— UCHWAŁA PKW OPUBLIKOWANA, PĘK O DĄŻENIU DO ZMIANY UKŁADU SIŁ W SENACIE, DWORCZYK O 28 CZERWCA – 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2020/06/01/

— RAFAŁ TRZASKOWSKI POMAGAŁ OFIAROM WYPADKU – GŁOS WIELKOPOLSKI: “- To było około godziny 18, jechałem autostradą A2 do Warszawy. Na wysokości Łodzi doszło do wypadku, samochód osobowy wpadł w bariery. Chwilę po tym zdarzeniu na miejsce wypadku zawrócił van, którym jechał pan Rafał Trzaskowski. Prawdopodobnie zauważyli całe zdarzenie i postanowili pomóc – relacjonuje pan Paweł Schmidt, nasz Czytelnik. (…) Rafał Trzaskowski i podróżujący z nim współpracownicy wyciągali poszkodowanych z rozbitego samochodu. – Sam Trzaskowski przez kilkadziesiąt minut nosił niemowlę, które podróżowało rozbitym autem – mówi Paweł Schmidt”.
https://gloswielkopolski.pl/rafal-trzaskowski-pomagal-w-akcji-ratunkowej-po-wypadku-na-autostradzie-a2/ar/c1-15000647?

— WALKA BĘDZIE WYRÓWNANA ALE DUDA MA POD GÓRKĘ – PROF. JAROSŁAW FLIS W ROZMOWIE Z MICHAŁEM KOLANKO W RZ: “Walka będzie wyrównana, szanse są pół na pół. Zobaczymy, kto popełni więcej błędów. Na pewno we wszystkich ostatnich wyborach anty-PiS miał większe poparcie niż PiS, gdy policzyć wszystkie głosy. Na pewno prezydent Andrzej Duda ma pod górkę. I pytanie, czy tam jest inny pomysł na to niż atakowanie przeciwników oraz czekanie na ich błędy”.

— NIE MA ŻADNEGO DOWODU, ŻE TAKTYKA PARTII RZĄDZĄCEJ O PREZYDENCIE Z TEGO SAMEGO OBOZU MA REALNY WPŁYW NA DECYZJĘ WYBORCÓW – DALEJ FLIS: “To jest opowieść o tym, że w razie zwycięstwa innego kandydata niż Duda Polskę czeka szkodliwy konflikt. Próby takiego przesłania w wyborach samorządowych w 2018 roku okazały się zupełnie nieprzekonywające dla wyborców. Nie ma żadnego dowodu na to, że wyborcy, wybierając prezydentów miast, kierowali się tym, że lepiej, by włodarz był z tego samego obozu politycznego co premier. Drugi argument jest taki, że w 2015 roku to nie przeszkadzało prezydentowi Andrzejowi Dudzie w zwycięstwie. PiS nie miał wtedy sojuszników. Wyborcy głosowali na Andrzeja Dudę przeciwko rządowi. Rozumiem, że ta taktyka to punkt widzenia partii rządzącej, pytanie tylko, czy to ma realny wpływ na decyzję wyborców. To, że w sondażach ludzie deklarują, że nie chcą konfliktu, jeszcze o tym nie przesądza”.
https://www.rp.pl/Polityka/305319937-Prof-Jaroslaw-Flis-Prezydent-Andrzej-Duda-ma-pod-gorke.html

— NIE ZAMIERZAM BYĆ PREZYDENTEM OPOZYCJI TOTALNEJ – RAFAŁ TRZASKOWSKI W ROZMOWIE Z SE: “Ludzie chcą kogoś niezależnego, kto będzie patrzył władzy na ręce. A ja nie zamierzam być prezydentem opozycji totalnej! Tam, gdzie trzeba, gdzie rząd zechce swoimi inicjatywami wzmacniać państwo, będę z nim współpracować. Ale nie pozwolę zawłaszczać państwa i niszczyć niezależnych instytucji”.

