— PREMIER PRZYWOŁUJE SZKODLIWE KOHABITACJE, TRZASKOWSKI O TYM, ŻE PIS ZLIKWIDUJE NIEZALEŻNE MEDIA, LESZCZYNA O HORYZONCIE OBIETNIC TRZASKOWSKIEGO NA 56 LAT – 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2020/07/08/

— ZAKŁADALIŚMY, ŻE TRZASKOWSKI PRZYJEDZIE – OFICJEL TVP NIEOFICJALNIE W TREKŚCIE ANDRZEJA STANKIEWICZA W ONECIE: “Do ostatniej chwili zakładaliśmy, że Trzaskowski przyjedzie. Że będzie chciał nas zaskoczyć. Tak, byłby na gruncie przeciwnika. Ale miałby okazję pokazać charakter i zdobyć parę punktów — mówi nasz rozmówca z TVP. — Miałby w sumie pół godziny swobodnej wypowiedzi, którą obejrzałoby miliony ludzi”.

— KURSKI BLOKUJE WSPÓLNĄ DEBATĘ – DALEJ STANKIEWICZ: “Według informacji Onetu, nic z takiej debaty nie będzie. Kierujący TVP Jacek Kurski nie chce się zgodzić na debatę z innymi telewizjami. — Nie możemy się zgodzić na debatę, nad którą nie mamy kontroli. To mogłoby zaszkodzić Dudzie. Nie wiadomo, jak wypadłby w takim starciu — mówi Onetowi wprost wpływowy przedstawiciel TVP, odpowiedzialny za programy polityczne. Informacje o sprzeciwie Kurskiego potwierdziliśmy także w prywatnych telewizjach”.
https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/wybory-prezydenckie-nie-bedzie-debaty-miedzy-duda-a-trzaskowskim/zw8ykz0,79cfc278

— ODDANIE WARSZAWSKICH MONOPOLI TO HARACZ, KTÓRY SIĘ PŁACI ZA ZAPROSZENIE DO GRUPY BILDERBERG I POKLEPANIE PO PLECACH – JACEK KARNOWSKI: “W jakim celu oddaje się monopole – na których nie sposób stracić – nie tylko w prywatne, ale i w obce ręce? Jaki jest sens takich działań? Otóż sens jest bardzo prosty. To po prostu haracz, który płaci się za podległość. Haracz, który płaci się za poklepanie po plecach, czy za zaproszenie na spotkanie grupy Bilderberg, ale czegoś podobnego. Tak, to jest forma opodatkowania, którą centrum nakłada na podległe jej peryferie. Albo silny na słabego, na uległego, na zastraszonego, niezdolnego do stawienia oporu, przerażonego myślą o krytyce w zachodnich mediach, czy choćby wizją braku pochwał. Jeśli Rafał Trzaskowski wygra wybory – a będzie to moment, w którym III RP nabierze rozpędu – znów zaczniemy płacić haracz także na poziomie państwowym. Bo przecież już płaciliśmy, choćby akceptując najwyższe chyba w Europie ceny za gaz. Ceny, które zdumiewały nawet Rosjan”.

— TO KIEDYŚ ZWANO TRYBUTEM – DALEJ KARNOWSKI: “Niepodległość, suwerenność, jeśli są realizowane mądrze i konsekwentnie, opłacają się. Za uległość, podległość, mikromanie, płaci się wysoką cenę. Kiedyś była to cena krwi, płacona w armiach zaborczych, wysyłających Polaków przeciwko sobie. Teraz to przede wszystkim haracz finansowy, zwany kiedyś trybutem”.
https://wpolityce.pl/polityka/508257-stolica-juz-placi-haracze-protektorom-polske-tez-to-czeka

