— DWORCZYK O TYM, ŻE DZIŚ BĘDZIE POKAZANY KALENDARZ SZCZEPIEŃ DO KOŃCA MARCA, HOŁOWNIA NIE WIERZY W ZJEDNOCZENIE OPOZYCJI – 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2021/01/13/

— GRZEGORZ ŁAKOMSKI O TYM JAK RODZINA JADWIGI EMILEWICZ POJAWIŁA SIĘ W WYKAZIE LICENCJI ZWIĄZKU NARCIARSKIEGO PO PYTANIACH DZIENNIKARZY: “Trzech synów byłej wicepremier Jadwigi Emilewicz wzięło udział w zgrupowaniu narciarskim jak zawodowi sportowcy, choć nie mieli licencji, które do tego uprawniają. Licencje pojawiły się w wykazie Polskiego Związku Narciarskiego dopiero po tym, gdy zadaliśmy o nie pytania. Była wicepremier zapewnia, że nie tylko nie złamała rządowych obostrzeń, ale je popiera”..

— NAZWISKO EMILEWICZ TEŻ NA LIŚCIE UCZESTNIKÓW ZAWODÓW – DALEJ ŁAKOMSKI: “Na samym dole wydruku z nazwiskami, który liczy 38 pozycji, znajdują się dwa dopisane ręcznie. Pod numerem 38 jest wpisana Jadwiga Emilewicz. Jej nazwisko na liście oznacza, że była wicepremier miała możliwość, by jeździć na stoku w Suchem. Co nie znaczy, że jeździła, bo w kratkach, gdzie jest zaznaczona obecność na treningach w kolejnych dniach między 2 a 6 stycznia, są krzyżyki. Jedna kratka – 5 stycznia – jest pusta. Wyżej można znaleźć nazwiska jej trzech synów”.
https://tvn24.pl/premium/jadwiga-emilewicz-z-rodzina-na-nartach-synowie-wzieli-udzial-w-zgrupowaniu-od-kiedy-maja-licencje-pzn-4934452

— EMILEWICZ ODPIERA ZARZUTY: „W ŻADEN SPOSÓB NIE NARUSZYŁAM RZĄDOWYCH WYTYCZNYCH”; „SYNOWIE OD 6 R.Ż. SĄ CZŁONKAMI KLUBÓW NARCIARSKICH” – WPOLITYCE: “Wszyscy ponosimy koszty działań mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Uważam, że decyzje rządu są słuszne i w pełni się im podporządkowuję. Żadnym swoim działaniem nie lekceważę apeli rządu, ani tym bardziej rządowych rozporządzeń. Jeszcze raz podkreślam, że moi synowie trenują narciarstwo alpejskie i przebywali na szkoleniu przygotowującym do zawodów. Jako rodzic i ich opiekun byłam tam z nimi, ale w żaden sposób nie naruszyłam rządowych wytycznych”.
https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/534660-jadwiga-emilewicz-odpiera-zarzuty-nie-naruszylam-regulacji

— PIS SAM PRZYPIĄŁ SOBIE WROTKI, BY SIĘ NA NICH WYŁOŻYĆ – ANDRZEJ MACHOWSKI W GW: “Teraz czas na opozycję Na rzecz zmiany politycznej – dziś oczekiwanej już przez większość Polaków – PiS zrobił więcej, niż mogliśmy się spodziewać. Sam przypiął sobie wrotki, by się na nich wyłożyć. Teraz czas na opozycję”.

— MUSI ZROZUMIEĆ, ŻE PO JESIENI 2020 R. KWESTII ŚWIATOPOGLĄDOWYCH JUŻ SIĘ OMINĄĆ NIE DA, I ZNALEŹĆ WSPÓLNY JĘZYK Z ULICĄ – DALEJ MACHOWSKI: “Przede wszystkim na największą jej siłę, czyli Platformę. Musi zrozumieć, że po jesieni 2020 r. kwestii światopoglądowych już się ominąć nie da, i znaleźć wspólny język z ulicą. Ale musi też porzucić złudzenia: ulica nie będzie się dostosowywać do deklaracji ideowej PO. To deklarację trzeba napisać tak, by ulica mogła powiedzieć: „Tak, to jest to!”.

