— 12 LAT TEMU w wypadku samochodowym w Lubieniu w województwie wielkopolskim zginął prof. Bronisław Geremek.

— TAK PROF. FRISZKE WSPOMINAŁ GEREMKA W WIĘZI: “Odrzucał pojmowanie polityki jako swego rodzaju wojny, w której chodzi o moralne, a może i fizyczne zniszczenie przeciwnika”.
http://wiez.com.pl/2017/03/06/bronislawa-geremka-droga-do-wolnej-polski/

Fot. PAP Z WYSTAWY ALDE W PE https://www.flickr.com/photos/aldeadle/4806219170/

— 24 DNI DO OBJĘCIA PRZEZ ANDRZEJA DUDĘ FUNKCJI PREZYDENTA RP.

— BRUDZIŃSKI KOMPLEMENTUJE MASTALERKA, SCHETYNA O WYRAŹNYM ZWYCIĘSTWIE DUDY, WYKLUCZAJĄCYM SKUTECZNY PROTEST, GOWIN O RYNKOWEJ REPOLONIZACJI MEDIÓW – 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2020/07/13/

— JACEK PONIEDZIAŁEK O MOWIE KINGI DUDY: “Dzisiejsza mowa Kingi Dudy bardzo mnie zaciekawiła, bo myślę sobie, czy to nie jest próba zmiany języka. Dokonana ustami córki. A mówiła to szczerze, czyli Andrzej Duda musiał mieć świadomość, co powie. Przecież ojciec z córką rozmawiają ze sobą. Czyli sam się łapię na tym, że więcej jest zysków niż strat mimo wszystko. Dlatego nie popadajmy w rozpacz – napisał Poniedziałek”.
https://www.onet.pl/kultura/onetkultura/wybory-2020-przemowienie-kingi-dudy-jacek-poniedzialek-komentuje/r64th2l,681c1dfa

— SZYMON HOŁOWNIA O HISTERII HUNWEJBINÓW PLATFORMY: “Dzisiaj widzę histerię hunwejbinów Trzaskowskiego, że 240 tysięcy moich wyborców nie poszło. Mówią, że ja jeszcze mogłem coś zrobić dla Trzaskowskiego, że dlaczego ja nie wzywałem, że to będzie moja wina, że Duda wygra. Ja, który tyle zrobiłem dla Trzaskowskiego, chociaż wcale nie musiałem i nie zawsze byłem do tego przekonany, ale uważałem, że trzeba powalczyć o Polskę, a o resztę będziemy walczyli później? Ich pycha i ich buta nie ma granic. Później się dziwią, że ludzie nie chcą głosować na Platformę, albo że ludzie w Polsce głosują na Dudę, chociaż z tego powodu, że nie są w stanie wytrzymać tego, co proponują niektórzy wyznawcy Platformy”.

— PLATFORMA NAWET GDYBY GANDHIEGO WYSTAWIŁA, TO BĘDZIE MIAŁ ELEKTORAT NEGATYWNY – DALEJ HOŁOWNIA: “Trzaskowski przegra przez negatywne doświadczenia wyborców z czasów rządów Platformy Obywatelskiej. Jeżeli Trzaskowski przegra, to nie przegra przez swoje cnoty i cechy, ale przegra przez negatywny elektorat Platformy. Przez to, że wielu ludzi w Polsce po tym, jak miało negatywne doświadczenia z czasów Platformy, to nie będzie w stanie na Platformę zagłosować. Nawet jakby Platforma Gandhiego wystawiła w wyborach, to będzie miał elektorat negatywny, bo to jest ten polityczny brand – zaznaczył kandydat”.

— HOŁOWNIA O TRZECH POLSKACH: “Te 10 milionów, które nie poszło na wybory, to jest tak naprawdę trzecia wielka Polska, która stoi dzisiaj obok Trzaskowskiego i Dudy i nic nie mówi, niewiele o niej wiemy”.
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-wybory-prezydenckie2020/najnowsze-fakty/news-holownia-widze-histerie-hunwejbinow-trzaskowskiego,nId,4607185

— SPOŁECZEŃSTWO JUŻ NIE CHCE PO – GALOPUJĄCY MAJOR: “A społeczeństwo już nie chce PO. Dla większości społeczeństwa Polska za zaletami PO jest gorsza niż Polska z wadami PISu. Pora to sobie wbić do głowy. Zakochaliście się w swoim kandydacie, piszczeliście jak nastolatki, gdy pojawiał się z żoną, a gdy już pokazał papużki, to normalnie jakby do Was Clark Gable zszedł z ekranu. Tyle że wyborów zakochani nie wygrywają. PiS zrobił wszystko, żeby to był plebiscyt za władzą, a Platforma jak cielę w to jednak weszła. I teraz znowu jej wyborcy czują się jakby obuchem w łeb dostali. Podpowiem: jest Was mniej niż ich. Więc powinniście ich zniechęcać, a nie drażnić gościem, który upokorzył PIS w Warszawie i jest dla wyborców nowym Tuskiem”.

