— SEJM W NOCY PRZYJĄŁ POPRAWKĘ, KTÓRĄ FORSOWAŁ WICEMINISTER JABŁOŃSKI, BY W MSZ MOŻNA BYŁO AWANSOWAĆ LUDZI SPOZA STAREGO ZASOBU KADROWEGO DYPLOMACJI : http://300polityka.pl/live/2020/11/20/sejm-przyjal-poprawke-wiceministra-jablonskiego-ktora-sprawi-ze-dyrektorami-departamentow-beda-mogli-zostac-ludzie-spoza-starej-kadry-dyplomatycznej/

— NIEDZIELSKI O NOWEJ PERSPEKTYWIE PLANOWANIA DZIAŁAŃ W PANDEMII, SOBOLEWSKI NA PYTANIE CZY BĘDZIE WNIOSEK O ODWOŁANIE CZARZASTEGO – 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2020/11/20/

— WITOLD WASZCZYKOWSKI DZIŚ U KRZYSZTOFA SKÓRZYŃSKIEGO W SPRAWDZAM O 20.00 W TVN24.

— ŚWIĘTA W GRONIE NAJBLIŻSZYCH JAK WIELKANOC – MINISTER ZDROWIA W ROZMOWIE Z SE: “Jako minister zdrowia, który odpowiada za zabezpieczenie zdrowia Polaków, będę rekomendował, abyśmy spędzili święta w domach z najbliższą rodziną, ale bez dalszych znajomych. Okres wakacji i przykład czeski szybko zdejmowanych obostrzeń dały nam nauczkę, że zbyt szybkie „luzowanie” przekłada się na wysoką liczbę chorych. Nawet jeśli liczba zachorowań wkrótce się zmniejszy, zniesienie obostrzeń byłoby przedwczesne. Niestety, te święta Bożego Narodzenia będą przypominały tegoroczną Wielkanoc, którą świętowaliśmy w gronie najbliższych”.

— JEŚLI UDAŁO SIĘ WZROST DO 30 TYS. DZIENNIE WYHAMOWAĆ TO ZNACZY, ŻE DECYZJE BYŁY TRAFNE – DALEJ NIEDZIELSKI W SE: “Nie planujemy zmieniać przyjętego reżimu. Nie możemy przestać chodzić na zakupy, bo musimy przecież zaopatrywać się w artykuły pierwszej potrzeby, ale bez większej straty możemy zrezygnować z jedzenia i spotykania się w restauracji. Tu chodzi o możliwie szybkie i duże ograniczenie kontaktów społecznych. Według Światowej Organizacji Zdrowia najgroźniejszy jest długi kontakt – od 15 minut w górę. W sklepie tak długich kontaktów nie ma, są za to w restauracjach. Przypominam, że niedawno liczba nowych zakażeń w Polsce dochodziła do 30 tys. dziennie. Jeżeli udało się ten wzrost wyhamować, to nasze decyzje były trafne”.
https://www.se.pl/wiadomosci/polityka/lockdown-w-boze-narodzenie-minister-zdrowia-nie-ma-watpliwosci-wywiad-aa-uULA-ZZpD-8Dne.html

— W SENSIE FORMALNYM PIS MA RACJĘ – PAWEŁ PISKORSKI DLA WP: “Rozmówca WP przyznaje, że w tej sprawie, w sensie formalnym, PiS ma rację. – Proszę sobie wyobrazić, jak Polacy odpowiedzieliby na pytanie w referendum europejskim, które decydowało o naszym przystąpieniu do Wspólnoty, gdyby wiedzieli, że Unia będzie funkcjonowała na takiej zasadzie, jaką teraz się proponuje? W mechanizmie traktatowym jednomyślnie będzie podejmowana decyzja o budżecie, a w innym mechanizmie, wprowadzonym już bez takiej podstawy, będzie możliwość, jakąś większością, wykluczenia twojego kraju z wypłaty pochodzących z tego budżetu pieniędzy? – pyta były eurodeputowany”.