— AUTORZY MANIPULACJI ZABRNĘLI TAK DALEKO, ŻE NIE MOGĄ SIĘ JUŻ COFNĄĆ – MICHAŁ KARNOWSKI: “Tak, użyto w tej kampanii przeciw prezydentowi Dudzie zasobów najbrudniejszych z możliwych, sięgnięto po manipulacje znaną z repertuaru totalitarnej propagandy politycznej. To ma swoje konsekwencje. Autorzy tych prowokacji zabrnęli już bowiem tak daleko, że nie mogą się cofnąć. Wszystko postawili na jedną kartę, niszcząc resztki własnej reputacji jako wydawców, obalając na oczach milionów Polaków przez siebie samych hodowany mit o dziennikarskiej i biznesowej wyłącznie misji jaką pełnią. Pokazali też, jak bardzo zorkiestrowane są należące do nich media. Uznali też, że mogą narazić na spalenie w oczach opinii publicznej zespoły dziennikarskie (zwłaszcza dziennika, który ostatnio nieco się nawet pluralizował) – oceniam, że są one ofiarą jakiejś straszliwej presji z góry, że zostały do aż tak wulgarnych działań zmuszone. Taka jest moja opinia”.

— MUSZĄ UDERZYĆ SZYBKO Z NOWĄ WYMYŚLONĄ AFERĄ, NAJPÓŹNIEJ JUTRO RANO – DALEJ KARNOWSKI: “Do ciszy wyborczej pozostały trzy dni. Żeby kolejny taka wymyślona „afera” wpłynęła na wynik wyborów, muszą uderzyć szybko. Tak naprawdę dziś, w środę, najpóźniej jutro rano”.
https://wpolityce.pl/polityka/508273-niemiecki-kapital-uderzy-w-andrzeja-dude-po-raz-trzeci

— W RACIĄŻU TRZASKOWSKI OTRZYMAŁ 9% – CO MÓWI O TAMTEJSZEJ MENTALNOŚCI BURMISTRZ ZWIĄZANY Z PLATFORMĄ – MARIUSZ GODLEWSKI W ROZMOWIE Z MARCINEM WYRWAŁEM W ONECIE: “ Dziś ludzie kojarzą PSL z grupą podstarzałych panów bez większego wpływu na rzeczywistość. Wystarczy pojechać na spotkanie tego ugrupowania w terenie, żeby zobaczyć, że tam nie ma młodych ludzi. Średnia wieku wynosi powyżej 60 lat. Tymczasem PiS ma niezwykle aktywnych i skutecznych ludzi”.

— BURMISTRZ RACIĄŻA ZWIĄZANY Z PLATFORMĄ O 500+: “Chociaż ja jestem burmistrzem z ramienia niezależnego od jakichkolwiek partii lokalnego komitetu, to jestem też związany z PO i od początku powstania pomysłu 500 plus popierałem tę koncepcję. Nie rozumiałem, dlaczego w Platformie był taki opór przeciwko temu. To był przecież bardzo dobry pomysł. Jeszcze zanim to weszło, przychodziło do mnie wiele samotnych matek z dziećmi, które autentycznie nie miały za co żyć i były bez szans na pracę, bo w tych rejonach jest duże bezrobocie. Można ten zasiłek nazywać przekupywaniem wyborców czy propagandą, ale prawda jest taka, że 500 złotych załatwiło ludziom wiele życiowych problemów”.

— BURMISTRZ GODLEWSKI ODPIERA ZARZUTY, ŻE 500+ ZNIECHĘCA KOBIETY DO PRACY: “Moim zdaniem stało się odwrotnie. Kiedy on wszedł, to wiele młodych kobiet przychodziło do nas pytając o pracę, ponieważ dzięki tym pieniądzom poczuły się stabilnie. To jest jak w piramidzie Masłowa: 500 plus zaspokoiło ich podstawowe potrzeby, więc mogły wykonać następny krok”.
https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/wybory-2020-burmistrz-raciaza-wyjasnia-dlaczego-w-malych-osrodkach-przegrywa/ktvjlb9

— HOŁOWNIA ZAWIÓDŁ CO NAJMNIEJ CZĘŚĆ SWOICH WYBORCÓW – KAROLINA OLEJAK W KLUBIE JAGIELLOŃSKIM: “Szymon Hołownia zawiódł co najmniej część swoich wyborców. Jego kampania była obietnicą ostudzenia narastającego konfliktu PO-PiS. Przez długie miesiące ten niezależny kandydat na prezydenta przekonywał swoich sympatyków, że polityka oparta na pozytywnych postulatach jest możliwa. Zaktywizował wyborców, którzy do tej pory woleli wypisać się z bezproduktywnego, duopolowego sporu. Faktyczne zaangażowanie Hołowni w kampanię Trzaskowskiego kilka dni po pierwszej turze to prosta ścieżka do tego, aby na długo ponownie wykluczyć z debaty tych, którzy nie odnajdują się w tak gorącym sporze i z tego względu stronią od polityki. Obawiam się, że ten ruch ośmiesza wizję prowadzenia polityki opartej na pozytywnej propozycji”.

