— DWORCZYK O MASECZKACH W USTAWIE, KUKIZ O SKROMNOŚCI GIERTYCHA – 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2020/10/16/

— RZECZPOSPOLITA O NATURZE ZARZUTÓW WOBEC GIERTYCHA – ŚLEDZTWO OD 2017, EFEKT WIELOMIESIĘCZNYCH ANALIZ FINANSOWYCH –  GRAŻYNA ZAWADKA I IZABELA KACPRZAK W RZ: “Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że część zarzutów dotyczy skupowania przez zarząd Polnordu po zawyżonych cenach działek w Wielkopolsce pod budowę osiedli, jednak największą kwotę rzekomo wyprowadzonych ze spółki środków poprzez weksle – 70 mln zł – dotyczy inwestycji w warszawskim Wilanowie. – Śledztwo jest prowadzone od 2017 r. w wyniku m.in. audytu w spółce. Dowody przestępstwa to efekt wielomiesięcznych analiz finansowych prowadzonych przez CBA – mówi nam nasze źródło. Z raportów giełdowych wynika, że firma generowała w tamtym czasie wysokie zyski – w przeciwieństwie do innych spółek należących do trójmiejskiego biznesmena Ryszarda K. Roman Giertych był jego etatowym doradcą. Miał kierować obsługą transakcji, które uznaliśmy za noszące znamiona transferowania środków do innych firm, w tym za granicę – mówi nasz rozmówca”.

— NA NIEOBECNOŚCI GIERTYCHA NA ROZPRAWIE ARESZTOWEJ CZARNECKIEGO STRACI… PROKURATURA – DALEJ ZAWADKA I  KACPRZAK W RZ: “Na nieobecności mec. Giertycha na rozprawie aresztowej Czarneckiego straci prokuratura, a zyska klient Giertycha, czyli Czarnecki, bo nie zostanie za nim wydany list gończy. Teraz, kiedy nie będzie jednego z obrońców (drugi to mec. Dubois), posiedzenie sądu może zostać odroczone, a decyzja o tym, czy aresztować Czarneckiego, odsunie się w czasie. – Nic nie wiedzieliśmy o działaniach na zlecenie poznańskiej prokuratury – słyszymy w stołecznej prokuraturze”.
https://www.rp.pl/Sluzby-mundurowe/201019541-Zatrzymanie-Giertycha-Wielkie-przestepstwo-czy-polityczna-awantura.html

— JAN ŚPIEWAK O SPRAWIE GIERTYCHA I REAKCJI “ELIT: “Roman Giertych był znany z tego, że ostro gra. Nie bał się ferować wyroków i oskarżać ludzi. 13 lat temu mówił o wstrętnych pederastach, przyjaźnił się z Tadeuszem Rydzykiem a 7 lat temu chciał kupić prawa do niewydanej biografii Kulczyka, żeby wymusić na nim pieniądze za jej ukrycie przed opinia publiczna. Kontrowersyjny adwokat znalazł poparcie najważniejszych ludzi w Platformie: stał się m.in. osobistym pełnomocnikiem rodziny Tuska. W mojej sprawie zdobył dostęp do utajnionych postanowieniem sądu akt i uznał, że za ujawnienie roli córki ministra Ćwiąkalskiego powinienem sprzątać przez rok ulice. Wczoraj Giertycha zatrzymano zgodnie z postanowieniem prokuratury. Agenci w obecności przedstawicieli Okręgowej Rady Adwokackiej przeszukali jego dom. Gdy Giertych zasłabł natychmiast przyjechała po niego karetka. Wszystko odbyło się z zasadami sztuki prawniczej i państwa prawa. Zarzuty maja dotyczyć prania pieniędzy i wyprowadzania kasy ze spółek Ryszarda Krauzego, który był przyjacielem Lecha Kaczyńskiego. Giertych miał pomoc mu wyprać dziesiątki milionów złotych.
Natychmiast podniosły się głosy, ze to więzień polityczny, ze to zemsta za działania wymierzone w rząd PiSu. Na razie nie ma cienia dowodu na to.
Owszem państwo polskie i jego instytucje są skrajnie upolitycznione i zawłaszczone przez rządząca partie. Owszem PiS czesto pokazuje sile wobec słabych (szczególnie gdy są to przedstawiciele społeczności LGBT), ale bardzo rzadko wobec silnych. Na samych moich kwitach i zawiadomieniach, które przekazałem można wyprowadzić wiele osób w kajdankach z warszawskiego ratusza. W tych sprawach nic się niestety nie dzieje.
Reakcje części opozycji są nieprawdopodobne. Pokazują, ze nie ma już państwa. Są plemiona i liderzy tych plemion. Polska inteligencja jak wielokrotnie pisałem jest klasa pasożytnicza, która utrzymuje swoją władze w kraju dzięki mediom i kapitałowi symbolicznemu. W Polsce największy złodziej dostanie ochronę jednego plemienia, bo powiedział, że Kaczor to debil a drugi powiedział, że Tusk to złodziej”.
https://www.facebook.com/705826532/posts/10157356818836533/?extid=0&d=n

