— NIE ZAMRAŻAĆ GOSPODARKI ALE UTRZYMAĆ NISKĄ MOBILNOŚĆ – PREMIER W SPOCIE: http://300polityka.pl/news/2020/11/21/pmm-w-spocie-plan-by-nasze-zycie-bylo-bardziej-przewidywalne-robimy-co-w-naszej-mocy-aby-nie-zamrazac-wszystkich-obszarow-zycia-spolecznego-i-gospodarczego-jednoczesnie-utrzymujac-niska-mobilnosc/

— PREMIER O MOŻLIWOŚCIACH PRAWNYCH WPROWADZENIA OGRANICZENIA PRZEMIESZCZANIA SIĘ, GOWIN O TARCZACH PFR I BGK: http://300polityka.pl/live/2020/11/21/

— BYŁ WROGIEM MASECZEK, TERAZ CHORUJE NA COVID – NOWA TRYBUNA OPOLSKA O EKSPOŚLE SANOCKIM: https://www.egazety.pl/ProMedia/e-wydanie-nowa-trybuna-opolska.html

— NA OKŁADKACH TABLOIDÓW BYŁY PREZYDENT KOMOROWSKI POD TLENEM: https://www.egazety.pl/time/e-wydanie-super-express.html

— DOMINIKA WIELOWIEYSKA PYTA PRZEDSTAWICIELA RZĄDU MAJĄCEGO WPŁYW NA DZIAŁALNOŚĆ SŁUŻB O MIĘDZYNARODOWE TRANSFERY FINANSOWE DLA OKOLIC ŚRODOWISKA ORDO IURIS: “Pytam przedstawiciela rządu PiS mającego wpływ na działania służb specjalnych, czy ktokolwiek monitoruje międzynarodowe transfery finansowe dwóch organizacji im. ks. Skargi. Odpowiada: chyba nie myślę, że on – urzędnik państwowy – będzie się dzielić tajemnicą państwową. Nie reaguje, gdy zauważam, że osoby z tego środowiska szeroką ławą weszły do struktur rządowych, przede wszystkim za sprawą Solidarnej Polski Ziobry, partii, której idee współgrają z programem nacjonalistycznych i antyunijnych formacji spotykających się w ramach Światowego Kongresu Rodzin. W Sądzie Najwyższym znalazło się dwóch sędziów związanych z Ordo Iuris, wiceministrem spraw zagranicznych jest działacz Ordo Iuris, szefem państwowej komisji ds. badania przypadków pedofilii jest przedstawiciel Ordo Iuris”.

— ORGANIZACJE JAK ORDO IURIS WYSTRZEGAJĄ SIĘ JAKICHKOLWIEK OFICJALNYCH KONOTACJI Z LOBBY PUTINOWSKIM – DALEJ WIELOWIEYSKA: “Polskie organizacje takie jak Ordo Iuris wystrzegają się jakichkolwiek oficjalnych konotacji z lobby putinowskim, bo to może zaszkodzić każdemu, kto chciałby utrzymać dobre relacje z Kaczyńskim. Ale zbieżność poglądów, radykalizm, antyunijna retoryka sytuują ich idealnie w gronie uczestników Światowego Kongresu Rodzin w Weronie. Podobnie jak Solidarną Polskę, która promuje działaczy Ordo Iuris w strukturach państwowych”.

— WIELOWIEYSKA I RADZIWINOWICZ 0 POWIĄZANIACH KREMLA ZE ŚWIATOWYM KONGRESEM RODZIN: “Jednak kluczowa platforma współpracy fundamentalistów to Światowy Kongres Rodzin (WCF). Prawdziwa rozgrywka o wpływy w Europie zaczyna się w 2012 r., bo wtedy na Kreml powrócił Putin z ultrakonserwatywnym programem (rok później powstało w Polsce Ordo Iuris) i nagle przedsięwzięcie pod nazwą Światowy Kongres Rodzin nabrało konkretnych politycznych barw i wiatru w żagle. W tym planie Kremla najważniejsze są cztery osoby: Natalia i Władimir Jakuninowie, oligarcha Konstanty Małofiejew i jego człowiek Aleksiej Komow. W 2012 r. Moskwa na szósty kongres WCF wysłała do Madrytu mocną ekipę. Była w niej Jakunina, żona szefa (do 2015 r.) kolei rosyjskich, wpływowy konserwatywny kaznodzieja protojerej Dmitrij Smirnow oraz Aleksiej Komow. Władimir Jakunin należy do najbliższego kręgu wypróbowanych przyjaciół Putina. Tak jak prezydent był kadrowym oficerem KGB. Obaj należeli do założycieli „Spółdzielni Oziero”, grupy kumpli budujących sobie domy letniskowe nad jeziorem w pobliżu Sankt Petersburga. „Spółdzielcy” szli przez życie, wspierając się nawzajem, a kiedy najważniejszy z nich urządził się na Kremlu, stali się elitą elit”.