— ILE RAZY PLATFORMA JESZCZE ZAWIEDZIE? – DALEJ MAJOR: “Ile jeszcze prezentów wyborczych musiałaby dostać kandydatura PO, żeby chociaż raz mogła dowieźć wynik wyborczy? Tak, znam wynik Biedronia, ale Lewica tutaj od początku nie grała o nic. Główną siłą antyopozycyjną jest PO. I znów zawiodła. Ile razy jeszcze? Ile?”

— TE WYBORY BYŁY DO WYGRANIA ALE NIE PRZEZ KANDYDATA ELITARNEGO, KTÓRY PRZEGRAŁ TAKIM SAMYM STOSUNKIEM JAK KOMOROWSKI – DALEJ MAJOR: “Powtarzałem od początku: te wybory, przy całym tym splocie korzystnych zdarzeń dla opozycji, były do wygrania, ale nie przez elitarnego kandydata warszawskie Platformy. Moim zdaniem Hołownia by te wybory wygrał. Bo antyPIS na niego i tak by zagłosował, a spora część z PiSu zostałaby w domu. Ale wygrał interes partyjniacki Platformy Obywatelskiej, której fani biegają teraz w szale wyzywać wszystkich opozycyjnych kandydatów, że Rafałkowie kaszki za mało podawali. Zresztą przed wyborami też biegali i szantażowali wszystkich, że tylko Rafał, tylko Rafał. No i Rafał przegrał. Dokładnie takim samym stosunkiem jak ten przegryw Komorowski”.

— OGRYWANIE PLATFORMY KACZYŃSKI UPRAWIA NAWET ZA BARDZO NIE WYCHODZĄC Z DOMU – KONKLUZJA MAJORA: “Owszem, my na Lewicy naprawdę mamy o czym myśleć, bo dostaliśmy w tych wyborach ostry wpierdol. Ale na miejscu polskich liberałów serio zastanowiłbym się nad szukaniem alternatywy, na przykład u Hołowni, bo póki co PO jest najlepszym przeciwnikiem, który się PISowi przytrafił. Po prostu ogrywanie PO to już ulubiony sport Kaczyńskiego, który robi to nawet za bardzo nie wychodząc z domu”.
https://galopujacymajor.wordpress.com/2020/07/13/a-jednak-wybory-wygrywa-sie-w-konskich-czyli-po-znowu-nie-dowiozla-wyniku/

— NARRACJE, BY PRZYGOTOWAĆ TEZĘ O WYGRANEJ O WŁOS – MICHAŁ KARNOWSKI: “Zaczął jeden z komentatorów Onetu w wyborczy wieczór, wołając do zdumionego taką bezczelnością Bronisława Wildsteina w TVP, że nic się przecież nie skończyło, że będą protesty, pozwy, że sądy zdecydują, czy te wybory są ważne. Potem narracje TVN i Polsatu niemal do rana uparcie twierdziły, że nie da się rozstrzygnąć, kto wygrał, choć z każdą minutą było coraz bardziej oczywiste, że to jest zwycięstwo Andrzeja Dudy. Wedle znanych mi poważnych analityków było to przygotowanie pod tezę, że Duda wygrał o włos, w związku z tym liczymy od nowa. Warto też pamiętać, że podany w Exit Poll wynik (50,4 do 49,6) wynikał z nałożonych filtrów, bo suche dane wskazywały na 51,5 do 49,5. Teraz „Fakt”, który wiadomo jaką rolę odegrał w tej kampanii, już pompuje: Coraz więcej doniesień o nieprawidłowościach. Będą musieli powtórzyć #wybory prezydenckie? Takich głosów jest więcej. Wiele wskazuje, że będą próbowali ukraść obozowi propolskiemu tę wygraną”.