— NIE MA LUDZI BEZKARNYCH NIEZALEŻNIE OD POZYCJI, WPŁYWÓW I POWIĄZAŃ – TOMASZ SAKIEWICZ: “Nie chodzi o to, by teraz zapełnić więzienia, chodzi o elementarną sprawiedliwość. Jak również o to, by pokazać Polakom, że nie ma ludzi bezkarnych i wszyscy, którzy popełniają przestępstwa, niezależnie od pozycji, wpływów i powiązań, będą musieli za nie kiedyś odpowiedzieć”.
https://niezalezna.pl/358004-ruszyl-program-cela-plus

— TRZEBA ZROBIĆ WSZYSTKO, BY SZKOŁY PRACOWAŁY – JACEK KARNOWSKI: “Rząd właściwie mówi już całkiem otwarcie, że walczy nie tyle o przepędzenie wirusa z kraju – nigdzie to się nie udało – co o zapewnienie przepustowości służbie zdrowia przy jednoczesnej trosce o gospodarkę. To w oczywisty sposób jedyna możliwa dziś strategia, uwzględniająca wiedzę medyczną i potrzeby oraz nastroje społeczne. Rząd na szczęście nie zamyka szkół podstawowych. Słusznie, ponieważ w tej sprawie o jednym trzeba pamiętać: szkół raz zamkniętych szybko nie otworzymy. Przy tym poziomie obaw społecznych rodzice nie wyślą dzieci, a i duża część nauczycieli odmówi pracy. Opozycja i jej media już zadbają, żeby nakręcić wokół tej sprawy histerię. Jeśli więc szkoły pracują, należy zrobić wszystko, co możliwe, by pracowały dalej. Tym bardziej, że to zamknięcie placówek edukacyjnych, zwłaszcza podstawowych, decyduje o tym, czy mamy faktyczny lockdown, czy też nie. Jeśli dzieci nie chodzą do szkół, duża część ludzi dorosłych albo nie może pracować, albo pracuje w stopniu ograniczonym”.
https://wpolityce.pl/polityka/522205-pamietajmy-szkol-raz-zamknietych-szybko-nie-otworzymy

— NEGACJONIZM BIERZE SIĘ NIE Z BIEDY I BRAKU WYKSZTAŁCENIA, TYLKO Z BEZRADNOŚCI I BRAKU POCZUCIA KONTROLI – ADAM LESZCZYŃSKI W KRYTYCE POLITYCZNEJ: “:Dwadzieścia lat temu Afrykanie umierali na AIDS, a Europejczycy stukali się w czoło, słysząc o afrykańskich teoriach spiskowych na temat epidemii. Dziś Europejczycy tłumnie wierzą w najgłupsze fantazje na temat koronawirusa. Negacjonizm bierze się nie z biedy czy braku wykształcenia, ale z bezradności i braku poczucia kontroli. Negacjonizm ewidentnie ma znacznie głębsze korzenie. Podejrzewam, że w istocie stanowi reakcję na poczucie bezradności. Nagle pojawia się niewidzialny wirus, który wywraca dotychczasowe życie do góry nogami. Nie ma wojny, nie ma najazdu Obcych, domy i fabryki stoją, jak stały, ale miliony ludzi tracą pracę, a życie wielu innych zmienia się nie do poznania. W obliczu tego kataklizmu człowiek może czuć się bezradny. Negacjonizm jest więc próbą odzyskania poczucia kontroli w świecie, który się jej nie poddaje. Jakoś to nawet rozumiem: nie każdy łatwo znosi bezradność”.
https://krytykapolityczna.pl/swiat/leszczynski-dlaczego-tak-wielu-ludzi-wierzy-w-koronabzdury/

— WĄTPLIWE, BY PIS STRACIŁ WYBORCZE POPARCIE NA WSI – WIKTOR ŚWIETLIK W WP: “Protesty rolnicze przechodziła każda ekipa rządząca i wątpliwe, by PiS stracił poparcie wyborcze tej grupy społecznej. Chyba, że bardzo się postara”.

