— KUNSZT SHAKESPEARE’A POLEGA NA UMIEJĘTNOŚCI UKAZANIA, ŻE OBIE STRONY W PEWNYM SENSIE SĄ SIEBIE WARTE, POLITYKA TO DZIEDZINA W KTÓREJ PRÓŻNO SZUKAĆ LUDZI UCZCIWYCH, WSZYSCY OSTATECZNIE OKAZUJĄ SIĘ ŁAJDAKAMI – ANTONI LIBERA NA KANWIE SWOJEGO NIEPUBLIKOWANEGO JESZCZE TŁUMACZENIA JULIUSZA CEZARA PODCZAS DYSKUSJI W TEOLOGII POLITYCZNEJ: “Cały kunszt Shakespeare’a polega na umiejętności ukazania, że obie strony w pewnym sensie są siebie warte. Mamy do czynienia z gorzkim „szekspirowskim znakiem zapytania” zarówno nad postawą jednych jak i drugich, nie ma mowy o gloryfikacji Cezara ani Brutusa czy Kasjusza. Polityka to dziedzina, w której próżno szukać ludzi uczciwych, wszyscy ostatecznie okazują się łajdakami – mówił Antoni Libera podczas seminarium poświęconego nowemu przekładowi szekspirowskiego „Juliusza Cezara”.

— PRZYPOWIEŚĆ ON NIEGODZIWOŚCI WŁADZY ORAZ IMMANENTNEJ NIEMOŻNOŚCI JEJ ZACHOWANIA I POZOSTANIA UCZCIWYM CZŁOWIEKIEM – DALEJ RELACJA ZE SPOTKANIA Z LIBERĄ: “Zdaniem Libery Szekspir dochodzi do jednoznacznego wniosku: polityka to dziedzina, w której próżno szukać ludzi uczciwych, wszyscy ostatecznie okazują się łajdakami. Sama sztuka z kolei stanowi przypowieść o niegodziwości władzy oraz immanentnej niemożności jej zachowania i pozostania uczciwym człowiekiem”.
https://teologiapolityczna.pl/o-tragicznosci-polityki-relacja-ze-spotkania-z-antonim-libera-wokol-nowego-przekladu-szekspirowskiego-juliusza-cazara

— CAŁOŚĆ NAGRANIA ROZMOWY Z ANTONIM LIBERĄ:
https://www.youtube.com/watch?v=F_jpDONW210&feature=emb_logo

— PAŃSTWEM PRAWA PRZESTALIŚMY BYĆ JUŻ DAWNO TEMU, SZYBKO PRZESZLIŚMY NAD TYM DO PORZĄDKU DZIENNEGO I JEST W TYM SPORO WINY OPOZYCJI – EWA ŁĘTOWSKA W ROZMOWIE Z JAKUBEM BODZIONYM W KULTURZE LIBERALNEJ: “Państwem prawa przestaliśmy być już dawno temu. Ostrzeżeniem było niepublikowanie, jeszcze za czasów rządu Beaty Szydło, orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego, ale cezurę stanowiło dla mnie odwołanie majowych wyborów. Nie możemy mówić o demokracji w kraju, w którym o wyborach decyduje porozumienie dwóch polityków. Mam wrażenie, że szybko przeszliśmy nad tym do porządku dziennego i jest w tym sporo winy opozycji”.

