— BIELAN O POWAŻNYM TRAKTOWANIU RYWALI, TRZASKOWSKI O PROKURATORZE GENERALNYM POWOŁYWANYM PRZEZ PREZYDENTA, CZARZASTY O TYM DLACZEGO KAMPANIA BIEDRONIA NIE IDZIE – 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2020/05/21/

— JACEK KARNOWSKI UWAŻA, ŻE TRZASKOWSKI JEST MNIEJ GROŹNYM PRZECIWNIKIEM DUDY W DRUGIEJ TURZE NIŻ KOSINIAK: “Taki układ to dla Andrzeja Dudy dobra wiadomość. Lider PSL to bowiem najgroźniejszy potencjalnie rywal prezydenta w II turze. Stanąłby za nim obóz III RP, ale mógłby również liczyć na pozyskanie jakiejś części wyborców z terenów wiejskich czy z mniejszych miast. Nieprzypadkowo to właśnie Kosiniaka – jako jedynego – prezydent zaszczycił polemiką w czasie wspomnianej debaty w TVP. Trzaskowski jest znacznie mniej niebezpieczny z tego punktu widzenia; stanie za nim obóz lewicowo-liberalny, będzie mocno zmobilizowany, ale poza tym będzie mu trudno poszerzyć swoją bazę. Tym bardziej, że wraz z upływem dni wychodzi na jaw, że protekcjonalność i nadęta „elitarność” to cechy, których nie da się schować, nawet jeśli bardzo się chce. A skrajnie lewicowego ogona z Warszawy nie da się łatwo zgubić”.

— DOTĄD ŻADNA Z HISTORII JAK Z TRÓJKI NIE OKAZAŁA SIĘ PRZEŁOMOWA POLITYCZNIE – DALEJ KARNOWSKI: “Wreszcie pytanie, czy awantura wokół radiowej Trójki, i towarzyszący jej (fałszywy) zarzut cenzury będą miały długofalowe skutki polityczne? Nie chcę bagatelizować tej sprawy, ale warto pamiętać o podobnych, rzekomo przełomowych historiach: żadna nie okazała się mieć poważnych skutków, wszystkie żyły tydzień, najwyżej dwa. Co ważne, ta historia koncentruje się wokół artystów i celebrytów – a gdyby ich głos dużo ważył politycznie, to już dawno z rządu PiS nie byłoby co zbierać”.

— BÓJ BARDZO WYRÓWNANY – DALEJ KARNOWSKI: “Od miesięcy było jasne, że wybory, które wypadną w środku kryzysu gospodarczego wywołanego pandemią, będą bojem bardzo wyrównanym. Zdecyduje jakość kampanii, odporność kandydatów, mobilizacja zwolenników. Wbrew pozorom, w tej ostatniej kategorii to Andrzej Duda ma najmocniejsze atuty”.
https://wpolityce.pl/polityka/501166-trzaskowski-w-ii-turze-to-dobra-wiadomosc-dla-prezydenta

— ANDRZEJ DUDA NA PROSTEJ DRODZE DO PRZEGRANEJ – SAMUEL PEREIRA: “Sztab Andrzeja Dudy zdaje się jednak nie przejmować sytuacją; przekonanie, że prezydent „wygra w cuglach”, jest tak samo silne, jak jeszcze dwa tygodnie temu. Tak jakby nic się w tym czasie nie wydarzyło. Nie chodzi nawet o to, czy Rafał Trzaskowski jest realnym zagrożeniem, czy nie, ale o brak pomysłu na kampanijny przekaz i wycofanie Andrzeja Dudy, które potęguje wrażenie, że jest zmęczony, ukrywa się bądź się czegoś wstydzi. Nie mówiąc już o strukturach lokalnych PiS-u, które chyba w ogóle zapomniały, że wybory jeszcze przed nami, a Andrzej Duda nadal jest ich kandydatem na prezydenta.