— GDY WIERZYLI W WYGRANĄ TRZASKOWSKIEGO, TO WYBORY BYŁY JAK NAJBARDZIEJ UCZCIWE – DALEJ KARNOWSKI: “Dzień przed głosowaniem, gdy wielu ludzi obozu III RP uwierzyło iż Trzaskowski idzie po wygraną, wybory były jak najbardziej prawidłowe, uczciwe. W dzień wyborów także (jeśli ktoś łamał ciszę wyborczą, to obrońcy demokracji, na żywo mobilizując ośmioma gwiazdkami czy wezwaniami mieszkańców do „obrony demokracji). Ale gdy wygrana prezydenta Andrzeja Dudy staje się oczywista – pojawiają się „nieprawidłowości”. Na szczęście wszystko wskazuje, że przewaga prezydenta Andrzeja Dudy będzie przekonująca, że się nie da łatwo zbudować napięcia wokół tezy o liczeniu od nowa czy hasła nowych wyborów. Ale spróbują. Próbują. Obóz propolski nie może się jeszcze zdemobilizować. Właśnie teraz mocno trzeba pilnować demokracji i naszej wolności”.
https://wpolityce.pl/polityka/509036-stop-na-horyzoncie-niebezpieczny-atak

— W PIERWSZEJ KOLEJNOŚCI RYNEK MEDIALNY? – ANDRZEJ GAJCY W ONECIE: “Politycy PiS, z którymi rozmawialiśmy w ostatnich dniach kampanii, nie ukrywali, że jeśli Dudzie uda się wygrać, będzie to okazja do zdefiniowania na nowo polityki „dobrej zmiany” i dokonania przeglądu wszystkich programów i obietnic. W partii rządzącej bardzo silne jest także przekonanie, że trzeba będzie mocno „nacisnąć na pedał” i dokończyć to, czego przez minione pięć lat się nie udało z obawy o wynik wyborów. Niewykluczone, że w pierwszej kolejności obóz rządzący zajmie się rynkiem medialnym w Polsce, który zwłaszcza w ostatnim tygodniu przed II turą stał się jednym z głównych motywów prezydenckiej kampanii”.

— TRUDNE TYGODNIE OPOZYCJI – DALEJ GAJCY: “Zwycięstwo Andrzeja Dudy sprawi, że opozycję czekają teraz bardzo trudne tygodnie, jak nie miesiące wewnętrznych rozliczeń i szukania winnych wyborczej porażki. W najtrudniejszej sytuacji jest oczywiście Platforma Obywatelska, która po raz kolejny nie była w stanie pokonać Prawa i Sprawiedliwości w wyborczym starciu. Nie pomogło choćby schowanie szyldu partyjnego przez Trzaskowskiego i odwoływanie się do poczucia wspólnoty i haseł obywatelskich. Nie pomógł także efekt świeżości bardzo widoczny na samym początku kampanii Trzaskowskiego, który zastąpił w połowie maja Małgorzatę Kidawę-Błońską”.

— GAJCY O ODZYSKANIU SENATU: “Zarówno Platformę, jak i całą opozycję czekać będzie prawdopodobnie zasadnicza przebudowa, na którą będzie dość sporo czasu, bo aż trzy lata do następnych wyborów parlamentarnych. Pytaniem pozostającym na razie bez odpowiedzi jest to, czy do gry o rząd dusz po stronie opozycji wejdzie Szymon Hołownia, który – jak pokazało głosowanie w I turze – może okazać się sporym zagrożeniem dla obecnej Platformy. Na pewno przegrupowaniu sił opozycji nie będzie sprzyjał PiS, który zapewne nie omieszka po sukcesie Andrzeja Dudy spróbować odbić Senat, przeciągając na swoją stronę kilku senatorów, by znów przejąć pełną kontrolę nad parlamentem. Jeśli Kaczyńskiemu udałoby się odzyskać Senat, wówczas w dużym kłopocie znalazłby się szef PO Borys Budka, który może być pewny, że dość szybko rękoma Grzegorza Schetyny zacznie się w Platformie gra o jego polityczną głowę”.

