— MATEUSZ PAWLAK NA EKONOMICZNYCH STRONACH RZ CYTUJE SŁOWA BRUNO LE MAIRE’A NA PANELU Z PREMIEREM MORAWIECKIM W DAVOS: “– Musimy się tą kwestią zająć. Chcąc mieć silną Europę, musimy mieć sprawny i sprawiedliwy system podatkowy. Chciałbym, aby te 170 mld euro rocznie lądowało w budżecie unijnym, wspierając projekty w Polsce czy Francji, a nie leżało na kontach na Karaibach – dodał. Jak dodał, wspólnie z prezydentem Macronem popiera postulaty Polski w tej sprawie i liczy, że uda się szybko te zmiany wprowadzić, najlepiej poprzez głosowanie zwykłą większością, a nie jednomyślnością krajów”.
https://www.rp.pl/Budzet-i-Podatki/301239970-Forum-w-Davos-Czas-zlikwidowac-podatkowe-raje.htm

— NASI SOJUSZNICY ZAMKNĘLI PUTINOWI USTA, NIE DOPIĄŁ SWEGO W JEROZOLIMIE – JEDYNKA FAKTU.

— AMERYKANIE BRONILI HONORU POLSKI – tytuł w Fakcie.

— POKAZAŁ, ŻE NIE CHODZI O PAMIĘĆ OFIAR A O NIEGO – PREMIER MORAWIECKI W TEKŚCIE DLA FAKTU: “Wczoraj w Jerozolimie prawda przegrała z polityką. Powagę uroczystości upamiętniających ofiary Holokaustu zakłócił sam Władimir Putin. Pojawił się na sali już po pierwszym wystąpieniu prezydenta Izraela Re’uwena Riwlina, pokazując wszystkim, że nie chodzi o pamięć ofiar, ale właśnie o niego. Wszedł na salę, na której jeszcze przed chwilą wyświetlano mapy fałszujące granice przedwojennej Polski, mapy, na których nie zaznaczono odpowiednio terenów zagrabionych przez Stalina”.

— NASZE MIEJSCE JEST Z TYMI, KTÓRZY CUDEM PRZEŻYLI KOSZMAR WOJNY – DALEJ PMM: “27 stycznia w muzeum Auschwitz-Birkenau odbędą się obchody 75. rocznicy wyzwolenia największego niemieckiego obozu zagłady. Będzie to dzień, w którym prawda i cierpienie ofiar będą miały pierwsze miejsce przed polityką. Polska na froncie walki o te najwyższe wartości stoi dziś na pierwszej linii. Nasze miejsce jest pomiędzy tymi, którzy cudem przetrwali horror wojny. Nasze miejsce jest po stronie prawdy!”.
https://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/mateusz-morawiecki-dla-faktu-polska-stoi-po-stronie-prawdy/j54dw82

— Z ANALIZY SZEFA PAP WOJCIECHA SURMACZA WYNIKA, ŻE PMM WYKORZYSTAŁ ZAINTERESOWANIE POLSKĄ PO ATAKU PUTINA I PRZYCZYNIŁ SIĘ DO ZMIANY MIĘDZYNARODOWEJ NARRACJI NA KORZYSTNĄ DLA POLSKI: “Premier Mateusz Morawiecki wszedł na stałe do głównego nurtu informacji przekazywanych przez największe media na świecie. Statystyki z minionych siedmiu dni pokazują, jak polski premier potrafił wykorzystać sprzyjającą Polsce koniunkturę na rynku mediów, wywołaną m.in. atakiem Putina na Polskę”.

— TO ROSJA PRZEŻYWA NAJWIĘKSZY KRYZYS KOMUNIKACYJNY OD LAT – PISZE SURMACZ: “Jak stwierdza prezes PAP, dzięki tym wystąpieniom i wszystkim akcjom edukacyjnym, zainicjowanym przez premiera Morawieckiego, z jednej strony Rosja przeżywa największy kryzys wizerunkowy od czasów tzw. pieriestrojki i upadku reżimu komunistycznego. „Z drugiej strony zaś, mamy do czynienia ze zjawiskiem bez precedensu od czasu zakończenia II wojny światowej, bo tak naprawdę – po raz pierwszy – cały świat poznał historię ataku Sowietów na Polskę w 1939 roku, losy rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów czy działalność Grupy Ładosia” – ocenia prezes PAP”.
https://www.tvp.info/46329265/polski-premier-w-swiatowych-mediach-dzieki-tym-wystapieniom-rosja-przezywa-kryzys