— NA PRAWICY EMOCJE SIĘ WYPALIŁY, DZIŚ SĄ PRAKTYCZNIE PO STRONIE OPOZYCJI – DALEJ PEREIRA: “Na prawicy emocje się wypaliły, dziś praktycznie są one tylko po stronie opozycji. Kampania wyborcza oparta na zapewnieniach, że prezydent Andrzej Duda zadba o to, żeby to, co zostało dane, nie zostało odebrane – to zdecydowanie za mało, żeby mieć pewność wygranej. Dziś brakuje tego, co w 2015 r. porwało Polaków – jasno wytyczonych różnic między PiS a PO oraz gorącej i pełnej pasji wizji na rządzenie krajem. Paradoksalnie kurs na przetrwanie to kurs na utratę władzy”.
https://www.tvp.info/48140589/andrzej-duda-na-prostej-drodze-do-przegranej

— PATRYK JAKI NA PYTANIE JAKUBA SZCZEPAŃSKIEGO O RÓŻNICĘ ZDAŃ NA TEMAT WYMIANY PREMIERA Z SZYDŁO NA MORAWIECKIEGO – mówi w Interii: “Jako Solidarna Polska mówicie wprost: wymiana Beaty Szydło na Mateusza Morawieckiego nie była niczym dobrym.
– To była decyzja największej partii koalicyjnej, a my ją uszanowaliśmy.
Były obietnice lepszych relacji z Unią Europejską. Zbigniew Ziobro mówi wprost: tak się nie stało.
– Jest wiele problemów, które musimy rozwiązać. Nie ma tu żadnych wątpliwości. Często mamy na ten temat różne poglądy, ale wierzę, że uda nam się je pokonać dzięki dyskusjom pomiędzy liderami ugrupowań. Nie przez media”.

— TO MÓGŁ BYĆ KONIEC PO A DZIĘKI PRZEŁOŻENIU WYBORÓW MA NOWE OTWARCIE – DALEJ JAKI W INTERII: “Nie chodzi o jego start. Zarówno w naszych przedwyborczych analizach, jak i tych na zlecenie PO, Trzaskowski wydawał się być gorszym kandydatem niż Małgorzata Kidawa-Błońska. Jednak błędy jej sztabu spowodowały, że nie tylko prezydent Andrzej Duda miał szanse na zwycięstwo w I turze. To mógł być koniec PO. Niestety dzięki przełożeniu wyborów, Platforma zyskała możliwość nowego otwarcia. Jednak nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem. Trzeba walczyć o zwycięstwo Andrzeja Dudy”.

— WYBORY W KTÓRYCH JA I TRZASKOWSKI BYLIŚMY TWARZAMI DAŁY WYGRANĄ PO W STOLICY A BEZWZGLĘDNĄ PORAŻKĘ W CAŁEJ POLSCE – DALEJ JAKI W INTERII: “Robią błąd. Wybory, których ja i Rafał Trzaskowski byliśmy twarzami, dały wygraną PO w stolicy, a bezwzględną porażkę w całej Polsce. Obecnie wybory są w całym kraju. Przypominam też, że Andrzej Duda, tak samo jak ja z kandydatem Platformy, przegrał zdecydowanie z Bronisławem Komorowskim w Warszawie. A i tak wygrał w Polsce. Więc poparcie w stolicy nie jest reprezentatywne dla całego kraju”.

— USUNIĘCIE PIOSENKI KAZIKA TO NIEPOTRZEBNY BŁĄD – DALEJ JAKI W INTERII: “Nie jest to problem na tyle poważny, żeby potrzeba było spotkań tej rangi. Uderzenie w prezesa Jarosława Kaczyńskiego ze strony PO i liberalnych mediów, było jak zwykle niesprawiedliwe, rytualne. Nie uwzględniało i ukrywało stan prawny związany z tą wizytą. Jednak uważam, że usunięcie piosenki Kazika Staszewskiego z tej listy to niepotrzebny błąd. Warto powołać komisję, która to wyjaśni lub niech Trójka w inny sposób wyciągnie wnioski”.
https://fakty.interia.pl/autor/jakub-szczepanski/news-patryk-jaki-dla-interii-dalismy-szanse-platformie,nId,4506800

