— PREMIER ZAMRAŻA TEMAT KONWENCJI I WYSYŁA ZAPYTANIE DO TRYBUNAŁU, PREZYDENT ŻAŁUJE, ŻE TRZASKOWSKI NIE ZDECYDOWAŁ SIĘ NA WYSŁANIE WSPÓLNEGO SYGNAŁU W WIECZÓR WYBORCZY, ZNOWU WZROST ZAKAŻEŃ, PREMIER MÓWI O MOŻLIWYCH KIERUNKACH DZIAŁAŃ – 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2020/07/30/

— TELEWIZJA PUBLICZNA GWARANTOWAŁA MINIMALNY PLURALIZM –  MICHAŁ KARNOWSKI: “Trzaskowski ma zasadniczo rację: wybory nie były równe. Ale nie z powodu TVP. Odwrotnie. Telewizja publiczna tylko zagwarantowała minimalny (choć to był czynnik rozstrzygający) pluralizm. Sprawiła, że to, co przez lata było monopolem III RP, zmieniło się w potężną dominację ze szczeliną dopuszczającą inne także głosy. Nie zmienia to faktu, że dla prawicy każde wybory to wciąż bieg z plecakiem pełnym kamieni na plecach, trasą prowadzącą pod górę i rywalizacja z zawodnikiem bez żadnych obciążeń, sunącym po równiutkiej bieżni”.

— POD OCHRONĄ MOSBACHER, TVN DZIEŃ PO DNIU WYTWARZAŁ PANIKĘ MORALNĄ W STYLU NAJLEPSZYCH MEDIALNYCH NISZCZYCIELI TRUMPA – DALEJ KARNOWSKI: “Potężne internetowe portale z miliardowymi budżetami i tysiącami pracowników dzień po dniu grzmocą obóz Zjednoczonej Prawicy. Podejrzewam, że w wielu miejscach są jakieś nagrody za szczególnie udany paszkwil, za wyjątkowo perfidną manipulację. Wielkie (także niemieckie) koncerny medialne w Polsce porzuciły już w tej kampanii wszelkie hamulce, a próba przerobienia prezydenta Polski, człowieka osobiście krystalicznie uczciwego i prawego, na niemalże pedofila – taki był wydźwięk okładki „Faktu”. Zaś pozostająca pod osobistą ochroną pani ambasador Georgette Mosbacher telewizja TVN dzień po dniu wytwarzała paniką moralną w stylu najlepszych medialnych niszczycieli prezydenta Donalda Trumpa”.

— TRZEBA ZAWALCZYĆ O UCZCIWY PODZIAŁ RYNKU REKLAMOWEGO ORAZ RÓWNY DOSTĘP DO SIECI DYSTRYBUCYJNYCH – DALEJ KARNOWSKI: “Tak, tu trzeba odważnych, zdecydowanych działań. Choć ja widzę je nieco inaczej. Trzeba jeszcze mocniej budować swoje media i zawalczyć o uczciwy podział rynku reklamowego oraz równy dostęp do sieci dystrybucyjnych. Więcej o tym wkrótce”.
https://wpolityce.pl/polityka/511384-trzaskowski-w-jednym-ma-racje-wybory-nie-byly-rowne

— TO PRÓBA WYWARCIA NACISKU NA SĘDZIÓW, GDY ROZPATRUJĄ PROTESTY WYBORCZE – JULIA LEMAŃSKA W ROZMOWIE Z MARKIEM DOMAGALSKIM W RZ O POSTĘPOWANIACH W LUKSEMBURGU: “Jako prezes izby odpowiem, że traktuję to jak próbę wywarcia nacisku na sędziów, i to w chwili, gdy rozpatrują protesty wyborcze. Próba ta, nie muszę nawet tego dodawać, jest w oczywisty sposób zupełnie nieskuteczna. A z mojego prywatnego punktu widzenia to jakaś kuriozalna sytuacja, w której od miesięcy dowiaduję się z prasy, że ktoś składa przeciwko mnie pozew, potem również z prasy dowiaduję się, że jakieś pytania prejudycjalne zostały zadane, tymczasem nikt mi nic nie doręczył, nie znam treści tych pozwów, nie miałam możliwości złożenia żadnych wniosków procesowych. Odnosił się już do tego pan sędzia Stępkowski, ja to powtórzę: liczymy na to, że sprawą zainteresuje się rzecznik praw obywatelskich”.
https://www.rp.pl/Ustroj-i-kompetencje/307299867-Lemanska-Sprawy-przed-TSUE-to-nacisk-na-sedziow-rozpatrujacych-protesty-wyborcze.html

— KACZYŃSKI NIECHĘTNY RADYKALNEMU SKRĘTOWI – AGATA KONDZIŃSKA  W GW: „– To gra Ziobry na dwóch frontach, uderzenie w Morawieckiego i puszczenie oka do radykalnego elektoratu Konfederatów, ale też PiS – mówi nasz rozmówca z obozu władzy. Od naszych rozmówców słyszymy, że niechętni temu są zarówno Jarosław Kaczyński, jak i Mateusz Morawiecki. Na razie nie wiadomo, czy obóz władzy zaostrzy kurs.