— TO KRĄG TYCH SAMYCH OSÓB, GDZIE CO RUSZ POJAWIAJĄ SIĘ LUDZIE PUTINA – DALEJ WIELOWIEYSKA I RADZIWINOWICZ W GW: “EFP pisze: „Nie ma jasnej odpowiedzi na pytanie, kto dostarczył środki finansowe, jednak analiza programów i uczestników daje pewne wskazówki”. Raport wśród uczestników szczytu Agendy Europe w 2014 r. wymienia Aleksieja Komowa, który w fundacji Małofiejewa odpowiada za projekty międzynarodowe i którego zadaniem jest wspieranie wszelkich inicjatyw zgodnych z geopolitycznymi celami Kremla. W 2016 r. na spotkaniu Agenda Europe był też Austin Ruse z C-Fam. Inną organizacją, z którą OI współpracuje w gronie Agenda Europe, to CitizenGo. Tam we władzach zasiada Komow. To krąg wciąż tych samych osób, gdzie co rusz pojawiają się ludzie Putina”.
https://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,26528306,przelew-w-imie-boze-ziobro-ordo-iuris-szef-rosyjskich-kolei.html

— TZW. REFORMA SĄDOWNICTWA TO JEDNA Z NAJWIĘKSZYCH PORAŻEK PIS, ZOSTAŁO SCHRZANIONE WSZYSTKO CO SIĘ DAŁO – MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI W RZ: “Jednym z powodów wprowadzania mechanizmu praworządności jest polska tzw. reforma sądownictwa. To jedna z największych porażek PiS. Choć diagnoza, że sądownictwo wymaga zmian, była słuszna, Zjednoczona Prawica schrzaniła w tej sprawie wszystko, co się dało. Wiele razy krytykowałem zarówno poszczególne elementy, jak i całość tych zmian. Nie będę się powtarzać. Dość, że sądy dziś wcale nie pracują lepiej, za to politycy mają na nie większy wpływ niż wcześniej”.

— POLITYKA UE FINANSOWYCH KAR TYLKO BĘDZIE WZMACNIAĆ POPULISTÓW – DALEJ SZUŁDRZYŃSKI: “Jeśli ktoś serio obawia się o liberalno-demokratyczny ład w Europie, powinien walczyć z przyczynami, dla których ludzie głosują na partie narodowo populistyczne. Powinien się zastanowić nad niekontrolowaną imigracją spoza UE, napływem muzułmanów, poczuciem utraty kontroli nad swoim życiem w związku z globalizacją, kolejnym kryzysem oraz nad tym, jak pandemia wzmacnia te wszystkie zjawiska. Finansowe kary tylko będą wzmacniać narodowych populistów. Chyba że nie chodzi o obronę wartości, ale jedynie o to, by bogatsze państwa mniej wpłacały do budżetu”.
https://www.rp.pl/Plus-Minus/311209992-Michal-Szuldrzynski-UE-wzmocni-narodowych-populistow.html

— WYROK TK ZOSTAŁ ODEBRANY JAKO ATAK NIEMAL FIZYCZNY NA KOBIETY, LUDZIE UZNALI PRZEKROCZENIE INGERENCJI KOŚCIOŁA W ŻYCIE PRYWATNE I PUBLICZNE – RAFAŁ MATYJA W ROZMOWIE Z ELIZĄ OLCZYK W RZ: “Radykalizacja haseł antykościelnych nie zniechęciła społeczeństwa do protestujących i ich postulatów, a tego się spodziewano. Przeciwnie – znaczna grupa ludzi, których wcześniej tematyka światopoglądowa za bardzo nie obchodziła, teraz zaczęła się opowiadać po stronie protestujących. Ci ludzie mogli uznać, że zostały przekroczone granice ingerencji Kościoła w życie prywatne i publiczne. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego został odebrany jako atak ona kobiety – niemal fizyczny. Skoro jest to skutkiem wieloletniej presji Episkopatu, to stanęliśmy u progu zmiany ustrojowej, która może zredefiniować stosunki państwo–Kościół, choć stanie się to dopiero po zmianie władzy”.

