— LIVEBLOG 300POLITYKI:
BALT WZYWA PAD ŻEBY NIE PODPISAŁ USTAWY DYSCYPLINUJĄCEJ
JAKI O TYM, ŻE Z JEDNEJ STRONY OBYWATELE CHCĄ ZMIAN W WYMIARZE SPRAWIEDLIWOŚCI, A Z DRUGIEJ UKŁADY, KTÓRE TAM NAROSŁY SPRAWIAJĄ, ŻE TO BĘDZIE BARDZO TRUDNA BITWA
POLSKA GRUPA LOTNICZA PRZEJMUJE NIEMIECKĄ LINIĘ LOTNICZĄ CONDOR AIR
PMM O SĘDZIACH, KTÓRZY CHCĄ SIĘ POSTAWIĆ PONAD KONSTYTUCJĄ
ZDANIEM PMM UCHWAŁA SN TO NIEBYWAŁY AKT, KTÓRY MOŻE DOPROWADZIĆ DO DESTABILIZACJI PORZĄDKU PRAWNEGO
MUCHA O MOŻLIWEJ POTRZEBIE REFLEKSJI AND INICJATYWĄ USTAWODAWCZĄ
http://300polityka.pl/live/2020/01/24/

*****

WYDARZENIA POLSATU

— BITWA O SĄDY PRZECHODZI W NOWĄ, BYĆ MOŻE DECYDUJĄCĄ FAZĘ – zapowiedź.

— SĄD APELACYJNY W KATOWICACH – TU DZIŚ NIE ODBYŁY SIĘ TRZY ROZPRAWY – Grzegorz Kępka: Powód: obecność w składzie orzekających sędziów wybranych przez KRS. Kierownictwo sądu odroczyło też dwie inne rozprawy, podobnie jest w całej Polsce po orzeczeniu SN.

— TRZY TZW. STARE IZBY SN ZAKWESTIONOWAŁY NIEZAWISŁOŚĆ SĘDZIÓW WYBIERANYCH PRZEZ KRS, PONIEWAŻ WIĘKSZOŚĆ RADY JEST WYBRANA PRZEZ POLITYKÓW – Kępka dalej.

— SN ORZEKŁ ŻE WSZYSTKIE WYROKI WYDANE DO WCZORAJ PRZEZ SĘDZIÓW WYBRANYCH PRZEZ KRS SĄ WAŻNE, CO WIĘCEJ SPRAWY KARNE MAJĄ ZOSTAĆ DOKOŃCZONE W DOTYCHCZASOWYCH SKŁADACH – Kępka.

— SĘDZIOWIE NIE POWINNI JEDNAK ORZEKAĆ W NOWYCH SPRAWACH – Kępka dalej.

— ZNACZNIE SUROWIEJ POTRAKTOWANO STWORZONĄ NIEDAWNO IZBĘ DYSCYPLINARNĄ – ZOSTAŁA ONA ZAWIESZONA, A WYROKI TAKŻE W SPRAWACH EWIDENTNYCH PRZESTĘPSTW SĘDZIÓW UNIEWAŻNIONE – Kępka.

— W KOLEJNĄ FAZĘ WKROCZYŁ SPÓR O UJAWNIENIE LIST POPARCIA SĘDZIÓW DO KRS – Kępka dalej.

— SĘDZIA JUSZCZYSZYN DAŁ TYDZIEŃ ZBIGNIEWOWI ZIOBRO NA UJAWNIENIE LIST – Kępka.

— SĘDZIA GROZI MINISTROWI GRZYWNĄ, DZIŚ UKARAŁ SZEFOWĄ KANCELARII SEJMU – Kępka dalej.

— POLITYCY PIS-U MÓWIĄ O POCZĄTKACH SĘDZIOKRACJI, OPOZYCJA ODPOWIADA OSKARŻENIEM O ZAMACH NA DEMOKRACJE – zapowiedź.

— POSŁOWIE ODRZUCILI UCHWAŁĘ SENATU [WS. ODRZUCENIA USTAWY DYSCYPLINUJĄCEJ SĘDZIÓW] – Mira Skórka.

— CO OZNACZA, ŻE OD WEJŚCIA W ŻYCIE USTAWY DZIELI TYLKO PODPIS PREZYDENTA, KTÓRY JUŻ SUGEROWAŁ ŻE USTAWĘ PODPISZE – Skórka dalej.

