— TERLECKI ZNIECIERPLIWIONY KOALICJANTAMI, KIERWIŃSKI O TYM, ŻE KLUB BĘDZIE ROZMAWIAŁ O SAMEJ PROCEDURZE WYBORU PRZEWODNICZĄCEGO, FOGIEL O TYM, ŻE POLSKA NIE MOŻE BYĆ TRAKTOWANA JAK WYCINEK ŚWIATA, GDZIE MOŻE DOCHODZIĆ DO RZECZY KOSZMARNYCH – 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2020/09/15/

— MAŁA, SCHYŁKOWA BRANŻA – PIOTR WÓJCIK W KRYTYCE POLITYCZNEJ: “Patrząc z perspektywy całego kraju, likwidacja branży futerkowej będzie wręcz niezauważalna – jej wpływ na bilans handlowy, rynek pracy oraz finanse publiczne jest śladowy i z każdym rokiem będzie mniejszy”.

— NIKT IM NIE KAZAŁ INWESTOWAĆ W TAK WĄTPLIWY ETYCZNIE BIZNES – DALEJ WÓJCIK: “Nie można wszak zapominać o kluczowej kwestii, czyli aspekcie moralnym omawianego przedsięwzięcia. Nikt nie kazał przedsiębiorcom futerkowym inwestować w tak wątpliwy etycznie proceder. Nie mówimy o hodowli zwierząt udomowionych na potrzeby produkcji żywności, tylko trzymaniu w klatkach dzikich zwierząt po to, żeby garstka bogatych kobiet i mężczyzn mogła spełnić swoje wybujałe ambicje konsumpcyjne. Dlatego też porównywanie hodowli norek do hodowli świń jest nietrafione. Z powodu różnych względów – ekonomicznych, społecznych itd. – trudno sobie wyobrazić likwidację z dnia na dzień produkcji drobiu albo wieprzowiny w Polsce. Likwidacja ferm norek jest za to jak najbardziej możliwa, a nawet będzie niespecjalnie odczuwalna ekonomicznie”.

— NIEWIELE NAS TO WSZYSTKICH BĘDZIE KOSZTOWAŁO – DALEJ WÓJCIK: “Skoro w tym momencie możemy zrobić dla zwierząt chociaż tyle, to nie ma co się nad tym zastanawiać. Prawica często opowiada o wartościach i przestrzeganiu standardów moralnych. No więc właśnie teraz mamy okazję nieco je w naszym kraju podwyższyć. Będzie nas to kosztować naprawdę niewiele. Mały krok dla Polek i Polaków, a duży dla norek i lisów”.
https://krytykapolityczna.pl/kraj/branza-futerkowa-promil-gospodarki-wojcik/

— BYŁO TO MIEJSCE  Z KTÓREGO DOBIEGAŁO PRZERAŻAJĄCE WYCIE I BIŁO PRZERAŹLIWE CIERPIENIE – JACEK KARNOWSKI: Teraz, pozwolą państwo, osobiste wspomnienie. Otóż z branżą futerkową zetknąłem się osobiście tylko raz, w latach 80., a więc będąc dzieckiem, uczniem szkoły podstawowej. Otóż kilka kilometrów od miejscowości, w której się wychowywałem, była ferma lisów. Otoczona tak wysokim płotem, że niczego nie można było zobaczyć. Ale jednocześnie niemożliwa do przeoczenia. Bo było to miejsce, z którego stale dobiegało przerażające wycie zwierząt, i lisów, i psów, pilnujących posesji. Było to miejsce, z którego aż biło przeraźliwe cierpienie. Miejsce, które chciało się jak najszybciej minąć, od którego chciało się uciec”.

