— PREMIER W SPOCIE Z POWSTAŃCEM MÓWI O NOWEJ NORMALNOŚCI POWSTANIEC DZIĘKUJE ZA SPRAWNOŚĆ PAŃSTWA, PMM O ZAANGAŻOWANIU NAJWIĘKSZYCH ŚRODKÓW W HISTORII
:
https://300polityka.pl/live/2020/05/19/pmm-w-nowym-spocie-potrzebujemy-nowej-normalnosci-bo-swiat-nie-bedzie-juz-taki-sam-mamy-plan-jeszcze-szybciej-bedziemy-nadrabiac-dystans-do-najbogatszych-bo-jestesmy-narodem-pracow/

— TERLECKI O DACIE WYBORÓW, HOŁOWNIA WRACA DO SPOTKAŃ W TERENIE, BUDKA PRZERYWA WYWIAD W TRÓJCE – 300LIVE: https://300polityka.pl/live/2020/05/19

— 100 TYSIĘCY PODPISÓW W DWA DNI? – Agata Kondzińska i Iwona Szpala w GW: “Rafał Trzaskowski wszedł do gry o prezydenturę w piątek, wymiana kandydata zajęła Platformie 24 godziny. To będzie wyjątkowo krótka kampania, choć nie ma jeszcze oficjalnej daty wyborów. W kuluarach słychać, że PiS będzie się upierał przy 28 czerwca. I chce dać nowym kandydatom dwa dni na dostarczenie 100 tysięcy podpisów. Reszta kandydatów zachowuje podpisy poparcia zbierane do poprzednich wyborów, czyli z 10 maja. – Widzieliśmy propozycję kalendarza wyborczego dla PKW – twierdzą nasi informatorzy z PO. – Na zbieranie podpisów marszałek Sejmu przewidziała dwa dni. Jeden jest na rejestrację komitetu wyborczego. Polityk PO przyznaje, że propozycję pokazał mu kolega z PiS”.

— POLITYK PO W TEKŚCIE GW O PODDENERWOWANIU W PIS: “- W PiS są mocno zdenerwowani, a ich nastroje mierzmy skalą ataku prorządowych mediów – słyszymy w PO. – Spodziewamy się wszystkiego i wiemy, że PiS będzie nam rzucał kłody pod nogi. Im będzie nas bardziej atakował, im będzie nam bardziej utrudniał życie, tym bardziej będziemy twardzi i tym bardziej będziemy na to gotowi – mówił w poniedziałek Trzaskowski”.
https://wyborcza.pl/7,75398,25955037,sto-tysiecy-podpisow-w-dwa-dni-czy-trzaskowskiego-zablokuje.html

— PAWEŁ WROŃSKI PISZE W GW O PODEJRZENIACH POLITYKÓW PSL, ŻE PODMIANA KANDYDATA BYŁA ELEMENTEM JAKIEJŚ UMOWY GŁÓWNYCH PARTII: “Wśród ludowców pojawia się pogląd, że politycy PO umówili się z PiS na restart, by podmienić kandydata. Prominentni działacze partii przekonują, że zdaniem PiS, jeśli doszłoby do II tury, to najniebezpieczniejszym kontrkandydatem dla Dudy były Kosiniak-Kamysz. Sam lider ludowców przypomina, że teraz KO już nie mówi o złamaniu konstytucji i orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego”.

— PSL MÓWI O TĘCZOWEJ KANDYDATURZE: “- Na razie w przypadku Trzaskowskiego działa efekt świeżości, ale trudno przypuszczać, żeby „tęczowy” kandydat miał szansę na polskiej wsi. Trzaskowski po nieudanej kampanii Kidawy-Błońskiej ratuje przede wszystkim własną partię, a my chcemy walczyć o Polskę – deklaruje jeden z polityków PSL”.
https://wyborcza.pl/7,75398,25956822,ludowcy-w-zagrozeniu-po-i-pis-umowily-ie-na-restart-kampanii.html

— MOŻE BYĆ OSTRYM CIENIEM W TEJ MGLE – ALEKSANDER KWAŚNIEWSKI W ROZMOWIE Z ŁUKASZEM ROGOJSZEM W GAZETA.PL: “Czy to będzie punkt zwrotny? Zobaczymy. O tych wyborach ciągle trochę tak mówimy po omacku, bo nie wiemy, kiedy będą. Właściwie nie wiemy, czy ustawa, która określałaby, jakby miały się odbyć, czyli dawała szanse Trzaskowskiemu, żeby w ogóle wziąć w nich udział, też jeszcze przecież nie jest zaakceptowana ostatecznie i podpisana. Więc w tej mgle, że użyję pewnej aluzji, może być to rzeczywiście ostry cień, to wejście Trzaskowskiego.

