— PRAWORZĄDNOŚĆ UPOLITYCZNIONA, UE NIE STRONI OD UŻYWANIA JEJ DO OSIĄGNIĘCIA SWOICH CELÓW – GEORGETTE MOSBACHER W SE: “Osobiście uważam, że sprawa praworządności w Polsce jest silnie upolityczniona i Unia Europejska nie stroni od używania tej kwestii do osiągnięcia swoich celów. Mam też wrażenie, że Zachód nie pogodził się jeszcze z faktem, że Polska i inne kraje Europy Środkowo-Wschodniej od dawna nie są już peryferiami Europy, którymi uczynił je komunizm. Polska jest dziś najszybciej rozwijającym się krajem Unii Europejskiej, jesteście znakomicie wykształconym społeczeństwem i doskonale radzicie sobie w konkurencji z resztą Europy”.

— NA ZACHODZIE NIE CZUJĄ SIĘ KOMFORTOWO, ŻE POLSKA STAJE SIĘ GRACZEM – DALEJ MOSBACHER: “Na Zachodzie niekoniecznie czują się z tym komfortowo. Polska jest dziś dużym graczem na arenie międzynarodowej. Wiem to od pierwszej chwili, kiedy przyjechałam do Warszawy. Stany Zjednoczone to wiedzą, ale wydaje mi się, że w stolicach zachodniej Europy jeszcze tego nie rozumieją”.
https://www.se.pl/wiadomosci/polityka/ambasador-usa-bylibysmy-w-polsce-niezaleznie-od-tego-czy-kupilibyscie-nasz-sprzet-czy-nie-aa-wZwV-GcQz-QLF9.html

— JAKI KRAJ POSTSOCJALISTYCZNY JEST WZOREM DLA KWESTIOUJĄCYCH REFORMY LAT 90? – LESZEK BALCEROWICZ – w śląskiej GW: “A co innego potrafią populiści? Polska na tle innych krajów postsocjalistycznych osiągnęła najlepsze wyniki pod względem rozwoju gospodarki. Populistyczne hasła krytykujące reformy sprzed 30 lat są więc wyrazem głupoty albo skrajnej nieuczciwości. Niech oni konkretnie powiedzą, jaki kraj postsocjalistyczny jest dla nich wzorcem i dlaczego”.

— BALCEROWICZ O TYM, ŻE DZIŚ MIELIBYŚMY TO SAMO Z HUTNIKAMI CO Z GÓRNIKAMI GDYBY NIE REFORMY BUZKA: “Wracając do okresu rządu Jerzego Buzka – dzięki wspomnianej wcześniej prywatyzacji nie mamy dziś m.in. państwowego hutnictwa. Proszę sobie wyobrazić, co by było, gdyby w hutniczych spółkach działy się teraz podobne rzeczy jak w górnictwie. Niepokoje byłyby dużo większe”.

— PRZYBYWA EMERYTÓW, UBYWA PRACUJĄCYCH ZAWODOWO – CZY TO RECEPTA PIS NA DOBROBYT? – DALEJ BALCEROWICZ: “Ale rządy PO nie cofały Polski, podejmowano wówczas ważne reformy, np. podwyższenie wieku emerytalnego. PiS obniżył ten wiek, wskutek czego przybywa w Polsce emerytów, a ubywa ludzi pracujących zawodowo. To jedna z recept Kaczyńskiego na dobrobyt naszego kraju (śmiech)”.

— PIS URATOWALI UKRAIŃCY, BONANZA SIĘ KOŃCZY: “W tej kwestii PiS miał ogromny fart. Gdy doszedł do władzy w 2015 roku, gospodarka Unii Europejskiej znacznie przyspieszyła, podwoił się też napływ Ukraińców do pracy w Polsce. Głównie dzięki tym dwóm czynnikom nasza gospodarka też przyspieszyła. Ludziom mogło się wydawać, że PiS dobrze rządzi. Zwłaszcza że dzięki niezłej koniunkturze łatwiej było finansować masowe rozdawnictwo, jak chociażby 500+. Bonanza się jednak kończy i narastają problemy”.
https://katowice.wyborcza.pl/katowice/7,35063,25726430,30-lat-po-wprowadzeniu-planu-balcerowiczaleszek-balcerowicz.html

— SZTABOWCY PIS W BUTACH KOMOROWSKIEGO – MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI W RZ: “Sztabowcy PiS zdają się wchodzić w buty Bronisława Komorowskiego. Opowieści Turczynowicz-Kieryłło o tym, że dobro zwycięży zło, że polityka powinna być pełna życzliwości i serdeczności, do złudzenia przypominają słynne już apele Komorowskiego z czasów akcji „Orzeł może” i jego wezwania do fajności i radości”.
https://www.rp.pl/Komentarze/200229734-Michal-Szuldrzynski-Cos-sie-zacielo-w-propagandowej-machinie-PiS.html