— MIMO ŻE WEDŁUG SONDAŻU IPSOS PRAWO KOBIET DO ABORCJI DO 12. TYGODNIA POPIERA 91 PROC. ZWOLENNIKÓW PO, PLATFORMA KLUCZY – DALEJ MACHOWSKI: “Ulica żąda ustąpienia rządu, jest jednoznacznie antypisowska (co powinno być wiatrem w żagle dla opozycji), ale jej głównym spoiwem jest walka o prawa kobiet, a podstawowym postulatem – prawo kobiet do samodzielnej decyzji o kontynuowaniu bądź przerwaniu ciąży do 12. tygodnia jej trwania. W tym samym czasie PO przygotowuje nową deklarację ideową, którą partia ma przyjąć wiosną. – Nie jesteśmy partią światopoglądową, więc takie kwestie jak aborcja się w tej deklaracji nie znajdą – mówi przewodniczący komisji opracowującej jej tekst, mimo że według sondażu Ipsos prawo kobiet do aborcji do 12. tygodnia popiera 91 proc. zwolenników PO”.

— MACHOWSKI O TYM ILU WYBORCÓW STRACIŁA PRAWICA A ILU OPOZYCJA: “Radykalnie zmniejszyła się frakcja wyborców prawicy: z 10,4 mln z wyborów prezydenckich i 8,3 mln (sondaż partyjny z lipca) do zaledwie 5,4 mln w grudniu. Około 300 tys. wcześniejszych wyborców prawicy między wrześniem a listopadem przeszło pod skrzydła PSL (to efekt „piątki dla zwierząt”), ale generalnie ci, którzy odeszli, nie zasilili frakcji wspierającej demokratyczną opozycję. Ta grupa też się skurczyła – z 10 mln (wybory prezydenckie) i 8,1 mln (sondaż lipcowy) do 7,3 mln w grudniu”.

— WYBORCA PRAWICY CHCIAŁ SPRAWNEJ WŁADZY A ONA ZAJMUJE SIĘ SAMA SOBĄ – DALEJ MACHOWSKI: “Rządząca prawica zniechęciła do siebie kilka milionów wiernych wcześniej wyborców przede wszystkim chaotycznym i nieudolnym sposobem zarządzania kryzysem zdrowotnym, społecznym i ekonomicznym wywołanym przez COVID-19. Potencjalny wyborca PiS akceptuje silną władzę, nie przejmuje się łamaniem praworządności, ale chce, by ta władza była sprawna. A zobaczył – nie w TVP, ale wokół siebie – że ta władza po prostu nie daje rady. A ponadto zajmuje się sobą i jest wewnętrznie skłócona. Nie pomógł też wyrok TK – dla wielu prawicowców był to jednak krok za daleko”.
https://wyborcza.pl/7,75968,26680301,opozycja-nie-nadaza-za-ulica-jak-znalezc-wspolny-jezyk.html

— WSZYSTKO TO WRÓŻENIE Z FUSÓW TYLE CZARNYCH ŁABĘDZI KRĄŻY – MICHAŁ KARNOWSKI: “W naszym życiu społecznym i politycznym tyle niewiadomych, tyle czarnych łabędzi krąży wokół, że stawianie jakichkolwiek politycznych prognoz w tym okresie przypomina bardziej wróżenie z fusów. Przecież jeszcze niedawno większość analiz przewidywała powyborczy rok spokoju – a zdarzył nam się rok najtrudniejszy chyba od strasznego 2010”.

— KARNOWSKI O TWITTEROWYCH ANALIZACH – TO CECHA DZIŚ NIESTETY POWSZECHNA W PUBLICYSTYCE, TAKŻE PO PRAWEJ STRONIE. PRAGNIENIE ZDOBYCIA „LAJKA” SILNIEJSZE JEST NIŻ WSZYSTKO: “Z tym większą ostrożnością należy podchodzić do rzekomych analiz ludzi obecnej opozycji, którzy nie tylko życzą sobie kresu rządów Zjednoczonej Prawicy po kolejnych wyborach, co się przecież może zdarzyć (na tym polega demokracja), ale także głoszą tezę o tej klęski nieuchronności. Specjalistą od takich przepowiedni jest pan Roman Giertych, który od lat produkuje je taśmowo, podejrzewam iż w jakiejś duchowej koniunkcji z panem Tomaszem Lisem. Świadczy o tym wspólny obu panom zerowy poziom refleksji po niespełnieniu się wszystkich poprzednich przepowiedni. Cóż, to cecha dziś niestety powszechna w publicystyce, także po prawej stronie. Pragnienie zdobycia „lajka” silniejsze jest niż wszystko”.

