— OPERACJA INTERNETOWA DUDY JAK PROJEKT NARWAL OBAMY – PISZEMY NA 300POLITYCE
: Sztab Andrzeja Dudy przeprowadził w tej kampanii operację internetowego mikrotargetowania na niespotykaną dotąd w Polsce skalę. Połączenie analizy big data i mediów społecznościowych jak Facebook i platform video jak Youtube, pozwoliło na prowadzenie na tyle spersonalizowanej kampanii, jakby to była kampania lokalna.
http://300polityka.pl/news/2020/06/26/operacja-internetowa-dudy-jak-projekt-narwal-obamy-kilkanascie-grup-docelowych-1709-reklam-w-sieci-google-ads-i-820-na-fb-mikrotargetowana-kampania-w-internecie-o-niespotykanej-dotad-w-polsce-skali/

— TOMCZYK ŻĄDA OPUBLIKOWANIA OŚWIADCZENIA MAJĄTKOWEGO PREZYDENTA, PAD O WYNAGRODZENIU 1800 EURO, TRZASKOWSKI PRZYZNAJE, ŻE BEZ MAKSYMALNEJ MOBILIZACJI BĘDZIE TRUDNO, ZANDBERG O WDZIĘCZENIU SIĘ DO FASZYSTÓW: http://300polityka.pl/live/2020/06/26/

— SZCZEGÓŁOWY ROZKŁAD JAZDY KANDYDATÓW W OSTATNIM DNIU PRZED CISZĄ:
http://300polityka.pl/live/2020/06/26/polityczny-plan-piatku-ostatni-dzien-kampanii-prezydenckiej-przed-cisza/

— ANDRZEJ DUDA NIE CHCE UJAWNIĆ MAJĄTKU – JEDYNKA FAKTU:


— JAN ROKITA O RYZYKU PRZEWLEKŁEGO NIERZĄDU PAŃSTWA
: “Szczególną nieufność musi budzić patronat Tuska nad tą kandydaturą, gdyż były szef PO nie kryje tego, iż w polskiej polityce jego ostatnią ambicją jest odwet na Kaczyńskim, bez szans na kohabitację. Ryzyko przewlekłego nierządu państwa jest polityczną osią, wokół której rozgrywają się obecne wybory; nie ma bowiem dla kraju rzeczy bardziej doniosłej aniżeli posiadanie efektywnie działającej władzy”.
https://wpolityce.pl/polityka/506444-wybory-wysokiego-ryzyka-oto-stawka

— DŁUGA KAMPANIA, OPOZYCJA MIAŁA TRZYKROTNIE SZANSĘ NA WYCIĄGNIĘCIE WNIOSKÓW, ALE NIKT NIE SPRÓBOWAŁ SFORMUŁOWAĆ LEPSZEJ WIZJI POLSKI NIŻ DUDA – JACEK LIZINIEWICZ W NIEZALEŻNEJ: “Mimo że długa, a opozycja trzykrotnie miała szansę na wyciągnięcie wniosków, to nadal robi w zasadzie to samo. Chyba nawet najtwardszy optymista przestał już wierzyć, że polska polityka stanie się bardziej merytoryczna i mądrzejsza. Dziś widać, że w kampanii nikt poza Andrzejem Dudą nie spróbował sformułować nowej, lepszej niż PiS wizji Polski, która pociągnęłaby za sobą masy społeczne.

— LEPIEJ ZAOSZCZĘDZIĆ DWA TYGODNIE I ZAMKNĄĆ SPRAWĘ W JEDNEJ TURZE – KONKLUZJA LIZINIEWICZA: “Dlatego lepiej zaoszczędzić te dwa tygodnie i wreszcie przejść do poważnych spraw. Niech rząd zajmie się kryzysem związanym z koronawirusem i przygotowaniami na drugą falę zakażeń, która może się pojawić na jesieni. Niech dokończy duże inwestycje, które od lat obiecuje. Niech PiS będzie miało te dwa lata spokoju, bez upokorzonej czterokrotnie totalnej opozycji. Pójdźmy na wybory, zamknijmy sprawę w pierwszej turze i zajmijmy się wreszcie ogórkami”.
https://niezalezna.pl/337329-chodzmy-na-ogorki

— TVP SZARGA DOBRE IMIĘ POLSKI – TIMOTHY GARTON ASH W ROZMOWIE Z OKIEM: “Piszę o Polsce od ponad czterdziestu lat i nieustannie mierzę się z powszechnym na Zachodzie stereotypem, że ten fascynujący, skomplikowany kraj, jest reakcyjny, nacjonalistyczny i antysemicki. A teraz publiczna telewizja sama wzmacnia ten stereotyp. Nieustannie postulując obronę dobrego imienia Polski, TVP je szarga. Doszukując się wszędzie antypolskich sił, w istocie jest antypolską siłą, poważnie narusza reputację kraju na świecie”.