— RANKING ZAUFANIA ZDANIEM INDICATORA – PAD 56, PMM 50, PBS 44, JAKI I PJK PO 41%, KIDAWA 40, BIEDROŃ 37, TUSK 37.
https://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/6426709,prezydent-duda-lider-ranking-zaufanie-sondaz.html

— PLATFORMO, GOŃ TEN POCIĄG – ANDRZEJ MACHOWSKI W GW: “PO stoi na peronie, z którego właśnie odjechały dwa pełne pociągi – jeden w prawo, drugi w lewo. Jej wyborcy zabrali się tym drugim. (…) Nietrudno zauważyć, że wyborcy KO światopoglądowo mocno skręcili w lewo, a wyborcy Lewicy wręcz poszybowali w tę stronę. Odwrotny kierunek wybrał elektorat PiS i Konfederacji. Ale także całą prodemokratyczną opozycję (gdy do KO i Lewicy dołączymy także bardziej centrowy PSL) w wymiarze obejmującym zarówno stosunek do aborcji, jak i konkordatu dzieli od potraktowanych łącznie wyborców PiS i Konfederacji światopoglądowa przepaść: 38 pkt różnicy na 100-punktowej skali!”

— MACHOWSKI O ZMIANACH ŚWIATOPOGLĄDOWYCH WYBORCÓW: “Politycy nie powinni zlekceważyć tych trzech zaobserwowanych u wyborców zmian w wymiarze światopoglądowym – a są to:
1. spadek postaw neutralnych;
2. wzrost postaw liberalnych (kosztem neutralnych);
3. postawy konserwatywne stały się jeszcze bardziej konserwatywne, a postawy liberalne jeszcze bardziej liberalne.
Jeśli politycy przeoczą ten trend, to wśród swoich dotychczasowych wyborców mogą stracić walor bycia „swoim” i stać się „obcym”. I wydaje się, że na ogół to widzą. Lewica mówi językiem trafiającym do swoich coraz bardziej laickich i antyklerykalnych wyborców, a PSL stara się trafić do umiarkowanego centrum, bo tam są jego zwolennicy. Także PiS wyraźnie zaostrza język i broni jak niepodległości każdego słowa abp. Jędraszewskiego”.

— MACHOWSKI O GONIENIU POCIĄGU Z WYBORCAMI: “ PO została na peronie, z którego właśnie odjechały dwa pełne pociągi – jeden w prawo, drugi w lewo. Wybory prezydenckie wygra ten, kto maksymalnie zmobilizuje swój elektorat. Najprawdopodobniej w II turze z Andrzejem Dudą spotka się Małgorzata Kidawa-Błońska. A ci, których musi zmobilizować, by wygrać, są w pociągu jadącym w lewo. Bo do niego wsiadła większość wyborców KO i cała Lewica. Ten pociąg nie zawróci. Trzeba go gonić”.
https://wyborcza.pl/7,75968,25627194,platformo-gon-ten-pociag.html

— TOMASZ SIEMONIAK O POTRZEBIE KOLEGIALNOŚCI W PLATFORMIE – NIE DA SIĘ PARTII PROWADZIĆ TAK JAK 15 LAT TEMU – MÓWI ŁUKASZOWI PAWŁOWSKIEMU W KULTURZE LIBERALNEJ: “Na pewno chciałbym także w inny sposób prowadzić pracę kolektywnych ciał, które są w Platformie. W znacznie większym stopniu dając możliwość dyskusji politycznej i programowej. Ale oczywiście, nie mając też żadnego problemu z tym, żeby egzekwować decyzje, kiedy już zapadną. Mam niemałe doświadczenie w zarządzaniu ogromnymi strukturami i sądzę, że wiem, jak inaczej prowadzić Platformę. Inaczej, ale skutecznie. Nie chodzi o to, żeby PO była „rozmemłana” i rozdyskutowana. Nie da się jednak u progu lat 20. XXI wieku prowadzić partii tak, jak się je prowadziło 15 czy 20 lat temu. Musi być demokracja, musi być poszanowanie różnych osobowości i środowisk. Myślę, że jestem w stanie nadać pracy w PO zupełnie nowy styl”.

