— PREMIER Z GULFSTREAMA Z TOKIO I 300POLITYKA Z DAVOS MAILOWO O WIZYCIE W JAPONII I PLANACH NA ŚWIATOWE FORUM EKONOMICZNE: Premier Morawiecki zgodził się mailowo, z pokładu rządowego Gulfstreama lecącego z Tokio do Davos odpisać na kilka pytań 300POLITYKI na temat swojej wizyty w Japonii i planów na pobyt na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos.  Premier zdradził nam z czym przyjeżdża na najbardziej prestiżowy szczyt gospodarczy:

“Davos to swoista arena opinii. Polska przyjeżdża z wielkim przesłaniem – zachęcamy społeczność biznesową i decydentów politycznych do walki z rabunkiem VAT na poziomie unijnym i walki z rajami podatkowymi. I wzmacniamy nasz przekaz – czas rozpocząć zdecydowaną walkę z rajami podatkowymi, które tworzą globalne niesprawiedliwości. I które wymagają globalnej współpracy, by sobie z nimi poradzić. Te „raje”, czyli nadużycia i oszustwa są niestety również w Europie i w samej Unii Europejskiej, co czyni tę dyskusję jeszcze bardziej ciekawą”.

Premier napisał nam o kulisach długich rozmów z premierem Shinzo Abe oraz japońską parą książęcą. 

„Mamy podobną wrażliwość geopolityczną. Japońskie inwestycje pomogą nam dokonać skoku technologicznego” – twierdzi premier.

„Ostatnie lata pokazują, że wiele ekonomicznych prognoz mainstreamowych ekonomistów się nie potwierdziło. Już w listopadzie 2015 słyszałem, że doprowadzimy gospodarkę do ruiny. Potem dziesiątki ekonomistów wieszczyło problemy i rosnący dług publiczny. To były strzały kulą w płot. Ryzyko spowolnienia faktycznie istnieje w Europie i właśnie dlatego chcemy nas uodparniać na te ryzyka, uruchamiając szereg wielkich projektów infrastrukturalnych jak CPK, koleje szybkich prędkości, nowoczesna energetyka. Japonia może i chce brać udział w dynamicznym rozwoju Polski i grupy wyszehradzkiej” – napisał nam premier.

Zapytaliśmy PMM, jak odnosi się do zarzutów, że rozdawnictwo przejada szanse na rozwój: 

“Doskonale wiemy, że dobrobyt bez rozwoju i modernizacji może się stać krótkotrwałą przygodą. A takiej tymczasowości Polsce i Polakom nie chcemy fundować. Dlatego zabiegamy o nowe inwestycje, także w przemysł 4.0, wysokie technologie, badania i rozwój, nowoczesną infrastrukturę transportową, która jest bazą dla każdego biznesu. Uruchomienie dużej części tych planów wprawi polską gospodarkę w obroty, na których być może jeszcze nigdy operowała. To wielka, historyczna szansa i my zamierzamy ją wzmocnić i  wykorzystać” – napisał PMM.

— OSTATNI MAIL OD PMM NAD RANEM:  „Znalazłem jeszcze kilka literówek, poprawione poniżej”.

— CAŁOŚĆ ROZMOWY Z SAMOLOTU: http://300polityka.pl/news/2020/01/22/premier-mailuje-z-300polityka-z-samolotu-w-drodze-z-tokio-do-davos-mamy-podobna-wrazliwosc-geopolityczna-japonskie-inwestycje-pomoga-nam-dokonac-skoku-technologicznego/

*****

— PIS, KONFEDERACJA ORAZ PSL-KUKIZ UNIEMOŻLIWIĄ ODBIERANIE MĘCZONYCH ZWIERZĄT? – ROBERT JURSZO W OKU: “Posłowie z PiS, Konfederacji i PSL-Kukiz’15 chcą odebrać animalsom prawo do interwencyjnego odbioru zwierząt, których zdrowie i życie są zagrożone. Uzasadnieniem proponowanych zmian jest chęć ukrócenia rzekomych nadużyć, jakich dopuszczają się organizacje prozwierzęce. To jednak margines – fakty są takie, że to głównie NGO ratują zwierzęta”.
https://oko.press/poslowie-chca-zmienic-ustawe-o-ochronie-zwierzat/

— FT DRUKUJE WYWIAD JAMESA SHOTTERA Z PREZYDENTEM DUDĄ – NIE AKCEPTUJEMY ROZPRZESTRZENIANIA KŁAMSTWA: “The words of Vladimir Putin are a complete distortion of historical truth. We give it a very direct name, it is an ideology, it is a kind of post-Stalinist revisionism,” Mr Duda said in the presidential palace in Warsaw. “Some claim that this is propaganda-based hybrid warfare . . . Some experts claim that Putin’s words are used for the purpose of internal propaganda. For us, it doesn’t make a difference. For us, what matters is that this historical lie is being spread around the world. And we can absolutely not accept this.”

