— BRUNO LE MAIRE, FRANCUSKI MINISTER FINANSÓW NA PANELU Z PREMIEREM MORAWIECKIM W POLISH HOUSE W DAVOS MÓWIŁ O TYM, JAK WAŻNA JEST POLSKA DLA FRANCJI: “– Jak państwo wiecie, zbliża się wizyta prezydenta Macrona w Polsce. To bardzo ważna wizyta dla nas, dla naszej wspólnej historii. Polska jest dla nas bardzo ważna, jest obecnie w gronie najsilniejszych państw UE”.
http://300polityka.pl/live/2020/01/22/francuski-minister-finansow-na-panelu-z-morawieckim-o-wizycie-macrona-to-bardzo-wazna-wizyta-dla-nas-dla-naszej-wspolnej-historii-polska-jest-dla-nas-bardzo-wazna-jest-obecnie-w-gronie-najsilniejs/

— PREMIER MÓWIŁ W OBECNOŚCI LE MAIRE O TYM, ŻE POLSKA SZUKA WE FRANCJI I NIEMCZECH SOJUSZNIKA WS WALKI Z RAJAMI PODATKOWYMI: “Tu w pełni zgadzamy się z Francją, Niemcami i tym, co mówi OECD. Polska jest gotowa zaangażować się z innymi krajami i instytucjami Unii. Nie mogę się bardziej zgodzić z Bruno w sprawie roli tego zjawiska w odżywianiu populizmu w Europie”.
http://300polityka.pl/live/2020/01/22/francuski-minister-finansow-na-panelu-z-morawieckim-o-wizycie-macrona-to-bardzo-wazna-wizyta-dla-nas-dla-naszej-wspolnej-historii-polska-jest-dla-nas-bardzo-wazna-jest-obecnie-w-gronie-najsilniejs/

— KULUARY DAVOS – FRANCJA CHCE BYĆ LIDEREM W TEJ SPRAWIE RAZEM Z POLSKĄ – SŁYSZYMY W DAVOS OD BLISKICH WSPÓŁPRACOWNIKÓW PREMIERA MORAWIECKIEGO: “Na Le Maire raport PIE zrobił bardzo duże wrażenie – zwłaszcza wskazanie na to jak dużo tracą inne kraje UE. Powiedział, że to jest bardzo ważny raport i że przez to że nie skupia się tylko na polskiej perspektywie będzie bardzo uważnie czytany we Francji. Przy okazji wizyty Macrona Francuzi chętnie ogłoszą wspólne działania z Polską w celu sprawiedliwego opodatkowania w UE. Te działania zaczęły się w lecie 2019, kiedy PMM wysłał list w tej sprawie do wszystkich przywódców UE. W przyszłym tygodniu w Warszawie odbędzie się spotkanie ekspertów z ministerstw finansów żeby dopracować projekt wspólnej unijnej deklaracji przeciwko oszustwom podatkowym. Jeszcze nie ma ostatecznego kształtu tekstu, ale wygląda na to, że Francja chce być liderem w tej sprawie razem z Polską. PMM powiedział że chętnie podzieli się pozycją lidera – byle ten projekt został zrealizowany i by UE zaczęła realnie z tym walczyć, bo to kluczowe dla ambitnego budżetu UE”.

— WIĘCEJ O POLSKIEJ OFENSYWIE WS TAX SOLIDARITY ORAZ SPOCIE PROMUJĄCYM RAPORT POLSKIEGO INSTYTUTU EKONOMICZNEGO WOKÓŁ STRAT JAKIE PONOSI UNIA EUROPEJSKA NA OMIJANIU OPODATKOWANIA: http://300polityka.pl/biznes/2020/01/22/premier-na-panelu-z-francuskim-ministrem-finansow-w-davos-ke-powinna-chwycic-byka-za-rogi-w-sprawie-unikania-podatkow-i-rajow-podatkowych-to-rocznie-drugi-budzet-ue-jestesmy-z-prezydentem-macronem/

