— PIGUŁKA INFORMACYJNA O JANIE KRZYSZTOFIE KELUSIE, KTÓRY KOŃCZY 78 LAT – ARTYSTA, KTÓRY SWOJĄ TWÓRCZOŚĆ ROZPOWSZECHNIAŁ JAWNIE, IGNORUJĄC ISTNIENIE CENZURY W PRL: “Kelus był pomysłodawcą i twórcą polskiego samizdatu muzycznego, pionierem drugiego obiegu kaset audio. Nagrania z własnymi piosenkami wypuszczał od 1977 roku. Opatrywał je stosowną wypowiedzią: Nazywam się Jan Krzysztof Kelus. Jako niezależny twórca działający poza państwowym monopolem rozrywkowym oceniam wartość moich piosenek na 6 złotych 25 groszy sztuka. Zastrzegam sobie prawa autorskie, zgadzając się jednocześnie na reprodukowanie kasety pod warunkiem wpłacenia tantiem w wysokości 100 zł lub 10 dolarów poza krajem od jednej kopii”.
https://culture.pl/pl/tworca/jan-krzysztof-kelus

— 2 LATA TEMU, W PRZEDBIEGACH DO KLUCZOWEJ WOJNY PARLAMENTARNEJ,  ROZKRĘCAŁA SIĘ KAMPANIA EUROPEJSKA, prawica dyskutowała o listach z Szydło i Zalewską, słuchać było jeszcze echa wystrzałów po ustawie IPN
http://300polityka.pl/stan-gry/2019/02/20/stan-gry-bielecki-w-rz-w-takiej-europie-pis-nagle-zaczyna-byc-mainstreamem-odnajduje-sie-w-niej-coraz-lepiej-sikorski-prezydent-nie-ma-dosc-jaj-pacewicz-polskie-centrum-miesci-sie-gdzies-na-cen/

— ROK TEMU POLITYKA TOCZYŁA SIĘ WOKÓŁ “PALCA LICHOCKIEJ”, media wciąż widziały w kandydaturze Kidawy genialne zagranie, a Michał Danielewski miał dobrą intuicję pisząc w Oku: “w drugim szeregu sztabowców prezydenta jest były wojewoda lubelski i obecny poseł PiS Przemysław Czarnek. Czarnek ma na swoim koncie wypowiedzi antysemickie, homofobiczne i antyukraińskie”. “Ochłonijcie, jeszzce nie wygraliście” – pisał równie profetycznie Galopujący Major do opozycji…
http://300polityka.pl/stan-gry/2020/02/20/stan-gry-galopujacy-major-do-opozycji-ochloncie-wygraliscie-poki-co-jedna-potyczke-fijolek-zaczyna-brakowac-finezji-gw-porachunki-jak-na-sycylii-wronski-gang-olsena-wpadl-w-szal/

— PORTAL FESTIWALU KULTURY NARODOWEJ PAMIĘĆ I TOŻSAMOŚĆ Z PRODUKCJAMI TVP ZA DARMO: wyprodukowane i koprodukowane przez Telewizję Polską filmy, seriale, spektakle i koncerty
https://fkn.tvp.pl/

— SASIN O PODPISANEJ DYMISJI KOWALSKIEGO, NIEDZIELSKI, ŻE Z PRZYŁBICAMI TO NA GRUNWALD – 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2021/02/20/

— NA KOMITECIE POLITYCZNYM GRILLOWANIE KOALICJANTÓW, DYMISJA KOWALSKIEGO I GUTA – JACEK GĄDEK W GAZETA.PL: “Dymisja wiceministra Janusza Kowalskiego z Solidarnej Polski i żądanie dymisji wiceministra rozwoju Andrzeja Guta-Mostowego (Porozumienie) to personalne wnioski z rozmów prezydium Komitetu Politycznego PiS. – To było grillowanie „ziobrystów” i Gowina – opisuje nam posiedzenie prezydium Komitetu Politycznego PiS zorientowana osoba”.
https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,26810022,dwie-dymisje-wiceministrow-tego-zada-pis-to-bylo-grillowanie.html

