— 300 POLITYKA I INNE TYTUŁY RAZEM WSPIERAJĄ AKCJĘ BRAWA DLA WAS, WSPIERAJĄCEJ PRACOWNIKÓW OCHRONY ZDROWIA: Z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Zdrowia, 7 kwietnia o godzinie 13:00, podziękujmy razem pracownikom ochrony zdrowia. Już raz, podczas akcji „Brawa dla Was”, się udało. Pokażmy, że wciąż pamiętamy i jesteśmy im wdzięczni. „Brawa dla Was” to bezprecedensowa wspólna akcja największych tytułów prasowych w Polsce!
https://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/koronawirus-brawa-dla-was-podziekujmy-lekarzom/13l1e4s

— Wielki Wtorek – w liturgii chrześcijańskiej trzeci dzień Wielkiego Tygodnia, w którym chrześcijanie słyszą zapowiedź zdrady Judasza i zaparcia się Piotra.

— Fot. Zdrada Judasza – Giotto. Fresk autorstwa Giotto di Bondone w Padwie. Jeden z 40 fresków namalowanych przez Giotta w Kaplicy Scrovegnich należący do cyklu scen z życia Jezusa. “Obraz sceny zdrady znajduje się po lewej stronie łuku triumfalnego w Kaplicy del Arena. Interpretując to wydarzenie ewangelii, Giotto nie odbiega od swojego ulubionego sposobu komunikowania się ze wszystkim, co się dzieje, z myślą o najwyższej jasności i wiarygodności. Za zdrajcą pokazana jest sylwetka diabła, która dosłownie popycha go do popełnienia bezbożnego aktu. Jednocześnie ten obrazowy motyw jest wizualnie postrzegany jako rodzaj cienia rzucanego przez postać Judasza. Jednocześnie karykaturalny profil cechy pojawia się jako rodzaj groteskowego powtórzenia, brzydkie echo profilu samego Judasza Iskarioty, który otrzymuje trzydzieści srebrników od arcykapłanów”.
https://pl.painting-planet.com/zdrada-judasza-giotto/

— KAŻDY MA SWOJE MOTTO: III RP NIE DA SIĘ, IV RP – DAMY RADĘ – JACEK KARNOWSKI: “Wyborów w konstytucyjnym terminie też przeprowadzić się nie da. Po prostu się nie da. Każdy ma swoje motto. IV RP – „damy radę!”, a III RP – „Nic się nie da”. Źródła tych jakże różnych postaw są głębokie. Jedno duchowo są z wolnej Polski, niedoskonałej, ale wierzącej w siebie, inni z zaborów, z uwewnętrznioną już bezradnością wobec wyzwań tego świata”.

— LISTA CZEGO SIĘ NIE DAŁO WG KARNOWSKIEGO: “Nie da się uratować polskich stoczni. Po prostu się nie da. Nie da się uratować LOT-u. Po prostu się nie da. Nie da się powstrzymać milionów młodych Polaków przed emigracją. Po prostu się nie da. Nie da się walczyć z kryzysem demograficznym. Po prostu się nie da. Nie da się nie oddać Rosjanom śledztwa smoleńskiego. Po prostu się nie da. Nie da się przeciwstawić Niemcom i Brukseli w jakiejkolwiek sprawie. Po prostu się nie da. Nie da się przekopać Mierzei Wiślanej. Po prostu się nie da”.
https://wpolityce.pl/m/polityka/494693-motto-iv-rp-damy-rade-motto-iii-rp-nie-da-sie

— EMILEWICZ O STANIE KLĘSKI ŻYWIOŁOWEJ, W PRZYSZŁYM TYGODNIU W SEJMIE USTAWA ANTYABORCYJNA – 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2020/04/07/

