— WETO SZUMOWSKIEGO – JEDYNIE TEORETYCZNA PRZESZKODA NA DRODZE POLITYCZNEJ STRATEGII PIS, CHOĆ MEDIALNY UPÓR KACZYŃSKIEGO TO NIE DECYZJA, A TWARDA GRA Z OPOZYCJĄ, W KTÓREJ WCIĄŻ JEST GÓRĄ – ANALIZA 300POLITYKI: “Chwalony w środowisku politycznym za lojalność, takt i osobistą klasę, Szumowski nie musi jej oczywiście użyć, ale w przypadku broni atomowej właśnie o to chodzi – wystarczy ją mieć. Nie jest też w ogóle powiedziane, że prezes PiS będzie parł do wyborów, gdyby miały stanowić powszechne zdrowotne ryzyko. Otoczenie polityczne obozu tłumaczy jego medialny upór jako element twardej gry z opozycją. Gry, w której Kaczyński, mimo trudnych momentów ostatnich 5 lat, cały czas jest górą”.

— O RELACJACH SZUKOWSKIEGO Z KACZYŃSKIM: “Łukasz Szumowski – z tego, co słyszymy – rozmawia częściej z Jarosławem Kaczyńskim o sytuacji zdrowotnej czasów pandemii niż z prezydentem. Choć, być może te doniesienia – jak wszystko w egzaltowanej coraz mocniej ponad miarę polityce – są przesadzone, to faktem jest, że Jarosław Kaczyński w trakcie swojej choroby przyjmował ministra i w szpitalu i w domu, czyli w miejscach do których dostęp jest bardzo ściśle limitowany, nawet dla ścisłej partyjnej wierchuszki. To w ogóle niewyobrażalne w stosunku do innych nominatów, spoza ścisłego kręgu zaufania – których Kaczyński półprywatnie, a nawet raz publicznie – z charakterystycznym uśmiechem nazywa “eksperymentami”.

— ZA WCZEŚNIE, BY OPOZYCJI DAWAĆ ODCZUĆ ZAWAHANIE I CZAS NA PRZEGRUPOWANIA: “Nie jest w ogóle dziś powiedziane, w jakim momencie będzie epidemia, gdy przyjdzie czas do podejmowania decyzji o odłożeniu wyborów, bądź nie. Sam nacisk opozycji w sytuacji kompletnej niewiadomej jest dziś oczywiście zupełnie nieprzekonującym argumentem dla obozu władzy, tym bardziej, że wzmacnianym kanonadą liberalnych mediów, do których intencji w środowisku rządzącej prawicy nikt nie ma najmniejszych złudzeń. Zresztą – zdaniem naszych rozmówców – nawet sam Jarosław Kaczyński wcale nie zamierza przeć do wyborów za wszelką cenę, ale uważa, że stanowczo za wcześnie, żeby dawać odczuć opozycji i jakiekolwiek zawahanie, i czas na dokonanie stosownych przegrupowań. Każda przewaga się liczy. Kaczyński wie lepiej niż ktokolwiek, że po drugiej stronie nikomu powieka nie zadrży, żeby wbić mu sztylet”.
http://300polityka.pl/news/2020/03/24/weto-szumowskiego-teoretycznie-jedyna-realna-przeszkoda-na-drodze-politycznej-strategii-pis-choc-medialny-upor-kaczynskiego-to-nie-decyzja-a-twarda-gra-z-opozycja-w-ktorej-wciaz-jest-gora-anali/

****

— LIVEBLOG 300POLITYKI:
SZUMOWSKI NA PYTANIE O WYBORY: JESTEM LEKARZEM, MÓWIĘ CO MYŚLĘ I TAK BĘDZIE ZAWSZE
BIEDROŃ UDERZA W PLATFORMĘ: TOTALNOŚĆ PRZESŁANIA MYŚLENIE
EMILEWICZ O NOWEJ SOLIDARNOŚCI
http://300polityka.pl/live/2020/03/24/

*****

HEADLINE’Y:
TVP: Zachowanie PO ws. posiedzenia Sejmu obliczone na storpedowanie działań państwa
FAKTY O PIELĘGNIARCE ZWOLNIONEJ PRZEZ WOJEWÓDZKIEGO RADNEGO PIS
KKZ: Jakubiak pomógł PiS-owi

*****

WYDARZENIA POLSATU

— KOLEJNY WAŻNY KROK W WALCE Z EPIDEMIĄ, RZĄD ZAOSTRZA NARODOWĄ KWARANTANNĘ I WPROWADZA NOWE ZAKAZY I NAKAZY.