— NIE MA ŻADNEGO POWODU, ŻEBY OPOZYCJA LICZYŁA SIĘ Z GŁOSEM EPISKOPATU – DALEJ MATYJA W RZ: “Nie twierdzę, że politycy ulegli gwałtownej przemianie, ale zmienił się kontekst, na który są bardzo wyczuleni. Przede wszystkim stanowisko Episkopatu i prawicy popiera kilkanaście procent społeczeństwa. To już nie jest żadne 50 na 50, które znamy z wielu polskich sporów. Sprawą otwartą jest skala poparcia dla postulatu liberalizacji ustawy. Ale jest i drugi wątek: spadające zaufanie do Kościoła, poczucie, że jest on strukturą toksyczną. Nie ma żadnego powodu, żeby partie opozycyjne liczyły się z głosem Episkopatu”.

— W PROTESTACH TAKŻE NA PROWINCJI ZACZĘLI UCZESTNICZYĆ TAKŻE PRAWICOWI DOTĄD MĘŻCZYŹNI – DALEJ MATYJA: “To, co było zaskakujące, to siła protestów na prowincji. W Warszawie młoda dziewczyna wychodząca na protest jest anonimowa, a w mieście powiatowym tego nie ma. Zatem jej protest wymaga więcej odwagi. To moim zdaniem obrazuje determinację kobiet i skalę nadchodzących zmian. Chcę też zauważyć, że w protestach aborcyjnych uczestniczą również młodzi mężczyźni, do tej jesieni – prawicowi. Sądzę, że wielu z nich mogło uznać wyrok Trybunału Konstytucyjnego za dobry pretekst, żeby zmienić poglądy i przejść na drugą stronę. Nie do końca wierzę, że sympatycy Konfederacji nie wiedzieli, iż Krzysztof Bosak jest fundamentalistą religijnym. Ale teraz mogą powiedzieć: sądziliśmy, że jesteś wolnościowcem, zatem do widzenia”.

— RZĄDZĄCY BALI SIĘ KACZYŃSKIEGO BARDZIEJ NIŻ COVIDU – DALEJ MATYJA: “Otwarte jest pytanie, dlaczego rządzący przespali letnie miesiące, zamiast przygotowywać się do pandemii. Widzę tylko jedną odpowiedź: bo skupili się na rekonstrukcji rządu, którą zarządził Jarosław Kaczyński, a jego bardziej boją się niż Covid-19. Z tego wyciągam wniosek, że państwo polskie mogłoby lepiej działać, gdyby trwale, ustrojowo osłabić czynnik partyjny”.

— JESTEŚMY W MOMENCIE DELEGITYMIZACJI PORZĄDKU – DALEJ MATYJA: “PiS zrobiło bardzo dużo, aby doprowadzić do absurdu złe cechy III RP, chociażby propagandę uprawianą przez TVP, która stała się wręcz groteskowa. Ludzie widzą oficjalne manewry władzy, która kłamie w żywe oczy. Zatem jesteśmy w momencie, w którym następuje bardzo gwałtowna delegitymizacja porządku. Jakąś perspektywę daje nam myślenie w kategorii konstytucji i nowego ładu, który będzie miał solidne podstawy, a nie kruche, łatwe do obalenia w ciągu jednej nocy”.
https://www.rp.pl/Plus-Minus/311209999-Rafal-Matyja-Istnieje-poczucie-ze-Kosciol-jest-struktura-toksyczna.html

— NA ROZMOWIE W MARCU W ZASADZIE SKOŃCZYŁY SIĘ BEZPOŚREDNIE KONTAKTY KACZYŃSKIEGO I DUDY – RELACJONUJE JACEK GĄDEK W GAZETA.PL: “Ostatni raz rozmawiali dłużej w siedzibie Biura Bezpieczeństwa Narodowego, tuż obok Pałacu Prezydenckiego. 3 marca. Temat? „Kura”. Andrzej Duda żądał głowy prezesa TVP Jacka Kurskiego w zamian za podpis pod ustawą dającą mediom publicznym 1,95 mld zł i podobne kwoty w kolejnych latach. Rozmowa odbyła w lodowatej atmosferze. Po raptem 11 minutach Kaczyński wyszedł. – No i na tym się tak właściwie skończyły bezpośrednie kontakty – mówi osoba bliska Pałacowi Prezydenckiemu”.