— OPOZYCJA NIE ZACHOWAŁA SIĘ PRYNCYPIALNIE W SPRAWIE WYBORÓW PREZYDENCKICH, WIDOCZNIE NADZIEJA NA POLITYCZNE FRUKTA OKAZAŁA SIĘ WIĘKSZA NIŻ PRYNCYPIA – DALEJ EWA ŁĘTOWSKA: “Niestety, opozycja nie zachowała się w sprawie wyborów prezydenckich pryncypialnie. Zgodnie z art. 128 Konstytucji wybory powinny się odbyć między 100 a 75 dniem przed upływem kadencji prezydenta. Termin lipcowy był niekonstytucyjny. Opozycja to zaaprobowała. Widocznie nadzieja na polityczne frukta okazała się większa niż pryncypia”.
https://kulturaliberalna.pl/2020/11/30/polska-od-dawna-nie-jest-krajem-praworzadnym/

— ANNA SŁOJEWSKA W RZ, ŻE BUDŻET ROCZNY UE TAKŻE WYMAGA JEDNOMYŚLNOŚCI: “Jak zauważają unijni dyplomaci, Polska jest największym beneficjentem polityki spójności i będzie zainteresowana uzgodnieniem budżetu rocznego, który pozwoli jej na finansowanie projektów w tej dziedzinie. Ale budżet roczny też podlega procedurze jednomyślności. – I inne państwa z pewnością będą pamiętały, kto blokował całe porozumienie – mówi nasz rozmówca. Dyplomaci nie liczą na rozwiązanie problemu w najbliższych dniach. – Morawiecki i Orbán w czwartek brzmieli tak, jakby chcieli przeciągnąć spór do szczytu UE 10–11 grudnia – mówi nasz rozmówca”.
https://www.rp.pl/Unia-Europejska/311299955-Polsko-wegierskie-weto-bez-poparcia.html

— KLUCZOWE BĘDZIE NAJBLIŻSZE 10 TYGODNI, JEŚLI PRAWICA NIE POPEŁNI DUŻYCH BŁĘDÓW DO LUTEGO, BĘDZIE MOGŁA WYJŚĆ Z OBLĘŻENIA – JACEK KARNOWSKI: “Uważam, że kluczowe będzie najbliższe 10 tygodni; jeśli Zjednoczona Prawica wytrwa do lutego, jeśli nie popełni dużych błędów, będzie mogła wyjść z oblężenia. Pytanie, czy znajdzie sposób na odzyskanie pewności – własnej i wśród wyborców. Innymi słowy, czy zdoła sprawić, by wulgarna rebelia tzw. Strajku Kobiet nie okazała się cezurą. To wciąż nie jest przesądzone; radykalizacja tego ruchu i jego frekwencyjne załamanie się są to z pewnością czynnikiem korzystnym”.

— Z TEGO WŚCIEKŁEGO ATAKU TRZEBA WYCIĄGNĄĆ WNIOSKI – DALEJ JACEK KARNOWSKI: “Sądzę także, że obóz rządzący musi również przemyśleć swoją strategię na najbliższe trzy lata. Z tak wściekłego ataku trzeba wyciągnąć wnioski. Ataki na policję, próba faktycznego rozbrojenia naszego państwa, wydania na łup tłumu przestrzeni publicznej (taki jest sens tych działań), ataki na kościoły, niesamowita wulgarność i agresywność tych działań, wsparcie dla agresji zewnętrznej, pokazują grozę sytuację. Grozę nie tyle w wymiarze politycznym, co właśnie państwowym. Nie da się od tego abstrahować. Nie da się prowadzić polityki, która tego czynnika nie uwzględnia”.

— POTRZEBUJEMY POLITYKI, KTÓRA WZMOCNI SPRAWCZOŚĆ – DALEJ KARNOWSKI – ZĘBATKI MUSZĄ NACHODZIĆ NA SIEBIE I WZAJEMNIE WZMACNIAĆ SWOJĄ MOC: “Potrzebujemy w istocie pilnej i wyraźnej konsolidacji państwa i jego struktur. Potrzebujemy takiej polityki, która wzmocni jego sprawczość, i jego realne możliwości działania. Zębatki muszą nachodzić na siebie, muszą wzajemnie wzmacniać swoją moc”.