— NA PEWNO OPOZYCJA CHCE, ŻEBY SIĘ TO WYDARZYŁO? – DALEJ PISKORSKI: “To jest rewolucja w Unii Europejskiej. Nie jestem pewien, czy ta sprawa jest do końca przemyślana przez polskich polityków, zwłaszcza polityków opozycji i czy my na pewno chcemy, by to wszystko się wydarzyło”.

— Z ŁAMANIEM PRAWORZĄDNOŚCI POWINNIŚMY SOBIE RADZIĆ INNYMI METODAMI – DALEJ PISKORSKI: “- Odwołam się jeszcze raz do tego, co mówił Tusk. Naprawdę, w moim przekonaniu, my nie powinniśmy chcieć Unii, która budżet wykorzystuje do rozstrzygania sporów politycznych. Z łamaniem praworządności powinniśmy sobie radzić innymi instrumentami – stwierdza rozmówca WP”.

— BYĆ MOŻE KIEDYŚ TEN MECHANIZM BĘDZIE SŁUŻYŁ DO NARZUCANIA KONTROWERSYJNYCH ROZWIĄZAŃ AGENDY POLITYCZNEJ – DALEJ PISKORSKI: “Każda instytucja ma oczywistą tendencję do powiększania swojej władzy. To jest w genach każdej instytucji – podkreśla Paweł Piskorski. – Może to rodzić pewne obawy na przyszłość. Zapisy dotyczące praworządności, a czytałem ten dokument i jest on bardzo ogólnym językiem pisany, dzisiaj będą mogły być stosowane – i z mojego punktu widzenia słusznie – do wymuszania na PiS-ie przywrócenia praworządności. Ale być może za kilka lat – a te głosy już dzisiaj się pojawiają ze strony polityków lewicowych – może on zostać wykorzystany do narzucania rozwiązań, o których każde z państw członkowskich powinno decydować samo. Możliwa do wyobrażenia jest sytuacja, w której kiedyś, po wyrokach TSUE, aborcja na życzenie czy eutanazja staje się standardem praworządności – dodaje”.

— A CO BĘDZIE JEŚLI BĘDZIE RZĄDZIŁA LE PEN? – DALEJ PISKORSKI: “Były deputowany do Parlamentu Europejskiego obawia się także pewnej beztroski autorów rozporządzenia wiążącego unijne fundusze z praworządnością.- Boję się prawa pisanego z założeniem: ale przecież my zawsze będziemy rządzić. Mówię szeroko pojęci „my”, ci, którzy akceptują ład liberalno-demokratyczny. Ale co będzie, gdy w tak zreformowanej Unii, gdzie stworzono już mechanizmy tak silnie oddziałujące na kraje członkowskie, większość uzyskają partie takie, jak ugrupowanie pani Le Pen? – zastanawia się Paweł Piskorski”.

— DBAĆ O PRAWORZĄDNOŚĆ INNYMI INSTRUMENTAMI – DALEJ PISKORSKI: “- Jedynym pozytywnym rozwiązaniem jest osiągnięcie kompromisu. Pozycje budżetowe powinny być wstrzymywane tylko w sytuacji korupcji i jawnego marnotrawstwa. Praworządność powinna być przywracana dzięki działaniu innych instrumentów – ocenia Paweł Piskorski”.
https://wiadomosci.wp.pl/pawel-piskorski-o-sporze-ws-budzetu-ue-mam-rozdarte-serce-6577351233768288a