— KONIECZNY RÓWNOWAŻNIK W PAŁACU, BO BĘDĄ WĘGRY – DALEJ ASH: “Nie chodzi o to, czy niezdecydowani wyborcy szczególnie polubią Trzaskowskiego, a zwłaszcza jego partię – Platformę Obywatelską. Stawka jest o to, czy na najwyższym szczeblu władzy w Polsce będzie konieczny równoważnik, który pomógłby zapobiec dalszemu niszczeniu praworządności, demokracji i pozycji Polski na świecie. Jeżeli Duda zostanie wybrany ponownie, PiS będzie miał całe trzy lata, żeby zrobić z polską demokracją to, co Viktor Orbán zdążył już zrobić z Węgierską, czyli ją wykastrować”.
https://oko.press/jesli-duda-wygra-pis-zrobi-z-demokracja-to-co-orban-czyli-ja-wykastruje-ostrzega-timothy-garton-ash/

— GW PISZE O BADANIACH NA ZLECENIE PZU, KTÓRE BYŁY POMOCNE W KAMPANII PREZYDENTA – HUBERT ORZECHOWSKI I DOMINIKA WIELOWIEYSKA: “PZU zamówiło i zapłaciło za badania, które miały ułatwić PiS i prezydentowi Andrzejowi Dudzie walkę w kampanii wyborczej. Za wszystkim stoi szefowa PZU Życie Aleksandra Agatowska, prywatnie żona Piotra Agatowskiego, który pilotuje prezydencką kampanię Dudy – wynika z informacji „Wyborczej”.
https://wyborcza.pl/7,155287,26068387,pzu-ulatwia-kampanie-dudzie-tak-zona-spindoktora-gra-o-stolek.html

— POLKI WYBIORĄ PREZYDENTA, TO ZWIĘKSZA SZANSE KANDYDATA OPOZYCJI – PIOTR PACEWICZ W OKU: “Jeśli do II tury wyborów 12 lipca wejdą Duda i Trzaskowski, to z głosowania zrezygnuje aż 8 proc. mężczyzn (w tym aż 29 proc. wyborców Bosaka) i tylko 2 proc. kobiet. Przełóżmy to na liczby – to około pół miliona więcej Polek niż Polaków. To zwiększa szanse kandydata opozycji. W pierwszej turze mężczyźni i kobiety deklarują w nadchodzących wyborach taką samą frekwencję (81 i 80 proc.); oczywiście realnie zagłosuje znacznie mniej, być może ok. 55-60 proc. uprawnionych. W drugiej turze sprawy się komplikują: jeśli wejdą to niej Duda i Trzaskowski, to z głosowania zrezygnuje aż 8 proc. mężczyzn, wśród kobiet ten odsetek wynosi zaś tylko 2 proc. Przełóżmy to na liczby – to około pół miliona więcej Polek niż Polaków”.

— MĘSCY WYBORCY BOSAKA I KOSINIAKA W DRUGIEJ TURZE CZĘSTO ZOSTAJĄ W DOMU – DALEJ PACEWICZ: “Między Dudą i Trzaskowskim nie chcą wybierać przede wszystkim zwolennicy Krzysztofa Bosaka z I tury (aż 29 proc.), a także, choć w mniejszym stopniu, Władysława Kosiniaka-Kamysza (10 proc.). Są to przede wszystkim mężczyźni o poglądach prawicowych, a częściowo skrajnie prawicowych. Widać to także na poniższym wykresie: tylko w elektoratach Konfederacji i PSL-Kukiz’15 pojawia się tendencja, by zamiast wybierać między Dudą i Trzaskowskim zostać w domu”.
https://oko.press/to-polki-wybiora-nam-prezydenta-wiadomo-kogo-sondaz-oko-press/