****

— TOMASZ BIELECKI PISZE W RZ O TYM, ŻE KONFERENCJA W YAD VASHEM WCALE NIE JEST SUKCESEM ROSJI: “Ameryka jest bardzo zawiedziona możliwym do uniknięcia i niepotrzebnym bojkotem jednego naszego silnego sojusznika przez drugiego naszego silnego sojusznika. Bardzo trudno odnieść się krytycznie do decyzji prezydenta Dudy o rezygnacji z udziału w uroczystościach – mówi agencji Bloomberga Tom Rose, doradca wiceprezydenta Pence’a. Spośród 49 przywódców, którzy przyjechali do Jerozolimy, tylko przyjazd Putina uzyskał status wizyty dwustronnej. To umożliwia mu prawdziwy objazd Izraela. Większość pozostałych przywódców woli skrócić pobyt do minimum. Prezydent Litwy w ostatniej chwili w ogóle z niego zrezygnował. Podobnie jak przewodniczący Światowego Kongresu Żydów Ronald Lauder.
https://www.rp.pl/Komentarze/301229903-Bielecki-Izrael-pozwolil-Putinowi-grac-ofiarami-Holokaustu.html

— OPOZYCJA POWINNA WESPRZEĆ PREZYDENTA – JACEK NIZINKIEWICZ W RZ: “W sytuacji ataków propagandowych Putina na Polskę opozycja powinna okazać propaństwową postawę i stanąć przy Andrzeju Dudzie. Tego wymaga racja stanu. (…) Nie czas na krytykę naszego prezydenta. Są sprawy, które powinny być wyłączone spod partyjnych podziałów. Polska klasa polityczna powinna stanąć u boku prezydenta RP i dla dobra Polski mówić jednym głosem, nie podkopując autorytetu państwa. Propaństwowość powinna wyprzeć partyjność. W chwilach takich jak ta wszyscy zdajemy egzamin z polskiej racji stanu”.
https://www.rp.pl/Analizy/301229895-Nizinkiewicz-Prezydentowi-nalezy-sie-wsparcie.html

— PRZECENIANIE ROSJI JEST TAKIM SAMYM BŁĘDEM JAK NIEDOCENIANIE – ZBIGNIEW PARAFIANOWICZ W DZIENNIKU GAZECIE PRAWNEJ: “W ocenie działań Rosji błędem jest jej niedocenianie, ale jeszcze większym błędem jest jej przecenianie. Również na polu wojny historycznej. Rosja to silne struktury siłowe i relatywnie sprawna dyplomacja. Ale nie omnipotentne imperium, które jest w stanie narzucić swoje reguły wszystkim i wszędzie. Państwo rządzone przez Putina ugrzęzło w Syrii i na Ukrainie. Nie jest w stanie zdyscyplinować Alaksandra Łukaszenki. Zaliczyło znaczące porażki w wojnie wywiadów, takie jak nieudana próba zabójstwa Siergieja Skripala czy kuriozalny zamach stanu w Czarnogórze”.
https://wiadomosci.dziennik.pl/opinie/artykul-prasowy/6426140,wspolpraca-z-hitlerem-putin-polska-holokaust-rosja.html

— ROSYJSKA ODSIECZ DLA DUDY – DOMINIKA WIELOWIEYSKA W GW: “Władimir Putin swoimi historycznymi kłamstwami na temat Polski mocno wspiera kampanię prezydencką Prawa i Sprawiedliwości. Robi to świadomie, bo rządy PiS w Polsce są mu wyjątkowo na rękę. (…) Dla każdego lidera obozu rządzącego, walczącego o odnowienie mandatu, wojna z zewnętrznym, wyrazistym przeciwnikiem jest wspaniałym prezentem. Niejeden przywódca sam rozpętywał wojnę, by utrzymać władzę. Taka taktyka wytrąca broń z ręki opozycji i wymusza jedność wobec obcego zagrożenia, a ludzie gromadzą się wokół przywódcy. Pozwala też odwrócić uwagę od spraw wewnętrznych”.
https://wyborcza.pl/7,75968,25623791,polityka-historyczna-putina-to-wsparcie-dla-dudy-w-kampanii.html