— W UE SONDUJE SIĘ PROTOKÓŁ INTERPRETACYJNY, ZWŁASZCZA WĘGRZY POSUWAJĄ ZBADANIE PRZEZ TSUE – TOMASZ BIELECKI W GW: “W Unii już sonduje się szanse na wynegocjowanie protokołów czy „deklaracji interpretujących” dołączonych do rozporządzenia, w których euroinstytucje podkreślałyby i zagwarantowały, że nie będą stosować reguły „uznaniowo” czy „arbitralnie”. Ponadto, zwłaszcza Węgrzy, zdaniem części naszych rozmówców mają podsuwać pomysł „zaangażowania” Trybunału Sprawiedliwości UE (TSUE). Zgodnie z tą wersją Polska i Węgry poprosiłyby TSUE o zbadanie zgodności reguły „pieniądze za praworządność” z traktatami UE, a Komisja Europejska zobowiązałaby się do niesięgania po ten instrument aż do czasu orzeczenia TSUE. Taki trik odwlekłby o jakieś dwa lata faktyczne wejście w życie reguły „pieniądze za praworządność”. Wśród pomysłów pojawia się też obietnica zastosowania reguły „pieniądze za praworządność” tylko do inwestycji zainicjowanych po 2020 r.”.

— DLA NIEMIEC OGRANICZENIE FUNDUSZU DO 25 PAŃSTW BYŁOBY NIEZWYKLE TRUDNE – DALEJ BIELECKI: “Po szczycie Merkel nie dała się wciągnąć mediom w rozmowę o ewentualnym zawężeniu Funduszu Odbudowy tylko do 25 krajów, co – jak przekonują nasi rozmówcy w Brukseli – byłoby dla Niemiec „nadzwyczaj trudne” politycznie”.
https://wyborcza.pl/7,75399,26529942,budzet-ue-unia-kombinuje-jak-odwolac-weto.html

— ZIOBRYŚCI I KONFEDERACJA DŁUGOFALOWO STRACĄ PALIWO, NIE WIEM DZIŚ JAK, ALE WYJDZIEMY Z TEJ SPRAWY BEZ WIĘKSZYCH STRAT – POLITYK PIS W TEKŚCIE AGATY KONDZIŃSKIEJ W GW: “Niektórzy politycy obozu władzy w kuluarach usprawiedliwiali działania TK. – Ziobryści i konfederaci stracą paliwo, przestaną zagarniać twardy elektorat – mówili jedni. Inni wskazywali na długofalowe myślenie Kaczyńskiego. – Kaczyński ma wydłużoną perspektywę. Jest pandemia, nikt nie jest zainteresowany wcześniejszymi wyborami. Czy w 2023 r. bylibyśmy wiarygodni, idąc do wyborów pod szyldem jedynej prawdziwej prawicy w Polsce? Ruchy pro-life by nam nie wybaczyły, że przez osiem lat nie załatwiliśmy ich postulatu. A to, że mamy młodzież na ulicach? Mamy trzy lata, by znaleźć pomysł, jak do niej dotrzeć. Nie wiem dziś, jak wyjdziemy z tej sprawy, mam nadzieję, że bez większych strat – tłumaczy jeden z bliskich współpracowników Kaczyńskiego”.

— JESTEŚMY W FAZIE DECYDUJĄCYCH ROZSTRZYGNIĘĆ – DALEJ POLITYCY PIS NA OFFIE U KONDZIŃSKIEJ: “Jesteśmy w fazie decydujących rozstrzygnięć. Albo dojdzie do rozkładu naszego obozu, albo uda się nam to powstrzymać – słyszymy od ważnego polityka Zjednoczonej Prawicy. Na pytanie o to, komu się to uda, odpowiedź jest różna. – Bez prezesa nic się nie uda – to z Nowogrodzkiej. – Kto, jak nie Morawiecki, miałby sobie poradzić? – to z Ujazdowskich. Polityk PiS: – A w naszym obozie to Morawiecki i prezydent Duda są politykami, którym społeczeństwo ufa najbardziej”.