— DUDA OKAZAŁ SIĘ TEFLONOWY – MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI W RZ: “Tajemnicą poliszynela są spory w sztabie i w Zjednoczonej Prawicy. Jednak mimo tych wszystkich błędów i problemów Duda okazał się teflonowy i przynajmniej w sondażach ma ok. 40-proc. poparcie. Umiał wykorzystać czas pandemii, gdy inni kandydaci nie mogli prowadzić agitacji, do tego, by budować swoją pozycję. A na koniec rzucił wszystko na jedną szalę i spotkał się z Donaldem Trumpem w Waszyngtonie jako pierwsza po pandemii głowa państwa. Spotkanie nie zakończyło się fajerwerkami, ale we własnym elektoracie Duda umocnił wizerunek prezydenta pilnującego polskich spraw. Dlatego po wyrównanej kampanii to Duda i Trzaskowski spotkają się najprawdopodobniej w drugiej turze i od poniedziałku kampania wyborcza zacznie się na nowo”.

— TRZASKOWSKI JAKBY DOSTAŁ ZADYSZKI – DALEJ SZUŁDRZYŃSKI: “W ostatnich dniach Trzaskowski jakby dostał zadyszki. Jedna z teorii mówi, że wolał na końcu prowadzić bardzo zachowawczą kampanię, obniżając ryzyko wpadki. Jego sztab ma być przekonany, że o wszystko walczyć będzie przed drugą turą, w pierwszej lepiej nie ryzykować. Prezydent Warszawy zmarginalizował też pozostałych kandydatów, którzy liczyli, że uszczkną coś dla siebie, korzystając ze słabej kampanii Kidawy-Błońskiej”.
https://www.rp.pl/Komentarze/200629543-Michal-Szuldrzynski-Teflon-kontra-poprawnosc.html

— BOSAK NAJWIĘKSZA SENSACJA KAMPANII – BOGUSŁAW CHRABOTA W RZ: “Wynik Biedronia będzie dla lewicy nadzieją albo otrzeźwieniem. Jest jeszcze Krzysztof Bosak, największa bodaj sensacja tej kampanii. Człowiek o relatywnie wyważonych poglądach, który uczłowieczył wizerunek narodowców. Jego potencjalny sukces będzie paliwem dla rosnącej w siłę formacji, która może dzięki niemu wyjść z kulis polityki na salony. Obaj główni antagoniści, czyli Duda i Trzaskowski, mają za sobą dobre kampanie. Obaj mają zmotywowany elektorat, a przed sobą w drugiej turze plebiscyt. To będzie najważniejszy od lat plebiscyt w sprawie przyszłości Polski”.
https://www.rp.pl/Komentarze/306259881-Boguslaw-Chrabota-Przedwybory-2020.html

— LIBERTE PRZEDRUKOWUJE APEL ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH JAK FUNDACJA IM. PROF. GEREMKA, STRAJK KOBIET, FUNDACJA BATOREGO ITD. O POPARCIU PRZEZ INNYCH KANDYDATOW RYWALA ANDRZEJA DUDY W EWENTUALNEJ DRUGIEJ TURZE: “Nie wiemy, jaki będzie wynik pierwszej tury głosowania i czy rozstrzygnie ona wybory. Drugą turę można jednak wygrać dzięki obywatelskiej mobilizacji i szerokiemu społecznemu poparciu. Apelujemy do kandydatów opozycji demokratycznej, by w drugiej turze poparli tego spośród siebie, który będzie reprezentował wartości wolności, demokracji i sprawiedliwości oraz wezwali do takiego poparcia swoich wyborców. W ten sposób, mimo istniejących różnic, możemy wygrać wszyscy”.
https://liberte.pl/apel-w-sprawie-ii-tury-wyborow-prezydenckich/