— NIGDY W HISTORII NIE BYŁO TAK, ŻE MOŻNA ZARABIAĆ NA WSZYSTKIM – DALEJ JACEK KARNOWSKI: “Z drugiej pewne racje gospodarcze. Piszę pewne, ponieważ obraz jest dość zamazany, niejasny, podkręcony PR-em. Na pewno nie jest to branża, która decyduje o sile polskiego rolnictwa. To są jednak promile ogólnej produkcji. Z pewnością też dla wielu osób kontrowersyjne jest samo zakazywanie działalności gospodarczej w dochodowej dziedzinie, ale tu warto podkreślić, że nigdy w historii nie było tak, że można było zarabiać na wszystkim. Są dziedziny, które nawet libertarianie uznaliby za niegodne, za haniebne”.
https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/517587-dobrze-pamietam-swoj-pierwszy-kontakt-z-branza-futerkowa

— ZWYCIĘSTWO ANDRZEJA DUDY BYŁO POŻEGNANIEM Z TĘPYM ANTYPISEM – MICHAŁ KARNOWSKI: “Można zaryzykować tezę, że zwycięstwo Andrzeja Dudy zamknęło pewien etap, było odrzuceniem tej wulgarnej wojny polsko-polskiej zaproponowanej przez Donalda Tuska po 2005 roku, było pożegnaniem z tępym „antypisem” jako odpowiedzią na wszystkie wątpliwości. Ciekawe, jak chłodno przyjęto ponowioną ostatnio przez Tuska propozycję „codziennego skakania PiS do gardła” przez PO”.

— UŻYWA SIĘ SPRAWY OCHRONY ZWIERZĄT I RZEKOMĄ MIĘKKOŚĆ IDEOWĄ, HODOWCY PRZYPOMINAJĄ UKRAIŃSKICH OLIGARCHÓW KUPUJĄCYCH MEDIA – Dalej Karnowski: “Tematów takich jest sporo (jak zarzuty o rzekomą miękkość ideową – najgłośniej artykułowaną przez pupilów TVN), a ostatnio na plan pierwszy wysuwa się projekt ustawy o ochronie zwierząt. Przestawia się tutaj nieprawdziwe dane o rzekomo kluczowej dla polskiej gospodarki roli farm zwierząt futerkowych, przerysowuje się możliwe skutki, pomija milczeniem iż sami hodowcy przypominają ukraińskich oligarchów próbujących za pomocą kupionych mediów uzyskać wpływ na opinię publiczną. Nie twierdzę, że o skutkach ustawy, jej poszczególnych zapisach rozmawiać nie można – ale skrajnie emocjonalny sposób podejścia nie jest rzetelny. Sama zaś idea zwiększenia ochrony zwierząt w Polsce – w pełni zgodna z chrześcijańską i polską wrażliwością. Warto o tym wszystkim pamiętać, bo prowokacje i kłamstwa będą w najbliższych miesiącach na porządku dziennym.
https://wpolityce.pl/polityka/517599-rozbicie-zjednoczonej-prawicy-to-dzis-jedyna-szansa-opozycji

— TRZECIA KADENCJA 2023? – MICHAŁ KOLANKO W RZ O PLANACH WEJŚCIA Z RZĄDOWYMI PROGRAMAMI NA TEREN PÓŁNOCNO-ZACHODNIEJ POLSKI: “PiS powoli zaczyna szkicować plan wygrania tych wyborów. Jednym z projektów, które mają nie tylko znaczenie rozwojowe, ale też polityczne, jest zapowiedziany w ubiegłą niedzielę program wsparcia dla terenów byłych PGR. O tym projekcie mówił premier Mateusz Morawiecki w miejscowości Bralin (woj. wielkopolskie). Program ma ruszyć jeszcze w tym roku. Ani miejsce, ani czas ogłoszenia nie są przypadkowe. Jak wynika z naszych rozmów, w ten sposób PiS chce podjąć próbę wzmocnienia związku elektoratu z partią w ważnym strategicznie regionie. Partia Kaczyńskiego chce też mocniej wejść na teren północno- zachodniej Polski z ważnymi rządowymi programami. Tam szczególnie w kolejnych kampaniach w latach 2018– 2020 do wyborów chodzili i głosowali na PiS nowi ludzie – wynika z szacunków obozu rządzącego. Wcześniej były to regiony, gdzie wyraźnie dominowała opozycja. Jak słyszymy, nie jest to jedyny tego typu projekt, który będzie prezentowany w perspektywie 2023 r. i walki PiS o trzecią kadencję”.
https://www.rp.pl/Prawo-i-Sprawiedliwosc/309149914-Trzecia-kadencja-PiS-juz-planuje-jak-wygrac-kolejne-wybory.html