— POLSKA NIE ZGODZI SIĘ NA ŁAGODZENIE SANKCJI – DALEJ PAD W FT: “Frankly speaking, in this context, my absence in Yad Vashem . . . is a protest against the distortion of history by the Russian president,” he said. Mr Duda warned against any attempt to ease the EU’s sanctions against Russia, which, as well as annexing Crimea, fought a war with Georgia in 2008. “We continue to advocate and demand that the territorial integrity of both Ukraine and Georgia be preserved . . . It is absolutely unacceptable that in the 21st century, Russia is shifting borders in Europe by force,” he said. “We do not agree with policies that would lead to attempts at easing sanctions or lifting them and returning to business as usual with Russia. We believe that such behaviour will only embolden the aggressive behaviour of Russia, as the last 12 years have shown, starting with Russia’s attack on Georgia in 2008.”
https://www.ft.com/content/5fef6336-3b81-11ea-b232-000f4477fbca

— JAPOŃCZYCY WŁĄCZĄ SIĘ W NAJWIĘKSZE PROJEKTY INFRASTRUKTURALNE? – jak pisze RZ: “Japończycy są potencjalnym partnerem przy budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego. Ich doświadczenia zarówno w budowie lotnisk, jak i szybkich kolei mogą być bardzo pomocne przy realizacji jednego z najbardziej ambitnych projektów infrastrukturalnych w Europie. To wnioski z zakończonej we wtorek, 21 stycznia, wizyty w Japonii premiera Mateusza Morawieckiego. – Wizyta w Tokio rozpoczęła cykl spotkań z portami lotniczymi w ramach drugiego etapu dialogu technicznego. Całość postępowania w ramach dialogu chcemy zakończyć jeszcze w pierwszym kwartale tego roku – powiedział „Rzeczpospolitej” Mikołaj Wild, prezes spółki Centralny Port Komunikacyjny, który jest członkiem delegacji towarzyszącej premierowi”.
https://www.rp.pl/Lotnictwo/301219883-Japonczycy-coraz-blizej-CPK-Zbuduja-tez-koleje.html?cid

— EUROPA WIE, ŻE PUTIN KŁAMIE – jedynka DGP: “Prezydent Rosji znów może nie skorzystać z okazji, by powiedzieć prawdę o II wojnie. Europejczycy jednak nie są skłonni wierzyć w narzucaną przez niego narrację. Niezależnie od kampanii propagandowej Władimira Putina Zachód zna podstawowe fakty dotyczące genezy i przebiegu II wojny światowej – wynika z międzynarodowego sondażu United Survey dla Dziennika Gazety Prawnej i RMF FM. Zdaniem większości ankietowanych Związek Radziecki nie został wciągnięty do wojny w 1941 r., ale był w niej od września 1939 r., czyli od momentu wspólnej z III Rzeszą agresji na Polskę”.
https://wiadomosci.dziennik.pl/swiat/artykuly/6425316,ii-wojna-swiatowa-europa-putin-klamstwo-sondaz.html

— KRYTYKA SĄDÓW TO DLA PAD WYGODNE POLE ALE Z DUŻĄ MINĄ – JACEK GĄDEK W GAZETA.PL: “Podstawowy dylemat Dudy jest następujący. Polacy nie znoszą sądów i chcą ich reform, ale z drugiej strony kochają Unię Europejską, a to Unia staje murem za polskimi sądami. Na dowód dwa sondaże. W tym dla „Dziennika Gazety Prawnej” i RMF FM na pytanie „jak oceniasz pracę sądów?” 38 proc. – odpowiedziało, że nisko. 32 proc. – średnio. A zaledwie 5 – wysoko. Co czwarty nie ma nawet zdania. Z kolei w badaniu Eurobarometru na pytanie „czy jesteś szczęśliwy z życia w Unii”, „tak” mówi aż 84 proc. Polaków, a „nie” zaledwie 6 proc. Krytyka sądów to zatem wygodne dla Dudy pole, ale jednak z dużą miną, od nadepnięcia na którą prezydent jest o krok”.

