodzi się, aby Gazprom był wyłączony ze stosowania prawa europejskiego, cała konstrukcja Wspólnoty oparta na jednolitych regulacja prawnych w krajach „27”, załamie się”.
https://www.rp.pl/Dyplomacja/307229932-W-walce-z-Nord-Stream-2-Polska-stawia-na-druga-batalie-prawna.html

— SE O TYM, ŻE KACZYŃSKI POSTANOWIŁ, ŻE MORAWIECKI MA BYĆ GŁÓWNĄ TWARZĄ PIS PRZECIW TUSKOWI: “Jarosław Kaczyński (72 l.) podjął kluczową decyzję! Jak ustalił „Super Express”, to nie prezes PiS, a premier Mateusz Morawiecki (53 l.), będzie główną twarzą walki o zwycięstwo z Platformą Obywatelską pod wodzą Donalda Tuska (64 l.)! – Szef rządu znajdzie się na pierwszej linii frontu wojny z Tuskiem. Decyzja zapadła. Jarosław Kaczyński pokłada w Mateuszu ogromną nadzieję i wierzy, że poprowadzi on PiS do trzecich zwycięskich wyborów. A te są możliwe już na wiosnę – mówi nam wysoko postawiony polityk PiS z otoczenia prezesa”.
https://www.se.pl/wiadomosci/polityka/kaczynski-podjal-kluczowa-decyzje-w-sprawie-morawieckiego-tusk-w-opalach-aa-Pw1r-srEE-TPxp.html

— TUSK PRZYSZEDŁ RATOWAĆ PLATFORMĘ. NIE WIDZĘ DZIAŁAŃ, KTÓRE BY POKAZAŁY, ŻE PRZYSZEDŁ ZWYCIĘŻYĆ I POKONAĆ PIS. TO BY WYMAGAŁO ZUPEŁNIE INNEJ STRATEGII PROF. RAFAŁ MATYJA W RMF FM: „Tusk przyszedł ratować Platformę. Nie widzę działań, które by pokazały, że przyszedł zwyciężyć i pokonać PiS. To by wymagało zupełnie innej strategii” – mówił w Rozmowie w samo południe prof. Rafał Matyja. Jego zdaniem, dotychczasowa strategia Donalda Tuska nie świadczy o tym, że chce przyciągnąć elektorat niezdecydowany: „Donald Tusk odwołuje się do tego twardego elektoratu Platformy, a ryzykiem PiS nie jest to, że Donald Tusk odzyska wyborców, którzy przeszli do Lewicy czy do Hołowni. (…) Donald Tusk mobilizuje przeciwników, twardych przeciwników PiS, daje trochę powietrza Platformie, która zaczęła mieć ogromne problemy. Natomiast ja jeszcze nie słyszałem takiego sformułowania po którym jak sądzę Jarosławowi Kaczyńskiemu, mogłyby ciarki przejść po plecach” – zauważa profesor”.
https://www.rmf24.pl/tylko-w-rmf24/rozmowa-poludnie/newsamp-prof-rafal-matyja-pis-w-swojej-technice-wladzy-uzywa-wrzutek,nId,5371716

— PIS SIĘ NIE COFNIE W SPRAWIE SĄDÓW? W KULUARACH SŁYCHAĆ WĄTPLIWOŚCI – AGATA KONDZIŃSKA W GW: “Niektórzy posłowie po cichu zgłaszają wątpliwości, czy warto umierać za Izbę Dyscyplinarną. W czwartek Trybunał Konstytucyjny przełożył z 3 na 31 sierpnia rozprawę dotyczącą wniosku premiera Morawieckiego o wyższości prawa unijnego nad krajowym”.
https://wyborcza.pl/7,75398,27356971,pis-sie-nie-cofnie-w-sprawie-sadow-w-kuluarach-slychac-watpliwosci.html