— PRZYNAJMNIEJ NA KILKA LAT ZREZYGNOWAĆ Z GIGANTOMANII, INWESTYCJE MUSZĄ BYĆ SENSOWNE, SKONCENTROWAĆ SIĘ NA PROJEKTACH BLISKICH LUDZIOM – TRZASKOWSKI W SE TŁUMACZY SWOJE STANOWISKO: “W sytuacji, w jakiej znalazła się dziś Polska, powinniśmy przynajmniej na kilka lat zrezygnować z gigantomanii i budowania Centralnego Portu Komunikacyjnego i przekopu Mierzei, bo inwestycje muszą być sensowne. Budowanie za miliardy złotych bez żadnych realnych planów największego lotniska na świecie w sytuacji, gdy Polsce potrzeba szeregu innych istotnych projektów infrastrukturalnych, jest po prostu nieracjonalne. Trzeba to odłożyć w czasie a skoncentrować się na kończeniu projektów bliskich ludziom. Na Pomorzu i Kujawach dwie ważne drogi S-6 i S-10 zostały wyrzucone z planów rządowych. A tego naprawdę potrzebują mieszkańcy. I to realnie napędza wzrost gospodarczy, a nie gigantomania, która nie ma nic wspólnego z racjonalną gospodarką”.

— ZADBAM O ZWIĄZKI PARTNERSKIE I PRAWA MNIEJSZOŚCI ALE OTWIERANIE TEMATU ABORCJI ZAKOŃCZYŁOBY SIĘ W KAMPANII TYLKO AWANTURĄ – DALEJ TRZASKOWSKI: “Chcę zadbać o związki partnerskie i chcę dbać o prawa kobiet i bronić mniejszości przed przejawami nienawiści. Nie jestem natomiast zwolennikiem zaostrzania prawa aborcyjnego. To jasne. Dziś w kampanii wyborczej otwieranie debaty o aborcji zakończyłoby się jednak wyłącznie awanturą polityczną. Wzbraniam się też przed mówieniem, czy zawetuję ustawę X czy Y , bo diabeł zawsze tkwi w szczegółach. Dziś ludzie żyją problemami podstawowymi – czy nadal będą mieli pracę, czy ich bliscy są bezpieczni…
https://www.se.pl/warszawa/wybory-2020-trzaskowski-dla-se-panstwo-pis-jest-slabe-wywiad-aa-9ii8-a6Ja-sjrp.html

— OBÓZ WŁADZY WYKORZYSTAŁ BŁĄD TRZASKOWSKIEGO WYCOFANIA SIĘ Z PROJEKTÓW INWESTYCYJNYCH – MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI W RZ: “Ale i jego sztabowcy mają swoje asy w rękawie. W sobotę premier i prezydent mocno akcentowali korzyści płynące ze współpracy pomiędzy tymi ośrodkami władzy. Wynika to z lęku części elektoratu – również opozycyjnego – że jeśli wybory wygra ktoś inny niż Duda, w polityce zapanuje chaos i jeszcze ostrzejsza wojna. Ogłaszając na Mierzei Wiślanej plan wartego 30 mld zł funduszu inwestycji publicznych, obóz władzy wykorzystał błąd, jakim była deklaracja Trzaskowskiego wycofania się z tych projektów. Dla części wyborców wielkie plany w stylu Eugeniusza Kwiatkowskiego są elementem budującym narodową dumę”.