— ŁUKASZ PAWŁOWSKI O TYM, ŻE TUSK MOŻE DLA KAMPANII DUDY ODEGRAĆ ROLĘ JAKĄ KACZYŃSKI W 2015 DLA KAMPANII DUDY – pisze w Kulturze Liberalnej: “Chociaż jej twarzami byli odpowiednio Andrzej Duda (w kampanii prezydenckiej) i Beata Szydło (w kampanii parlamentarnej), to przecież Jarosław Kaczyński nie spędzał kampanijnych miesięcy w domu na Żoliborzu. Regularnie uczestniczył w spotkaniach z oddanymi, lokalnymi sympatykami PiS-u, uwiarygadniając tym samym w ich oczach Szydło i Dudę. Dokładnie to samo może robić Donald Tusk dla Kidawy-Błońskiej.

— KONWENCJA TESTEM DLA NOWEJ PO, CZY TUSK POWŚCIĄGNIE SIĘ ŻEBY NIE PRZYĆMIĆ KIDAWY? – KONKLUZJA PAWŁOWSKIEGO: “Ważne jednak, podkreślmy raz jeszcze, by niedoszły kandydat swoją obecnością nie przyćmił faktycznej kandydatki. Czy się powściągnie? Wątpliwości mają chyba sami sztabowcy PO. Być może dlatego – jak powiedziała Kidawa-Błońska – były premier nie pojawi się na konwencji wyborczej 29 lutego. To wydarzenie będzie w końcu najpoważniejszym jak dotychczas testem nie tylko dla kandydatki PO, ale i dla nowych władz partii”.
https://kulturaliberalna.pl/2020/02/25/pawlowski-kidawa-blonska-tusk-kampania-wybory-prezydenckie/

— PRZYGOTOWANE MASKI GOŁĄBKÓW NIE ZOSTAŁY NAWET ZAŁOŻONE – MICHAŁ KARNOWSKI O KAMPANII OPOZYCJI: “Tusk zapowiada intensywny udział w kampanii, ku radości Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, coraz mniej ochoczo wyciągającej rękę do zgody, i nawet nie udaje, że nie ma nic wspólnego z Sokiem z Buraka czy hejterami z Pucka. Nadzieja na zwycięstwo, która wyraźnie pojawiła się po stronie opozycyjnej, sprawiła, że przygotowane maski gołąbków nie zostały nawet założone. Kampania będzie więc wyjątkowo ostra i brutalna. Padną słowa wcześniej nie słyszane. Obóz rządzący będzie konsekwentnie prezentowany jako „gang i mafia”. Znów będziemy świadkami próby odwrócenia znaczeń i sensów, tak typowej dla III RP”.
https://wpolityce.pl/m/polityka/488443-gang-i-mafia-trzeba-mocno-bronic-prawdy-przed-klamcami

— AGATA SZCZĘŚNIAK, ŻE ZAANGAŻOWANIE TUSKA OSŁABIA PRZEKAZ GŁÓWNEJ REFLEKSJI – pisze w Oku: “Rezygnując z udziału w polskiej polityce wyborczej Tusk wybrał dla siebie rolę kogoś, kto będzie określał, co jest ważne. Ton wykładu białostockiego jest podobny. Jeżeli taka była intencja Tuska, to zaprzeczyły jej charakter komentarzy, które wygłosił tego samego dnia. Mówił o „odorze przestępstwa i mafii, który unosi się nad instytucjami państwowymi w Polsce”. 23 lutego Tusk złożył deklarację o poparciu Kidawy-Błońskiej, co podkreśla jego bezpośrednie zaangażowanie polityczne i osłabia przekaz ogólnej refleksji.

— OKO PRZEDRUKOWUJE WYKŁAD TUSKA Z BIAŁEGOSTOKU:

https://oko.press/donald-tusk-prowincjonalizm-jesli-zatriumfuje-w-polskiej-polityce-bedzie-dla-nas-zabojczy/

— MICHAŁ DANIELEWSKI ANALIZUJE IPSOS DLA OKA O SZKLANYM SUFICIE DUDY: “Dokonamy podobnej analizy, by odpowiedzieć m.in.:
– czy bardzo zdemobilizowany w drugiej turze elektorat Konfederacji, na pewno zagłosuje na Andrzeja Dudę w takim odsetku (i tak zaskakująco niskim!), jak to wynika z deklaracji;
– czy prezydent na pewno może liczyć w dogrywce aż na 12 proc. elektoratu Lewicy;
– co wynika z faktu, że prezydent Duda uzyskał dziwnie mało wskazań jako kandydat drugiego wyboru”.

