— 74 LATA kończy dziś premier Hanna Suchocka.

— JEŻELI OPOZYCJA NIE PRZYJMIE PROPOZYCJI ZMIANY KONSTYTUCJI I WYDŁUŻENIA KADENCJI PREZYDENTA O 2 LATA, TO WYBORY ODBYŁYBY SIĘ, PO WPROWADZENIU NA 30 DNI STANU KLĘSKI I 90-DNIOWEJ KARENCJI – KORESPONDENCYJNIE, BO PO WPROWADZENIU ZMIAN PROPONOWANYCH PRZEZ PIS – W SIERPNIU – tak zdaniem rozmówców 300POLITYKI ma wyglądać kompromisowa propozycja jaką negocjowali w nocy liderzy ZP.

— O PRZEDŁUŻENIU KADENCJI PAD MÓWIŁ RANO JAROSŁAW KACZYŃSKI – 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2020/04/03/

— OLGA TOKARCZUK DZIŚ LIVE NA FB O GODZ 18-TEJ: „Przeczytam stare opowiadanie, sprzed 22 lat, zatytułowane »Próba generalna«. Dziwnym trafem ten krótki tekst stał się dziś bardzo aktualny. Zapraszam serdecznie 3.04. o godzinie 18.00, zróbcie sobie herbatę”
https://www.facebook.com/OlgaTokarczukProfil

— PREZYDENT NIE ZNALAZŁ DLA SIEBIE ROLI I ZAJĄŁ SIĘ TIK TOKIEM – ZUZANNA DĄBROWSKA W RZ: “Poza tym gołym okiem widać, że prezydent Duda nie ma pomysłu na pandemię. Na początku próbował stanąć na czele obozu walki z zarazą, ale ministra Łukasza Szumowskiego nie ma szans przebić. Roli więc dla siebie nie znalazł i zajął się TikTokiem. Jeśli kampania potrwałaby dłużej, mógłby mieć jeszcze lepsze pomysły.
https://www.rp.pl/Analizy/200409803-Zuzanna-Dabrowska-Kryzys-wladzy-ktos-tu-straci-glowe.html

— JEŚLI ROZBIJAJĄ, TO ŚCIELĄ CZERWONY DYWAN POD STOPY DONALDA TUSKA – MICHAŁ KARNOWSKI: ”Stop! Pomyłka. Błąd. Albo tak zwana „gra w głuptaka”. Wybór stojący przed politykami Porozumienia jest bowiem prosty i jasny: albo akceptują przywództwo Jarosława Kaczyńskiego i uznają mocne argumenty za przeprowadzeniem w sposób bezpieczny wyborów 10 maja, albo rozbijają koalicję rządzącą. A jeśli rozbijają, to jednocześnie ścielą czerwony dywan pod stopy Donalda Tuska”.

— PARTIA GOWINA JAK KPN PRZY ODWOŁANIU JANA OLSZEWSKIEGO – DALEJ KARNOWSKI: “Ktoś musi politykom Porozumienia powiedzieć: gra, którą podjęli, jest zła dla Polski, a jeśli jej nie zaprzestaną, ich samych politycznie zniszczy, zostaną użyci przez obóz III RP i wyrzuceni, a w historii Polski zapiszą się tak, jak zapisała się Konfederacja Polski Niepodległej w czasie nocnej zmiany 4 czerwca 1992 roku. Motywowana osobistym strachem liderów przeszła wtedy na stronę obozu antylustracyjnego, a niedługo potem władzę na wiele lat przejęli postkomuniści. Wkrótce KPN zeszła ze sceny, a tamto nocne zachowanie liderów przekreśliło w oczach wyborców cały wcześniejszy dorobek tej formacji”.
https://wpolityce.pl/polityka/494212-porozumienie-musi-pamietac-o-roli-kpn-w-czasie-nocnej-zmiany

— JACEK KARNOWSKI O RYZYKU PÓŹNIEJSZYCH WYBORÓW: “Przełożenie wyborów oznacza podjęcie wielkiego ryzyka politycznego, ocierającego się o działanie samobójcze. Teraz, w maju, o zwycięstwo też nie byłoby łatwo, ale jesienią lub wiosną przyszłego roku społeczne napięcia będą ogromne. Wie to również opozycja, która wyłącznie z tego powodu buduje presję na zmianę terminu”.

— KARNOWSKI O CHYBOTANIU: “Chybotanie łódką Zjednoczonej Prawicy w takim momencie jest działaniem CAŁKOWICIE NIEZROZUMIAŁYM, trudnym do wytłumaczenia. Na gruncie logiki politycznej czy doświadczenia nie da się tego zrozumieć”.
https://wpolityce.pl/m/polityka/494148-chybotanie-koalicyjna-lodka-teraz-to-wiecej-niz-zbrodnia

— RZĄD PIS TRZESZCZY – jedynka GW.