— PÓŁ ROKU DLA MORAWIECKIEGO – DALEJ SPEKULACJE KONDZINSKIEJ: “Nasi rozmówcy mówią, że przed PiS decydujące pół roku. Polityk, który wyliczał wyzwania stojące przed obozem władzy, teraz wskazuje najważniejsze zadanie przed Morawieckim: – Przez pół roku uratować naszą gospodarkę przed zapaścią. Jak mu się to uda, nic mu nie grozi. Oczywiście przy założeniu, że ucichną wewnętrzne spory, konflikty z koalicjantami i znajdziemy rozwiązania dla projektów dziś u nas niepopularnych”.
https://wyborcza.pl/7,75398,26529535,morawiecki-walczy-o-swoja-przyszlosc-w-pis-ma-pol-roku-kulisy.html

— ATAK ZIOBRY NA MORAWIECKIEGO TO ATAK NA KACZYŃSKIEGO – MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI W RZ: “Dlatego ten musiał zaatakować. Atak na Morawieckiego to atak na Kaczyńskiego, który wynik negocjacji premiera z unijnymi przywódcami z lipca nazwał sukcesem. Ale w ten sposób Ziobro utrudnia rządowi prowadzenie negocjacji nad ostatecznym kształtem unijnego budżetu. Jeśli Morawiecki lub Kaczyński grożą wetem – wiadomo, że jest to sygnał do wewnątrz, ale też element nacisku na partnerów w UE. Próba licytacji – odstąpimy od weta, jeśli spełnicie warunki, które pozwolą nam wyjść z tej sytuacji z twarzą. Gdy jednak Ziobro twierdzi, że Morawiecki musi zawetować, to przypomina to wykręcanie rąk szefowi rządu i próbę storpedowania trwających negocjacji. To paradoks, że polityk, który jest twarzą zmian w sądownictwie, czyli praprzyczyny wszystkich kłopotów z Unią, chce dziś bronić polskiej suwerenności przed Brukselą”.
https://www.rp.pl/Komentarze/311199887-Michal-Szuldrzynski-Czy-Ziobro-storpeduje-negocjacje-unijne.html

— PROTESTY RACZEJ NA TRWAŁE ZMIENIŁY SONDAŻE OBOZU RZĄDZĄCEGO – DR RAFAŁ CHWEDORUK W ROZMOWIE Z JACKIEM GĄDKIEM W GAZETA.PL: “Zmieniły sondaże obozu rządzącego – wiele wskazuje, że już na trwałe. Nie jest to zmiana rewolucyjna, bo kilka punktów procentowych, niemniej w sytuacji względnie wyrównanego poparcia dla dwóch bloków politycznych – PiS i opozycji wokół PO – ma to duże znaczenie. I po drugie: protesty przywróciły społeczne zainteresowanie prawem antyaborcyjnym, które – obok prawa obowiązującego na Malcie – jest w Europie ewenementem, jeśli chodzi o restrykcyjność”.

— STRATY SONDAŻOWE WYNIKAJĄ Z ODPŁYWU UMIARKOWANYCH WYBORCÓW, NIESZCZEGÓLNIE ZAINTERESOWANYCH POLITYKĄ ALE NĘCONYCH SOCJALNĄ AGENDĄ PIS, NIE KULTUROWĄ – DALEJ CHWEDORUK U GĄDKA: “Rządzący mają problemów bez liku, a ich straty sondażowe wynikają z odpływu wyborców umiarkowanych, nieszczególnie zainteresowanych polityką, ale nęconych agendą socjalną PiS – nie tą kulturową. To wyborcy, którzy cenią sobie umiar i spokój, a nie zadymy na ulicach, więc będą się oni dystansować od takich ulicznych protestów, co oczywiście służy obozowi władzy. A z drugiej strony awangarda polityczna protestów (Marta Lempart, Klementyna Suchanow – red.) chce podtrzymać zainteresowanie samym sobą, więc im też taka sytuacja służy. Co ważne, w ruchach społecznych często sięga się po strategię bycia ofiarą, bo w sposób naturalny społeczeństwo staje po stronie ofiary, a nie agresora”.