— RAFAŁ KALUKIN O TYM, ŻE WCIĄŻ MOŻLIWY JEST SCENARIUSZ STANU NADZWYCZAJNEGO Z SYTUACJĄ W SĄDZIE NAJWYŻSZYM W TLE: “Podobno zresztą Nowogrodzka – wbrew oficjalnym zapewnieniom – dosyć intensywnie rozważa wariant wprowadzenia stanu wyjątkowego, co oznaczałoby przeniesienie wyborów na późniejszy termin. Tyle że nie ogłosi tego wcześniej niż na początku maja. Z końcem kwietnia wygasa bowiem kadencja pierwszej prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf, co w wypadku wprowadzenia przed tą datą któregoś ze stanów nadzwyczajnych musiałoby zostać odłożone w czasie. A że w obecnych warunkach i tak nie ma możliwości wyboru nowego prezesa, tymczasowo na miejsce ostatecznie opuszczone przez Gersdorf będzie można powołać dyspozycyjnego komisarza”.

— KOSINIAK NA FALI WZNOSZĄCEJ – DALEJ KALUKIN: “Władysław Kosiniak-Kamysz jest dziś na fali wznoszącej. Inaczej niż pozostałym opozycyjnym kandydatom jemu akurat wybory prezydenckie 10 maja byłyby na rękę. O pokonaniu Andrzeja Dudy w obecnych warunkach raczej nie ma mowy, niemniej całkiem prawdopodobne w świetle obecnych sondaży zdystansowanie pozostałych kandydatów z Małgorzatą Kidawą-Błońską na czele umocniłoby osobistą pozycję szefa ludowców i całej jego formacji. Co w każdym scenariuszu na przyszłość dawałoby Kosiniakowi-Kamyszowi duże możliwości negocjacyjne”.

— KALUKIN O ZACIERANIU TROPÓW I ODWRACANIU UWAGI: “Polityczny chaos jest uzasadniony, choć nietrudno zauważyć, iż kontrolujący sytuację polityczną w kraju PiS konsekwentnie stara się zamęt dodatkowo pogłębiać. Coraz dziwaczniejszymi koncepcjami politycznymi, legislacyjnymi wrzutkami oraz – kto wie – może również inscenizacjami rozłamów bądź przyszłych sojuszy. W końcu formacja Kaczyńskiego, od początku bezwzględnie wykorzystująca walkę z pandemią i recesją w partykularnych wyborczych celach, ma szczególne powody, by zacierać tropy i odwracać uwagę od istoty swoich poczynań. Warto mieć to na uwadze”.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1951644,1,w-co-gra-gowin-i-jakie-furtki-otworzyl-sobie-kaczynski.read

— NIE MOŻNA DZIŚ WYROKOWAĆ OSTATECZNEGO TERMINU WYBORÓW – MARCIN FIJOŁEK: “Czeka nas 30-dniowy chaos, jakiego nie widzieliśmy jeszcze w polskiej polityce. Chyba że minister Szumowski lub premier Morawiecki zdecydują się przeciąć ten stan negatywnymi rekomendacjami lub wprowadzeniem stanu klęski żywiołowej. Pod dużym znakiem zapytania stoi też stabilność obozu Zjednoczonej Prawicy, ale to temat na późniejszy czas, okres już po pandemii. Na razie po prostu stanowisko wicepremier obejmie Jadwiga Emilewicz, kierownictwo w MNiSW obejmie zapewne któryś z zastępców Gowina. Polityczne turbulencje są naprawdę duże, dynamika spora i nie można dziś wyrokować ostatecznie ani co do ostatecznego terminu wyborów, ani co do większości rządowej. O stanie epidemii nawet nie mówiąc”.
https://wpolityce.pl/polityka/494603-co-dalej-po-dymisji-wicepremiera-gowina

— PROJEKT ZJEDNOCZONEJ PRAWICY SKOŃCZONY – ANDRZEJ STANKIEWICZ W TYGODNIKU POWSZECHNYM: “Trzeba to powiedzieć jasno: moment kryzysu, emocje głównych graczy i finałowe rozwiązanie pokazują, że Zjednoczona Prawica to projekt, który politycznie już jest skończony, choć formalności rozwodowe mogą jeszcze potrwać”.
https://www.tygodnikpowszechny.pl/gowin-odchodzi-ale-zostaje-163000