— KWAŚNIEWSKI O STYLU KIDAWY Z JEGO POKOLENIA: “Małgorzata Kidawa-Błońska była bardzo interesującym kandydatem na czasy normalne. Bo to jest osoba, która, także z racji wieku, to jest moje pokolenie, wnosi dużo życiowego doświadczenia. Takiej koncyliacyjności, umiaru, spokoju. I to, gdybyśmy byli w czasach normalnych, miałoby swoje znaczenie”.
https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,25956673,aleksander-kwasniewski-w-gazeta-pl-wejscie-trzaskowskiego-moze.html

— ANTYSYSTEMOWOŚĆ HOŁOWNI JEST NA WYSOKIM POZIOMIE INTELEKTUALNY, ALE WĄTPIĘ W JEGO SZANSE PO WEJŚCIU DO GRY TRZASKOWSKIEGO – MÓWI W ROZMOWIE Z PIOTREM PACEWICZEM W OKU: “W każdych wyborach prezydenckich jest zapotrzebowanie na świeżość, na anty-establishmentowość, takie jest oczekiwanie około 20 proc. elektoratu, które nie mają barw partyjnych i szukają czegoś nowego. Akurat w przypadku Hołowni jego antysystemowość jest na wysokim poziomie intelektualnym, kulturowym. Hołownia zaproponował oryginalną, czytelną kampanię z mocnymi przekazami. Oglądałem wypowiedzi Hołowni, muszę powiedzieć, że to jest dobre, on rzeczywiście może trafiać do ludzi, którzy już mają dość partyjnych układów, a nawet zabierać wyborców innym kandydatom. Dobrze gra rolę człowieka spoza układów. Czy to wystarczy, żeby znaleźć się w drugiej turze – nie wiem. Po wejściu Trzaskowskiego do gry wątpię”.

— WIDAĆ TRUDNOŚCI Z DOTARCIEM KOSINIAKA DO NOWYCH ŚRODOWISK – KWAŚNIEWSKI O WKK: “Może on być także konkurencyjną propozycją dla tych niezdecydowanych, niepartyjnych wyborców, bo jest i odpowiednio młody, i dynamiczny, i europejski. Może coś uszczknąć ze świeżego zasobu Hołowni. Dobrą dynamikę miała kampania Kosiniaka-Kamysza, ale widać wyraźnie trudność z dotarciem szerzej, do nowych środowisk. Zgadzam się, że rysuje się to interesująco”.

— DUDA NIE ZDOŁAŁ SOBIE WYROBIĆ POZYCJI MĘŻA STANU – DALEJ KWAŚNIEWSKI W OKU: “Moim zdaniem z każdym z kontrkandydatów Dudzie – obarczonemu pięcioletnią prezydenturą – będzie bardzo trudno. Tym bardziej, że nie zdołał sobie wyrobić sobie pozycji męża stanu, który nawet może być w gorszej formie w czasie jednej czy drugiej debaty, ale wszyscy wiedzą, że to wielka zasłużona, postać. Najdelikatniej mówiąc, on takiej pozycji nie ma. Kluczowe będzie, czy kandydat opozycji, który wejdzie do II tury, dostanie prawdziwy wiatr w żagle”.

— TRZASKOWSKI WCHODZI W ROLĘ CZŁOWIEKA ZDETERMINOWANEGO, BY WYGRAĆ – DALEJ KWAŚNIEWSKI: “Wyborca musi być przekonany, że temu facetowi zależy na tym, żeby wygrać, zależy jak jasna cholera. Bo jeżeli wyborca wyczuje cień wątpliwości u kandydata, to natychmiast pojawiają się wątpliwości, dlaczego mam głosować na gościa, który sam nie jest przekonany do swego programu, do zwycięstwa, do siebie samego. Pierwsze wypowiedzi Trzaskowskiego wskazują, że wchodzi w rolę człowieka zdeterminowanego, by wygrać”.