— DOŁOŻYŁ CEGIEŁKĘ DO DUOPOLU – DALEJ OLEJAK: “Deklarując poparcie dla kandydata partii, która od kilkunastu lat jest jednym z dwóch filarów duopolu, Hołownia dołożył cegiełkę do zabetonowania polskiej sceny politycznej na kolejne lata. Żaden inny kandydat biorący udział w pierwszej turze wyborów nie zdecydował się na tak jasną deklarację poparcia jak ten, który na sztandar wziął sobie potrzebę udowodnienia, że istnieje coś poza PO i PiS-em”.
https://klubjagiellonski.pl/2020/07/07/trzy-postulaty-holowni-ktore-uniewaznilo-wsparcie-trzaskowskiego/

— WYSTARCZY SPOJRZEĆ KA KACZYŃSKIEGO BY WIEDZIEĆ CO SĄDZI O DUDZIE – PRAWDZIWYM PREZYDENTEM TO BYŁ MÓJ BRAT – AGATA KONDZIŃSKA I IWONA SZPALA W GW: “- Relacje prezes – prezydent? – polityk PiS myśli tylko chwilę: – Tam jest zwykła polityczna kalkulacja, nic więcej. Kaczyński wie, że potrzebny jest mu prezydent, który będzie podpisywał to, co trzeba. Wystarczy spojrzeć na Jarosława Kaczyńskiego, by zobaczyć to, czego głośno nie mówi: „prawdziwym prezydentem to był mój brat Lech Kaczyński, ty, Andrzeju, nigdy się nie zbliżysz do tego formatu” – podkreśla nasz rozmówca”.

— KACZYŃSKI MYŚLI O DUDZIE JAKO O PREZYDENCIE PRZAŚNO-POPULISTYCZNYM – DALEJ AUTORKI GW: “Według naszych rozmówców z obozu władzy prezes PiS to wytrawny gracz. Wie, że wielkie słowa pod adresem głowy państwa nic go nie kosztują. – Dlatego rzuci od czasu do czasu, zwłaszcza w kampanii, że Andrzej Duda jest liderem „dobrej zmiany”. Ale on wie, że prezydentura Dudy jest powiatowa, a on jest prezydentem przaśno-populistycznym – mówią”.
https://wyborcza.pl/7,75398,26107488,prezydentura-dudy-jest-powiatowa-co-jaroslaw-kaczynski-mysli.html

— JEŚLI BĘDZIE REELEKCJA, TO BĘDĄ ODEJŚCIA Z PAŁACU – autorki GW: “Jeśli Andrzej Duda wygra wybory, Kancelaria Prezydenta się zmieni. Są ministrowie, którzy chcą nowej i dobrze płatnej pracy, ale Nowogrodzka wydała zakaz: nikt nie odchodzi do końca wyborów”.

— SZCZERSKI MARZY O THINK-TANKU – DALEJ GW: “Bo obecny szef gabinetu Krzysztof Szczerski, minister ds. polityki zagranicznej, od dawna myśli o zmianach. Związany z grupą krakowską, plany ma ambitne: ważna posada w Europie. Już raz – z funkcją zastępcy sekretarza generalnego NATO – się nie udało. – Teraz są marzenia o europejskim dobrze płatnym think tanku – słyszymy”.
https://wyborcza.pl/7,75398,26107471,frakcja-krakowska-walczy-z-pomorska-kto-jest-kim-w-palacu-prezydenckim.html

