— NATURA UDERZYŁA W ELEMENTARNE WARTOŚCI CYWILIZACJI – JAN ROKITA W FELIETONIE DLA TEOLOGII POLITYCZNEJ: “Natura przypuściła atak nie tylko po prostu na nasze poczucie bezpieczeństwa i zadomowienia w świecie, ale uderzyła w elementarne wartości, na których próbujemy budować nasze społeczeństwa. Kto wie, czy nie najważniejszą z nich wyraża przecież postulat ochraniania, wspomagania i wydłużania życia właśnie tych, którzy są słabi, starzy i chorzy. Postulat silnie zakorzeniony w chrześcijańskim myśleniu o kulturze i polityce, które w słabości i cierpieniu skłonne jest upatrywać bodaj najdoskonalszej manifestacji godności człowieczej. Ale również przejęty we współczesności przez zachodnie opiekuńcze państwo, przeznaczające od wielu dekad – wbrew rosnącej groźbie bankructwa – coraz większą część dochodów publicznych na służbę zdrowia oraz świadczenia emerytalne i socjalne. Tymczasem zaraza objawiła nam Naturę w jej całym najbardziej „darwinowskim” obliczu, jako śmiertelnego wroga tych wszystkich zasad”.

— OBROŃCĄ OKAZAŁO SIĘ PAŃSTWO – STRAŻNIK IDEAŁÓW I DOSTARCZYCIEL BEZPIECZEŃSTWA – DALEJ JAN ROKITA: “Zaskoczeni tym atakiem, który (w naszym mniemaniu) w dobie geometrycznego postępu nauki biologii nie miał się prawa zdarzyć, po krótkim czasie zorientowaliśmy się, że my sami, jak i nasze humanitarne ideały, mają jednak jakiegoś obrońcę. Okazało się nim państwo – w chwili kryzysu jedyny strażnik ideałów i dostarczyciel bezpieczeństwa. Co prawda też ogłupiałe niespodziewanym atakiem, opieszałe i spóźnione w działaniu. Ale w końcu gotowe jednak zaprowadzić stan wyjątkowy po to tylko, aby przeciwstawić się ślepej sile naturalnego doboru. I bez walki nie oddać zarazie naszych słabych, chorych i starców”.

— W EUROPIE ZAWALIŁ SIĘ Z HUKIEM KANON EFEKTYWNOŚCI, TRAKTOWANY JAKO ŚWIĘTE KRYTERIUM OCENY WSZYSTKIEGO – DALEJ ROKITA: “W przeciągu dwóch tygodni w Europie z hukiem zawalił się kanon efektywności, traktowanej od początków globalizacji, jako nadrzędne… ba, niemal święte kryterium ewaluacji wszystkiego: władzy, finansów publicznych, administracji, korporacji, uniwersytetów, etc etc. Z premedytacją kolejne państwa decydowały się na kroki prowadzące do recesji, bezrobocia, zadłużenia publicznego i kryzysu giełdowego”.

— ROKITA ODWOŁUJE SIĘ DO POWIEŚCI MANZONIEGO O ZADŻUMIONYM MEDIOLANIE W XVII WIEKU: “To co w tym wszystkim fascynujące, to obserwowanie jak łatwo atak Natury zmusza nas do świadomego zdruzgotania kruchych podstaw naszego życia. I to atak bynajmniej nie jakoś szczególnie okrutny, jeśli choćby porównać Mediolan obecny i ten zadżumiony z roku 1630, genialnie opisany w powieści Manzoniego. Natura posłużyła się zarazą, aby uśmiercić naszych słabych, chorych i starców”.
https://teologiapolityczna.pl/jan-rokita-europa-stanu-wyjatkowego-felieton-1

— POWIEŚĆ ALESSANDRO MANZONIEGO  JAKO EBOOK JEST DOSTĘPNA ZA DARMO: https://virtualo.pl/ebook/narzeczeni-i23094/