— NIESTETY, WŁADZA KAŻDEGO DNIA POKAZUJE, ŻE NIEWIELE ZROZUMIAŁA PRZEZ TEN ROK Z KORONAWIRUSEM – ANDRZEJ STANKIEWICZ W NEWSLETTERZE ONETU: “Niestety, władza każdego dnia pokazuje, że niewiele zrozumiała przez ten rok z koronawirusem. Dziś, tak jak wiosną minionego roku, przed wyborami prezydenckimi, jak jesienią podczas rekonstrukcji rządu — prezes Jarosław Kaczyński zajmuje się tym, co lubi najbardziej: politycznymi szachami. Właśnie musiał wycofać swe pionki, które próbowały rozbić partię Jarosławowi Gowinowi, aliantowi PiS, przynajmniej formalnie”. Symboliczne jest to, że akurat gdy Ministerstwo Zdrowia wieszczy trzecią falę koronawirusa, prezydent Andrzej Duda szusuje na nartach — dokładnie tak jak rok temu, gdy zbliżała się fala pierwsza. Władza sama się wyleczy, obyśmy my zdrowi byli”.

— OBÓZ WŁADZY SIĘ SYPIE – tytuł newslettera Stankiewicza.

— CZEKA NAS CIĘŻKI BÓJ W UE. MOIM ZDANIEM, PO WYBORACH WRZEŚNIOWYCH W NIEMCZECH – JANUSZ KOWALSKI W ROZMOWIE Z PIOTREM WITWICKIM W MAGAZYNIE INTERII: “To hasło jest aktualne. Nie po to Bruksela walczyła o mechanizm warunkowości, by ze względów ideologicznych w przyszłości nie podjąć próby zablokowania funduszy UE dla Polski. Czeka nas ciężki bój w UE. Moim zdaniem, po wyborach wrześniowych w Niemczech”.

— DZIŚ CHCĘ PRZYWRÓCIĆ ATMOSFERĘ RZĄDÓW PREMIER BEATY SZYDŁO – DALEJ KOWALSKI: “chcę przywrócić atmosferę rządów premier Beaty Szydło, wtedy, kiedy pokonaliśmy po 8 latach PO. Martwi mnie, że na prawicy rozpoczynają się kłótnie i eksperymenty programowe. To może skończyć się katastrofą i tym, że w 2023 prawica przegra wybory”.

— MAMY NP. ZAMYKAĆ CIEPŁOWNIE I ELEKTROENERGETYKĘ W POLSCE I UZALEŻNIAĆ SIĘ OD ROSYJSKIEGO GAZU I IMPORTU ENERGII. UNIA EUROPEJSKA NIE MA ZAMIARU ZA TO ZAPŁACIĆ – DALEJ KOWALSKI W ROZMOWIE Z WITWICKIM: “W ocenie Solidarnej Polski bilans ostatnich miesięcy tego, co działo się w UE, jest dla Polski bardzo niekorzystny. Musimy przeprowadzić ideologiczną transformację energetyczną, która ma kosztować ponad 2 biliony złotych. Mamy np. zamykać ciepłownie i elektroenergetykę w Polsce i uzależniać się od rosyjskiego gazu i importu energii. Unia Europejska nie ma zamiaru za to zapłacić. Zapłacą za to Polacy. A w nowym budżecie z UE trzeba będzie odbierać samorządom pieniądze, by zrealizować ideologiczne projekty przestawiania gospodarki z węgla na gaz”.

— GDZIE JEST LEWICA I PAN ZANDBERG? CZEMU ONI TEGO NIE WIDZĄ, ZAGROŻENIA WZROSTEM UBÓSTWA ENERGETYCZNEGO, KIEDY REALIZUJEMY POLITYKĘ KLIMATYCZNĄ UE? – DALEJ KOWALSKI: “Za chwilę będziemy tworzyć programy społeczne: „Energia plus” i „Ciepło plus”, które będą dedykowane mieszkańcom małych miasteczek, których nie będzie stać na te opłaty. W ogóle zastanawiam się, gdzie jest lewica i pan Zandberg? Czemu oni tego nie widzą, zagrożenia wzrostem ubóstwa energetycznego, kiedy realizujemy politykę klimatyczną UE?”
https://tygodnik.interia.pl/news-janusz-kowalski-mozemy-przegrac-najblizsze-wybory,nId,5059696