— LEKCEWAŻY I WRĘCZ POGARDZA PREZYDENTEM – POLITYK PIS W TEKŚCIE GĄDKA: “Polityk bliski centrali PiS przekonuje: – Ze strony Jarosława nie ma silnej negatywnej emocji wobec Dudy. Jest raczej spokój. Ale to bardziej życzenie. Prezes PiS lekceważy i wręcz wzgardza prezydentem. Negatywne emocje wypłynęły na wierzch podczas uroczystości zaprzysiężenia ministrów, w tym i Jarosława Kaczyńskiego na wicepremiera. W ogrodach Pałacu Prezydenckiego Kaczyński, zamiast patrzeć na przemawiającą głowę państwa, wpatrywał się w wieko studzienki kanalizacyjnej. A potem odwrócił się na pięcie, by nie musieć pozować do wspólnego zdjęcia z prezydentem. Tłumaczenia, że a to był lekko przeziębiony, a to kalendarz napięty to tylko próby dyplomatycznego wybrnięcia z kłopotliwej sytuacji”.
https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,26531285,wielki-chlod-miedzy-duda-a-kaczynskim-w-pis-ie-slychac-relacje.html

— MECHANIZM DESTABILIZACJI RZĄDÓW NOWEJ EUROPY – JACEK KARNOWSKI: “Moment jest rzeczywiście historyczny. Jeśli Berlinowi, Paryżowi i Brukseli uda się narzucić proponowane mechanizmy, przestaniemy być państwem suwerennym. Staniemy się prowincją, która nie będzie mogła decydować o swoim losie choćby w stopniu minimalnym. Jakakolwiek korekta polityki państwowej przestanie być możliwa. Centrala w każdej chwili będzie mogła zdestabilizować polski rząd – podobnie jak rządy Węgier czy innych państw regionu. Bo to jest mechanizm, który będzie stosowany przede wszystkim przeciwko krajom Nowej Europy. Tak jest mierzony, i taki jest jego cel. Mają na zawsze być zapleczem, mają zrozumieć, że ich powołaniem jest „siedzieć cicho”.

— BĘDĄ UDERZAĆ TAM W GOSPODARCE, GDZIE MOŻEMY MIEĆ JAKIEŚ PRZEWAGI – DALEJ KARNOWSKI: “Co ważne, to mechanizm, za pomocą którego będzie się nas zwalczało również w sferze gospodarczej, albo bezpośrednio uderzając w te rozwiązania, które dają nam jakieś przewagi, albo pośrednio, szantażem wymuszając kapitulację w różnych sferach gospodarczych. W tym sensie przyjęcie mechanizmu będzie nas kosztowało wielokrotnie więcej niż owe fundusze, które dziś rzekomo leżą na szali”.
https://wpolityce.pl/polityka/527461-moment-jest-historyczny-nie-mozemy-ulec-za-zadna-cene

— CZY SPOSÓB WYNAGRADZANIA NASZYCH PRACOWNIKÓW NIE MOŻE SIĘ NAGLE STAĆ NIEPRAWORZĄDNY? CZY JUŻ ZAPOMNIELIŚMY JAK STRACILIŚMY DUŻY PRZEMYSŁ? – MICHAŁ KARNOWSKI: “Cieszy się opozycja, że rządząca Polską Zjednoczona Prawica dostanie po głowie. A skąd pewność, że tak użyteczna pałka nie zostanie za chwilę użyta chociażby dla uderzenia w polskie, skutecznie konkurujące na rynkach europejskich, przedsiębiorstwa? Czy sposób wynagradzania naszych pracowników nie może nagle stać się niepraworządny? Czy w coraz bardziej komunizującej Europie nie wpadnie ktoś na pomysł uderzenia tym mechanizmem w prawo własności? Czy już zapomnieliśmy jak w latach 90. straciliśmy duży przemysł? Oczywiście pod hasłami postępu, podobno tylko usługi miały się liczyć? A jak to w Niemczech działa? Wiadomo – potęga przemysłowa. A nasze zespoły inżynierskie, zdolne budować duże, skomplikowane statki, ciężarówki i samoloty, po prostu rozpędzono. Wymagało to wszystko reformy, ale wybrano zniszczenie”.
https://wpolityce.pl/polityka/527496-skad-pewnosc-ze-praworzadnoscia-nie-uderza-w-nasze-firmy

