— SOBOLEWSKI O POSZUKIWANIU KOMPROMISU Z GOWINEM WS MANDATÓW, TRZASKOWSKI MÓWI, ŻE JEGO RUCH DZIAŁA, KOSINIAK O DWÓCH BLOKACH, KTÓRE MOGĄ MIEĆ WIĘKSZOŚĆ KONSTYTUCYJNĄ – 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2021/01/14

— RESTAURATORZY OTWIERAJĄ LOKALE, BO NIE CHCĄ BANKRUTOWAĆ, NARASTA BUNT PRZEDSIĘBIORCÓW – jedynka Dziennika Polskiego.

— STARSI NAUCZYCIELE MAJĄ PROBLEM Z OBSŁUGĄ, A POCZĄTKUJĄCY ZARABIAJĄ MNIEJ NIŻ 2100 ZŁOTYCH NA RĘKĘ, JAK ZATEM MOŻNA OCZEKIWAĆ OD NICH, ŻE BĘDĄ MIELI DOBRY SPRZĘT? – JUSTYNA SUCHECKA W ROZMOWIE Z MICHAŁEM SUTOWSKIM W  KRYTYCE POLITYCZNEJ: “Starsi nauczyciele mają problem z obsługą, a początkujący zarabiają mniej niż 2100 złotych na rękę, jak zatem można oczekiwać od nich, że będą mieli dobry sprzęt? Zorientowaliśmy się, że nie potrafią prowadzić zdalnych lekcji – ale co to za niespodzianka, skoro nikt ich do tego nie szkolił?! No i wyostrzyły się problemy z budowaniem relacji z uczniami, z ocenianiem, ze zdrowiem psychicznym…

— PODSTAWOWA ZASADA – ZNÓW, NIE NOWA, TYLKO OBOWIĄZUJĄCA NA DŁUGO PRZED PANDEMIĄ, JEST TAKA, ŻE DZIECI SĄ TYLKO PRZEDMIOTEM, A NIE PODMIOTEM NASZYCH DZIAŁAŃ – MÓWI SUCHECKA SUTOWSKIEMU: “Podstawowa zasada – znów, nie nowa, tylko obowiązująca na długo przed pandemią, jest taka, że dzieci są tylko przedmiotem, a nie podmiotem naszych działań. Co jest jakoś szokujące w kraju, który wydał na świat Korczaka, cytaty z niego wypisuje się na ścianach szkolnych korytarzy, a politycy go cytują w Sejmie. Dla premiera i ministrów odpowiedzialnych za zarządzanie kryzysem pandemicznym ważne jest, żeby się w tabelkach zgadzało, a nie to, jak się dzieci będą czuły. No bo co za problem, jak się dowiedzą w piątek, że nie idą w poniedziałek do szkoły?”

— SZKOŁY NIE SĄ DLA NAS MIEJSCEM EDUKACJI, LECZ W PIERWSZEJ KOLEJNOŚCI PRZECHOWALNIAMI, A DYREKCJA, NAUCZYCIELE I SAMORZĄDY SĄ KIEROWNIKAMI MAGAZYNÓW Z DZIEĆMI – DALEJ SUCHECKA: “W kryzysowym czasie jeszcze wyraźniej niż dotąd widać, że szkoły nie są dla nas miejscem edukacji, lecz w pierwszej kolejności przechowalniami, a dyrekcja, nauczyciele i samorządy są kierownikami magazynów z dziećmi, a nie żadnymi wychowawcami. Owszem, kilkadziesiąt tysięcy dyrektorów szkół i przedszkoli się wkurzy, no ale to jest kilka promili elektoratu. A już czego chcą rodzice, to naprawdę trudno rozeznać”.