— KWAŚNIEWSKI ZAGŁOSUJE NA BIEDRONIA: “Jeszcze poczekajmy na następne sondaże. Moim zdaniem zadaniem Biedronia jest konsolidować elektorat lewicowy. On też musi dotrzeć do różnych środowisk. Trudno mi z daleka – epidemia zastała mnie w Szwajcarii – oceniać, jak kampania Roberta wygląda, ale jak chce mnie pan zapytać na kogo będę głosował w pierwszej turze, to odpowiadam jasno, na lewicę. W pierwszej turze głosujemy na swojego, a później głosujemy na kandydata wspólnego pozycji”.
https://oko.press/kwasniewski-musi-byc-dla-wyborcow-jasne-ze-temu-facetowi-zalezy/

— ANDRZEJ STANKIEWICZ O PIERWSZYM UDANYM PROJEKCIE PLATFORMY W TEJ KADENCJI – pisze w Tygodniku Powszechnym: “To pierwszy udany polityczny projekt PO w tej kadencji – zablokowanie wyborów prezydenckich po to, by wymienić własną, słabą kandydatkę. Gdy o wyborców trzeba było walczyć na telekonferencjach i transmisjach w mediach społecznościowych, okazała się kandydatką z innych czasów. Wyborcy zostawili ją dla Władysława Kosiniaka-Kamysza i Szymona Hołowni. A Platforma nie mogła sobie na to pozwolić. Dlatego partia, walcząc o rozpisanie nowych wyborów, walczyła także o możliwość wymiany swej kandydatki – o czym ona sama dowiedziała się jako ostatnia”.

— KOŃCZY KAMPANIĘ BIEDRONIA, POZBAWIA SZANS NA DRUGĄ TURĘ KOSINIAKA I HOŁOWNIĘ – DALEJ STANKIEWICZ: “Pierwsze sondaże pokazują, że Trzaskowski wchodzi do stawki z drugim wynikiem, a szanse Dudy na wygraną w pierwszej turze maleją. Start Trzaskowskiego praktycznie kończy kampanię Roberta Biedronia, pozbawia szans na drugą turę Kosiniaka-Kamysza i zapewne Hołownię. W drugiej turze może się wydarzyć wszystko, choć wciąż Duda jako kandydat prawicy ma większe możliwości łowienia elektoratu, choćby w PSL czy Konfederacji”.
https://www.tygodnikpowszechny.pl/trzaskowski-na-bialym-koniu-163440

— JESTEŚMY W RODZAJU NIE-CZASU – KAROLINA WIGURA W KULTURZE LIBERALNEJ: “Jest dla mnie zagadkowe, jak często słyszę pytania: „co będziesz robić po kwarantannie?” albo „jak będzie wyglądał świat po covid-19?”. To zupełnie jakbyśmy uważali, że znajdujemy się obecnie w jakimś rodzaju „nie-czasu”, w przerwie między jedną normalnością a drugą”.

— NIC NOWEGO W NAZYWANIU NASZYCH UCZUĆ – DALEJ WIGURA: “W nazywaniu uczuć, jakie nam towarzyszą, nie wymyśla się prochu. Chociaż co chwilę słychać o nowej teorii czy pojęciach, sięgamy do skarbca już dostępnych zasobów. Do pewnego stopnia może nam pomóc na przykład zajrzenie do tekstów kultury powstających pod wpływem epidemii w europejskiej historii. Proszę zwrócić uwagę na popularność „Dżumy” Camusa w ostatnich tygodniach! Choć zmieniają się czasy, natura ludzka nie ulega transformacji. Dlatego w dziełach innych klasyków, jak Tukidydesa czy Boccaccia, możemy dziś przeglądać się niby w lustrze. Spośród szerokiego spektrum emocji, opisywanych przez klasyków, na potrzeby tego krótkiego eseju, pisanego w czasach pandemii covid-19, wybieram trzy. Są to strach, podejrzliwość i niepewność”.

— WIGURA O DOJMUJĄCYM UCZUCIU STRACHU I PODEJRZLIWOŚCI – NALEŻY NA NIE ODPOWIEDZIEĆ POLITYCZNIE: “Wszystkie te uwagi powinny mieć poważne znaczenie dla osób publicznych, w tym polityków jako tych, którzy budują komunikację, używając zbiorowych emocji jako podstawy. Jeśli najważniejszymi emocjami, jakie odczuwamy w dobie koronawirusa, są strach, podejrzliwość, niepewność i żałoba, to pilnej refleksji wymaga sposób, w jaki należy na nie odpowiedzieć politycznie, na przykład po stronie opozycji”.