— FINEZYJNA GRA PSL NIEWIELE PRZYNOSI W SONDAŻACH, NIKT NIE ROZUMIE O CO CHODZI – PAWEŁ WROŃSKI W GW O LUDOWCACH: “Tyle że cała ta finezyjna gra niewiele przynosi w politycznych zyskach i politycznych sondażach. Wyborcy nie bardzo wiedzą, ku czemu partia zdąża. Z jednej strony prezes Władysław Kosiniak-Kamysz zaprzecza opisanym w “Wyborczej” rozmowom z PiS, a z drugiej strony kompromituje go Jarosław Kaczyński przyznający zaraz potem w wywiadzie, że rozmowy były. PSL stara się lekko dystansować od Platformy Obywatelskiej, szukając centrum, ale zamiast tego ludowcy są nieustannie oskarżani, że chcą wrócić do roli partii obrotowej. Posłanka Urszula Pasławska czy Piotr Zgorzelski wspierają kobiety protestujące na ulicach, a z drugiej strony PSL ma jakiś kłopot z poparciem strajku kobiet. Nikt nie wie, o co chodzi – przyznaje jeden z ludowców”.

— WROŃSKI O RACHUBACH PSL WOBEC KUKIZOWCÓW – NA MA CO ICH SKAZYWAĆ NA PIS: “Zwolennicy dalszej współpracy z Kukiz’15 wśród ludowców uspokajają, że Paweł Kukiz nie pójdzie do PiS, bo nikt go tam nie chce. Ostatnio chce przypomnieć o swoim istnieniu. Był moment, gdy groziła secesja Ardanowskiego, i wówczas grupa Kukiza mogła się PiS przydać, ale teraz niebezpieczeństwo zostało zażegnane. Ich zdaniem potrzebna jest dłuższa praca u podstaw, bo wielu, szczególnie młodych, działaczy Kukiz’15 to osoby wartościowe i nie ma sensu ich skazywać na PiS”.
https://wyborcza.pl/7,75398,26531995,trzeszczy-w-koalicji-polskiej-powinnismy-ustalic-czy-jestesmy.html

— GRZEGORZ WYSOCKI WRACA DO SWOICH KREWNYCH GŁOSUJĄCYCH NA PIS I WIĘKSZOŚĆ Z NICH PRZYZNAJE, ŻE NIC SIĘ NIE ZMIENIŁO – fragment z GW: “Każdą z rozmów rozpoczynam od pytań: Czy wciąż jesteś za PiS-em? Czy w ostatnich tygodniach coś się zmieniło? O tym, że wszystko jest, jak było, i że wciąż są za PiS-em, przekonują mnie: tato, wszyscy wujowie, ciocia, myśliwy z żoną („Robią błędy, ale ideałów nie ma”), agronomka oraz profesor („najwięcej punktów zbieżnych z moimi poglądami”). Kurierka mówi, że „zostaje przy PiS”, bo docenia ich za 500+, „piątkę dla zwierząt” oraz uszczelnienie systemu podatkowego. Ale są i głosy rewolucyjne”.

— CIOCIA Z PODKARPACIA JEDNAK MA SERDECZNIE DOŚĆ KACZYŃSKIEGO: “Ciocia z Podkarpacia: – Wkurzona jestem na Kaczyńskiego strasznie, mam go serdecznie dość. Jak w telewizorze leci, wyciszam, odwracam głowę. Takiego zamętu, jaki prezes robi, to chyba nikt się nie spodziewał. Czemu on się nie usunie? Marzy mi się, żeby ktoś mądrzejszy za niego wszedł. Już tylu ludzi go znienawidziło, a on dalej swoje”.

