— TATA SIĘ OBUDZIŁ, ODWRÓCIŁ DO MAMY I POWIEDZIAŁ: WIESZ CO? JESTEM PREZYDENTEM… I SIĘ ROZEŚMIAŁ – MARTA KACZYŃSKA W PROGRAMIE BEATY MICHNIEWICZ PO PRL – POŚWIĘCONYM PREZYDENTURZE LECHA KACZYŃSKIEGO – TVP HISTORIA DZIŚ O 22:00. 

— KOGUT ZATRZYMANY PRZEZ CBA: “Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali byłego senatora PiS Stanisława K. oraz jego syna, a także dyrektorkę małopolskiego oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Śledztwo CBA dotyczy wielomilionowych łapówek”.
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,25596040,byly-senator-pis-stanislaw-k-i-jego-syn-zatrzymani-przez-cba.html

— KARCZEWSKI: Utrzymanie Grodzkiego na pewno kosztuje dwu-trzykrotnie więcej, niż ta moja willa – 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2020/01/14/

— SŁOWA KACZYŃSKIEGO O JEDNEJ TURZE MOGĄ SIĘ OBRÓCIĆ PRZECIW DUDZIE – MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI W RZ: “Słowa Jarosława Kaczyńskiego o tym, że da się powalczyć o reelekcję już w pierwszej turze, mogą się obrócić przeciwko Dudzie. Rozbudzone ambicje mogą sprawić, że jeśli mimo wygranej pierwszej tury nie uda się uniknąć drugiej, zostanie to odebrane jako porażka, a to pewnie zmieni dynamikę kampanii. W dodatku rosnący chaos w sądownictwie może znużyć nawet wyborców prawicy, do których w końcu dotrze, że ich, dajmy na to, wygrana w sprawie o miedzę z sąsiadem może zostać podważona, bo wyrok wyda sędzia nominowany przez nową KRS. Winić za to będą – wbrew propagandzie TVP – nie „nadzwyczajną kastę” ani opozycję, ale władzę”.

— SZUŁDRZYŃSKI O NUDNEJ KAMPANII KIDAWY: “Kandydatkę PO niech cieszy, że mimo dość nudnej kampanii może liczyć na co czwarty głos. Na jej korzyść działa polaryzacja sporu. Paradoksalnie nawet burza, jaką prorządowe media wywołują wokół rzekomych łapówek marszałka Senatu, jej partyjnego kolegi, jest na rękę Kidawie-Błońskiej. Pokazuje bowiem, że na scenie politycznej liczą się dwie siły – PiS i Koalicja Obywatelska. Lewica w tym sporze – podobnie jak w sporze o sądy – znika. Stąd też zapewne słaby wynik Roberta Biedronia”.

— HOŁOWNIA ODBIERA KIDAWIE, ALE NIE BĘDZIE JAK KUKIZ Z 2015 – DALEJ SZUŁDRZYŃSKI: “Złą wiadomością dla kandydatki PO jest, że jej poparcie to w przybliżeniu wynik Platformy minus poparcie dla Szymona Hołowni. To na jej terytorium buszuje publicysta, który ogłosił niedawno start w wyborach. Choć jego wynik w sondażu u progu kampanii każe wątpić, czy pójdzie w ślady Pawła Kukiza, który w praktyce zdecydował o tym, kto został prezydentem w 2015 r.”
https://www.rp.pl/Komentarze/301139914-Szuldrzynski-Prezydent-nie-moze-sobie-pozwolic-na-blad.html

— KAFKOWSKA SYTUACJA GRODZKIEGO, KAŻDEGO MOŻNA TAK ZNISZCZYĆ – JACEK NIZINKIEWICZ W RZ: “Trzecią osobę w państwie udało się ubłocić. Jak udowodnić, że nie brało się łapówki po zarzutach bez potwierdzenia w dowodach? Tak jak Grodzkiego można załatwić każdego. Wyobraźmy sobie, że nagle głos zabierają byli studenci Andrzeja Dudy, którzy twierdzą, że lata temu obecny prezydent stawiał im pozytywne oceny w zamian za jakieś dobra? Żadnych dowodów. Słowo przeciwko słowu. Prezydent musiałby teraz udowadniać, że nie jest wielbłądem i bronić się, że nie zrobił niczego złego? Już sam temat żyjący w mediach podkopuje opinię o polityku. A po stronie oskarżających stoi gigantyczna machina państwa, wobec której Grodzki może okazać się bezsilny. Sytuacja niczym z „Procesu” Franza Kafki.
https://www.rp.pl/Analizy/200119750-Jacek-Nizinkiewicz-Sprawa-prof-Grodzkiego—kazdego-tak-mozna-zniszczyc.html