— WBREW POZOROM ZWYCIĘSTWO GOWINA BARDZIEJ PRAWDOPODOBNE NIŻ KACZYŃSKIEGO – DOMINIKA WIELOWIEYSKA: “Wbrew pozorom zwycięstwo polityczne Gowina w tej rundzie jest bardziej prawdopodobne niż zwycięstwo Kaczyńskiego. (…) w rzeczywistości Gowin trzyma Kaczyńskiego w szachu. Już pokazał swoją siłę: z powodu buntu gowinowców PiS nie zdołało w poniedziałek wprowadzić do porządku obrad poprawki do kodeksu wyborczego.    Cała Polska zobaczyła pęknięcie w obozie rządzącym. Władza prezesa PiS została zakwestionowana. Kaczyński powiedział, że wybory korespondencyjne odbędą się 10 maja, a Jarosław Gowin powiedział, że się nie odbędą. Jeśli nawet spełni się zapowiedź Kaczyńskiego, to koszt polityczny dla PiS będzie gigantyczny. Jeśli natomiast górą będzie Gowin, to znaczy, że on jest silniejszy od Kaczyńskiego”.

— WIELOWIEYSKA O SZANSACH NA POWODZENIE PLANU B GOWINA: “Sądzi, że nadal możliwy jest plan B: w drugiej połowie kwietnia, gdy uchwalona przez Sejm poprawka wciąż jeszcze będzie procedowana w Senacie, rząd wprowadzi stan klęski żywiołowej, co automatycznie przesunie wybory. I wówczas gowinowcy pomogą PiS odrzucić zmiany wprowadzone przez Senat. W czasie wyborów przeprowadzonych w późniejszym terminie – jeśli liczba zakażeń będzie wciąż znacząca – można będzie zastosować głosowanie korespondencyjne. Rzeczywiście przy takiej kalkulacji zwycięstwo polityczne Gowina jest bardziej prawdopodobne niż zwycięstwo Kaczyńskiego”.
https://wyborcza.pl/7,75968,25849414,zlapal-kaczynski-gowina-a-gowin-za-leb-trzyma.html

— OD TEGO MOMENTU BĘDZIEMY LICZYĆ MOMENT DEKOMPOZYCJI – JAKUB MAJMUREK W WP: “6 kwietnia 2020 roku przejdzie do historii polskiego parlamentaryzmu oraz do historii partii Prawo i Sprawiedliwość. Być może przyszli historycy tej formacji będą od tego dnia liczyli początek dekompozycji obozu Kaczyńskiego. Bo choć ostatecznie, kilka minut po godzinie 22, Kaczyński dostał co chciał – ustawę umożliwiającą wyłącznie głosowanie korespondencyjne w maju – jego zwycięstwo może okazać się pyrrusowe. Lider PiS wielkim kosztem wygrał bitwę, zwycięstwo w której może go strategicznie sporo kosztować”.

— MAJMUREK O KRYZYSIE POLITYCZNYM NIEZNANYM OD LAT 80. XX WIEKU: “Zwycięstwo będzie więc prędzej czy później Jarosława Kaczyńskiego sporo kosztować. Zwłaszcza jeśli faktycznie prezes nie wycofa się z pomysłu wyborów w maju. Bezsensowną ustawkę i stratę czasu jeszcze jakoś wyborcom można wytłumaczyć. Zorganizowanie szeroko kontestowanych wyborów, pogrążających polski system polityczny w kryzysie nieznanym od lat 80. XX wieku, już trudniej. Zwłaszcza gdy ludzie dosłownie tracą środki do życia i ostatnie, czego oczekują od władzy, to tego typu partyjniackie przepychanki”.

— DUDA POKONA JAKUBIAKA, LEGITYMACJA ZEROWA A WYBÓR KWESTIONOWANY – DALEJ MAJMUREK: “Nawet jeśli jakimś cudem logistyka się nie wysypie, to z takich wyborów pewnie wycofają się wszyscy poważni kandydaci opozycji. Andrzej Duda pokona Marka Jakubiaka przy historycznie niższej frekwencji, znacznie poniżej 50 proc. Legitymacja tak wybranego prezydenta poza jego twardymi zwolennikami będzie zerowa, a jego wybór kwestionowany. Takie wybory to podłożenie dynamitu pod cały polski system polityczny, a spór polsko-polski wejdzie na nowy, nieznany dotąd poziom agresji i toksyczności. Co w końcu uderzy także w obóz władzy – choć po drodze wszyscy zapłacimy cenę totalnego politycznego konfliktu i związanej z tym niestabilności”.
https://opinie.wp.pl/majmurek-pyrrusowe-zwyciestwo-kaczynskiego-opinia-6497097477396097a

— WYBORY POZA PRAWEM – jedynka RZ.

