— NIGDY NIE SPODZIEWAŁAM SIĘ, ŻE TO NA CO CZEKALIŚMY KILKANAŚCIE LAT ZOSTANIE ZREALIZOWANE WŁAŚNIE PRZEZ TAKI RZĄD – RENATA DURDA, POGOTOWIE DLA OFIAR PRZEMOCY „NIEBIESKA LINIA” INSTYTUTU PSYCHOLOGII ZDROWIA w rozmowie z Sebastianem Klauzińskim w Oku: “Zgadzam się. Nigdy się nie spodziewałam, że to, na co czekaliśmy kilkanaście lat, zostanie zrealizowane przez rząd, który równocześnie mówi o tym, że Konwencję Rady Europy o zwalczaniu przemocy wobec kobiet należy deratyfikować oraz kwestionuje zapisy krajowej ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Żeby było śmieszniej, ta zmiana jest dokładnie w duchu tej konwencji. Nowe przepisy to coś, o co dobijaliśmy się od lat. Chodzi o izolację sprawcy od ofiary polegającą na tym, że sprawca musi opuścić miejsce wspólnego zamieszkania. Uważam, że te rozwiązania są bardzo potrzebne i mogą być skuteczne jeśli wejdą do praktyki działania policji i żandarmerii wojskowej”.
https://oko.press/ustawa-antyprzemocowa-ziobro-romanowski/

— RZECZNICZKA PIS: POLEXITU NIE BĘDZIE, PMM Z PREMIERAMI KILKU PAŃSTW NA WIDEOKONFERENCJI Z PRZEWODNICZĄCYM RADY, DWORCZYK ZAPOWIADA PLAN SZCZEPIEŃ, KUKIZ O PLANIE WKK NA ZOSTANIE PREMIEREM – 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2020/12/01

— Z JEDNEJ STRONY WETO, Z DRUGIEJ CZERWONE LINIE HOLANDII, SZWECJI, FINLANDII, DANII, BELGII I AUSTRII ORAZ EUROPARLAMENTU, KIERUNKIEM POSZUKIWAŃ KOMPROMISU JEST POZOSTAWIENIE ROZPORZĄDZENIA ALE OPAKOWANIE GO W DEKLARACJE ZAWĘŻAJĄCE POLITYCZNIE – TOMASZ BIELECKI Z BRUKSELI: “Mamy więc wstępne weto ze strony Polski oraz Węgier, a z drugiej strony „czerwone linie” m.in. Holandii, Szwecji, Finlandii, Danii, Belgii, Austrii oraz europarlamentu co do „pieniędzy za praworządność”. To sprawia, że nadal głównym kierunkiem poszukiwań kompromisu przez Berlin i Brukselę jest pozostawienie niezmienionego projektu tej reformy, lecz równoczesne „opakowanie” go w deklaracje objaśniające czy politycznie zawężające lub zamrażające jego faktyczne wejście w życie o nawet dwa lata”.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/swiat/1980974,1,bitwa-o-praworzadnosc-holendrzy-chca-skarzyc-polske-do-tsue.read?

— WSZYSCY UCIEKLI DO HISTERYCZNYCH EMOCJI – MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI W RZ: “I chyba właśnie dlatego dyskusja o Unii, podobnie jak ta o wetowaniu budżetu, jest tak histeryczna. To dlatego obóz władzy odmienia przez wszystkie przypadki słowo „suwerenność”, bo się boi, że na końcu wyjdzie Zbigniew Ziobro czy Krzysztof Bosak i oskarży rząd o zdradę idei niepodległości. Nie ma więc dyskusji o tym, co naprawdę chcemy osiągnąć. Z tego samego powodu opozycja również ucieka się do histerycznych emocji, mówiąc, że weto to koniec świata, kompromitacja, że – by zacytować jedną z posłanek opozycji – warunki stawiać to może bogata Holandia, ale nie jakaś tam biedna Polska. Dopóki nie wyleczymy się z narodowych kompleksów, będziemy udawali hardych, dając się rozgrywać jak dzieci. Ale do tej zmiany potrzebna jest dojrzałość. Dojrzałe społeczeństwo będzie jednak bardziej wymagające niż politycy”.
https://www.rp.pl/Komentarze/311309894-Michal-Szuldrzynski-Potrzeba-nam-dojrzalosci.html