— DYREKTORZY MIELI PRZYGOTOWANE PLANY HYBRYDOWEGO NAUCZANIA, ALE PIONTKOWSKI NAJPIERW PROWADZIŁ DUDZIE KAMPANIĘ A PÓŹNIEJ BYŁ NA URLOPIE I WIEDZIAŁ, ŻE PRZESTAJE BYĆ MINISTREM – DALEJ SUCHECKA: “Ja nie mówię o jakichś hipotetycznych rozwiązaniach − wielu dyrektorów szkół już w lipcu miało przygotowane rozwiązania. Na przykład: w pierwszym tygodniu przychodzą parzyste numery w dzienniku, w drugim nieparzyste – żeby rozgęścić klasy. WF skumulujemy do jednego dnia i zorganizujemy wycieczkę w góry. Przenosimy zajęcia, łączymy je w bloki, szyjemy rozwiązania na miarę naszej szkoły, bo inne zadziałają w placówkach na dwustu, a inne przy 2 tysiącach uczniów. Ci ludzie pracowali całe wakacje, po czym w końcu sierpnia usłyszeli: sorry, Winnetou, ja wiem lepiej. A właściwie to sanepid”.

— FRAGMENT O PIONTKOWSKIM: “Najpierw minister Piontkowski robi Andrzejowi Dudzie kampanię na Podlasiu. Nie przypadkiem konferencje MEN w poniedziałki odbywały się zawsze z okolic Białegostoku, bo szef resortu przedłużał sobie weekend, kiedy szeregowi urzędnicy praktycznie nie widzieli go na oczy. Po czym przychodzi wrzesień i ten sam minister już wie, że nic nie zrobił, by przygotować szkoły na powrót 4,5 mln uczniów. Choć eksperci bez względu na poglądy i praktyka innych państw Europy podpowiadały, że trzeba to przeprowadzić przy silnym reżimie sanitarnym i dużej elastyczności”.

— PRAWIE 1/3 NAUCZYCIELI WYDAŁA NA SPRZĘT I INTERNET PONAD 2 TYSIĄCE – DALEJ SUCHECKA: “Za mało i za późno. Mogli je otrzymać tylko między wrześniem a grudniem, a większość kupowała sprzęt już wiosną. I czemu akurat 500 złotych, poza tym, że pasuje do kolejnego „plus”? Z badań ZNP wynika, że prawie jedna trzecia nauczycieli wydała ponad 2 tysiące złotych na internet i narzędzia do zdalnej edukacji”.
https://krytykapolityczna.pl/kraj/rozmowa-sutowski-suchecka-szkoly-nie-sa-dla-nas-miejscem-edukacji-lecz-w-pierwszej-kolejnosci-przechowalniami/

— MOSBACHER OKAZAŁA SIĘ ZADZIWIAJĄCO SKUTECZNA, ODEGRAŁA NIEBAGATELNĄ ROLĘ – PAWEŁ WROŃSKI W GW: “Mimo iż była nowicjuszką w swojej dyplomatycznej roli i łamała schematy, okazała się zadziwiająco skuteczna. Stała się cenna dla PiS, gdy okazało się, że jej przyjaźń z Trumpem ma charakter realny. Prezydent Andrzej Duda nie musiał już czyhać przy windzie na prezydenta USA, tak jak to czynił w przeszłości. Odegrała niebagatelną rolę w organizowaniu w lipcu 2017 roku wizyty Donalda Trumpa w Warszawie, a także w kolejnych wizytach prezydenta Andrzeja Dudy w Waszyngtonie”.

— POZYCJA KOLEJNEGO AMBASADORA BĘDZIE SŁABSZA, BO PIS MIAŁ Z TRUMPEM WSPÓLNOTĘ IDEOWĄ – DALEJ WROŃSKI: “Coś się jednak na pewno zmieni. Obojętnie, kim będzie następca ambasador Mosbacher, jego pozycja będzie słabsza choćby z racji tego, że cała polityka PiS oparta była w ostatnim czasie na poparciu Donalda Trumpa i wspólnocie ideowej z nim. I jedynie nacisk z Waszyngtonu miał dla władz PiS znaczenie”.
https://wyborcza.pl/7,75398,26683358,gerogette-mosbacher-odchodzi-w-pis-zlosliwie-mowili-o-niej.html

— OBOSTRZENIA WCALE NIE DAJĄ DUŻO WIĘKSZYCH REZULTATÓW ZDROWOTNYCH – ANDRZEJ SOŚNIERZ W ROZMOWIE Z JACKIEM NIZINKIEWICZEM W RZ: “Wszystkie decyzje, które powodują znoszenie obostrzeń, są pozytywne, jakkolwiek – ryzykowne. Epidemia to nie tylko problem medyczny, ale również etyczny i gospodarczy. Dzieci ciężko znoszą obostrzenia, ale to, jak będą wykształcone, też jest istotne. Są kraje, które lepiej przechodzą pandemię lub poszły inną drogą, np. Szwecja. My mamy śmiertelność na poziomie 830 na milion, a Szwedzi 940 na milion, to są podobne rezultaty, ale u nas uzyskane dużo większym kosztem. Obostrzenia nie dają dużo większych rezultatów zdrowotnych niż np. droga Szwedów”.