— Fot. Chrystus zatrzymuje plagę ze Swietymi: Rochem i Sebastianem – Paolo Veronese: “Chrystusa utożsamiano z Apollem dziesiątkującym Achajów w „Iliadzie” Homera, w średniowieczu zaś nawiązywano do legendy o św. Dominiku ze „Złotej legendy” Jakuba de Voraigne, w której Chrystus potrząsał włóczniami w niebie wymierzonymi w ludzkość za jej grzechy, nieczystości i chciwość. Przykładem przedstawienia Chrystusa jako łucznika jest obraz „Chrystus zatrzymuje plagę” włoskiego malarza Paolo Veronese (1528 – 1588). Veronese przedstawił Chrystusa w majestacie zasiadającego na obłokach wraz z aniołami i świętymi, dzierżącego w dłoni czerwoną strzałę, której barwa przypominała ogień. Na drugim planie widać miasto, a wraz z nim mieszkańców. Obecni są również na obrazie, jako orędownicy na ziemi, święty Roch i Sebastian. Najczęściej także przedstawiano zadżumione miasto jako symbol gniewu bożego wymierzonego w całą społeczność”.
https://historia.org.pl/2014/11/04/dzuma-w-nowozytnej-europie-w-wymiarze-moralno-spolecznym-oraz-w-motywach-malarskich/

*****

— KONTROWERSJE WOKÓŁ SKUTKÓW PRAWNYCH EWENTUALNEGO PRZEŁOŻENIA WYBORÓW – TOMASZ ŻÓŁCIAK W DGP PISZE, ŻE KBW MA INNĄ OPINIĘ NIŻ PROF. ŁĘTOWSKA I W. HERMELIŃSKI: “Przełożenie głosowania, zdaniem Krajowego Biura Wyborczego, oznaczałoby jedynie tymczasowe „zamrożenie” procedur”.
https://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1463849,koronawirus-w-polsce-wybory-prezydenckie.html

— OPINIA ŁĘTOWSKIEJ I HERMELIŃSKIEGO DLA 300 – NIE MA MROŻENIA, CAŁY KALENDARZ WYBORCZY OD NOWA: “Opinia autorytetów prawnych jest jednoznaczna. Zarówno pierwsza Rzeczniczka Praw Obywatelskich, prof. Ewa Łętowska, jak i były sędzia TK i szef PKW w rozmowie z 300POLITYKA mówią praktycznie to samo: “Po ustąpieniu stanu nadzwyczajnego i następującym po nim upływie 90 dni procedura rusza od nowa. Z nowym kalendarzem wyborczym i nową rejestracją kandydatów”. Nie tylko dla rządzących, ale i opozycji to duże ryzyko całkowitej niewiadomej, bo otwiera cały proces wyborczy, włącznie ze zbieraniem podpisów i rejestracją kandydatów na nowo. Do tego dochodzi przyznanie w warunkach stanu nadzwyczajnego, nawet “lekkiego” – klęski żywiołowej – poszerzonych i pozbawionych nadzoru uprawnień władzy i pole do interpretacji TK, do których opozycja nie ma elementarnego zaufania”.
http://300polityka.pl/news/2020/03/21/rozwazania-o-stanie-nadzwyczajnym-i-wyborach-otwarcie-procedury-na-nowo-co-mogloby-oznaczac-na-przyklad-start-tuska-ale-i-furtka-do-ograniczenia-swobod-obywatelskich-jak-u-orbana/

— LOJALNOŚĆ PONAD STRACH – GW NA JEDYNCE O POSTAWIE WYBORCÓW PIS.

— KANTAR: 73% ZA PRZEŁOŻENIEM WYBORÓW.

— WG IPSOS PRZEŁOŻENIA WYBORÓW CHCE 78% – badanie dla Oka.

— Z BADANIA KANTAR DLA GAZETY WYBORCZEJ WYNIKA, ŻE WYBORCY PIS SĄ SZCZEGÓLNIE ZMOBILIZOWANI I ANDRZEJ DUDA W I TURZE 10 MAJA OTRZYMAŁBY 65% – jak pisze Krzysztof Pacewicz: “Sprawdziliśmy, kto odważy się zagłosować mimo trwającej epidemii i okazało się, że głównie wyborcy Andrzeja Dudy. Jeśli wybory prezydenckie odbędą się podczas epidemii, Duda dostanie w I turze aż 65 proc. głosów. Jeśli już po epidemii: 44 proc”.