— NIE DA SIĘ ANI ZŁAMAĆ ANI OBŁASKAWIĆ DNA PEWNYCH ŚRODOWISK – DALEJ KARNOWSKI – JEŚLI SIĘ NIE DA ANI ZŁAMAĆ ANI OBŁASKAWIĆ, TO TRZEBA ZNALEŹĆ INNE SPOSOBY, OWSZEM, CZĘSTO BARDZO RYZYKOWNE: “Wreszcie, czas pozbyć się pewnych złudzeń. Nie da się złamać ani obłaskawić DNA pewnych środowisk; po pięciu latach to już oczywiste. A jeśli nie da się złamać ani obłaskawić, to trzeba znaleźć inne sposoby na zmianę sytuacji. Owszem, często bardzie ryzykowne, ale przynajmniej dające nadzieję na sukces, i jednocześnie chroniące rzecz w polityce również bardzo cenną, czyli godność”.
https://wpolityce.pl/lifestyle/528685-w-sferze-gry-o-wladze-kluczowe-bedzie-najblizsze-10-tygodni

— PROBLEMY Z PRAWORZĄDNOŚCIĄ MAMY, BO SPRYTNI GRACZE POSTANOWILI WYKORZYSTAĆ UŁOMNOŚCI NASZYCH POLITYKÓW OPOZYCYJNYCH – KATARZYNA HEJKE W NIEZALEŻNEJ: “Tak zwane problemy z praworządnością mamy przede wszystkim dlatego, iż sprytni gracze postanowili wykorzystać ułomności naszych polityków opozycyjnych. I dziś nadal mogą na nich liczyć. Gdy walka o fundusze i pozycję wchodzi w kluczową fazę, Budka i jego ludzie rozbijają polską strategię negocjacyjną. I naprawdę nie chodzi o to, iż nie mają prawa krytykować rządu. Mają. Ale wówczas, gdy znane będą efekty jego pracy. Nawoływanie dziś do rezygnacji z możliwości użycia całego wachlarza działań przewidzianych unijnym prawem to nie troska o Polskę, lecz sabotaż”.

— OPOZYCJA UZNAŁA, ŻE JEST W STANIE ODZYSKAĆ WŁADZĘ TYLKO PRZEZ DESTRUKCJĘ PAŃSTWA, SĄ KULĄ U NOGI A NIEKIEDY WRĘCZ KAMIENIEM U SZYI PAŃSTWA – DALEJ HEJKE: “I tu dotykamy największego problemu polskiej opozycji. Cała jej aktywność koncentruje się na niszczeniu. Nieważne czego – najlepiej wszystkiego, co się da. Z jakiegoś powodu to towarzystwo założyło, iż jest w stanie odzyskać władzę tylko poprzez destrukcję państwa. Im więcej zniszczą, im skuteczniej zablokują możliwość działania, tym – w ich mniemaniu – będą bliżej usunięcia PiS. Sęk w tym, że w tej sytuacji to Polska jest ich głównym przeciwnikiem i to nas wszystkich dosięgną ich ewentualne niszczycielskie sukcesy. Są zatem kulą u nogi, a niekiedy wręcz kamieniem u szyi naszego państwa”.
https://niezalezna.pl/366483-kula-u-nogi-lub-kamien-u-szyi

— STRATEGIA SZCZEPIEŃ NA FINISZU, 5 MLD. ZŁ NA ZAKUP I DYSTRYBUCJĘ – TOMASZ ŻÓŁCIAK I GRZEGORZ OSIECKI W DGP: “Co najmniej 5 mld zł ma kosztować zakup i dystrybucja szczepionki na COVID-19. Samo jej podanie ma być bezpłatne i dobrowolne. Rząd zakłada, że w pierwszej fali zaszczepi się ok. 16 mln Polaków. Jak wynika z informacji DGP, szczepionka ma być bezpłatna, choć wcześniej rozważano różne warianty współpłacenia. Strategia szczepień jest w tej chwili dopracowywana. Szczegóły mamy poznać w najbliższych dniach.