— NAJPIERW NAPEŁNIA ŻYLETĘ, PÓŹNIEJ PRZYJDZIE CZAS DLA PIKNIKÓW – METAFORA PIŁKARSKA GĄDKA: “Mówiąc slangiem warszawskich kibiców piłkarskich: Andrzej Duda najpierw zapełnia „żyletę” swoimi „ultrasami”, a dopiero potem przyjdzie czas na wypełnianie sektorów dla „pikników”. Bo bez pełnej „żylety” – w Poznaniu można by powiedzieć „kotła”, a w Szczecinie „paprykany” – nie ma efektownej oprawy. Z drugiej jednak strony bez „pikników” nie ma pełnego stadionu. A czym ściągnąć „pikniki”? Na stadiony można ich ściągnąć niskimi cenami biletów albo obietnicą doskonałego widowiska. W polityce odpowiednikami będą obietnice socjalu i podwyższenia komfortu życia na przykład przed lepsze usługi publiczne. A że letni elektorat podejmuje decyzje często na ostatniej prostej kampanii bądź w skrajnych przypadkach dopiero nad urną, to kuszenie „pikników” dopiero na końcu kampanii jest racjonalną strategią”.
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,25619854,dlaczego-andrzej-duda-tak-mocno-bije-w-sady-bo-najpierw-zyleta.html

— DLACZEGO POLACY NIE BRONIĄ SĘDZIÓW – JACEK SOKOŁOWSKI W KLUBIE JAGIELLOŃSKIM: “Sądownictwo przez obywateli postrzegane jest jako nieprzyjazny labirynt, przez który trzeba się przedzierać, aby wreszcie na końcu walki (nierzadko wieloletniej) otrzymać rozwiązanie problemu, które rzadko postrzegane jest jako sprawiedliwe. Często zaś to poczucie niesprawiedliwości wynika w dużej mierze z faktu, że zarówno rezultat procesu, jak i jego przebieg był dla stron mało zrozumiały. Podsumowując, sądownictwo III RP może pozwolić sobie na ignorowanie celów polityki publicznej, a nawet niekiedy je torpedować, jednocześnie zaś nie potrafi rozwiązywać problemów „zwykłych ludzi” w sposób, który byłby dla nich zrozumiały i akceptowalny. Ta mieszanka zaowocowała szerokim poparciem społecznym dla polityki prowadzonej przez obóz Prawa i Sprawiedliwości”.

— DO LIKWIDACJI NIEZAWISŁOŚCI MOŻE DOJŚĆ MIMOWOLNIE – DALEJ SOKOŁOWSKI: “Wojna obozu rządzącego z elitą prawniczą nie jest, jak twierdzi opozycja, walką o intencjonalne wprowadzenie dyktatury poprzez likwidację niezawisłości sędziowskiej, choć do takich skutków walka ta może „mimowolnie” doprowadzić. Nie jest też jednak, jak twierdzi rząd i kontrolowane przezeń media, reformą nakierowaną na „oczyszczenie sądownictwa z patologii”.
https://klubjagiellonski.pl/2020/01/21/dlaczego-polacy-nie-bronia-sedziow-szukajac-wyjscia-z-blednego-kola/

— SOKOŁOWSKI O POTRZEBIE NOWEGO KOMPROMISU KONSTYTUCYJNEGO: “Jeśli reforma zostanie doprowadzona do końca, to otrzymamy w najlepszym wypadku sądy niezdolne do zakwestionowania polityki prowadzonej przez większość sejmową, poddane silnej presji władzy wykonawczej i zarazem… tak samo nieudolne i nieprzyjazne obywatelowi jak dotychczas. By wyrwać się z błędnego koła bolesnych reform, które nic w praktyce nie zmieniają, potrzebujemy nowego kompromisu konstytucyjnego. W tej propozycji prezydent powinien stać się elementem, którego w polskiej polityczno-prawnej układance od 1989 r. brakowało – czynnikiem równowagi pomiędzy dwiema elitami, których współdziałanie jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania państwa”.