— KOMISJA EUROPEJSKA WYRAZIŁA ZANIEPOKOJENIE PRZYJĘCIEM PROJEKTU – Skórka.

— RANO PREMIER OGŁOSIŁ ŻE KIERUJE WNIOSEK DO TK O ZBADANIE PRZEPISÓW, KTÓRE ZASTOSOWAŁ SN – Skórka dalej.

— MATERIAŁ O SPOCIE PFN.

— POLSKA GRUPA LOTNICZA PRZEJMUJE NIEMIECKĄ LINIĘ LOTNICZĄ CONDOR AIR.

*****

FAKTY TVN

— SĘDZIOWIE POWOŁANI PRZEZ NOWĄ KRS POWINNI SIĘ WSTRZYMAĆ OD ORZEKANIA – OD WCZORAJ MAMY JASNĄ UCHWAŁĘ SN – zapowiedź.

— PONAD 8 GODZIN – TYLE POTRZEBOWALI SĘDZIOWIE BY USTALIĆ I OGŁOSIĆ TO POSTANOWIENIE – Arleta Zalewska.

— JEGO UZASADNIENIE JEST PRZEŁOMOWE DLA SĘDZIÓW, NAPRAWCZE I PORZĄDKUJĄCE SYTUACJĘ W SĄDACH DLA WSZYSTKICH OBYWATELI – Zalewska dalej.

— SN W UCHWALE STWIERDZIŁ ŻE NOWA, WYBIERANA PRZEZ POLITYKÓW KRS NIE DAJE ŻADNEJ GWARANCJI NIEZALEŻNOŚCI I DLATEGO NOMINOWANI PRZEZ TĘ RADĘ SĘDZIOWIE NIE POWINNI ORZEKAĆ – Zalewska: Tu jednak SN stawia bardzo ważne ale. Graniczną datą dla sądów jest 23 stycznia.

— OD DZIŚ KAŻDY TAKI SĘDZIA ZANIM ROZPOCZNIE NOWĄ SPRAWĘ POWINIEN SWOJĄ NOMINACJĘ PODDAĆ WERYFIKACJI – Zalewska dalej: Może o nią wnioskować też każda ze stron sądowego sporu.

— SĄD UZNAŁ WCZORAJ ŻE CI SĘDZIOWIE SN POWOŁANI Z UDZIAŁEM NOWEJ KRS NIE SĄ UPRAWNIENI DO ORZEKANIA – Zalewska.

— SĘDZIOWIE IZBY DYSCYPLINARNEJ Z TAKĄ DECYZJĄ SIĘ NIE ZGADZAJĄ, ONI Z TEGO POSIEDZENIA BYLI WYŁĄCZENI – Zalewska dalej.

— UCHWAŁA SN JEST WIĄŻĄCA DLA WSZYSTKICH POLSKICH SĘDZIÓW, ALE – JAK SŁYCHAĆ – NIE DLA RZĄDU – zapowiedź.

— PO OGŁOSZENIU UCHWAŁY SN JESZCZE TEGO SAMEGO WIECZORU SKOMENTOWAŁ JĄ ZBIGNIEW ZIOBRO – Maciej Knapik.

— SZYBKO JEDNAK OKAZAŁO SIĘ ŻE NIE JEDYNA [INTERPRETACJA], TO PREMIER NAZAJUTRZ [O WNIOSKU DO TK] – Knapik dalej.

— A ZATEM PREMIER WCALE NIE JEST TAKI PEWIEN JEDYNIE SŁUSZNYCH INTERPRETACJI MINISTRA ZIOBRY – Knapik.

— TO DWA STANOWISKA W JEDNYM RZĄDZIE – Knapik dalej.

— CHAOS TYCH WYPOWIEDZI SUGERUJE ŻE PRAWNICY ULOKOWANI ZA CZASÓW PIS-U NA KLUCZOWYCH STANOWISKACH W SĄDOWNICTWIE NIE POTRAFIĄ ROZPOZNAĆ SYTUACJI, PODOBNIE JAK RZĄD, NOWA KRS ODWOŁUJE SIĘ DO TK – Knapik.