— MACIEJ MARTYNIUK W LIBERTE O ZAMYKANIU WYBORCÓW PIS W OBLĘŻONEJ TWIERDZY: “W tej sytuacji trzeba zadać sobie pytanie, czy podejście, z jakim wychodzą opozycyjne media do ludzi popierających Andrzeja Dudę w I turze jest słuszne? Czy nie powinniśmy raczej zwrócić uwagi na to w jak fatalnej sytuacji znajduje się znaczna część tych ludzi, i jak bardzo potrzebna jest opozycyjnym mediom polityka soft wobec umiarkowanych wyborców, którzy z jednej strony są bezczelnie okłamywani, a z drugiej obrażani? Sprawa wbrew optymizmowi Tomasza Lisa jest poważna, ponieważ przekreślając szanse na pojednanie z ośmioma milionami ludzi, z których nie każdy jest radykałem, Polski na pewno nie wygramy. Pamiętajmy, że nie jest łatwo uwolnić się z oblężonej twierdzy, tym bardziej, jeśli poza nią nie widać głosu pojednania. A świat nie skończy się na tych wyborach prezydenckich – w 2023 roku trzeba przecież będzie powołać rząd, który poprą też byli wyborcy PiSu. Czy naprawdę warto ich przekreślać teraz, i liczyć na cud za trzy lata?”
https://liberte.pl/na-pogardzie-nic-nie-zyskamy/

— GALOPUJĄCY MAJOR O SCENARIUSZU Z KOMISARZEM ŚPIEWAKIEM W WARSZAWIE W WYPADKU SUKCESU TRZASKOWSKIEGO: “W przypadku Trzaskowskiego na pierwszy ogień pójdą oczywiście wybory w Warszawie. Ale zanim się one odbędą, Warszawa dostanie komisarza wyborczego od PiS-u. I to nie od zwykłego PiS-u, ale PiS-u dyszącego żądzą zemsty za porażkę. Nie zdziwiłbym się więc, gdyby takim komisarzem został Jan Śpiewak. Nie, nie dlatego, że Śpiewak ma jakąś sztamę z PiS-em, w końcu procesuje się również z PiS-owcami uwikłanymi w reprywatyzację. Ale dlatego, że nic tak Platformy nie wścieknie, jak komisarz Śpiewak z dostępem do wszystkich kwitów i tajemnic stołecznego ratusza”.

— MAJOR O SCENARIUSZU ODEGRANIA SIĘ LEWICY W WARSZAWIE: “Mina warszawskich polityków na wieść, że to Śpiewak dostaje klucze, jest godna dobrej sceny oglądanej z gorącym popcornem. Nawet jeśli nie byłby to Śpiewak, trudno sobie wyobrazić, żeby PiS kwitami nie grał i ich nie ujawnił. I to jest dla Lewicy plus numer 1. Oczywiście kluczowe byłyby wybory na prezydenta Warszawy. Jeśli PO wystawiłaby klienta ponadpartyjnego, lubianego w Warszawie, to raczej byłoby po zawodach. Ale oni do tego zdolni raczej nie są, więc wystawią partyjniaka. A wtedy można o stolicę zawalczyć, jeśli nie własnym Zandbergiem, to np. wspólnym kandydatem razem z Hołownią, któremu sukcesy w PO będą nie w smak. Przejęcie chociaż części władzy w stolicy dałoby bowiem lewicy siłę sprawczą, którą pokazałaby, że inna polityka jest naprawdę możliwa. W ostateczności, nawet przy przegranej, relatywnie wysoki wynik wyborczy np.  Zandberga zmyłby koszmarny rezultat Biedronia. Słowem: lewica dostałaby kolejną szansę”.
https://krytykapolityczna.pl/felietony/galopujacy-major/galopujacy-major-co-wygrana-trzaskowskiego-moze-dac-lewicy/

— GDZIE DWÓCH SIĘ BIJE TAM BOSAK KORZYSTA – KATARYNA W WP: “Niedźwiedzie przysługi zwolenników, ułaskawienie pedofila, zaskakująca ewolucja poglądów – cała ta kampania wyborcza stoi raczej pod znakiem spektakularnych wpadek niż udanych posunięć. Nic więc dziwnego, że gdzie dwóch się bije, tam Bosak korzysta. Gdybym więc miała wskazać zwycięzcę kampanii przed drugą turą wyborów, byłby to właśnie Krzysztof Bosak, który w życiu nie usłyszał na swój temat tylu pochlebstw, co teraz. I choć – wbrew temu, co chyba sądzą o nim obaj kandydaci – nie jest do kupienia za parę tanich komplementów, to musi mieć teraz dziką satysfakcję obserwując umizgi Trzaskowskiego, którego środowisko chciało go delegalizować, i Dudy, którego środowisko chciało go zniszczyć”.