— SŁUSZNIE LEWICA KRYTYKUJE TYCH, KTÓRZY PONIŻAJĄ BIORCÓW 500+, NIEKTÓRZY Z TYCH LIBERAŁÓW OCIERAJĄ SIĘ O HIPOKRYZJĘ, GO GDY PO OGRANICZAŁA PRZYWILEJ 50% KOSZTÓW UZYSKANIA PRZYCHODÓW, GŁOŚNO WOŁALI, ŻE NA PO JUŻ NIE ZAGŁOSUJĄ, CZYLI WIĄZALI WYBÓR Z WŁASNYM INTERESEM – DOMINIKA WIELOWIEYSKA W GW: “Słusznie lewica krytykuje (niezbyt mądrych, moim zdaniem) liberałów, którzy poniżają biorców 500+ i mówią, że ci sprzedali swój wyborczy głos za gotówkę. Niektórzy z tych liberałów ocierają się o hipokryzję, bo gdy PO ograniczyła przywilej 50 proc. kosztów uzyskania przychodów, głośno wołali, że już nigdy na PO nie zagłosują. Tak więc swój polityczny wybór ściśle wiązali z własnym ekonomicznym interesem. Tu jestem więc po stronie lewicy, która nakazuje empatię i szacunek wobec tych wyborców PiS, którym podoba się 500+”.

— TAKI JEST SKUTEK, KIEDY MARGOT STAJE SIĘ TWARZĄ RUCHU NA RZECZ PRAW LGBT – DALEJ WIELOWIEYSKA: “To przeciętny wyborca PiS, i nie tylko PiS, zestawia sobie te informacje i myśli tak: to oni w takim układzie chcą adoptować dzieci? I staje się gorącym żołnierzem wojny kulturowej Zbigniewa Ziobry – jak napisała Agnieszka Bielik-Robson. Taki jest realny skutek tego, że Margot staje się twarzą całego ruchu na rzecz praw LGBT”.

— POLACY WYBIORĄ POSŁÓW KTÓRZY ZAGŁOSUJĄ ZA ZWIĄZKAMI PARTNERSKIMI JEŚLI UDA SIĘ ZDEMOBILIZOWAĆ NAJBARDZIEJ HOMOFOBICZNE ŚRODOWISKA KTÓRYM PATRONUJE ZIOBRO – KONKLUZJA WIELOWIEYSKIEJ: “Jednocześnie nie ignoruję faktu, że nie da się uchwalić prawa, choćby o związkach partnerskich, jeśli Polacy nie wybiorą do Sejmu posłów, którzy będą gotowi zagłosować za taką ustawą. Polacy wybiorą takich posłów, jeśli przekonamy ich, jak ważne są prawa LGBT i jeśli zdemobilizujemy najbardziej homofobiczne środowiska, którym Ziobro patronuje. Tak to działa w wymiarze praktycznym w demokratycznym, nowoczesnym państwie”.
https://wyborcza.pl/7,75968,26297575,lewica-nie-ma-racji-elektoratu-pis-u-nie-da-sie-latwo-podzielic.html

— PRZYCIĄGNĘLIŚMY MŁODE POKOLENIE, POWINNIŚMY PRACOWAĆ W TRYBIE ZBLIŻONYM DO KAMPANII WYBORCZEJ – AGNIESZKA POMASKA W ROZMOWIE Z TOMASZEM SAWCZUKIEM W KULTURZE LIBERALNEJ: “Pracowałam przy różnych kampaniach wyborczych od 2001 roku i muszę powiedzieć, że chyba nigdy nie było takiej sytuacji, żeby nie wygrać wyborów, a mieć poczucie, że w jakimś sensie się wygrało. Nasz kandydat nie został prezydentem, ale w ludziach wyzwoliła się pozytywna energia. Wokół Rafała Trzaskowskiego zgromadziło się mnóstwo ludzi, którzy wcześniej nie angażowali się politycznie, zwłaszcza ludzi młodych. To było największe pozytywne zaskoczenie. Pozytywną i aktywną kampanią przyciągnęliśmy młode pokolenie. To jest też na pewno lekcja dla Koalicji Obywatelskiej, że partie polityczne, w tym Platforma, powinny funkcjonować na zasadach zbliżonych do kampanii wyborczej”.