— SOKOŁOWSKI O TYM, ŻE KOMPROMIS KONSTYTUCYJNY MOŻE BYĆ SZANSĄ DLA “MNIEJSZYCH” KANDYDATÓW: “Wyborcy Lewicy i PSL szukają czegoś, co nie będzie ani PiS-em, ani Platformą. I wreszcie – w samej Platformie grupa zaciekłych zwolenników strategii „ani kroku w tył” topnieje, zaś w drugiej turze i tak zmuszeni będą oddać głosy na kogokolwiek, kto nie będzie znienawidzonym przez nich „Adrianem”. Kandydat na prezydenta, który przedstawi zarys historycznego kompromisu jako swój program wyborczy, może doprowadzić do przetasowania miejsc na podium, które może wywołać równie zaskakujące efekty, jak wynik poprzednich wyborów prezydenckich. Ich zwycięzca, przypomnijmy, startował z poziomu poparcia 17%”.
https://klubjagiellonski.pl/2020/01/21/prezydent-straznik-sadow-szukajac-wyjscia-z-blednego-kola/

— USA DYSTANSUJĄ SIĘ OD POLSKI – JĘDRZEJ BIELECKI W RZ: “Nie tylko demokraci dają jednak sygnały zaniepokojenia sytuacją w Polsce. Donald Trump obiecał po odwołaniu wizyty w Warszawie 1 września, że do końca roku odwiedzi nasz kraj. Do dziś tego nie zrobił, choć z Davos, gdzie poleciał we wtorek, nad Wisłę ma blisko. Co gorsza, amerykański przywódca nie znalazł w szwajcarskim kurorcie czasu na rozmowy z Andrzejem Dudą. Ale to niejedyny niepokojący dla Polski sygnał ze strony amerykańskiej administracji. Na obchody 75. rocznicy wyzwolenia obozu w Auschwitz przyleci sekretarz skarbu Steven Mnuchin, polityk zdecydowanie niższej rangi niż wiceprezydent Mike Pence, który cztery dni wcześniej będzie na uroczystościach w Yad Vashem. Wcześniej, mimo nacisków Polski, administracja Trumpa ograniczyła sankcje na konsorcjum budujące Nord Stream 2 do minimum, tak że projekt co najwyższej złapie kilka miesięcy opóźnienia”.

— PIS WCIĄŻ NIE STAĆ NA CAŁOŚCIOWE SPOJRZENIE NA SPRAWY Z UWZGLĘDNIENIEM KONTEKSTU MIĘDZYNARODOWEGO – DALEJ BIELECKI: “Gotowość Niemiec do przystąpienia do Trójmorza dobrze o tym świadczy. Podobnie zresztą jak pierwsze gesty wobec Warszawy nowej szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, która została wybrana głosami polskich eurodeputowanych. Niestety, prowadzona z wdziękiem drwala ścinającego drzewa reforma sądownictwa raczej to uniemożliwi. Jej cena polityczna jest więc ogromna. Od Hiszpanii po Niemcy, wiele krajów Unii ma problemy z wyrokami TSUE, ale dają temu wyraz w zdecydowanie bardziej subtelny sposób. Można jednak odnieść wrażenie, że PiS wciąż nie stać na całościowe spojrzenie na sprawy kraju z uwzględnieniem ich kontekstu międzynarodowego. Po blisko pięciu latach rządów czas najwyższy, aby to zmienić”.
https://www.rp.pl/Analizy/301219882-Jedrzej-Bielecki-USA-dystansuja-sie-od-Polski.html?cid

— PATRIOTYCZNA RETORYKA UKRYWA NIEBEZPIECZNE INTENCJE – ALEKSANDER HALL W RZ:“Kto wie, czy nie najważniejszym wyzwaniem dla konkurentów Andrzeja Dudy w zbliżających się wyborach jest zdemaskowanie fałszu jego przesłania. Patriotyczna retoryka ukrywa prawdziwe i niebezpieczne dla narodu intencje obozu politycznego, któremu służy Duda. Chodzi o złamanie nie tylko niezawisłości sędziów, ale złamanie ich charakterów i wytresowanie w nich odruchu posłuszeństwa wobec dysponentów władzy politycznej. Antykomunistyczna retoryka to tylko mydlenie oczu”.