— SPRAWA CELEBRYTÓW BEZ ZNACZENIA – DALEJ SOŚNIERZ U NIZINKIEWICZA: “W listopadzie umarło dwukrotnie więcej ludzi niż analogicznie w latach poprzednich, a my zajmujemy się paroma szczepionkami celebrytów. Martwimy się kilkudziesięcioma szczepionkami, które się nie zmarnowały, a kilkanaście tysięcy osób zmarło, prawdopodobnie w wyniku złego funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej”.

— ZAJMIJMY SIĘ WRESZCIE RZECZAMI POWAŻNYMI. NIE ROZUMIEM OBOSTRZEŃ ZWIĄZANYCH Z POBYTEM NA WOLNYM POWIETRZU, NP. NA STOKACH NARCIARSKICH. TO SĄ MIEJSCA BEZPIECZNE – DALEJ SOŚNIERZ: “Zajmijmy się wreszcie rzeczami poważnymi. Nie rozumiem obostrzeń związanych z pobytem na wolnym powietrzu, np. na stokach narciarskich. To są miejsca bezpieczne, z małym kontaktem międzyludzkim. Niebezpieczne jest przede wszystkim przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach przez dłuższy czas. Na wolnym powietrzu osoby relatywnie mało się zakażają. Po co my to wszystko mrozimy? Wyjazd synów minister Emilewicz w góry mnie również nie oburza. Nie bądźmy purystami i zostawmy już ten WUM”.
https://www.rp.pl/Koronawirus-SARS-CoV-2/301139904-Andrzej-Sosnierz-Problem-to-zla-ochrona-zdrowia-a-nie-celebryci.html

— ODPOWIEDZIĄ NIE JEST ŚMIERTELNIE GROŹNA LIKWIDACJA LOCKDOWNU, LECZ LOCKDOWN ZORGANIZOWANY UCZCIWIE I SPRAWIEDLIWIE – JACEK ŻAKOWSKI W GW: “Uchwalając ustawy covidowe rząd dał sobie prawo, by koszt walki z pandemią dzielić po uważaniu, zamiast poprzez mierzone jedną miarą odszkodowania dla dotkniętych ograniczeniami. Nie możemy się na tę niesprawiedliwość godzić. Ale odpowiedzią nie jest śmiertelnie groźna likwidacja lockdownu, lecz lockdown zorganizowany uczciwie i sprawiedliwie. Jeśli PiS nie wie, jak to robić, niech zapyta Niemców”.

— SKORO INACZEJ SIĘ Z TĄ WŁADZĄ POROZUMIEĆ NIE MOŻNA, PÓKI RZĄD DZIAŁA TAK JAK DZIAŁA, BĘDĘ POPIERAŁ WSZYSTKIE PROTESTY BIZNESU I BIEGAŁ (W MASECZCE ITP.) DO SIŁOWNI, RESTAURACJI, SKLEPÓW OTWARTYCH MIMO ZAKAZU – DALEJ ŻAKOWSKI: “Skoro inaczej się z tą władzą porozumieć nie można, póki rząd działa tak jak działa, będę popierał wszystkie protesty biznesu i biegał (w maseczce itp.) do siłowni, restauracji, sklepów otwartych mimo zakazu. Takie mamy państwo, jakie sobie zrobimy. Zmuśmy je solidarnie, aby było lepsze”.
https://wyborcza.pl/7,75968,26681797,narodowy-lockdown-to-narodowa-kleska.html

— FORSUJĄC NIEŻYCIOWE PRZEPISY DOTYCZĄCE FERII ZIMOWYCH, PARTIA RZĄDZĄCA ZGOTOWAŁA SOBIE BUNT W GRONIE NAJWIERNIEJSZEGO ELEKTORATU – MARCIN PIĄTEK w TYGODNIKU POLITYKA: “Forsując nieżyciowe przepisy dotyczące ferii zimowych, partia rządząca zgotowała sobie bunt w gronie najwierniejszego elektoratu. Z Podhalem na szpicy”.