— PRZYGOTOWAĆ SIĘ NIE TYLKO DO KAMPANII ZA 3 LATA ALE TEŻ DO RZĄDZENIA – DALEJ POMASKA: “Należy także rozbudować think tank Platformy i całe zaplecze eksperckie. Wzmocnienia wymaga formuła Klubów Obywatelskich, które były elementem działalności Platformy, jednak wychodziły na zewnątrz – na spotkania przychodzili nie tylko członkowie Platformy. Potrzebna jest także profesjonalizacja funkcjonowania partii. To jest to, na czym będziemy koncentrować się przez najbliższe tygodnie. Na końcu jest jasny cel. Przygotowanie się nie tylko do wyborów za trzy lata, ale także przygotowanie się do rządzenia. Taka jest rola każdej partii politycznej – żeby wygrać wybory i przede wszystkim mieć kadry, a także pomysł na to, jak rządzić”.

— SPORO OSÓB OCZEKUJE OD TRZASKOWSKIEGO ZAANGAŻOWANA – DALEJ POMASKA: “Zgadzam się z tym, że odnalezienie odpowiedniej formuły nie jest łatwe. Na końcu zawsze jest jednak odpowiedź na pytanie, czy ludzie chcą, żeby Rafał Trzaskowski był nadal aktywny także w tej krajowej polityce, żeby angażował młodych ludzi, często niepełnoletnich, którzy przychodzili na spotkania, tchnął w nich jakąś nadzieję, zainteresował ich polityką. Nie mam wątpliwości, że sporo osób tego od Rafała Trzaskowskiego oczekuje”.

— TRZASKOWSKI WYSZEDŁ POZA SZTYWNE RAMY POLITYKI – DALEJ POMASKA: “Ramy funkcjonowania Platformy wynikają także z ograniczeń, jakie mają partie polityczne. Partia może się zmieniać, nawet musi, ale zawsze będzie to ograniczone pewną formułą. Rafał Trzaskowski wyszedł poza sztywne ramy polityki. Widzę miejsce dla jego aktywności obok samej Platformy”.
https://kulturaliberalna.pl/2020/09/15/rafal-trzaskowski-wyszedl-poza-sztywne-ramy-polityki/

— KACZYŃSKI MYLI PRZYCZYNY ZE SKUTKAMI, W IRLANDII NIE KULTUROWA OFENSYWA LEWICY, TYLKO SPEKTAKULARNE SAMOBÓJSTWO KOŚCIOŁA – MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI W RZ: “Sęk w tym, że proponowane przez Prezesa rozwiązania osiągną efekt odwrotny do zamierzonego. Kaczyński myli bowiem przyczyny ze skutkami, mówiąc, że Irlandia z jeszcze do niedawna niezwykle katolickiego państwa stała się „pustynią katolicką z szalejącą ideologią LGBT” z powodu przegranej wojny kulturowej z lewicą. Irlandia tak szybko się zlaicyzowała nie dlatego, że nastąpiła w niej nie wiadomo skąd ofensywa kulturowej lewicy, ale dlatego, że doszło tam do spektakularnego samobójstwa Kościoła. Katolicyzmowi w Irlandii bardziej niż „ideologia LGBT” zaszkodziły szokujące skandale ujawniające masową skalę wykorzystywania seksualnego dzieci, nagminną przemoc w placówkach edukacyjnych, podwójne życie prominentnych duchownych itp.”.