— SŁAWOMIR SIERAKOWSKI UWAŻA, ŻE WIZYTA W USA WRĘCZ ZASZKODZIŁA PREZYDENTOWI – jak pisze w Onecie: “Wobec spadających sondaży, a ostatnio wręcz zapowiadających zwycięstwo Rafała Trzaskowskiego, wizyta w USA miała być wyciągnięciem asa z rękawa. Duda wyciągnął blotkę. Bardzo możliwe, że tą wizytą odebrał sobie szanse na prezydenturę. (…) Styl tej wizyty był wyjątkowo serwilistyczny nawet jak na prezydenta Andrzeja Dudę. Na pytanie amerykańskiego dziennikarza, czy Duda pytał o przeniesienie amerykańskich żołnierzy z Niemiec do Polski, Duda odpowiedział: „Nie miałbym śmiałości mówić panu prezydentowi USA, gdzie należy wysłać żołnierzy amerykańskich z Niemiec”. Te słowa mogą być samobójstwem w kontekście kampanii wyborczej. Podobnie jak odwołanie budowy Fortu Trump i tłumaczenie się, że chodziło o coś innego. Dowiedzieliśmy się, że nie tylko Duda nic nie przywiózł, ale wręcz coś straciliśmy”.
https://wiadomosci.onet.pl/opinie/wybory-2020-wizyta-w-usa-miala-byc-asem-w-rekawie-duda-wyciagnal-blotke-opinia/ljwz66e

— DUDA JAKO ELEMENT SCENOGRAFII TRUMPA – PAWEŁ WROŃSKI W GW.

— PRZEDWYBORCZY PREZENT TRUMPA DLA DUDY – ANDRZEJ KOHUT W KLUBIE JAGIELLOŃSKIM: “Wizyta prezydenta Dudy w Waszyngtonie nie przyniosła żadnych konkretnych ustaleń. Mimo wcześniejszych przecieków prasowych usłyszeliśmy tylko nowe deklaracje i zapewnienia o trwałości wzajemnej współpracy. Pozwala to przypuszczać, że zaproszenie było przedwyborczym prezentem Donalda Trumpa dla polskiego prezydenta. O ile Duda–polityk mógł go przyjąć bez wahania, to Duda–przywódca powinien mieć wątpliwości”.

— TAKIE POŁĄCZENIE Z ADMINISTRACJĄ TRUMPA MOŻE OKAZAĆ SIĘ OBCIĄŻENIEM – DALEJ KOHUT: “Tymczasem wizyta polskiego prezydenta może zostać odczytana jako opowiedzenie się po stronie USA w tym wewnątrznatowskim sporze. Tak jednoznaczne połączenie się już nie ze Stanami Zjednoczonymi, ale stricte z administracją Trumpa może też okazać się dla Polski obciążeniem, jeśli na jesieni dojdzie do zmiany prezydenta (a ten scenariusz, ze względu na wspomniane wcześniej sondaże, należy traktować poważnie). Można też zakładać, że za takim przedwyborczym prezentem mogło pójść oczekiwanie pewnych ustępstw strony polskiej w negocjacjach, co mogło się dla nas okazać kosztowne”.
https://klubjagiellonski.pl/2020/06/25/kazdy-chcial-ugrac-cos-dla-siebie-przyczyny-i-efekty-spotkania-duda-trump/

— BALON OCZEKIWAŃ PEKŁ Z HUKIEM – ŁUKASZ ROGOJSZ W GAZETA.PL: “Wizyta u Donalda Trumpa nie będzie momentem zwrotnym kampanii wyborczej Andrzeja Dudy. Mocno nadmuchany balon oczekiwań pękł z hukiem, gdy okazało się, że spotkanie obu prezydentów ma charakter kurtuazyjny, a nie przełomowy”.

— ZŁUDNE ZYSKI – DALEJ ROGOJSZ: “Liczenie, że wizyta za oceanem przyniesie dodatkowe punkty sondażowe przed zaplanowaną na 28 czerwca pierwszą turą wyborów prezydenckich, może być jednak złudne. Podobnie jak wcześniejsze bardzo zdecydowane postawienie na temat LGBT, który przed rokiem dał Zjednoczonej Prawicy spektakularne zwycięstwo w eurowyborach. „Dobra zmiana” zdaje się poruszać w schematach, które działały przez minione pięć lat, dając kolejne wyborcze zwycięstwa. Jednocześnie rządzący jakby zupełnie zapomnieli, że w międzyczasie epidemia koronawirusa zresetowała zegar. Zarówno ten polityczny, jak i społeczny”.
https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,26068647,miala-byc-wielka-bomba-a-wyszedl-maly-kapiszon-trump-nie-uratuje.html