— TAKICH PRZEPISÓW SIĘ NIE FORSUJE, BO ONE SĄ NIEŻYCIOWE, OBNIŻAJĄ AUTORYTET WŁADZY, POWIEM PANU, OPADA ENTUZJAZM – PIĄTEK CYTUJE RADNEGO WYBRANEGO Z LIST PIS NA PODHALU: “Radny Stanisław Karp, który kandydował do rady miasta z list PiS, mówi, że regulacje dotyczące ferii podpadają pod tę samą kategorię co zakaz spędzania Wigilii w większym rodzinnym gronie oraz wiosenne zamknięcie parków i lasów. – Takich przepisów się nie forsuje, bo one są nieżyciowe, obniżają autorytet władzy. Z którego na Podhalu i tak zostały zgliszcza. – Piątka dla zwierząt rozzłościła rolników. Aborcyjne orzeczenie Trybunału – kobiety. A przepisy dotyczące ferii – wszystkich. Mnie też, powiem panu, opada entuzjazm. Raz na miesiąc informuję posłów PiS z naszych ziem, którzy za bardzo oderwali się w stronę Warszawy, o nastrojach tutaj wobec rządu. Tak źle dawno nie było”.

— WINTER IS COMING – KONKLUZJA TEKSTU MARCINA PIĄTKA: “W partii rządzącej już chyba czują: winter is coming”.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1981076,1,narty-martwy-sezon.read?src=mt

— JOANNA LICHOCKA O HOMO SOVIETICUS: “Buta postpeerelowskich celebrytów jest taka sama jak zawsze – sami siebie przecież traktują jak nadzwyczajną kastę, tak było i za komuny, i w systemie III RP, i jest w instytucjach zarządzanych przez POstkomunę. Ani Krzysztof Materna nie ma zamiaru powiedzieć „przepraszam” – bo w jego mniemaniu po prostu nie ma za co, ani rektor WUM nie ma chęci podać się do dymisji, bo myśli tak samo, a sprowadza się to do krótkiego: „śmierć frajerom”. Ta mentalność homo sovieticus z systemem pseudowartości wypracowanych w PRL dyktuje więc Maternie to zdanie, że minister Niedzielski nie będzie go uczył etyki. Wypada się zgodzić – trudno postkomunę uczyć przyzwoitości, próżny trud!”
https://m.niezalezna.pl/374424-homo-sovieticus

— SYTUACJA WŁAŚCICIELA GREMI MEDIA JEST BARDZO POWAŻNA I W TYM KONTEKŚCIE RÓWNIEŻ NIEBEZPIECZNA DLA GREMI MEDIA – GRZEGORZ HAJDAROWICZ W ROZMOWIE Z MARKIEM DOMAGALSKIM W RZ: “Rozmawiamy o KCI, która jest akcjonariuszem Gremi Media. Żadne konta ani aktywa Gremi Media nie zostały zajęte. Spółka Gremi Media działa niezależnie. Niemniej ta sytuacja ma ogromny wpływ na stan właściciela Gremi Media, czyli KCI SA, ponieważ od 16 grudnia spółka ta jest sparaliżowana. Cały jej majątek został zajęty. Warto zauważyć, że w tym czasie były święta Bożego Narodzenia, Nowy Rok, Święto Trzech Króli i tak naprawdę system sądowniczy, jak większość obszarów administracyjnych, nie działał. Spółka giełdowa, której majątek sięga setek milionów złotych, która jest blisko 75-proc. akcjonariuszem Gremi Media, ma zablokowaną całą aktywność. Nie mogła zapłacić VAT ani innych podatków, ponieważ ma zajęte wszystkie konta. Sytuacja właściciela Gremi Media jest bardzo poważna i w tym kontekście również niebezpieczna dla Gremi Media. Wpływa też na wizerunek całej grupy kapitałowej, do której Gremi Media należy”.