— OKO SZACUJE, ŻE DUDA MOŻE MAKSYMALNIE UZYSKAĆ 45%: “Maksymalne możliwe poparcie dla prezydenta w głosowaniu 10 maja OKO.press szacuje dziś na 45 proc. Do bazowego wyniku głowy państwa dodaliśmy tych wyborców, którzy deklarują, że prezydent jest ich kandydatem drugiego wyboru, czyli że zagłosowaliby na Dudę w drugiej turze, gdyby odpadł ich właściwy kandydat. To oznacza, że nawet gdyby prezydentowi się udało – rzecz praktycznie niemożliwa – przekonać do siebie już w pierwszej turze wszystkich zwolenników innych kandydatów, którzy obecnie deklarują możliwość głosowania na niego w dogrywce, uzyskałby właśnie wynik rzędu 45 proc.”.

— KONWENCJA SKLEJAJĄCA DUDĘ Z PIS BYŁA BŁĘDEM – DALEJ DANIELEWSKI: “Wnioski? Badanie OKO.press dowodzi, że konwencja wyborcza z 13 lutego, sklejająca prezydenta z PiS, mogła być większym błędem niż się mogło wstępnie wydawać: sztabowcy obozu władzy bez większego sensu zawieźli drewno do lasu – przekonywali przekonanych, zamiast ruszyć na podbój jednej z niedostępnych obecnie politycznych krain”.

— WYBORCY LUDOWCÓW NIE ZAGŁOSUJĄ NA DUDĘ – DALEJ DANIELEWSKI O WYNIKACH BADANIA IPSOS: “Elektorat PSL z ogromną przewagą głosuje na kandydatów opozycji. Ba, nawet w przypadku starcia między Andrzejem Dudą a Robertem Biedroniem większość wyborców ludowców deklaruje głos na kandydata Lewicy.
https://oko.press/szklany-sufit-andrzeja-dudy-sondaz-oko-press-pokazuje-ze-bedzie-mial-klopot-ze-zdobyciem-nowych-wyborcow/

— DUDA JEST FAWORYTEM, ALE MA KILKA KŁOPOTÓW – ANDRZEJ STANKIEWICZ W SE: “Ja uważam, że Duda jest wciąż faworytem tych wyborów. Z różnych powodów. Ale zgadzam się, że widać kilka kłopotów. Po pierwsze – skończyły się pieniądze do rozdania, dlatego na konwencji prezydenta nie było żadnych obietnic socjalnych. Po drugie władza zużywa, ludzie mają coraz większe aspiracje. Już nie wystarczy narracja, że „daliśmy wam 500 plus, obniżyliśmy wiek emerytalny”, bo to już ludziom spowszedniało. Do tego dochodzą poważne bardzo konflikty wewnętrzne w samym obozie Zjednoczonej Prawicy. One nie są tak proste – na linii Morawiecki-Ziobro. Tam mamy konflikt Szydło z Morawieckim, do tego sprawy takie jak Banasia. Wreszcie – jest kwestia Smoleńska. Na miesiąc przed wyborami będzie dziesiąta rocznica tragedii, na pewno padną pytania o przyczyny katastrofy. To nie ułatwi zadania sztabowi Andrzejowi Dudy”.
https://www.se.pl/wiadomosci/polityka/wojna-sluzb-w-s-banasia-zaszkodzi-kampanii-prezydenta-stankiewicz-duda-moze-miec-klopot-aa-BS6A-BxTf-Rpvp.html

— SOCIAL MEDIA COFNĘŁY NAS DO ERY PRZEDNOWOCZESNEJ – LESZEK JAŻDŻEWSKI W LIBERTE: “Social media cofają nas do ery przednowoczesnej, w której światem rządziły tajemnicze bóstwa, od których wyroków nie było odwołania, których nie można było poznać rozumem, a jedynie składać hołdy, z nadzieją na przebłaganie. Historia zatoczyła koło i znajdujemy się w wiekach ciemnych – wirtualnych, które w narastającym tempie przejmują tak zwany real. Liberałowi pozostaje walczyć i mieć nadzieję. Na Oświecenie”.

