— TAK ZMIENIŁA SIĘ POLSKA W XXI WIEKU – KLUCZOWE INWESTYCJE 20 LAT – WOW TEKST 300GOSPODARKI:

http://300gospodarka.pl/snowball/megainwestycje-ostatnich-20-lat/

— MYŚLIWI BĘDĄ PANAMI LASÓW – DOMINIK UHLIG W GW.


— FAKT UDERZA W JACKA SASINA I JEGO WICEMINISTRÓW NAZYWA DWOREM: “Jakaż to zazdrość przeogromna musi targać sercami ministrów na widok okazałego dworu Jacka Sasina. Żaden w urzędach takiego splendoru, jak on nie ma. Premier Mateusz Morawiecki dał mu ponad 200 spółek skarbu państwa do zarządzania, a do tego aż ośmiu wiceministrów. Tak okazałego dworu nie ma nikt w rządzie!”
https://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/wicepremier-jacek-sasin-jest-jak-krol-ma-swoj-dwor/ym4m0ew

— PLATFORMA PRZYPOMINAŁA KRĄŻOWNIK, ROZPĘDZONY W LATACH DAWNEJ ŚWIETNOŚCI, PŁYNĄCY SIŁĄ INERCJI – MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI W RZ: “I to właśnie największe ryzyko obecnego procesu zmian w PO. Nie wystarczy odpersonalizowanie i instytucjonalizacja, jeśli liderzy opozycji nie będą mieli Polakom nic nowego – i ciekawego – do powiedzenia. Dotychczas Platforma przypominała krążownik, który rozpędzony w latach dawnej świetności płynął naprzód siłą inercji, a jego reputacja raczej wynikała z przyzwyczajenia niż z jakichś genialnych pomysłów na opozycyjność”.

— JEŚLI NOWY LIDER NIE ZAPROPONUJE CIEKAWEGO PROGRAMU, TO POZOSTANIE NAJBARDZIEJ DEMOKRATYCZNIE WYBRANYM SYNDYKIEM MASY UPADŁOŚCIOWEJ – DALEJ SZUŁDRZYŃSKI: “Ale to już minęło. Jeśli nowy lider nie nada partii nowego impetu i nie zaproponuje ciekawego programu, będzie najbardziej demokratycznie wybranym syndykiem masy upadłościowej partii, która przez osiem lat rządziła i bardzo zmieniła Polskę”.
https://www.rp.pl/Komentarze/200119635-Michal-Szuldrzynski-Nie-sama-demokracja-partia-zyje.html

— PO TO SPORA FASADA ZA KTÓRĄ POZA TALENTAMI NIEKTÓRYCH POLITYKÓW NIE KRYJE SIĘ NIC WIĘCEJ – MARCIN FIJOŁEK: “Bez złośliwości i z całym szacunkiem do gabinetowo-zakulisowych umiejętności Schetyny, nie da się tak prowadzić największej partii opozycyjnej, z budżetem liczonym w dziesiątkach milionów złotych, ośmioma sejmikami wojewódzkimi pod kontrolą i z władzą na poziomie kilku kluczowych największych samorządów miast. Jeśli Platforma drży z powodu ocen, jakich jej politycy naczytali się w „Wyborczej” czy „Kulturze Liberalnej”, to trudno nie oprzeć się wrażeniu, że PO to spora fasada, za którą poza talentami poszczególnych polityków nie kryje się nic więcej. Decyzja Schetyny jawi się więc jeszcze bardziej jako wymuszona, w zasadzie pozorowana, trochę jak wystawienie Małgorzaty Kidawy-Błońskiej jako kandydatki na premiera, gdy jeszcze kilka chwil wcześniej deklarowało się własne aspiracje co do kierowania rządem”.

— OSPALI, BEZRADNI, PODDANI – DALEJ FIJOŁEK: “Sposób, za który współodpowiedzialny jest przecież i sam Siemoniak, ale i inni kandydaci startujący w wyborach na przewodniczącego Platformy. I znów – to już moje dopowiedzenie – odpowiedzialne są za to podszepty z zewnątrz: tak jak w kwestii kierownictwa Platformy, tak również i co do przyjętej strategii zbyt dużo w PO ma Czerska i inni wszystkowiedzący podpowiadacze, a nie sami politycy; ospali, bezradni, poddani (z chlubnymi wyjątkami). To się po prostu wyczuwa”.