— W KAŻDEJ GMINIE CO NAJMNIEJ JEDEN PUNKT SZCZEPIEŃ – DALEJ DGP: “W każdej gminie ma być co najmniej jeden punkt szczepień. Dlatego w zeszłym tygodniu rząd sondował lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej na temat możliwości szczepień w ich gabinetach. Zakup szczepionki na COVID-19 oraz jej dystrybucja w kraju ma kosztować co najmniej 5 mld zł. Pod koniec grudnia, a najpóźniej do połowy stycznia ma do nas trafić ok. 2 mln sztuk produktów koncernów Pfizer i Astra-Zeneca. W dalszej kolejności miałyby dotrzeć dostawy od Johnson & Johnson. Być może ta szczepionka będzie wymagała tylko jednej dawki, co znacznie uprościłoby logistykę. Osoby chętne do zaszczepienia nie będą miały wpływu na to, którą szczepionkę otrzymają”.

— NIE BĘDĄ OBOWIĄZKOWE, RZĄD ROZWAŻAŁ ODPŁATNOŚĆ ALE Z NIEJ ZREZYGNOWAŁ – DALEJ AUTORZY DGP: “Przygotowanie strategii wzięła na siebie kancelaria premiera. Tam docierają się ostateczne ustalenia. Wiadomo już, że szczepienia na COVID-19 nie będą obowiązkowe. Jeszcze niedawno w rządzie słychać było rozważania na temat możliwej odpłatności. Ostatecznie jednak uznano, że koszty weźmie na siebie budżet”.
https://zdrowie.dziennik.pl/aktualnosci/artykuly/8024318,koronawirus-zdrowie-szczepionka-strategia-rzad.html

— NIE MA JUŻ WIĘKSZOŚCI SENACKIEJ – FRAGMENT ROZMOWY TOMASZA ŻÓŁCIAKA I GRZEGORZA OSIECKIEGO Z PIOTREM ZGORZELSKIM W DGP:
“- Co co jeszcze trzyma tę większość senacką?
– Nic!
– Czyli nie ma już większości opozycji w izbie wyższej?
– Uważam, że senatorowie PSL powinni oficjalnie powiedzieć, że nie są senatorami ani pisowskimi, ani platformerskimi. Są senatorami zdrowego rozsądku, którzy będą popierali dobre projekty, a złe poprawiali”.

— PO ODRZUCENIU SKRAJNOŚCI MOŻNA PRZYCIĄGNĄĆ I WYBORCÓW I POSŁÓW – DALEJ ZGORZELSKI: – Skoro będziecie dalej od Platformy, to znaczy, że będziecie bliżej PiS?
– My bardzo uważnie analizujemy sytuację. Wiem jedno – przy odrzuceniu skrajności z lewej i prawej strony i zaproponowaniu wizji Polski po pandemii z naciskiem na klimat, gospodarkę, rozwój i szanse dla młodych można skutecznie przyciągnąć zdroworozsądkowy, centrowy elektorat Platformy i PiS oraz podobnie patrzących posłów tych ugrupowań. Teraz jak nigdy otwiera się szansa przedstawienia Polakom ofert racjonalnej chadecji”.

— TWORZY SIĘ PRZESTRZEŃ DLA PSL – ZGORZELSKI O CHADECJI: “Może nie opartej, ale z PSL. Rozłóżmy to na czynniki pierwsze. Na lewicy jest tłok, PO stała się partią lewicową z elementami centrum. Lewica walczy z Ogólnopolskim Strajkiem Kobiet o to, kto jest bardziej lewicowy. PO toczy bój z Hołownią, tak jak kiedyś z Nowoczesną, o przywództwo nad elektoratem liberalnym. Dla PSL tworzy się przestrzeń tam, gdzie zawsze była, czyli na centroprawicy z kotwicą konserwatywną. Chadecja to poczucie wspólnoty”.