— NA HOŁOWNIĘ WIĘKSZOŚĆ RODZINY JUŻ GŁOSUJE, WIĘC MOŻE…ALE ZAGŁOSOWAŁABYM NA WŁADKA:”– Teraz to bym już na PiS nie głosowała. Ale na PO też na pewno nie.
To na kogo? Hołownia?
– Na niego część rodziny już głosuje, więc może. Podobał mi się też ten młody Bosak. Ale zagłosowałabym na PSL, na Władka. Jestem z rolniczej rodziny i do czasu PiS-u zawsze głosowałam na ludowców.
Antykwariusz: Raczej na PiS, ale na zasadzie wyboru mniejszego zła. PO jest dla mnie spalone od dawna, Lewica zbyt radykalna w sferze obyczajowej, a Hołownia niewiarygodny”.

— PROTESTOWALI GŁÓWNIE MŁODZI, KTÓRZY NIE MIELI SZKOŁY I CO ZE SOBĄ ZROBIĆ – WUJEK Z KOŚCIERZYNY: “Wujek: Nawet tu, w Kościerzynie, protestowało prawie trzy tysiące osób. To się wcześniej nie zdarzało. Ale dlaczego? Część była zmanipulowana. Część jeszcze nie znała postulatów Lempart i jej towarzyszy. No i protestowali głównie młodzi, którzy nie mieli teraz szkoły, nie mieli co ze sobą zrobić. Jak ktoś tyle siedzi bez zajęć, bez kina, bez spotkań, no to bierze karton i zaczyna pisać te hasła. A potem są tańce i śpiewy na ulicach”.
https://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,26531232,teraz-to-juz-bym-na-nich-nie-glosowala-grzegorz-wysocki-odwiedza.html

— SPOŁECZEŃSTWO OBYWATELSKIE WIDZI POTRZEBĘ ISTNIENIA ORGANU BRONIĄCEGO PRAW OBYWATELSKICH PRZED NARUSZENIAMI ZE STRONY WŁADZY – EWA SIEDLECKA: “Rudzińska-Bluszcz jest nie tylko kompetentna, ale też konsekwentna i cierpliwa. Będzie zgłaszała swoją kandydaturę do skutku. Wciąż zgłaszają się z poparciem dla niej nowe organizacje. Jak widać, społeczeństwo obywatelskie, w przeciwieństwie do rządzących, widzi potrzebę istnienia organu broniącego praw obywatelskich przed naruszeniami ze strony władzy”.

— SEJM MOŻE KORZYSTAJĄC Z TK W OGÓLE ZAWIESIĆ FINANSOWANIE BIURA RPO: “Sprawa już dwa razy spadała z wokandy, teraz jest wyznaczona na 3 grudnia. Trybunał zapewne orzeknie – jeśli orzeknie – zgodnie z wnioskiem PiS. To zaś będzie oznaczało de facto zawieszenie działalności Biura RPO, bo urzędnicy nie będą mogli wykonywać prerogatyw rzecznika. Korzystając z tego orzeczenia, Sejm może w ogóle zawiesić finansowanie Biura albo dać mu symboliczne pieniądze. Warto pamiętać, że w pisowskim projekcie konstytucji z 2005 r. przewidziano zniesienie urzędu RPO i powołanie w jego miejsce Prezesa Urzędu Pomocy Ofiarom Bezprawia”.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1979788,1,dlaczego-pis-nie-wybiera-nowego-rpo.read