— CZY TRZASKOWSKIEGO BĘDZIE STAĆ NA TAKIE PODNIESIENIE SIĘ JAK TUSKA? – DALEJ GAJCY: “Do tej pory Trzaskowski w dość łatwy sposób wygrywał wszystkie wybory, w których brał udział. Wielu liczy, że Trzaskowski może powtórzyć drogę, jaką przeszedł Donald Tusk, który w 2005 r. także przegrał wyścig o prezydenturę z Lechem Kaczyńskim, by już dwa lata później stać się „polityczną maszyną do zabijania” i poprowadzić partię do zwycięstwa i przejęcia władzy. Pytanie tylko, czy stać będzie Trzaskowskiego na takie podniesienie się po tej jakże wyrównanej walce?”
https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/wybory-prezydenckie-2020-andrzej-duda-zwyciezca-co-to-oznacza-analiza/645fkjd,79cfc278

— WARTO WYSŁUCHAĆ AGATY DUDY BEZ UPRZEDZEŃ – PAWEŁ BRAVO W TYGODNIKU POWSZECHNYM: “Co gorsza, nawet jeśli PiS spróbuje odzyskać teraz panowanie nad „ciągiem technologicznym” na Wiejskiej, czyli przekupić paru senatorów, to będzie miał do czynienia z Dudą mniej zależnym od widzimisię i łaski prezesa, o ile oczywiście dotychczasowe dokonania pozwalają coś sądzić o tym, czy w pewnych sytuacjach miewa jakąś siłę charakteru. Bo że ma ją jego żona, to wszyscy widzieliśmy – warto wysłuchać jej wystąpienia bez uprzedzeń, bo nie tylko było jedynym spontanicznym akcentem tego arcynudnego wieczoru, kiedy obaj pretendenci robili dobrą minę do złej gry i klepali komunały, ale pokazywało skalę napięć, zmęczenia, a zatem i złości, jaka się może tlić w lekceważonych lokatorach pałacu”.

— OPOZYCJA NIE POTRAFI PRZEBIĆ SZKLANEGO SUFITU – DALEJ BRAVO: “Z drugiej zaś strony, patrząc węziej, widzimy opozycję, która w sprzyjających okolicznościach – bo podmiana fatalnej kandydatki w sytuacji majowego przesilenia dała jej okazję, by urządzić kampanijny blitzkrieg i przybrać świeżą, dynamiczną twarz – nie potrafi przebić szklanego sufitu. Często wydaje się bardziej zajęta sobą i ustalaniem hierarchii w obozie niż próbą wpływu na rzeczywistość. Być może wynika to z braku równie bewzględnego co czarującego lidera pokroju Donalda Tuska. Jeśli tak, to wypowiedziane przez Rafała Trzaskowskiego zdanie, że były premier jest już na emeryturze, może się okazać najważniejszym przyszłościowo akcentem jego kampanii. Czy będzie on w stanie faktycznie odeprzeć zakusy swojego mentora, żeby dalej rozgrywać różne fragmenty opozycji z bezpiecznego dystansu, to się dopiero okaże. Ale warto pamiętać, że także i w przypadku Tuska dopiero dotkliwa podwójna przegrana uczyniła zeń krwistego polityka z tym, co w politologii kawiarnianej nazywa się „ciągiem na bramkę”. W Platformie zeszłej zimy zaczęła się wymiana pokoleniowa, Trzaskowski nawet jako przegrany (z godziwym wynikiem i dobrą kampanią w dorobku) ma szansę teraz ją dokończyć”.

— JESTEŚMY OPORTUNISTYCZNIE KONSERWATYWNI – DALEJ BRAVO: “W trakcie tej kampanii bardziej niż w poprzednich podgrzano sztuczną wojnę kulturową. Sztuczną, bo polskie społeczeństwo pozostaje na szczęście letnie w kwestiach, które jeśli wierzyć niektórym mediom, stanowią o być albo nie być cywilizacji, o miejscu w Europie i demokracji. Jesteśmy oportunistycznie konserwatywni, ale praktykujemy po cichu otwartość na rozmaite zmiany kulturowe i obyczajowe. Jesteśmy gdzieś pośrodku skrajności. I te wczorajsze wyniki – praktycznie fifty/fifty – dobrze to symbolizują”.
https://www.tygodnikpowszechny.pl/jestesmy-gdzies-posrodku-164028

— KAROLINA WIGURA O KONSOLIDACJI WŁADZY: “Jeśli utrzyma się przewaga Andrzeja Dudy, możemy spodziewać się konsolidacji rządów Prawa i Sprawiedliwości. Nie będzie to jednak konsolidacja w znaczeniu stabilizacji, czy nawet stagnacji. Dotychczasowe rządy PiS-u uczą raczej, że zawsze, gdy psychologicznie można byłoby spodziewać się uspokojenia, PiS dokonuje skoku naprzód. Czeka nas zatem najprawdopodobniej taki skok. Na czym będzie on polegał? PiS częściowo zapoznało nas już ze swoim najważniejszym repertuarem. Można spodziewać się kolejnych prób podporządkowania sądownictwa, ruchów w zakresie instytucji państwowych, samorządów, ale także kilku innych, dotąd nieznacznie tylko dotkniętych obszarów: akademii czy organizacji pozarządowych”.
https://kulturaliberalna.pl/2020/07/12/wigura-wybory2020-exit-polls/