— MOŻE JESTEŚMY ANTYPOPULISTAMI? – SIEMONIAK O NOWYM OPISIE PODZIAŁÓW POLITYCZNYCH: “Przez 19 lat istnienia PO całkowicie się zmieniła, zatarł się podział lewica-prawica i potrzeba nowych słów na opis tego, kim jesteśmy. Może anty-populistami? Jest też kwestia tradycji, do jakiej się odwołujemy. PiS zawłaszczyło przez te wszystkie lata politykę historyczną. My też musimy wiedzieć do czego w historii się odwołujemy i skąd przychodzimy”.
https://kulturaliberalna.pl/2020/01/24/siemoniak-wywiad-wybory-przewodniczacy-po/

— PLATFORMIE ZMIANA LIDERA NIE WYSTARCZY – JAKUB MAJMUREK: “Problem polega jednak na tym, że Platforma potrzebuje dziś czegoś znacznie więcej niż sprawnego polityka na czele. Ktokolwiek wygra w sobotę lub w następnych tygodniach, stanie na czele partii obarczonej potężnymi wewnętrznymi problemami, które nie znikną wraz z usunięciem się w cień źle ocenianego nawet przez platformerski elektorat Grzegorza Schetyny”.

— PLATFORMA NIGDY NIE BYŁA SŁABA JAK DZIŚ – DALEJ MAJMUREK: “Można nawet zaryzykować tezę, że od 2005 roku – gdy PO pierwszy raz stała się główną opozycją dla PiS – partia ta nigdy nie była tak słaba jak dziś. Od przegranych przez Bronisława Komorowskiego wyborów prezydenckich wiosną 2015 roku zaliczyła serię pięciu wyborczych porażek w czterech latach: dwa razy w wyborach parlamentarnych, raz w europejskich i raz w samorządowych. Bo choć w tych ostatnich wyborach PO utrzymała wielkie miasta – spektakularnie wygrywając w takich miejscach jak Warszawa i Poznań – to straciła władzę aż w siedmiu województwach. W tym na Dolnym Śląsku, uchodzącym za jeden z mateczników partii”.

— NA RAZIE KIDAWA REALIZUJE SKRYPT KOMOROWSKIEGO – DALEJ MAJMUREK W KRYTYCE: “Sama Kidawa-Błońska tuż przed oficjalnym rozpoczęciem kampanii wydaje się realizować skrypt Bronisława Komorowskiego z 2015 roku. Nie widać z jej strony energii i determinacji, jaka aż bije z obozu PiS. Deklaracje, że do prezydenckich debat przystąpi dopiero w drugiej turze, słusznie odbierane są jako wyraz arogancji i lekceważenia dla elektoratu. Jeśli sztab Kidawy-Błońskiej się nie ogarnie, jeśli nie pojawi się tam ktoś, kto kampanii nada nowy kierunek i energię, to skończy się jak pięć lat temu”.
https://krytykapolityczna.pl/kraj/platformie-zmiana-lidera-nie-wystarczy/

— BUDKA ZA SOBĄ MA POŁOWĘ WYBORCÓW KO, DOCENIAJĄ GO WYBORCY PIS – SONDAŻ DLA WPOLITYCE
: https://wpolityce.pl/polityka/483746-borys-budka-zdecydowanym-faworytem-wyborow-na-szefa-po

— PREMIER ZWRÓCIŁ SIĘ DO TK O INTERPRETACJĘ ZNACZENIA UCHWAŁY SN:
http://300polityka.pl/live/2020/01/24/muller-pmm-uznal-za-stosowne-aby-to-tk-ostatecznie-rozstrzygnal-jakiekolwiek-watpliwosci-prawne-ktore-pojawily-sie-w-zwiazku-z-wczorajsza-uchwala-trzech-izb-sn/

— GOWIN O NOWEJ STRUKTURZE SĄDÓW – POWINNA ZOSTAĆ SPŁASZCZONA – 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2020/01/24

— NAWET WŚRÓD POLITYKÓW TRUDNO O TAKĄ BEZWZGLĘDNOŚĆ W WALCE O WŁADZĘ – JACEK KARNOWSKI: “To, co robią sędziowie SN, w istocie przeraża. Nawet wśród polityków trudno znaleźć taką bezwzględność w walce o władzę. Nawet oni jednak czasem się cofają we wzajemnej walce. Czasem po cichu, ale jednak. A sędziowie idą po trupach do celu. Jaka będzie Polska jest „kasta” wygra? Czy kiedykolwiek coś uda się naprawdę zmienić? Ile będzie warte słowo „demos” w nazwie naszego ustroju? Czy głosowanie w ogóle będzie miało jakiś pozarytualny sens? To dlatego państwo polskie nie może teraz ulec”.
https://wpolityce.pl/polityka/483673-joachim-brudzinski-i-beata-szydlo-na-czele-sztabu-prezydenta

— CORAZ WIĘKSZY BAŁAGAN W SĄDOWNICTWIE – tytuł w Fakcie.