— WIEC WYBORCZY W PRZEBRANIU POLITYKI MIĘDZYNARODOWEJ – AGATA SZCZEŚNIAK ZEBRAŁA KOMENTARZE PRASY I THINK TANKÓW W USA:
https://oko.press/populista-przyjechal-by-zrobic-sobie-fotke-amerykanskie-media-o-dudzie-i-trumpie/

— NAGONKA NA OSOBY LGBT MA ZASŁONIĆ SZEMRANE INTERESY MINISTRA SZUMOWSKIEGO – MICHAŁ BILEWICZ W ROZMOWIE Z MICHAŁEM SUTOWSKIM W KRYTYCE POLITYCZNEJ: “Dziś Polacy stworzyli sobie pozory normalności, jednak wirus nadal jest aktywny, możliwe, że na jesieni znów będziemy poddani izolacji. To jest sytuacja głębokiej, fundamentalnej niepewności i braku kontroli nad własnym losem. A jak pokazują wszystkie badania, w takich sytuacjach teorie spiskowe stają się nośne. Minister Szumowski z „ojca narodu”, którym był jeszcze kilka tygodni temu, stał się w opinii wielu Polaków mroczną postacią powiązaną z szemranymi handlarzami bronią, egoistą załatwiającym kontrakty rodzinie czy znajomym. To wszystko stanowi idealną pożywkę dla antyrządowych teorii spiskowych. Żeby je przykryć, PiS wyciągnął z kapelusza spisek ideologii LGBT przeciw polskiej rodzinie i Żydów przeciw polskiej własności. Czasy są niestety takie, że o ile tylko nie przesadzą w nachalności swoich komunikatów, o tyle mogą tymi treściami przekonać wiele osób także spoza swego elektoratu”.

— Z PRZEKAZEM O LGBT JAK Z BRONIĄ CHEMICZNĄ, NAWET JEŚLI TRUDNO ODMÓWIĆ JEJ SKUTECZNOŚCI TO CYWILIZOWANE STRONY JEJ NIE UŻYWAJĄ NAWET NA WOJNIE – DALEJ BOLEWICZ W ROZMOWIE Z SUTOWSKIM: “Gdyby przyjąć perspektywę pozbawionego skrupułów doradcy politycznego, który nie bierze pod uwagę konsekwencji społecznych kampanii? Tak, powiedziałbym, że to racjonalna strategia, choć oczywiście przynosi „brudne głosy”, coś jak pieniądze z kopalni diamentów czy kobaltu, jeśli użyć porównania biznesowego. A w kontekście militarnym powiedziałbym, że z takim przekazem jest jak z bronią chemiczną – nawet jeśli trudno odmówić jej skuteczności, to cywilizowane strony nie używają gazów bojowych nawet na wojnie”.

— BILEWICZ O ZJAWISKU ZBIOROWEJ WROGOŚCI: “Język nienawiści rozlewa się szybko na inne grupy. Obserwowaliśmy to w czasie nagonki na uchodźców w roku 2015, której towarzyszyło w ciągu następnych dwóch lat rozniecanie niechęci wobec kolejnych, bardzo różnych grup mniejszościowych. Choć media wtedy straszyły uchodźcami, to w badaniach widzieliśmy pogorszenie postaw wobec wszystkich innych mniejszości i wzrost hejtu skierowanego wobec rozmaitych „obcych”. Rozkręcenie kampanii nienawiści wobec jednej grupy, w tym wypadku osób LGBT, z czasem dotknie też Żydów, Ukraińców czy Romów. To zjawisko, obserwowane w całej Europie, które Beate Küpper i Andreas Zick nazwali syndromem grupowej wrogości. Na podstawie badań w 10 krajach, w tym w Polsce i na Węgrzech, wykazali, że uprzedzenia wobec różnych grup są mocno skorelowane i są objawami problemu, którego struktura jest głębsza. Można być równocześnie uprzedzonym do Żydów i do Arabów też…”
https://krytykapolityczna.pl/kraj/michal-sutowski-michal-bilewicz-nagonka-na-lgbt-antysemityzm-kampania-wyborcza-wywiad/

— RAFAŁ TRZASKOWSKI MÓWI ŻE JAKO JEDYNY NIE ATAKOWAŁ OPOZYCYJNYCH KANDYDATÓW – w rozmowie z Agatą Kondzińska i Iwoną Szpalą w GW: “Nie zamierzam odpowiadać na zaczepki konkurentów politycznych, również tych opozycyjnych. Uważam, że powinniśmy się raczej wspierać, niż atakować. Ani razu w tej kampanii nie odniosłem się do Biedronia, Hołowni czy do Kosiniaka-Kamysza, bo to nie są przeciwnicy w tej walce. Moim oponentem jest Andrzej Duda”.