— DLA DUETU KACZYŃSKI–MORAWIECKI BEZPIECZNIEJ ODŁOŻYĆ GO AD ACTA. Z GŁOŚNYM ZŁORZECZENIEM, ŻE „TŁUSTE KOTY” NIE POZWOLIŁY SIĘ OPODATKOWAĆ, A PRZECIEŻ CHCIELIŚMY… – PIOTR ZAREMBA CO DALEJ Z USTAWĄ O PODATKU MEDIALNYM: “Co się stanie z medialnym podatkiem? Dalibóg nie wiadomo. Ludzie związani z Bielanem przekonują na boku, że można dla niego, być może, znaleźć większość bez 13 posłów Gowina. Ale to się niespecjalnie składa. Kto miałby tych głosów dostarczyć? Kukizowcy? Za mało ich! Bardziej prawdopodobne, że obserwujemy kolejny przejaw utraty większości przez PiS. Pytanie tylko, na ile zostanie to oficjalnie potwierdzone. Z tego powodu, a także z dziesiątków innych, byłoby dla duetu Kaczyński–Morawiecki bezpieczniej odłożyć go ad acta. Z głośnym złorzeczeniem, że „tłuste koty” nie pozwoliły się opodatkować, a przecież chcieliśmy…”

— SOLIDARNA POLSKA WPYCHA PREZESA PIS NA RÓŻNE MINY I RAFY, CHOĆBY W SPRAWACH EUROPEJSKICH, TO JAKO PRAWICOWI STRAŻNICY ŚWIĘTEGO OGNIA MOGĄ ŁATWIEJ LICZYĆ NA NIECHĘTNĄ TOLERANCJĘ NIŻ GOWIN – DALEJ ZAREMBA W RZ: “Oczywiście, całkiem możliwe, że lepiej, sprawniej kuszony Gowin nie sprawiałby aż takich trudności. Rzecz w tym, że dyplomacja coraz bardziej męczy i drażni Kaczyńskiego. Im mniej ma szabel, tym bardziej staje się skory do rządzenia przez karanie. I zachowuje się tak zwłaszcza wobec tych, którzy potrafią mu się postawić z miękkiej strony, których opory współbrzmią czasami z głosami opozycji i liberalnych mediów. Sytuacja Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry jest pod tym względem inna. Choć wpychają oni prezesa PiS na różne miny i rafy, choćby w sprawach europejskich, to jako prawicowi strażnicy świętego ognia mogą łatwiej liczyć na niechętną tolerancję.

— WOJNA Z GOWINEM JAK BAJKA LEMA – PISZE ZAREMBA: KRÓL WYMORDOWAŁ KREWNYCH, POZA STRYJEM MENANDREM. TEN WÓWCZAS JUŻ NAPRAWDĘ PRZYSTĄPIŁ DO SPISKU: “Do chęci karania dochodzi podejrzliwość. Zwarcie Kaczyńskiego z Gowinem wiosną zeszłego roku kojarzy mi się z bajką Stanisława Lema o królu Murdasie. Wróżąca szafa przestrzegła władcę przed spiskiem w rodzinie. „Wybiła godzina – ścina się rodzina, Brat brata lub ciotkę, a kuzyn kuzyna, Bulgoce saganek – dochodzi bratanek” – padły złowróżbne słowa. W efekcie król wymordował krewnych, poza stryjem Menandrem. Ten wówczas już naprawdę przystąpił do spisku”.