— SŁAWOMIR SIERAKOWSKI ZADAJE PYTANIA WS OBECNOŚCI I AKTYWNOŚCI ANTYTERRORYSTÓW NA PROTESTACH – DLACZEGO W OGÓLE ICH ZAANGAŻOWANO: “Dotąd jednak nie poznaliśmy odpowiedzi na najważniejsze pytania. Kieruję je do rzecznika komendy stołecznej policji, nadkomisarza Sylwestra Marczaka.
Z jakiego powodu zaangażowano antyterrorystów do strajkujących kobiet?
Gdzie i jakich niebezpiecznych przestępców się tam spodziewano?
Jakich terrorystów albo szczególnie niebezpiecznych przestępców złapali interweniujący antyterroryści? Kilka kobiet czy kogoś jeszcze?
Dlaczego tajniacy nie wylegitymowali się podczas interwencji? Reguły interwencji nakładają na nieumundurowanego funkcjonariusza obowiązek wyciągnięcia identyfikatorów (tzw. blach) i powieszenia ich na szyi. Inaczej obywatel ma prawo sądzić, że atakują go zwykli bandyci i może chcieć się bronić
Dlaczego policjanci nie krzyczeli „Policja! Cofnij się!”?
Dlaczego w ogóle wbiegli w ten przerzedzający się tłum?
Czy zwiększyli bezpieczeństwo czy stworzyli zagrożenie dla ludzi swoim działaniem?”
https://wiadomosci.onet.pl/opinie/sierakowski-kilka-pytan-do-nadkomisarza-sylwestra-marczaka/7qg262b

— PIOTR ZAREMBA O WYŁĄCZANIU TRUMPA – POLEMIZUJĄ Z CZYMŚ CZEGO NIE POKAZALI, PRAKTYKA PAŃSTW NIEDEMOKRATYCZNYCH – pisze w RZ: “Wydaje się, że Donald Trump nie ma dowodów na masowe i centralnie zorganizowane fałszerstwa wyborcze wymierzone w niego, a służące Joe Bidenowi. Co nie zmienia faktu, że reakcja większości amerykańskich mediów, czyli blokowanie wypowiedzi urzędującego prezydenta zamiast ich oceniania, jest co najmniej kontrowersyjna. Zasada mówiąca, że dziennikarz polemizuje z czymś, czego wcześniej nie pokazuje, kojarzy się z praktyką społeczeństw niedemokratycznych. Jest to tym zabawniejsze, że to Trump był przez cztery ostatnie lata oskarżany o „autorytaryzm”.

— KTO DZIŚ ZYSKAŁ PRZEWAGĘ KOSZTEM WOLNOŚCI? CHOĆBY DO BYCIA INFORMOWANYM – DALEJ ZAREMBA: “W Polsce czy na Węgrzech istotnie podjęto próbę majstrowania przy rynku medialnym. W USA jednak nic takiego się nie dzieje. Kąśliwości Trumpa wobec zwartego frontu mediów (trochę jak w Polsce w roku 2015, choć spory dotyczą czego innego), czy próba porozumiewania się z wyborcami ponad głowami dziennikarzy, nie wystarczą aby snuć analogie z autorytaryzmem. A kiedy obserwuje się finał: wyłączanie dostępu do konferencji prasowych Trumpa i jego urzędników, to można spytać, kto dziś zyskał w Ameryce przewagę kosztem wolności – choćby wolności do bycia informowanym o wszystkim. Logika plemiennych baniek zabija demokrację”.

— WYJDŹMY POZA FRAZESY LIBERALNEJ LEWICY JEŚLI CHCEMY WIDZIEĆ ŚWIAT REALNY – KONKLUZJA ZAREMBY: “Tę logikę kupili nie tylko oponenci Trumpa w Ameryce, jeśli w ogóle spoglądali na Europę, ale przede wszystkim prawica na Węgrzech i w Polsce. I na przykład Polacy w momencie starcia Trumpa z Bidenem także podzielili się w listopadzie 2020 r. na dwa plemiona kibicujące niemal tak gorliwie jak w czasie czterech poprzednich polskich kampanii. Dziś jedni triumfują, inni się martwią. Istnieje oczywiście kontekst doraźny – w końcu Trump okazywał pewną sympatię obecnemu polskiemu rządowi, przede wszystkim z powodu własnych gier z Unią Europejską. Demokrata Joe Biden będzie zapewne bliższy politykom prounijnym, liberalnym demokratom doszukującym się w każdym posunięciu obozu Kaczyńskiego gwałcenia demokracji i praworządności. W tym sensie rozumiem tę radość jednych i zmartwienie drugich. Natomiast wszelkie definicje i uogólnienia od dawna utraciły sens. Jeśli uznamy, że za diagnozę wystarczy nam propaganda i lęki liberalnej lewicy, powtarzajmy frazesy. Jeśli chcemy widzieć świat realny, wyjdźmy poza nie”.
https://www.rp.pl/Plus-Minus/311209995-Bardziej-niepowazny-niz-agresywny-Co-zgubilo-Donalda-Trumpa.html