— ADAM STRZEMBOSZ O ROLI SĄDU NAJWYŻSZEGO W OCENIE PROCESU GŁOSOWANIA – mówi RZ: “Narażamy się też na to, że Sąd Najwyższy zakwestionuje takie wybory, które naruszają zasadę równości i tajności. Uniemożliwiają one jakąkolwiek kontrolę tego, jak odpowiedni organ, być może zmilitaryzowany, kwalifikuje listy, które docierałyby do komisji. Gdzie tu miejsce na przedstawicieli partii politycznych? Gdzie jest miejsce na kontrolę, czy cała korespondencja zostanie przekazana w odpowiednie ręce? W ciągu kilku tygodni nikt nie opracuje odpowiednich procedur. Cały wysiłek i ryzyko włożone w walkę z pandemią mogą zostać zmarnowane przez to, że wybory w obecnych warunkach naruszą zasady państwa demokratycznego. Ważność wyborów ustali Sąd Najwyższy. Mam nadzieję, że taki, który cieszy się powszechnym szacunkiem i zaufaniem. Doświadczenia pandemii będą w społeczeństwie przedyskutowane”.
https://www.rp.pl/Opinie/304069883-Adam-Strzembosz-Wielkie-ryzyko-wyborow-korespondencyjnych.html

— SKOŃCZYŁ SIĘ CZAS SEJMOWEGO AUTOMATU, GOWIN ZE SWOJEGO SULEJÓWKA BĘDZIE RECENZOWAŁ – NACZELNY RZ: “Teza, że Jarosław Kaczyński zmiótł wewnętrzną opozycję w Zjednoczonej Prawicy, staje się funta kłaków warta. Skończył się czas łatwych głosowań i sejmowego automatu. Jarosław Gowin może się teraz stać ze swojego Sulejówka ważnym recenzentem polityki rządzących i – jeśli utrzyma swój autorytet w Porozumieniu – obiektem zabiegów Kaczyńskiego. Sprawa wyborów 10 maja w coraz mniejszym stopniu zależy już od woli prezesa, ale przede wszystkim od wirusa, bo bez głosowania korespondencyjnego epidemia w dotychczasowej wersji je uniemożliwia”.

— PIS PRAWDOPODOBNIE STRACIŁ KOLEJNE OGNIWO ŁAŃCUCHA LEGISLACYJNEGO – DALEJ CHRABOTA: “Porozumienie zdestabilizowało sytuację na prawicy i jest w stanie blokować kolejne niezgodne z linią tej partii projekty, jak choćby znów nowelizację kodeksu wyborczego, kiedy ta – pewnie w maju – wróci z Senatu do Sejmu. Ale jeszcze ważniejsze jest co innego. Jarosław Kaczyński – do poniedziałku rano pan sytuacji politycznej w kraju – prawdopodobnie stracił kolejne po Senacie ogniwo łańcucha legislacyjnego, sejmową maszynkę do głosowania. Przynajmniej na razie”.
https://www.rp.pl/Komentarze/304069892-Chrabota-Sejm-bedzie-juz-inny.html