— CHODZI TAKŻE O TO, BY ZAOSTRZYĆ RYGORY, KTÓRE Z DNIA NA DZIEŃ ZACZYNAJĄ SIĘ ROZLUŹNIAĆ, CO WIDAĆ NP. W TŁUMACH PRZED MARKETAMI BUDOWLANYMI – Piotr Michalak.

— NAJBLIŻSZE DWA TYGODNIE MAJĄ BYĆ TU KLUCZOWE – Michalak dalej.

— TO BĘDZIE NAJBARDZIEJ NIETYPOWE POSIEDZENIE SEJMU W HISTORII.

— DZIŚ POSŁOWIE DOGADALI SIĘ, JAK PRACOWAĆ W CZASIE EPIDEMII NAD PRZEPISAMI WPROWADZAJĄCYMI TARCZĘ ANTYKRYZYSOWĄ.

— DECYZJE PODJĘTE DZIŚ PRZED WŁADZE SEJMU SĄ BEZPRECEDENSOWE, NAJBLIŻSZE POSIEDZENIE ODBĘDZIE SIĘ NA ZUPEŁNIE NOWYCH ZASADACH – Grzegorz Kępka.

— RESZTA PARLAMENTARZYSTÓW BĘDZIE MOGŁA UCZESTNICZYĆ W OBRADACH PRZEZ INTERNET – Kępka dalej.

— PROPONOWANE ZMIANY BUDZĄ WĄTPLIWOŚCI CZĘŚCI OPOZYCJI – Kępka.

— NAJWIĘCEJ KONTROWERSJI BUDZI POMYSŁ UDZIAŁU POSŁÓW W POSIEDZENIACH PRZEZ INTERNET, W TYM CELU W PIĄTEK MA BYĆ ZMIENIONY REGULAMIN SEJMU, TEŻ PRZEZ INTERNET – Kępka dalej.

— KONSTYTUCJA MÓWI JASNO, ŻE SEJM OBRADUJE NA POSIEDZENIACH, KTÓRE SĄ JAWNE, A USTAWY UCHWALANE SĄ W OBECNOŚCI CO NAJMNIEJ POŁOWY USTAWOWEJ LICZBY POSŁÓW, CZYLI 230 – Kępka.

— MARSZAŁEK SEJMU NADZWYCZAJNE ROZWIĄZANIA TŁUMACZY TROSKĄ O ZDROWIE POSŁÓW I PRACOWNIKÓW SEJMU – Kępka dalej.

— CO CIEKAWE, CZĘŚĆ OPOZYCJI ZAPROPONOWANE ZMIANY POPIERA – Kępka.

— OPOZYCJA WSPÓLNIE ZARZUCA RZĄDOWI ŻE WCIĄŻ NIE MA USTAW OPISUJĄCYCH TZW. TARCZĘ ANTYKRYZYSOWĄ – Kępka dalej.

— MINISTERSTWO ROZWOJU ZAPEWNIA ŻE PRACE SĄ NA FINISZU – Kępka.

— OGRANICZENIA NIE SĄ ŁATWE, ALE ZDANIEM SPECJALISTÓW TO JEDYNY SPOSÓB BY UCHRONIĆ SIĘ PRZED WIRUSEM.

*****

FAKTY TVN

— SMUTNY BILANS I KOLEJNE OGRANICZENIA – czołówka.

— ŁUKASZ SZUMOWSKI NA BRIEFINGU:  Im dalej od siebie będziemy również w przemieszczaniu się publicznym, tym jesteśmy bezpieczniejsi.

— KUPUJEMY CZAS, ŻEBY PRZYGOTOWAĆ SZPITALE – PRZYZNAJE RZĄD. EPIDEMIA SIĘ ROZWIJA, NARASTAJĄ PROBLEMY, ZACZYNA BRAKOWAĆ TEŻ PERSONELU – w zapowiedzi.

— ŁATWIEJ KUPIĆ CZAS NIŻ SPRZĘT, OGRANICZENIA MOGĄ MEDYKOM URATOWAĆ ŻYCIE – Katarzyna Górniak.

— IM WIĘCEJ LUDZI W DOMACH, TYM MNIEJ SZPITALACH – Górniak.

— SZCZYT PRZED NAMI – Górniak.

— ZWOLNIONA POŁOŻNA W NOWYM TARGU PRZEZ RADNEGO WOJEWÓDZKIEGO PIS.

— RZĄD JESZCZE NIE POKAZAŁ PROJEKTU OPOZYCJI, SZCZEGÓŁY CHCE DOKOŃCZYĆ DO WIECZORA – w zapowiedzi.