— KATARYNA O DAREMNYCH WYSIŁKACH ZAANGAŻOWANYCH MEDIÓW: “Podobną nadgorliwość prezentuje też druga strona. Na Twitterze już krążą – chociaż na szczęście nie bardzo „żrą” – plotki o prywatnych sprawach rodziny prezydenta. Nie zdziwię się, jeśli na finiszu kampanii zostaną one jakoś sprytnie wrzucone do mainstreamu, na przykład artykułem pt. „Dementujemy ohydne plotki krążące w internecie”. Jeśli tak się stanie, i będą to te plotki, które już czytałam, ich odbiór będzie zapewne podobny jak wtedy, gdy „Newsweek” znalazł pierwszej damie żydowskie korzenie. Na razie „Gazeta Wyborcza” już wysłała w lud w milionach egzemplarzy numer specjalny, w którym przypomina obyczajowe plotki o samym prezydencie i sugeruje, że apaszki za 18 tysięcy zakupione na prezenty dla prezydenckich gości zużyła sama pierwsza dama. Im nie jest wszystko jedno”.
https://opinie.wp.pl/wybory-2020-kataryna-kampania-wpadek-duda-i-trzaskowski-stali-sie-zakladnikami-opinia-6529597156506336a

— CZY KOŃSKIE STANĄ SIĘ SYMBOLEM MIEJSCA, W KTÓRYM SIĘ PRZEGRYWA? – JACEK NIZINKIEWICZ W RZ: “Końskie to piękna miejscowość, ale raczej nie będzie kojarzyć się z debatą prezydencką, bo z taką nie mieliśmy do czynienia. A antyszczepionkowa wypowiedź Andrzeja Dudy może sprawić, że Końskie staną się symbolem miejsca, w którym wybory się przegrywa, a nie wygrywa. Bo ta „debata” na pewno głowie państwa nie pomogła”.
https://www.rp.pl/Wybory-prezydenckie-2020/200709541-Jak-wygladala-debata-TVP-w-Konskich.html

— SYMETRYCZNE TRAKTOWANIE OBU KANDYDATÓW TO GEST PIŁATA – ALEKSANDER HALL NA OPINIACH RZ: “Rafał Trzaskowski ma liberalne poglądy w kwestiach światopoglądowych i obyczajowych. Jednak z jego kampanijnych deklaracji wcale nie wynika, że takie poglądy zamierza narzucić większości Polaków. Nie ma takiego zamiaru, a nawet gdyby miał, dobrze wie, że w obecnym układzie parlamentarnym byłoby to zupełnie niemożliwe. Za najważniejsze zadanie swej prezydentury uważa obronę demokracji i praworządności. Wśród wyzwań stojących przed Polską to rzeczywiście jest obecnie najważniejsze, a prezydent dysponuje konstytucyjnymi uprawnieniami, aby skutecznie je podjąć. Ciężki błąd popełnią ci liderzy polityczni i osoby cieszące się autorytetem społecznym, którzy przed drugą turą wyborów symetrycznie potraktują obu kandydatów. Byłby to gest Piłata. Nie można przecież zignorować najważniejszej stawki tych wyborów. Są nią losy polskiej demokracji”.
https://www.rp.pl/Rzecz-o-polityce/200709538-Aleksander-Hall-Teraz-umyc-rak-jak-Pilat-nie-wolno.html

— JA SIĘ Z TEJ DZIECINADY WYPISUJĘ – ŁUKASZ WARZECHA W RZ: “Wciskają im więc obietnice i deklaracje, o których średnio rozgarnięty licealista powinien wiedzieć, że są nie do spełnienia, a jeszcze miesiąc wcześniej te same osoby mówiły coś całkiem innego. Symbolem tej kampanii pozostanie dla mnie montypythonowski w duchu obrazek ministra Sebastiana Kalety czule obejmowanego na schodach oczyszczalni „Czajka” przez Sławomira Nitrasa. To znaczy – na zdjęciu wygląda to na czuły uścisk, ale gdy poczytać relacje o tym zdarzeniu w mediach prorządowych lub antyrządowych, okaże się, że na tych schodach rozegrała się w istocie wojna cywilizacji, niemalże bitwa na polach Armagedonu. Oto anioła Kaletę pochwycił szatan Nitras – albo odwrotnie: szatan Kaleta został powstrzymany przez anioła Nitrasa. Ja się z tej dziecinady wypisuję”.
https://www.rp.pl/Rzecz-o-polityce/200709539-Lukasz-Warzecha-Armagedon-na-schodach-Czajki.html

