— W TRZECIM KWARTALE MABION MOŻE ROZPOCZĄĆ JUŻ W PEŁNI PRODUKCJĘ SZCZEPIONEK W POLSCE, MARKI NOVAVAX – PAWEŁ BORYS W ROZMOWIE Z GAZETA.PL: “W trzecim kwartale firma Mabion może rozpocząć już produkcję w pełni szczepionek w Polsce, marki Novavax. Zgodnie z informacjami, które przekazywał zarząd spółki, mówimy o milionach dawek. I raczej nie kilkanaście milionów, tylko idących potencjalnie w kilkadziesiąt. Zależy to oczywiście też od rozbudowy właśnie mocy produkcyjnych, więc mówimy o znaczącej produkcji. Polska zamówiła, o ile mi wiadomo, osiem milionów dawek tych szczepionek na ten rok, więc ta produkcja w pełni chociażby może zabezpieczyć te potrzeby, chociaż mówimy tutaj cały czas o tych centralnych zakupach z Unii Europejskiej. Natomiast, jak wszyscy wiemy, rozwój mocy produkcyjnych szczepionek w tej chwili stanowi główne wyzwanie dla wszystkich producentów, po to, aby te szczepionki jak najszybciej trafiły i ten proces szczepień zakończył się jak najszybciej.
https://next.gazeta.pl/next/7,151003,26956559,pawel-bory-ujawnia-kiedy-moze-rozpoczac-sie-produkcja-szczepionek.html

— BORYS MÓWI, ŻE DO CZERWCA TRWA TRANSFER TECHNOLOGII: “O ile mi wiadomo, w firmie trwa w tej chwili transfer technologii produkcji tych szczepionek, który ma zakończyć się do czerwca. Jeżeli te serie testowe zostaną wyprodukowane i przyjęte, to w trzecim kwartale produkcja szczepionek może się rozpocząć już na skalę przemysłową”.
https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/546097-kiedy-ruszy-produkcja-szczepionki-przeciw-covid-19-w-polsce

— „SMOLEŃSK” NAS ODMIENIŁ I KSZTAŁTUJE, CHOĆ W SPOSÓB DLA WIELU JUŻ NIEZAUWAŻALNY. NIE ZMIENIŁ WSZYSTKICH, LECZ ROZPOCZĄŁ FORMOWANIE NOWEGO TYPU ELIT – TOMASZ SAKIEWICZ W NIEZALEŻNEJ: “Polacy potrzebowali jeszcze jednego katharsis, jeszcze jednego przełomu, który uruchomi potrzebę wolności. Żadne wybory tego nie dawały, a rodząca się demokracja rozmywała granice jasnej oceny rzeczywistości. Wszystko tonęło w niezbędnym do rządzenia kompromisie. I pewnie mimo postępu skazani bylibyśmy na wieczną bylejakość, gdyby nie jedno wydarzenie, które znowu wycisnęło emocje niespotykane od wojny – tragedia smoleńska. Cierpienie i chęć zachowania godności, walka o prawdę odcisnęły piętno na dziesiątkach tysięcy ludzi. „Smoleńsk” nas odmienił i kształtuje, choć w sposób dla wielu już niezauważalny. Nie zmienił wszystkich, lecz rozpoczął formowanie nowego typu elit. Ten proces trwa. Nie wolno nam tego zmarnować. Ale nie wolno nam też pozostawić tej sprawy niewyjaśnioną”.
https://niezalezna.pl/389388-odmienieni

— KTO POWIE 'DOSYĆ' KRYSTYNIE PAWŁOWICZ? – MARCIN MAKOWSKI W WP: “Prof. Krystyna Pawłowicz „mówi, co myśli”, „nie bierze jeńców”, w mediach społecznościowych prowadząc krucjatę, przypominającą turbo-patriotyczny strumień świadomości. Kiedy rozmienia autorytet Trybunału Konstytucyjnego, cierpi na tym państwo. Gdy jednak podaje dane ułatwiające zidentyfikowanie 10-letniego transpłciowego dziecka, naraża je na krzywdę. Na to godzić się nie można”.

