— SOBOLEWSKI O OPOZYCYJNEJ TELEWIZJI, DWORCZYK O OPANOWANIU NAPORU NA SYSTEM SZCZEPIEŃ, SEMENIUK O REKOMENDACJACH GOWINA WS OTWIERANIA HANDLU – 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2021/01/15/

— GOWIN: POLSKA JEST JUŻ TRZECIM EKSPORTEREM DO NIEMIEC: “W listopadzie 2020 r. Polska stała się trzecim największym eksporterem towarów do Niemiec, wyprzedzając pod tym względem USA – poinformował w czwartek wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin, powołując się na dane niemieckiego urzędu statystycznego”.
https://forsal.pl/gospodarka/aktualnosci/artykuly/8068812,gowin-w-listopadzie-polska-wyprzedzila-usa-i-byla-trzecim-najwiekszym-eksporterem-towarow-do-niemiec.html

— CHOĆ NIE JEST TO DO KOŃCA TYLKO ZASŁUGA RZĄDU, MAKROEKONOMICZNY WYMIAR POLITYKI OCENIAM POZYTYWNIE – MAREK BELKA W ROZMOWIE Z PAWŁEM ROŻYŃSKIM W RZ: “Choć nie jest to do końca tylko zasługa rządu, makroekonomiczny wymiar polityki oceniam pozytywnie. Zarówno jeśli chodzi o wydatki symbolizowane kolejnymi tarczami, jak i politykę pieniężną NBP. Nie podoba mi się pewien nieporządek, wręcz chaos, w polityce polskiego rządu. Oczywiście nie ma kraju, który w takiej dramatycznej sytuacji nie popełniałby błędów, ale raczej krytykuję rząd za brak instynktownej współpracy z organizacjami przedsiębiorców i samorządami, bo to są naturalni partnerzy. Ten rząd nie ma genu współpracy, raczej gen nieufności do wszystkich”.

— WIRUS DAŁ WIELKI BODZIEC DO POGŁĘBIENIA INTEGRACJI EUROPEJSKIEJ. UE PO COVIDZIE BĘDZIE INNA, BĘDZIE SIĘ ZDECYDOWANIE ZBLIŻAĆ DO UNII FISKALNEJ. BĘDZIE SIĘ STARAŁA WPROWADZAĆ PANEUROPEJSKIE PODATKI – DALEJ BELKA W RZ: “Wirus dał wielki bodziec do pogłębienia integracji europejskiej. UE po Covidzie będzie inna, będzie się zdecydowanie zbliżać do unii fiskalnej. Będzie się starała wprowadzać paneuropejskie podatki, które będą spływać do wspólnej kasy. Pogłębi się trend w kierunku federalizacji Unii. Chiny będą dalej rosnąć szybciej niż UE czy USA. One dalej nadrabiają zaległości i dystans do wysoko rozwiniętych krajów. Może się okazać, że będą nastawione na konsumpcję wewnętrzną i rynki regionalne. Mniej będą zależeć od handlu z USA czy Europą. Globalizacja będzie nam dalej towarzyszyć, ale możemy mieć do czynienia z regionalizacją gospodarki światowej. Większą integracją wewnątrz regionów”.
https://www.rp.pl/Wywiady/301149883-Marek-Belka-Wirus-stal-sie-wielkim-bodzcem-do-poglebienia-integracji-europejskiej.html

— POZOSTAJE WIĘC JEDYNIE POCHWALIĆ RZĄD, ŻE UDAŁO MU SIĘ USPRAWNIĆ DO GRANIC MOŻLIWOŚCI TEN ETAP SZCZEPIEŃ – TOMASZ WALCZAK W SE: “W momencie, kiedy piszę te słowa, dane podawane przez Ministerstwo Zdrowia wskazują, że w ciągu trzech dni udało nam się zaszczepić niemal 170 tys. osób. Do punktów szczepień wysłano zdecydowaną większość dostępnych dawek na pierwsze szczepienie. Zakładana przez rząd liczba 250 tys. osób zaszczepionych do końca tygodnia wydaje się niezagrożona. Dobrą wiadomością jest też to, że lada chwila uda się rozwiązać problem częstszych dostaw zgłaszany przez punkty szczepień, co wpłynie pozytywnie na możliwość szczepienia jeszcze większej liczby osób. Pozostaje więc jedynie pochwalić rząd, że udało mu się usprawnić do granic możliwości ten etap szczepień. Jeśli sprawność systemu uda się utrzymać, do końca marca powinniśmy mieć zaszczepione 3 mln Polaków”.