— 62% UWAŻA, ŻE OPOZYCJA NIE JEST GOTOWA, BY DOBRZE RZĄDZIĆ – MICHAŁ DANIELEWSKI OPISUJE BADANIE IPSOS DLA OKA: “62 proc. badanych uważa, że w razie przejęcia władzy od PiS, opozycja nie jest gotowa, by dobrze rządzić. Co więcej, łącznie aż połowa wyborców KO, ruchu Hołowni, Lewicy i PSL nie wierzy w możliwości partii opozycyjnych”.

— NAWET ODRZUCAJĄC WYBORCÓW PIS I KONFEDERACJI TO NADAL POŁOWA NIE WIERZY W OPOZYCJĘ – DALEJ DANIELEWSKI O IPSOS DLA OKA: “Nawet jeśli odrzucimy z puli badanych deklarujących głos na partie Kaczyńskiego i Bosaka, wciąż aż 50 proc. ankietowanych nie wierzy w dobre rządy przeciwników PiS. Innymi słowy, co drugi zwolennik opozycji nie jest przekonany do kompetencji polityków, z którymi sympatyzuje”.

— TO BYŁBY JEDEN Z GŁÓWNYCH ATUTÓW, ŻE OPOZYCJA NIE BUDZI ENTUZJAZMU BO TO PRZEKŁADA SIĘ NA MOBILIZACJĘ – DALEJ DANIELEWSKI: “Gdyby Prawo i Sprawiedliwość zdecydowało się na przyspieszone wybory, to byłby jeden z głównych atutów partii rządzącej: jej przeciwnicy nie budzą w swoim elektoracie nie tylko entuzjazmu, ale nawet elementarnego, powszechnego przekonania, że są w stanie dobrze rządzić. Takie nastroje wśród opozycyjnej opinii publicznej mogłyby zdecydować o wyniku wyborów: brak wiary w poprawę jakości rządzenia wprost przekłada się na mobilizację poszczególnych grup wyborców”.

— NAWET BASTIONY NIE WIERZĄ W OPOZYCJĘ: “Wiary w dobre przygotowanie opozycji nie ma nawet większość wyborców w jej bastionie: największych miastach. Wg naszego sondażu PiS przegrywa tutaj w stosunku 15:74 (dane w proc.), ale większość mieszkańców polskich metropolii jest jednocześnie przekonana, że opozycja nie jest gotowa, by dobrze rządzić”.
https://oko.press/oto-glowny-problem-opozycji-sondaz/

— WG KALKULATORA FLISA ZASTOSOWANEGO PRZEZ DGP DLA SONDAŻU RMF I DGP, PIS MIAŁBY 200 MANDATÓW, ALE KOALICJA CENTROLEWICOWA 258-253: “Wykorzystując kalkulator przeliczania poparcia z sondaży na mandaty autorstwa prof. Jarosława Flisa, policzyliśmy, jak wyglądałby Sejm, gdyby wybory odbyły się dziś. Bez względu na to, czy robiliśmy to, uwzględniając głosy niezdecydowanych, czy nie, wyniki były podobne. W obu wariantach PiS miałby ok. 200 głosów, więc byłby o ponad 30 szabel oddalony od możliwości samodzielnego rządzenia. Z kolei w obu przypadkach opozycja centrowo-lewicowa: PSL, KO, Polska 2050 i Lewica miałyby od 258 do 253 głosów. W tym drugim przypadku do Sejmu dostałaby się jeszcze Konfederacja. Ale jej dziewięć głosów nie mogłoby przeważyć szali. Jak widać z wyników sondażu, w takim Sejmie możliwy byłby tylko rząd obecnej opozycji. Podział mandatów wskazuje nawet, że arytmetycznie możliwy byłby rząd KO-Polska 2050 i Lewica bez PSL”.
https://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/8025986,pis-ko-wybory-sejm-polska-2050-szymon-holownia-lewica-konfederacja-psl-sondaz-dgp-rmf-fm.html