— DUDA PODOBNO NIE MIAŁ SZANS – DALEJ KARNOWSKI: NIC NIE JEST JESZCZE ROZSTRZYGNIĘTE, TAK JAK NIE BYŁO ŻADNEGO SZKLANEGO SUFITU POPARCIA DLA PIS: “Nic nie jest jeszcze rozstrzygnięte, tak jak nie było żadnego szklanego sufitu poparcia dla PiS. Jak Andrzej Duda mógł wygrać wybory prezydenckie, przy maksymalnej mobilizacji opozycji, przy wymianie jej kandydata, w skrajnie niekorzystnych warunkach. A przecież – nie miał podobno szans”.

— MORAWIECKI PRACUJE NAD NOWYM ŁADEM, OPOZYCJA NAPAWA SIĘ TWEETAMI LISA – DALEJ KARNOWSKI: “Wszystko zdecyduje się w momencie, gdy minie czas epidemii. Wtedy Polacy ocenią, jak Polska sobie z tym wielkim kryzysem poradziła, wtedy rozejrzą się za pomysłem na przyszłość. Z tego co słychać, premier Mateusz Morawiecki już nad takim planem „Nowego Ładu” pracuje. A opozycja? Pewnie czyta na serio wywody pana Giertycha, wierzy w prognozy uzależnionego od Twittera i skoków emocjonalnych pana Lisa i wyśpiewuje osiem gwiazdek. Zobaczymy, czy to na pewno dobra strategia”.
https://wpolityce.pl/polityka/534487-pis-teraz-juz-nie-wygra-piec-dowodow-na-falszywosc-tej-tezy

— PAWEŁ PISKORSKI UWAŻA, ŻE NIE MA WARUNKÓW NA RZEKOMY POWRÓT TUSKA – JAK MÓWI ŁUKASZOWI SZPYRCE W INTERII: “- Jestem sobie w stanie wyobrazić różne rzeczy, również powrót Tuska. Uważam jednak, że będzie on nieskuteczny. W samej PO jest nowe pokolenie ludzi, którzy szukają własnych rozwiązań. Nie ma też atmosfery społecznej, bo wyniki Donalda w sondażach nie są imponujące. Trzaskowski w swojej kampanii w pewien sposób odciął się od Tuska mówiąc, że to już w zasadzie postać historyczna. Miał rację”.
https://wydarzenia.interia.pl/autor/lukasz-szpyrka/news-pawel-piskorski-platforma-obywatelska-moglaby-powstac-nawet-,nId,4980250

— BEZ WSPARCIA NIEMIECKICH MEDIÓW W POLSCE JAKAŻ BYŁABY ICH SIŁA? – JOANNA LICHOCKA W NIEZALEŻNEJ: “Posłowie PO, obok niemieckich polityków i dziennikarzy, są zaniepokojeni stanem polskiej demokracji, bo znaczącą część prasy w Polsce przestaje kontrolować niemieckie wydawnictwo. Wolność słowa jest zagrożona – klarowali na posiedzeniu sejmowej komisji posłowie Platformy – bo właścicielami Polska Press przestaje być „rodzinna firma z Bawarii”. Trudno to pewnie pojąć zwykłym Polakom, ale gdy przedstawiciele totalnej opozycji to mówili, na ich twarzach nie widać było cienia wstydu. Czemu? Bo tu chodzi o konkret, o ich przyszłe mandaty – bez wsparcia niemieckich mediów w Polsce jakaż byłaby ich siła?”
https://m.niezalezna.pl/373762-partia-z-gruntu-zewnetrzna

— GDYBY PRZYGOTOWANIA I ZAPISY RUSZYŁY W GRUDNIU, NIE BYŁOBY AFER, TO WINA RZĄDU – DOMINIKA WIELOWIEYSKA W GW: “Jeśli teraz – 15 stycznia – wszyscy się nań rzucą, istnieje ryzyko, że system się zawiesi. Gdyby przygotowania rozpoczęto już w grudniu, baza danych pacjentów, gotowych natychmiast się stawić w szpitalach, byłaby pod ręką już pod koniec roku i wystarczyłoby telefonicznie wzywać chętnych według kolejności rejestracji. Nie byłoby afer związanych z tym, że niektórzy znajomi pacjenci czy samorządowcy zaszczepili się szybciej z nieznanych przyczyn. Po prostu szpitale miałyby obowiązek wzywać najpierw pacjentów z grupy 1, którzy pierwsi w danym rejonie zgłosili się do szczepienia”.