— JAKO JEDYNY MÓWIŁEM O TRAFNYCH DIAGNOZACH PIS – DALEJ TRZASKOWSKI W GW: “Jestem jedynym politykiem, który mówi o trafnych diagnozach PiS, o tym, że wyciągamy wnioski z wyborczej porażki. Jako środowisko polityczne w pewnym momencie byliśmy zbyt oderwani od problemów Polaków, przestaliśmy ich rozumieć. Pod wpływem rozmów, analiz umiem zmienić pogląd. Inaczej oceniam program 500 plus, podnoszenie wieku emerytalnego. Jestem też w stanie powiedzieć, że Lech Kaczyński był twardym niezależnym prezydentem RP – w przeciwieństwie do Andrzeja Dudy. Z mojej strony to nie zabieg socjotechniczny, ale próba nawiązania kontaktu z ludźmi, którzy do tej pory na nas nie głosowali. Spór jest wpisany w politykę. Niebezpieczne jest to, co się z niej przesączyło do ludzi, do domów, w których czasem nie da się nawet usiąść przy jednym stole – choroba polskiej demokracji. Niech politycy się nadal spierają, ale Polakom trzeba zwrócić to, co przez nich stracili – normalną rozmowę, poczucie wspólnoty, znaczenie słowa „razem”.

— TRZASKOWSKI O SWOIM MODUS OPERANDI Z RZĄDEM PIS W WYPADKU WYGRANYCH WYBORÓW: “– Rządzący mogą utkać w „tarczy”, co chcą, dlatego że dziś nie mamy niezależnego prezydenta. Na zasadzie przepychania wszystkiego kolanem, po nocy, z zaskoczenia. W PiS wiedzą, że Andrzej Duda nie postawi takim praktykom weta. Ze mną rozmowa będzie krótka: chcecie mieć sensowne rozwiązania w „tarczy”, które są potrzebne, nie zawsze popularne? Dobrze, to dajcie ustawę. Taką ustawę podpiszę. Ale spróbujecie do sensownych rozwiązań doklejać przepisy, które mają się nijak do „tarczy”, a w dodatku są mocno dyskusyjne, to wtedy będzie weto. Normalna partnerska rozmowa. Jeżeli rząd podejmie decyzję, że pójdzie ze mną na wojnę totalną, to już będzie decyzja rządu. Ja takiej decyzji na pewno nie podejmę”.
https://wyborcza.pl/7,75398,26068870,trzaskowski-wybieram-przyszlosc.html

— JAKUB BODZIONY ZAUWAŻA NIECHĘĆ AL-RIGHTOWEJ PRAWICY WOBEC DUDY – jak pisze w Kulturze Liberalnej: “Wydaje się, że może to być przejaw szerszego zjawiska. Widać to chociażby po reakcjach na facebookowych grupach związanych z Konfederacją, ale również na portalu Wykop. Istotna część jego użytkowników reprezentuje bowiem elektorat, który skłania się ku alt-rightowej prawicy. Potencjalnie są to osoby, które zdecydują o wynikach drugiej tury wyborów prezydenckich. Na obu tych forach popularność zyskiwały wpisy, które można byłoby podsumować zdaniem: „W drugiej turze zagłosuję na kogokolwiek, byleby zrobić na złość Dudzie i PiS-owi”.
https://kulturaliberalna.pl/2020/06/26/bodziony-w-piatek-kampania-dudy-jak-slaby-mem/

— SZYBSZE ZWROTY VAT, FUNDUSZ DLA MAŁYCH MIAST – BUSINESS INSIDER O PROGRAMIE TRZASKOWSKIEGO: 
https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/program-wyborczy-rafala-trzaskowskiego-szybsze-zwroty-vat-i-10-tys-zl-na-remont/90r7gtw