— PROCES AUTOREFLEKSJI, BO DO PROTESTÓW DOŁĄCZALI TEŻ SFRUSTROWANI PANDEMIĄ – MICHAŁ KARNOWSKI: “To proces autorefleksji, który przeszło wiele osób, także uczestników. Wybuchło w czasie protestów chyba więcej niż tylko chęć wyrażenia sprzeciwu wobec wyroku TK – także frustracja związana z ograniczeniami w czasie epidemii, także odreagowanie opozycyjnego żalu za przegrane wybory parlamentarne i prezydenckie. I wiele innych spraw, pewnie także błędów i zaniechań (w tym dotyczących epidemii i mediów) Zjednoczonej Prawicy”.

— LEMPART NIE DO ZAAKCEPTOWANIA DLA DUŻEJ CZĘŚCI – DALEJ KARNOWSKI: “Większości protestujących straszliwa wulgarność tych zgromadzeń niestety na początku nie przeszkadzała. Ale to, co pokazała pani Lempart, na dłuższą metę okazało się nie do zaakceptowania dla dużej części opinii publicznej. Ostatni wybryk, scena gdzie Lempart opluła policjanta i obrażała mundurowych na stałe obciąża tych, którzy widzą w niej „wybitną liderkę”.

— ZWIĘKSZAJĄ RADYKALIZM, BO PROTESTY TRACĄ MOC, CHOĆ MEDIA PUDRUJĄ PRAWDZIWY OBRAZ PROTESTÓW – DALEJ KARNOWSKI: “Mamy zatem do czynienia z dwoma równoczesnymi zjawiskami. Protesty tracą swoją masowość, spada zainteresowanie nimi w mediach społecznościowych. Żeby to zrównoważyć bojówkarki marzące o zdobyciu władzy siłą zwiększają radykalizm. A media je popierające, coraz bezczelniej zafałszowują rzeczywistość, nie podają niewygodnych dla Strajku Kobiet informacji i wypowiedzi, pudrują obraz protestów organizowanych wciąż przez kadrówkę tej rewolucji w Warszawie”.

— NARASTA RYZYKO PROWOKACJI – BĘDĄ SZUKALI KRWI – KONKLUZJA KARNOWSKIEGO: “To niesie poważne konsekwencje. Narasta ryzyko prowokacji. Powiedzmy wprost – będą szukali krwi. Wzrasta też presja na zapewnienie bezkarności autorom napaści na policjantów, księży, demolowania świątyń, łamania zakazów zgromadzeń w czasie stanu epidemicznego. Za wszelką cenę trzeba zachować zimną krew”.
https://wpolityce.pl/polityka/528839-agresja-bojowek-narasta-bo-protest-sie-kompromituje

— PROWIZORKA PO WYROKU TK TRWA – ANDRZEJ STANKIEWICZ W TYGODNIKU POWSZECHNYM: “Prowizorka trwa: po pierwsze, Kaczyński wstrzymując druk orzeczenia, łamie konstytucję, która nakazuje bezzwłoczną publikację. Po drugie, część lekarzy odmawia usunięcia ciąży w przypadku uszkodzenia płodu, bo nie chce kłopotów”.

— PREZYDENT DOKONAŁ KOLEJNEJ WOLTY – DALEJ STANKIEWICZ: “Szkopuł w tym, że w Zjednoczonej Prawicy nie ma większości, by taki projekt uchwalić. Ludzie Zbigniewa Ziobry oraz mniej więcej połowa posłów PiS popierają orzeczenie TK i domagają się jego publikacji. Duda to wyczuł, zresztą zrozumiał, że łagodzenie orzeczenia TK naraża go na konflikt z Kościołem. Znów dokonał wolty: ostatnio domaga się wydrukowania orzeczenia i stracił zapał do własnej ustawy”.

