— PIS PRZYGOTOWUJE NAJWIĘKSZĄ KONWENCJĘ WYBORCZĄ PO 1989 – SŁYSZY 300POLITYKA OD SZTABOWCÓW ANDRZEJA DUDY. – Mają być nie widziane dotąd na takim wydarzeniu tłumy zwolenników, co ma obrazować strategiczny zamysł kampanii, że za prezydentem stoją ludzie – słyszymy.

— JERZY OWSIAK O GEŚCIE LICHOCKIEJ: TO TAK DOŁUJE, TO TAK GNOI, TO TAK DOBITNIE POKAZUJE, ŻE JESTEM ZERO – pisze na FB: “Żeby dorównać rocznym dotacjom na TVP, musimy działać wiele, wiele lat. System opieki zdrowotnej Polaków jest w rozsypce. Brakuje 60 tysięcy lekarzy i 100 tysięcy pracowników personelu medycznego. A tymczasem posłanka Joanna Lichocka pokazuje „f**k off” nam, Polakom. I niech nie p***doli, że pocierała nos. Foty pokazują wyraźnie, jaki to gest. To tak dołuje, tak gnoi, to tak dobitnie mi pokazuje, że jestem zero, że nie mam tu nic do gadania… Jestem drugą, trzecią, a może czwartą kategorią obywatela… Do czego już doszło w publicznej debacie? Żądam, aby pani Joanna Lichocka natychmiast złożyła mandat poselski. Obraziła miliony Polaków. A jej partia pokazała, że nasze, Polaków, zdrowie, przegrało z chorym, partyjnym myśleniem.
https://www.facebook.com/189787894433544/posts/2742583125820662/?d=n

— NIE ZROBIŁAM ŻADNEGO WULGARNEGO GESTU – LICHOCKA W SEJMIE, BRUDZIŃSKI JEDNAK SUGERUJE ŻE POWINNA PRZEPROSIĆ – 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2020/02/14/

— DYLEMAT NA ILE CIĄGNĄĆ REWOLUCJĘ JEŚLI ANDRZEJ DUDA WYGRA – PIOTR ZAREMBA W PTT: “Jeśli Andrzej Duda, który nota bene dał się wypchnąć na czoło wojny z sędziami, przegra, Zjednoczona Prawica jest skazana na walkę o życie. Jeśli jednak, co wciąż bardziej prawdopodobne, wygra, przed obozem rządzącym stanie prawdziwy dylemat, na ile ciągnąć rewolucję. Nie sposób go rozstrzygnąć teraz, ale można łowić znaki, kto ma większe szanse na wygraną”.

— POZORNY POPIS JEDNOŚCI, BO W SZEREGACH BLOKU RZĄDZĄCEGO NARASTAJĄ RÓŻNICE – DALEJ ZAREMBA: “Pokaz jedności rządzącej prawicy zobaczymy zapewne w sobotę na jej konwencji. Wszyscy staną obok prezydenta, którego podczas jego pierwszej kadencji nie zawsze traktowali lojalnie i dobrze. Będzie to popis pozorny, bo w szeregach bloku rządowego narastają różnice. Co więcej, bieżąca polityka, zwłaszcza ta związana z kolejnymi wojnami wokół sądów, zdaje się być ważniejsza niż to, co kto powie w kampanii”.

— SCENA JEST TAK SPOLARYZOWANA, ŻE RZĄDZĄCYM NIE SZKODZĄ WPADKI – DALEJ ZAREMBA: “Program Ziobry jest programem eskalacji rewolucji, dziś przede wszystkim w wymiarze sprawiedliwości, jutro możliwe, że i na innych polach. Scena jest tak spolaryzowana, że nie szkodzą temu nawet wpadki zadające kłam propagandzie obozu rządzącego. Lud i tak wierzy swoim albo jest obojętny. Czymże innym, jak nie taką wpadką, był atak rządowych polityków na wyrok sądu, który obniżył o 10 lat karę gwałcicielowi i zabójcy trzylatka? Okazało się szybko, że przewodniczył składowi orzekającemu sędzia awansowany podczas „dobrej zmiany”. Kidawa-Błońska nie umiała tego wykorzystać, ale podważone zostało w ten sposób rozumowanie: to oni, stara kasta, odpowiadają za zbyt łagodne wyroki. To oczywiste, że obraz jest bardziej skomplikowany, ale zwolennicy PiS w to nadal wierzą”.
https://polskatimes.pl/piotr-zaremba-dylemat-czy-ciagnac-rewolucje-rozstrzygnie-sie-po-wyborach/ga/c15-14787570/zd/41998846