— Z DRUGIEJ STRONY, TRZASKOWSKI ZAPROPONOWAŁ ZUPEŁNIE NOWY JĘZYK MÓWIENIA O SPRAWACH PUBLICZNYCH – DALEJ SZUŁDRZYŃSKI: “Z drugiej strony Trzaskowski zaproponował w sobotę podczas przemówienia w Poznaniu zupełnie nowy język mówienia o polityce i sprawach publicznych. Potrafił powiedzieć kilka dobrych słów o Lechu Kaczyńskim, pochwalić 500+ i przyznać się, że błędem jego formacji było niedocenienie programów socjalnych, a nawet sprzeciw wobec nich. Hasła nowej solidarności, odbudowy wspólnoty czy współdziałania prezydenta z rządem miały osłabić przekaz sztabu Andrzeja Dudy, a zarazem odkleić prezydentowi Warszawy gębę przyprawioną przez propagandę obozu władzy. W ten sposób obie strony zdefiniowały polityczny spór na najbliższe dni i tygodnie. Po tym weekendzie jedno jest pewne. Wynik wyborów nie jest jeszcze rozstrzygnięty, a walka o poszczególne głosy będzie trwała do ostatniej chwili”.
https://www.rp.pl/Komentarze/305319952-Szuldrzynski-Kampania-daleka-od-rozstrzygniecia.html?cid

— BIELAN I KURSKI MUSIELI MIEĆ KWAŚNE MINY – DOMINIKA WIELOWIEYSKA W GW: “Prezes TVP Jacek Kurski zasiadł w sobotę przed telewizorem, by obejrzeć wystąpienie Rafała Trzaskowskiego w Poznaniu. Rzecznik sztabu prezydenta Dudy Adam Bielan oglądał je pewnie w innym pokoiku, bo panowie za sobą nie przepadają. Ale obaj musieli mieć kwaśne miny, bo przemówienie było nieźle ułożone i wygłoszone. I dobrze odpowiadało na przekaz, który sztabowcy Andrzeja Dudy niedawno przygotowali. A ten przekaz wybrzmiał w ostatnim spocie PiS: Polacy chcą dobrej współpracy prezydenta i premiera, a nie kłótni i chaosu. Szczególnie w czasie kryzysu i epidemii. Trzaskowski to zneutralizował”.

— BYĆ MOŻE TO TEN PRZEŁOMOWY MOMENT, W KTÓRYM SZTABOWCY MYŚLĄ NIE TYLKO O KAMPANII DUDY ALE O WŁASNYM LOSIE I BUDUJĄ STRATEGIĘ ZWALANIA WINY NA INNYCH – DALEJ WIELOWIEYSKA: “Poznańskie przemówienie kandydata KO mogło przyczynić się do frustracji sztabowców Andrzeja Dudy. Obecny prezydent ma wciąż wielkie szanse na zwycięstwo w wyborach, ale to kandydat KO jest na fali wznoszącej. Oczyma wyobraźni widzę, jak Bielan na Nowogrodzkiej przed obliczem Jarosława Kaczyńskiego pomstuje na Jacka Kurskiego, że TVP zaatakowało nieletniego syna Trzaskowskiego. Bo jak tak dalej będą prowadzić kampanię, to raczej wzbudzą sympatię do prezydenta Warszawy, niż obniżą jego notowania. To może być ten przełomowy moment, w którym sztabowcy myślą nie tylko o kampanii Andrzeja Dudy, ale także o własnym losie w razie porażki i budują strategię zwalania winy na innych za tę klęskę”.
https://wyborcza.pl/7,75968,25990424,bielan-i-kurski-musieli-miec-kwasne-miny-co-wiemy-po-przemowieniu.html

— ŚCIGANY DUDA JAK KOMOROWSKI – AGNIESZKA KUBLIK W GW: “. Wtedy na miesiąc przed wyborami różnica między Komorowskim wynosiła 17 punktów procentowych. To nieco więcej niż teraz wynosi przewaga Dudy nad Trzaskowskim (13 pkt. proc.). Nie można oczywiście wyciągać z tego żadnych wniosków, a już na pewno, że Duda z pewnością przegra. Ale sondażowe spadki powodują, że PiS już drży na myśl, że Duda wszedł w buty Komorowskiego, czyli że z pewnego zwycięzcy przeistacza się w wielkiego przegranego”.
https://wyborcza.pl/7,75398,25990596,scigany-duda-sciagajacy-trzaskowski.html