— BYĆ MOŻE UZASADNIENIE BĘDZIE POWSTAWAŁO TAK DŁUGO, ŻE PROTESTY WYGASNĄ – DALEJ STANKIEWICZ: “Rząd twierdzi, że z drukiem poczeka na pisemne uzasadnienie do wyroku, które ma przedstawić Trybunał. Obóz władzy wysyła do obsadzonych tam swoich sędziów zapotrzebowanie, by tak napisali uzasadnienie, aby w razie potrzeby można było orzeczenie złagodzić przez dalsze dłubanie przy ustawie. Może być jednak i tak, że uzasadnienie będzie powstawać tak długo, iż protesty zanikną zupełnie. Wtedy wydrukowanie orzeczenia nawet przy radykalnie wykluczającym aborcję uzasadnieniu także jest możliwe”.
https://www.tygodnikpowszechny.pl/pis-lawiruje-w-sprawie-aborcji-165760

— PSL WIE, ŻE WYBORCY PO I PIS SĄ JAK KIBICE ŁKS I WIDZEWA – ŁUKASZ LIPIŃSKI NA PORTALU TYGODNIKA POLITYKA: “Wicemarszałek wie, że elektoraty PiS i PO to jak kibice dwóch konkurujących klubów piłkarskich z tego samego miasta, np. ŁKS i Widzewa Łódź. Nie ma możliwości, żeby wyborcy przepływali między tymi partiami. Dlatego chce wypisać PSL z tego układu i zerwać z partii naklejkę „platformerskiej”, żeby otworzyć się na elektorat PiS”.

— PSL BĘDZIE TESTOWAŁ UMIEJĘTNOŚĆ POLITYCZNEJ BILOKACJI – DALEJ LIPIŃSKI: “PSL będzie więc testował umiejętność politycznej bilokacji. Ludowcy będą się ustawiali jako „trzecia siła” i kokietowali wyborców, którzy ostatnio opuścili PiS. Chodzi tu przede wszystkim o elektorat centroprawicowy, ludowy i „transakcyjny”. A jednocześnie cicha koalicja w Senacie będzie raczej trwać, z pojedynczymi wyjątkami, bo się PSL po prostu opłaca. W każdym razie dopóki marszałkiem Senatu pozostanie Tomasz Grodzki. W polityce czasem zwykłe prawa fizyki nie działają i można być w dwóch miejscach naraz. A w każdym razie PSL bardzo by tego chciał”.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1980960,1,koniec-koalicji-w-senacie-psl-szuka-trzeciej-drogi.read?src=mt

— PSL MOŻE POPRZEĆ PIS – JEDYNKA GPC: “Politycy PSL informują, że zakończyła się istniejąca od roku formuła współpracy opozycyjnych wobec rządu ugrupowań w Senacie. – Teraz nasze wsparcie KO będzie warunkowe, nad każdą propozycją będziemy zastanawiali się odrębnie i podejmowali decyzje w konkretnych sprawach. Wszystko zależy od tego, jakie będą propozycje – mówi senator PSL Jan Filip Libicki”.
https://niezalezna.pl/366724-gazeta-polska-codziennie-psl-moze-poprzec-nawet-pis

— EPIDEMIA JEDNYM Z DETONATORÓW, ZIOBRO PODKOPUJE KACZYŃSKIEGO NA KAŻDYM KROKU – SZYMON HOŁOWNIA W ROZMOWIE Z JACKIEM NIZINKIEWICZEM W RZ: “Dlatego że jeszcze nigdy nie mieliśmy tak głębokiego kryzysu, realnie grożącego załamaniem się całego systemu Zjednoczonej Prawicy. Jeszcze rok temu spoglądaliśmy na nią jak na monolit, mówiliśmy o tym, że może będzie miała większość konstytucyjną, a ludzie są zadowoleni. Okazuje się, że wcale tak nie jest. Po 22 października, po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, tam się „ulało”. Od tej pory już nic nie będzie takie samo. Jednym z głównych detonatorów była epidemia. Zbigniew Ziobro robi swoją robotę, podkopując pozycję Jarosława Kaczyńskiego i szantażując Mateusza Morawieckiego na każdym kroku”.

