— ZACHÓD, WCHODZI GWAŁTOWNIE W FAZĘ, KTÓRĄ MOŻNA CHYBA OKREŚLIĆ MIANEM LIBERALNEJ RESTAURACJI, NAPRAWDĘ NIE POTRZEBA WIELKIEJ PRZENIKLIWOŚCI, ABY DOMYŚLIĆ SIĘ, JAKI TO WSZYSTKO PRZYNIESIE EFEKT – MAREK A. CICHOCKI W RZ: “Z samym początkiem 2021 roku Ameryka, a z nią Zachód, wchodzi gwałtownie w fazę, którą można chyba określić mianem liberalnej restauracji. (…) Zwolennicy restauracji zwykle kierują się przekonaniem, że mogą przywrócić utracony porządek i naprawić błędy z przeszłości. Zamiast tego uruchamiają procesy, w efekcie których jeszcze bardziej zakwestionowana zostaje prawomocność starego porządku. Można powiedzieć, że wbrew swym najlepszym intencjom sami przyczyniają się do unicestwienia racji, na których obronę się powołują. Jeśli spojrzeć więc na to, co dzieje się teraz w amerykańskiej polityce, na próbę pozbawienia urzędu znienawidzonego Trumpa dosłownie w ostatnich dniach jego prezydentury, trwałe zablokowanie jego konta na Twitterze, a jednocześnie przepychanie przez Kongres ustawy o neutralnym genderowo języku, to naprawdę nie potrzeba wielkiej przenikliwości, aby domyślić się, jaki to wszystko przyniesie efekt. Tym bardziej że już nieraz w przeszłości chciano bezskutecznie dokonać restauracji”.
https://www.rp.pl/Felietony/301109947-Cichocki-Restauracja.html


— SZCZEPIENIE TO NIE TYLKO TWOJA SPRAWA. TO SPRAWA ŻYCIA I ZDROWIA INNYCH – CEZARY PAZURA W SPOCIE RZĄDOWEJ KAMPANII, KTÓRA W SIECI DOTARŁA JUŻ ŚREDNIO SIEDMIOKROTNIE DO DOROSŁYCH POLKI I POLAKA. BĘDĄ MURALE I ZAANGAŻOWANIE KLUBÓW PKO EKSTRAKLASY

http://300polityka.pl/news/2021/01/11/szczepienie-to-nie-tylko-twoja-sprawa-to-sprawa-zycia-i-zdrowia-innych-cezary-pazura-w-spocie-rzadowej-kampanii-ktora-w-sieci-dotarla-juz-srednio-siedmiokrotnie-do-doroslych-polki-i-polaka-beda-mpko_e/

— DWORCZYK O 250 TYSIĄCACH ZASZCZEPIONYCH W TYM TYGODNIU, GOWIN PRZEDSTAWI PLAN POMOCY DLA GMIN GÓRSKICH – 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2021/01/11/

— NO WSTYD PO PROSTU – PROF. EWA ŁĘTOWSKA O PROPOZYCJI GRUPY POSŁOW PIS Z MANDATAMI – MÓWI DGP: “Mamy do czynienia z oczywistym obniżaniem standardów ochrony proceduralnej. Przypomnę tylko, że jeśli te standardy są wyższe niż wymagane przez konwencje międzynarodowe, to ich arbitralne obniżanie z punktu widzenia Europejskiej Konwencji Praw Człowieka prowadzi do naruszenia art. 6, czyli prawa do sądu. To wszystko okraszono w uzasadnieniu nieprawdziwymi zapewnieniami o zgodności projektu z konstytucją i standardami praw człowieka. No wstyd po prostu”.
https://serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia/artykuly/8065096,mandat-bez-mozliwosci-odmowy-prof-letowska-po-prostu-wstyd.html

— GDYBY POLSKIE SPOŁECZEŃSTWO RZECZYWIŚCIE TAK GWAŁTOWNIE I KONSEKWENTNIE PRZESUWAŁO SIĘ NA LEWO W NIEMAL KAŻDEJ SPRAWIE, TO WIDAĆ BYŁOBY TO W SONDAŻACH – DOMINIKA WIELOWIEYSKA W GW: “Hierarchowie będą się musieli pogodzić z faktem, że prawo do aborcji zostanie zliberalizowane, a „winą” za to mogą obarczać tylko samych siebie i swój fanatyzm. Sami zerwali tzw. kompromis aborcyjny. Ale to wszystko nie oznacza, że masowa laicyzacja nastąpi błyskawicznie. (…) Gdyby jednak polskie społeczeństwo rzeczywiście tak gwałtownie i konsekwentnie przesuwało się na lewo w niemal każdej sprawie, to widać byłoby to w sondażach w postaci rosnącego poparcia dla lewicy. Bo tylko ona prezentuje kompleksowy i wyrazisty światopogląd, który miałby – wedle założeń liderek OSK – pasować do dzisiejszych nastrojów ulicy. A jednak tak się nie dzieje”.