— INSTYTUCJI, DO KTÓREJ PIS WYSŁAŁO OSTATNIO DWOJE SWOICH BYŁYCH POSŁÓW I KTÓREJ PREZES PRZYŁĘBSKA JEST ODKRYCIEM TOWARZYSKIM JAROSŁAWA KACZYŃSKIEGO – Knapik dalej.

— BEZSTRONNOŚĆ TRYBUNAŁU JEST WIĘC W WIELU OPINIACH PODWAŻANA – Knapik.

— UCHWAŁA POŁĄCZONYCH IZB SN UZYSKUJE MOC ZASADY PRAWNEJ, A ODSTĄPIENIE OD NIEJ WYMAGA PONOWNEJ UCHWAŁY SN – TO ZAPISY USTAWY O SN ZNOWELIZOWANEJ WCZORAJ PRZEZ SEJM – Knapik dalej.

— SĄ SĘDZIOWIE, KTÓRZY WSTRZYMUJĄ SIĘ Z ORZEKANIEM.

— KOMISJA EUROPEJSKA JEST BARDZO ZANIEPOKOJONA STANEM PRAWORZĄDNOŚCI W POLSCE – TO NAJNOWSZY KOMUNIKAT.

— NIE BĘDZIEMY SIĘ WAHAĆ CZY SIĘGNĄĆ PO ODPOWIEDNIE ŚRODKI – TAKIE SŁOWA PŁYNĄCE Z KOMISJI TO JASNA ZAPOWIEDŹ KOLEJNYCH SKARG DO UNIJNEGO TRYBUNAŁU JEŚLI MIMO APELI, ZALECEŃ I PRÓŚB W ŻYCIE WEJDZIE USTAWA JUŻ WIELOKROTNIE PRZEZ KOMISARZY SKRYTYKOWANA – Maciej Sokołowski.

— O ILE NIE MA TU [W BRUKSELI] WĄTPLIWOŚCI CO DO NIEZALEŻNOŚCI I UMOCOWANIA SN, TO SĄ DUŻE WĄTPLIWOŚCI CO DO ROLI POLSKIEGO TK – Sokołowski dalej.

— DO TSUE WPŁYNĄŁ JUŻ WNIOSEK KOMISJI O ZASTOSOWANIE ŚRODKÓW TYMCZASOWYCH W SPRAWIE PROCEDURY DYSCYPLINARNEJ W POLSKICH SĄDACH – Sokołowski.

— W CIĄGU NAJBLIŻSZYCH DNI WICEPREZES TRYBUNAŁU ZDECYDUJE CZY NAKAZAĆ WSTRZYMANIE PRAC IZBY DYSCYPLINARNEJ W SN – Sokołowski dalej.

— NA TYM POLEGA SĄD, ŻE MUSI SIĘ PRZED NIM STAWIĆ KAŻDY, NIE TYLKO ZWYKŁY OBYWATEL, TAKŻE OBYWATEL MINISTER CZY OBYWATEL URZĘDNIK – zapowiedź.

— SĘDZIA JUSZCZYSZYN NAKŁADA 6 TYS. GRZYWNY NA SZEFOWĄ KANCELARII SEJMU I DAJE MINISTROWI ZIOBRZE TYDZIEŃ NA WYDANIE KONKRETNYCH DOKUMENTÓW.

— URZĘDNICZKA MA PRAWO I ZAMIAR SIĘ ODWOŁAĆ OD OGRZYWNY, ALE JUŻ MA TAKŻĘ OCHOTĘ POKAZAĆ LISTY POPARCIA, JEDNAK TYLKO NIEKTÓRE – Jakub Sobieniowski.

— JAK WIDAĆ, DLA SZEFOWEJ KANCELARII SĄ LISTY RÓWNE I RÓWNIEJSZE, LISTY POPARCIA OBYWATELI, LIST SĘDZIÓW CHRONIONYCH PRZEZ WŁADZĘ WCIĄŻ POKAZAĆ NIE CHCE – Sobieniowski dalej.

— SZEFOWA KANCELARII MÓWI NIEPRAWDĘ, NIE WYKONUJE PRAWOMOCNEGO WYROKU, KONIEC I KROPKA – Sobieniowski.