— CZY MAMY JESZCZE RZĄD? – ANDRZEJ STANKIEWICZ w Onecie: “Mamy jeszcze rząd? A może dziś gabinet Mateusza Morawieckiego w dotychczasowej formie przestanie istnieć? Może Jarosława Gowina i jego posłów zastąpią ludzie z Konfederacji lub PSL? Gowin opiera się decyzji prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, by za wszelką cenę zorganizować wybory 10 maja — w wersji korespondencyjnej. Dziś przekonamy się, czy to tylko retoryka, czy też Gowin naprawdę zagłosuje przeciwko wyborom listownym, co może doprowadzić do rozpadu koalicji, usunięcia go z rządu i szukania nowych koalicjantów. Ale może się też wszystko rozejść po kościach, jeśli politycy obozu władzy postanowili po prostu rutynowo się poprzepychać — co robią dla treningu raz na jakiś czas.

— KRAJ NA PRZYMUSOWEJ KWARANTANNIE A POLITYCY OBOZU WŁADZY POSTANOWILI WZIĄĆ SIĘ ZA ŁBY, A TO WSZYSTKO W OBOZIE WŁADZY, KTÓRY OD 5 LAT PRZEKONUJE, ŻE JEST BLISKO LUDZKICH SPRAW – DALEJ STANKIEWICZ: “Bez względu na to jak ten spektakl się skończy, nie potrafię zrozumieć jednego. Gdy kraj na przymusowej kwarantannie, a liczba wykrytych zakażeń i podpisywanych aktów zgonu rośnie w rekordowym tempie, politycy obozu władzy postanowili wziąć się za łby. W sytuacji, gdy polityka powinna się schować, ustępując walce ze śmiertelną chorobą, jest dokładnie odwrotnie: polityka wpycha się na pierwszy plan, walce z chorobą nie pomagając. A to wszystko w obozie władzy, który przez 5 lat przekonywał, że jest tak blisko ludzkich spraw, jak tylko się da”.

— KACZYŃSKI SIĘ ZAPARŁ I IDZIE NA ŚCIANĘ – DOMINIKA WIELOWIEYSKA W GW: “Niektórzy politycy obozu rządzącego studzą emocje: spokojnie, wyborów nie będzie, zwycięży zdrowy rozsądek albo będzie bunt w obozie PiS. Ja tego nie jestem pewna. Wiem natomiast z całą pewnością, że Jarosław Kaczyński – człowiek, który rządzi Polską – wrzucił kolejny bieg i jedzie wprost na czołowe ze ścianą”.

— JEŚLI WYBORY SIĘ NIE ODBĘDĄ, POZYCJA KACZYŃSKIEGO BĘDZIE PODWAŻANA – DALEJ WIELOWIEYSKA: “Kaczyński jest wciąż zdeterminowany, aby wybory przeprowadzić. Nawet wbrew części swojego obozu politycznego. Na szali jest nie tylko utrzymanie Pałacu Prezydenckiego w rękach PiS, ale także autorytet prezesa i potwierdzenie przywództwa w obozie rządzącym. Kaczyński powiedział, że wybory będą, więc one muszą się odbyć. Jeśli będzie inaczej, jego pozycja jako lidera może być podważana”.
https://wyborcza.pl/7,75968,25841666,kaczynski-sie-zaparl-i-jedzie-wprost-na-sciane.html

— LISTONOSZE MÓWIĄ NIE – JEDYNKA RZ: “Pracownicy Poczty i eksperci ostrzegają: obsługa przez przedsiębiorstwo głosowania to szaleństwo. (…) Na ich forach internetowych wrze. Nie chcą ryzykować życia. Nic więc dziwnego, że prawie 30 proc. z nich jest na zwolnieniach i urlopach. Z informacji, do jakich dotarła „Rzeczpospolita”, wynika, że kilku pracowników Poczty już jest zakażonych. Wielu jest na kwarantannie. Z tego też powodu firma musiała zamknąć kilka placówek w Krakowie i Świdniku”.
https://archiwum.rp.pl/artykul/1425699-Listonosze-mowia-%E2%80%9Enie%E2%80%9D.html