— BŁĘDNE JEST PRZEKONANIE, ŻE PIERWSZA PREZES SN MA CZEKAĆ NA CZYJĄKOLWIEK DECYZJĘ, CZY JAKIKOLWIEK IMPULS, KTÓRY URUCHOMI JEJ AKTYWNOŚĆ. ONA MA ROBIĆ WSZYSTKO, CO MA PROWADZIĆ DO EFFET UTILE, CZYLI SKUTKU BEZPOŚREDNIEGO, JAKIM JEST ZAPRZESTANIE DZIAŁANIA IZBY DYSCYPLINARNEJ – PROF. EWA ŁĘTOWSKA W ROZMOWIE Z DOMINIKĄ SITNICKĄ W OKO.PRESS: “Oczywiście, unormowanie legislacyjne będzie niezbędne. Ale nie zmienia to faktu, że wyrok TSUE należy wykonać. I każdy organ w Polsce musi to zrobić w zakresie swojej działalności. Błędne jest przekonanie, że Pierwsza Prezes SN ma czekać na czyjąkolwiek decyzję, czy jakikolwiek impuls, który uruchomi jej aktywność. Ona ma robić wszystko, co ma prowadzić do effet utile, czyli skutku bezpośredniego, jakim jest zaprzestanie działania Izby Dyscyplinarnej. Rozumiem, że ta izba jest inna niż pozostałe. Nie jest podległa Pierwszej Prezes w taki sposób jak inne izby SN. Ale istnieją środki, którymi jednak Pierwsza Prezes może urzeczywistniać we własnym zakresie wyrok TSUE. Choćby działanie biura podawczego. Kwestia obiegu dokumentów leży w jej gestii. To niby rzecz techniczna, a ważna w tym wypadku. Wyrok TSUE adresowany jest do wszystkich organów sądowych. Problem ma nie tylko prof. Manowska, ale także prezes Sądu Okręgowego w Warszawie – związany z dopuszczeniem do orzekania sędziego Tulei, prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie – z dopuszczeniem sędziego Juszczyszyna. Oni wszyscy muszą zacząć działać, nie czekając na decyzję żadnych polityków. Muszą się jasno opowiedzieć: stosują się do treści wyroku TSUE, czy nie stosują”.
https://oko.press/prezes-sn-proponuje-kompromis-z-ue/

— PUENTA JEST TAKA, ŻE WYRZUCANIE DZIENNIKARZY Z PRACY I PRZEJMOWANIE MEDIÓW JAK NIE POMOGŁO PLATFORMIE, TAK NIE POMOŻE PIS-OWI. OGNIA CZAPKĄ NIE NAKRYJESZ. TYLKO MUSI BYĆ OGIEŃ – Piotr Głuchowski w GW.
https://wyborcza.pl/7,75968,27355029,kaczynski-chce-kolejnych-gazet-i-telewizji-bo-jego-medialne.html

— POWRÓT TUSKA POWINIEN NAM UŚWIADOMIĆ, JAK GŁĘBOKO NASZA POLITYCZNOŚĆ UGRZĘZŁA GDZIEŚ W OKOLICACH 1992 ROKU, DO TEGO SAMEGO PODRĘCZNIKA ANTYKACZYSTOWSKIEJ ERYSTYKI ODWOŁUJE SIĘ DZISIAJ TUSK – JAN ZELIG I ADAM WODEHAM W KLUBIE JAGIELLOŃSKIM: “Przedwcześnie złożono do grobu spory wytyczone pod koniec ubiegłego stulecia. Powrót Tuska powinien nam uświadomić, jak głęboko nasza polityczność ugrzęzła gdzieś w okolicach 1992 roku. Nie chodzi tu, rzecz jasna, o udział Tuska w obaleniu rządu Olszewskiego. Ważne wydaje się natomiast skondensowanie w jego przemówieniach tych wszystkich zabiegów retorycznych, które wynaleziono już dawno temu, by utrzymać postkomunizm u władzy. Przypomnijmy, że już przed trzydziestu laty – według przemysłu medialnego III RP – wykonanie uchwały lustracyjnej przez Antoniego Macierewicza miało oznaczać łamanie zasad praworządności i konstytucji (wtedy była to jeszcze Konstytucja Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej) oraz podstawowych praw człowieka, a nade wszystko – leżeć w interesie Moskwy i nieodwracalnie osłabić międzynarodową pozycję Polski. Do tego samego podręcznika antykaczystowskiej erystyki odwołuje się dzisiaj Tusk”.

— DAWNO TEMU TUSK OKAZAŁ SIĘ DO PEWNEGO STOPNIA PREKURSOREM: NA KILKA LAT UDAŁO MU SIĘ UTWORZYĆ PARTIĘ WŁADZY, KTÓRA W WYOBRAŹNI POLAKÓW NIE MIAŁA ALTERNATYWY – DALEJ JAN ZELIG I ADAM WODEHAM: “Jedyną szansą Tuska jest więc sięgnięcie po drugą broń, z której kiedyś korzystał. Dawno temu Tusk okazał się do pewnego stopnia prekursorem: na kilka lat udało mu się utworzyć partię władzy, która w wyobraźni Polaków nie miała alternatywy. Przyczyniło się do tego zwłaszcza zacieśnienie granicy sfery publicznej, zdominowanej przez dyskurs pseudo-ekspercki i quasi-technokratyczny. Polityka prowadzona pod hasłami „obiektywizmu”, a co ważniejsze „normalności”, nie zostawiała miejsca na spory. Polacy mogli więc powrócić do swoich spraw i nie tocząc gorących dyskusji politycznych rozsiąść się „przy rodzinnym stole”. W ten sposób zyskali święty spokój, tracąc wszystko poza nim. Prostą konsekwencją tego zwrotu okazało się zniwelowanie ambicji krajowych i międzynarodowych Polski. Polityka rządu nie mogła wahać się w wyborze między wieloma opcjami, a sam rząd nie mógł jawić się nawet jako najlepszy z możliwych. Musiał stać się po prostu jedynym możliwym. Krytyka władzy lub choćby polemika z linią partii legitymizowałyby istnienie opozycji, której nie dałoby się wypchnąć poza granicę fasadowego parlamentaryzmu”.