— CZY KTOKOLWIEK MA DZISIAJ ZWIERZCHNOŚĆ NAD PROF. PAWŁOWICZ, KTÓRA Z TWITTERA CZYNIŁA MIEJSCE WYLEWANIA SWOJEGO STRUMIENIA ŚWIADOMOŚCI, MOŻE ZAINTERWENIOWAĆ? – DALEJ MAKOWSKI: “Dyskutujmy o samej sprawie do woli, i tak od dyskusji na temat transpłciowości, imion i zaimków nie uciekniemy, udając, że temat nie istnieje. Nie można tego jednak robić w ten sposób. Nie może być naszej zgody na wciąganie nieletnich w sam środek politycznego młynu. Czy ktokolwiek ma dzisiaj zwierzchność nad prof. Pawłowicz, która z Twittera czyniła miejsce wylewania swojego strumienia świadomości, może zainterweniować?”
https://opinie.wp.pl/makowski-kto-powie-dosyc-krystynie-pawlowicz-opinia-6626605317102240a

— ALBO SIĘ POROZUMIEMY, ALBO W CIĄGU ROKU CZEKAJĄ NAS WCZEŚNIEJSZE WYBORY – JAROSŁAW GOWIN W ROZMOWIE Z SE: “Mamy dziś do wyboru: albo się porozumiemy, albo , w ciągu roku, czekają nas wcześniejsze wybory. Wierzę, że uda nam się porozumieć, ale każdy – podkreślam każdy – musi zrobić krok wstecz”.

— MOŻNA JEDNAK Z TEJ DROGI ZAWRÓCIĆ – DALEJ GOWIN MÓWI WALCZAKOWI W SE: “Rzeczywiście, w ostatnim czasie naturalne różnice między koalicjantami i politykami tworzącymi koalicję z przekroczyły masę krytyczną. Można jednak z tej drogi zawrócić. Mniejsi koalicjanci – Porozumienie i Solidarna Polska – uznają wiodącą rolę w Zjednoczonej Prawicy PiS. Oczekujemy, że i ze strony PiS pojawi się szacunek wobec koalicjantów”.

— BIORĘ TEŻ POD UWAGĘ MOŻLIWOŚĆ ZARÓWNO STARTU Z LIST ZJEDNOCZONEJ PRAWICY, JAK I TWORZENIA NOWEJ KOALICJI CENTROPRAWICOWEJ, POROZUMIENIE MA ZNACZNIE WIĘKSZE ZDOLNOŚCI KOALICYJNE – DALEJ GOWIN W SE: “Porozumienie ma znacznie większe zdolności koalicyjne. Mam pełną świadomość, że jesteśmy partią po przejściach. Miniony rok był czasem ataków na nas, część kolegów dopuściła się zdrady. Niemniej mamy jasny plan działania i sprawdzone szeregi, bo koleżanki i koledzy, którzy w partii pozostali, to ludzie odważni, lojalni i kierujący się dobrem Polski a nie własnym interesem. Jestem przekonany, że  do 2023 r. będziemy w zdolni do samodzielnego startu w wyborach. Oczywiście, biorę też pod uwagę możliwość zarówno startu z list Zjednoczonej Prawicy, jak i tworzenia nowej koalicji centroprawicowej”.
https://www.se.pl/wiadomosci/newsy/gowin-mowi-o-koncu-koalicji-i-stawia-pis-ultimatum-koniec-zjednoczonej-prawicy-jest-bliski-aa-7maZ-RRAM-yGAC.html

— PODOBNĄ POSTAWĘ JAK GOWIN Z WYBORAMI, – PARADOKSALNIE – DEMONSTRUJE SOLIDARNA POLSKA, GROŻĄC BLOKOWANIEM ŚRODKÓW Z FUNDUSZU ODBUDOWY, CZYM ZWIĘKSZA SZANSE TOTALNEJ OPOZYCJI NA POWRÓT DO WŁADZY – JOANNA LICHOCKA W NIEZALEŻNEJ: “ Niestety widać to jasno po zachowaniach samego Jarosława Gowina, gdy zablokował możliwość przeprowadzenia wyborów prezydenckich w konstytucyjnym terminie, co jednoznacznie służyło zwiększeniu szans w tych wyborach totalnej opozycji. Dziś podobną postawę – paradoksalnie – demonstruje Solidarna Polska, grożąc blokowaniem środków z Funduszu Odbudowy, czym zwiększa szanse totalnej opozycji na powrót do władzy. Napięcia w koalicji bywają – to nic nowego. Ważne, by prywata, partykularne interesy nie wywindowały ich do poziomu destrukcji całego obozu, bo wówczas wyborcy mogą boleśnie zweryfikować ambicje koalicjantów”.
https://niezalezna.pl/389423-czym-roznimy-sie-od-poprzednikow