— KIDAWA 10% – DALEJ KANTAR: “Dlatego, gdyby wybory odbyły się w maju podczas epidemii, Andrzej Duda wygrałby w pierwszej turze z wynikiem 65 proc., Małgorzata Kidawa-Błońska otrzymałaby zaledwie 10 proc., a pozostali kandydaci pomiędzy 4 a 6 proc. Frekwencja wyniosłaby zaś… 31 proc”.

— PROGNOZA PREFERENCJI W WYBORACH PRZEŁOŻONYCH: “Gdyby wybory odbyły się po epidemii, to Duda w pierwszej turze otrzymałby „tylko” 44 proc. i w drugiej zmierzył się z Kidawą-Błońską(19 proc.). Wyprzedziłaby ona Władysława Kosiniaka-Kamysza – 8 proc., Szymona Hołownię i Roberta Biedronia – po 7 proc. oraz Krzysztofa Bosaka – 5 proc. Frekwencja wyniosłaby wtedy 61 proc”.

— PROGNOZA 2 TURY PRZEŁOŻONYCH: “W drugiej turze Duda miałby nad Kidawą-Błońską przewagę – 53 proc. do 39 proc., ale przy 8 proc. niezdecydowanych sprawa zwycięstwa byłaby jeszcze otwarta”.

— DETERMINACJA WYBORCÓW PIS – DALEJ GW O WYNIKACH BADANIA KANTAR: “Gdy poprosiliśmy wyborców Andrzeja Dudy, by ocenili, jak bardzo przejmują się epidemią koronawirusa w skali od 0 do 10, najczęstszą odpowiedzią było… 10. Tyle samo lęku wykazali wyborcy kandydatów opozycji. To znaczy, że wyborcy Dudy boją się tak samo jak inni, a jednak mogą zagłosować. Ta odwaga wynika zapewne z lojalności wobec PiS: skoro partia twierdzi, że wybory da się przeprowadzić, to spora część jej zwolenników nie chce zawieść swoich przywódców”.

— 73% DOBRZE OCENIA DZIAŁANIA RZĄDU: “Jednocześnie zdecydowana większość społeczeństwa – aż 73 proc. – dobrze ocenia reakcję rządu na epidemię, a źle – tylko 23 proc.”.
https://wyborcza.pl/7,75398,25820060,dlaczego-pis-prze-do-wyborow-podczas-epidemii-zamowilismy.html

— ŻADEN POMYSŁ PIS NIE BYŁ TAK ODRZUCANY – DALEJ OKO O BADANIU IPSOS: “Jak widać na wykresie powyżej (tym razem w formie leżącego paska), ocena jest wręcz miażdżąca, nigdy jeszcze żaden projekt PiS, nie został tak powszechnie odrzucony. Nawet najbardziej kontrowersyjne pomysły, jak „deforma edukacji”, wycinka Puszczy Białowieskiej, trzymanie się węgla zamiast OZE w energetyce, nie mówiąc o podważaniu państwa prawa, znajdowały poparcie wiernego elektoratu PiS. Nie tym razem”.

— NAWET NAJZAGORZALSI ZWOLENNICY PIS NIE CHCĄ WYBORÓW – OKO ANALIZUJE IPSOS: “W lutowym sondażu Ipsos dla OKO.press 51 proc. mieszkańców wsi wybierało PiS. Tymczasem teraz aż 76 proc. odrzuca pomysł forsowany przez Jarosława Kaczyńskiego i rząd Morawieckiego, w tym 53 proc. zdecydowanie! Okazuje się, że partii rządzącej udało się zmobilizować przeciwko sobie ogromny odruch niechęci także wśród zagorzałych wiejskich wyborców.
W największych miastach, które są najbardziej zagrożone epidemią, a zarazem najbardziej niechętne władzy, aż 90 proc. jest za przesunięciem wyborów , w tym 76 proc. zdecydowanie”.
https://oko.press/niemal-wszyscy-przeciw-kaczynskiemu-nawet-mateczniki-pis-nie-chca-wyborow-10-maja-sondaz-oko-press/

— TYTUŁ O KTÓRYM NIE WARTO SOBIE ZAWRACAĆ GŁOWY – JAROSŁAW KURSKI W GW: “KACZYŃSKI ROZKAZUJE, BY LĄDOWAĆ WE MGLE”.