— TERMIN ZNÓW WYGLĄDA NA PUŁAPKĘ ZASTAWIONĄ NA OPOZYCJĘ – MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI W RZ: “By wybory przeprowadzić poprawnie, potrzeba dobrej woli wszystkich stron. Tymczasem wszystko zmierza w kierunku kolejnego konfliktu. Proponowana przez PiS data 28 czerwca, co do której miał panować konsensus, coraz bardziej zaczyna wyglądać na pułapkę zastawioną na opozycję. Skrócenie wyborczego kalendarza (to nieco ponad pięć tygodni od dzisiaj) oznaczać będzie, że sztab Rafała Trzaskowskiego będzie miał raptem kilkadziesiąt godzin na zebranie 100 tys. podpisów. Taki wykręcający ręce największej partii opozycyjnej harmonogram słabo licuje z zapewnieniami PiS, że chce współpracy”.
https://www.rp.pl/Komentarze/200529902-Michal-Szuldrzynski-Wyborcze-wykrecanie-sobie-rak.html

— CHCĘ POLSKI W KTÓREJ ZA KILKANAŚCIE MIESIĘCY BEZPARTYJNY PREZYDENT POWIERZA TRZASKOWSKIEMU ALBO KOSINIAKOWI MISJĘ TWORZENIA RZĄDU – SZYMON HOŁOWNIA W ROZMOWIE Z PAWŁEM WROŃSKIM W GW: “Wybór kolejnego partyjnego prezydenta, ktokolwiek by nim był, nie będzie zmianą, a powrotem do przeszłości. Chcę Polski, w której za kilka czy kilkanaście miesięcy bezpartyjny prezydent powierza misję tworzenia rządu Rafałowi Trzaskowskiemu czy Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi”.

— HOŁOWNIA O BADANIACH JEGO SZTABU W KTÓRYCH PAD MA W LIPCU 34, HOŁOWNIA 21 A TRZASKOWSKI 17 – MÓWI WROŃSKIEMU: “Potwierdzenia tezy, którą Pan postawił, nie widzimy też w badaniach. Od 12 tygodni przeprowadzamy je stałą metodologią. W tej chwili, w maju, Andrzej Duda otrzymałby 43 proc. głosów, ja – 20 proc., 15 proc. – Trzaskowski, Kosiniak-Kamysz – 6 proc. Gdyby wybory odbywały się w tradycyjnej formie, czyli przy urnach, w lipcu, przewidujemy, że Andrzej Duda otrzymałby 34 proc. głosów, ja – 21 proc., Trzaskowski – 17 proc., Kosiniak-Kamysz – 6 proc. Może z tego wynikać, że elektorat PO – zniechęcony do Małgorzaty Kidawy-Błońskiej – przeniósł się poprzednio raczej do Kosiniaka-Kamysza”.
https://wyborcza.pl/7,75398,25960654,szymon-holownia.html

— NIE WIDZĘ POWODU, DLA KTÓREGO PLATFORMA MIAŁABY NIE PRZEGRAĆ Z PIS KOLEJNYCH WYBORÓW – SZYMON HOŁOWNIA W ROZMOWIE Z JACKIEM NIZINKIEWICZEM W RZ: “Nie zmieniam strategii wyborczej pod wpływem Trzaskowskiego. Będziemy robić swoje i jestem przekonany, że skończy się to moim wejściem do II tury. Nie wierzę, że efekt, który tutaj powstaje, to znaczy atakowanie PiS, jest tym, co wystarczy Polakom. Widzę efekt konsolidacyjny wokół PO w tej chwili, tylko ja mam ten kłopot, że PO od pięciu lat buduje wszystko na jednym haśle: „odsuniemy PiS od władzy”. A na razie od 2015 r. PO przegrała z PiS pięć razy. Nie widzę żadnego powodu, dla którego w najbliższych miałaby nie przegrać, w sytuacji kiedy wybory wygrywa się w II turze, a wtedy trzeba zassać nie tylko betonowych wyborców PO albo niezadowolonych z PiS, ale także tych, którzy są gdzieś pomiędzy, i tych, którzy mogą nie pójść na wybory, jeśli będą mieli do wyboru przedstawicieli partii”.