— POTRZEBNA BYŁABY WIĘC REWIZJA CELÓW, ALE KTO JEST DO NIEJ ZDOLNY, SKORO ZAPIEWAJŁĄ WOJNY Z TVN I POLSATEM OKAZAŁ SIĘ PREMIER, UCHODZĄCY ZA NAJWIĘKSZEGO PRAGMATYKA – DALEJ ZAREMBA: “Co taki podtrzymywany pat oznaczałby dla zdolności rządu do tworzenia własnej agendy? Jej bojowy, konfrontacyjny charakter staje się coraz mniej oczywisty. Gowin jest szczególnie trudny do obejścia, kiedy trzeba w kogoś uderzyć, czy są to media, czy sędziowie, czy zwykli Polacy unikający mandatów. Potrzebna byłaby więc rewizja celów, ale kto jest do niej zdolny, skoro zapiewajłą wojny z TVN i Polsatem okazał się premier, uchodzący za największego pragmatyka? Skoro zaś innych celów za bardzo nie ma, wracają pokusy, aby rozpętywać kolejną wojnę, nawet za cenę ryzyka. Te wojny stają się jednak gonieniem króliczka bez jego złapania”.

— KANDYDATÓW DO ŻAŁOBY PO GOWINIE WIDZĘ NIEWIELU. A SZKODA, BO TO POLITYK, KTÓRY CORAZ BARDZIEJ SAMOTNIE I CZĘSTO NIESKUTECZNIE PRÓBOWAŁ TWORZYĆ BUFOR MIĘDZY SKŁÓCONYMI STRONAMI. A MOŻE I ŚWIATAMI – KONKLUZJA ZAREMBY: “Ale baza polityczna ruchu Polska 2050 to na razie lewicowe, a czasem skrajnie lewicowe aktywistki PO i Lewicy. Czy taki egzotyczny sojusz byłby choć w minimalny sposób czytelny? Czy Gowin, wciąż autentycznie przywiązany do konserwatywnych poglądów, nawet gdyby dostał się na wspólne listy z nimi, nie zostałby odrzucony przez niemal wszystkich: i konserwatystów, i zażartych antypisowców, którzy uważają go za zatwardziałego grzesznika? Dziś jego widowiskowy upadek ucieszyłby niejednego. Kandydatów do żałoby widzę niewielu. A szkoda, bo to polityk, który coraz bardziej samotnie i często nieskutecznie próbował tworzyć bufor między skłóconymi stronami. A może i światami. Nie widać kogokolwiek na jego miejsce w tej roli”.
https://www.rp.pl/Plus-Minus/302199984-Bielan-Gowin-Kaczynski-Starcie-drapieznikow.html

— OBSERWUJEMY TERAZ DWIE TENDENCJE: PIERWSZA TO ZANIK PLATFORMY, DRUGA TO FAKT, ŻE LIDEREM STAŁ SIĘ SZYMON HOŁOWNIA, O KTÓRYM W SUMIE NIEWIELE WIEMY – PROF. PAWEŁ ŚPIEWAK W ROZMOWIE Z AGATONEM KOZIŃSKIM W PTT: “Gdy się jej przyglądam, to cały czas mam wrażenie, że do PiS-u ciągle pasują słowa Donalda Tuska sprzed 10 lat – bo dziś to jest partia, która nie ma z kim przegrać. Obserwujemy teraz dwie tendencje. Pierwsza to zanik Platformy. Ta partia się kurczy szybciej, niż się można było tego spodziewać. PO w ciągu roku straciła mniej więcej połowę wyborców i ta tendencja będzie się utrzymywać. Ona nic nie zrobiła, by nabrać trochę więcej wyrazistości, odwagi, energii. Druga tendencja to fakt, że liderem stał się Szymon Hołownia, o którym w sumie niewiele wiemy. Zaskakuje natomiast, jak niewiele na kryzysie aborcyjnym zyskała Lewica. Ona też jest pod kreską w tym sensie, że dziś ma niższe poparcie niż w ostatnich wyborach. W kolejnych sondażach oscyluje w okolicach progu wyborczego. To jej potężna klęska”.

— TO NIE BYŁO PRYNCYPIALNE WALENIE W PIS, TYLKO TO BYŁO ŚMIANIE SIĘ Z NIEGO. PARADOKSALNIE TO JEST GROŹNIEJSZE DLA OBOZU WŁADZY – DALEJ PAWEŁ ŚPIEWAK: “Polska się stosunkowo szybko laicyzuje, co sprawia, że ideologia PiS-u nie ma tak mocnego zakorzenienia, jakby się zdawało jeszcze kilka lat temu. Kryzys aborcyjny pokazał to bardzo wyraźnie – w tym sensie jego znaczenie jest większe niż wcześniejszych tego typu przesileń. Proszę też zobaczyć, jaki język przy tej okazji się stworzył. Kpina, drwina. To nie było pryncypialne walenie w PiS, tylko to było śmianie się z niego. Paradoksalnie to jest groźniejsze dla obozu władzy”.

