— NIE ZAMYKAJCIE LASÓW PRZED POLAKAMI – DOMINIK UHLIG W GW: “Poprawkami do specustawy o ASF zajmuje się teraz Senat. W czwartek senatorowie PiS  wyprosili przedstawicieli organizacji społecznych z posiedzenia komisji, a w tym tygodniu cały Senat podejmie ostateczną decyzję. Miejmy nadzieję, że politycy nie dadzą się nabrać na to, że to uzbrojona w broń palną grupa potrzebuje specjalnej ochrony. I zagłosują za wolnością dla wszystkich obywateli”.
https://wyborcza.pl/7,75398,25591085,nie-zamykajcie-lasow-przed-polakami.html

— USUNIĘTO ZARZĄD PGNIG SKUTECZNIE BRONIĄCY PRZED MONOPOLEM ROSJAN – ANDRZEJ KUBLIK W GW: “Tego samego dnia, gdy Sejm sprzeciwił się kłamstwom Putina o historii Polski, w kontrolowanym przez wicepremiera Jacka Sasina koncernie PGNiG usunięto zarząd skutecznie broniący nas przed monopolem Gazpromu”.

— KORKI OD SZAMPANA NA KREMLU – DALEJ KUBLIK: “W czwartek powinny strzelać korki od szampana w centrali Gazpromu, który jest jednym z głównych narzędzi międzynarodowej polityki Kremla. Tego właśnie dnia w nadzorowanym od niedawna przez wicepremiera Jacka Sasina polskim koncernie gazowym PGNiG rada nadzorcza odwołała dotychczasowy zarząd kierowany przez prezesa Piotra Woźniaka”.
https://wyborcza.pl/7,155290,25583567,pis-sprawil-prezent-gazownikom-putina.html

— HOŁOWNIA O TYM, ŻE JEST ZWOLENNIKIEM PRACY DŁUŻEJ – 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2020/01/13/

— ROKITA POSTANOWIŁ ZOSTAĆ PROPAGANDZISTĄ PIS – WITOLD GADOMSKI W GW: “Język prawników jest inny niż język polityków. Tym ostatnim posługuje się Jan Maria Rokita, skądinąd prawnik z wykształcenia. Był kiedyś młodym, błyskotliwym politykiem, któremu wróżono wielką karierę. Wróżby się nie spełniły, Rokita został za to wnikliwym komentatorem polskiego i międzynarodowego życia politycznego, którego teksty chętnie drukowały gazety o różnych sympatiach politycznych. W wieku dojrzałym niegdysiejszy poseł Unii Demokratycznej, uważany za najzdolniejszego ucznia Bronisława Geremka, postanowił zostać propagandystą Prawa i Sprawiedliwości”.
https://wyborcza.pl/7,75968,25588082,rokita-dolacza-do-ataku-na-sedziow.html

— JOUROVA ZACHOWANIE POLSKICH WŁADZ ODEBRAŁA JAKO DESPEKT – TOMASZ GRODZKI W ROZMOWIE Z JACKIEM NIZINKIEWICZEM W RZ: “To jest ich problem. Pani komisarz Jourová była rozczarowana, że wysłała listy do prezydenta, premiera, marszałków Sejmu i Senatu i nikt poza mną na nie nie zareagował, nawet zdawkowo nikt nie odpowiedział. Tak z wiceszefami Komisji Europejskiej nie powinno się postępować. Zachowanie polskich władz wiceprzewodnicząca KE odebrała jako despekt. Komisarz Jourová byłaby rada porozmawiać z przedstawicielami naszego rządu, żeby wysłuchać wszystkich stron, ale woli z drugiej strony zabrakło”.