— POPRAWKI W OSTATNIEJ CHWILI – Arleta Zalewska: Projekt ustawy o „tarczy antykryzysowej” poprawiany był do ostatniej chwili. Teraz na konkrety czekają miliony Polaków obawiających się swoje firmy i pracę.

— TWEET EMILEWICZ Z 4 RANO.

— PMM: Chciałbym, żeby ta ustawa o „tarczy antykryzysowej” weszła w życie jak najszybciej, i liczę na to, że nastąpi to w ciągu dosłownie najbliższych kilku dni.

— PREZES FORTE: My musimy wszyscy zrozumieć, że to jest dzisiaj „czas wojenny” i musimy wszyscy ponieść tego koszty, ale ograniczając się. My na przykład chcemy płacić wszystkim, niezależnie od funkcji, jednakową minimalną stawkę.

— PIS PRZY WSPARCIU LEWICY I PSL ZDECYDOWAŁ, ŻE POSŁOWIE BĘDĄ OBRADOWAĆ ZDALNIE – KKZ.

— OPOZYCJA POWOŁUJE SIĘ NA ZAPISY KONSTYTUCJI A TAKŻE NA PRZYZWOITOŚĆ – KKZ.

— ZOSTALIŚMY WYBRANI NA TRUDNE CZASY – Borys Budka.

— OPOZYCJA OBAWIA SIĘ, ŻE TO DA WŁADZY INSTRUMENT NA PRZYSZŁOŚĆ – KKZ.

— RZĄD NIE WPROWADZA STANU NADZWYCZAJNEGO, PRZY OGRANICZANIU PRAW  TO POKUSA BY PODCZAS PANDEMII UMACNIAĆ WŁADZĘ JAK TO ROBI ORBAN – KKZ.

— TUSK KRYTYKUJE UPÓR W SPRAWIE WYBORÓW – KKZ.

— DE FACTO STAN NADZWYCZAJNY, KTÓREGO RZĄD NIE WPROWADZA, WIDAĆ NA KAŻDYM KROKU, WSZYSTKO PO TO BY W MAJU MÓC PRZEPROWADZIĆ WYBORY – KKZ.

— WG PIS SEJM SIĘ NIE MOŻE ZEBRAĆ ALE WYBORY MAJĄ SIĘ ODBYĆ – KKZ.

— ZEBRANIE PODPISÓW W CZASIE EPIDEMII OGŁOSIŁ JAKUBIAK, TYM SAMYM POMÓGŁ PIS-OWI – KKZ.

*****

WIADOMOŚCI TVP

— MINISTER ZDROWIA OGŁASZA KOLEJNE, ZDECYDOWANE KROKI W WALCE Z EPIDEMIĄ. OD JUTRA OBOWIĄZYWAĆ BĘDZIE CAŁKOWITY ZAKAZ WYCHODZENIA Z DOMU, Z WYJĄTKIEM PRACY, ZAKUPÓW I ZAŁATWIANIA NIEZBĘDNYCH SPRAW – zapowiedź: Ograniczenia potrwają co najmniej do 11 kwietnia.

— NOWE ZASADY WPROWADZAMY SZYBCIEJ NIŻ KRAJE ZACHODNIEJ EUROPY. NIEMCY, FRANCJA, WŁOCHY I HISZPANIA ZDECYDOWAŁY SIĘ NA RADYKALNE KROKI DOPIERO PO KILKUDZIESIĘCIU DNIACH OD PIERWSZEGO POTWIERDZONEGO PRZYPADKU, GDY CHOROBA ZEBRAŁA JUŻ POTĘŻNE ŻNIWO – Karol Jałtuszewski.

— RZĄD MA NADZIEJĘ, ŻE PO ŚWIĘTACH BĘDZIE MOŻNA POWOLI WRACAĆ DO NORMALNEGO ŻYCIA – Jałtuszewski.

— W SUMIE ZAKAŻONYCH JEST JUŻ 884 POLAKÓW. ZMARŁA KOLEJNA OSOBA.

— 1 KWIETNIA MA WEJŚĆ W ŻYCIE TARCZA ANTYKRYZYSOWA. W PIĄTEK USTAWĄ MA ZAJĄĆ SIĘ SEJM – zapowiedź.

— POSIEDZENIE SEJMU W PIĄTEK ODBĘDZIE SIĘ W FORMIE CZĘŚCIOWO ZDALNEJ. LICZBA POSŁÓW NA SALI PLENARNEJ ZOSTANIE OGRANICZONA DO REPREZENTACJI KLUBÓW. POZOSTALI BĘDĄ UCZESTNICZYĆ PRZEZ INTERNET – zapowiedź.