— TO Z KILKU WZGLĘDÓW PRZEŁOMOWE WYSTĄPIENIE TRZASKOWSKIEGO – MICHAŁ DANIELEWSKI I SEBASTIAN KLAUZIŃSKI W OKU: “To z kilku względów przełomowe wystąpienie kandydata (na kandydata) Koalicji Obywatelskiej:
– po raz pierwszy polityk PO tak wyraźnie i bez żadnych „ale” stwierdził, że program 500 plus jest „niezbywalny”,
– po raz pierwszy polityk PO przyznał, że diagnoza społeczna postawiona przez PiS w 2015 roku była słuszna,
– po raz pierwszy polityk PO stwierdził, że był dumny z niektórych działań prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
To wskazuje, że Rafał Trzaskowski w praktyce zaczął już kampanię przed drugą turą wyborów. Czy słusznie? Raczej tak”.

— DUDA BYŁ BARDZIEJ ZACZEPNY – DALEJ OKO: “Andrzej Duda był w sobotę bardziej zaczepny. Tam gdzie Trzaskowski łagodził ostrze sporu PiS kontra PO, tam prezydent próbował wzniecać go na nowo. Z placu budowy przekopu Mierzei Wiślanej przekonywał, że wielkie inwestycje PiS to jedyna szansa na pokonanie kryzysu gospodarczego i utrzymanie miejsc pracy. Atakował Trzaskowskiego za to, że ten chce inwestycje przerwać. Dudę wspomagał premier Mateusz Morawiecki, który prezydenta nazwał „wielkim przywódcą”, a inwestycje – Planem Dudy. Na wzór Planu Marshalla i Nowego Ładu Roosevelta”.
https://oko.press/raport-z-kampanii-trzaskowski-przygotowuje-sie-na-ii-ture/

— FLAUTA KOSINIAKA-KAMYSZA – KRYSTYNA NASZKOWSKA W GW: “I nagle wszystko się zawaliło, a żaglówka z Kosiniakiem złapała flautę. Choć działacze Stronnictwa udają, że tego nie widzą, to rzeczywistość jest dla ich kandydata okrutna. Jak żart brzmią dziś słowa wicemarszałka Piotra Zgorzelskiego, który 24 maja w TVN 24 w programie „Kawa na ławę” znowu powtórzył ludową mantrę: że to ich kandydat ma największą szansę na to, by w drugiej turze pokonać Andrzeja Dudę. Tyle że sondaże nie dają Kosiniakowi żadnych nadziei na drugą turę. Plasuje się daleko za reprezentantem Platformy, są i takie badania, w których jest daleko za wszystkimi pozostałymi liczącymi się w grze kandydatami. Tymczasem działacze Stronnictwa tak mocno przywiązali się do swojej wizji zdobycia Pałacu, tak im ta wizja uderzyła do głów, że nie potrafią realnie spojrzeć na sytuację”.

— MA I TAK SZANSĘ NA NAJLEPSZY WYNIK LUDOWEGO KANDYDATA W WYBORACH PREZYDENCKICH? – DALEJ NASZKOWSKA W GW: “Kosiniak ciągle jednak ma szanse przejść do historii i zdobyć najlepszy wynik w wyborach prezydenckich dla kandydata PSL od 1989 r. Do tej pory rekord należał do Jarosława Kalinowskiego, który w 2000 r. dostał ponad 6 proc. Kosiniak-Kamysz ma możliwość pobicia tego wyniku”.