— DAJCIE NARZĘDZIA BY NAZWAĆ ZŁO ZŁEM – PIOTR ZAREMBA NA KANWIE PRZYPADKU KARD. GULBINOWICZA: “Nie jestem  zwolennikiem postawy: „Nie wierzę, to człowiek zbyt zasłużony”. Może od kogoś należało zacząć rozliczenia. Choć mam wątpliwości, czy zarzut rozmów z SB kasuje zasługi Gulbinowicza dla „Solidarności” i po prostu wolnej Polski. A pojawiły się już żądania pozbawienia go Orderu Orła Białego. Rada Wrocławia właśnie pozbawiła go tytułu honorowego obywatela tego miasta. Czasem w człowieku jest dobro obok zła. Pytanie, na ile zło kasuje wszelkie zasługi. W przypadku kardynała Gulbinowicza to dotyczy zwłaszcza domniemanych ekscesów seksualnych. Na ile krzywdził  innych? Od oceny skali tej winy zależy odpowiedź na pytanie, czy i na ile trzeba go wymazać z polskiej historii. Te pytania będą zapewne wracać w przypadku innych, bo jest moda na demaskowanie duchownych. Ale to nie znaczy, żeby zła nie nazywać złem? Tylko dajcie nam do tego narzędzia.
https://tygodnik.polsatnews.pl/news/2020-11-21/zaremba-zanim-wymazemy-kard-gulbinowicza-z-historii-naleza-sie-wyjasnienia/

— BEZ ROZLICZENIA CIEMNEJ STRONY TEGO PONTYFIKATU PATOLOGIA BĘDZIE KWITNĄĆ DALEJ – DOMINIKA WIELOWIEYSKA O ROLI DZIWISZA – pisze w GW: “Nie ma żadnych wątpliwości co do wielkiej roli historycznej polskiego papieża i jego wielkich zasług, szczególnie dla Polski, o których piszą i o. Zięba, i Aleksander Hall w „Rzeczpospolitej”. Ale bez uczciwego rozliczenia ciemnej strony tego pontyfikatu patologia będzie kwitnąć dalej. I widzimy to na przykładzie kard. Dziwisza, który wciąż chodzi w glorii sekretarza papieskiego. – Trochę krzyku w mediach i wszystko ucichnie – zdają się sądzić hierarchowie, którzy kierują uwagę na sztucznie wykreowanych wrogów o nazwie „potwór gender”. Głównie po to, aby ukryć swoje grzechy i przestępstwa. Nie ucichnie, cicho za to będzie w opustoszałych kościołach”.
https://wyborcza.pl/7,75968,26532569,bez-uczciwego-rozliczenia-ciemnej-strony-pontyfikatu-jana-pawla.html

— ROBERT MAZUREK O ODCIĘCIU SIĘ RZEPLIŃSKIEGO OD WYWIADU Z NIM: “Na dzień wystąpił, bo zaraz po tym jak został gwiazdą mediów, pokajał się przed prezesem i wszystko jest po staremu. Ten wytrwał całą noc, a co powiedzieć o zacnym Andrzeju Rzeplińskim, który najpierw nazwał protestujących podczas Strajku Kobiet hołotą i obiecał zostawić to w wywiadzie, potem nie tknął tego w autoryzacji i już po opublikowaniu wszystkiego przyjaźnie sobie ze mną gaworzył, by dwie godziny później, pod namową córki, oznajmić, że to wszystko manipulacja? Dwie godziny?! Szczęśliwie mam to nagrane, ale ja przecież nie z pretensjami do profesora, do którego czuję miętę. Ja z żalem, że wytrwał dwanaście razy mniej niż Kołakowski”.
https://www.rp.pl/Plus-Minus/311209986-Robert-Mazurek-Pan-Wojtek-trafia-do-pakietu.html

— URODZINY: Maciej Manicki, Wanda Nowicka, Joanna Lichocka, Patrycja Kotecka, NIEDZIELA: Waldemar Kuczyński, Tomasz Gruszecki, Barbara Czaplicka, Małgorzata Gersdorf, Filip Kaczmarek, Norbert Obrycki.