— PROTESTY WZMOGĄ SIĘ NA WIOSNĘ – DALEJ HOŁOWNIA: “Rządowa większość jest niestabilna. Prawdopodobnie protesty społeczne wzmogą się na wiosnę. Sytuacja gospodarcza będzie coraz gorsza. Będziemy coraz bardziej osamotnieni w Unii Europejskiej, ze względu na grożenie budżetowym wetem. System edukacji siada, ponieważ minister Przemysław Czarnek zajmuje się umacnianiem kuratoriów, zamiast dbaniem o to, żeby edukacja zdalna była wydolna”.

— SPODZIEWAM SIĘ DUŻEGO PRZESILENIA W PRZYSZŁYM ROKU – DALEJ HOŁOWNIA: “Zdrowie psychiczne Polaków siada. Spodziewam się dużego przesilenia w przyszłym roku. Jednak warto dodać, że wybory w przyszłym roku są wciąż równie prawdopodobne, jak w 2023 roku. Może prezydent się obudzi i wejdzie do gry. Może się okaże, że większość sejmowa, która wisi na kilku posłach, nagle się posypie i będzie rząd techniczny. Wszystkie scenariusze są w grze i my musimy być gotowi na każdy z nich, jeśli odpowiedzialnie myślimy o Polsce”.

— PSYCHOLOGIA PRZYWÓDZTWA, KACZYŃSKI BEZ MITU TRZYMANIA PAŃSTWA W GARŚCI, PRAWICA JUŻ SIĘ NIE PODNIESIE – DALEJ HOŁOWNIA: “Poza tym jest jeszcze coś takiego jak psychologia postrzegania przywództwa. Kaczyński już nigdy nie wyjdzie na scenę z mitem przywódcy, który państwo trzyma w garści, jest prawie drugim Piłsudskim, który wszystko ręcznie kontroluje. Dziś prawie 70 proc. Polaków mówi mu „odejdź!”. A jeżeli widać słabość przywódcy, to natychmiast zaczynają jego potencjalni następcy toczyć ze sobą wykrwawiające walki. Obóz Zjednoczonej Prawicy już się nie podniesie. On w następnych wyborach zrobi porządny wynik, ale mam nadzieję, że uda się go jak najszybciej odsunąć od władzy i doprowadzić do zmiany, której Polska potrzebuje. A to nie będzie już tylko zmiana polityczna, ponieważ oni zdewastowali ustrój do tego stopnia, że w Polsce będziemy musieli pomyśleć o zmianie ustrojowej, przywrócić fundamenty funkcjonowania państwa”.

— JESTEŚMY PROPOZYCJĄ NIE OPOZYCJĄ – HOŁOWNIA NA PYTANIE O KONFIGURACJE I PSL: “Nie ma takich planów i nie ma takich rozmów. Rozmawialiśmy z Władysławem Kosiniakiem- Kamyszem o szerokich, ogólnych polach, na których możliwa byłaby współpraca, ale nie podjęliśmy żadnych tego typu działań. PSL ma swoją agendę, my mamy swoją. Naszym głównym zadaniem jest przekonanie ludzi, że jesteśmy propozycją, a nie opozycją. Musimy mieć bardzo konkretny pomysł – na ochronę zdrowia, edukację, klimat i na to wszystko, co demokrację stanowi.