— CZY CHCEMY ŻYĆ W KRAJU W KTÓRYM AŻ TAK MOŻNA LEKCEWAŻYĆ PRAWO? – MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI W RZ: “Przygotowanie wyborów na podstawie przepisów, które jeszcze nie zostały przyjęte, byłoby jawnym złamaniem tej reguły. I nie zmieni tego nawet poprawka dająca marszałkowi Sejmu prawo przesunięcia wyborów na 17 maja, bo taką decyzję będzie mogła podjąć dopiero dziesięć dni wcześniej. Teraz rozumiemy, dlaczego PiS już wprowadził przepis, który mówi, że urzędnik państwowy przekraczający w okresie epidemii kompetencje lub niedopełniający obowiązków, nie będzie odpowiadał za to karnie. Pytanie, czy chcemy żyć w kraju, w którym można aż tak lekceważyć przepisy? W dodatku przy okazji tak niezwykle ważnej dla demokracji procedury jak wybory prezydenckie”.
https://www.rp.pl/Komentarze/304069890-Szuldrzynski-Czy-mozna-az-tak-lekcewazyc-prawo.html

— KACZYŃSKI WYDAŁ MI SIĘ POSTACIĄ PÓŁ ŚMIESZNĄ, PÓŁ TRAGICZNĄ – ZUZANNA DĄBROWSKA W RZ: “Nie wiem, po co Jarosław Kaczyński wyszedł na mównicę sejmową w poniedziałek, przed głosowaniem w sprawie wyborów korespondencyjnych, i chyba nikt nie jest w stanie tego sensownie wytłumaczyć. Mówił coś o Trybunale Konstytucyjnym, wypominał Platformie Obywatelskiej, że „to ona zaczęła”, dowodził, że ma rację… I wydał mi się postacią przynależną do kanonu rosyjskiej literatury – pół śmieszną, a pół tragiczną. Czy naprawdę to właśnie chciał powiedzieć ludziom siedzącym w domach i zerkającym w telewizor? Teraz, kiedy tak wiele się zmieniło? Przecież żartobliwy przydomek „prezesa Polski”, którego używają nawet posłowie PiS, powinien zobowiązywać do czegoś. Nie wolno zbierać w jednym ręku tak wiele władzy – bez żadnej odpowiedzialności. A Jarosław Kaczyński zachowuje się tak, jakby to wszystko, co dzieje się w sferze publicznej, zupełnie go nie interesowało. Tylko wybory, tylko partia i życie, jakie pędził do teraz”.
https://www.rp.pl/Analizy/304069897-Dabrowska-Polityka-jak-zwykle–juz-nie-istnieje.html

— REPORTAŻ PAWŁA RESZKI – SZPITALE NA GRANICY PARALIŻU – w najnowszej Polityce: “Pracownik SOR Szpitala Bródnowskiego (jednego z największych w Warszawie) opowiada „Polityce”, jak przebiega taki proces: – Procedury traktowano dość luźno. Alarm zaczął się, gdy lekarz z gastrologii miał dodatni test. Niedługo potem karetka przywiozła nam dodatnią pacjentkę. Okazało się też, że jedna z salowych, która pracowała z gorączką, jest chora. Już było trochę późno na procedury, bo wszyscy zakażali się od siebie. Spoglądam w dzisiejsze wyniki: neurochirurg, lekarz z OIOM-u, dwóch pacjentów. Wczoraj moja koleżanka z SOR. Niedługo wszyscy będziemy zakażeni. W Bródnowskim po gastrologii epidemia uderzała w kolejne oddziały: internę, chirurgię, SOR. Wirusa stwierdzono już u kilkudziesięciu osób – 15 proc. personelu miało wynik dodatni, 400 na 1300 pracowników było na zwolnieniach. To tylko jeden z wielu szpitali na skraju paraliżu”.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/spoleczenstwo/1951732,1,brak-sprzetu-wyplat-i-domino-zakazen-szpitale-na-skraju-paralizu.read

— UDZIAŁ W ŁŻE WYBORACH GROZI ŚMIERCIĄ – MAREK BEYLIN W GW: “Opozycja słusznie domaga się wprowadzenia stanu klęski żywiołowej, co odsunęłoby groźbę „trupich wyborów”. Powinna jednak już teraz wszcząć wspólną kampanię bojkotu terminów majowych. Po to, by ocalić zdrowie i życie tysięcy wyborców. Hasło „udział w wyborach grozi śmiercią” jest prawdziwe”.
https://wyborcza.pl/7,75968,25851095,udzial-w-lze-wyborach-grozi-smiercia.html