— PRZEDE WSZYSTKIM MUSI NAM ZALEŻEĆ NA POLSCE I POLAKACH – MICHAŁ KARNOWSKI: “My mamy, po strasznej wojnie, półwieczu komunizmu i kilkunastu latach balcerowiczowskiego znieczulenia społecznego, inne priorytety. I powinniśmy wszyscy z uwagi rzuconej przez panią Małgorzatę Kidawą – Błońską skorzystać: tak, nam zależy na Polsce. Bardzo zależy. Dla niej żyjemy, dla niej musimy być gotowi – jak wszystkie pokolenia wcześniej – pracować i walczyć. Jeśli to poczucie zanika, kończy się wielomilionową migracją i przyzwoleniem na wielkie złodziejstwa. Oczywiście współpracując, kooperując z innymi, działając także na rzecz dobra wspólnego regionu, Europy i świata. I to się dzieje. Ale przede wszystkim musi nam zależeć na Polsce i Polakach”.
https://wpolityce.pl/m/polityka/483451-zalezy-nam-na-polsce-to-powinno-byc-haslo-obozu-polskiego

— TAK POWAGI I SKUTECZNOŚCI PAŃSTWA SIĘ NIE BUDUJE – MARCIN FIJOŁEK O ODWOŁANIU DELEGACJI JUSZCZYSZYNA: ” Jeśli poważnie traktujemy rolę państwa w zakresie egzekutywy, to tego rodzaju historie jak z odwoływaną w trakcie delegacją sędziego Pawła Juszczyszyna – czy szerzej, z publikacją list poparcia pod kandydaturami do KRS – nie mogą się wydarzać. Nie tylko osłabia to powagę państwa, ale sprowadza kolejne jego instytucje do roli jakichś sparingpartnerów poszczególnych grup interesów, z którymi akurat toczony jest spór. Wysyłane o 6:30 maile z wycofaną delegacją, żonglerka prawnymi argumentami (jak tym z RODO) przy publikacjach nazwisk, wreszcie brak elementarnej przewidywalności i stałości co do podejmowanych działań – wszystko to jest tylko dodatkowym i realnym argumentem dla przeciwników obecnych rządzących. Tak powagi i skuteczności państwa się nie buduje, a w dłuższej perspektywie jest szkodliwe – nawet jeśli w tle tej historii jest troska o niepozwolenie na dualizm prawny w sądach (kwestionowanie statusu sędziów przez innych sędziów) i nawet jeśli dziś cała sprawa nie wpływa w żaden sposób na słupki wyborcze”.

— SPRAWNOŚĆ PAŃSTWA WERYFIKUJE SIĘ W DROBNYCH SPRAWACH – DALEJ FIJOŁEK: “I choćby premier Morawiecki i prezydent Duda prężyli w Davos czy Tokio prawdziwe polityczne muskuły, pokazując sprawność naszej gospodarki czy także instytucji, to wciąż jeszcze w niektórych wymiarach to jednak prowizorka, emocje i nerwowa reaktywność zbyt często biorą górę – a wtedy szybko waga ciężka państwa spada do tej piórkowej i ociera się o groteskę. Sprawność państwa jest weryfikowana czasem również w drobnych sprawach, a może i przede wszystkim w nich.
https://wpolityce.pl/polityka/483240-panstwo-wagi-ciezkiej-musi-byc-profesjonalne-i-przewidywalne

— 38:38 PAD KONTRA SUMA KANDYDATÓW OPOZYCJI – WYNIKA Z ANKIETOWEGO BADANIA KANTARA: “Na urzędującego prezydenta głos oddałoby 38 proc. respondentów deklarujących udział w wyborach. Największa rywalka Dudy – Małgorzata Kidawa-Błońska (Koalicja Obywatelska) – cieszy się poparciem na poziomie 20 proc. Kolejne miejsca zajęli: Robert Biedroń (Lewica, 7 proc.), Szymon Hołownia (niezależny, 6 proc.), Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL, 4 proc.), Krzysztof Bosak (Konfederacja, 1 proc.)”.
https://wyborcza.pl/7,75398,25624418,sondaz-prezydencki-andrzej-duda-z-przewaga-nad-konkurentami.html