— WYBORY NIEPRZYGOTOWANE MOGĄ ZAMIENIĆ SIĘ W PARODIĘ – TOMASZ PIETRYGA W RZ: “Ryzyko może też budzić proces odsyłania kart. Czy poczta, która nie zawsze działa sprawnie, podoła organizacyjnie z terminowym dostarczeniem do komisji wyborczych przesyłek? Głos dostarczony po dacie wyborów będzie nieważny. Przygotowując tak brawurowe rozwiązania, warto posłużyć się wyobraźnią. W przeciwnym razie wybory mogą przekształcić się w ich parodię, a tysiące osób może zostać wykluczonych z głosowania. A tego wyborcy pomysłodawcom na pewno nie wybaczą”.
https://www.rp.pl/Ustroj-i-kompetencje/304029891-Tomasz-Pietryga-jest-duze-ryzyko-ze-panstwo-nie-udzwignie-pocztowych-wyborow—wybory-w-czasie-epidemii-koronawirusa.html

— CZYŻBY POROZUMIENIE BYŁO JEDYNĄ RACJONALNĄ GRUPĄ POLITYCZNĄ W POLSCE? – BOGUSŁAW CHRABOTA W RZ: “Czyżby Porozumienie było jedyną racjonalną i słuchającą opinii publicznej grupą polityczną w Polsce? Po raz kolejny namawiamy, by pójść ścieżką konsensusu. Aby skutecznie przesunąć wybory – co się wydaje nieuniknione – potrzeba w tym trudnym momencie odrobiny zaufania. Namawiamy opozycję, by porozumiała się (są takie fora jak choćby Rada Bezpieczeństwa Narodowego) z rządzącymi w sprawie terminu i metody przesunięcia wyborów. Tylko wspólna decyzja, gwarancja uczciwego realizowania zobowiązań, uchroni Polskę przed niepokojami społecznymi, których ryzyko mogą przynieść przedłużające się restrykcje związane z pandemią. Czy można liczyć na tę odrobinę wzajemnego zaufania i próbę koncyliacji, panowie Borysie Budko, Władysławie Kosiniaku-Kamyszu, panowie liderzy lewicy? Czy można liczyć i na pana, prezesie Jarosławie Kaczyński?”
https://www.rp.pl/Komentarze/200409815-Boguslaw-Chrabota-Deficyt-zaufania-moze-nas-zabic.html

— JACEK CZAPUTOWICZ W RZ O INNEJ MENTALNOŚCI PAŃSTW PROTESTANCKICH – mówi w rozmowie z Jędrzejem Bieleckim w RZ: “Państwa działają na własny rachunek, zobaczymy, jaki będzie efekt podjętych przez nie działań. Ale chciałbym zwrócić uwagę na pewną rozbieżność mentalności, być może wiążącą się z protestanckimi korzeniami Holandii i Szwecji i niektórych innych państw, pewnej akceptacji tragicznych skutków tej pandemii. W naszej kulturze taka logika jest jednak bardzo trudna do przyjęcia. My staramy się walczyć o każde życie. Równocześnie analizujemy, co robią inne państwa, aby korzystając z ich doświadczeń, samemu przygotować jak najlepszą odpowiedź. Widząc, co się dzieje na południu Europy, rząd bardzo szybko wprowadził zakaz zgromadzeń, kwarantannę dla przyjeżdżających, zamknął szkoły, starając się w ten sposób ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa”.

— CZAPUTOWICZ O DEZINFORMACJI MOSKWY: “Ale też wiemy, że nawet w tak trudnych czasach Rosja nie zmienia swojej polityki, używa dezinformacji, aby osłabiać jedność Unii i NATO. Chce doprowadzić do podziałów w zachodniej Europie, aby uzyskać akceptację dla swojej agresywnej polityki i zniesienie sankcji. Stąd tak silne zaangażowanie na rzecz pomocy Włochom, a jednocześnie zwykle bezpodstawne oskarżanie Polski o próby blokowania dostaw sprzętu medycznego. Ale ta epidemia rozwija się z coraz większą siłą i w Rosji, i Moskwa będzie musiała się z nią zmierzyć”.

— WIDAĆ WYRAŹNIE KTO JEST W UE SUWERENEM – PAŃSTWA NARODOWE – DALEJ CZAPUTOWICZ: “Zapewnienie bezpieczeństwa to zadanie państw członkowskich, to one przejęły inicjatywę. W sytuacjach zagrożenia widać więc z całą wyrazistością, kto jest suwerenem. To władze narodowe podejmują kluczowe decyzje: kogo wpuścić na swoje terytorium, jakie ograniczenia wprowadzić dla obywateli, kiedy wygasić gospodarkę. W tych nadzwyczajnych okolicznościach ujawniły się rzeczywiste relacje między Unią i jej krajami członkowskimi”.
https://www.rp.pl/Unia-Europejska/200409796-Jacek-Czaputowicz-Teraz-widac-kto-jest-suwerenem.html

— WYBORY NA WIOSNĘ – KOSINIAK KAMYSZ W GW w rozmowie z Krystyną Naszkowską: “Niektórzy eksperci twierdzą, że na jesieni będzie szczyt krachu gospodarczego. I może też być druga fala epidemii koronawirusa. Urządzanie wtedy wyborów nie wydaje mi się sensowne. Przychylałbym się do terminu na wiosnę przyszłego roku”.