— OSŁAWIONY IMPOSYBILIZM TO PRZEMYŚLANA STRATEGIA MONOPOLIZACJI ŻYCIA PUBLICZNEGO PRZEZ NEOLIBERALNĄ PO, ZABEZPIECZAJĄCĄ JEDNOCZEŚNIE INTERESY POGROBOWCÓW PEERELU – DALEJ ZELIG I WODEHAM W KLUBIE JAGIELLOŃSKIM: “Osławiony imposybilizm to przemyślana strategia monopolizacji życia publicznego przez neoliberalną PO, zabezpieczającą jednocześnie interesy pogrobowców Peerelu. Neoliberalną ideologię ograniczono do minimum, a tylko czasem dochodziła ona do głosu w sloganach takich jak „weź kredyt” i „załóż firmę”. Rysuje się tu asymetria między kaczyzmem a antykaczyzmem. To za rządów PiS polityzacja sięgnęła niemal każdej sfery życia, a przestrzeń publiczną udało się rozszerzyć do granic, o których w III RP nie można było nawet marzyć. Dawny ustrój znosił ją tymczasem niemal zupełnie, zawężając iluzję wolności jednostki do sfery prywatnej, w której natychmiast stawała się ona konsumentem, klientem zagranicznych korporacji i zwykłym zjadaczem chleba”.

— W NAJBLIŻSZYM CZASIE MIT TUSKA MOŻE SIĘ KACZYŃSKIEMU BARDZO PRZYDAĆ. MOŻE WIĘC STAĆ SIĘ SPOIWEM, KTÓRYM JAROSŁAW KACZYŃSKI NA NOWO POSKLEJA PARTIĘ, TRZESZCZĄCĄ OD DŁUŻSZEGO CZASU I GROŻĄCĄ IMPLOZJĄ POD WPŁYWEM WŁASNEGO CIĘŻARU – DALEJ W KJ JAN ZELIG I ADAM WODEHAM: “Wbrew solidarnym zapewnieniom wszystkich przedstawicieli PiS-u, strach przed wylądowaniem potwora w zatoce Juan jest wśród szeregowych kaczystów realny. Może więc stać się spoiwem, którym Jarosław Kaczyński na nowo poskleja partię, trzeszczącą od dłuższego czasu i grożącą implozją pod wpływem własnego ciężaru. Za pierwszy zwiastun tego mechanizmu można uznać dość gładkie przeforsowanie antynepotycznej agendy PiS-u, uderzającej przecież w wiele ważnych postaci partii. Kaczyński widzi to, co antykaczyści zaledwie czują. Mit Tuska, którego sam Tusk już nie ucieleśnia (pierwsze tygodnie po powrocie pokazały bowiem dość jasno, że nie jest to wytrawny polityk sprzed lat), może opłacić się w krótkiej perspektywie obu stronom bitwy o Polskę. Obcym we własnym kraju da chwilę wytchnienia i powrót do stabilnego świata opartego na kategoriach moralnych, nie politycznych. Kaczyzmowi przywróci zaś wroga, z którym ten powinien był rozprawić się już trzydzieści lat temu”.
https://klubjagiellonski.pl/2021/07/22/powrot-tuska-antypolityka-w-dobie-kaczyzmu/