— DLA POLSKI TO GIGANTYCZNE NIEBEZPIECZEŃSTWO – DALEJ MARSZAŁEK SENATU W RZ: “Gdy ustawa wróci w tym czy innym kształcie do Sejmu, a potem podpisze ją prezydent, to Komisja Europejska zapewne się do niej odniesie. Może wnioskować do TSUE o zabezpieczenie, czyli niewykonywanie tej ustawy. Budżet środków unijnych będzie uzależniony od przestrzegania praworządności, a to oznacza, iż państwa, co do których są wątpliwości, że tej praworządności nie przestrzegają, dostaną rodzaj upomnienia. „Naprawcie praworządność, dostaniecie środki unijne, bo to nie jest tylko kasa z pieniędzmi, ale też wspólnota wartości, i albo te wspólne wartości wszyscy respektujemy, albo nie.” Martwi mnie to jako marszałka Senatu, jako patriotę, bo to dla Polski jest gigantyczne niebezpieczeństwo, i nie wiem, czy ludzie, którzy o tym decydują, lekceważą to, czy nie zdają sobie z tego sprawy”.

— SENAT PRZEDSTAWI USTAWĘ O KRS – ZAPOWIADA GRODZKI: “Prawdopodobnie pod koniec lutego na posiedzeniu plenarnym Senatu przedstawimy senacką inicjatywę legislacyjną, nowy projekt o KRS”.

— KTOŚ TEN SENAT CHCE WYKOŃCZYĆ – DALEJ GRODZKI: “Tu nie chodzi już o profesora Grodzkiego, który przez 36 lat nie miał ani jednej sprawy dotyczącej naruszenia etyki czy korupcji, tu chodzi o Senat i marszałka Senatu. Ktoś chce ten Senat wykończyć, bo komuś Senat teraz zaczął przeszkadzać. ABW podeszło do sprawy z zupełnie innym poziomem profesjonalizmu niż CBA”.
https://www.rp.pl/Sadownictwo/301129957-Tomasz-Grodzki-Polsce-grozi-niebezpieczenstwo.html

— OPOZYCJA GRA TAK JAK JEJ ZAGRA KACZYŃSKI – ANDRZEJ STANKIEWICZ W SE: “Rzeczywiście opozycja gra tak, jak jej zagra Jarosław Kaczyński. Tematykę opozycji dyktuje Kaczyński. Dla PiS sprawa Banasia była katastrofą wizerunkową. Potrzebowali zmienić boisko na takie, na którym nie mogą przegrać, i zmienili je ustawą dyscyplinującą sędziów. Abstrahuję tu od tego, kto ma rację, co PiS zrobił z Trybunałem Konstytucyjnym itd. I to się powiela za rządów PiS od 2016 r. Robili to wielokrotnie, a opozycja na to szła”.

— PLATFORMA NIE UMIE WYGENEROWAĆ ŻADNEGO NOWEGO ELEKTORATU, ZAMYKA SIĘ I WCHODZI W TE TORY, KTÓRE DAŁY JEJ PORAŻKI – DALEJ STANKIEWICZ: “Platforma nie umie się z tego wyrwać. W tej kwestii nie umie wygenerować żadnego nowego elektoratu. Zamyka się i wchodzi w te tory, które dały jej już porażki wyborcze. Odbicie Senatu dawało im taki promyk nadziei, ale widać, że znów ułatwiają PiS zadanie”.

— SPRAWIA TO WRAŻENIE, JAKBY PLATFORMA NIE MIAŁA ŻADNEGO POMYSŁU, OPRÓCZ UCZESTNICTWA W MARSZACH: “Powinna reagować, bo to ważne dla ich elektoratu. Sprawia to jednak wrażenie, jakby nie mieli żadnego pomysłu oprócz uczestnictwa w marszach. Nawet kiedy mają szansę storpedować jakąś ustawę w parlamencie, to okazuje się, że nie przychodzą na głosowanie. Nie potrafią wygenerować żadnego tematu niewygodnego dla PiS. Większość takich kwestii wygenerowały w poprzedniej kadencji media, a nie oni. Mają odruch Pawłowa. Kaczyński mówi: sądy, to oni wychodzą na ulicę”.