— SĄD NAJWYŻSZY BRONI PRAWA – jedynka GW.

— SĄD NAJWYŻSZY POWSTRZYMUJE AUTORYTARYZM – JAROSŁAW KURSKI W GW: “Bez dyspozycyjnych sędziów będzie niezwykle trudno umocnić w Polsce autorytaryzm. Trudniej będzie tłumić wolne media, zastraszać opozycję, paraliżować strachem wolnych obywateli, trudniej będzie łamiącym konstytucję urzędnikom pozostać bezkarnym”.
https://wyborcza.pl/7,75398,25627825,sad-najwyzszy-walczy-z-niszczycielska-legislacja-pis.html

— BRUDZIŃSKI BĘDZIE SZEFEM KAMPANII REELEKCYJNEJ PREZYDENTA, SZYDŁO ODPOWIEDZIALNĄ ZA PROGRAM – NEWS WPOLITYCE: https://wpolityce.pl/polityka/483673-joachim-brudzinski-i-beata-szydlo-na-czele-sztabu-prezydenta

— BIEDROŃ Z DEFICYTEM POWAGI – ŁUKASZ ROGOJSZ W GAZETA.PL O FILARACH KAMPANII LEWICY: “Politycy Lewicy przyznają również, że sztab będzie musiał nadać Biedroniowi „format prezydencki”, którego ten dzisiaj nie posiada, a który u kandydata na urząd prezydenta jest cechą absolutnie fundamentalną. Biedroń kojarzy się raczej z krotochwilnymi wypowiedziami, swobodnym stylem bycia, nie zawsze przemyślanymi wpisami na Twitterze i nieumiejętnością przyjmowania krytyki. Tego wszystkiego w trakcie kampanii będzie musiał się wystrzegać, żeby zbudować w wyborcach przekonanie, że pasuje do Pałacu Prezydenckiego. Wyobraża pan sobie dzisiaj, że wyborcy, zwłaszcza ci, którzy zazwyczaj nie głosują na lewicę, widzą w Robercie najwyższego zwierzchnika sił zbrojnych? Raczej nie, prawda? To trzeba będzie zmienić, jak najszybciej – diagnozuje w rozmowie z Gazeta.pl polityk dobrze znający Biedronia”.

— LEWICOWIEC WŚRÓD SAMYCH KONSERWATYSTÓW – DALEJ ROGOJSZ O KAMPANII BIEDRONIA: “Taki układ sił w wyścigu do Pałacu Prezydenckiego sprawia, że na lewo od centrum Biedroń nie będzie mieć konkurencji. Nie będzie musiał z nikim licytować się w poglądach i obietnicach na tym polu. Tematy równouprawnienia, praw człowieka (zwłaszcza praw kobiet), ekologii, wyrównywania szans w społeczeństwie przypadną Lewicy. To natomiast pozwoli Biedroniowi skoncentrować się na walce o polityczne centrum, bo tam konkurencja w pierwszej turze będzie znacznie większa (Kidawa-Błońska, Kosiniak-Kamysz, Hołownia)”.
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,25622126,piec-filarow-kampanii-biedronia-najwazniejsze-to-odzyskac-wiarygodnosc.html

— W AMBER GOLD SZUKALI WINY TUSKA, TERAZ CZYJĄ ZNAJDĄ? – MONIKA OLEJNIK W GW: “A to wszystko pływa w sosie afer, znikających milionów z CBA, braku kompetencji służb specjalnych, które doprowadziły do tego, że Marian Banaś jest szefem NIK. Tych afer jest co niemiara, choćby ta ostatnia z GetBackiem, gdy się okazało, że ważne instytucje w państwie – KNF, UOKiK, Giełda Papierów Wartościowych – nie uchroniły obywateli przed piramidą finansową? W Amber Gold szukali winy Tuska, a teraz czyją winę znajdą?”
https://wyborcza.pl/7,75968,25627080,wladza-kpi-sobie-z-wyrokow-sadowych-to-niebywale-do-czego.html

— URODZINY: Tomasz Sekielski, Jadwiga Skórzewska-Łosiak, Wojciech Orliński.