— PÓŁTORA ROKU OD WYBORÓW TO NIEUSTANNE WPRAWIANIE OPINII PUBLICZNEJ – A ZWŁASZCZA OPOZYCJI – W DRŻENIE: BĘDĄ PRZEDTERMINOWE WYBORY CZY NIE BĘDĄ? – AGATA SZCZĘŚNIAK W OKO.PRESS: “Półtora roku od wyborów to nieustanne wprawianie opinii publicznej – a zwłaszcza opozycji – w drżenie: będą przedterminowe wybory czy nie będą? Natychmiast czy później? Kto pierwszy wyjdzie z rządu: ziobryści, gowinowcy czy Kaczyński machnie na to wszystko ręką? Przez cały ten czas koalicjanci PiS naciągali strunę, ale tak, by nie pękła. Grozili, a potem groźby spełniali częściowo albo wcale. Jednocześnie na boku budowali swoją pozycję: wyrywali posady dla swoich ludzi, zwiększali rozpoznawalność w mediach, umacniali się w publicznych instytucjach. I kłócili między sobą”.
https://oko.press/klotnie-zjednoczonej-prawicy-jak-oni-sie-lubia/

— PREZES DO OPOZYCJI: POMÓŻCIE NAM TRWAĆ, WYBORÓW I TAK NIE BĘDZIE – PAWEŁ WROŃSKI W GW: “Po raz pierwszy od lat prezes Kaczyński zdaje się głośno mówić: nie jestem już w stanie sterować Zjednoczoną Prawicą, ale nie jestem w stanie doprowadzić do jej upadku, a bez pieniędzy w 2023 r. PiS przegra kolejne wybory. W zawikłanym wywiadzie śmiało zarysował nowy program Prawa i Sprawiedliwości oraz Zjednoczonej Prawicy, brzmi on: “musimy trwać, mimo wszystko”.
https://wyborcza.pl/7,75968,26955842,egzegeza-mysli-prezesa-jaroslawa-kaczynskiego.html

— MICHAŁ KARNOWSKI O TEKŚCIE JACKA NIZINKIEWICZA W RZ, ŻE OBOSTRZENIA WYGASNĄ PRZED ROCZNICĄ SMOLEŃSKĄ: “Co bardziej wrażliwi oczekiwaliby od „Rzeczpospolitej” jakiegoś wyjaśnienia, jakiegoś odniesienia. Pomylił się autor we wróżbach? Tak sobie zmontował spiskową teorię? Miał cokolwiek na podparcie tak ciężkich zarzutów? Cokolwiek!? Czy też publicystyka tej gazety jest już tożsama z prawdziwym bądź internetowym maglem gdzie każdą plotkę się puszcza? Chodziło tylko o cyniczne wzbudzenie emocji? Ale ja nie mam złudzeń. Gdy chodzi o szczucie na obchody rocznicy smoleńskiej, każdy paszkwil jest w mediach III RP dopuszczalny i dozwolony. To dzieło pana Nizinkiewicza, opublikowane pod dumnym hasłem „ANALIZA”, jest zaledwie początkiem odsłony tegorocznej”.
https://wpolityce.pl/polityka/546208-i-znowu-zaczyna-sie-szczucie-na-obchody-10-kwietnia-2010

— KPINY Z TWEETA BARBARY ZDROJEWSKIEJ, ŻE SPOŁECZEŃSTWO NIE JEST GOTOWE NA RZĄDY OPOZYCJI: “Senator PO Barbara Zdrojewska postanowiła podzielić się swoimi rozważaniami na Twitterze. Jej zdaniem nie powinno się pytać tylko o to, czy to opozycja jest gotowa do przejęcia władzy, ale należy zastanawiać się nad tym, czy… polskie społeczeństwo jest gotowe na rządy opozycji. Takie postawienie sprawy wywołało rozbawienie w sieci”.
https://wpolityce.pl/polityka/546206-polacy-nie-dorosli-do-rzadow-ko-kuriozalny-wpis-senator

— W 2020 ROKU NA WYDANIE ORZECZENIA W SĄDZIE PIERWSZEJ INSTANCJI TRZEBA BYŁO CZEKAĆ ŚREDNIO 7 MIESIĘCY. TO PRAWIE DWA RAZY DŁUŻEJ NIŻ W 2015 – MARIUSZ JAŁOSZEWSKI w oko.press: “Z oficjalnych danych wynika, że odkąd PiS przejął władzę, sądy pracują coraz wolniej. Uderza to w obywateli, którzy dłużej czekają na wyrok. Odpowiada za to minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, którego resort skupił się na czystkach w sądach. W Polsce w 2020 roku na wydanie orzeczenia w sądzie pierwszej instancji trzeba było czekać średnio 7 miesięcy. To prawie dwa razy dłużej niż w 2015 roku, gdy PiS po raz pierwszy wygrał wybory parlamentarne i przejął władzę od koalicji PO-PSL. Partia Jarosława Kaczyńskiego szła wtedy do wyborów m.in. z hasłem reformy, odnowy i dekomunizacji sądów”.