— NIE SPOSÓB WYJAŚNIĆ W ŻADEN SPOSÓB DOPISYWANIA ZASZCZEPIONYCH NA WUM DO PERSONELU MEDYCZNEGO, ALE LEPIEJ, ŻEBY MINISTER ZDROWIA ZAMIAST ORGANIZOWAĆ N-TĄ KONFERENCJĘ NA TEN TEMAT, WZIĄŁ SIĘ DO PRACY – KONKLUZJA WIELOWIEYSKIEJ: “Medycy nie baliby się, że zmarnują nadliczbowe dawki. Zastrzegam, że nie mówię o grupie zaszczepionych WUM, bo to osobny przypadek: te osoby zostały zarejestrowane jako personel niemedyczny pracujący w szpitalu i tego nie da się wyjaśnić w żaden sposób. Ale nie tylko oni zaszczepili się poza kolejnością. Niemniej powszechne potępienie na władze WUM czy na często nieświadomych i pełnych dobrej woli zaszczepionych już spadło i dziś wałkowanie tej historii odciąga nas od spraw ważniejszych, a mianowicie sprawnego organizowania szczepień powszechnych. Lepiej by było, aby minister zdrowia nie organizował „entej” konferencji o WUM, ale wziął się z całym rządem do pracy”.
https://wyborcza.pl/7,75968,26678320,szczepienia-i-propaganda-ktora-podnosi-cisnienie.html

— LOCKDOWN PĘKA NA NIESPOTYKANĄ SKALĘ – PIOTR MIĄCZYŃSKI, LESZEK KOSTRZEWSKI W GW: “To jest już jawny sprzeciw społeczny. Polacy nie chcą przedłużenia narodowej kwarantanny, która zaczyna być dziurawa jak rzeszoto. Przedsiębiorcy, nie mogąc się doczekać pomocy, wznawiają działalność mimo zakazów. Do sądów trafiają pozwy przeciwko skarbowi państwa.

— PRAWIE 56 PROC. ANKIETOWANYCH MÓWI „NIE” NARODOWEJ KWARANTANNIE I NIE CHCE JEJ WYDŁUŻENIA – BADANIE DLA GW: “Prawie 56 proc. ankietowanych mówi „nie” narodowej kwarantannie i nie chce jej wydłużenia – wynika z badania UCE RESEARCH i SYNO Poland na zlecenie „Gazety Wyborczej”.  Tylko niespełna 31 proc. chce dalszych ograniczeń ze względu na sytuację epidemiologiczną, natomiast 13,3 proc. nie ma wyrobionego zdania”.
https://wyborcza.biz/biznes/7,177151,26679330,polacy-i-polskie-firmy-maja-dosyc-narodowej-kwarantanny-lockdown.html

— TO PEWNIE NA NICH – JAK WCZEŚNIEJ NA STRAJK KOBIET – RZĄD ZRZUCI ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TRZECIĄ FALĘ PANDEMII. NIE MOŻEMY DAĆ SIĘ NABRAĆ NA TĘ ŚCIEMĘ – MICHAŁ WILGOCKI W GW: “I nie, choć gotuję się w środku, nie oburzę się na to, że przedsiębiorcy będą ignorować rządowe obostrzenia. Że zamierzają się otwierać. To pewnie na nich – jak wcześniej na Strajk Kobiet – rząd zrzuci odpowiedzialność za trzecią falę pandemii. Nie możemy dać się nabrać na tę ściemę – winni będą wciąż ci sami. Kaczyński, Morawiecki, Niedzielski, Dworczyk”.

— KAŻDĄ DECYZJĘ TRZEBA OBYWATELOWI KOMUNIKOWAĆ Z RZETELNYM UZASADNIENIEM I PODPIERAĆ OPINIAMI EKSPERTÓW. NIE NA CHYBIŁ TRAFIŁ – DALEJ WILGOCKI: “To państwo musi zorganizować program szczepień – jak najszybciej i jak najsprawniej. To na rządzie ciąży obowiązek odpowiedniego i proporcjonalnego wprowadzania obostrzeń i ich luzowania. Każdą decyzję trzeba obywatelowi komunikować z rzetelnym uzasadnieniem i podpierać opiniami ekspertów. Nie na chybił trafił, odpalając co tydzień maszynę losującą. Nie w oparciu o to, czy szwagier jakiegoś ministra ma hotel lub jest właścicielem sklepu. Nie po telefonach prezydenta, który lubi pojeździć na nartach.
https://wyborcza.pl/7,75968,26680315,potrzebna-druga-fala-solidarnosci-innej-niz-w-marcu-i-kwietniu.html

— NA CZELE PROTESTU STOJĄ PRZEDSIĘBIORCY Z GMIN GÓRSKICH, KTÓRE TRADYCYJNIE SPRZYJAJĄ RZĄDZĄCEJ ZJEDNOCZONEJ PRAWICY – PIOTR SKWIROWSKI W RZ: “W tej sytuacji przedsiębiorcy mówią: dość. Zapowiadają masowy powrót do pracy wbrew zakazom, otwarcie knajp, hoteli, stoków i wyciągów narciarskich. Smaczku tej sytuacji dodaje fakt, że na czele protestu stoją przedsiębiorcy z gmin górskich, które tradycyjnie sprzyjają rządzącej Zjednoczonej Prawicy. Teraz zapowiadają „góralskie veto” przeciw zakazom prowadzenia działalności”.