— NIE MA INNEGO KRAJU, NIE MA INNYCH POLAKÓW – JAROSŁAW KUISZ W KL: “Nie ma innego kraju, nie ma innych Polaków. Jako całe społeczeństwo właśnie tacy jesteśmy politycznie w 2020 roku, jak pokazała ta kampania. Dawno rozwiał się postkomunistyczny mit Zachodu. Minął dawny, prostoduszny entuzjazm do budowania liberalnej demokracji. Populizm hula dziś w najlepsze nawet w takich krajach jak Stany Zjednoczone. U nas pokolenia, które nie pamiętają PRL-u, zakładają rodziny… Jako że partia Jarosława Kaczyńskiego nie zejdzie ze swojego kursu, trzeba to wszystko wziąć na poważnie – Panie, Panowie, po liberalnej stronie bierzemy się do roboty. Bo innej Polski nie ma”.
https://kulturaliberalna.pl/2020/07/12/jesli-wygra-andrzej-duda/

— WARTO SKLEJANIE ZACZĄĆ OD PODSTAW – UZNANIA PRAWA IV RP DO ISTNIENIA – JACEK KARNOWSKI: “Finalna przewaga obecnego prezydenta powinna wynieść nawet pół miliona głosów. Nie będzie mowy o kwestionowaniu wyników. To była wyjątkowo ciężka dla obozu dobrej zmiany kampania wyborcza. System III RP wyczuł szansę, i rzucił do walki absolutnie wszystko. Sięgnięto po bardzo brudne chwyty, atakowano poniżej pasa. Gdyby nie dobrze dobrana strategia, gdyby nie heroiczna wręcz praca Andrzeja Dudy, gdyby nie TVP równoważąca choć w elementarnym stopniu przewagę mediów głównego nurtu, nie byłoby szans na zwycięstwo. Polacy jednak – na co tak wiele wskazuje – nie zawiedli. Dobrze rozpoznali swój interes narodowy i państwowy. Tak, są dwie Polski. Tak, tego szybko się nie sklei. Trzeba nad tym pracować. Warto zacząć od podstaw: od uznania prawa IV RP do istnienia, do walki o wyborcze sukcesy. A tego wciąż się odmawia”.
https://wpolityce.pl/polityka/508969-po-podliczeniu-glosow-zwyciestwo-a-dudy-bedzie-wyrazniejsze

— DUDA JEST OSTATNIM PREZYDENTEM, KTÓRY W WALCE O ZWYCIĘSTWO MOŻE SIĘ OPRZEĆ TYLKO NA JEDNEJ NODZE – JACEK GĄDEK W GAZETA.PL: “Duda walczył nie o zdobycie jak największej liczby głosów Polaków, ale o zdobycie całej puli wyborców prawicy. Patrząc na póki co sondażowe wyniki, jest to polityka schyłkowa. Andrzej Duda jest ostatnim prezydentem, który – marząc o prezydenturze – mógł się opierać tylko na jednej nodze. On akurat prawej. Zmiany społeczne są bowiem nieuchronne, choć w Polsce zachodzą z opóźnieniem. Wraz z rosnącym dobrobytem większą wagę nabierać będzie – tak, brzmi to górnolotnie – szacunek dla godności człowieka. PiS – paradoksalnie – tworząc programy społeczne jak 500+ i pompując w gospodarkę miliardy z kolejnych „tarcz” antykryzysowych ten proces przyspiesza”.
https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,26123854,byla-najbrutalniejsza-kampania-iii-rp-a-jest-jezyk-milosci.html

— FOTOGRAF PREZYDENTA JAKUB SZYMCZUK JUŻ PO KAMPANII PUBLIKUJE ZDJĘCIE PAD I RThttps://wpolityce.pl/polityka/509041-niesamowite-zdjecie-uscisk-dloni-dudy-i-trzaskowskiego

— URODZINY: Jarosław Marek Rymkiewicz, Sylwester Latkowski, Marian Banaś, Karol Działoszyński, Tomasz Snażyk.