— BEZ ZGODY NA DYKTAT ANI BOLSZEWIKÓW PRZEBRANYCH ZA WYKLĘTYCH ANI CIOTEK REWOLUCJI W MODNYCH KAWIARNIACH – KONKLUZJA JAŻDŻEWSKIEGO: “Nie mam najmniejszej potrzeby rządzić innymi, ale staję na barykadzie, kiedy czuję, że ktoś próbuje rządzić mną. Ktoś, komu tego prawa nie przyznałem sam, kto narusza powszechnie przyjęte zasady ograniczonej władzy, rości sobie prawo do narzucania mnie i pozostałym swoich obmierzłych zasad, czy raczej ich braku. Za bardzo jestem Polakiem i romantykiem, żeby godzić się z czyimkolwiek dyktatem: czy to bolszewików przebranych za żołnierzy wyklętych, czy ciotek rewolucji w modnych kawiarniach.
https://liberte.pl/wszystko-co-kocham-leszek-jazdzewski-ankieta-liberte/

— NIE BĘDĘ WETOWAŁ WSZYSTKIEGO CO PRZYNIESIE RZĄD MORAWIECKIEGO – WKK W ROZMOWIE Z TOMASZEM ŻÓŁCIAKIEM W DGP: “Ale czy w takim razie lepiej wybrać na prezydenta kogoś, kto zadeklaruje, że cokolwiek dobrego przyniesie do podpisu rząd Mateusza Morawieckiego, to i tak to zawetuje, bo nie podoba się autor ustawy? To pytanie do Polaków, czy chcą zakończenia tego wyniszczającego sporu. Ja to proponuję. Mam doświadczenia w tym zakresie, mam na myśli np. połączenie związków, pracodawców, wszystkich opcji politycznych w budowaniu Rady Dialogu Społecznego. Optowałem też za kompromisem wokół Trybunału Konstytucyjnego, chodziłem na spotkania z rządzącymi w tej sprawie, a jak trzeba było – protestowałem na ulicach. Prezydent musi być arbitrem, a ja jako lider partii, bez dodatkowych szefów nade mną mogę to robić. Podwładni nie są w stanie wybić się na niezależność, to zresztą pokazała prezydentura Andrzeja Dudy”.

— WKK O REFERENDUM WS ZWIĄZKÓW: “Nie zgodzę się z tezą, że odwołanie się do głosu obywateli jest czymś złym. Tym bardziej, że mówimy tu o kwestii nieuregulowanej, w przeciwieństwie np. do prawa aborcyjnego, tutaj opowiadam się jasno za utrzymaniem kompromisu. Z dzisiejszych dyskusji politycznych w sprawie związków partnerskich nic nie wynika, dlatego rozstrzygnijmy ten problem raz na zawsze”.

— WKK O WYBORE PROKURATORA GENERALNEGO: “Z niewłaściwości dzisiejszego systemu. Dziś tę funkcję sprawuje poseł, szef partii i minister sprawiedliwości w jednym. Wcześniejszy rozdział funkcji prokuratora generalnego od ministra sprawiedliwości też nie okazał się satysfakcjonujący. Dlatego proponujemy wybór prokuratora generalnego przy okazji kolejnych wyborów prezydenckich w 2025 roku”.
https://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykul-prasowy/6445722,wladyslaw-kosiniak-kamysz-psl-wybory-prezydenckie-ii-tura.html

— NA WIRUSA GOTOWI TYLKO NA PAPIERZE – JEDYNKA RZ: “W polskich szpitalach brak masek, lekarze boją się epidemii, lecz rząd zapewnia, że kontroluje sytuację”.
https://www.rp.pl/Koronawirus-2019-nCoV/302249914-Polska-gotowa-na-koronawirusa-tylko-na-papierze.html

— DWORCZYK O PRÓBIE WYWOLANIA PANIKI – 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2020/02/25/

— W POLSCE NAWET DODZWONIĆ SIĘ TRUDNO – BOGUSŁAW CHRABOTA O LEKCEWAŻENIU WIRUSA: “Ludzie pracują z domu. Tak jest na całym świecie. A w Polsce? Trudno się dodzwonić do jakichkolwiek służb. Milczą eksperci od chorób zakaźnych. Na lotniskach i w miejscach imprez masowych cisza. Wiem, że nie ma nas jeszcze na liście krajów z wirusem, że nikt jeszcze nie umarł. Ale to się może wydarzyć. I właśnie dlatego apelujemy do władz, odpowiedzialnych służb, kompetentnych urzędników o poważne potraktowanie problemu. O strategię, informację publiczną, profilaktykę. Nie dajmy się zaskoczyć, bo potem będzie za późno”.
https://www.rp.pl/Komentarze/302249912-Chrabota-Wladzo-nie-jestesmy-z-innej-gliny.html

— KORONAWIRUS BLISKO – jedynka GW.

— URODZINY: Danuta Wałęsa, Barbara Sobska, Paweł Piskorski, Andrzej Szarawarski, Zenon Kosiniak-Kamysz.