— DZIAŁACZE PIS Z HISTORIĄ PRZEMOCOWĄ CZY SPEKTAKULARNY PONOWNY ŚLUB PREZESA TVP SIEJĄ WIĘKSZE ZGORSZENIE NIŻ PROWOKACJE ŚRODOWISKA LGBT – DALEJ SZUŁDRZYŃSKI: “Pytanie, czy na przykład większym zagrożeniem dla rodziny jest dziś „ideologia LGBT” czy też tempo życia, brak pomocy dla małżeństw w kryzysie lub wszechogarniająca hipokryzja PiS. Działacze partii z historią przemocową czy też spektakularny ponowny ślub prezesa TVP sieją znacznie większe zgorszenie wśród katolików niż kolejne prowokacje ze strony środowisk LGBT. Bo one pochodzą z wnętrza obozu nominalnie konserwatywnego. To samo dotyczy problemu pedofilii w Kościele. Ale Kaczyński zdaje się tego nie rozumieć i proponuje recepty, które sprawią, że Polska znajdzie się na drodze do turbolaicyzacji w wersji irlandzkiej. Dla tych, którym bliskie są wartości konserwatywne, to fatalna wiadomość”.
https://www.rp.pl/Komentarze/309149924-Szuldrzynski-Konserwatyzm-ktorego-nie-rozumie-Prezes.html

— IRLANDIA NIE ZOSTAŁA ZALANA FALĄ LGBT TYLKO SKANDALAMI PEDOFILSKIMI W KOŚCIELE – PAWEŁ WROŃSKI W GW: “Zapewne prezes wie, że Irlandia nie została „zalana falą LGBT”, ale tamtejszy Kościół popadł w kryzys z powodu skandali pedofilskich. Podobnie jak Kościoły w Stanach Zjednoczonych czy ostatnio w Chile. W Polsce nie ma tygodnia, aby społeczeństwo nie dowiadywało się o przykładach perfidnego i bestialskiego krzywdzenia dzieci obojga płci. Choćby ostatnio przypadek z Międzybrodzia Bialskiego, gdzie znany ksiądz uczynił z parafii harem. Co prezes Kaczyński ma na ten temat do powiedzenia?”
https://wyborcza.pl/7,75398,26298280,jaroslaw-polske-zbaw.html

— W OPĘTANEJ HOMOSEKSUALIZMEM IRLANDII RODZI SIĘ WIĘCEJ DZIECI NIŻ W POLSCE – MICHAŁ DANIELEWSKI W OKU NA KANWIE WYWODÓW KACZYŃSKIEGO: “W 2019 roku w opętanej homoseksualizmem Irlandii rodziło się aż 12,7 dziecka na 1000 mieszkańców, w heteroseksualnej Polsce – 9,5. Jeśli więc rację ma prezes Kaczyński, że związki partnerskie i równość małżeńska determinują rozwój kraju lub jego upadek, z danych wynika, że w Polsce powinniśmy je wprowadzić jak najszybciej”.
https://oko.press/kaczynski-straszy-irlandia-lgbt/

— W PRZECIWIEŃSTWIE DO WIELU KOLEGÓW UWAŻAM, ŻE PROBLEM KLIMATYCZNY NIE JEST WYMYŚLONY – ZDZISŁAW KRASNODĘBSKI W ROZMOWIE Z TOMASZEM SAWCZUKIEM W KULTURZE LIBERALNEJ: “Uwzględniam to oczywiście. W przeciwieństwie do wielu kolegów, uważam, że problem klimatyczny nie jest wymyślony. Są tacy, nawet w mojej frakcji, pochodzący z Zachodu, którzy uważają, że to wszystko to humbug. Odrzucają politykę klimatyczną w całości. Ja uważam, że musimy pamiętać, że Europa odpowiada za 8 procent światowych emisji. Pytanie jest następujące: jeżeli chcemy osiągnąć te cele, to jak mamy zachęcić do tego Indie, Chiny i rozwijającą się Afrykę? Mówi się, że wszyscy pójdą za naszym dobrym przykładem. Ja jestem w tej sprawie bardzo sceptyczny”.

— PO RZĄDACH PIS, BO W KAŻDEJ DEMOKRACJI KIEDYŚ NASTĘPUJE ZMIANA WŁADZY, POZOSTANIE ZMIANA FILOZOFII MYŚLENIA O SPOŁECZEŃSTWIE: “Jeśli chodzi o całościową logikę rządzenia, to myślę, że jeśli coś zostanie po rządach Prawa i Sprawiedliwości – coś trwałego, niezależnego od tego, kto aktualnie rządzi, bo w każdej demokracji następuje kiedyś zmiana władzy – będzie to zmiana sposobu myślenia o społeczeństwie. To nie jest tylko polityka socjalna i 500 plus. Za tym szła inna myśl o polityce w regionach oraz o spójności społeczeństwa”.