— DECYDUJĄCY MOMENT WYCHODZENIA Z TRAUMY, CHURCHILL PRZEGRAŁ WYBORY PO WYGRANEJ WOJNIE – DALEJ CHWEDORUK: “Zwracam uwagę na moment, który dla wszelkiej zmiany społecznej jest ogromnie istotny: to moment wychodzenia z traumy – kryzysu gospodarczego, pandemii, wojny. Wtedy gwałtownie wzrastają społeczne aspiracje. Wtedy obywatele są gotowi na daleko idące zmiany i biada temu, kto nie zrozumie wagi tego momentu. Dam przykłady z historii. Winston Churchill, choć wygrał II wojnę światową, to w lipcu 1945 r. przegrał wybory. Pokonała go Partia Pracy Clementa Attleego, bo Churchill nie zrozumiał, że masa poborowych z klasy robotniczej ma swoje aspiracje i chce powszechnej i darmowej edukacji oraz służby zdrowia. Patrząc na nasz grunt, to przy wychodzeniu z traumy kryzysu gospodarczego przegrała PO, bo dość że nie zauważyła wzrostu aspiracji Polaków, to jeszcze podniosła wiek emerytalny”.

— WYCHODZENIE Z TRAUMY PANDEMII DLA PIS TRUDNIEJSZE NIŻ SAMA PANDEMIA, JEŚLI PIS CHCE PRZETRWAĆ, MUSI SIĘ SZYKOWAĆ NA NAJWAŻNIEJSZY CZAS: WIOSNĘ/LATO 2021 – KONKLUZJA ROZMOWY GĄDKA Z CHWEDORUKIEM: “Dla PiS wychodzenie z traumy pandemii będzie trudniejszy niż sama pandemia. Jeśli PiS chce przetrwać, to musi się szykować na najważniejszy czas: wiosnę-lato 2021 r.”
https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,26528735,prof-chwedoruk-najwazniejsze-juz-sie-stalo-a-na-ulicach-widzimy.html

— BEZ FINEZJI ANI TRAFIAJĄCEJ CELU ZŁOŚLIWOŚCI – KACZYŃSKI JAK GOMUŁKA NIE JAK PIŁSUDSKI – ZUZANNA DĄBROWSKA W RZ: “Zdenerwowany, blady, bez maseczki, bez finezji ani nawet trafiającej celu złośliwości – Jarosław Kaczyński przemawiał w środę do opozycji nie jak strofujący przeciwników mocnymi słowami Józef Piłsudski, tylko jak tracący grunt pod nogami po Marcu ’68 Władysław Gomułka”.
https://www.rp.pl/Polityka/311199878-Zuzanna-Dabrowska-Powtorka-z-historii-ukarac-prowodyrow.html

— POLSKA STAJE SIĘ WSCHODNIĄ SATRAPIĄ, W KTÓREJ PAŃSTWOWY APARAT PRZYMUSU JEST APARATEM PARTII RZĄDZĄCEJ – STANOWISKO GW na jedynce Gazety: “W państwie tym prezes tej partii ma status dyktatora. Władza ta traci mandat, ale Polska nie ma czasu. Nie może czekać trzy lata na nowe wybory. Cała opozycja musi stanąć ramię w ramię ze społeczeństwem obywatelskim, by zapobiec polexitowi”.

— NIE MAMY CZASU CZEKAĆ – GW WZYWA OPOZYCJĘ: “Nie mamy czasu czekać trzy lata na wybory, które może się nie odbędą albo zostaną sfałszowane. Już dziś opozycja musi pomóc w zorganizowaniu powszechnego ruchu obywatelskiego sprzeciwu i nieposłuszeństwa. Obywatele odpowiedzą na wezwanie, jeśli będą wiedzieli, że jest plan strategiczny i sprawne przywództwo”.
https://wyborcza.pl/7,75968,26529372,nie-pozwolmy-wyrwac-polski-z-unii-europejskiej.html