— ANDRZEJ LEDER DEKONSTRUUJE SPRAWĘ EUROPEJSKIEGO EGOIZMU – jak pisze w Krytyce Politycznej: “W lukę pozostawioną przez Angelę Merkel i Emmanuela Macrona wśliznęli się Chińczycy i Rosjanie. Ich samoloty z lekarzami i jakąś ilością sprzętu (w wypadku Rosjan podobno zresztą popsutego), które wylądowały w Rzymie – w odróżnieniu do potencjalnej i nieudzielonej, poważnej pomocy europejskich sąsiadów – nie zmienią przebiegu epidemii, ale wpłyną na sposób postrzegania tego, kto jest przyjacielem, a kto egoistycznym hipokrytą. Jako egoistyczne i pełne obłudy mogą z tego kryzysu wyjść rządy państw Unii Europejskiej – na co dzień szafujące europejską retoryką. Jak to możliwe?!”

— NOWE EPIDEMICZNE VERDUN – DALEJ LEDER: ”Sądzę, że politycy rozumieją co należy zrobić, ale wiedzą też, że wystarczy jedno drobne wahnięcie, a ich przerażone, zamknięte w zwijającej się wyobraźni elektoraty sprawią, że będzie to ostatnia decyzja polityczna, którą podejmą. W tej sytuacji państwo narodowe jawi się jak duch przeszłości, który, chcąc nie chcąc, pcha ludy w stronę nowego Verdun. Epidemicznego”.

— POTRZEBA DECYZJI WYPRZEDZAJĄCYCH KSZTAŁTOWANIE SIĘ WYOBRAŹNI LUDÓW – DALEJ LEDER: “Wszyscy jesteśmy więźniami naszych imaginariów, kształtowanych przez stulecia lokalnych opowieści. Te nie obfitują w to, co wspólne, przeważa pamięć obcości i krzywd. Dziś przywódcy boją się tego. Rozumiem to. Zawsze wydawało mi się, że decyzje polityczne nie mogą odstawać od tego, co mieści się w wyobraźni społeczeństw. Ale dziś myślę inaczej. Myślę, że potrzeba decyzji, które wyprzedzą kształtowanie się wyobraźni ludów. I potrzeba polityków, zdolnych je formułować i podejmować. Potrzeba takiej zbiorowej przenikliwości, która pozwoli widzieć to, czego nie możemy jeszcze sobie wyobrazić. Jak przenikliwość Edypa – bohatera wspólnej, europejskiej wyobraźni – który wobec zarazy w Tebach umiał przejrzeć zagadkę Sfinksa. Ujrzeć jedność człowieka w różnych momentach jej przejawiania się; gdy jest niemowlęciem, dorosłym, starcem. Ujrzał jedność skłaniającą do solidarności. Edyp miał też odwagę za tę przenikliwość zapłacić”.
https://krytykapolityczna.pl/swiat/ue/leder-rzeczypospolita-europejska-teraz-albo-nigdy/

— O SYTUACJI KGHM JEGO PREZES MARCIN CHLUDZIŃSKI – W DGP: “W 2008 r. przyczyną załamania był realny kryzys sektora finansowego. Dziś mamy kryzys, którego przyczyną jest zachwianie łańcucha dostaw w wyniku tego, że ludzie nie mogą kupować tego, co zazwyczaj kupowali, ponieważ nie wychodzą z domu, inaczej wygląda proces produkcji i przemieszczania się dóbr, który ma na celu zaspokajanie popytu na określone produkty. Obecnie trudno powiedzieć, co się z tej rzeczywistości wyłoni. Patrząc na cenę miedzi, mamy na razie dobrą sytuację – jest popyt. Handlujemy, nawet jeśli cena jest niższa”.

— CHLUDZIŃSKI O ZMIANIE PARADYGMATU: “Biznes zrozumiał, że logika, zgodnie z którą opłaca się kupować jak najtaniej, nie mieć zapasów, to pułapka. Paradygmat się zmienia”.
https://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/1466401,chludzinski-npbp-kghm-gospodarka-koronawirus-kryzys.html

— URODZINY: Grzegorz Furgo.