— MAMY W POLSCE RZĄDY KOALICYJNE, W CDU TEŻ PRZESUWAŁY SIĘ AKCENTY – DALEJ KRASNODĘBSKI: “Czasami zapominamy o tym, a obserwatorzy i politycy zagraniczni w ogóle pomijają tę okoliczność, że od 2015 roku mamy w Polsce rządy koalicyjne. Wszyscy wiemy, że istnieją duże różnice ideowe czy mentalne między partią Jarosława Gowina a Solidarną Polską. W samym Prawie i Sprawiedliwości także są różnice zdań, co jest zupełnie naturalne. W niemieckich partiach też były zawsze różne skrzydła. O CDU mówiono, że jest chrześcijańsko-demokratyczna, liberalna, ale też konserwatywna. Przesuwały się akcenty”.

— INICJATYWA OSTRZEJSZEJ WALKI PO STRONIE ŚRODOWISK LGBT – DALEJ KRASNODĘBSKI: “Nie wiem, czy to jest zaostrzenie. Ten wątek pojawiał się już w kampanii prezydenckiej Andrzeja Dudy. Prezydent był kiedyś związany ze Zbigniewem Ziobrą, ale należy teraz raczej do skrzydła koncyliacyjnego i modernizacyjnego. A jednocześnie, tak jak my wszyscy, jest konserwatystą. Inicjatywa w sprawie rozpoczęcia ostrzejszej walki jest po stronie środowisk LGBT. To są środowiska bardzo radykalne”.

— RADYKAŁOWIE Z CDU PRZEGRALI WALKĘ, SPOŁECZEŃSTWO SIĘ ZMIENIŁO, TO NIE JEST TAK, ŻE ZIOBRO ODKRYWA PROBLEM: “Spory kulturowe nie są niczym charakterystycznym dla Polski – może poza tym, że w wielu krajach środowiska tradycyjne i tradycjonalistyczne zostały po prostu pokonane. Mam wielu kolegów, założycieli AfD, którzy naprawdę nie byli żadnymi radykałami, nie zdradzali tendencji „faszystowskich”. Kiedyś byli po prostu prawym skrzydłem CDU, częścią niemieckiej elity politycznej. Oni przegrali swoją walkę, społeczeństwo się zmieniło. A u nas walka wciąż trwa. To nie jest tak, że Zbigniew Ziobro nagle odkrywa problem”.

— SZANUJĘ KOLEGÓW Z MINISTERSTWA SPRAWIEDLIWOŚCI, ALE RZECZYWIŚCIE NIE MAM WRAŻENIA, ŻEBY NASTĄPIŁA W SĄDOWNICTWIE POPRAWA JAKOŚCI – DALEJ KRASNODĘBSKI W ROZMOWIE Z SAWCZUKIEM: “Nie chodzi o to, żeby obecnych dyspozycyjnych, upolitycznionych, zideologizowanych sędziów zamienić na „naszych”. Chodzi o sprawność sądów i na tej podstawie będziemy oceniać tę reformę. Czy sprawność się w ostatnim czasie zwiększyła? Mam tutaj wątpliwości. (…) Szanuję kolegów z Ministerstwa Sprawiedliwości, ale rzeczywiście nie mam wrażenia, żeby nastąpiła w tej kwestii poprawa jakości. Choć być może to jest moja ignorancja”.

— CZY ZNA KTOŚ PRZYKŁAD WYROKU WYDANEGO W OSTATNICH LATACH Z DYSPOZYCJI POLITYCZNEJ – DALEJ KRASNODĘBSKI W KL: “Często podczas dyskusji z kolegami z zagranicy w tamtejszych mediach, zwłaszcza niemieckich, zadaję im tylko jedno pytanie: „Czy może pan podać przykład wyroku oburzającego, stronniczego, łamiącego w sposób ewidentny i karygodny prawa człowieka, który został wydany w ostatnich pięciu latach z dyspozycji politycznej?”. Panu też bym chciał zadać to pytanie”.