— PRZYPUSZCZAM, ŻE KACZYŃSKI Z MORAWIECKIM NIE CHCĄ WYPROWADZIĆ POLSKI Z UE, ALE TO NIE ONI O TYM ZDECYDUJĄ, CO NIE ZWALNIA ICH Z ODPOWIEDZIALNOŚCI – MICHAŁ SUTOWSKI W KRYTYCE: “Czy przemówienie sejmowe premiera to sygnał do polexitu? Raczej nie, to tylko symptom choroby, która toczy polskie państwo w ostatnich miesiącach, a która do polexitu może doprowadzić. Jak niemal wszystko w naszym nieszczęsnym kraju, bez wielkiego huku, za to z mnóstwem skomlenia i smrodem powolnego gnicia. Przypuszczam, że Kaczyński z Morawieckim nie chcą wyprowadzić Polski z Unii Europejskiej. Niestety, to nie do końca oni o tym zdecydują, co oczywiście nie zwalnia ich od odpowiedzialności”.

— JĘZYK SUWERENNOŚCI GDY WSZYSTKO SIĘ SYPIE TO OSTATNIA NADZIEJA NA SKUPIENIE ELEKTORATU POD NACJONALISTYCZNYM SZTANDAREM – DALEJ SUTOWSKI: “W wielkim skrócie: Kaczyńskiemu sypie się obóz władzy (przez „piątkę dla zwierząt” i rosnącą asertywność ziobrystów), rządowi załamuje się poparcie wskutek fatalnej polityki pandemicznej i haniebnego orzeczenia w sprawie aborcji, zaś Morawiecki chwieje się jako premier, bo w PiS nie lubi go nikt. Próba konsolidacji władzy i odzyskania społeczeństwa jest w tym kontekście oczywista. Tyle że szabel i respiratorów brak, zostały więc gaz, policyjne pałki i wreszcie unijne weto wobec powiązania wypłaty środków z przestrzeganiem praworządności. A zatem: język obrony suwerenności jako ostatnia nadzieja na skupienie choć części elektoratu pod nacjonalistycznym sztandarem. Niezupełnie bezpodstawna, dodajmy, bo wyborcy prawicy weto silnie wspierają”.

— MORAWIECKI WALCZĄC O SCHEDĘ WPYCHA POLSKĘ NA RÓWNIĘ POCHYŁĄ – DALEJ SUTOWSKI: „Polska pogrążona w zapaści, wyizolowana w Europie, pozbawiona europejskich środków, to kraj w sam raz do rządzenia dla Ziobry, choć pewnie nie dziś i nie za dwa miesiące. Walcząc o utrzymanie stołka i choćby cienia nadziei na schedę po Kaczyńskim, Morawiecki wpycha więc Polskę na równię pochyłą. W stronę prawdziwych peryferii, gdzie wyzyskowi pracowników i dyktatowi możnych nie towarzyszą ani modernizacyjne fundusze, ani tym bardziej gorset liberalnych praw obywatelskich, powściągających najgorsze ekscesy władzy”.
https://krytykapolityczna.pl/kraj/walczac-o-utrzymanie-stolka-morawiecki-wpycha-polske-na-rownie-pochyla-komentarz-michala-sutowskiego/

— UE TO NIE ZSRR, WIĘC POLSKA BEZ KOMPLEKSÓW POWINNA UCZESTNICZYĆ W JEJ REFORMOWANIU, ALE NA RAZIE I RZĄD I OPOZYCJA SĄ REAKTYWNI WOBEC UNIJNYCH INSTYTUCJI – MICHAŁ MATLAK W KULTURZE LIBERALNEJ: “Nie mam wątpliwości, że powinniśmy przemyśleć polską wizję Europy i Unii. Na razie zarówno opozycja, jak i rząd są w większości reaktywni w stosunku do decyzji unijnych instytucji. Unia to nie Związek Radziecki, więc Polska bez kompleksów powinna uczestniczyć w jej reformowaniu. Powinniśmy kształtować UE zarówno w wymiarze gospodarczym, jak i tym związanym z bezpieczeństwem”.