— NARODOWA PRODUKCJA O ROTMISTRZU PILECKIM – KRZYSZTOF BODAK W ODPOWIEDZI NA JEDNO Z PYTAŃ KLUBU JAGIELLOŃSKIEGO: “Wśród filmów produkowanych na rynek wewnętrzny po fali filmów w tematyce wojennej i „pomnikowej” rzeczywiście przydałoby się przypomnienie barwnych życiorysów polskich artystów (np. Ferdynand Ruszczyc albo Zbigniew Herbert), wynalazców (np. Ignacy Łukasiewicz), podróżników i misjonarzy (np. Paweł Strzelecki, Ignacy Domeyko czy Michał Boym). Nawet nie wychodząc z tematów polityczno-historycznych możliwe byłoby stworzenie filmu „lżejszego” i przedstawienie np. niezwykle barwnego życia Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego. Jeżeli jednak mówimy o filmie rzeczywiście wysokobudżetowym i produkowanym na rynki zagraniczne, na których żaden polski film dotąd nie odniósł rzeczywiście globalnego sukcesu, to trudno o lepszy scenariusz filmowy niż życie rotmistrza Witolda Pileckiego. Istnieje tu potencjał na stworzenie filmu naprawdę dobrego i porywającego, a zarazem realizującego cele polskiej polityki historycznej”.
https://klubjagiellonski.pl/2020/06/25/bosak-dla-klubu-jagiellonskiego-konieczna-jest-rozbudowa-systemu-prorodzinnych-ulg-podatkowych-10-pytan/

— JOWISZ MALUJĄCY MOTYLE, Dosso Dossi, Jowisz, Merkury i Cnota, 1524, Zamek Królewski na Wawel.

Dosso Dossi to renesansowy malarz z Ferrary, reprezentant szkoły ferraryjskiej z XVI w.

Akcja kompozycji rozgrywa się na obłoku. Znajdujący się za plecami malującego motyle Jowisza Merkury przytyka palec do ust, dając tym samym do wiadomości klęczącej za nim Cnocie, aby nie przeszkadzała malarzowi.

Bezpośrednią inspiracją dla powstania obrazu Jowisz, Merkury i Cnota był poemat Virtus (Virtue) Leona Battisty Albertiego, wydany około 1430 roku. Obraz wydaje się być dość tajemniczy, a przez to niezwykle fascynujący. Ponieważ artysta przedstawił starorzymskiego boga podczas aktu tworzenia – malowania, na myśl przychodzi natychmiast apoteoza malarstwa, jakoby sam Dosso Dossi ukazał malarstwo jako boskie zajęcie. Zatrzymajmy się na chwilę nad dialogami Albertiego. Alberti zajął się zagadnieniem moralności (cnoty) i fortuny (losu).

Na obrazie Dosso Dossi przedstawił moment zatrzymania Cnoty przez Merkurego i uciszenia jej, by nie przeszkodzić Jowiszowi w jego zajęciu. Ojciec bogów tworzy efemeryczne skrzydła motyli używając barw bezpośrednio z tęczy. Mistrzostwo Dossi’ego jest tu wyraźnie widoczne: jeden z motyli został namalowany w tak iluzjonistyczny sposób, że wydaje się znajdować poza kanwą malarską, niemal ulatuje w przestrzeń.

W XVII wieku obraz znajdował się w Wenecji w pałacu księcia Lodovico Widmanna, w XIX wieku należał do rodziny Barbini, a następnie do wiedeńskiego kolekcjonera, Daniela Penthera. Zakupiony przez Karola Lanckorońskiego w 1888 roku. Utracony podczas II wojny światowej, odesłany przez Amerykanów do Wiednia. W 1999 roku sąd austriacki uznał prawa Lanckorońskich do obrazu i dzieło wróciło do prawowitego właściciela. Przekazany w 2002 roku przez Karolinę Lanckorońską i Fundację Lanckorońskich Zamkowi Królewskiemu na Wawelu.
https://niezlasztuka.net/o-sztuce/jowisz-merkury-i-cnota-czyli-dosso-dossi/

— URODZINY: Marcin Przydacz, Nelli Rokita, Piotr Adamowicz, Krzysztof Ziemiec, Paweł Wojtunik, Krzysztof Łapiński, Mieczysław Baszko, Paweł Nadrowski, Natalia Radulska, Aleksandra Klimont, Ilona Antoniszyn.