— PLATFORMA SZUKA GENERAŁA WŚRÓD PUŁKOWNIKÓW – DALEJ STANKIEWICZ: “Siemoniak uchodzi w jakiś sposób za człowieka Schetyny. Z pozostałych może wygrać Budka, ale to jest trochę szukanie generała wśród pułkowników. Pytanie też, jak on zbuduje swoje relacje z Tuskiem, bo ewidentnie widać, że były szef nie odpuścił i odbudowuje pozycję w PO. Może być tak, że na co dzień zarządzał będzie Budka, ale cele będzie wytyczał Tusk”.
https://www.se.pl/wiadomosci/polityka/stankiewicz-o-marszu-1000-tog-opozycja-ma-odruch-pawlowa-aa-N4kZ-esnZ-n5hN.html

— SENAT OŚRODKIEM MYŚLENIA O LEPSZYM PAŃSTWIE – RAFAŁ ZAKRZEWSKI W GW CYTUJE KUBĘ WYGNAŃSKIEGO: “Senat może się też stać ośrodkiem myślenia o przyszłym, lepszym – nie tylko od pisowskiego – państwie. Po prostu lepszym. Wygnański sugeruje, że „Senat powinien występować aktywnie z własnymi przedsięwzięciami”. I rozwija: „Mógłby ustanowić swój własny czytelny kalendarz zajmowania się istotnymi kwestiami”. Uzupełnia to listą prawie 20 takich kwestii. Warto ten dokument potraktować poważnie i skorzystać z sugestii przedstawiciela NGO-sów”.
https://wyborcza.pl/7,75968,25590899,senat-przyczolek-demokracji-pis-chce-go-przejac.html

— WPROST O TYM, ŻE PLATFORMA MOŻE STRACIĆ SUBWENCJĘ: “Jak pisał tygodnik „Wprost” Fundacja Państwo Prawa otrzymała od Platformy Obywatelskiej ponad 3 mln zł. Organizację powołał Piotr Borys, prawa ręka Grzegorza Schetyny. O działalności fundacji nie wiedziała większość prominentnych polityków PO. – W Platformie panuje popłoch. Ludzie zaczęli panikować, że ktoś rusza sprawę związaną z fundacją. Bo jeśli PKW zakwestionuje nasze sprawozdanie finansowe za 2019 rok, uznając, że pieniądze zostały wydane niezgodnie z przepisami ustawy dotyczącej fundacji, to będziemy mieli kłopot. Możemy stracić wszystkie pieniądze. Szczególnie, że PKW kwestionowała oświadczenia za mniejsze przewinienia w przypadku Nowoczesnej, PSL-u, czy Porozumienia Gowina – mówi nasz rozmówca”.
https://www.wprost.pl/tylko-u-nas/10288984/klopoty-platformy-obywatelskiej-grzegorz-schetyna-blokuje-kidawie-pieniadze.html

— BORYS BUDKA O ZATRZYMANIU WYŚCIGU NA POPULIZM – w rozmowie z Tomaszem Żółciakiem i Grzegorzem Osieckim w DGP: “Chcę, aby PO odpowiadała na potrzeby ludzi ciężko pracujących: od przedsiębiorców przez wolne zawody do pracowników budżetówki. Wszyscy zajmują się słabszymi, zapowiadają kolejne programy socjalne, a nikt nie troszczy się o ludzi, którzy na nie zarabiają. „Praca się opłaca” – to hasło powinno przyświecać przy tworzeniu rozwiązań gospodarczych. Wierzę w silną partię racjonalnego centrum. Nie możemy ciągle ścigać się z lewicą i prawicą na populizm, bo wprowadzenie ich skrajnych propozycji może powodować destabilizację. Naszym celem jest wygrana w najbliższych wyborach prezydenckich, a potem parlamentarnych i rozpoczęcie uzdrawiania Polski”.

— PSL ODDAJE WALKOWEREM WIEŚ – DALEJ BUDKA: “Ubolewam, że PSL zamiast odbijać Polskę z rąk PiS na wsi, wchodzi w rywalizację z nami. Powinniśmy wspólnie, jak dotąd, rozszerzać elektoraty. Przez sojusz z Kukizem PSL próbuje być partią miejską, oddając walkowerem wieś”.