— CZY DALEJ MA TRWAĆ KONCENTROWANIE CORAZ WIĘKSZEJ WŁADZY W JEDNYM OŚRODKU – DALEJ HALL: “Historyk Andrzej Nowak, jeden z ideologów PiS-u, twierdzi, że jedną z najważniejszych tendencji kształtujących na przestrzeni historii polską wspólnotę, było umiłowanie wolności i opieranie na niej ustroju państwowego. Trzeba postawić pytanie, czy ustrój państwa, kształtowany przez PiS, z niemałym udziałem prezydenta Dudy, zwiększa czy zmniejsza wolność Polaków? Odpowiedź jest oczywista. Od 2015 r. zakres naszej wolności wyraźnie się zmniejsza, chociaż władza stara się nam zrekompensować tę utratę, hojnie rozdając prezenty, pochodzące zresztą z naszych podatków. Obecny czas, gdy do wyborów prezydenckich zostało kilkanaście tygodni, wymaga od Polaków odpowiedzi, czy uważają, że nasze państwo powinno stać na fundamencie wolności, czy też nadal ma trwać proces koncentrowania coraz większej i faktycznie niekontrolowanej władzy w jednym ośrodku”.
https://www.rp.pl/Rzecz-o-polityce/301219872-Aleksander-Hall-Nieuczciwa-retoryka-Andrzeja-Dudy.html

— ZAGŁOSUJĘ NA HOŁOWNIĘ, ALE JEŚLI BĘDZIE KANDYDATEM NA PRYMASA POLSKI – NACZELNA PORTALU KRYTYKI POLITYCZNEJ AGNIESZKA WIŚNIEWSKA: “Po lekturze książki musiałam niestety zmienić zdanie: żaden z Hołowni „soft-postępowiec”. To uczciwy konserwatywny katolik, wrażliwy na krzywdę dzieci i zwierząt, dostrzegający zagrożenia wynikające z katastrofy klimatycznej, a także człowiek prowadzący własną fundację i dużo jeżdżący po Polsce na spotkania z czytelnikami swoich książek. Dobry konserwatysta po prostu. Gdybym mogła głosować na prymasa, gdyby w Kościele odbywały się wybory bezpośrednie (a ja formalnie nadal jestem częścią tego Kościoła, bo mnie do niego zapisali, kiedy jeszcze nie miałam nic na ten temat do gadania), to oddałabym głos na Szymona Hołownię. Ale raz, że takich wyborów nie ma, a dwa, że Hołownia startuje na prezydenta. I dlatego każdej i każdemu, kto chciałby na niego głosować, polecam najpierw poczytanie, co ten kandydat pisze. To pomaga spostrzec, że nie mamy do czynienia z dobrym panem spoza układu, ale z kimś, kto funkcjonuje w obiegu środowiskowo-medialnym od lat, kto ma tu pozycję i ma wyraźne poglądy na świat”.
https://krytykapolityczna.pl/felietony/agnieszka-wisniewska/zaglosuje-na-holownie-wybory-prezydenckie/

— POKAŻCIE TE LISTY – JEDYNKA RZ – “Prawnicy nie kryją oburzenia. Sejmowi urzędnicy pod pretekstem cofnięcia delegacji – a to tylko sprawa techniczna, ważna np. przy rozliczeniu korzystania z samochodu – wkraczają w sferę wymiaru sprawiedliwości. Padają pytania: co jest, a właściwie czego nie ma w tych listach? Decyzję o wyjeździe do Kancelarii Sejmu i oględzinach list sąd wydał w formie postanowienia. To czynność orzecznicza, w którą nie można ingerować. A decyzję Kancelarii Sejmu, która uniemożliwiła sędziemu zapoznanie się z listami, uzasadniono decyzją prezesa sądu, który działa we własnej sprawie. – Skoro rzecz jego dotyczy, nie powinien działać jednocześnie w kilku kapeluszach – ocenia prof. Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku”.
https://www.rp.pl/Sedziowie-i-sady/301219894-Pokazcie-listy-poparcia-do-Krajowej-Rady-Sadownictwa.html

— KRS STAJE SIĘ KOMPROMITUJĄCA DLA AUTORÓW REWOLUCJI – TOMASZ PIETRYGA W RZ: “Sprawa utajnienia list poparcia do Krajowej Rady Sądownictwa staje się powoli symbolem klęski rewolucji forsowanej przez PiS w sądach. (…) Ta historia byłaby komiczna, gdyby nie krył się za nią skandal z urzędnikami i instytucjami w roli głównej. Nawet nie próbują wybrnąć z kompromitującej sytuacji. Rzucają na szalę swą wiarygodność i zasadę transparentności państwa, w imię ambicjonalnej rozgrywki, a może i krycia poważnej nieprawidłowości. I nikt nie poczuwa się do przerwania tego żenującego spektaklu. Nowa KRS od początku budzi kontrowersje. Zaczęło się od kwestionowania konstytucyjności jej działania, potem były oskarżenia o polityczne nominacje, nie wspominając o kompromitacji zasiadających w niej sędziów zamieszanych w hejterskie i obyczajowe afery. Dziś ukrywane z taką zaciekłością, wbrew zasadom i logice, listy są jedynie zwieńczeniem całej tej historii. I staje się jasne, że nowa KRS, która dla PiS miała być motorem rewolucji w wymiarze sprawiedliwości, wymiany sędziowskich elit, staje się coraz bardziej wstydliwą i kompromitującą jej autorów operacją”.
https://www.rp.pl/Opinie/301219893-Pana-nie-obslugujemy—komentarz-Tomasza-Pietrygi-ws-utajnienia-list-poparcia-do-KRS.html