— HOŁOWNIA STRASZY KOMISARZEM JAKIM W WARSZAWIE – JAK MÓWI NIZINKIEWICZOWI: “Trzaskowski ma kłopot z byciem konsekwentnym. Tym bardziej że PiS niezależnie od koronawirusa chce iść po samorządy. Od wielu miesięcy powtarzałem, że samorządowcy będą następni po sędziach. Samorządowcy, z którymi rozmawiałem, już raportują, że spadki z dochodów samorządów oznaczają, że za chwilę zaczną balansować na granicy reguły wydatkowej, a to jest moment, w którym PiS może myśleć o wprowadzeniu swoich komisarzy do samorządów. To może spotkać nie tylko Warszawę. Jeśli Rafał Trzaskowski wygra wybory prezydenckie, to Patryk Jaki może zostać komisarzem w stołecznym ratuszu. Zapewniam, że Jarosław Kaczyński nie zmarnuje takiej okazji do upokorzenia warszawiaków, jak wyznaczenie np. komisarza Patryka Jakiego, żeby im pokazać, kto tu rządzi. To może być element szerszego problemu, takiego, że samorządy zaczną tracić autonomię przez cyniczne traktowanie ich przez rząd w środku epidemii, to jest bardzo realny problem”.
https://www.rp.pl/Wybory-prezydenckie-2020/200529890-Holownia-Prezydent-powinien-byc-bezpartyjny.html

— JACEK ŻAKOWSKI PISZE, ŻE WYBÓR HOŁOWNI DO TUPOLEWIZM PODNIESIONY DO RANGI POLITYCZNEGO PROGRAMU I ŻE ZAGŁOSUJE NA TRZASKOWSKIEGO BEZ OPORU: “Mimo paru „ale” dziś bym na Trzaskowskiego głosował bez oporu. By pozbyć się Dudy i by uniknąć Hołowni. Nie przypadkiem w żadnym cywilizowanym kraju nie zdarzyło się, by społeczeństwo powierzyło los państwa osobie bez politycznej praktyki, otoczonej przez ludzi o nieznanych intencjach i finansowanej przez źródła bez twarzy. Podobnie jak każdy inny królik z kapelusza na najwyższym urzędzie prezydent Hołownia to tupolewizm podniesiony do rangi politycznego programu. Nie wolno na to pozwolić”.
https://wyborcza.pl/7,75968,25962141,trzaskowski-chce-zaorac-tvp-a-tu-nie-orac-trzeba-lecz-budowac.html

— STRAJK PRZEDSIĘBIORCÓW NIE WZIĄŁ SIĘ ZNIKĄD – PIOTR SKWIROWSKI W RZ: “Strajk przedsiębiorców nie wziął się znikąd. Nawet jeśli w tle jest polityka, to jednak niezadowolenie właścicieli wielu firm, ich strach przed przyszłością są faktem. Rząd nie powinien zbywać tego milczeniem. Oczywiście dziś wielu przedsiębiorców się cieszy, że odmrożenie gospodarki umożliwiło im wznowienie działalności, i na tym się skupiają. Ale to nie rozwiąże wszystkich problemów. Wiele firm, zwłaszcza pracując na pół gwizdka, nie zdoła odrobić strat i bez zastrzyku gotówki z zewnątrz nie stanie na nogi. Wznowienie działalności przez jakiś czas pozwoli im wegetować, ale to nie koniec ich kłopotów”.
https://www.rp.pl/Komentarze-ekonomiczne/305209894-Piotr-Skwirowski-Tarcza-za-tarcza-a-firmy-drza.html