— W INTERESIE NAS WSZYSTKICH JEST, BY PRZYNAJMNIEJ NA TYM JEDNYM FRONCIE WALKI Z KORONAWIRUSEM RZĄD ODNIÓSŁ SPEKTAKULARNY SUKCES – DALEJ WALCZAK W SE: “Prawdziwym stress testem dla rządowego programu szczepień będzie jednak moment, kiedy w II kwartale szczepionka zacznie napływać w znacznie większej ilości i zaczną się prawdziwie masowe szczepienia. Znacznie większa liczba osób do wszczepienia i dystrybucja znacznie większej ilości szczepionki będzie kolejnym ogromnym wyzwaniem. Należy liczyć, że trwający obecnie etap szczepień będzie dobrym rozpoznaniem w boju dla całego systemu, co pozwoli zdiagnozować i wyeliminować wszystkie wąskie gardła i osiągnąć zapowiadaną przez rząd wydolność systemu na poziomie 3,7 mln szczepień miesięcznie. W interesie nas wszystkich jest, by przynajmniej na tym jednym froncie walki z koronawirusem rząd odniósł spektakularny sukces. Osobiście trzymam za to kciuki”.
https://www.se.pl/wiadomosci/polityka/szczepienia-to-moze-byc-pierwszy-sukces-rzadu-w-walce-z-koronawirusem-pisze-tomasz-walczak-aa-jBoq-pszT-u7gk.html

— JACEK GĄDEK W GAZETA.PL O TYM CO W PIS MÓWI SIĘ O SPRAWIE EMILEWICZ I O EW JEJ ZAWIESZENIU: “- Poczekamy na wszystkie informacje i wówczas prezydium klubu pochyli się nad tą sprawą – mówi nam Waldemar Andzel (PiS), rzecznik klubowej dyscypliny. I na tym ucina. Decyzje ws. Emilewicz mogą zapaść już na najbliższym posiedzeniu Sejmu – w przyszłym tygodniu. Inni politycy PiS, których pytaliśmy o sprawę Emilewicz, są poirytowani jej rodzinnym wypadem w góry. Ale wskazują też na realia w Sejmie i dotychczasową jej drogę w polityce. – Jej zawsze do tej pory wszystko uchodziło na sucho – słyszymy od jednego z polityków PiS. Decyzje ws. Emilewicz formalnie podejmować będzie prezydium klubu PiS na wniosek szefa klubu Ryszarda Terleckiego. A w praktyce? – Decyzja zapadnie w rozmowie Terleckiego z Jarosławem Kaczyńskim – słyszymy”.
https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,26687353,j-emilewicz-najpewniej-bedzie-zawieszona-w-klubie-pis-decyzja.html

— DLACZEGO ZAATAKOWANO AKURAT JOHANNA? MOŻE DLATEGO, ŻE PREZYDENT OD BLISKO ROKU NIE POWOŁAŁ DO IZBY DYSCYPLINARNEJ SĄDU NAJWYŻSZEGO CZŁONKÓW NEO-KRS – EWA SIEDLECKA O JEDNYM Z KONFLIKTÓW WEWNĄTRZ KRS: “Dlaczego zaatakowano akurat Johanna? Może dlatego, że prezydent od blisko roku nie powołał do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego członków neo-KRS Rafała Puchalskiego i Dariusza Drajewicza, choć dostali pozytywną rekomendację Rady? Dlaczego nie mianował? Oficjalnie nie wiadomo. Ale m.in. właśnie Johann i Mazur wypowiadali się publicznie, że członkowie neo-KRS, dopóki są jej członkami, nie powinni stawać do prowadzonych przez ten organ konkursów na wolne stanowiska sędziowskie, bo nie wypada. Poza tym Drajewicz i Puchalski „przeskakiwali” dwa stopnie awansu: do SN startowali z pozycji sędziów sądów rejonowych. Są też uważani za ludzi Łukasza Piebiaka, byłego wiceministra sprawiedliwości zdymisjonowanego za aferę hejterską, ale przez wielu nadal uznawanego za „kadrowego” w sądownictwie. Słychać, że zadarcie z nimi to jak zadarcie z samym Zbigniewem Ziobrą.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/2098833,1,bulgocze-w-neo-krs-pieniadze-nielojalnosc-awanse.read