— POSŁANKI LEWICY SĄ BOJOWE I BARDZIEJ KREATYWNE OD KOALICJI OBYWATELSKIEJ. I NIC. LEWICA NIE OSIĄGA W SONDAŻACH NAWET TEGO WYNIKU, KTÓRY MIAŁA W OSTATNICH WYBORACH – DALEJ WIELOWIEYSKA: “Przecież posłanki Lewicy uwijają się, jak mogą, są na ulicy z protestującymi, wchodzą do kościołów z hasłami politycznymi, mocno akcentują swoje poglądy, podczas gdy reszta opozycji kluczy. Są bojowe i bardziej kreatywne od Koalicji Obywatelskiej. I nic. Lewica nie osiąga w sondażach nawet tego wyniku, który miała w ostatnich wyborach parlamentarnych. Być może młodzi jeszcze nie zdecydowali, którym politykom zaufają, a dziś tylko prezentują swój sprzeciw i na razie z żadnymi politykami nie chcą mieć nic do czynienia. (…) Może te przetasowania polityczne wymagają czasu, i wajcha przesuwa się bardzo powoli”.

— WYBORCY LEWICY SĄ OSTROŻNI, CZUJĄ NIEPOKÓJ SŁYSZĄC O ZMIANACH PŁCI  – DALEJ WIELOWIEYSKA: “Usłyszałam takie wyjaśnienie: elektorat SLD jest obyczajowo konserwatywny, lubią Biedronia, ale w sumie wolą poprzeć kogoś bliżej centrum. Także ich PiS wystraszył, eksponując happeningi typu wagina na sztandarach w czasie parodii procesji Bożego Ciała. Czują niepokój, słysząc o zmianie płci, o niebinarności, nie rozumieją, dlaczego osoba, która w dowodzie ma wpisaną płeć męską, prosi, aby zwracać się do niej jak do kobiety, nie mają przekonania do adopcji dzieci przez pary homoseksualne. Można o nich mówić, że są zacofani i są ciemnogrodem, ale to niewiele zmienia. Oni zresztą nie afiszują się ze swoimi wątpliwościami ani nie manifestują niechęci, czy wręcz nienawiści – jak część wyborców PiS – do środowisk LGBT. Nie mają nic przeciwko związkom partnerskim dla osób homoseksualnych. Ale są ostrożni w innych kwestiach”.

— SPÓR ŚWIATOPOGLĄDOWY RACZEJ POMÓGŁ, NIŻ ZASZKODZIŁ PREZYDENTOWI – DALEJ WIELOWIEYSKA: “Z kolei w kampanii prezydenckiej PiS urządził obrzydliwą nagonkę na środowiska LGBT. Można było mieć wrażenie, że Duda zaktywizował przeciwko sobie najmłodsze pokolenie i przez to przegra. A jednak wygrał, owszem niewielką różnicą głosów, ale gdy pięć lat temu pokonał Bronisława Komorowskiego, także ta przewaga nie była wielka. Po prostu Polska jest podzielona na pół. Na pewno na zwycięstwo Dudy złożyło się wiele rzeczy: sympatia dla rządu za program „500+” i pieniądze dla emerytów, ale spór światopoglądowy raczej pomógł, niż zaszkodził prezydentowi”.

— POLACY SWOICH PRZYZWYCZAJEŃ SZYBKO NIE ZMIENIĄ – KONKLUZJA WIELOWIEYSKIEJ: “I hierarchowie będą się musieli pogodzić z faktem, że prawo do aborcji zostanie zliberalizowane, a „winą” za to mogą obarczać tylko samych siebie i swój fanatyzm. Sami zerwali tzw. kompromis aborcyjny. Ale to wszystko nie oznacza, że masowa laicyzacja nastąpi błyskawicznie, a Polacy już jutro gremialnie opuszczą kościoły. Będą krytyczni, będą pomstować na grzesznych księży i zbyt pazernych biskupów, ale swoich obyczajów szybko nie zmienią”.
https://wyborcza.pl/7,75968,26663495,czy-wplywy-kosciola-gwaltowanie-zmaleja-a-polskie-spoleczenstwo.html