— IWONA SZPALA I JACEK HARŁUKOWICZ O NIECHĘCI DO LUDZI SCHETYNY W PLATFORMIE: “Wśród działaczy do rangi symbolu urosły trzy nazwiska. Pytają o partyjnego skarbnika Mariusza Witczaka, sekretarza generalnego Roberta Tyszkiewicza i Piotra Borysa, zaufanego Schetyny. Chodzi o bywalców piątego piętra kamienicy przy ul. Wiejskiej w Warszawie, gdzie PO ma biuro krajowe, a przewodniczący – swój gabinet. Obsadzani w roli głównych doradców są obwiniani o kolejne nieudane kampanie i knucie. Dziś są na cenzurowanym. Partyjni koledzy z Sejmu mówią o nich źle, co bardziej krewcy używają epitetów. – Byli gotowi na wiele dla ocalenia partyjnych karier. Namawiali do przełożenia wyborów w partii, potem przekonywali do startu, nie licząc się z tym, co oznaczałaby porażka dla samego Schetyny – dodaje nasz kolejny rozmówca z PO”.

— HARŁUKOWICZ I SZPALA O SPINIE ZWOLENNIKÓW SCHETYNIE PRZECIW BUDCE: “Stronnicy byłego ministra obrony twierdzą, że stolica nie jest jedynym miejscem, w którym część działaczy może zmienić sympatie. W sobotę dostał poparcie prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka. – Na Budkę już idzie krajowy przekaz, że skoro jest szefem klubu w Sejmie, to ktoś inny powinien być szefem partii. Niby dla dobra Platformy – opowiada nasz rozmówca”.
https://wyborcza.pl/7,75398,25595312,platforma-bije-sie-o-schede-po-schetynie.html

— WSZYSCY AMERYKAŃSCY PREZYDENCI PODEJMOWALI PODOBNE DECYZJE – WITOLD WASZCZYKOWSKI NA PYTANIE TOMASZA SAWCZUKA O SULEJMANIEGO – w rozmowie dla Kultury Liberalnej: “Wszyscy amerykańscy prezydenci podejmowali podobne decyzje. Ścigano Osamę bin Ladena, Saddama Husseina, Muammara Kaddafiego, Manuela Noriegę. Ameryka nie ma tych dylematów pięknoduchów, które mają często Europejczycy, którzy nie wiedzą, co zrobić. Do dzisiaj pamiętam pewną scenę, kiedy ministrem spraw zagranicznych był Stefan Meller i byliśmy razem na posiedzeniu NATO. Wtedy wybuchła sprawa tajnych więzień CIA w Polsce, które powstały za czasów rządów Leszka Millera. Meller podszedł do Condoleezy Rice i zapytał, czy Amerykanie mogą w jakiś sposób odnieść się do sprawy. Ona stwierdziła jednoznacznie: prowadzimy wojnę z terroryzmem. Koniec, kropka. Co trzeba zrobić, to się robi. Nie ma tutaj dylematów i dywagacji. Tak zachowują się Amerykanie. Jeżeli ktoś jest ich wrogiem i to jeszcze wrogiem, który zabija ludzi, napada na ambasady, to rozprawiają się z nim bez dyskusji”.

— TUSK NIE REAGOWAŁ NA PODOBNY ATAK NA POLSKĘ W 2009 – DALEJ WASZCZYKOWSKI W ROZMOWIE Z SAWCZUKIEM: “Przede wszystkim, nie jest to jego pierwszy atak na Polskę. Podobny atak miał miejsce w 2009 roku, kiedy Putin został zaproszony przez rząd Donalda Tuska do udziału w uroczystościach 1 września na Westerplatte. Zanim przyjechał do Polski, przez wiele tygodni uderzał wtedy w Polskę, publikował antypolskie materiały, mające dowodzić, że Polska współdziałała z Hitlerem w latach 1935–1939 i jest współwinna wybuchowi wojny. Wówczas rząd Tuska nie reagował, ponieważ chciał za wszelką cenę, żeby Putin przyjechał do Polski. Odpowiedział mu dopiero świętej pamięci Lech Kaczyński w swoim przemówieniu na Westerplatte”.

— DOBRZE, ŻE NIE WESZLIŚMY W PUTINOWSKI SCENARIUSZ KŁÓTNI – DALEJ WASZCZYKOWSKI: “Dobrze się stało, że nie weszliśmy w putinowski scenariusz polemik i kłótni. Raziło mnie zachowanie opozycji, która chciała z tej sprawy zrobić temat do bicia się z rządem. O to chodziło Putinowi, żeby nas podzielić i zasiać wątpliwość w sprawie tego, czy geneza II wojny światowej jest taka, jak piszą historycy, skoro sami Polacy kłócą się ze sobą przy tej okazji”.