— ANDRZEJ DUDA I STRATEGIA PODWÓJNEJ SŁABOŚCI – EDWIN BENDYK w Krytyce: “Analitycy opisywali logikę mobilizacji twardego prawicowego elektoratu wielokrotnie, sondaże potwierdzają ciągle, że logika ta się sprawdza. Taki pomysł na kampanię nie jest wszakże wyrazem siły, tylko słabości obozu prawicowego, który czerpie z jeszcze większej słabości opozycji.  Maksymalnie mobilizując swój wierny elektorat, jednocześnie demobilizując elektorat opozycji, licząc na to, że to ona właśnie będzie najlepszym sojusznikiem w sprawie. Nie są to płonne kalkulacje, bo elektorat opozycji, choć większościowy, jest rozproszony – o jego dusze i głosy walczy wiele ugrupowań. Ugrupowań słabo zdyscyplinowanych, co pokazała niesławna absencja w ławach opozycji podczas pierwszego dnia procedowania ustawy kagańcowej. I na dodatek reaktywnych, dających się wciągać w grę na spalonym wokół tematów zarządzanych przez PiS, niezdolnych do narzucenia własnej agendy”.

— BENDYK PISZE O POSTMODERNISTYCZNY, NEOFEUDALNYM, SIECIOWYM PAŃSTWIE BUDOWANYM PRZEZ PIS: “De facto oznacza to pożegnanie się z państwem nowoczesnym, które zastąpi postmodernistyczne, neofeudalne państwo sieciowe, jakiś rodzaj neosarmackiej republiki, w której władza, zamiast tkwić w instytucjach, skutecznie i systematycznie demontowanych, rozproszona jest w sieci łączącej partyjne koterie i grupy wpływu, integrujące się z rosnącą w siłę oligarchią zarządców państwowego majątku”.
https://krytykapolityczna.pl/kraj/andrzej-duda-wybory-parlamentarne-edwin-bendyk/

— CZY SIEMONIAKOWI UDA SIĘ DOPROWADZIĆ DO DRUGIEJ TURY W PLATFORMIE? – Iwona Szpala, Paweł Wroński: “Czy wybory w Platformie Obywatelskiej zakończą się w pierwszej turze? Zwolennicy Borysa Budki twierdzą, że to możliwe. Tomasz Siemoniak gra na przedłużenie rywalizacji. – Są obawy, że przy Budce Platforma podzieli się na dwa obozy – słyszymy. Siemoniak przedstawia się jako gwarant jedności w partii. – Każdy dzień jest dla nas zyskiem, kampania Siemoniaka nabiera dynamiki, Budce, który jest kandydatem od wielu tygodni, brakuje tej świeżości – mówi polityk PO.

— CO WYNIKI FREKWENCJI W WYBORACH W PLATFORMIE POWIEDZĄ O KONDYCJI PO – DALEJ AUTORZY GAZETY: “W 2015 r., gdy wybierano Grzegorza Schetynę (a Siemoniak i Budka zrezygnowali z kandydowania), w 33-tysięcznej PO głosy oddało zaledwie 52 proc. – Jeśli tym razem do wyborów pójdzie mniej niż 15 tys., to będzie źle świadczyło o mobilizacji partii, szczególnie przed wyborami prezydenckim – mówią członkowie PO. Nieoficjalne wyniki pierwszej tury być może poznamy w sobotę wieczorem”.
https://wyborcza.pl/7,75398,25624379,budka-czy-siemoniak-platforma-w-sobote-wybiera-nowego-lidera.html

— W SWOJEJ RETORYCE DUDA POSUNĄŁ SIĘ ZA DALEKO – MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI W RZ: “Dla opozycji byłoby to dobre rozwiązanie, bo nie ma ona ani chwili do stracenia. Ważniejsze bowiem od tego, kto stanie na czele PO, będzie to, czy opozycja wykorzysta cień szansy, jaki ma dziś, na wygranie wyborów prezydenckich. Emocjonalne zaangażowanie Andrzeja Dudy w atak na polskich sędziów czy wypowiedzi, które można z pewną dozą złośliwości potraktować jako antyzachodnie czy antyunijne, pokazują, że wynik wyborów prezydenckich nie jest wciąż przesądzony. Duda z pewnością liczył na przejęcie elektoratu Konfederacji, ale w swej radykalnej retoryce posunął się zbyt daleko, odsłaniając się ze strony umiarkowanego centrum”.