— DUDA ZABRAŁ SIĘ DO MEBLOWANIA RZĄDOWEJ KUCHNI – GRZEGORZ OSIECKI I TOMASZ ŻÓLCIAK W DGP: ” Zazwyczaj ustawy działowe traktowano jako wyłączną domenę rządu – przyznaje członek gabinetu Morawieckiego. W tym sensie obecny krok prezydenta można uznać za bezprecedensowy, bo Andrzej Duda zabrał się do meblowania rządowej kuchni. Do tej pory, jeśli w kontekście tworzenia Rady Ministrów były spory na linii Pałac Prezydencki – rząd, to dotyczyły personaliów. Decyzja prezydenta to zakwestionowanie części niedawnej rekonstrukcji.

— TO NIE JEST WETO, OD KTÓREGO RZĄD BY SIĘ ZAŁAMAŁ, ALE SYGNAŁ, ŻE PIS MUSI SIĘ LICZYĆ Z ANDRZEJEM DUDĄ – PROF. DUDEK W TEKŚCIE DGP: „Mimo to prof. Antoni Dudek nie widzi tu rewolucji w obozie władzy. – Nie spodziewam się, by to był sygnał jakiejś szerszej ofensywy czy zapowiedź, że prezydent będzie budował własne ugrupowanie. To nie jest weto, od którego rząd by się załamał, ale sygnał, że PiS musi się liczyć z Andrzejem Dudą i jego ludźmi – podkreśla politolog”.
https://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/kraj/artykuly/8065209,ustawa-o-dzialach-administracji-rzadowej-weto-duda-kaczynski.html

— FALSTART KOŃCA PIS – MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI W RZ: “Dziś można postawić tezę, że wynik wyborów znacznie bardziej od tego, co zrobi opozycja, zależy od tego, co zrobi Zjednoczona Prawica. Na opozycji brak na razie jednoznacznego i charyzmatycznego przywódcy, który miałby magnetyzm porównywalny do takich liderów jak Jarosław Kaczyński czy Donald Tusk. Zwycięstwo opozycji może dać dziś sam PiS, jeśli dojdzie do poważnych konfliktów wewnętrznych połączonych z katastrofą państwa pod ciśnieniem koronawirusa”.

— WETO POD NIEZBYT PRZEKONUJĄCYM PRETEKSTEM. RZĄDZĄCYM MOGĄ BARDZIEJ NIŻ OPOZYCJI ZASZKODZIĆ WEWNĘTRZNE KONFLIKTY – DALEJ SZUŁDRZYŃSKI: “Rządzącym może więc zaszkodzić eskalacja konfliktu z Solidarną Polską Zbigniewa Ziobry i nie do końca zrozumiałe zachowania prezydenta Andrzeja Dudy. W kampanii wyborczej tłumaczył on, że nie wetuje bez potrzeby ustaw pisanych przez PiS, bo w czasie koronakryzysu liczy się wzorowa współpraca na linii prezydent–partia rządząca. A tu nagle na początku roku pod niezbyt przekonującym pretekstem Duda wetuje czysto techniczną ustawę o działach administracji, która określa kształt poszczególnych ministerstw. W dodatku Warszawa aż huczy od plotek, że weto miało być symboliczną zemstą za realne i urojone zniewagi, jakich Duda miał doznać ze strony partii rządzącej i jej lidera.
https://www.rp.pl/Komentarze/301109945-Szuldrzynski-Falstart–konca-PiS.html

— NIE ZGADZAM SIĘ Z TEZĄ, ŻE ZANIEDBALIŚMY RELACJE Z DEMOKRATAMI. POPARCIE DLA NAJWAŻNIEJSZYCH DLA NAS DECYZJI JEST DWUPARTYJNE – BEZPIECZEŃSTWO, TRÓJMORZE, ENERGETYKA, WIZY – KRZYSZTOF SZCZERSKI W ROZMOWIE Z DGP (Jan Wysocki, Zbigniew Parafianowicz, Grzegorz Osiecki): “Układaliśmy dobre relacje z rządzącymi w USA. Bo z kim mieliśmy je układać? Zawsze współpracuje się z tymi, którzy rządzą. To oczywiste i logiczne. Prezydent był jeden i to nie my go wybieraliśmy. Byliśmy w sytuacji, w której wszystkie zasadnicze decyzje zapadały w Partii Republikańskiej i wokół Donalda Trumpa. Nie zgadzam się jednocześnie z tezą, że zaniedbaliśmy relacje z demokratami. Poparcie dla najważniejszych dla nas decyzji jest dwupartyjne – bezpieczeństwo, Trójmorze, energetyka, wizy. Nigdy nie było głosu z drugiej strony, że to, co robi Trump w kwestii Polski, jest złe i powinien się z tych projektów wycofać”.