— Z DANYCH WYNIKA, ŻE OD MOMENTU OBJĘCIA WŁADZY PRZEZ PIS WYDŁUŻA SIĘ ŚREDNI CZAS OCZEKIWANIA NA ORZECZENIE W SĄDZIE I INSTANCJI – DALEJ MARIUSZ JAŁOSZEWSKI W OKU: “W latach 2016-2020 sądy miały co roku od 5,9 mln do 6,8 mln spraw. A obywatel na orzeczenie czekał w 2016 roku średnio 4,7 miesiąca, w 2017 roku 5,5 miesiąca, w 2018 roku 5,3 miesiąca, w 2019 roku 5,8 miesiąca, a w 2020 roku już 7 miesięcy. Minister Ziobro fatalny wynik sądów za 2020 rok może tłumaczyć epidemią, która w jej początkowej fazie niemal całkowicie zamroziła na kilka tygodni działanie sądów. A potem przez kolejne tygodnie sądy uczyły się pracy w nowej rzeczywistości. Ale ostatnie pięć lat pokazuje trend wydłużania postępowań w sądach. tygodnie sądy uczyły się pracy w nowej rzeczywistości. Ale ostatnie pięć lat pokazuje trend wydłużania postępowań w sądach”.
https://oko.press/reformy-pis-i-ziobry-dobily-sady-pracuja-dwa-razy-wolniej-niz-za-po-liczby/

— TO NIEOCZEKIWANY OBRÓT SPRAW, WART JEDNAK, PODOBNIE JAK SAM WYWIAD, ODNOTOWANIA – KRZYSZTOF KARNKOWSKI O WYWIADZIE MICHNIKA – PISZE W GPC: “Tak dalece, że za chwilę trafią na listę wrogów ludu. Michnik, mówiący o ważnej i wciąż dobrej roli Kościoła, potrzebie dialogu i znaczeniu Dekalogu, okazuje się fundamentalistą. Śmieje się prawica, zasłużenie, ale nie całkiem słusznie, młoda lewica odkrywa kolejnego „dziadersa”. Dziennikarka atakuje szefa, broni go przed nią Hanna Gronkiewicz-Waltz, potem gazeta tłumaczy, czego była prezydent nie rozumie. To nieoczekiwany obrót spraw, wart jednak, podobnie jak sam wywiad, odnotowania”.
https://m.niezalezna.pl/389241-wielkanoc-z-adamem-michnikiem

— DGP NA JEDYNCE O MIESZKANIU BEZ WKŁADU WŁASNEGO – PISZĄ Tomasz Żółciak, Marek Chądzyński i Grzegorz Osiecki: “Mieszkanie bez wkładu własnego” – to kluczowy pomysł, który ma pomóc młodym ludziom kupić pierwsze lokum. Jednym z filarów rządowego Nowego Ładu, nad którym wciąż trwają prace, ma być zwiększenie dostępu do mieszkań. Z naszych ustaleń wynika, że rozważane jest uruchomienie programu, który pozwoli zaciągnąć kredyt mieszkaniowy nawet bez wkładu własnego. Państwo mogłoby gwarantować wkład własny dla biorących kredyt (nasze źródła mówią o kwocie nawet do 100 tys. zł) lub oferować dofinansowanie (tu z kolei mówi się o sumie do 160 tys. zł)”.
https://gospodarka.dziennik.pl/news/artykuly/8135838,mieszkanie-nowy-lad-rzad-pis-mlodzi.html

— NOWA STRATEGIA PZU ZBIEGA SIĘ W CZASIE ZE STARTEM KAMPANII NAJWIĘKSZEGO UBEZPIECZYCIELA Z TENISISTKĄ IGĄ ŚWIĄTEK: “Duży wzrost na wszystkich kluczowych rynkach, rekordowe wyniki przy wysokiej wypłacalności i rentowności oraz regularnej dywidendzie, nowa oferta kompleksowych usług, pozycja lidera zielonej transformacji na rynku finansowym w Polsce – to najważniejsze cele wskazane w nowej Strategii Grupy PZU na najbliższe cztery lata, przedstawionej 25 marca br.  – Nasza oferta będzie najlepszą odpowiedzią na wszystkie najważniejsze potrzeby bardzo wymagających dziś klientów, na każdym etapie ich życia prywatnego i zawodowego. Istotne korzyści dla nich i naszych akcjonariuszy wypracujemy w sposób zrównoważony, stabilny i odpowiedzialny społecznie i ekologicznie – zapowiada dr hab. Beata Kozłowska-Chyła, prezes PZU SA”.