— SZUŁDRZYŃSKI O PLATFORMIE SKAZUJĄCEJ SIĘ NA ROLĘ WIECZNEGO KOMENTATORA: “Ale z wyborami prezydenckimi wiąże się też inny kłopot, przed którym staje PO. Dynamika kampanii sprawia, że to Małgorzata Kidawa-Błońska jako kandydatka na najwyższy urząd w państwie staje się dziś twarzą Platformy Obywatelskiej. To ona komentuje kolejny spór sądowy, posunięcia polskiej dyplomacji, ataki Putina itp. Nowy lider – ktokolwiek nim zostanie – rozpocznie urzędowanie niejako w jej cieniu. Psychologicznie może to być dla niego sytuacja niezbyt komfortowa. Mimo to dobrze by było, gdyby opinia publiczna dość szybko dowiedziała się, jakie nowy lider PO ma stanowisko w najważniejszych sprawach, które stoją przed Polską, a nie tylko dlaczego był krytyczny wobec Grzegorza Schetyny. Niech naszkicuje wizję, nie tylko jak ma wyglądać PO, ale też nasz kraj – za pięć, dziesięć czy piętnaście lat. Bez tego PO na długi czas będzie skazana na rolę komentatora, a nie głównego aktora na polskiej scenie politycznej”.
https://www.rp.pl/Komentarze/301229908-Szuldrzynski-Wybory-wazniejsze-i-mniej-wazne.html

— BARŁOMIEJ SIENKIEWICZ PISZE O TYM, ŻE PLATFORMIE BRAKUJE ODWAGI – NA OPINIACH RZ: “Potrzebujemy nie tylko nowego przywództwa, potrzebujemy odwagi. Odwagi działania wbrew smokom, odwagi bronienia swoich racji. Ale to można osiągnąć tylko wtedy, kiedy wiemy, czego bronimy, albo – co jeszcze ważniejsze – czego chcemy dla Polski jutra. Jak pokazali nam wyborcy – bycie anty-PiS-em już nie wystarczy. Pokazali to w wyborach parlamentarnych i brakiem przyrostu nowego elektoratu. Nowi wyborcy zasilili za to inne partie opozycyjne, mniejsze i słabsze od PO”.

— ZABRAĆ POLITYCE ZABAWKI DEGENERUJĄCE ŻYCIE PUBLICZNE – SIENKIEWICZ O POTRZEBIE PRYWATYZACJI SPÓŁEK I LIKWIDACJI TVP – PRZYSZŁOŚĆ ZDOBYWA SIĘ ODWAGĄ: “Powinniśmy zabrać polityce zabawki, którymi degeneruje życie społeczne i reguły państwa demokratycznego. Sprywatyzować spółki Skarbu Państwa – zyski z własności państwowej nie rekompensują destrukcji, jaką spółki te powodują jako miejsce łupu. Zlikwidować media publiczne, bo one są nie do naprawy. Stworzyć system przełamywania „szklanych sufitów” – bo do tej pory są one przełamywane tylko przez ludzi partii politycznych. Przywrócić klarowne zasady odpowiedzialności polityków za ich zaniechania i działania szkodliwe, powołać służbę cywilną niepodlegającą kolejnym wyborom politycznym. PO powinna być liderem tych zmian. Jeśli to właśnie liberalizm, to mamy być twardymi liberałami i nie wstydzić się tego. A przede wszystkim nie bać się swojej drogi, swojej wyrazistości. Symbolem tego lęku było zamknięcie dla mediów debaty kandydatów na przewodniczącego PO. A przecież to dotyczyło partii, na którą głosuje prawie jedna trzecia czynnych wyborców. Przyszłość zdobywa się odwagą, a nie wyrachowaniem czy lękiem”.
https://www.rp.pl/Publicystyka/301229916-Bartlomiej-Sienkiewicz-Przyszlosc-zdobywa-sie-odwaga.html