— GOWIN MA POTĘŻNY POTENCJAŁ POLITYCZNY – JESZCZE PAWEŁ ŚPIEWAK: “Uważam, że Jarosław Gowin ma potężny potencjał polityczny. Ja go poznałem wcześniej, gdy był redaktorem naczelnym miesięcznika „Znak”. Prowadzone przez niego pismo było po prostu ciekawe, prezentowane na jego łamach były różnorodne opinie. Nie było zamknięte ideologicznie. Ten sposób myślenia widać także teraz, gdy Gowin umiał się postawić Kaczyńskiemu w kwestii wyborów korespondencyjnych, czy gdy teraz się stawia przy okazji wprowadzenia podatku od reklam w mediach. Ale cały czas widać, że on posiada ogromny potencjał”.
https://polskatimes.pl/pawel-spiewak-pis-jest-caly-czas-w-sytuacji-gdy-nie-ma-z-kim-przegrac-opozycja-jest-zbyt-slaba-na-to-by-z-nim-wygrac/ar/c1-15451594

— ZJEDNOCZONA PRAWICA JUŻ CZWARTY MIESIĄC Z RZĘDU NIE ODRABIA SONDAŻOWYCH STRAT – AGNIESZKA KUBLIK W GW: “Zjednoczona Prawica już czwarty miesiąc z rzędu nie odrabia sondażowych strat poniesionych po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z października zeszłego roku. Przewaga obozu anty-PiS nad Jarosławem Kaczyńskim rośnie. PiS traci także na wsiach, w małych miasteczkach (do 20 i 100 tys. mieszkańców) i wśród najstarszych (powyżej 60 lat). To tak samo potężny cios dla Kaczyńskiego jak utrata młodych. Bez poparcia najmłodszych i najstarszych PiS nie ma szans w kolejnych wyborach”.
https://wyborcza.pl/7,75398,26807622,pis-od-czterech-miesiecy-nie-daje-rady-odrobic-sondazowych-strat.html

— SONDAŻOWY UKŁAD SIŁ POMIĘDZY OPOZYCJĄ A RZĄDZĄCYMI PRZECHYLA SIĘ CORAZ WYRAŹNIEJ NA STRONĘ OPOZYCJI – ŁUKASZ ROGOJSZ W GAZETA.PL O SONDAŻACH: “Pomysł Koalicji 276, z którym wyszła Platforma Obywatelska, miał być kolejną próbą reanimacji konceptu pt. „Zjednoczona Opozycja”, ale pierwsze badania pokazują, że być może tym razem ma większe szanse na sukces. Zwłaszcza, że sondażowy układ sił pomiędzy opozycją a rządzącymi przechyla się coraz wyraźniej na stronę opozycji”.

— KOALICJA OBYWATELSKA NIE MOŻE WYDOBYĆ SIĘ Z TRENDU SPADKOWEGO. AKTUALNA SONDAŻOWA ŚREDNIA Z 2021 ROKU (20,45 PROC.) JEST AŻ O 6,95 PKT PROC. NIŻSZA OD WYNIKU WYBORCZEGO – DALEJ ROGOJSZ: “Widać, że Koalicja Obywatelska nie może wydobyć się z trendu spadkowego. Aktualna sondażowa średnia z 2021 roku (20,45 proc.) jest aż o 6,95 pkt proc. niższa od wyniku (27,4 proc.), który ta formacja uzyskała jesienią 2019 roku w wyborach. Co więcej, na 24 sondaże, jakie mamy obecnie do wglądu, w pięciu to Polska 2050 uzyskuje najwyższy wynik z ugrupowań opozycyjnych. W dwóch kolejnych wynik formacji Hołowni i Koalicji Obywatelskiej jest remisowy”.
https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,26809369,ze-zjednoczonej-opozycji-juz-nikt-sie-nie-smieje-koalicja-276.html