— ZBYT SZYBKIE POLUZOWANIE UTRUDNIA WYCHODENIE Z PANDEMII – ANALIZA OKO.PRESS: MIŁADA JĘDRYSIK, AGATA SZCZĘŚNIAK I PIOTR PACEWICZ: “Patrząc na Polskę jako całość nie widzimy, by epidemia wygasała, a krzywa nowych przypadków co najwyżej zaczyna się powoli wypłaszczać, ale nie opada. Nawet biorąc pod uwagę skupienie zakażeń na Śląsku porównania z sąsiadami wypadają źle. Wystarczy porównać polski wykres liczby aktywnych przypadków z niemieckim, czeskich i słowackim. W Niemczech epidemia rozkręciła się już 2 marca i doszła do poziomu 2,1 tys. zakażonych na milion; trzy razy więcej niż w Czechach, cztery razy więcej niż w Polsce oraz 8 razy więcej niż na Słowacji. Ale przy tak różnych poziomach kluczowa jest dynamika zmian. Może to oznaczać, że o ile szybkie wprowadzenie dyscypliny w ograniczaniu kontaktów społecznych uchroniło Polskę przez dużą liczbą zakażeń i ofiar śmiertelnych, to zbyt szybkie poluzowanie dyscypliny utrudnia proces wychodzenia z epidemii”.
https://oko.press/w-polsce-skok-zakazen-za-wczesnie-poluzowalismy-swiat-koniec-mrzonek-o-odpornosci-zbiorowej-wykresy-mapy/

— PROBLEM Z TRÓJKI JEST SZERSZY – OPINIE KSZTAŁTOWANE PRZEZ SIEĆ POWIĄZAŃ I UWIKŁAŃ BIZNESOWO-TOWARZYSKICH – RAFAŁ WOŚ W TYGODNIKU POWSZECHNYM: “Afera wokół piosenki Kazika pokazuje fatalne relacje pracy w radiowej Trójce. Ale problem jest szerszy. Takie relacje pracy to, niestety, wstydliwa codzienność w większości polskich mediów. Służalczość wobec życzeń przełożonych. Nawet tych niewypowiedzianych. Strach przed poddaniem w wątpliwość linii redakcyjnej, bo po co „kopać się z koniem”. Prawa pracy, istniejące zazwyczaj tylko teoretycznie, a i tak będące przejawem luksusu na rynku systemowo już przecież opartym o uśmieciowienie albo wymuszone samozatrudnienie. Wyciszanie głosów odmiennych od opinii kierownictwa. Opinie kształtowane jakże często przez interesy, sieć powiązań i uwikłań biznesowo-towarzyskich. Bo przecież wiadomo, że im słabsze i biedniejsze są media, tym bardziej potężni stają się patroni: nieważne, czy polityczni, czy też biznesowi. Już nawet nie oni muszą się starać o przychylność mediów. To same media szukają ich wsparcia jako jedynego gwaranta ekonomicznego przetrwania na rynku”.
https://www.tygodnikpowszechny.pl/moj-bol-twoj-bol-i-media-163484

— Fot. Św. Hieronim piszący – obraz włoskiego malarza barokowego Caravaggia. Dzieło powstało w ostatnich latach pobytu artysty w Rzymie, obecnie znajduje się w zbiorach Galerii Borghese. 

Caravaggio kilkakrotnie malował Hieronima, który w jego czasach – podczas polemik z protestantyzmem – pełnił szczególną rolę dla katolików. Autor Wulgaty był symbolem umiłowania prawdy, rzetelności tłumaczenia i prawowierności[2]. Malarz zaakcentował to, nadając szacie świętego kardynalski kolor purpury i umieszczając aureolę nad jego głową.

Prosta kompozycja obrazu niesie swym układem przesłanie wanitywne, ręka świętego łączy świat żywych ze światem zmarłych. Symbolizuje nieodłączny związek życia ze śmiercią i stanowi malarskie memento mori.

— URODZINY: Wiesława Ziółkowska, Marta Patena, Lucjusz Nadbereżny, Piotr Mościcki, Małgorzata Serafin.