— JAK NIE NEGUJĄC ŻAŁOBY WYZWOLIĆ NADZIEJĘ I NIE POZOSTAWIĆ UCZUĆ DO ZAGOSPODAROWANIA NIELIBERALNYM POPULISTOM – KONKLUZJA WIGURY: “Jaki model przywództwa przyjąć? W jaki sposób przetłumaczyć strach na odwagę? Jak zmienić niepewność w kreatywność? Jak, nie negując żałoby, wyzwolić nadzieję? To trzy pytania, które stoją dziś przed politykami, niezależnie od ich barw partyjnych i od miejsca na kuli ziemskiej, na którym skupiają swoją działalność. Dobrze byłoby, żeby liberalni demokraci uczyli się na błędach. I tym razem naszych uczuć, które są motorem polityki, nie pozostawić do zagospodarowania nieliberalnym populistom”.
https://kulturaliberalna.pl/2020/05/19/strach-niepewnosc-podejrzliwosc-i-zaloba-uczucia-w-czasach-pandemii/

— GDYBY SZEFOWIE TRÓJKI PRZYMKNĘLI OKO, STRATY BYŁYBY NIEWIELKIE – PIOTR ZAREMBA W DGP: “Niezależnie od faktów, uderzający jest efekt. Piosenka wprowadziła etyczny spór z obecną władzą do sfery popkultury, co zawsze dla rządzących jest niebezpieczne. Zwłaszcza że sam artysta był dotąd uznawany za symetrystę. Gdyby szefowie Trójki przymknęli na ruch Niedźwieckiego oko, straty byłyby niewielkie. Ale nie przymknęli. W efekcie utwór Kazika staje się orężem – symbolem walki z pisowską władzą, wzgardy wobec jej stylu i metod”
https://wiadomosci.dziennik.pl/opinie/artykuly/7707705,lista-trojki-niedzwiecki-zaremba-piosenka-kazika.html

— CZY CHODZIŁO O MOMENT ZAŁOŻYCIELSKI DLA NOWEJ STACJI RADIOWEJ? – JACEK KARNOWSKI: “Na pewno to, co dzieje się wokół radiowej Trójki, wymaga solidnego opisania. Ile w tym wszystkim zaplanowanej operacji, zmierzającej do zniszczenia stacji, która mogłaby przeszkadzać nowemu projektowi – o którym wszyscy wiemy? Czy chodziło o wykreowanie przesilenia, które pozwoliło wykreować „moment założycielski” nowej stacji? Tak to wygląda. To środowisko potrafi bardzo wiele. Ma ogromne, specjalistyczne doświadczenie, nie tylko muzyczne”.

— W TRÓJCE COŚ SIĘ WYPALIŁO, POJAWIŁA SIĘ SZANSA NA NOWE OTWARCIE – DALEJ KARNOWSKI: “Na pewno obecny zakręt jest okazją do przemyślenia koncepcji tej stacji. Stacji, która zestarzała się ze swoimi odbiorcami, co zresztą nie jest jakimś wielkim zarzutem, bo słuchacz to słuchacz. Ale może teraz, skoro zespół postanowił pójść naprawdę na swoje, pojawia się możliwość przemyślenia formatu do nowa? Bo ta Trójka, którą zwinęło środowisko ją tworzące, traciła słuchaczy nie tylko z powodu konfliktów; tam po prostu coś się wypaliło. Można było odnieść wrażenie, że zmęczeni są zarówno odbiorcy, jak i twórcy. Teraz pojawiła się szansa na nowe otwarcie. Kto wie, może narodzi się coś naprawdę ciekawego?”
https://wpolityce.pl/polityka/500809-wyszlo-na-to-ze-mafioso-z-chlopaki-nie-placza-mial-racje