— TYGODNIE CHAOSU, W KTÓRYCH NIEPRZEMYŚLANA DECYZJA GONIŁA NIEPRZEMYŚLANĄ DECYZJĘ – PROF. RAFAŁ CHWEDORUK W ROZMOWIE Z DOROTĄ KOWALSKĄ W PTT: “Ja też nie wiem, po co. Generalnie, ostatnie tygodnie w działaniach Prawa i Sprawiedliwości, po Polskim Ładzie, to tygodnie chaosu, w których nieprzemyślana decyzja goniła nieprzemyślaną decyzję. Pałac Saski – idealny temat dla opozycji jako symbol. W skomplikowanych czasach, nieuchronnych napięciach budżetowych, przy faktycznym niszczeniu tkanki miejskiej przez deweloperów – mamy plan budowy zupełnie sztucznego pałacu rosyjskiego kupca, do tego dochodzi zaskakująca decyzja związana z zakupami broni w Stanach Zjednoczonych, zakupami bardzo poważnymi, a sprawiająca wrażenia podjętej w bardzo krótkim czasie, do tego podpis pod deklaracją zaakceptowaną przez kilka partii europejskiej skrajnej prawicy – to tylko przykłady niektórych z takich chaotycznych decyzji. Zbawieniem dla PiS-u było, paradoksalnie, pojawienie się Donalda Tuska”.

— MOMENTAMI MOŻNA ODNIEŚĆ WRAŻENIE, ŻE TO USTAWA, KTÓRĄ MOŻNA NAZWAĆ MIANEM USTAWY MANIFESTACYJNEJ, TO ZNACZY TAKIEJ, KTÓREJ AUTORZY WIEDZĄ, IŻ NIE MA SZANS PRZEJŚĆ, ALE CHCĄ POKAZAĆ COŚ CZĘŚCI ELEKTORATU – DALEJ CHWEDORUK W PTT: “Momentami można odnieść wrażenie, że to ustawa, którą można nazwać mianem ustawy manifestacyjnej, to znaczy takiej, której autorzy wiedzą, iż nie ma szans przejść, ale chcą pokazać coś części elektoratu. To tak, jak w wyborach prezydenckich – część kandydatów wie, że nie zostanie prezydentem, a mimo to są wystawiani w tym wyścigu, ponieważ partie polityczne chcą przypomnieć o swoim istnieniu. Więc być może w ten sposób PiS chce zademonstrować części wyborców swoją bezkompromisowość, bo żadnego innego sensu ani logiki w tym znaleźć nie można”.

— CHWEDORUK MÓWI O KULTURZE PRZESADY: “Współczesność cechuje się kulturą przesady, dotyczącej niemal wszystkiego, czasami przesady wręcz porażającej, kiedy sytuację polityczną w jakimś kraju porównujemy do drugiej wojny światowej, polityków zestawiamy z Hitlerem. Taki dyskurs polityczny, z wyjątkiem dezorientowania opinii publicznej, niczemu innemu nie służy, no może lansowaniu się poszczególnych polityków, żeby wyróżnić na tle innych postaci z własnego obozu. Nie ma mowy o żadnym Polexicie”.

— NIC NIE WSKAZUJE NA TO, BY POWRÓT DONALDA TUSKA ROZWIĄZAŁ PROBLEMY OPOZYCJI JAKO TAKIEJ – TWIERDZI CHWEDORUK: “Myślę, że efekt tego powrotu już widać. To efekt konsolidujący dla Platformy Obywatelskiej, wyprowadzający ją z największego kryzysu w dziejach tej partii, którego ostatnim elementem była postawa w sprawie Krajowego Planu Odbudowy, która się kompletnie PO nie opłaciła. Natomiast nic nie wskazuje na to, by powrót Donalda Tuska rozwiązał problemy opozycji jako takiej. To znaczy, aby w łatwy sposób mógł zdemobilizować część wyborców PiS-u i zmobilizować wahających się wyborców do głosowania na opozycję. Chyba że wraz z powrotem Donalda Tuska, po pierwszym etapie konsolidacji PO i osłabieniu reszty opozycji, pojawi się jakiś drugi krok, o którym, póki co, nic nie wiemy. Dla PiS-u powrót Donalda Tuska, co już sygnalizowałem, jest nie tyle rozwiązaniem, co przykryciem doraźnych problemów, ponieważ można ponownie mobilizować istotną część opinii publicznej przeciwko Donaldowi Tuskowi, przypominając zwłaszcza drugą kadencję rządów Platformy Obywatelskiej”.