— I JAK TU SIĘ DZIWIĆ BUNTOWI PRZEDSIĘBIORCÓW? – DALEJ SKWIROWSKI W RZ: “Rząd doświadcza właścicieli firm chaotycznymi restrykcjami, spóźnia się z pomocą i nie spieszy nawet z drobnymi gestami, które mogłyby poprawić atmosferę. I jak tu dziwić się buntowi przedsiębiorców?”
https://www.rp.pl/Komentarze-ekonomiczne/301129879-Piotr-Skwirowski-Biznes-na-skraju-zalamania-nerwowego.html

— SOLIDARNA POLSKA I PIS ZASKOCZYŁY GOWINA MANDATAMI: NIE PO TO JEST RADA KOALICYJNA – AGATA KONDZIŃSKA W GW O KULISACH: “Ale bardziej zaskoczone było środowisko wicepremiera Jarosława Gowina, bo PiS i Solidarna Polska pominęły Porozumienie w rozmowach. Reakcja była szybka i publiczna: „Porozumienie, jako środowisko wolnościowe i proobywatelskie, sprzeciwia się planom zakładającym zniesienie możliwości odmowy przyjęcia mandatu karnego” – ogłosiła partia Gowina w mediach społecznościowych. Nowelę kodeksu postępowania w sprawach wykroczeń zaproponowaną przez Solidarną Polskę odesłała do swoich ekspertów. Czeka na opinie. Ale głosy niezadowolenia nie cichną. – Nie po to mamy radę koalicyjną, żebyśmy byli zaskakiwani przez naszych sojuszników projektami ustaw – mówi jeden z posłów. Krzywi się też na ścieżkę legislacyjną: – Znów dają to jako projekt poselski, bez konsultacji i opinii innych resortów – mówi”.
https://wyborcza.pl/7,75398,26678515,kaczynski-zaskoczyl-ziobre-razem-zaskoczyli-gowina-kulisy.html

— NA DYSKUSJI WOKÓŁ MANDATÓW ZYSKUJĄ KOALICJANCI, TRACI PIS – MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI W RZ: “Bez względu na to, jak się cała ta historia skończy, ugrupowania i Ziobry, i Gowina mogą więc na tym zyskać, bo pokażą się wyborcom jako ci, którzy bronią swoich wartości i dają świadectwo wierności własnym poglądom. W tej sprawie zadziwia tylko niezdecydowanie samego PiS, które na całym zamieszaniu może stracić. Odgrywanie po swojemu ról w spektaklu może i daje chwilowo zabłysnąć mniej ważnym aktorom, ale całe przedstawienie niekoniecznie robi się od tego lepsze. A to z tego widzowie rozliczą dyrekcję teatru.
https://www.rp.pl/Komentarze/301129892-Szuldrzynski-Spektakl-koalicyjny.html

— NOWY POMYSŁ PIS DOTYCZĄCY MANDATÓW TO NIC INNEGO JAK UTRUDNIENIE OBYWATELOM ŻYCIA – ŁUKASZ WARZECHA W RZ: “Nowy pomysł PiS dotyczący mandatów to nic innego jak utrudnienie obywatelom życia. (…) Trzeba być całkowicie oderwanym od rzeczywistości lub mieć skrajnie złą wolę, by twierdzić, że to nie zmienia sytuacji ukaranych obywateli. Zmienia ją zasadniczo, bo większość Polaków sobie z tą znacznie bardziej skomplikowaną procedurą nie poradzi – a więc w praktyce zostanie pozbawiona prawa do sądu. A rolę tę przyjmą na siebie szeregowi policjanci. Nie trzeba chyba pisać, że o to właśnie chodzi: sensem tego planu jest sprawienie, żeby obywatelom było trudniej skutecznie sprzeciwić się nakładanej na nich karze”.
https://www.rp.pl/Rzecz-o-polityce/301129905-Warzecha-Jak-troszczy-sie-o-nas-wladza.html

— URODZINY: Tomasz Sekielski, Joanna Frydrych, Jacek Żalek, Karolina Korwin Piotrowska, Daria Kwiatkowska.