— ZGORZELSKI O WYBORACH W TERMINIE I O TYM, ŻE PIS Z PANDEMII WYJDZIE OBRONNĄ RĘKĄ ALE PUŁAP 30% OKAŻE SIĘ NIE DO PRZEJŚCIA: “I ja należę do ludzi, którzy twierdzą, że wybory odbędą się w terminie, a PiS z pandemii wyjdzie obronną ręką. Pandemia siadła, wskaźniki będą coraz lepsze. Ale straty w poparciu będą dla partii Kaczyńskiego trudne do odrobienia i pułap 30 proc. może się okazać nie do przejścia”.

— Z RACJONALNĄ CZĘŚCIĄ PIS MOŻNA ROZMAWIAĆ – DALEJ ZGORZELSKI: “Nie jest to stanowisko całego PSL, ale ja uważam, że z racjonalną częścią PiS można rozmawiać o ważnych projektach dla Polski, choć niekoniecznie od razu robić koalicję. Premier nie musi oglądać się na Ziobrę i wetować unijny „budżet marzeń”. Jeśli przyjdzie do ratyfikacji przez Sejm Funduszu Odbudowy, to nawet bez Kukiza mamy 26 posłów, a pan Ziobro tylko 18. W związku z czym możemy zadeklarować, że ratyfikację tego funduszu pomożemy przepchnąć. Tak samo zagłosuje zapewne Platforma, tylko że oni tego głośno powiedzieć nie mogą, a ja mogę”.

— JEST SPORA LISTA POSŁÓW PO, KTÓRZY NIE WYTRZYMAJĄ ZWROTU W KIERUNKU JACHIRY – DALEJ ZGORZELSKI W DGP: “Na pewno nie chcemy fundamentalistów religijnych, klerykałów czy wyznawców religii smoleńskiej. Z drugiej strony jest spora lista posłów PO, którzy mówią, że nie wytrzymają zwrotu w stronę Klaudii Jachiry”.
https://wiadomosci.dziennik.pl/opinie/artykuly/8024451,opozycja-wiekszosc-senat-rozpad-koalicja-polska-kukiz-15-psl.html

— LUDOWCY CZUJĄ ULGĘ PO POZBYCIU SIĘ KUKIZA – KRYSTYNA NASZKOWSKA W GW: “Po pozbyciu się ludzi Kukiza ludowcy czują ulgę. Ale i obóz władzy ma powody do zadowolenia, bo kukizowcy będą teraz wspierać rządzących. (…) Za to PSL naprawdę odetchnął. Wedle Kosiniaka są już sygnały zarówno od elektoratu, jak i od działaczy PSL, że ta decyzja została przez „teren” dobrze przyjęta. A do tego mniejszy teraz klub będzie bardziej sterowalny”.

— SACHAJKO ZAPOWIADA WRĘCZ KLUB PARLAMENTARNY – DALEJ NASZKOWSKA W GW: “Jarosław Sachajko zapowiada, że Paweł Kukiz założy nie tylko koło, ale nawet klub z 15 członkami, bo w Sejmie rośnie liczba posłów, którzy chcą być niezależni i głosować wedle swojego sumienia, niezależnie od partyjnych układów. I dodaje: – Z każdym porozumienie techniczne możemy zawrzeć”.
https://wyborcza.pl/7,75968,26558575,kukiz-z-wozu-psl-owi-lzej.html

— GW NA JEDYNCE O TYM, ŻE AKCJĘ W SOBOTĘ NADZOROWAŁ KOMENDANT GŁÓWNY: “Nasze źródła mówią, że Jarosław Szymczyk, komendant główny policji, osobiście nadzorował sobotnią akcję i że odsunięto od niej odpowiedzialnych za brutalne zachowania policji z 18 listopada”.