— PLATFORMA PORZUCA PATRIOTYZM KONSTYTUCYJNY, PIS URUCHOMIŁO WAHADŁO – PIOTR TRUDNOWSKI W KLUBIE JAGIELLOŃSKIM: “Warto zwrócić uwagę, że Platforma Obywatelska nie tylko symbolicznie porzuca dotychczasowe „kompromisowe” stanowisko i kotwicę aksjologiczną akceptowalną dla umiarkowanych konserwatystów, ale zrywa również z deklarowanym – choć przecież w praktyce negowany choćby w czerwcu 2015 roku, gdy podejmowała niekonstytucyjne działania tworzące pretekst Prawu i Sprawiedliwości do pełnego już „skoku” na Trybunał – patriotyzmem konstytucyjnym. Podejmując z nim aktywną polemikę w praktyce partia Borysa Budki podziela opinię tych prawicowych i lewicowych krytyków sądownictwa konstytucyjnego, którzy widzą w Trybunale nie „usta ustawy zasadniczej”, ale trzecią izbę parlamentu. Mit dorobku sądownictwa konstytucyjnego III RP, swoisty konstytucyjny patriotyzm, porzuca formacja polityczno-ideowa, która dotychczas budowała na nim swoją tożsamość”.

— DECYZJA PLATFORMY O ODRZUCENIU DOROBKU TK Z CZASÓW PROF. ANDRZEJA ZOLLA WSKAZUJE, ŻE AUTORYTET USTROJOWY SĄDU KONSTYTUCYJNEGO NIE BĘDZIE ANI WYZNACZNIKIEM, ANI GRANICĄ JEJ DZIAŁAŃ – DALEJ TRUDNOWSKI: “Może się to wydarzyć drogą legalną, a więc przez zmianę Konstytucji ze wsparciem społecznym w drodze referendum albo, co niestety zapewne bardziej prawdopodobne, drogą pozaprawną, analogiczną do części zmian przeprowadzanych przez PiS. Tak czy inaczej – trudno uwierzyć, że orzeczenia zdominowanego przez nominatów Zjednoczonej Prawicy Trybunału będą na dłuższą metę akceptowane. Decyzja Platformy o odrzuceniu dorobku TK z czasów prof. Andrzeja Zolla wskazuje, że autorytet ustrojowy sądu konstytucyjnego nie będzie ani wyznacznikiem, ani granicą jej działań”.

— GDYBY PIS NIE ZNISZCZYŁO POZYCJI USTROJOWEJ I AUTORYTETU TK, A OBSADZIŁA GO W PEŁNI LEGALNIE NIEPARTYJNYMI KONSERWATYSTAMI, TO RACZEJ NIE MOGŁOBY BYĆ MOWY O PRÓBACH ICH SKUTECZNEJ „NEUTRALIZACJI” PO EPOCE RZĄDÓW ZJEDNOCZONEJ PRAWICY – DALEJ TRUDNOWSKI: “Gdyby partia Jarosława Kaczyńskiego nie zniszczyła pozycji ustrojowej i autorytetu TK, a obsadziła go w pełni legalnie niepartyjnymi konserwatystami, to raczej nie mogłoby być mowy o próbach ich skutecznej „neutralizacji” po epoce rządów Zjednoczonej Prawicy. Gdyby jednocześnie PiS miał odwagę usunąć przesłankę eugeniczną ustawą, a nie tylnymi drzwiami, to mielibyśmy nie tylko wyższy standard ochrony życia, ale i ochronę przed wahadłem na kolejne lata”.
https://klubjagiellonski.pl/2021/02/19/aborcja-do-12-tygodnia-platforma-porzuca-patriotyzm-konstytucyjny-pis-uruchomilo-wahadlo/

— URODZINY: Maciej Kozłowski, Wiola Paprocka, Łukasz Grass, NIEDZIELA:  Jan Krzysztof Kelus (78), Czesław Fiedorowicz, Kazimierz Kleina, Małgorzata Potocka, Krzysztof Mroziewicz.