— PROJEKT ZMIAN REGULAMINU NIE PODOBA SIĘ POSŁOM KO I KONFEDERACJI, A BEZ KONIECZNYCH ZMIAN NIE UDA SIĘ PRZYJĄĆ PRZEPISÓW TARCZY ANTYKRYZYSOWEJ – Edyta Lewandowska dalej.

— SEJM MUSI SIĘ ZEBRAĆ, BY UCHWALIĆ WAŻNY I OCZEKIWANY PRZEZ PRZEDSIĘBIORCÓW PROJEKT TARCZY ANTYKRYZYSOWEJ, PRZYGOTOWANY NA POLECENIE PREZYDENTA DUDY – Marcin Szypszak.

— BLOKOWANIE PROJEKTU, PRZECIĄGANIE W CZASIE JEGO PRZYJĘCIA BYŁOBY OPŁAKANE W SKUTKACH – Szypszak.

— PRZECIWNI ZMIANOM SĄ POSŁOWIE KONFEDERACJI I PLATFORMY OBYWATELSKIEJ – Szypszak.

— ZDANIEM NIEKTÓRYCH ZACHOWANIE POLITYKÓW PO OBLICZONE JEST NA STORPEDOWANIE DZIAŁAŃ PAŃSTWA, KTÓRE MAJĄ NIE TYLKO ZAHAMOWAĆ FALĘ CHORYCH NA KORONAWIRUSA, ALE I ZMINIMALIZOWAĆ GOSPODARCZE SKUTKI EPIDEMII – Szypszak.

— ŻADEN Z POLITYKÓW W USA NIE MÓWI O KONIECZNOŚCI PRZEŁOŻENIA TERMINU WYBORÓW PREZYDENCKICH, KTÓRE MAJĄ SIĘ ODBYĆ W TYM ROKU. REPUBLIKANIE I DEMOKRACI PODKREŚLAJĄ WAGĘ PRAWYBORÓW I APELUJĄ, BY MIMO EPIDEMII ODBYŁY SIĘ W ZAPLANOWANYM WCZEŚNIEJ CZASIE – Szypszak.

— W POLSCE OPOZYCJA PRZEKONUJE, ŻE WYBORY TRZEBA PRZEŁOŻYĆ – Szypszak.

— CZYM DŁUŻEJ TRWA EPIDEMIA, TYM BARDZIEJ POLITYCY KO UDOWADNIAJĄ, ŻE NIE MAJĄ KOMPETENCJI W KWESTIACH BEZPIECZEŃSTWA – Szypszak.

— KANDYDATKA KO NA PREZYDENTA MYLI RESPIRATORY Z “INSPIRATORAMI”. SWÓJ BŁĄD TŁUMACZY ZMĘCZENIEM – Szypszak.

— KOMENTATORZY SĄ ZGODNI, ŻE KIDAWA-BŁOŃSKA SPRAWIA WRAŻENIE OSOBY, KTÓRĄ PRZERASTA SKALA PROBLEMÓW SPOWODOWANYCH PRZEZ EPIDEMIĘ – Szypszak.

— PRZYTOCZENIE WYPOWIEDZI KIDAWY-BŁOŃSKIEJ O OPŁACIE PROLONGACYJNEJ Z RADIA ZET.

— TŁUMY W WARSZAWSKIEJ KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ, MIMO ZALECEŃ UTRZYMANIA ODPOWIEDNIEJ ODLEGŁOŚCI MIĘDZY PASAŻERAMI – zapowiedź.

— TRZASKOWSKI NARAŻA WARSZAWIAKÓW – belka.

— AUTOBUSY, TRAMWAJE I METRO SĄ ZATŁOCZONE. WARSZAWIACY SĄ OBURZENI – Jakub Krzyżak.

— TRZASKOWSKI BRONI SWOICH DECYZJI – Krzyżak.

— PODOBNA SYTUACJA MA MIEJSCE W INNYCH MIASTA: W GDAŃSKU, POZNANIU, BIAŁYMSTOKU I KRAKOWIE – Krzyżak.

— ZGODNIE Z DZISIEJSZYMI DECYZJAMI RZĄDU OD JUTRA TO MUSI SIĘ ZMIENIĆ – Krzyżak.

— ZAMIAST WYKONAĆ POLECENIE, TRZASKOWSKI ATAKUJE RZĄD – Krzyżak.