— PLATFORMA DLA KIEROWCÓW WŚRÓD NOWYCH PRODUKTÓW PZU: “Zintegrowany ekosystem pozapłacowych benefitów pracowniczych. Znajdą się w nim m.in. pakiety ubezpieczeniowe i zdrowotne, karty i abonamenty sportowo-rekreacyjne PZU Sport, łatwe i dogodne pożyczki z PZU Cash, poszerzone w przyszłości o produkty hipoteczne, system zniżek zakupowych u partnerów. Innym przykładem kompleksowego podejścia, które odciąża i wspiera obecnych i przyszłych klientów, będzie nasza nowa platforma dla kierowców. W jednym miejscu uzyskają oni: wsparcie przy zakupie i finansowaniu albo sprzedaży samochodu, jego ubezpieczeniu, serwisowaniu, wyborze warsztatu i przeprowadzeniu koniecznych napraw, pomoc w razie awarii albo wypadku, pomoc prawną”.
https://media.pzu.pl/informacje-prasowe/szczegoly/Nowa_Strategia_Grupy_PZU_na_lata_2021_2024

— MACIEJ DOLEGA Z TVN DO TVP: https://wpolityce.pl/media/546234-kolejny-transfer-z-tvn-do-tvp-maciej-dolega-w-nowej-roli

***

— BRONISŁAW WILDSTEIN DWA LATA TEMU O ATAKU NA ADAMA MICHNIKA: W OBRONIE PRZYZWOITOŚCI: “Grupa facetów dopada starego człowieka, ubliżają mu i nagrywają to. Osaczony człowiek to Adam Michnik. Czy to coś usprawiedliwia? Czytam, że agresorzy działali tak jak „ludzie Michnika” i ogólnie „druga strona”. Tylko, że ci sami, którzy teraz tłumaczą to zachowanie, wtedy, kiedy wymierzone było w „ich stronę”, byli nim oburzeni. Czy niewłaściwe czyny strony przeciwnej rozgrzeszają takie same nasze? Czy obrońcy ataku na Michnika nie zdają sobie sprawy, że sami wytrącają sobie z ręki jakiekolwiek argumenty i prowadzą do tego, że o sukcesie rozstrzygać będzie naga siła? Czy nie rozumieją, że przekreślają normy etyczne, przyzwoitość oraz zwykły dobry obyczaj i eskalują coraz mniej zimną wojnę domową, którą sami potępiali?”

— DWA LATA TEMU ROZPOCZĄŁ SIĘ OGÓLNOPOLSKI STRAJK NAUCZYCIELI.

— NIE MA INNEGO ROZWIĄZANIA NIŻ PRÓBA SIŁ – PISAŁ DWA LATA TEMU O STRAJKU NAUCZYCIELI JACEK KARNOWSKI: “Wszystko wskazuje, że nie ma innego wyjścia jak strajkowa próba sił. Nauczycielom, którym życzę jak najlepiej, przypominam jednak o losie ubiegłorocznego protestu niepełnosprawnych. Tam liderzy sejmowego protestu, nakręcanego także przez turboliberalną opozycję, też przesadzili, a potem szybko odnaleźli się potem na listach wyborczych opozycji. Ale co szkód środowisku narobili, to narobili. Z mojego rozeznania wynika, że na razie w oczach opinii publicznej cała akcja nie wygląda najlepiej, polityczna intencja jest stanowczo za bardzo widoczna”.

— DWA LATA TEMU GRZEGORZ SCHETYNA TEŻ ZAPOWIADAŁ POWYBORCZE RETORSJE WOBEC TVP INFO – W ROZMOWIE Z RENATĄ GROCHAL W NEWSWEEKU: “Chciałbym zobaczyć, jak będzie wyglądał poranek w TVP Info, kiedy wygramy. Czy przyjmą do wiadomości przegraną PiS… W kampanii pokażemy ustawę, która zapewni TVP prawdziwą niezależność, żeby nie było możliwości powrotu do Kurskiego i jego ekipy
http://300polityka.pl/stan-gry/2019/04/08/stan-gry-schetyna-chcialbym-zobaczyc-jak-bedzie-wygladal-poranek-w-tvp-info-kiedy-wygramy-wildstein-o-ataku-na-michnika-lubnauer-populizm-wiosny-jest-mniej-strawny-niz-populizm-kaczynskiego/

***

— 8 LAT TEMU ZMARŁA MARGARET THATCHER.

— URODZINY: Marek Sawicki, Dorota Warakomska, Renata Kim, Bogdan Pęk, Danuta Hübner.