— TYLKO BYŁY KOMUNISTYCZNY PROKURATOR ORAZ BYŁY POSEŁ PIS-U, A DZIĘKI PIS-OWI I PREZYDENTOWI TERAZ SĘDZIA TK STAWIAŁ ZNAK ZAPYTANIA I PRZEKONYWAŁ ŻE URZĄD OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH JEST WAŻNIEJSZY W POLSCE NIŻ SĄD – Sobieniowski dalej.

— WCZORAJ POSTANOWIŁ SN, A ZBIGNIEW ZIOBRO, MINISTER, URZĘDNIK POSTANOWIŁ INACZEJ – Sobieniowski.

— W MATERIALE PRZYPOMNIENIE NIEPUBLIKOWANIA WYROKÓW TK.

— WTEDY, 4 LATA TEMU PRAWNICY OSTRZEGALI: BĘDZIE CHAOS I JEST – Sobieniowski.

— LOT PRZEJMUJE NIEMIECKIE LINIE LOTNICZE CONDOR.

*****

WIADOMOŚCI TVP

— WCZORAJSZA UCHWAŁA CZĘŚCI SĄDÓW SN NIE MA MOCY PRAWNEJ I POWSTAŁA Z RAŻĄCYM NARUSZENIEM PRAWA – MÓWI MINISTER SPRAWIEDLIWOŚCI, PREMIER MORAWIECKI SKIEROWAŁ DO TK WNIOSEK O ZBADANIE UCHWAŁY – zapowiedź.

— TO POSIEDZENIE NIE MIAŁO PRAWA SIĘ ODBYĆ, BO SPRAWĘ SPORU KOMPETENCYJNEGO PRZY POWOŁYWANIU SĘDZIÓW POMIĘDZY SN, SEJMEM I PREZYDENTEM BADA JUŻ TK, A USTAWA MÓWI BARDZO JASNO – Karol Jatłuszewski.

— SN UZNAŁ IŻ SĘDZIOWIE WSKAZANI PRZEZ ZREFORMOWANĄ W 2017 ROKU KRS I ZAPRZYSIĘŻENI PRZEZ PREZYDENTA SĄ NIEUPRAWNIENI DO ORZEKANIA – DOTYCZY TO NOWYCH IZB SN ORAZ SĘDZIÓW SĄDÓW POWSZECHNYCH – Jatłuszewski dalej.

— CO CIEKAWE, UCHWAŁA NIE DOTYCZY SĘDZIÓW SĄDÓW ADMINISTRACYJNYCH. CO WPROWADZA DODATKOWY CHAOS – Jatłuszewski.

— UCHWAŁA SN NAJMOCNIEJ UDERZA W IZBĘ DYSCYPLINARNĄ – Jatłuszewski dalej.

— ZDANIEM RESORTU SPRAWIEDLIWOŚCI, WCZORAJSZA UCHWAŁA TRZECH IZB SN BEZPOŚREDNIO ŁAMIE KONSTYTUCJĘ – Jatłuszewski.

— BY UNIKNĄĆ POTENCJALNEGO CHAOSU, PREMIER SKIEROWAŁ SPRAWĘ DO TK, PODOBNEGO ZDANIA JEST KRS, KTÓRA TAKŻE KIERUJE SPRAWĘ DO TK  – Jatłuszewski dalej.

— DZIŚ KOMISJA WNIOSŁA DO TSUE O TYMCZASOWE ZAMROŻENIE PRZEPISÓW DOT. IZBY DYSCYPLINARNEJ.

— POLSKA GRUPA LOTNICZA PRZEJMUJE NIEMIECKĄ LINIĘ LOTNICZĄ CONDOR AIR.

— JESZCZE KILKA LAT TEMU URZĘDNICY RZĄDU DONALDA TUSKA NIEMAL DOPROWADZILI LOT NA SKRAJ BANKRUCTWA – Dominik Cierpioł.

— ZA RZĄDÓW PO-PSL BALANSUJĄCY NA KRAWĘDZI BANKRUCTWA LOT MIAŁ PODZIELIĆ LOS WIELU INNYCH SPÓŁEK SKARBU PAŃSTWA, CZYLI MIAŁ ZOSTAĆ SPRZEDANY – Cierpioł dalej.

— LOT ODŻYŁ PO TYM, JAK POLACY ODSUNĘLI OD WŁADZY KOALICJĘ PO-PSL – Cierpioł.