— POŁOWA PLATFORMY W BRUKSELI NIE MÓWI NAM DZIEŃ DOBRY – DALEJ WASZCZYKOWSKI: “Połowa Platformy Obywatelskiej, która jest tutaj w Europarlamencie, nie mówi nam nawet „dzień dobry”. Czy pan to sobie wyobraża? Oni nie zaakceptowali wyniku kolejnych wyborów”.
https://kulturaliberalna.pl/2020/01/14/polowa-po-w-europarlamencie-nie-mowi-nam-nawet-dzien-dobry/

— MARCIN FIJOŁEK O TYM JAK OPOZYCJA POWINNA POMAGAĆ POLSCE W BRUKSELI: “Dziś trzymająca się ziemi, a zarazem przynajmniej podstawowych faktów opozycja, powinna zaprezentować ofertę, względnie plan działania czy możliwość wsparcia Polski z pozycji, którą ma dziś największa partia opozycyjna. Plan oparty o konkret, wyliczenia, a nie bajki i drogę na skróty. Czy polityków PO, zwłaszcza tych z realną wiedzą i unijnym backgroundem, stać na taki ruch? Jeśli nie z – górnolotnie mówiąc – troski o interesy kraju, to z cynicznego wyrachowania, które każe dojść do wniosku, że dotychczasowa strategia rezultatów wyborczych nie przynosi. Jednym z pól takiej konkretnej alternatywnej oferty mogłoby być poletko polityki klimatycznej, która staje się dla UE jednym z największych wyzwań (także jako narzędzie natury finansowej)”.
https://wpolityce.pl/m/polityka/481849-konkret-i-wspolny-mianownik-w-brukseli-zadanie-niewykonalne

— SKANDAL, ŻE ZGADZA SIĘ NA TO IZRAEL, GŁÓWNY STRAŻNIK PAMIĘCI – KAROLINA PRZEWROCKA-ADERET W TYGODNIKU POWSZECHNYM: “Niezależnie od tego, jaką narrację historyczną reprezentuje prezydent Duda i jak bardzo jest ona nie w smak organizatorom – fundacji World Holocaust Forum, Yad Vashem i prezydentowi Rivlinowi – Duda powinien tam być. Nie udzielając mu głosu, Izrael nie udziela głosu Polsce, w której przez ostatnich 30 lat liczni historycy, aktywiści i edukatorzy wykonują ogromną pracę nad pamięcią o polsko-żydowskim dziedzictwie. (…) Używanie ofiar Zagłady do realizowania bieżącej polityki przez jakikolwiek kraj jest skandalem. Ale największym skandalem jest, jeśli zgadza się na to główny strażnik ich pamięci – sam Izrael”.
https://www.tygodnikpowszechny.pl/rozgrywanie-pamieci-161657

— ESTERA FLIEGER O ATMOSFERZE PO ZAMORDOWANIU ADAMOWICZA JAK Z SUITY SZOSTAKOWICZA – pisze w Kulturze Liberalnej: “Kiedy jechałam na pogrzeb do Gdańska, pod wpływem czytanej w drodze książki, wysłuchałam suity na dwa fortepiany fis-moll Dymitra Szostakowicza (Op. 6). Preludium skomponowane w 1922 roku słyszę za każdym razem, kiedy wracam do tamtych dni, bo wyobrażam sobie, że tak musi brzmieć szaleństwo, w którego odmęty od lat stacza się Polska, a które osiągnęło apogeum w sporze o to, do kogo i o kim mówił ojciec Ludwik Wiśniewski. Początek Szostakowiczowskiej suity tylko na kilka chwil cichnie, uspakaja się, by znów wrócić do potężnych, szybkich uderzeń w klawisze. Tak jak zaduma, spokój i wiara, że będzie inaczej pod katastrofie smoleńskiej i śmierci prezydenta Pawła Adamowicza, trwały krótko, w drugim przypadku nawet jeszcze krócej. Zresztą z dni po 13 stycznia pamiętam – i jest to znamienne – że od samego początku nie miałam złudzeń, że tym razem będzie inaczej. Żadnych. Nawet przez chwilę”.
https://kulturaliberalna.pl/2020/01/14/flieger-pawel-adamowicz-rocznica-smierci/

— URODZINY: Andrzej Diakonow, Kosma Złotowski, Piotr Wetmański, Arkadiusz Janiczek.