— ZIOBRO WYROŚNIE NA PLAYMAKERA – DALEJ SUTOWSKI: „Ale nawet weto dla unijnego budżetu może Kaczyńskiemu z Morawieckim nie pomóc. Bo choć Zjednoczona Prawica zajedzie w ten sposób Konfederację od prawej strony, to w samym obozie władzy na playmakera wyrośnie Zbigniew Ziobro. Dla premiera to sytuacja lose-lose. Jeśli Morawiecki ulegnie presji dwudziestu kilku państw, po raz kolejny okaże słabość i da ministrowi sprawiedliwości świetne paliwo do dalszych ataków. Jeśli zaś postawi sprawę na ostrzu noża, sprowokuje proces odpychania Polski od unijnego koryta, pardon, covidowego funduszu. Tacy np. Holendrzy już czekają w blokach − z procedurą wzmocnionej współpracy w rękawie. A Polska pogrążona w zapaści, wyizolowana w Europie, pozbawiona europejskich środków, to kraj w sam raz do rządzenia dla Ziobry, choć pewnie nie dziś i nie za dwa miesiące”.
https://krytykapolityczna.pl/kraj/walczac-o-utrzymanie-stolka-morawiecki-wpycha-polske-na-rownie-pochyla-komentarz-michala-sutowskiego/

— ALBO UNIA I NIEPODLEGŁOŚĆ ALBO SAMOTNOŚĆ I UNICESTWIENIE – DALEJ MATLAK: “W czasie rosnącego izolacjonizmu USA (oby Biden ten trend odwrócił, ale to mniej niż pewne) Unia to najlepszy gwarant polskiej niepodległości. Alan Milward napisał w latach 90. świetną książkę, która oddaje sens integracji europejskiej „The European Rescue of the Nation-State” [Europejski ratunek dla państwa narodowego]. Jego teza jest następująca: integracja europejska zapewniła państwom europejskim przetrwanie po ich zrównaniu z ziemią przez II wojnę światową. Dziś znowu jesteśmy w podobnej sytuacji – albo Unia i niepodległość, albo samotność i unicestwienie”.
https://kulturaliberalna.pl/2020/11/19/michal-matlak-komentarz-weto-budzet-unia-pis-rzad-morawiecki/

— JACEK KARNOWSKI O TYM, ŻE ESKALACJA STRAJKU KOBIET NIE JEST PRZYPADKOWĄ KOINCYDENCJĄ WZ Z SYTUACJĄ W BRUKSELI: “Fakt, że kadrówka tzw. Strajku Kobiet ponownie uderzyła właśnie teraz, daje wiele do myślenia. Czy sprzężenie tego ataku z batalią w Brukseli jest przypadkowe? Kto chce, niech wierzy. Ja nie wierzę. Swoją drogą, tzw. Strajk Kobiet coraz bardziej otwarcie pokazuje swoją prawdziwą twarz. To ludzie, którzy zdają się być wręcz szkoleni w działaniu wulgarnym, brutalnym, agresywnym. To w istocie coś w rodzaju Antify – organizacji, która np. w Stanach Zjednoczonych po prostu zastrasza zwykłych obywateli. Do tego dochodzą parlamentarzyści, którzy pozorując wykonywanie obowiązków poselskich, w rzeczywistości dążą do sparaliżowania działań policji. Świadomie rozszczelniają kordony, świadomie wprowadzają chaos. Państwo polskie ma zostać rozbrojone, ma być bezbronne wobec motłochu. Ma oddać swoje uprawnienia ulicy. Rewolucyjnej ulicy. Moment jest trudny. Moment jest krytyczny. Ale wyjdziemy z tego, choć pod jednym warunkiem: jeśli wszyscy zrozumiemy powagę sytuacji, i będziemy w stanie rozdzielić sprawy nieważne od spraw zasadniczych”.
https://wpolityce.pl/polityka/527262-kadrowka-tzw-strajku-kobiet-nie-przypadkiem-uderzyla-teraz