— HOŁOWNIA O GOTOWOŚCI DO BYCIA PREMIEREM: “Myślę, że tak. Jeżeli idzie się do wyborów, to po to, żeby je wygrać. Jeżeli idzie się po to, by wygrać, to trzeba brać odpowiedzialność za to, o co się walczy. My robimy absolutnie wszystko, żeby być jak najlepiej przygotowanymi do rządzenia Polską, nie do protestowania przeciwko Polsce PiS. To włącza w siebie wzięcie odpowiedzialności za Polskę na każdym etapie”.
https://www.rp.pl/Ruch-Polska-2050/311309896-Szymon-Holownia-Jestem-gotowy-zostac-premierem.html

— BUDKA NIE ODPISAŁ NA SMSA – PAWEŁ KUKIZ W ROZMOWIE JAKĄ PUBLIKUJE DGP: “Zobaczymy. Spotkałem się ostatnio z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim, żeby rozmawiać o jednomandatowych okręgach wyborczych, o referendach, bo spotkam się z każdym, kto jest otwarty na rozmowę w tych tematach. Napisałem też sms-a do przewodniczącego PO Borysa Budki z pytaniem, czy w nowej deklaracji ideowej PO wracają do postulatów JOW i referendów, ale mi nie odpisał. Rozmawiałem też o tym kwestiach z wicemarszałkiem Włodzimierzem Czarzastym (Lewicy) i umówiłem się z nim na spotkanie”.

— KUKIZ CHCE WSZYSTKICH POGODZIĆ BY SPORY NIE ROZGRYWAŁ SIĘ NA ULICY A W REFERENDUM: “Chciałbym pogodzić te wszystkie siły polityczne, by zmienić ustawę o referendum, by te spory nie rozgrywały się na ulicy, ale przy urnach referendalnych. Prezes Kaczyński nie powiedział „tak”, nie powiedział „nie”, ale generalnie jest zainteresowany przedyskutowaniem tematu dnia referendalnego raz na dwa lata, w środku kadencji, ordynacji i kwestii sędziów pokoju, ale nie składał żadnych deklaracji. Pan Budka nie odpisał mi na sms, a pan Czarzasty powiedział, że nie jest zwolennikiem zmian ordynacji wyborczej, ale w kwestiach referendów i sędziów pokoju warto rozmawiać”.

— PSL MA JUŻ POSTULATY WPISANE W PROGRAM – DALEJ KUKIZ: “PSL już ma wpisane w swój program wyborczy, dzięki naszym naciskom, postulaty o których mówię i z nimi w ogóle nie muszę rozmawiać, bo oni się zobligowani, że będą to wprowadzać, jeśli tylko zjawi się ku temu okazja”.
https://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/8026391,pawel-kukiz-kukiz15-psl-wladyslaw-kosniak-kamysz-koalicja-polska-jow-jaroslaw-kaczynski-pis.html

— PIS POWRÓCI Z PIĄTKĄ DLA ZWIERZĄT – MICHAŁ KOLANKO W RZ: “Projekt noweli ustawy o ochronie zwierząt jest modyfikowany, gdy opuści Ministerstwo Rolnictwa, zostanie upubliczniony – powiedział w radiowej Trójce wicemarszałek Ryszard Terlecki. Jak dodał, idea lepszego podejścia do zwierząt zostanie zachowana. Z informacji „Rz” z klubu PiS wynika, że rzeczywiście prace trwają, a zaprezentowanie nowych rozwiązań to tylko kwestia czasu. Wszystko wskazuje na to, że ponownie będzie to jedna ustawa. Jej prezentacja – jak słyszymy – będzie uzależniona też od zewnętrznych czynników politycznych i ogólnej sytuacji”.
https://www.rp.pl/Polityka/311309904-Widmo-nowej-piatki-dla-zwierzat-Projekt-to-kwestia-czasu.html

— URODZINY: Wojciech Szczurek, Artur Domosławski, Paulina Piechna-Więckiewicz, Kamil Wróblewski, Paweł Wujec.