— Z KIDAWĄ PIS-OWI TRUDNIEJ – MONIKA OLEJNIK W GW: “Z Małgorzatą Kidawą-Błońską jest dużo trudniej, bo jest prawnuczką prezydenta Stanisława Wojciechowskiego i premiera Władysława Grabskiego. Te patriotyczne korzenie zapewne są nie do zniesienia dla jej przeciwników”.
https://wyborcza.pl/7,75968,25694209,czy-kampania-musi-byc-taka-brutalna.html

— RZ NA JEDYNCE O PRAWDOPODOBIEŃSTWIE KAR PIENIĘŻNYCH I GRZE NA CZAS ZE STRONY POLSKIEGO RZĄDU: “Trybunał może już zarządzić (lub nie) środki tymczasowe, które są natychmiast wykonalne. Może też zwołać rozprawę. Od pewnego czasu spekulowano, że TSUE może nie tylko zamrozić stosowanie przepisów o ID SN, ale też nałożyć na Polskę wysoką karę finansową na wypadek niezastosowania się do zakazu. Prof. Waldemar Gontarski, pełnomocnik RP przed TSUE, potwierdza, że w piśmie Komisji ws. zabezpieczenia nie ma wniosku o zastosowanie wobec Polski kar pieniężnych. Ale takiego wniosku nie było też ws. wycinki Puszczy Białowieskiej, a TSUE karę zastosował. Tutaj Polska przekonuje, że skoro Luksemburg nie prowadzi sprawy w trybie przyśpieszonym, to nie powinien orzekać tymczasowego zabezpieczenia ani tym bardziej kar”.
https://www.rp.pl/Sedziowie-i-sady/302139892-Polska-chce-grac-na-czas-z-TSUE-ws-izby-dyscyplinarnej-SN.html

— SYTUACJA GORSZA NIŻ ZA TIMMERMANSA – TOMASZ PIETRYGA W RZ: “Właśnie taki scenariusz wydaje się najbardziej prawdopodobny, o czym świadczą wręcz lodowate relacje między instytucjami unijnymi a polskim rządem. Dziś nikt już nie toczy oficjalnego dialogu o praworządności, a sytuacja zaczyna robić się gorsza niż za czasów Fransa Timmermansa. Warszawa i Bruksela zdają się funkcjonować w sprawie sądów na zupełnie odrębnych płaszczyznach, które nie mają szans się przeciąć”.
https://www.rp.pl/Opinie/302139895-Tomasz-Pietryga-Sytuacja-gorsza-niz-za-czasow-Fransa-Timmermansa.html

— BEZ TVP POLACY STRACILIBY MILIARDY, TO INWESTYCJA O DUŻEJ STOPIE ZWROTU – JACEK KARNOWSKI: “Ile straciliby na tym Polacy? Co najmniej kilkaset miliardów złotych. Co najmniej. Warto przypomnieć, że sam program 500 + kosztował do końca zeszłego roku 90 miliardów złotych. Tych pieniędzy – jak wiemy – zdaniem rządu PO-PSL po prostu nie było, i nie można było ich w żaden sposób zdobyć. A jednak się udało. A przecież to tylko jeden z licznych programów społecznych. Na służbę zdrowia rząd też wydaje znacznie więcej niż poprzednicy. Dokładnie o połowę więcej; w 2015 r. na ten cel przeznaczano 71 mld zł, teraz jest to ponad 105 mld zł. Zmiana władzy nie spowodowałaby, że dwa miliardy przeznaczane dziś na media publiczne trafiłyby na onkologię. Tych pieniędzy po prostu w kasie by nie było, tak jak kilkuset innych miliardów. Byłyby w kieszeniach tych, którzy dziś tak mocno pracują, by wróciło stare, byle jakie państwo polskie, równie intensywnie poklepywane, co okradane”.
https://wpolityce.pl/m/polityka/486899-bez-mocnej-tvp-polacy-straciliby-kilkaset-miliardow-zlotych

— PREZYDENT Z APARATEM WŁADZY MA WIĘKSZE SZANSE PERSWAZJI, CO FAKTYCZNIE MOŻE OBIECAĆ OPOZYCJA? – JACEK NIZINKIEWICZ W RZ: “PiS będzie chciało pokazać Dudę jako jedynego kandydata, który ma moc sprawczą na kontrze do kontrkandydatów, którzy jedyne co będą próbowali zaproponować, to dekompozycję obozu władzy. Stąd grad obietnic wyborczych, którymi Duda ma zasypać Polaków w trakcie kampanii. Emerytury stażowe, 100 obwodnic – to tylko część z tych, którymi prezydent ma epatować do maja. Dla opozycji sprawczość Dudy może się okazać nie lada problemem. Bo co są w stanie faktycznie zaproponować Małgorzata Kidawa- -Błońska czy inny kandydat opozycji? Obietnic prezydenta z opozycji rząd Zjednoczonej Prawicy spełniać nie będzie, mimo prezydenckiej inicjatywy ustawodawczej. A kolejne wybory parlamentarne dopiero za ponad trzy lata”.
https://www.rp.pl/Polityka/302139891-Jacek-Nizinkiewicz-Moc-sprawcza-Andrzeja-Dudy.html