— WŁADZA OBARCZA STRAJKI KOBIET JAK KOMUNIŚCI SOLIDARNOŚĆ ZA PUSTE PÓŁKI – EWA SIEDLECKA: “Strajk Kobiet rozlewa się po Polsce, obejmując różne grupy społeczne krytyczne wobec rządu: lekarzy, przedsiębiorców, nauczycieli, rolników. A także sędziów i tych, którzy od pięciu lat stają w obronie niezależności i praworządności. Staje się czymś w rodzaju „Solidarności”, która ze związku zawodowego ewoluowała w ruch społecznego sprzeciwu. Nawet skanduje: „Solidarność naszą bronią”. Więc władza usiłuje go skompromitować i zyskać pretekst do nadzwyczajnych działań. A także obarczyć odpowiedzialnością za kryzys walki z pandemią. Tak jak puste półki w sklepach na początku lat 80. były winą „Solidarności”, tak zapaść pomocy medycznej ma być winą demonstrantów, którzy rozsiewają wirusa i biją się z policją”.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1979610,1,palki-gaz-i-tajniacy-wladza-wdraza-wariant-bialoruski.read?src=mt

— POSŁANKA BIEJAT OPOWIADA PAULINIE JANUSZEWSKIEJ W KRYTYCE O SYTUACJI Z KOBIETĄ KTÓRA Z DZIECKIEM PRZYPADKOWO ZNALAZŁA SIĘ W KOTLE POLICYJNYM PODCZAS DEMONSTRACJI:  “– Byłam świadkinią sytuacji, kiedy posłanka Marcelina Zawisza próbowała bezskutecznie przekonać policję stojącą w kordonie przy ul. Świętokrzyskiej, żeby przepuszczono matkę z dzieckiem, która na pl. Powstańców Warszawy znalazła się przez przypadek – wspomina Magdalena Biejat. – Sama również starałam się przekonać policjantów do odblokowania ulic, ale mi odmówiono. To sytuacja nie do zaakceptowania przede wszystkim dlatego, że nie możemy wykonywać swojego mandatu, który polega na kontrolowaniu działania władz i służb publicznych, do których należy policja. Ja, moje koleżanki oraz koledzy byliśmy na demonstracji właśnie w takim charakterze – podkreśla”.
https://krytykapolityczna.pl/kraj/magdalena-biejat-gaz-poslanka-demonstracja-prawa-kobiet/

— WITOLD GADOMSKI O POLSCE Z NAJWYŻSZĄ INFLACJĄ W UE – piszw w GW: “Od kilku miesięcy Polska zajmuje pierwsze miejsce w Unii Europejskiej pod względem inflacji. W październiku według GUS wyniosła 3,1 proc., zaś stosując metodologię Eurostatu, 3,8 proc. – Inflacja jest teraz ostatnim problemem, mamy groźbę deflacji – przepowiadał w kwietniu prezes NBP Adam Glapiński. Wychodząc z takiego założenia – jak się okazało błędnego – nasz bank centralny zaczął naśladować duże banki centralne, takie jak EBC czy Rezerwa Federalna USA, i w marcu rozpoczął skup rządowych obligacji.

— MIELIŚMY NAJWYŻSZY W UE IMPULS STYMULACYJNY ZA CO PŁACIMY PODATKIEM INFLACYJNYM – DALEJ GADOMSKI: :Także w pierwszym kwartale, w czasie gdy Europa jeszcze nie odczuwała skutków pandemii, deficyt sektora rządowego i samorządowego Polski był jednym z najwyższych w Unii Europejskiej i wyniósł 4,0 proc. PKB, gdy średnio w Unii 1,8 proc. Sukces, jakim był relatywnie niski spadek PKB w Polsce, wynikał zatem z największego w całej Unii impulsu stymulacyjnego, który sztucznie pobudził popyt i podniósł ceny”.
https://wyborcza.pl/7,155290,26527279,w-polsce-straszy-inflacja-jestesmy-na-czele-ue.html

— URODZINY: Jadwiga Rotnicka, Jacek Merkel, Jolanta Pieńkowska.