— PIOTR TRUDNOWSKI O KONSEKWENCJACH CHAOSU PRAWNEGO – CZY WYBORY SĄ WAŻNE? – pisze w Klubie Jagiellońskim: “Logiczną konsekwencją przyjęcia zaproponowanego przez uczestników „rokoszu sądowego” sposobu myślenia – a ten potwierdzą najpewniej za chwilę „stare” izby Sądu Najwyższego – wydaje się być uznanie, że… nie stwierdzono w sposób wymagany Kodeksem wyborczym ważności wyborów parlamentarnych z 13 października 2019 r. Skoro zaś u podstaw rokoszu zanegowano domniemanie prawomocności organów państwa, to i tutaj być może powinniśmy uznać, że mamy dziś „nie-Sejm”, „nie-Senat” oraz uchwalane przez parlament „nie-ustawy”. Wraz z projektem powszechnie krytykowanej senackiej „ustawy naprawczej” to kolejny dowód, że chaos prawny staje się paląco groźny i stoimy u progu anarchii. Wyjście z tego stanu w sposób legalny jest możliwe tylko na ścieżce „nowego otwarcia” konstytucyjnego, najlepiej zatwierdzonego w referendum”.
https://klubjagiellonski.pl/2020/01/22/czy-wybory-do-sejmu-i-senatu-sa-wazne-jak-wojna-o-sadownictwo-prowadzi-nas-do-anarchii/

— DECYDUJĄCA BITWA O NIEZALEŻNOŚĆ SĄDÓW – JEDYNKA GW.

— WALKA NA KRUCZKI PRAWNE – jedynka DGP.

— MAGDA BIEJAT NIE ZGADZA SIĘ Z DIAGNOZAMI KRYSTYNY JANDY – JAK MÓWI W ROZMOWIE Z JACKIEM GĄDKIEM W GAZETA.PL: “Wystarczy zapytać pierwszego lepszego socjologa. Bardzo warunkuje nas na przykład to, że ktoś pochodzi z domu wykształconych rodziców, pełnego książek. Dziecko z takiej rodziny, nawet jeśli trafi do fatalnej szkoły, to sobie poradzi. A jeżeli jest mniej zdolne, to rodzice zwykle zrobią wszystko, żeby wyciągać je za uszy. Dzieci mniej wykształconych rodziców takiego komfortu nie mają. Jasne, można być geniuszem, można mieć łut szczęścia, można znaleźć się we właściwym czasie we właściwym miejscu, ale nie zmienia to faktu, że w poPGRowskiej wsi tych szans jest zwyczajnie mniej. A nowoczesne państwo powinno zapewniać przyzwoity start nie tylko geniuszom, ale każdemu bez wyjątku”.

— BIEJAT PYTANA PRZEZ GĄDKA SKĄD TAKIE POGLĄDY JAK JANDY: “Bo takie poglądy kładzie się nam do głów od lat. Szkoły. Politycy. Publicyści. Przekonanie, że każdy jest kowalem swojego losu bez względu na to, skąd pochodzi i do jakiej szkoły chodził, było nam wtłaczane przez lata. Niestety to jest po prostu nieprawda. Potwierdzają to twarde dane i analizy życiowych trajektorii”.

— ZALEGALIZOWAĆ MARIHUANĘ, ZDELEGALIZOWAĆ MAŁPKI – DALEJ BIEJAT: “Uważam, że powinno się zalegalizować marihuanę. A jednocześnie powinniśmy mocniej przeciwdziałać uzależnieniom od alkoholu. Wszystkie badania wskazują, że alkohol jest większym zagrożeniem. Trzeba zakazać sprzedaży „małpek” i wprowadzić ograniczenia w sprzedaży alkoholu tak, aby nie można było go kupić o każdej porze na stacji benzynowej. Teraz alkohol jest zbyt łatwo dostępny”.
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,25616170,magdalena-biejat.html

— 4 LATA TEMU Włodzimierz Czarzasty został wybrany na przewodniczącego Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

— URODZINY: Henryk Samsonowicz, Michał Kleiber, Zbigniew Niemczycki, Jan Maria Jackowski, Katarzyna Szymańska-Borginon.