— NA RAZIE SKOMPROMITOWALIŚCIE DOPIERO TRZY Z CZTERECH WŁADZ – WICENACZELNA DGP BARBARA KASPRZYCKA: “Na razie skompromitowaliście dopiero trzy z czterech władz: Sejm, sądownictwo i dziennikarstwo”.

— SPODZIEWANE KOSZMARNE SKUTKI SĄDOWEJ REFORMY – jedynka GW: “Adwokaci chcą uchylenia wyroku skazującego podwójnego zabójcę spod Jarocina, bo wydała go sędzia powołana przez nową KRS. Takich przypadków może być coraz więcej”.
https://poznan.wyborcza.pl/poznan/7,36001,25620814,koszmarne-skutki-sadowej-reformy-pis-moze-upasc-wyrok-w-sprawie.html

— STRASZNIE, KURWA, SZKODA – MICHAŁ SUTOWSKI OGLĄDA „PSY 3”: “Psy na rencie powinien się ten film nazywać. Byłych esbeków nie tylko nikt już nie szanuje („przez takich jak ty ludzie mi pluli na mundur”, to już w oryginale było), ale i nikt się nie boi. Jeszcze gorzej – nikomu nie są oni do niczego potrzebni. Major Stopczyk, ten od „co wy tam palicie?”, dogorywa w szpitalu, inny pułkownik ma chyba demencję. Wolfa nikt nie pamięta (bo go służby zakonspirowały). Wyczyny Franza sprzed ćwierć wieku u dzisiejszych gangusów wywołują wzruszenie ramion, a niegdyś obrotny TW zamiast kręcić wielkie biznesy zmienia w spelunie kostki toaletowe. Psy 3. W imię zasad to strasznie smutne dzieło. (…) To wszystko wygląda jak patriarchat, gdzie prawie każdy samiec ma impotencję. Gdzie zlecenie zabójstwa kosztuje cztery średnie krajowe. I gdzie niegdyś błyskotliwi reżyserzy najwyraźniej nie mają nic do powiedzenia, poza tym, że prawdziwi mężczyźni mają przerąbane. Strasznie, kurwa, szkoda”.
https://krytykapolityczna.pl/kultura/film/psy-3-pasikowski/

— KOLEJNA PUBLIKACJA SEBASTIANA KLAUZIŃSKIEGO W OKU NA TEMAT WP: “Ministerstwo Sprawiedliwości było najbardziej promowanym podmiotem w Wirtualnej Polsce w 2019 roku – wynika z danych Kantara, do których dotarło OKO.press. Gdyby resort Ziobry płacił WP za reklamy według oficjalnego cennika, musiałby wyłożyć ponad 125 mln zł – więcej niż np. razem wzięte Lidl, Allegro, Toyota, Orange, Tchibo, Bakoma i Provident”.

— OKO ZAPOWIADA KOLEJNE PUBLIKACJE O WP: “W pierwszej dwudziestce zestawienia Kantara znalazły się także m.in.: na miejscu 11. bank PKO BP. Jego prezesem jest kojarzony z premierem Mateuszem Morawieckim Zbigniew Jagiełło. Serwisy WP publikują bardzo dużo treści przychylnych premierowi (więcej na ten temat już wkrótce, w kolejnych publikacjach OKO.press);
– na miejscu 15. Polkomtel, operator sieci Plus. Spółka należy do imperium miliardera Zygmunta Solorza-Żaka, właściciela Polsatu. WP jest w bliskich relacjach z Polsatem. Urlopowany obecnie w WP Tomasz Machała prowadzi program „#Newsroom” emitowany w obu mediach, od 17 stycznia jest także nadal jednym z prowadzących polsatowskiego „Graffiti”.
https://oko.press/ministerstwo-sprawiedliwosci-wirtualna-polska-kantar/