— W PLATFORMIE TO MOMENT NA CZERWONY ALARM I OSTRZEGAWCZE DZWONKI – KONKLUZJA FIJOŁKA: “Czy Tomasz Siemoniak, Borys Budka, albo którykolwiek z innych kandydatów na szefa Platformy odpowiada sobie na te pytania? A może jednak jedynym motorem działania jest pomysł, jak w krótkiej perspektywie uszczknąć Prawu i Sprawiedliwości dwa, trzy punkty procentowe w sondażach? Jedno wydaje się pewne – w Platformie to ostatni moment na czerwony alarm i ostrzegawcze dzwonki. Za chwilę mogą stać się, jak celnie nazwał to Jan Rokita na łamach „Sieci”, partią zbędną. To pewnie długi proces, bo pieniądze, struktury, ludzie i pamięć polityczna – wszystko to jest cennym kapitałem, ale na razie ludzie PO są na najlepszym kursie, by go roztrwonić do imentu”.
https://wpolityce.pl/m/polityka/482022-wywiad-siemoniaka-pokazuje-ze-z-po-jest-gorzej-niz-kiepsko

— WIDAĆ CHAOS W PLATFORMIE – WŁADYSŁAW TEOFIL BARTOSZEWSKI W ROZMOWIE Z ZUZANNĄ DĄBROWSKĄ W RZ: “To jest zdumiewające. Nie jestem strategiem PO, nie mogę się wypowiadać w jej imieniu. Ale widać, że w tej chwili w partii jest nastrój napięcia i pewnego chaosu. Pani Kidawa-Błońska nie prowadzi prekampanii prezydenckiej. Na razie starannie unikała debat ze wszystkimi konkurentami”.

— BARTOSZEWSKI O TYM, ŻE DLA PIS NAJGROŹNIEJSZY JEST KOSINIAK: “Prezes PSL jest bardzo konsekwentny, ma konsekwentną linię, ale jest osobą racjonalnego i rozsądnego centrum. Dlatego jesteśmy się w stanie dogadać zarówno ze stroną lewą, jak i prawą. Byłem w telewizji, w której występował pan poszkodowany przez sądy. Powiedział, że uczestniczył w organizowanej przez nas debacie na temat zmian w systemie sprawiedliwości, w której nie wzięło udziału tylko PiS, które tę destrukcję w systemie sprawiedliwości przeprowadza. Byli za to prawnicy i ludzie poszkodowani. I ten pan, mający bardzo negatywny stosunek do tego, jak sądy funkcjonują, powiedział, że PSL jest jedyną partią, która umożliwiła normalnym ludziom wysłuchanie i interwencję. Bo my rozmawiamy ze wszystkimi. Jestem przekonany, że jeśli do II tury wyborów przejdzie Władysław Kosiniak-Kamysz, to PiS będzie miał poważny problem. Jest jedynym kandydatem, którego politycy PiS się boją”.
https://www.rp.pl/Polskie-Stronnictwo-Ludowe/301149919-Wladyslaw-Teofil-Bartoszewski-Przeciwnikami-w-I-turze-sa-kandydaci-opozycji.html

— JAROSŁAW FLIS O TYM, ŻE OPOZYCJA MOCNO WYGRAŁA WYBORY DO SENATU: “Ale ciągle do zwycięstwa brakuje Andrzejowi Dudzie ponad 6 proc. Analiza wyników wyborów senackich w okręgach, gdzie rywalizowali z sobą kandydaci PiS i opozycji, wskazuje, że kandydaci PiS otrzymali średnio 47,5 proc. poparcia, a przedstawiciele opozycji 52,5 proc. To nie jest tak, że kandydaci PiS w wyborach do Senatu nie starali się, a ci, którzy walczyli o miejsca w Sejmie włożyli więcej wysiłku w kampanię wyborczą. Postarali się tak samo. Tylko, że w Sejmie 43 proc. dało większość. W Senacie 47,5 proc. większości nie daje. Prowadzenie w sondażach, czy nawet w pierwszej turze, może być złudzeniem. W 2002 r. w wyborach samorządowych w Płocku po pierwszej turze urzędujący włodarz miasta miał 47 proc., a najlepszy wśród jego rywali, kandydat PiS mógł pochwalić się zaledwie 19 proc. poparciem. Ale to kandydat PiS wygrał w drugiej turze. Zwycięzca otrzymał w drugiej turze mniej głosów niż urzędujący prezydent w pierwszej”.

— PIS SZŁO GORZEJ TAM, GDZIE KANDYDOWAŁ KANDYDAT Z PSL – DALEJ FLIS: “Nie wszyscy są tak napaleni na wybory, jak dziennikarze po obu stronach (śmiech). Jeżeli się analizuje wyniki wyborów do Senatu widać, że PiS szło gorzej tam, gdzie startował kandydat z PSL. Jest część wyborców, która niby popiera PiS do Sejmu, ale tęskni za ludowcami i rozważa opcję zagłosowania na ich kandydata. Świetnie to było widać w wyborach samorządowych w 2018 r. Generalnie przeciwnicy PiS mobilizowali się dużo bardziej. Ale nie zawsze i nie wszędzie tak było. W Stalowej Woli jednak bez problemu wygrał Lucjusz Nadbereźny”.