— PORÓWNYWANIE DO TURCJI I BIAŁORUSI POWINNO KAŻDEGO SKŁONIĆ DO PROTESTU, PRZECIEŻ ORZECZENIE WS BOŃKA TO PRZYKŁAD PRZECHYŁU W DRUGĄ STRONĘ – DALEJ KRASNODĘBSKI: “Myślę, że porównywanie Polski do Białorusi i do Turcji to jest to, co powinno każdego Polaka i patriotę, niezależnie od poglądów, skłonić do bardzo poważnego protestu. Takie rzeczy w Polsce się nie zdarzają. Ja mogę podać właśnie orzeczenie w sprawie Zbigniewa Bońka jako przykład przechyłu w drugą stronę. I takie przykłady też moglibyśmy mnożyć, kiedy sądy wydają kontrowersyjne rozstrzygnięcia”.

— JEŚLI TAK BĘDZIE TO BĘDĘ PROTESTOWAŁ RAZEM Z KULTURĄ LIBERALNĄ – MÓWI KRASNODĘBSKI SAWCZUKOWI: “Ale państwo już w 2015 roku ogłosili, że w Polsce panuje jednoosobowa dyktatura. I nie ma ciągle przykładów na to. Jak za 20 lat wszystkie sądy będą podporządkowane jednej partii i będzie mógł pan podać przykłady, o które proszę, to umówimy się, że wtedy będę demonstrował przeciwko temu razem z „Kulturą Liberalną”.

— POWINNIŚMY DOKONAĆ ZMIANY WS MEDIÓW, ZDAJĄC SOBIE SPRAWĘ Z TEGO, ŻE TO BĘDZIE KONTROWERSYJNE I WYWOŁA NAPIĘCIE – JESZCZE KRASNODĘBSKI W KULTURZE LIBERALNEJ: “Uważam, że powinna nastąpić zmiana. Nie wiem, czy nastąpi, ale powinna. Anomalią w Polsce jest tak daleko idący udział kapitału zagranicznego w mediach. Uważam, że to, co zrobił „Fakt” w czasie kampanii prezydenckiej, jest oburzające. Powinniśmy dokonać zmiany, zdając sobie sprawę z tego, że to będzie kontrowersyjne i wywoła napięcie. (…)  To pan powiedział, że Orlen kupi gazetę. Wiemy, jakie były w ostatnim czasie losy „Rzeczpospolitej”. Przez 12 lat pisałem do tej gazety. Nie sądzę, żeby w wyniku dotychczasowych przemian jakość tej gazety się poprawiła. Może teraz jest na to szansa”.
https://kulturaliberalna.pl/2020/09/15/porownywanie-polski-do-krajow-autorytarnych-to-absurd/

— TOMASZ BIELECKI O STRASZAKU WĘGIER WOBEC KE – pisze w Polityce: “Sęk w tym, że ustalenia szczytu są zobowiązaniem politycznym 27 krajów Unii, ale nie mają wiążącej mocy prawnej. Decyzja w sprawie ustalonych na lipcowym szczycie finansów z budżetu UE i Funduszu Odbudowy nadal wymaga sformalizowania przez jednomyślną zgodę ministrów w Radzie UE (oraz zgody europarlamentu), a także przegłosowania – w zakresie składek oraz gwarancji finansowych dla Funduszu Odbudowy – ratyfikacji przez wszystkie 27 krajów, które w większości potrzebują do tego zgody swych parlamentów krajowych (tak jest m.in. w Polsce i na Węgrzech). Budapeszt już ostrzegł, że zamierza czekać z zatwierdzeniem swych gwarancji dla Funduszu Odbudowy do czasu sfinalizowania rozporządzenia praworządnościowego. Oznacza to, że będzie próbował wymusić rozwodnienie zasady „pieniądze za praworządność” szantażem. Polska nie posłużyła się dotąd w Brukseli podobnym straszakiem, ale kibicuje Węgrom”.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/swiat/1971310,1,kolejne-czerwone-linie-przekroczone-debata-o-polsce-w-brukseli.read?

— URODZINY: Marcin Mastalerek, Grzegorz Osiecki, Dorota Macieja, Tomasz Jastrun, Magda Żakowska, Adam Giersz, Janusz Krasoń oraz: książę Harry i autor Stanu gry.