— TA KAMPANIA TO WYŚCIG NA ABSURDY – WOJCIECH TEISTER W GOŚCIU NIEDZIELNYM: “Obietnice o kosztach 40 mld zł ze strony kandydata zarzucającego PiS przekupywanie wyborców socjalem i rujnowanie finansów państwa, a z drugiej strony zakaz adopcji dzieci przez związki, które w Polsce prawnie nie istnieją – to tylko wierzchołek góry lodowej”.
https://www.gosc.pl/doc/6396222.Kampanijny-wyscig-na-absurdy

Święta Katarzyna – dzieło Carravaggia namalowane około 1598 r., Muzeum Narodowe Thyssen-Bornemisza – hiszpańskie muzeum sztuki mieszczące się w Madrycie.

Należy do pierwszych w dorobku włoskiego artysty obrazów o tematyce religijnej. Zleceniodawcą dzieła był rzymski kardynał Francesco Maria Bourbon del Monte. Obecnie znajduje się w zbiorach Muzeum Thyssen-Bornemisza w Madrycie. Obraz jest wczesnym przykładem zastosowania tenebryzmu – odmiany chiaroscuro, jednej z charakterystycznych cech włoskiego malarstwa doby wczesnego baroku.

Jest to obraz namalowany techniką olejną na płótnie o wymiarach 173 × 133 cm. Przedstawia świętą Katarzynę Aleksandryjską, która została tu ukazana jako młoda rudowłosa kobieta o dużych piwnych oczach i pełnych ustach. Jej delikatna twarz wyraża wewnętrzny spokój. Niewiasta ukazana została w dynamicznej pozie typowej dla wczesnego baroku. Święta klęczy, opiera się lekko o drewniane koło o złamanym pierścieniu, który ma na wierzchu kolce. Lewa noga spoczywa na pomarańczowej poduszce, na której leży palma męczeńska. W prawej ręce dzierży miecz – narzędzie jej męczeńskiej śmierci. Ubrana jest w białe szaty i wytworną ciemnobrunatną suknię na ramiączkach z licznymi ozdobnymi aplikacjami. Święta została ukazana na ciemnobrunatnym tle, rozjaśnionym lekko po lewej stronie.

Jest to przykład wcześniejszej twórczości Caravaggia, w której to malarz kładzie nacisk na obserwację światła. Efekt chiaroscuro przybiera tutaj wysublimowaną formę – specyficzny dla tej fazy modelunek światłocieniowy nie tylko został osiągnięty przez ukośny kierunek padania światła, lecz także dzięki teatralnemu upozowaniu świętej, kobieta zwraca się twarzą w prawo, natomiast wzrok kieruje w przeciwną stronę. Ponadto kontrasty pomiędzy światłem i cieniem są bardzo zróżnicowane. Malarz operuje licznymi diagonaliami, ramiona świętej mocno opadają w dół, w lewo, podobny układ przybiera palma, zaś miecz ułożony został prostopadle w stosunku do palmy.

Należąca do grona świętych Dziewic Katarzyna z Aleksandrii znana była z niezwykłej urody i mądrości, którą wykazała w dysputach. Żyła w III w. n.e. w dobie ostatniej fali prześladowań chrześcijan przed edyktem mediolańskim. Cesarz rzymski Maksencjusz skazał Katarzynę na śmierć przez łamanie kołem. Święta przeżyła tę egzekucję, dlatego też postanowiono ściąć ją mieczem.

— 10 LAT TEMU prezydent elekt Bronisław Komorowski zrezygnował z mandatu poselskiego i funkcji marszałka Sejmu, a tym samym przestał wykonywać obowiązki prezydenta RP, które przez kilka godzin wypełniał marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, a wieczorem, z mocy Konstytucji, obowiązki głowy państwa przejął nowo wybrany marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna.

— URODZINY: Stanisław Koziej, Paweł Pudłowski.