— ŻENUJĄCA PRÓBA ZRZUCENIA WINY NA OPOZYCJĘ ZA SYTUACJĘ W SEJMIE – MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI W RZ: “Marszałek Sejmu Elżbieta Witek zmieniła zdanie. Posłowie nie będą głosować zdalnie nad zmianą regulaminu Sejmu, która umożliwi… głosowanie zdalne. I choć trwa żenująca próba zrzucenia winy na opozycję za to, że Sejm będzie działał zgodnie z procedurami, dobrze, że marszałek taką decyzję podjęła. Nie można dopuścić do sytuacji, w której można by podważać legalność obrad Sejmu, podobnie jak i przyjmowanych przez niego ustaw – szczególnie tak ważnych jak te antykryzysowe. Przy okazji chaosu, jaki obserwujemy w Sejmie, możemy zweryfikować propagandowe zapewnienia, jak to świetnie nasze państwo jest przygotowane na epidemię. Jak widać, wcześniej nikt nie pomyślał o sytuacji wyjątkowej, w której posłowie nie będą mogli, albo nie powinni, fizycznie się spotykać przy Wiejskiej. A czytając w mediach społecznościowych skargi rodziców na zawieszające się e-dzienniki i inne narzędzia zdalnej edukacji, widzimy, że cyfryzacja to wciąż zadanie do wykonania i mamy tu wieloletnie zapóźnienia. Choć w niektórych dziedzinach – jak na przykład e-recepty – zrobiliśmy postęp. Wracając jednak do parlamentu, pierwsze poważne ryzyko, które się pojawiło, zostało zażegnane.

— SEJM ZDALNY OBWAROWAĆ WARUNKAMI – DALEJ SZUŁDRZYŃSKI: “Dziś nikt nie kwestionuje konieczności umożliwienia „Sejmu zdalnego”, ale warto obwarować go specjalnymi warunkami. By nie kusić w przyszłości do zawieszenia miejsca, które jest sercem demokracji, za pomocą zwykłego rozporządzenia ministra zdrowia do ustawy o chorobach zakaźnych. A taki jest wszak sposób wprowadzania stanu zagrożenia epidemicznego czy epidemii, który ma uruchamiać tryb zdalny”.
https://www.rp.pl/Komentarze/200329435-Michal-Szuldrzynski-Sejm-zdalny-tylko-na-trudne-czasy.html

— PIS CHCE WYGASIĆ SEJM NA MIESIĄCE – POLITYK PO W TEKŚCIE AGATY KONDZIŃSKIEJ I IWONY SZPALI W GW: “– Lewica i PSL robią złą robotę, godząc się na dyktat PiS. Wszyscy rozumiemy, że trwa epidemia, ale kolegom z opozycji zbyt łatwo przychodzi zgoda na zmianę demokratycznych reguł – mówi polityk z kierownictwa Platformy. – PiS wykorzystuje sytuację i gra swoje. Przy zmianie w regulaminie potrzebuje głosów opozycji. Sam nie ma większości, bo część posłów musiała się zamknąć w domach na kwarantannie. PiS-owcy przepychają na siłę internet, bo to da im możliwość praktycznego wygaszenia debaty Sejmu na długie miesiące. Nie będą mieli więc trudnych pytań o epidemię. W Platformie nie przyjmujemy wersji: w imię wyższych wartości mamy w nosie konstytucję. Niech marszałek Witek zapewni maseczki, płyny odkażające, jak trzeba będzie – kombinezony ochronne. Niech się wypowiedzą epidemiolodzy. Jakoś w innych parlamentach Europy udaje się zorganizować bezpiecznie obrady”.
https://wyborcza.pl/7,75398,25819707,sejm-w-piatek-glosowanie-grupkami-potem-chyba-juz-tylko-w.html

— RZĄD WYDAWAŁ, GDY INNI GROMADZILI NA TRUDNE CZASY –  PIOTR SKWIROWSKI W RZ: “Ale to dzisiaj jest czas na rozdawanie pieniędzy. Nasz rząd rozdawał je w czasach świetnej koniunktury, gdy inni gromadzili oszczędności na trudniejsze czasy. Rząd o nich nie myślał, wierzył pewnie, że nigdy nie nadejdą. Teraz będzie musiał wziąć na swoje konto gwałtowny wzrost zadłużenia. Być może rachunek za to wyborcy wystawią mu przy urnach. Ale potem zapłacimy go i tak my i nasze dzieci, gdy w przyszłości będziemy spłacać te długi. Nie czas jednak o tym myśleć. Na razie musimy myśleć o przetrwaniu”.

