— 6. ROCZNICA ŚMIERCI ZBIGNIEWA ROMASZEWSKIEGO. Serwis poświęcony pamięci o legandarnym działaczu antykomunistycznej opozycji: www.romaszewski.polskieradio24.pl

— DWORCZYK: 10 KWIETNIA PREMIER BĘDZIE I W SMOLEŃSKU I KATYNIU: http://300polityka.pl/live/2020/02/13/dworczyk-pmm-10-kwietnia-chce-byc-w-smolensku-i-katyniu-kancelaria-analizuje-mozliwosci-przygotowania-takiego-wyjazdu/

— NIE ZNAM ŻADNYCH BADAŃ, KTÓRE WSKAZYWAŁYBY, ŻE 3 MILIONY GŁOSÓW MOŻNA POZYSKAĆ ZAOSTRZAJĄC KURS – 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2020/02/13/#post-548987

— TAK PIS PRZEJMIE SĄD NAJWYŻSZY – PATRYK SŁOWIK W DGP: “– Wizja dwóch alternatywnych wobec siebie zgromadzeń ogólnych sędziów SN jest całkiem realna. Zgodnie z orzecznictwem SN Izba Dyscyplinarna SN nie jest sądem. Nie widzę zatem podstaw, by zwołująca zgromadzenie I prezes SN dopuściła do udziału w nim osoby pełniące funkcje orzecznicze w tejże izbie. Zarazem dodawany art. 13a ustawy o Sądzie Najwyższym sprawia wrażenie wręcz skrojonego pod ten przypadek – wyjaśnia prof. Joanna Juchniewicz, konstytucjonalistka z UWM. Jej zdaniem niewykluczony jest zatem wariant, że prezydent RP uzna, iż zgromadzenie zwołane przez prezes Gersdorf wybrało kandydatów na I prezesa SN niezgodnie z zasadami, co z kolei uzasadni – zdaniem głowy państwa – zwołanie drugiego zgromadzenia ogólnego. W ten sposób powstanie kolejny pat w postaci uchwał dwóch zgromadzeń o zapewne różnych treściach”.
https://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykul-prasowy/6440351,sadownictwo-sn-duda-pis-sad.html

— KIEDY PANI MARSZAŁEK MÓWI PRAWDĘ? – ANDRZEJ STANKIEWICZ W ONECIE: “Poczekamy, zobaczymy. Pamiętać należy o jednym: PiS może jeszcze nakazać Trybunałowi Konstytucyjnemu, by uznał, że ujawnienie podpisów jest niezgodne z Konstytucją. Od grudnia leży w TK wniosek posłów PiS w tej kwestii. Kilka dni temu Witek przesłała do TK opinię w tej sprawie. Przekonuje w niej, że ujawnienie podpisów byłoby niezgodne z Konstytucją. A zatem, kiedy pani marszałek mówi prawdę?”

— KOSINIAK CHCE ZMUSIĆ KIDAWĘ DO DEBATY – MARCIN FIJOŁEK: “Niekoniecznie poprzez zaangażowanie Tuska – być może sztabowcy z koniczynką w klapie dokładnie sprawdzą kalendarz Kidawy-Błońskiej i – przypadkowo, a jakże! – natrafią na ulicy wraz z kamerami wygłodniałych operatorów kamer telewizyjnych. Jeśli apel o debatę padnie bezpośrednio, na żywo – Kidawa-Błońska nie będzie w stanie odmówić. A nie ma co kryć, że w debacie 1 na 1 Kidawa polegnie z Kosiniakiem. Prędzej czy później do takiego starcia dojdzie i cały ten piarowy puder kandydatki KO zostanie zeskrobany – docina ludowiec”.