— ŚRODOWISKA MEDIALNE ZWIĄZANE Z PIS-EM ROBIĄ WSZYSTKO, BY KAŻDY DOWIEDZIAŁ SIĘ O POWROCIE DONALDA TUSKA, A GDYBY PIS PRZESTRASZYŁO SIĘ POWROTU TUSKA, TO ROBIŁOBY WSZYSTKO, ŻEBY TEN POWRÓT BAGATELIZOWAĆ – MÓWI CHWEDORUK KOWALSKIEJ: “Myślę, że jest wręcz przeciwnie. Gdyby PiS przestraszyło się powrotu Donalda Tuska, to robiłoby wszystko, żeby ten powrót bagatelizować, wyciszyć, nie informować o tym opinii publicznej, wykpiwać. I szykować cokolwiek nowego, co mogłoby być odpowiedzią na taki ruch. Tymczasem środowiska medialne związane z PiS-em robią wszystko, by każdy dowiedział się o powrocie Donalda Tuska. (…) Więc PiS używa wydawałoby się zużytego już arsenału propagandowego. A Donald Tusk nie mówi niczego innego, poza tym, co główni politycy partii opozycyjnych mówią od 2015 roku. Nie pojawiło się kompletnie nic nowego”.
https://polskatimes.pl/chwedoruk-ostatnie-tygodnie-w-dzialaniach-pis-to-tygodnie-chaosu/ar/c15-15723246

— KTO MÓGŁBY PRZYPUSZCZAĆ, ŻE CZARZASTY METODAMI „NIE PODOBA CI SIĘ, TO DO WIDZENIA” BĘDZIE BRONIŁ UTRZYMANIA SZEROKIEGO POROZUMIENIA, A EKIPA MÓWIĄCA, ŻE „DEMOKRACJA, WARTO ROZMAWIAĆ” − CHĘTNIEJ POROZMAWIAŁABY Z DONALDEM TUSKIEM NIŻ Z KOLEŻANKAMI Z KLUBU PARLAMENTARNEGO – AGNIESZKA WIŚNIEWSKA W KRYTYCE POLITYCZNEJ: “ Linie podziałów są nieoczywiste. Bo kto mógłby przypuszczać, że Czarzasty metodami „nie podoba ci się, to do widzenia” będzie bronił utrzymania szerokiego porozumienia i współpracy np. z Razem, a ekipa mówiąca, że „demokracja, warto rozmawiać, zapraszamy wszystkich, jesteśmy transparentni” − najchętniej porozmawiałaby z Donaldem Tuskiem, ale on nie chce. No i pewnie gdyby w Nowej Lewicy zwyciężyła opcja „warto rozmawiać”, to Razem do tych rozmów mogłoby nie być zaproszone. Czasów, w których Czarzasty może się okazać obrońcą partii Razem w lewicowej koalicji, to ja się nie spodziewałam doczekać”.
https://krytykapolityczna.pl/kraj/wisniewska-sojusz-lewicy-demokratycznej-kontra-demokratyczny-sojusz-lewicy/

— JEŻELI HAJDAROWICZ OTRZYMA ZADOWALAJĄCĄ CENĘ ZE SPÓŁEK SKARBU PAŃSTWA, TO SPRZEDA TEN DZIENNIK BEZ MRUGNIĘCIA OKIEM I JESZCZE BĘDZIE TŁUMACZYŁ, ŻE TO PRZEZ JAKUBASA – MÓWI ZBIGNIEW JAKUBAS W ROZMOWIE Z JACKIEM KOWALSKIM W WIRTUALNYCH MEDIACH: “Grzegorz Hajdarowicz próbuje sprzedać „Rzeczpospolitą” od kilku lat, o czym mówił w wywiadzie z ubiegłego tygodnia. Mnie namawiał na to kilkukrotnie, jak również moich kolegów z Polskiej Rady Biznesu. Moja odpowiedź była i jest jedna: nie jestem zainteresowany kupnem „Rzeczpospolitej”. Osobiście jednak uważam, że jeżeli Hajdarowicz otrzyma zadowalającą cenę ze spółek Skarbu Państwa, to sprzeda ten dziennik bez mrugnięcia okiem i jeszcze będzie tłumaczył, że to przez Jakubasa”.

— JAKUBAS NA PYTANIE O EW KUPNO TVN PRZEZ POLSKI BIZNES: “Niemniej uważam, że dla tych przedsiębiorców, dla których poza zarabianiem pieniędzy ważna jest wolność i niezależność mediów, akcja mogłaby być możliwa, biorąc również pod uwagę fakt, że TVN generuje kilkaset milionów złotych zysku rocznie”.
https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/jakubas-nie-wykluczam-inwestowania-w-media-ale-nie-jestem-zainteresowany-rzeczpospolita

— KACZYŃSKI NA ROCZNICY ŚLUBU KURSKICH – SE: https://www.se.pl/wiadomosci/polityka/kaczynski-na-rocznicy-slubu-kurskich-wyciekly-zdjecia-z-knajpy-aa-f3eh-gL99-AefB.html

— URODZINY: Robert Kropiwnicki, Waldy Dzikowski, Marcin Witko, Marcin Wójcicki, Karol Darmoros.