— OD DŁUŻSZEGO CZASU WYSYŁAMY SYGNAŁ GOTOWOŚCI NP. DO WŁĄCZENIA SIĘ DO PROJEKTU BUDOWY NOWEGO CZOŁGU WE WSPÓŁPRACY Z BERLINEM I PARYŻEM. TO NIE JEST RZECZ TEORETYCZNA, TYLKO REALNA – DALEJ SZCZERSKI W DGP: “Jeśli zaś mówimy o projektach europejskich, analizujmy fakty. My od dłuższego czasu wysyłamy sygnał gotowości np. do włączenia się do projektu budowy nowego czołgu we współpracy z Berlinem i Paryżem. To nie jest rzecz teoretyczna, tylko realna. Moglibyśmy sprawdzić w realu – na twardym projekcie – czy rzeczywiście jest możliwość stworzenia europejskiej zdolności obronnej. Opartej na własnych zdolnościach wytwórczych. I nie ma na to odpowiedzi pozytywnej. Więc jak mamy mówić o niuansowaniu naszej polityki bezpieczeństwa? To my czekamy na głosy z innych stolic. Czekamy na pozytywną ofertę, która nie przychodzi. Strategicznie sprawa dla nas jest jasna – interesuje nas tylko NATO. Ale w kwestiach konkretnych, europejskiego wkładu do bezpieczeństwa atlantyckiego, rozmawiajmy. Nie o wizjach, tylko o partnerskich projektach”.

— UWAŻAM, ŻE JEST OBECNIE RZECZĄ WŁAŚCIWĄ ODBYCIE POWAŻNEJ ROZMOWY W GRONIE TRÓJKĄTA WEIMARSKIEGO – DALEJ SZCZERSKI W ROZMOWIE Z WYSOCKIM, PARAFIANOWICZEM I OSIECKIM: “uważam, że jest obecnie rzeczą właściwą odbycie poważnej rozmowy w gronie Trójkąta Weimarskiego. To mogłaby być fascynująca i twórcza rozmowa, jeśli potrafimy wzajemnie wysłuchać swoich argumentów i podejść do niej w sposób partnerski i otwarty. I można by sformułować wspólną, europejską ofertę dla Bidena. Bo jeśli tę ofertę formułować będą osobno: Berlin, Paryż czy Warszawa, to Europa nie da sobie szansy na nowe otwarcie z USA. Pozostanie kocioł europejski”.

— JEST WIELCE PRAWDOPODOBNE, ŻE NOWA ADMINISTRACJA AMERYKAŃSKA BĘDZIE ODNOSIŁA SIĘ W RELACJACH Z NAMI DO KWESTII IDEOLOGICZNYCH. TYM BARDZIEJ ŻE NIE WĄTPIĘ, IŻ ZADBA O TO WIELE WPŁYWOWYCH ŚRODOWISK, W TYM TAKŻE Z POLSKI – DALEJ SZCZERSKI W  DGP: “Odpowiem anegdotą. Podczas wizyty prezydenta Dudy w jednym z krajów europejskich przed rozmowami miał być krótki briefing dla mediów z premierem tego kraju. Oczywiście na początku mieliśmy ustaloną wcześniej agendę rozmów. No i premier tego państwa zaczyna od zdania: „Bardzo serdecznie witam prezydenta u nas w kraju. Jednak zanim będziemy rozmawiać, poruszę kwestie wolności sądów i mediów w Polsce”. Wtedy pytam doradcę tego premiera: „Trzeba było powiedzieć nam, że o to zapytacie. My byśmy to wpisali do agendy i chętnie odpowiedzieli”. On z kolei pyta mnie: „A czy widziałeś dzisiaj pierwsze strony naszych gazet? Nasz premier musiał o tym wspomnieć, gdyż jutro padłyby pytania, dlaczego tego nie zrobił”. Jest wielce prawdopodobne, że nowa administracja amerykańska będzie odnosiła się w relacjach z nami do kwestii ideologicznych. Tym bardziej że nie wątpię, iż zadba o to wiele wpływowych środowisk, w tym także z Polski. Ale to naturalne, że demokracje rozmawiają ze sobą także na te tematy, które ich społeczeństwa inaczej postrzegają. Ważne jest, by wzajemnie szanować mandat udzielony władzom w ramach wyborów i prawo do wypełniania woli tychże wyborców. Jesteśmy gotowi do rozmowy na każdy temat i chętnie wyjaśnimy różne sprawy. Pytanie, na ile ta dyskusja może przysłonić realną wspólnotę interesu, a na ile będzie tylko jednym z elementów naszych relacji”.
https://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/kraj/artykuly/8065241,krzysztof-szczerski-sekretarz-stanu-w-kancelarii-prezydenta-wywiad-relacje-z-ameryka.html