— SMUTA W SZEREGACH – ANONIMOWY DZIAŁACZ PSL W TEKŚCIE NASZKOWSKIEJ: “Sam prezes może się w miastach podobać i dostać tu sporo głosów, ale kiedy pojawiła się alternatywa w postaci Trzaskowskiego, miejscy wyborcy natychmiast się od Kosiniaka odwrócili. I znowu za plecami prezesa PSL jest przede wszystkim Polska gminna i powiatowa. – Trochę smuta w naszych szeregach zapanowała – przyznaje jeden z działaczy”.
https://wyborcza.pl/7,75968,25978950,flauta-kosiniaka-kamysza-traci-przez-rezygnacje-kidawy-blonskiej.html

— TRZASKOWSKI W POZNANIU MÓWIŁ MĄDRZE I DOBRZE – BOGUSŁAW CHRABOTA W RZ: “Trzaskowski w Poznaniu mówił mądrze i dobrze. Przypomniał bohaterskiego Lecha Kaczyńskiego w Tbilisi (wszyscy byliśmy wtedy z niego dumni), zapowiedział, że Polakom potrzebny jest prezydent, który nie pozwoli dzielić. Będzie partnerem, a nie w służbie władzy. Władzy, która na dodatek ma skłonności do autorytaryzmu. Ktoś powie: słowa, słowa, słowa… Owszem, język udźwignie wiele podniosłych słów. A te naprawdę niewiele powiedzą o ich autorze. Gdyby słowa nie niosły nieprawdy, Bóg na Horebie nie dałby Mojżeszowi ósmego przykazania. Zatem powiedzieć można wszystko. Ale jest w mówieniu coś takiego jak pewien trudny do zdefiniowania potencjał wiarygodności: kłamliwego polityka jednak łatwo rozpoznać”.

— DOTYCHCZASOWA KAMPANIA TRZASKOWSKIEGO DAJE JAKĄŚ NADZIEJĘ, ŻE WZBIJE SIĘ PONAD PARTYJNE PODZIAŁY – DALEJ CHRABOTA: “Czy Trzaskowski ściemnia, mówiąc, że nie będzie totalną opozycją? Tego dopiero się dowiemy. Z uwagą będę słuchał jego kolejnych wystąpień, bo jako obywatel nie chcę prezydenta, który będzie z zasady pluł PiS-owi do garnka. Prezydent, ktokolwiek nim będzie, ma uczestniczyć w rozsądnym reformowaniu kraju, popierać dobre pomysły, walczyć z durnymi. Do niedawna sądziłem, że partyjne zaczadzenie taki model prezydentury wyklucza. Dotychczasowa kampania Trzaskowskiego daje jednak jakąś nadzieję. Może więc pojawił się ktoś, kto w interesie Polaków wzbije się ponad partyjne podziały? Będę mu się przyglądał z uwagą”.
https://www.rp.pl/Komentarze/305319954-Boguslaw-Chrabota-Co-ugra-Rafal-Trzaskowski.html

— MAŁGORZATA MANOWSKA O TYM, ŻE ZABIERZE GŁOS JEŚLI WYPOWIEDZI POLITYKÓW BĘDĄ GODZIŁY W AUTORYTET SĘDZIÓW – JAK MÓWI W ROZMOWIE Z TOMASZEM PIETRYGĄ W RZ: “Na pewno nie będę brać udziału w debatach politycznych, czyli czy rząd ma rację, czy opozycja ma rację. Absolutnie. Będę się wypowiadać w opiniach do aktów legislacyjnych, a zabierać głos publicznie wówczas, gdy debata będzie dotyczyła spraw Sądu Najwyższego i sądów powszechnych. W szczególności kiedy jakieś wypowiedzi polityków, dziennikarzy będą godziły w autorytet sądów”.

— JEST PLAN, KTÓRY DAJE NADZIEJĘ NA UNORMOWANIE SYTUACJI – DALEJ MANOWSKA: “Na razie zaczekam, jakie decyzje w tej sprawie podejmą prezesi poszczególnych izb. Mieliśmy pierwszego dnia rozmowę, którą oceniam jako bardzo dobrą. Rozmawialiśmy szczerze i postanowiliśmy, że spróbujemy te problemy wspólnie rozwiązać. Podobne rozmowy będą się toczyły bez udziału mediów i polityków. Treści nie zdradzę, ale jest pewien plan, który daje nadzieję na unormowanie sytuacji”.