— AUTORZY JEDYNKOWEGO TEKSTU GW O KULISACH WPROWADZENIA DO UŻYTKU RĘCZNYCH MIOTACZY PIEPRZU: “Miotacze zastąpiły używane wcześniej granaty z gazem łzawiącym. Przypominają małe gaśnice samochodowe. Od początku tego roku policja rozpisała już kilka przetargów na ich dostawę, stwierdzając, że „istnieje zwiększone zapotrzebowanie na ten sprzęt”. W specyfikacji zamówienia można przeczytać, że „RMP jest środkiem stosowanym w sytuacji konieczności wyegzekwowania zachowania zgodnego z prawem lub obezwładniania niebezpiecznej osoby, w tym także znajdującej się pod wpływem alkoholu, narkotyków lub innych podobnie działających środków”.
https://wyborcza.pl/7,75398,26558898,kociol-i-gaz-nowa-taktyka-policji-na-strajk-kobiet.html

— ZACHOWANIE POLICJI RATUJE STRAJK KOBIET – MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI W RZ: “Z politycznego punktu widzenia zachowanie policji to prezent i dla opozycji, i dla organizatorek Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Twarde dane pokazują, że zainteresowanie protestem – choćby w sieci – stopniowo maleje. Tymczasem brutalność policji, atakowanie parlamentarzystów sprawiają, że protesty znów znajdują się w centrum uwagi. I nawet jeśli kogoś razi radykalizm i wulgarność niektórych przedstawicielek Strajku Kobiet, nawet jeśli niektóre ich działania są zupełnie nieakceptowalne – jak choćby opluwanie policjantów czy posługiwanie się wobec nich rynsztokowym językiem – to zupełnie oczywiste odruchy empatii sprawiają, że sympatia społeczna będzie po stronie protestujących, a nie policji. Posłowie opozycji zaś pokazują, że stoją po stronie obywateli bitych przez władzę”.

— PIS OSIĄGA EFEKT ODWROTNY OD ZAMIERZONEGO – DALEJ SZUŁDRZYŃSKI: “I choć dziś protesty są zupełnie inne niż na początku, gdy przychodziły na nie setki tysięcy zwykłych Polaków – obecnie są to raczej zadeklarowani przeciwnicy rządu i grono kilku tysięcy „profesjonalnych” manifestantów – to PiS osiąga efekt odwrotny do zamierzonego. Chciał strajki kobiet przeczekać, a dziś prowokuje kolejne”.
https://www.rp.pl/Komentarze/311299950-Michal-Szuldrzynski-PiS-ratuje-Strajk-Kobiet.html

— NIE MA GRUPY SPOŁECZNEJ, KTÓRA BY CHCIAŁA POZOSTANIA KACZYŃSKIEGO W POLITYCE, AŻ 42% WYBORCÓW PIS CHCE JEGO ODEJŚCIA – MICHAŁ DANIELEWSKI O BADANIU IPSOS DLA OKA: “Kobiety, mężczyźni, młodzi, starzy, ci ze wsi i ci z metropolii – nie ma takiej grupy społecznej, która by chciała, żeby Jarosław Kaczyński został w polityce. Za emeryturą dla prezesa PiS jest nawet 42 proc. wyborców jego partii. Z sondażu Ipsos dla OKO.press (23-25 listopada) wynika, że Polacy Kaczyńskiego mają zwyczajnie dość: w przygniatającej większości – 80 proc. – uważają, że szef PiS powinien odejść z polityki i udać się na emeryturę. Przeciwnego zdania jest ledwie 17 proc.”.

— MŁODE KOBIETY W 95% ZA EMERYTURĄ KACZYŃSKIEGO – JEDNA Z DANYCH BADANIA IPSOS: “Wszyscy zgadzają się, że Kaczyński powinien odejść na emeryturę, ale jest jedna grupa, która prezesa PiS ma szczególnie serdecznie dosyć: to młode kobiety (w wieku 18-39 lat). 95 proc. z nich (w tym 82 proc. zdecydowanie) opowiada się za emeryturą Kaczyńskiego”.