— LUDZIE TVN ZAPEWNE JEDNAK ZASZCZEPILI SIĘ RÓWNIEŻ DLATEGO, ŻE PO PROSTU OD BARDZO DAWNA UWAŻAJĄ, ŻE SĄ PONAD TO WSZYSTKO – JACEK KARNOWSKI NA WPOLITYCE: “Zapewne jednak zaszczepili się również dlatego, że po prostu od bardzo dawna uważają, że są ponad to wszystko. Używając języka z taśm – oni już wiele lat (dekad) temu się „odseparowali”, weszli na inną orbitę. I pewnie są w sumie zdziwieni całą tą awanturą”.

— CELEBRYCI I CZĘŚĆ TVN POKAZALI SWÓJ PRAWDZIWY PROGRAM SPOŁECZNY – DALEJ KARNOWSKI: “Im więcej czasu upływa od wybuchu tej afery, tym czytelniejszy jest komunikat, który ona ze sobą niesie. Celebryci, duża część TVN-u, liczni biznesmeni oraz rektor WUM-u pokazali nam swój prawdziwy program społeczny. Program w sumie ponadczasowy, uniwersalny, jedyny realny. Program, o którym można powiedzieć wszystko, tylko nie to, że jest to program prawdziwie demokratyczny lub prawdziwie zachodni”.
https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/534338-zaszczepienie-sie-kierownictwa-tvn-to-wazny-komunikat

— CAŁA SYTUACJA DOKŁADNIE WPISUJE SIĘ WE WSZYSTKIE TEZY O POLSKIM ŻYCIU PUBLICZNYM, KTÓRE JAROSŁAW KACZYŃSKI GŁOSIŁ JESZCZE W POPRZEDNIM STULECIU – AGATON KOZIŃSKI W WP: “Nie ma wątpliwości, że ten skandal ze szczepieniami przełoży się na politykę. Dziś widać, że zyskuje na nim PiS. Z prostej przyczyny. Cała sytuacja dokładnie wpisuje się we wszystkie tezy o polskim życiu publicznym, które Jarosław Kaczyński głosił jeszcze w poprzednim stuleciu. Prawdę mówiąc, nigdy wcześniej nie miał tak wyrazistej egzemplifikacji tych tez. Pod tym względem sytuacja w WUM będzie rezonować jeszcze długo. Tym bardziej że opozycja ma kompletnie skrępowane ręce, jest bezradna wobec tego skandalu, nie umie znaleźć języku opisu tej sytuacji. PiS stał się panem tej sytuacji – trudno więc zakładać, by na niej nie skorzystał”.

— JUŻ WIADOMO, ŻE POLITYCZNIE PIS STYCZEŃ WYGRA BEZAPELACYJNIE ALE TO NIE OZNACZA, ŻE OPOZYCJA PRZEGRA – DALEJ KOZIŃSKI: “Już wiadomo, że politycznie PiS styczeń wygra bezapelacyjnie. Ale to polityka – więc ze strony opozycji nie dzieje się nic takiego, co by świadczyło o tym, że powinna ona właściwie wywiesić białą flagę. To tak nie działa. Z dwóch przyczyn. Po pierwsze, do wyborów daleko – a wiadomo, że w drugiej kadencji PiS będzie dużo mniej teflonowy niż w pierwszej. Po drugie, obóz rządzący bardzo dużo stracił jesienią. Stracił przede wszystkim przez błędy w zarządzaniu pandemią. Rząd pozwolił zaskoczyć jej drugiej fali. Choć od dawna było wiadomo, że ona nadejdzie, to jednak przez pierwszą część jesieni rząd zachowywał się jak dzieci we mgle. Nie widać było żadnego planu działania, dominowała prowizorka i improwizacja. Liczba ofiar koronawirusa rosła w zastraszającym tempie”.