— MAREK BOROWSKI MÓWI, ŻE NIGDY NIE BYŁ ZA LIKWIDACJĄ CBA, BO BIURO ODEGRAŁO POZYTYWNĄ ROLĘ W WALCE Z KORUPCJĄ: “Sprawy prawnicze są zawikłane. Kwestia pozwu musi być dobrze opracowana. To dość obrzydliwe, że z powodu walki ze swoim byłym pracownikiem publikuje się prywatne rozmowy. To jest nie do zaakceptowania. Tak samo jak afera finansowa w CBA. Biuro stało się swoim przeciwieństwem. Nigdy nie byłem za likwidacją CBA, bo odegrało pozytywną rolę w walce z korupcją. Kraje, które wyszły z komunizmu, były na to bardzo podatne, na oligarchię i tego typu działania. Polsce udało się przed tym uciec. Zmieniłbym ustawy dotyczące kontroli nad służbami specjalnymi. W Sejmie, tak jak w Wielkiej Brytanii, musi być międzypartyjna (ale bez przewagi rządzących) komisja, która będzie miała szczególne uprawnienia, pozwalające kontrolować służby”.

— BOROWSKI NA PYTANIE NIZINKIEWICZA CZY SŁUŻBY MOGĄ INWIGILOWAĆ OPOZYCJĘ: “Zgodnie z ustawami, które PiS przyjął kilka lat temu, służby specjalne mają nieograniczone możliwości podsłuchiwania, nagrywania, podglądania, bezzasadnej kontroli. W związku z tym sztaby mogą być podsłuchiwane, nagrywane, a informacje przekazywane obecnym rządzącym. Obywatel dzisiaj nie ma żadnej pewności, że służby zachowują się wobec niego przyzwoicie, zgodnie z prawem. A jeśli tak nie jest, nie ma instytucji, które to zbadają i ewentualnie wyciągną konsekwencje”.
https://www.rp.pl/Polityka/302139883-Borowski-Andrzej-Duda-nie-zdal-egzaminu.html

— NA KANWIE SELFIE WAŁĘSY Z CYMAŃSKIM MARCIN FIJOŁEK O TYM, ŻEBY NIE DAĆ SIĘ ZWARIOWAĆ: “I bardzo dobrze, że zjedzą, pogadają, a może nawet – coś takiego! – dogadają się w sprawie jednej czy drugiej poprawki na komisji sejmowej. Totalna kampania rządzi się swoimi prawami, ale nie dajmy się zwariować. I niech robią kolejne selfie – także z tymi, z którymi nam na co dzień nie po drodze nawet przy Wiejskiej”.
https://wpolityce.pl/m/polityka/486794-czy-walesa-zasluzyl-na-baty-za-wspolne-selfie-z-poslem-pis

— ROMAN GRACZYK DOWODZI, ŻE HOŁOWNIA JEST NAJBARDZIEJ KŁOPOTLIWY DLA PIS
: “Z punktu widzenia PiS-u i jego kandydata Hołownia jest kłopotliwy, bo odbiera Andrzejowi Dudzie część jego wyborców. PiS wolałby mieć w drugiej turze do czynienia z Małgorzatą Kidawa-Błońską. Z punktu widzenia antyPiS-u ważne jest, który z kandydatów miałby największe szanse w drugiej turze. Na razie widać tylko pierwszą turę i jest nie do uniknięcia rywalizacja pomiędzy kandydatami antyPiS-u. Ale po niej przyjdzie tura druga i należałoby myśleć, jak się ma pierwsza tura do drugiej. Co antyPiS-owi przyszłoby z tego, że w drugiej turze znalazłaby się Małgorzata Kidawa-Błońska? Jasne, że w takim wypadku przywódcy opozycji nawoływaliby do masowego głosowania na nią. Ale liczyłoby się tylko to, jaki byłby transfer głosów między elektoratami, a to u nas zawsze szwankuje. Z tego punktu widzenia wejście do drugiej tury Hołowni (nie twierdzę, że tam będzie, snuję hipotezy) dawałoby szanse na lepszy bilans transferu głosów. No, chyba że heroldzi postępu również wtedy głosiliby, że Hołownia to chaos, a ich jeremiady znajdowałyby posłuch. Kto w polityce nie umie wybierać, kto nie umie rozróżniać między horyzontem swoich wartości a drogą ich realizacji, ten na koniec przegrywa”.
https://fakty.interia.pl/opinie/graczyk/news-szymon-holownia-przeszkadza-skrajnosciom,nId,4324379

— URODZINY:  Luiza Zalewska, Grzegorz Schreiber, Jacek Cholewiński, Aleksander Bentkowski, Bożenna Bukiewicz, Anna Budzanowska.