— BŁASZCZAK I SZYDŁO JAKO NASTĘPCY MORAWIECKIEGO TO KANDYDATURY, KTÓRE ZOSTAŁYBY ODEBRANE JAKO PRZEJAW DESPERACJI I PANIKI – DALEJ DANIELEWSKI: “Im gorsze notowania przywódcy obozu władzy, tym większe prawdopodobieństwo, że zagra on w swoją ulubioną grę polityczną: wymianę zderzaków. Dymisja premiera Mateusza Morawieckiego dałaby szansę, by zrzucić na szefa rządu wiele win (co najmniej klęskę w walce z epidemią) i ocalić Kaczyńskiego. Pytanie, kto miałby zastąpić Morawieckiego, bo lista potencjalnych nowych zderzaków podawanych przez media jest wyjątkowo krótka: są na niej zderzak po remoncie, czyli Beata Szydło, oraz zderzak pancerny – szef MON i stary druh prezesa Mariusz Błaszczak. Obie kandydatury zostałyby zapewne odebrane jako przejaw desperacji i paniki, ale z tego powodu byłyby w jakiś sposób trafne: po ostatnich sondażach desperacja i panika to dwa uczucia, które z pewnością towarzyszą lokatorowi najważniejszego gabinetu na ulicy Nowogrodzkiej”.
https://oko.press/wszystkie-mlode-kobiety-maja-dosc-kaczynskiego/

— ERDOGAN NIE JEST OGRANICZANY PRZEZ UNIJNE INSTYTUCJE, ALE IM MA WIĘKSZĄ SWOBODĘ TYM MNIEJ UFAJĄ MU RYNKI I TO MA KONKRETNĄ CENĘ – PŁACI WIĘCEJ ZA POŻYCZANE PIENIĄDZE – WITOLD GADOMSKI W GW: “Prezydent, mający ambicje odbudowy tureckiego imperium, nie jest ograniczany przez unijne i inne międzynarodowe instytucje. Nic sobie nie robi z wystąpień krytyków, którzy zarzucają tureckiemu władcy ograniczanie demokracji, tłumienie wolności mediów, bezprawne aresztowania przeciwników. Ma swobodę podejmowania decyzji, o której marzy Jarosław Kaczyński. Ale im większą ma swobodę, tym mniej mu ufają rynki finansowe. Brak zaufania ma konkretną cenę – za pożyczone pieniądze trzeba więcej płacić, zagraniczni przedsiębiorcy, znając ryzyko angażowania się w Turcji, inwestują tylko wówczas, gdy spodziewają się nadzwyczajnych zysków, co obniża wycenę tureckiego majątku. Tureccy przedsiębiorcy ograniczają swoje inwestycje, gdyż w każdej chwili może wybuchnąć kolejny kryzys finansowy, a ich firmy nie są bezpieczne w kraju, w którym dyktator może zrobić wszystko”.

— WYJŚCIE Z UNII TO UTRATA ZAUFANIA I ŻYROSKOPU – KONKLUZJA GADOMSKIEGO: “Wyjście z Unii to nie tylko utrata funduszy strukturalnych i dopłat dla rolników, ale przede wszystkim utrata zaufania, żyroskopu, który utrzymuje stabilność kursu, niezależnie od tego, kto ma w polskim Sejmie większość”.
https://wyborcza.pl/7,75968,26555603,erdogan-ma-swobode-o-jakiej-sni-kaczynski-ale-placi-za-to.html

— KWAŚNIEWSKI O SZANSACH HOŁOWNI, KOSINIAK ZAPOWIADA NOWE ŚRODOWISKO WOKÓŁ PSL, SIEMONIAK KOMPLEMENTUJE LEMPART:
http://300polityka.pl/live/2020/11/30

— URODZINY: Tomasz Rożek, Jacek Gdański.