— WŁODZIMIERZ CZARZASTY O PLATWORMOWSTĄPIENIU – w rozmowie z Agatą Szczęśniak w Oku: “ Ani PiS, ani PSL, ani Lewica do niczego nie daliśmy się przekonać. To Platforma Obywatelska wycofała się ze wspólnego ustalenia, Małgorzata Kidawa-Błońska dokonała platformowstąpienia. Nie ma porozumienia, więc jest posiedzenie”.

— CZARZASTY IRONICZNIE O SPRAWIE SMSA DO TRZASKOWSKIEGO: “Wierzy Pani w to? Nie wiem. Słucham tego, co mówi Platforma z otwartymi oczami, bo słyszę co dzień coś innego. Nie oskarżam prezydenta Trzaskowskiego o nic. Jeżeli się tak zdarzyło, to dobrze, że zdarzyło się w tej chwili, bo są trzy dni, żeby to wyeliminować. Czy w związku z tym, że system będzie się psuł przez pierwsze dwie — trzy godziny, powinniśmy od niego odejść i zebrać 600 osób w Sejmie? Ja się nie zgadzam na to”.
https://oko.press/czarzasty-kidawa-i-budka-biora-odpowiedzialnosc-za-zdrowie-poslow-rozmowa/

— KIDAWA I BUDKA BIORĄ ZA TO ODPOWIEDZIALNOŚĆ – DALEJ CZARZASTY W OKU: “Wszyscy, którzy nie miewają 23 proc. wydolności serca, bo jak złapią koronawirusa, to daję im tydzień czasu. To jestem ja na przykład. Nie przyjadą ci, którzy smarczą, kaszlą i mają temperaturę. Nie przyjadą ci, którzy mają kwarantannę. A ci, którzy muszą przyjechać, przyjadą. Odpowiedzialność za to posiedzenie, za to, czy ci ludzie będą zdrowi czy nie, bierze Kidawa i Budka. Żadne zaklęcia z nich tego nie zdejmą”.
https://oko.press/czarzasty-kidawa-i-budka-biora-odpowiedzialnosc-za-zdrowie-poslow-rozmowa/

— WYBORY NIE POWINNY SIĘ ODBYĆ – MAREK JAKUBIAK w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem w RZ: “Odpowiedzialność nakazuje powiedzieć, że nie powinny się odbyć, jeżeli cały ten chiński wirus będzie się tak szybko rozwijał. Myślę, że PiS znajdzie w sobie tyle determinacji, żeby te wybory przełożyć”.

— PREZYDENT CHCE BY WYBRAŁ GO KORONAWIRUS? – DALEJ JAKUBIAK w RZ: “Jeżeli prezydent Duda będzie trwał przy dacie majowych wyborów, to narracja opozycji będzie taka, że wybrał go koronawirus. Andrzej Duda powinien wiedzieć, że to nie będzie dla niego dobre. On ma dzisiaj górkę sondażową, ale można ją szybko stracić, narażając naród na niebezpieczeństwo. Myślę, że prezydent Duda w swojej odpowiedzialności podejmie taką decyzję, ale pewnie stanie się to w kwietniu”.
https://www.rp.pl/Wywiady-i-rozmowy/200329447-Marek-Jakubiak-Prezydenta-moze-wybrac-koronawirus.html

*****

— LESZEK BALCEROWICZ O AGENCJI REZERW MATERIAŁOWYCH, KTÓRA WYDAŁA 300 MLN NA ZAKUP WĘGLA – pisze w RZ: “Kwoty, które należało przeznaczyć, by skuteczniej powstrzymywać epidemię, stanowią drobny ułamek blisko 100 mld zł, jakie budżet wydał w 2019 roku na służbę zdrowia. Ile można było uzyskać poprawy w polityce przeciwdziałania epidemiom, gdyby Agencja Rezerw Materiałowych przeznaczyła w 2016 roku na ten cel 300 mln zł, które wydała na zakup węgla?!