— PRAWDOPODOBNIE NAJWYŻSZYM PIĘTREM TEJ AFERY JEST DZIAŁALNOŚĆ LOBBY CZY SŁUŻB, KTÓRE DĄŻYŁY DO WYPARCIA Z POLSKIEGO NIEBA PLL LOT – TOMASZ SAKIEWICZ W GPC: “Bez wyjaśnienia, o co tak naprawdę chodziło i kto stał za tą aferą, jedyne, co nam pozostaje, to żałować tych kilkunastu tysięcy osób okradzionych przez cwaniaka, który nigdy nie powinien był dostać zezwoleń na tego typu działalność. Prawdopodobnie najwyższym piętrem tej afery jest działalność lobby czy służb, które dążyły do wyparcia z polskiego nieba PLL LOT i zastąpienia ich jedną z niemieckich linii. To tłumaczyłoby kompletny paraliż służb oraz prokuratury i opór przed dotykaniem tej sprawy. Także nagłe pojawienie się syna ówczesnego premiera Donalda Tuska czy niezwykłą opiekę ze strony świata politycznego. Bo chyba nikt nie wierzy w to, że ktoś formatu Marcina P. mógł samodzielnie stworzyć projekt przebudowy rynku lotniczego w Polsce.
https://m.niezalezna.pl/374625-najwyzsze-pietro-piramidy-amber-gold

— W LASACH SĄ CIĄGLE ZAUFANI LUDZIE PREZYDENCKIEGO DORADCY – AGATA KONDZIŃSKA O TLE WETA – PISZE W GW: “Według naszych rozmówców w Pałacu przeciwnikiem zmian jest Paweł Sałek. Doradza Andrzejowi Dudzie w sprawach ochrony środowiska, polityki klimatycznej i zrównoważonego rozwoju. Przez lata był mocno związany z nieżyjącym Janem Szyszko, który w PiS był symbolem polityki środowiskowej. – W lasach ciągle są jego zaufani ludzie, im zależało, żeby zostało jak było – słyszymy od jednego z rozmówców w PiS”.
https://wyborcza.pl/7,75398,26685607,kulisy-prezydenckiego-weta-morawiecki-spotkal-sie-z-duda-pis.html

— PRZEŻYŁA WIELKĄ PRZYGODĘ ODWILŻY I NIESPEŁNIONEJ REWOLUCJI 1956 ROKU. COŚ Z TAMTEJ RADOŚCI UDAŁO SIĘ POKAZAĆ ROBERTOWI GLIŃSKIEMU W PIERWSZYCH ODCINKACH SERIALU – TADEUSZ SOBOLEWSKI W GW: “Piosenki Osieckiej, Przybory i Młynarskiego były literaturą. Czasem intymnym pamiętnikiem, listem miłosnym. Te piosenki szły w lud, trafiały pod strzechy razem z filmami Wajdy, felietonami Kisiela i Głowackiego, reportażami Krall, dokumentami Kieślowskiego. Osiecka łamała barierę oddzielającą masowe od elitarnego, intymne od społecznego. Pisała dla teatru STS, cytując „Wyzwolenie”: „Róbmy coś, co by od nas zależało”, i układała reklamę coca-coli, podróżowała po USA, odwiedzała w Moskwie Okudżawę, a równocześnie wcielała się w kobietę z Nakła nad Notecią: „Mam na poczcie pracę w Nakle/ zmierzch zapada tu zbyt nagle,/ mamy świetlicę, szachy i bilard, Tylko tak myślę…/ że cała mijam…”. Po studiach dziennikarskich debiutowała reportażami z życia robotników. To ona była pierwowzorem Agnieszki z pierwszej wersji scenariusza Ścibora-Rylskiego „Człowiek z marmuru”. Napisała piosenkę o koszuli zetempowskiej. Przeżyła wielką przygodę odwilży i niespełnionej rewolucji 1956 roku. Coś z tamtej radości udało się pokazać Robertowi Glińskiemu w pierwszych odcinkach serialu”.

— JESTEM PO ÓSMYM ODCINKU „OSIECKIEJ”, A DALEJ NIE WIEM, O CZYM JEST TEN SERIAL. JAKBY AUTORZY BALI SIĘ DO NIEJ ZBLIŻYĆ, POWIEDZIEĆ ZBYT WIELE – KONKLUZJA SOBOLEWSKIEGO: “Jestem po ósmym odcinku „Osieckiej”, a dalej nie wiem, o czym jest ten serial. Jakby autorzy bali się do niej zbliżyć, powiedzieć zbyt wiele. Tymczasem ona sama w swoich tekstach jakby do tego zachęcała. „A ja… a ja… Co się nażyłam, to się nażyłam/ Co się napiłam, to się napiłam,/ Co wymarzyłam, to moje!/ Co przetańczyłam, to przetańczyłam,/ Co pogubiłam, to pogubiłam/ a co znalazłam, to moje!”.
https://wyborcza.pl/7,75410,26680309,osiecka-dostaje-oczoplasu-od-tego-natloku-postaci-w-dodatku.html

— URODZINY: Danuta Walewska kończy 75 lat, Agnieszka Romaszewska, Jacek Protas, Paweł Stremski, Ewa Lieder, Jonny Daniels.