— CZY PRZYWRÓCENIE NORMALNOŚCI WYMAGA NIENORMALNYCH DZIAŁAŃ – DALEJ FLIS: “Premier Morawiecki w expose w kółko mówił o normalności. Odmieniał to słowo przez wszystkie przypadki. Wielu wolałoby, żeby za tym szły jakiejkolwiek działania, które mogłyby uwiarygodnić ten przekaz. Na razie rozumiem, że przywrócenie normalności wymaga nienormalnych działań. Raczej nie jest to przekaz, który uwiarygadnia słowa, że rządowi zależy na normalności. Pożyjemy, zobaczymy, jak to będzie działało. Przypomnę, że Bronisław Komorowski też wierzył, że wygra wybory prezydenckie z rozpędu. Dziś jesteśmy mądrzejsi, bo wiemy, jak to przekonanie się skończyło. Na pewno rządzący powinni wziąć sobie do serca to ostrzeżenie”.
https://wpolityce.pl/m/polityka/482114-wywiad-flis-w-kampanii-wyborczej-walka-bedzie-wyrownana

— SCHETYNA O SWOJEJ DECYZJI – 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2020/01/15

— JEDYNKA GŁOSU WIELKOPOLSKIEGO O KONSEKWENCJACH ZWYCIĘSTWA BUDKI DLA REGIONU: “– Z kolei wybory w regionach statutowo powinny się odbyć dopiero za dwa lata. Trzęsienia ziemi raczej nie będzie – przewidują lokalni politycy. Nie spodziewają się także, by odsunięty od spraw ogólnopolskich został J. Jaśkowiak. – Choć będzie raczej prezentowany w szerszym garniturze prezydentów, a nie jako jeden z kilku samorządowców, jak to miało miejsce za Schetyny. Na pewno swoje pozycje wzmocnią za to Waldy Dzikowski i Rafał Grupiński – stwierdza poznański polityk. – Lokalne rozgrywki, różnego rodzaju frakcje, nie mają tak naprawdę większego znaczenia. A o sile danego polityka i tak świadczy finalnie liczba oddanych głosów, a nie jakieś układy i koterie – odpowiada J. Jaśkowiak”.
https://plus.gloswielkopolski.pl/wielkopolsce-dzialacze-po-postawia-na-borysa-budke-wesprze-go-wiekszosc-poslow-na-tomasza-siemoniaka-stawia-jacek-jaskowiak/ar/c1-14715494

— SEBASTIAN KLAUZIŃSKI W OKU O INTERESACH WIRTUALNEJ POLSKI: “WP nie ogranicza się już tylko do publikacji artykułów reklamujących towary, lecz promuje Ministerstwo Sprawiedliwości i ludzi Zbigniewa Ziobry. Kilka miesięcy temu, na spotkaniu z pracownikami portalu Machała tłumaczył, że Wirtualną Polskę wiąże z Ministerstwem Sprawiedliwości „wiele interesów”. I że nie będzie demolował tych „interesów”, bo „wiszą na tym” pensje pracowników WP. W praktyce „interesy” z resortem oznaczają z jednej strony cenzurę i blokowanie artykułów krytycznych wobec Ziobry, z drugiej – pisanie pod fikcyjnymi nazwiskami tekstów-laurek o ministerstwie”.
https://oko.press/wirtualna-polska-ziobro-machala/

— DGP O KONFLIKCIE INTERESÓW MINISTRA FINANSÓW – jak pisze Bartek Godusławski: “Tadeusz Kościński nie zamierza zarządzać swoimi akcjami, ale na ślepy portfel się nie zdecydował. Swoje oświadczenie majątkowe pokazał dopiero wtedy, gdy został ministrem. Okazało się, że przez lata pracy w bankowości zgromadził duże oszczędności. Samej gotówki 1,1 mln zł i prawie 256 tys. funtów, do tego dochodzą nieruchomości oraz udziały w brytyjskim funduszu. Szef Ministerstwa Finansów ma też pokaźny portfel inwestycyjny, na który składają się akcje spółek notowanych na GPW, obligacje i fundusze inwestycyjne typu ETF – w sumie o wartości 3,56 mln zł”.
https://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykul-prasowy/6421809,koscinski-akcje-banki-resort-finansow.html

— URODZINY: Agnieszka Romaszewska-Guzy, Danuta Walewska, Paweł Stremski, Jacek Protas, Ewa Lieder, Jonny Daniels.