— MEDIA NA ŚWIECIE ZAUWAŻYŁY NIEOBECNOŚĆ PREZYDENTA DUDY PODCZAS WCZORAJSZEGO FORUM HOLOKAUSTU W JEROZOLIMIE.

— POLSKI PREZYDENT NIE DOSTAŁ SZANSY NA PRZEMÓWIENIE, WIĘC Z UDZIAŁU ZREZYGNOWAŁ – WŁADIMIR PUTIN PRZEMAWIAŁ, TYM RAZEM POLSKI NIE ATAKUJĄC ZDANIEM WIELU WŁAŚNIE DZIĘKI DYPLOMATYCZNEMU POSUNIĘCIU ANDRZEJA DUDY – Marcin Tulicki.

— SN ŁAMIE PRAWO I STAWIA SIĘ PONAD NIM – TAKIE OPINIE MOŻNA USŁYSZEĆ PO WYDANIU WCZORAJSZEJ UCHWAŁY, NIE BRAK TEŻ STWIERDZEŃ, ŻE TO PRÓBA ZNISZCZENIA POLSKIEGO ŁADU KONSTYTUCYJNEGO – zapowiedź.

— TYM BARDZIEJ ŻE UPRAWNIENIA DEMOKRATYCZNYCH WŁADZ KWESTIONUJĄ TAKŻE SĘDZIOWIE WYBRANI JESZCZE PRZEZ KOMUNISTYCZNĄ RADĘ PAŃSTWA PRL – Danuta Holecka.

— GRUPIE SĘDZIÓW SN NA CZELE Z MAŁGORZATĄ GERSDORF NIE PODOBA SIĘ PRAWO, KTÓRE MA URATOWAĆ POLSKIE SĄDOWNICTWO – Maciej Sawicki.

— W UCHWALE BEZPRAWNIE ODEBRANO MOŻLIWOŚĆ ORZEKANIA SĘDZIOM, KTÓRYCH NA WNIOSEK KRS POWOŁAŁ PREZYDENT DUDA – Sawicki dalej.

— W POSIEDZENIU SĘDZIÓW, KTÓRZY ZAKWESTIONOWALI POLSKĄ KONSTYTUCJĘ I ZASADY DEMOKRACJI, WZIĄŁ UDZIAŁ HENRYK PIETRZKOWSKI – TO SĘDZIA, KTÓREGO NAZWISKO POJAWIA SIĘ W SKANDALU PEDOFILSKIM W SN – Sawicki.

— TO NIE KONIEC, W TYM POSIEDZENIU WZIĄŁ UDZIAŁ TAKŻE SĘDZIA JÓZEF IWULSKI, TEN SAM KTÓRY SĄDZIŁ W STANIE WOJENNYM, WYDAWAŁ WYROKI POLITYCZNE, JAK MÓWIĄ OPOZYCJONIŚCI, NA ZLECENIE KOMUNISTYCZNYCH WŁADZ NISZCZYŁ IM ŻYCIE I BYŁ W TYM BEZWZGLĘDNY – Sawicki dalej.

— NA SALI TAKŻE SĘDZIA ANDRZEJ TOMCZYK, TEN KTÓRY NIE WIDZIAŁ POWODU ABY WSZCZĄĆ POSTĘPOWANIE DYSCYPLINARNE PRZECIWKO SĘDZIEMU JANOWI RYCHLICKIEMU, KTÓRY PODCZAS STANU WOJENNEGO SKAZYWAŁ OPOZYCJONISTÓW – Sawicki.

— TAKIE SYTUACJE POTWIERDZAJĄ TYLKO OPINIE WIELU EKSPERTÓW – REFORMA WYMIARU SPRAWIEDLIWOŚCI JEST KONIECZNA GDYŻ SĘDZIOWIE PRZEZ DEKADY NIE POTRAFILI OCZYŚCIĆ SWOJEGO ŚRODOWISKA Z PATOLOGII – Sawicki dalej.

— ZATRZYMANIE REFORMY SPRAWIEDLIWOŚCI DLA WIELU SĘDZIÓW MOŻE BYĆ JEDYNĄ I OSTATNIĄ SZANSĄ NA UNIKNIĘCIE ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA SWOJE CZĘSTO HANIEBNE CZYNY – Sawicki.