— ZAMIERZAM ODGRODZIĆ GRUBYM MUREM SĄD NAJWYŻSZY OD POLITYKI – DALEJ MANOWSKA W RZ: “Nie da się zupełnie od niej odciąć. Są przecież sprawy budżetowe, socjalne, które zależą od władzy politycznej. Przedstawimy projekt budżetu, który musi być zaakceptowany. Jeśli chodzi o innego rodzaju związki, zamierzam odgrodzić grubym murem Sąd Najwyższy od polityki”.
https://www.rp.pl/Sedziowie-i-sady/305319944-Malgorzata-Manowska-I-Prezes-Sadu-Najwyzszego-w-wywiadzie-dla-Rzeczpospolitej.html

— WYBORCZE ZNOSZENIE OGRANICZEŃ – TOMASZ SAWCZUK W KULTURZE LIBERALNEJ: “Potem można więc pomyśleć, że może znowu chodzi o wybory prezydenckie. Istnieje szansa, że poluzowanie ograniczeń poprawi nastroje społeczne, co będzie sprzyjać Andrzejowi Dudzie. Trzeba przyznać, że interpretacja wyborcza wydaje się bardzo prawdopodobna, ale zarzut tego rodzaju byłby bardzo poważny – trzeba by przyjąć, że PiS gra życiem i zdrowiem obywateli, aby zwiększyć szanse Andrzeja Dudy w wyborach”.

— SAWCZUK PISZE O MODELU SZWEDZKIM W WERSJI TURBO: “Premier Morawiecki powiedział kilka dni temu, że można poluzować obostrzenia, ponieważ „80 procent łóżek jest wolnych i czekających na pacjentów z covid”. Z samego tego faktu nie wynika jednak, że należy łóżka zapełnić pacjentami. Morawiecki słusznie zwraca uwagę na to, że w Polsce mamy mniej przypadków zarażenia koronawirusem, a także mniej przypadków śmiertelnych niż w wielu innych krajach. Jest to powód do zadowolenia. Jednak chaotyczna komunikacja rządu po prostu zniechęca ludzi do stosowania środków ostrożności, tak jakby epidemia była już za nami”.
https://kulturaliberalna.pl/2020/06/01/sawczuk-w-poniedzialek-luzujemy-obostrzenia-ale-pandemia-wciaz-trwa/

— KINGA DUNIN O TYM CO CZYTAJĄ (NIE CZYTAJĄ) KANDYDACI NA PREZYDENTA – pisze w Krytyce: “Czego się dowiedziałam? Duda Polakom czyta na głos Sienkiewicza, za to na zakładki do książek wydał 38 tys. zł. Hołownia pisze. Ale kiedyś chyba przeczytał Ajara i Romain Gary’ego, jeśli ktoś nie pamięta, to jest to ta sama zacna postać. Ulubioną pisarką Biedronia – info sprzed Nobla – jest Olga Tokarczuk, twierdzi, że czytał wszystko. Trzaskowski ma ogromną bibliotekę, czyta w wielu językach, dużo i namiętnie – ale nie bardzo wiadomo co, poza tym że liczne biografie Stalina i Hitlera.
Ostatnia informacja o lekturach Bosaka, jaką znalazłam, pochodzi sprzed kilkunastu lat i wynika z niej, że nie przeczytał Gombrowicza, bo go nie wciągnęło.
Kosiniak-Kamysz – brak wyników.
Natomiast Mateusz Morawiecki (nie kandyduje, ale dodajmy go) w marcu zeszłego roku deklarował, że w ciągu ostatniego roku nie przeczytał żadnej książki. Jeśli chodzi o nowości, to chyba musimy nadal polegać głównie na Obamie. Szczególnie że tutejsi kandydaci nawet jeśli wymieniają jakieś tytuły, nigdy nie mówią, co w nich właściwie znaleźli”.
https://krytykapolityczna.pl/kultura/czytaj-dalej/kinga-dunin-czyta/spowiedz-hana-solo-wydech/