— SPÓŁKI GREMI MEDIA JUŻ MÓGŁBYM NIE MIEĆ, KTOŚ KUPIŁBY TĘ WARTĄ SETKI MILIONÓW SPÓŁKĘ ZA 5 MILIONÓW NP. NA NIELEGALNEJ LICYTACJI KOMORNICZE – DALEJ HAJDAROWICZ: “Zdziwił mnie ten zbieg okoliczności. W Onecie 12 grudnia pojawiła się informacja o planach przejęcia „Rzeczpospolitej”, czyli Gremi Media, 14 grudnia pojawił się nakaz zapłaty, 16 grudnia nastąpiło zajęcie całego majątku KCI, a wiemy, że sądy praktycznie nie działają między świętami a Świętem Trzech Króli, a w tym roku do 11 stycznia. W tym czasie mogło się wydarzyć wiele rzeczy, co wpływało na wizerunek i wiarygodność czołowej w Polsce grupy medialnej. Spółki Gremi Media już mógłbym nie mieć, ktoś kupiłby tę wartą setki milionów spółkę za 5 milionów np. na nielegalnej licytacji komorniczej. Dlatego zdecydowałem się na wywiad do „Rzeczpospolitej”, by pokazać, że nie pozwolę zamieść tej sprawy pod dywan, że z pełną odpowiedzialnością będę o niej mówił”.

— NIE POWIEDZIAŁEM, ŻE TO JEST OPERACJA ZWIĄZANA Z POLSKIM RZĄDEM. TO MOŻE BYĆ ZBIEG OKOLICZNOŚCI. NATOMIAST DOSTAŁEM OSTATNIO RÓŻNE INFORMACJE OD KILKU OSÓB I OKAZAŁO SIĘ NP., ŻE JEDEN Z ADWERSARZY MÓWIŁ NA SPOTKANIU PARĘ TYGODNI PRZED TĄ AKCJĄ, ŻE ZA PARĘ TYGODNI „RZECZPOSPOLITA” MOŻE BYĆ DO PRZEJĘCIA ZA PARĘ MILIONÓW ZŁOTYCH – DALEJ HAJDAROWICZ: “Nie powiedziałem, że to jest operacja związana z polskim rządem. To może być zbieg okoliczności. Natomiast dostałem ostatnio różne informacje od kilku osób i okazało się np., że jeden z adwersarzy mówił na spotkaniu parę tygodni przed tą akcją, że za parę tygodni „Rzeczpospolita” może być do przejęcia za parę milionów złotych. Nic nie dzieje się w próżni i na sprawy należy patrzeć w szerszym kontekście. Jeżeli 15 grudnia UOKiK informuje o złożeniu wniosku w sprawie zgody na przejęcie grupy medialnej, a 16 grudnia cały majątek KCI zostaje zajęty na podstawie nakazu zapłaty, do którego wydania nigdy nie było podstaw, to należy publicznie stawiać pytania o los wolnych i niezależnych mediów. Różnie mogę interpretować to, co się dzieje, ale przecież każdy w takiej sytuacji by się zastanawiał, przez kogo jest kontrolowana CNT, jakie ma interesy i jakie z tego można wysnuć przypuszczenia”.
https://www.rp.pl/Opinie/301139890-Grzegorz-Hajdarowicz-Zadziwiajace-zbiegi-okolicznosci.html

— JAROSŁAW KACZYŃSKI WSPOMINA MAMĘ W 8. ROCZNICĘ JEJ ŚMIERCI: “Była mądrą, dobrą Kobietą, troskliwą Matką, niosła ze sobą i przekazywała innym piękną tradycję polskiej inteligencji, patriotyzmu, uczciwości, zaangażowania w sprawy innych, otwartości wobec ludzi bez względu na ich życiową pozycję, głębokiego przywiązania do rodziny i Kościoła. Była dla swoich najbliższych, dla mojego Brata i dla mnie, nauczycielem i podporą. Pozostała nią mimo bardzo ciężkiej choroby także w ostatnim okresie życia, po smoleńskiej tragedii. Pozostawiła po sobie najlepszą pamięć i niemożliwą do zapełnienia pustkę”.
https://wpolityce.pl/historia/534683-przed-osmioma-laty-odeszla-sp-jadwiga-kaczynska

— URODZINY: Andrzej Diakonow, Kosma Złotowski.