— PIS CAŁY CZAS NA PANDEMII MOŻE PRZEGRAĆ CAŁY KAPITAŁ POLITYCZNY, KTÓRY DO TEJ PORY ZGROMADZIŁ – KONKLUZJA KOZIŃSKIEGO: “Skuteczność każdego obozu władzy zawsze najlepiej oceniać przez pryzmat tego, jak on reaguje w momencie kryzysu. PiS w pierwszej kadencji takiej sytuacji nie miał. Dopiero pandemia jest dla niego prawdziwym testem. Walka trwa. Dziś wygląda na to, że bitwę o szczepienia rząd wygra. Ale też słowa Thatcher o tym, że jedna wygrana bitwa może nie wystarczyć, są cały czas aktualne. PiS cały czas na pandemii może przegrać cały kapitał polityczny, który do tej pory zgromadził. A na pewno go przegra, jeśli zapomni o tym, że ten kryzys może być końcem rządów tej formacji”.
https://wiadomosci.wp.pl/kozinski-pis-zyskuje-na-skandalu-wokol-szczepien-to-iluzoryczne-opinia-6595123592575808a

— ISTNIEJĄ PRZESŁANKI, ŻEBY SĄDZIĆ, ŻE 2021 ROK BĘDZIE JESZCZE GORSZY NIŻ POPRZEDNI – ANDRZEJ KOHUT W KLUBIE JAGIELLOŃSKIM: “W wielu krajach przeciwników szczepień na COVID jest więcej niż 30% (w tym w Polsce), a to oznacza, że osiągnięcie pułapu 70% zaszczepionych, niezbędnego zdaniem ekspertów do uzyskania zbiorowej odporności i powstrzymania pandemii, może się wcale nie udać. Drugim poważnym problemem może się okazać dystrybucja szczepionki w krajach biedniejszych i gorzej rozwiniętych. Państwa o niskim PKB na głowę mieszkańca, poza Indiami, prawie nie istnieją w zestawieniu krajów, które zakupiły najwięcej szczepionek. Wszystko to sugeruje, że pandemia COVID-19 zostanie z nami co najmniej przez cały rok 2021, a może i dłużej”.
https://klubjagiellonski.pl/2021/01/10/kohut-istnieja-przeslanki-zeby-sadzic-ze-2021-rok-bedzie-jeszcze-gorszy-niz-poprzedni/


— ZBYT WYSOKIE KOSZTY SPRZĘTU I DOSTĘPU STANOWIĄ BARIERĘ W POSIADANIU DOSTĘPU DO INTERNETU W DOMU ZWŁASZCZA W MNIEJSZYCH MIASTACH I NA WSIACH – TWIERDZI FEDERACJA KONSUMENTÓW W RAPORCIE:
http://300polityka.pl/biznes/2021/01/11/zbyt-wysokie-koszty-sprzetu-i-dostepu-stanowia-bariere-w-posiadaniu-dostepu-do-internetu-w-domu-zwlaszcza-dla-gospodarstw-domowych-w-mniejszych-miastach-i-na-wsiach-twierdzi-federacja-konsumentow/

— O PACZKOMATOZIE – PAULINA JANUSZEWSKA W KRYTYCE POLITYCZNEJ: “Tak naprawdę nie powinno być nam jednak z tego powodu do śmiechu. – Jeśli samorządowcy nie ukrócą samowolki coraz prężniej rozwijających się firm logistycznych, wkrótce krajobrazy pozostałych polskich miast zaleje kolejna po szyldozie urbanistyczna i trudna do wytępienia patologia – mówi nam Przemysław Ostaszewski ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. W stolicy Dolnego Śląska do akcji wkroczył na szczęście Miejski Konserwator Zabytków, który po wizji lokalnej wydał decyzję nakazującą usunięcie szpetnego giganta. Ale walory estetyczne to zaledwie kropla w morzu problemów, przed jakimi stawia mieszkańców miast ekspansja e-handlu i spółek kurierskich”.
https://krytykapolityczna.pl/kraj/miasto/paczkomatoza-dzika-logistyka-paczkomaty-mjn/

— URODZINY: Bogdan Borusewicz, Lidia Gądek, Piotr Borys, Jacek Kurczewski, Witold Gintowt-Dziewałtowski, Piotr Grzymowicz, Paulina Boveington-Fauran, Magda Fijołek.