— SN STAJE PONAD PRAWEM, A UPRAWNIENIA DEMOKRATYCZNYCH WŁADZ KWESTIONUJĄ SĘDZIOWIE POWOŁANI JESZCZE PRZEZ NIEDEMOKRATYCZNĄ, KOMUNISTYCZNĄ RADĘ PAŃSTWA PRL, KTÓREJ PRZEWODNICZYLI M.IN. BIERUT I JARUZELSKI – Sawicki dalej.

— TACY SĘDZIOWIE UWAŻAJĄ TERAZ ŻE MOGĄ ORZEKAĆ MIMO ŻE ZOSTALI POWOŁANI PRZEZ KOMUNISTYCZNĄ RADĘ PAŃSTWA JESZCZE W PRL, JEDNOCZEŚNIE ODBIERAJĄ TAKIE PRAWO SĘDZIOM POWOŁANYM PRZEZ ANDRZEJA DUDĘ, PREZYDENTA WOLNEJ, NIEPODLEGŁEJ I DEMOKRATYCZNEJ POLSKI – Sawicki.

— PRZYPOMNIENIE SŁÓW MAŁGORZATY GERSDORF O 10 TYS. ZŁ ORAZ WYPOWIEDZI O NADZWYCZAJNEJ KAŚCIE.

— BATALIĘ PRZECIWKO REFORMIE WYMIARU SPRAWIEDLIWOŚCI KOSZTEM ZWYKŁYCH LUDZI PROWADZI PAWEŁ JUSZCZYSZYN, TEN SAM KTÓRY W PRZESZŁOŚCI SWOIM WYROKIEM DOPROWADZIŁ DO NĘDZY ZBIGNIEWA PAROWICZA – Sawicki.

— NIE BRAK OPINII ŻE JUSZCZYSZYN TO KOLEJNY SĘDZIA, KTÓRY STAWIA SIĘ PONAD KONSTYTUCJĄ I PRAWEM – Sawicki dalej.

— IZBA DYSCYPLINARNA SN PRZEZ CZĘŚĆ ŚRODOWISK BYŁA KWESTIONOWANA ZANIM POWSTAŁ, UNIEWAŻNIA JEJ DECYZJI CHCE CZĘŚĆ SĘDZIÓW SN, KTÓRZY WCZORAJ PRZYJĘLI UCHWAŁĘ W TEJ SPRAWIE.

— TO W PRAKTYCE OZNACZAŁOBY BEZKARNOŚĆ SĘDZIOWSKIEJ KASTY, JAK SAMI SIĘ NAZYWAJĄ – Holecka.

— IZBA ZOSTAŁA POWOŁANA ŻEBY WALCZYĆ Z PRZYPADKAMI PATOLOGII W WYM. SPRAWIEDLIWOŚCI – Maksymilian Maszenda.

— 260 SPRAW W 2019.

— SPRAWA ŁĄCZEWSKIEGO, KORUPCJA SĘDZIEGO, SĘDZIA, KTÓRA SPOWODOWAŁA WYPADEK POD WPŁYWEM ALKOHOLU – Maszenda.

— GDYBY WCZORAJSZE ORZECZENIE BYŁO ZGODNE Z PRAWEM SĘDZIA MOGŁABY WRÓCIĆ DO WYKONYWANIA ZAWODU – WYNIKA Z ODCZYTANEJ PRZEZ GERSDORF UCHWAŁY – Maszenda.

— SĘDZIOWIE PRZEKONUJĄ, ŻE TO OBRONA PORZĄDKU PRAWNEGO I DEMOKRACJI – Maszenda.

— TO OZNACZAŁOBY BRAK KONSEKWENCJI DLA SĘDZIEGO, KTÓRY SPORZĄDZAŁ PROTOKOŁY Z ROZPRAW, KTÓRE SIĘ NIE ODBYŁY, ALBO DLA SĘDZIEGO, KTÓRY ZE SKLEPÓW KRADŁ SPRZĘT ELEKTRONICZNY – Maszenda.

— IZBA PRACOWAŁA TEŻ NAD NIEPRAWIDŁOWOŚCIAMI WŚRÓD PROKURATORÓW I RADCÓW – Maszenda.

— FRANCUZI ODRZUCAJĄ POLITYKĘ MACRONA.