— PIOSENKA PODMYWA MIN ZAŁOŻYCIELSKI DOBREJ ZMIANY – MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI W RZ: “PiS obiecał przywrócić godność zwykłym Polakom, ale 10 kwietnia właśnie z tej godności zadrwił, pokazując, że są równi i równiejsi, pokazując alienację władzy. Dziś piosenki Kazika słucha cała Polska, podmywając mit założycielski dobrej zmiany. I dlatego zarówno sam tekst, jak i sława, którą zyskał dzięki anulowaniu wyników listy przebojów, uderza w sam fundament legendy o moralnej wyższości PiS i jej specjalnego mandatu do sprawowania władzy”.
https://www.rp.pl/Komentarze/200519329-Michal-Szuldrzynski-Kazik-uderzyl-w-najwazniejszy-mit-dobrej-zmiany.html

— ŁUKASZ SZUMOWSKI ODPOWIADA NA ZARZUTY – WSZYSCY ZOSTALI OSZUKANI: “Rzeczywiście, dużo czasu zajmuje mi wyjaśnianie, jak to się stało, że ministerstwo podobnie jak Komisja Europejska, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy czy spółki Skarbu Państwa zostały oszukane co do jakości zakupionych masek. Żeby była jasność – w tamtym czasie, na początku epidemii, praktycznie nie było oferentów, którzy przedstawiali wartościowe oferty, nie wymagające płatności z góry. Łatwo się zapomina, co się działo dwa miesiące temu na świecie z zakupami masek czy innych elementów odzieży ochronnej, ale rzeczywistość wyglądała nieco inaczej niż obraz rysowany przez część mediów. Podobnie temat mojej rodziny, który już był dawno wyjaśniany. Wbrew temu, co podają niektóre media, nigdy nie nadzorowałem instytucji, z których firma mojego brata otrzymywała dofinansowanie. Przychodząc do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wspólnie z wicepremierem Gowinem zdecydowaliśmy, że nie będę podejmował żadnych decyzji związanych z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju z uwagi na działalność badawczą prowadzoną w firmie, z którą związany jest mój brat. Zaś co do syna, to tak – studiuje na pierwszym roku medycyny”.

— UDAŁO SIĘ UNIKNĄĆ TAKIEJ SYTUACJI JAK WE WŁOSZECH – DALEJ SZUMOWSKI: “Na pewno sytuacja w Polsce jest nieporównywalna z tą, jaką obserwowaliśmy we Włoszech, Francji lub Hiszpanii. Tych strasznych obrazów trumien na ciężarówkach czy pacjentów na korytarzach pod respiratorami, nam w Polsce udało się uniknąć. Zareagowaliśmy bardzo szybko, podejmując niezwykle kosztowne gospodarczo decyzje. Ale dzięki temu udało się zapobiec tragedii przepełnionych szpitali i dramatu wielu rodzin. Dziś chyba już nie pamiętamy tego strachu z początku marca, kiedy oglądaliśmy sceny z innych krajów”.
https://wpolityce.pl/polityka/500828-wywiad-minister-szumowski-odpowiada-na-medialne-doniesienia

— FOT. MGŁA WENECKA, Auguste Renoir, Kreeger Museum, Washington. Współtwórca i jeden z czołowych przedstawicieli impresjonizmu.

— JOSIF BRODSKI PISAŁ O WENECKIEJ MGLE, CHOĆ NIE WSPOMNIAŁ O JEJ OSTRYM CIENIU
: “„W zimie budzi nas w tym mieście, zwłaszcza w niedzielę, dźwięk jego niezliczonych dzwonów, jak gdyby za tiulem firan w perłowoszarym niebie wibrował na srebrnej tacy gigantyczny, porcelanowy serwis do herbaty. Otwieramy okno na oścież i pokój w jednej chwili zalewa ta kłębiąca się na zewnątrz, przesycona dzwonieniem mgiełka…”

— Rosyjski poeta, od kiedy w 1972 roku znalazł się na wygnaniu, spędzał w Wenecji każde Boże Narodzenie i część mglistego, chłodnego stycznia. Fantasmagoryczny obraz ukochanego miasta zawarł w wierszach (dołączonych do tego tomu), a przede wszystkim w tytułowym eseju – pokazującym, iż w prozie bywał poetą równie wspaniałym jak w poezji.
https://www.znak.com.pl/ksiazka/znak-wodny-josif-brodski-2672

— 29 lat temu Donald Tusk został przewodniczącym Kongresu Liberalno- Demokratycznego.

— URODZINY: Marcin Król, Leszek Kubicki, Krzysztof Tchórzewski, Krzysztof Mieszkowski, Danuta Jazłowiecka.