— POLACY KOCHAJĄ ZWIERZĘTA, MAMY ICH NAJWIĘCEJ W EUROPIE – DALEJ ŚWIETLIK: “Medialnie najgłośniejszy biznes „norkowy”, który stał się symbolem konfliktu PiS z częścią producentów rolnych jest faktycznie malutką kropelką w morzu polskiej produkcji rolnej. Aż takiej roli nie odgrywa w niej także ubój rytualny, choć nie jest on z kolei już aż tak nieistotny, jak twierdzą zwolennicy całkowitej likwidacji tej – nie da się ukryć, że okrutnej – formy zabijania zwierząt na mięso. Pozostają inne kwestie, jak choćby sprawa psów łańcuchowych, których los budzi powszechne społeczne politowanie. Bo Polacy generalnie kochają zwierzęta. W polskich gospodarstwach domowych trzymanych jest około 15 milionów psów i kotów, co czyni nas, proporcjonalnie, europejskim liderem. Błyskawicznie rośnie też wartość branży weterynaryjnej, a złośliwi od lat mawiają, często nie bez racji, że Polacy na kurację czworonoga są w stanie wydać więcej niż na rehabilitację dziadków”.

— WĄTPLIWE, BY WIEŚ NA TRWALE POKŁÓCIŁA SIĘ Z PIS – DALEJ ŚWIETLIK: “A czy wieś trwale pokłóci się z PiS-em? Wątpliwe. Po pierwsze dlatego, że bardzo dużo mu zawdzięcza. Transfery społeczne, systemy dofinansowań wdrażane przez ekipę Morawieckiego, wsparcie dla OSP, świetlic, kół gospodyń. W końcu, co nie bez znaczenia, bliższy system wartości (w przypadku wielu polityków raczej deklarowany niż reprezentowany), opartych na tradycji, szacunku dla wspólnoty religijnej, rodziny. Równocześnie konflikt z wsią powinien być tym, czego władza powinna za wszelką cenę unikać. Samowystarczalność polskiej gospodarki okazała się bardzo ważna w okresie kryzysu covidowego. Wyśmiewane niegdyś małe i średnie gospodarstwa dominujące w Polsce, dziś na całym świecie traktowane są jako przyszłość. Wyspecjalizowani producenci wysokiej jakości żywności”.
https://www.wp.pl/?s=https://opinie.wp.pl/wiktor-swietlik-pis-i-wies-sa-na-siebie-skazane-opinia-6564230968015520a&src01=f1e45&c=336

— PARTIA BUDKI MIMO OGROMNYCH ZASOBÓW NIE PRZEDSTAWIŁA WYRAŹNEJ ALTERNATYWY DLA PIS ANI NIE WYKAZAŁA SIĘ UMIEJĘTNOŚCIĄ PRZEWIDYWANIA TRENDÓW – MICHAŁ KOLANKO W RZ: “KO dopiero co zakończyła wewnętrzne wybory, ale nikt nie ma złudzeń, że opozycja do Budki i Tomczyka nie zniknie przez najbliższe miesiące i lata. To właśnie w KO najmocniej uderzyła historia z podwyżkami dla parlamentarzystów, a mimo ogromnych zasobów partia Budki nadal nie przedstawiła wyraźnej alternatywny dla wizji PiS, ani nie wykazała się umiejętnością przewidywania ważnych w przyszłości trendów społeczno-politycznych”.

— LUDOWCY MÓWILI O MARSZU PO MIASTA, A WRACAJĄ PO ELEKTORAT POLSKI POWIATOWEJ, LEWICA NIE MA WŁASNEJ OPOWIEŚCI NA ŻADEN NOŚNY TEMAT – DALEJ KOLANKO: “ Przejęcie kontroli nad Senatem okazało się ważne w chwili kryzysu, ale Senat nie stał się przez to alternatywnym centrum władzy. KO skupia się bardziej na reagowaniu na działania PiS niż na tworzeniu faktów politycznych. Od 2015 r. było ich niewiele. Wybory parlamentarne uskrzydliły Polskie Stronnictwo Ludowe oraz Lewicę. Ludowcy mówili o marszu po elektorat miejski, Lewica po powrocie do Sejmu i wystąpieniu Adriana Zandberga w kontrze do exposé Morawieckiego miała imperialne plany. Rok później, po wyborach prezydenckich, ludowcy chcą wrócić po elektorat Polski powiatowej dzięki ustawie o ochronie zwierząt, a Lewica musi mierzyć się z tym, że nie ma własnej opowieści na żaden nośny temat. PiS oskrzydla w sprawach socjalnych, a inne partie czy ruch Hołowni – w sprawach ekologicznych, budowy wspólnoty i nie tylko”.
https://www.rp.pl/Polityka/201019545-Minal-rok-od-wyborow-12-miesiecy-wielkiej-niepewnosci.html

— URODZINY: Maciej Wąsik, Tomasz Cimoszewicz, Jerzy Kwieciński, Jarosław Katulski, Zbigniew Dziewulski.