— FIJOŁEK O SPORZE NA ZAPLECZU WŁADZY: “Otwartym pytaniem jest to o odbiór ostatnich zmian w wymiarze sprawiedliwości. Na zapleczu obozu Zjednoczonej Prawicy trwa dość gorący spór, w oparciu o wzajemnie wykluczające się sondaże, badania i analizy, który można sprowadzić do jednej sprawy: czy dociśnięcie pedału gazu przy reformie sądownictwa opłaci się czy zaszkodzi? Nikt nie ma tu gotowych jednoznacznych odpowiedzi, a argumentacja, jaka pada w kuluarach między politykami (od ziobrystów, przez PiS, na gowinowcach kończąc) bywa wręcz fascynująca. Pewne sygnały co do przyjętej strategii i ewentualnych sygnałów gotowości do dialogu będzie można odczytać najwcześniej w sobotę na konwencji, choć na realizowaną taktykę wpływ będzie miało zapewne również stanowisko Brukseli (KE, TSUE, etc.)”.
https://wpolityce.pl/m/polityka/486663-garsc-swiezych-kampanijnych-plotek-z-sejmu

— PIOTR PACEWICZ O MANIPULOWANIU SONDAŻAMI I PSEUDO-SONDAŻACH – pisze w Oku: “„Czy sędziowie powinni odpowiadać dyscyplinarnie przed organem niezależnym od środowiska sędziów?” – dzwoni ankieter Kantara. Co to za „organ”? Nie wiadomo. ale dlaczego nie, skoro „niezależny”? Każdy powinien przed kimś odpowiadać – myśli osoba badana. I zaznacza „tak”, a PiS triumfuje: Polacy popierają naszą reformę. Takich pseudo-sondaży jest coraz więcej. RMF FM i DGP przy pomocy multi-sondażowni IBRiS robią badanym wodę z mózgu pytając, co ważniejsze: prawo polskie i konstytucja, czy prawo unijne. A przecież art. 91 Konstytucji RP przesądza o wyższości umów międzynarodowych, a jak się nie zgadza, to prawo międzynarodowe „jest stosowane bezpośrednio, mając pierwszeństwo w przypadku kolizji z ustawami”. Ale badani postawieni w sytuacji wyboru: Polska czy Bruksela odpowiadają równie patriotycznie jak skandujący w Sejmie „Kon-sty-tu-cja” Kanthak. Media mają newsa, sondażownia kasę, a władza zachwycona”.
https://oko.press/dworczyk-z-duma-cytuje-sondaz/

— PISMO I DWUTYGODNIK BEZ DOTACJI Z MIN. KULTURY – JAK PISZE ADAM LESZCZYŃSKI W OKU: “Przegrani, jak się wydaje, nie liczyli specjalnie na łaskawość ministra. „Czwarty rok z rzędu źle wypełniliśmy wniosek…” – napisał na Facebooku założyciel „Krytyki Politycznej”, publicysta i socjolog Sławomir Sierakowski. „My też… Łączę się w żalu…” – skomentowała ten wpis Magdalena Kicińska, redaktorka naczelna miesięcznika „Pismo”.
https://oko.press/minister-glinski-i-czasopisma-dotacje-tylko-dla-swoich/

— DLACZEGO ZA WŁADZĘ MAJĄ ODPOWIADAĆ WSZYSCY OBYWATELE – ZIEMOWIT SZCZEREK W KRYTYCE: “Jeśli nałożymy je na cały kraj, to wszyscy obywatele, którzy z ich powodu ucierpią, wściekną się raczej na Unię niż na PiS. PiS, jak to bywa w takich przypadkach, zrobi z nich zakładników, mówiąc – patrzcie, przez wrogów cierpicie, a cierpicie za Polskę, i co z tego, że ta Polska została zredukowana do roli partii politycznej, i to w dodatku populistycznej, nieodpowiedzialnej i niedojrzałej. Sankcje nałożone na wszystkich średnio zresztą działają – Kuba, Iran czy Rosja nie są raczej przykładami sukcesu takiej polityki. Gdula ma więc rację – dlaczego za głupotę rządu i łamanie przezeń prawa odpowiadać mają wszyscy obywatele, w tym ci, którzy nie tylko go nie popierają, a wręcz otwarcie przeciwko niemu występują?”
https://krytykapolityczna.pl/felietony/ziemowit-szczerek/gdula-ma-racje/