— CEZARY STYPUŁKOWSKI O NOWYCH USŁUGACH BANKÓW – ZAŁATWIANIA PRZEZ NIE SPRAW URZĘDOWYCH –  w rozmowie z Mikołajem Kunicą w Business Insider: “Wiele codziennych czynności wymaga szybkiego przepływu pieniędzy i to zapewniamy. Kanał bankowy służy też do załatwiania różnych spraw urzędowych dzięki usłudze uwierzytelnienia tożsamości poprzez rachunek bankowy. Także środki publiczne, m.in. z Tarczy Finansowej PFR, płyną do firm tą drogą. Dodatkowo oferta, zakres usług i produktów, jakie oferujemy klientom, jest nieporównywalnie większa od tej sprzed 10-12 lat. Za to wszystko banki muszą pobierać jakieś opłaty, by zarabiać i finansować tą infrastrukturę”.
https://businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/sektor-bankowy-a-pandemia-koronawirusa-prezes-mbanku-cezary-stypulkowski-wywiad/

— KONIEC MONOPOLI RZĄDÓW NA LOTY KOSMICZNE – WOJCIECH BRZEZIŃSKI W TYGODNIKU POWSZECHNYM: “Ale data 30 maja 2020 r. wyznacza coś jeszcze: koniec monopolu rządów na loty kosmiczne. Musk stworzył właśnie pierwszą w historii kosmiczną linię lotniczą i przyjmuje rezerwacje. Ma już dziewięć zaplanowanych lotów, z czego dwa będą w stu procentach prywatne: w drugiej połowie 2021 r. firma Space Adventures (znana już z obsługi kosmicznych turystów) wyśle czterech klientów w pięciodniowy lot na pokładzie Dragona. Podobno nawet Tom Cruise chciałby nakręcić pierwszy pełnometrażowy film fabularny na orbicie Ziemi. Po starcie Dragona ten plan nie jest już zupełną „mission: impossible”.

— FOT. Dogana i San Giorgio Maggiore w Wenecji, William Turner, National Gallery of Art, Washington DC.

— O WENECJI W RECENZJI KSIĄŻKI Beaty Janowskiej, ‚Wędrówki przez czas’, wyd. Helion Fot — W DODATKU GW ALE HISTORIA – pisze Włodzimierz Kalicki: “Bodaj czy nie najbardziej fascynuje rozmowa z prof. Haliną Manikowską o powstaniu i okrzepnięciu Wenecji. Prof. Manikowska pasjonująco opowiada, jak wymyślnym i skomplikowanym, a przy okazji kosztownym przedsięwzięciem było budowanie na weneckich podmokłych piaskach. Najpierw z drewnianych bali i kamieni konstruowano średniowieczne kesony: wodoszczelnymi, głęboko zanurzonymi ścianami odcinano dopływ morskiej wody do izolowanego terenu. Potem teren ten meliorowano i czekano, aż opadająca poprzez grunt woda wypchnie go w górę. Wtedy nadchodził czas na wbijanie weń solidnych, stabilizujących pali i na konstruowanie nad nimi płaskiej kratownicy z pni drzew, która byłaby zdolna unieść ciężar nawet kilkukondygnacyjnych, drewnianych, a często ceglanych i kamiennych budowli. Na przykład – kościołów. Te zmyślne konstrukcje niewzruszenie, przez wieki utrzymywały potężne weneckie budowle na niestabilnym gruncie w istocie wydartym morzu”.

— 17 LAT TEMU Donald Tusk został przewodniczącym Platformy Obywatelskiej.

— URODZINY: Kamila Baranowska, Anita Czupryn, Wiesław Szczepański, Grzegorz Pietruczuk, Gwidon Wójcik, Zbigniew Gryglas, Tadeusz Zieliński, Tosia Kamińska (kończy 18 lat).