— W PIS DRWIĄ NA TEMAT ZBLIŻENIA ZIOBRY I GOWINA – DALEJ KONDZIŃSKA: “W PiS drwią, że Gowin i Ziobro to teraz najlepsi przyjaciele. – Ideologicznie odlegli, z różnymi programami, teraz trzymają sztamę, żeby PiS ich nie ograł. Oczywiście to przejściowe, do czasu wypracowania nowych ustaleń rządowych. Potem czar pryśnie – mówi  jeden z naszych rozmówców z rządu”.
https://wyborcza.pl/7,75398,26166615,ziobro-i-gowin-razem-przeciwko-rekonstrukcji-rzadu-trzymaja.html

— PAWEŁ WROŃSKI W GW O ROZWAŻANIACH NA TEMAT BOJKOTU ZAPRZYSIĘŻENIA PREZYDENTA PRZEZ PLATFORMĘ: “Według naszych informacji część członków klubu Koalicji Obywatelskiej uważa, że uroczystość należałoby zbojkotować, bo byłoby to sankcjonowanie wyborów, które odbyły się z wyraźnym naruszeniem reguł. Większość jest jednak z udziałem w uroczystościach. W grę wchodzi także ograniczenie obecności polityków partii do tych posłów i senatorów, którzy sprawują funkcję w Sejmie i Senacie. Decyzje wedle naszych informacji ma podjąć prezydium klubu KO w sobotę. Przewodniczący Borys Budka powiedział w TOK FM, że nie może pogratulować Andrzejowi Dudzie wygranej, bo wygrał po niesportowej walce w warunkach urągających zasadom demokracji”.
https://wyborcza.pl/7,75398,26170742,zaprzysiezenie-dudy-kto-przyjdzie-a-kto-nie.html

— JACEK ŻAKOWSKI APELUJE DO TUSKA O ODWAGĘ WS ORBANA – jak pisze w GW: “Z faktu, że w EPL są partie, którym Orban zupełnie nie przeszkadza, nie wynika, że Tobie i Platformie też może nie przeszkadzać. Zbierzcie się na odwagę. Powiedzcie kolegom z EPL, że muszą wybierać między Orbanem i Wami. Może im to uświadomi, że nie można mieć w jednym klubie oprawców i ofiar. Na coś trzeba się zdecydować”.
https://wyborcza.pl/7,75968,26167493,donaldzie-drogi-ogarnij-sie-wreszcie.html

— RMF O SUPER RESORCIE GLIŃSKIEGO: Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, wśród rekonstrukcyjnych scenariuszy jest powołanie nowego superresortu. Miałby on obejmować aż cztery obecne ministerstwa: edukacji, nauki, kultury i sportu. Mógłby nim kierować wicepremier Piotr Gliński. Na razie to tylko plan, ostateczna decyzja nie zapadła, bo w rządzie są wątpliwości, czy można efektywnie zarządzać aż w tylu sprawach.
https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-rekonstrukcja-rzadu-mozliwe-zmiany-w-resorcie-finansow-i-pow,nId,4640287

— RZ O BRYTYJSKIEJ INTERWENCJI WS REPRYWATYZACJI: “Powiedział o tym lord Pickles, pełnomocnik brytyjskiego rządu ds. Holokaustu. Niespodziewanie ujawnił szczegóły rozmów Knotta z Elżbietą Witek z PiS. – Jego spotkanie w zeszłym tygodniu z marszałkiem Sejmu pomogło utorować drogę do wycofania ustawy o prawach majątkowych Warszawy z izby niższej – oświadczył”.
https://www.rp.pl/Polityka/307299897-Ustawa-reprywatyzacyjna-spadla-po-interwencji-brytyjskiego-ambasadora.html

— NIECH PIS SIĘ NIE ŚCIGA Z KONFEDERACJĄ NA RADYKALIZM – MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI W KOMENTARZU RZ: “Deklaracja terezińska zobowiązuje nas wszakże do dbania o pamięć o ofiarach Holokaustu i edukacji na temat żydowskiej spuścizny. I tu rząd powinien się chwalić tym, co Polska przez ostatnie lata zrobiła. Muzeum Żydów Polskich, powstające Muzeum Getta Warszawskiego, miliony złotych wydawane na renowacje cmentarzy żydowskich, festiwale kultury itd. Ale aby ta strategia była skuteczna, PiS musi potraktować sprawę poważnie, a nie ścigać się na radykalizm z Konfederacją, grając na lękach i resentymentach”.
https://www.rp.pl/Komentarze/307299883-Michal-Szuldrzynski-Kto-sieje-wiatr.html

— MUZEUM POWSTANIA PREZENTUJE TELEDYSK Z PAŁACYKIEM MICHLA: Muzeum Powstania Warszawskiego mając na uwadze trwającą wciąż pandemię, postanowiło przygotować wzruszający teledysk dla słynnej pieśni powstańczej „Pałacyk Michla”. Nagrania wykonań internautów zostały splecione w wirtualny chór, w którym spotykają się przedstawiciele wszystkich pokoleń, by pokazać, że pamięć o Powstaniu Warszawskim, jest wartością, która łączy i solidaryzuje. Akcja ma zainicjować cyfrową bibliotekę nagrań pieśni powstańczych, które co roku będą uzupełniane o kolejny utwór wykonany przez internautów.
https://www.youtube.com/watch?v=eMe1jRmWtyE

— PLAN TEGOROCZNYCH OBCHODÓW ROCZNICY WYBUCHU POWSTANIA WARSZAWSKIEGO:
https://teologiapolityczna.pl/obchody-76-rocznicy-wybuchu-powstania-warszawskiego

— FOT. Obraz Edwarda Dwurnika „Październik”. Namalowany w czerwcu 2006 roku na murze w Muzeum Powstania Warszawskiego.