— OSTROŻNIE Z PORÓWNANIAMI DO CAPUTOVEJ – KACPER RĘKAWEK W KULTURZE LIBERALNEJ: “Reasumując, Čaputová to produkt słowackich realiów, które nie do końca są porównywalne z sytuacją w Polsce. Słowacja jest bowiem od wiosny 2018 roku w permanentnym i głębokim kryzysie politycznym, który, oprócz głębokich roszad na krajowej scenie politycznej i nadszarpnięcia międzynarodowego wizerunku tego kraju, wyniósł także Čaputovą na urząd prezydenta. Pamiętajmy jednak, że jej polityczny „American dream” poprzedzał prawdopodobnie najgorszy czas w najnowszej historii Słowacji. Nie życzmy Polsce tego samego. Ostrożnie z tą Čaputovą”.
https://kulturaliberalna.pl/2020/02/13/rekawek-zuzana-caputova-slowacja-wybory-polityka/

— WITOLD GADOMSKI O GIERKOWSKIM ROZMACHU PIS – pisze w GW: “Gierkowski rozmach PiS: pan prezes zapowiada, że za 3 lata polska fabryka będzie wypuszczać 100 tys. aut elektrycznych rocznie. Sęk w tym, że ani prototyp samochodu, ani fabryka jeszcze nie istnieją. (…) Nic nie zmyślam, tak odpowiadał prezes Zaremba, a prowadzący audycję Bartek Godusławski, dziennikarz „Dziennika Gazety Prawnej”, brał wszystkie te wypowiedzi za dobrą monetę i ani przez moment się nie dziwił. Można sprawdzić na podcastach TOK FM”.
https://wyborcza.pl/7,75968,25689071,elektrofantazje-rzadu-fabryke-ma-widze-ogromna.html

— PARASITE POKAZUJE UKRYTĄ POTĘGĘ KLASOWEGO GNIEWU – JACEK ŻAKOWSKI W GW: “Zapraszam też na „Parasite”, który triumfuje w świecie, bo pokazuje ukrytą potęgę klasowej obcości i gniewu. To jest uniwersalne zjawisko narastające też w Polsce. Spójrzcie na kolejki do lokali komunalnych, czynsze i ceny mieszkań rosnące 8 proc. rocznie, gdy trwa reprywatyzacja, a zrozumiecie młodych prekariuszy niechętnych demokracji i popierających partie antysystemowe”.

— PIS KOMERCJALIZUJE USŁUGI PUBLICZNE – DALEJ ŻAKOWSKI: “PiS, rozdając kasę, napędza inflację i dalej niszczy lub komercjalizuje usługi społeczne – służbę zdrowia, transport publiczny, edukację, politykę mieszkaniową. Najbardziej dotyka to wyborców PiS – biedniejszych, z małych miejscowości, młodych. Kto ich przekona, że ma na to sposób, ten może pokonać PiS. Kto tego nie umie – przegra”.
https://wyborcza.pl/7,75968,25689134,hollywood-uczy-skad-sie-bierze-gniew.html

— NA TEN TEMAT – PRYWATYZACJI USŁUG PUBLICZNYCH UKAŻE SIĘ W LUTYM KSIĄŻKA ŁUKASZA PAWŁOWSKIEGO Z KULTURY LIBERALNEJ: “„Polska pod rządami Zjednoczonej Prawicy nie stała się państwem opiekuńczym. Nie stała się też państwem liberalnym. To hybryda prowadząca do tego, że państwo karleje, ale jednocześnie – dla celów politycznych i za nasze pieniądze – utrzymuje iluzję troski i wielkości. Na dłuższą metę to droga donikąd. Martwi mnie to przede wszystkim dlatego że skutki tej polityki w dużym stopniu odczują moje, ale nie tylko moje, dzieci”.
https://kulturaliberalna.pl/wydawnictwo/zapowiedzi/

— URODZINY: Agnieszka Kublik, Bogusława Matuszewska, Piotr Woźniak, Wojciech Piecha.