— NIE DOPUŚCIĆ DO MASOWEGO DRUKOWANIA PIENIĘDZY – DALEJ BALCEROWICZ: “Nie można też dopuścić do tego, by NBP, łamiąc konstytucję, weszło na drogę masowego drukowania pieniędzy dla finansowania wydatków rządu. To by zagrażało trudno zdobytej stabilności naszego pieniądza. Pamiętajmy, że złoty nie jest ani dolarem, ani euro – jest on o wiele bardziej wrażliwy na politykę. Powoływanie się na praktykę amerykańskiego Fedu czy Europejskiego Banku Centralnego jest niepoważne. Nie brak zresztą ekonomistów na Zachodzie, którzy od lat ostrzegają przed skutkami polityki pieniężnej tych banków”.
https://www.rp.pl/Opinie/200329482-Leszek-Balcerowicz-Musimy-przejsc-test-trudnych-czasow.html

— NA DRUGIM BIEGUNIE DYSKUSJI RAFAŁ WOŚ W TP: “Tym właśnie państwo różni się od człowieka. Człowiek faktycznie: najpierw zarabia, a potem wydaje. Państwo zaś robi odwrotnie. Najpierw wydaje, a dopiero później zbiera pieniądz z rynku w postaci podatku. Nie jest przecież tak, że politycy i administracja muszą czekać, aż spłyną do centrali wszystkie przelewy podatkowe: by dopiero wtedy uruchomić wypłaty emerytur albo finansować działania szpitali. W rzeczywistości każde państwo najpierw wydaje. I nic w tym złego. Dzieje się tak dlatego, że państwo to jedyny podmiot dysponujący prawem emisji własnej waluty. W sensie dosłownym państwu nie mogą się skończyć własne pieniądze. To fizycznie niemożliwe. Owszem, może mieć trudności z nabyciem jakiegoś dobra, którego brak w kraju (np. ropy naftowej albo gazu). Za to musi płacić dewizami. Ale, gdy chodzi o pieniądze na szpitale, szkoły albo dochód podstawowy, to możliwości są nieograniczone. Tak działa współczesna gospodarka, w której pieniądz jest fiducjarny (czyli oparty na wierze)”.
https://www.tygodnikpowszechny.pl/pieniadze-na-wirusa-sa-w-banku-banku-centralnym-162822

— DZIAŁAJ SOLIDARNIE – I JESZCZE JACEK ŻAKOWSKI: “To jest radykalne, trudne i nie całkiem wykonalne. Ale ważne jest przyjęcie zasady. Gdy racjonalność znika, solidarność jest jedynym kluczem do sprawiedliwości. Krzywdy, które teraz wyrządzimy, będą się ciągnęły i ciążyły, jak ciągną się i ciążą krzywdy transformacji. W innych trudnych czasach Antoni Słonimski mówił: „Gdy nie wiesz, jak się zachować, zachowaj się przyzwoicie”. Dziś brzmi to: „Gdy nie wiesz, jak działać, działaj solidarnie”. Nikt nie wie, kiedy i w jakiej formie ten kryzys po niego przyjdzie”.
https://wyborcza.pl/7,75968,25819743,regula-solidarnosci-to-dobra-recepta-w-czasie-epidemii.html

*****

— ZUS POLICZY UMOWY O DZIEŁO, CZY TO POCZĄTEK KOŃCA ŚMIECIÓWEK? – DGP NA JEDYNCE: “W projekcie specustawy koronawirusowej znalazły się przepisy nakładające obowiązek informowania ZUS o wszystkich umowach o dzieło. Czy to początek końca śmieciówek? Długofalowo taki rejestr umów o dzieło mógłby ułatwić ZUS kontrolowanie np., czy płatnik nie ucieka od płacenia składek, zawierając takie umowy. Podobne rozwiązanie było już szykowane, gdy rząd myślał o jeszcze dalej idącym kroku – oskładkowaniu umów o dzieło”.
https://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1463848,umowy-o-dzielo-zus-smieciowki-koronawirus.html

*****

— PLATFORMA SKŁADA WNIOSEK O STAN KLĘSKI ŻYWIOŁOWEJ, BIEDROŃ O ROZCZAROWANIU TOTALNĄ OPOZYCJĄ – 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2020/03/26/

— URODZINY: Tadeusz Wrona, Barbara Szczepuła.