— KOSINIAK O RACJONALNYM GOWINIE: “Potwierdzam, że z PiS nie jest nam po drodze. Natomiast zawsze będziemy popierać postawy racjonalne. Propozycja wicepremiera Gowina jest taką racjonalną postawą, dlatego jest nam bliska i ją popieramy”.
https://wyborcza.pl/7,75968,25841450,wladyslaw-kosiniak-kamysz-wybory-powinny-byc-dopiero-wiosna.html

— POLITYKA PCHANA W KIERUNKU DARWINIZMU – MICHAŁ SUTOWSKI W KRYTYCE: “Po wielkim kryzysie finansowym sporo z nas wierzyło, że teraz to już naprawdę „zmieni się paradygmat”. Dziś niemal wszyscy jesteśmy pewni, że Polska i świat po pandemii nie będą takie same. Błyskotliwy w niektórych sprawach Milton Friedman uczył, że kształt świata po kryzysie zależy od dostępnych na rynku idei, gotowych rozwiązań, które nieraz z dnia na dzień ze sfery utopijnej fantazji zmieniają się w naturalną konieczność. Kłopot w tym, że i nasze mentalne „długie trwanie”, i polityka rządu zamiast w kierunku utopii pchają nas w kierunku dzikiej prywatyzacji i darwinizmu na skalę dotąd nieznaną”.
https://krytykapolityczna.pl/kraj/co-po-pandemii-czyli-widmo-trzeciej-fali-prywatyzacji/

— NIE MOŻNA PAKIETU WYBORCZEGO PRZEKAZAĆ BEZ POTWIERDZENIA – JAROSŁAW FLIS O PODSTAWOWYCH PROBLEMACH Z SZYBKIM WPROWADZENIEM GŁOSOWANIA POCZTOWEGO – pisze na blogu Tygodnika Powszechnego: “Do komisji się idzie raz, zaś głosowanie korespondencyjnie wymaga dwukrotnego kontaktu z operatorem procesu – ktokolwiek by nim nie był. Pakietu nie można przekazać obywatelowi bez potwierdzenia, ani nie można bez potwierdzenia odebrać. Pominięcie takiej procedury grozi podważeniem jakiejkolwiek wiarygodności wyborów. Odebranie i nadanie listu poleconego zajmuje z reguły więcej czasu – w szczególności po stronie obsługi – niż wydanie karty do głosowania w komisji. Zmiany, jakie zaszły w naszym życiu, każą przypuszczać, że chętnych na głosowanie korespondencyjnie będą teraz setki tysięcy, jeśli nie miliony. W przeprowadzonych na początku epidemii bawarskich wyborach lokalnych ponad dwie trzecie głosów zostało oddanych w ten sposób. Wprowadzone ustawą, która już weszła w życie, głosowanie korespondencyjne dla osób 60+ byłoby kolosalnym wyzwaniem organizacyjnym i politycznym, nawet gdyby wybory miały się odbyć jesienią”.

— ŚCIANA REALIÓW PRZYBLIŻA SIĘ NIEUBŁAGANIE – DALEJ FLIS: “Minęło raptem 10 dni od wywiadu Jarosława Kaczyńskiego w RMF, który ukierunkował działania Nowogrodzkiej. Od tego czasu ściana realiów przybliża się nieubłaganie, lecz szarża wiernej drużyny tylko się rozpędza. Czy jeśli zamknie się oczy, uderzenie o taką ścianę będzie mniej bolesne? Śmiem wątpić”.
https://www.tygodnikpowszechny.pl/tragifarsa-wyborcza-162911

— NIECH GLAPIŃSKI ODŁOŻY CZARODZIEJSKĄ RÓŻDŻKĘ – WITOLD GADOMSKI W GW: “NBP powinien więc odłożyć „czarodziejską różdżkę” i przestać mówić o „nieograniczonych możliwościach”, jakie rzekomo posiada. Słów prezesa słuchają profesjonaliści, którzy nie są wrażliwi na propagandę. Chcą znać granice pomocy NBP dla rządu i usłyszeć, że bank będzie prowadził politykę przewidywalną i odpowiedzialną”.
https://wyborcza.pl/7,155290,25839985,prezesie-glapinski-odloz-czarodziejska-rozdzke.html

— URODZINY: Hanna Suchocka, Ewa Draus.