— BUDKA NIE CHCE ZADEKLAROWAĆ DATY ODEJŚCIA OD WĘGLA: “Docelowo powinniśmy dążyć do tańszej i czystszej energii opartej na zróżnicowanych źródłach, zwłaszcza odnawialnych. Źródła węglowe powinny być zastępowane przez inne, ekologiczne i tańsze. To wymaga kompleksowego podejścia. Ale byłbym ostrożny z deklarowaniem ostatecznej daty odejścia od węgla. Wierzę, że uda nam się do tego dojść tak, jak mamy to zapisane w naszym programie”.

— NIE STAWIAMY ZNAKU RÓWNOŚCI MIĘDZY ZWIĄZKAMI PARTNERSKIMI I MAŁŻEŃSTWEM – DALEJ BUDKA: “Tak, ale nie stawiajmy znaku równości między związkiem partnerskim a małżeństwem. Dajmy szansę formalnego uregulowania swoich spraw także osobom tej samej płci. Godność człowieka, poszanowanie dla jednostki to są elementarne wartości”.

— BUDKA MÓWI DGP O WCZEŚNIEJSZYCH WYBORACH: “Rządy PiS szkodzą Polsce. Jeśli tylko będzie możliwość zakończenia kadencji parlamentu, podniosę za tym rękę, tak jak i cały klub Koalicji Obywatelskiej. Nie wyobrażam sobie, aby opozycja nie poparła takiego wniosku. Przedterminowe wybory są możliwe, a wybory prezydenckie są kluczem”.
https://wiadomosci.dziennik.pl/opinie/artykul_prasowy/6420756,borys-budka-wybory-szef-po-wywiad.html

— TRUDNO INACZEJ NIŻ ZBLIŻAJĄCYM SIĘ DO AUTORYTARYZMU NAZWAĆ USTRÓJ W KTÓRYM PARTIA RZĄDZĄCA SYSTEMOWO ZMUSZA SĘDZIÓW DO WYDAWANIA WYROKÓW OKREŚLONEJ TREŚCI – TOMASZ SAWCZUK W KULTURZE LIBERALNEJ: “W praktyce sytuacja jest dramatyczna i skomplikowana. Jest dramatyczna, ponieważ Lenaerts ma rację – trudno być członkiem UE, kiedy odmawia się przestrzegania prawa UE. Do tego PiS trwa w głupim uporze i nie chce cofnąć się ani o krok. To przybliża ustrój naszego państwa do autorytaryzmu. Niezależnie od tego, co myślą zwolennicy PiS-u oraz Jan Rokita, trudno inaczej nazwać ustrój, w którym partia rządząca bezprawnie i systemowo zmusza sędziów do wydawania wyroków określonej treści.

— TUSK MÓWI O WYPIERPOLU A PARTIA ORBANA NIE ZOSTAŁA NAWET WYRZUCONA Z EPP – DALEJ SAWCZUK: “Wreszcie, trudno wyobrazić sobie, że Polska zostanie tak po prostu wyrzucona z UE – że nastąpi „wypierpol”, jak sugerował Donald Tusk. Warto pamiętać o tym, że partia Viktora Orbána wciąż nie została nawet wyrzucona z Europejskiej Partii Ludowej, którą kieruje obecnie właśnie Tusk. To prawda, że prawo nie lubi bałaganu, ale porządki prawny i polityczny to dwa różne porządki.
https://kulturaliberalna.pl/2020/01/13/sawczuk-w-poniedzialek-pis-chce-zmusic-sedziow-by-nie-przestrzegali-prawa/

— TOMASZ SEKIELSKI O TYM, ŻE POLITYCY BOJKOTUJĄ MEDIA I REDAKCJE, KTÓRYCH SIĘ BOJĄ – mówi Pressowi: “Dziś chętnie bym poprowadził taki talk-show publicystyczny po bandzie, ale nie ma na niego szans. I to nie dlatego, że nie znalazłaby się odważna telewizja, ale dlatego, że żaden polityk by do niego nie przyszedł. Politycy bojkotują media i redakcje, których się boją – chodzą tam, gdzie czują się komfortowo i bezpiecznie. Politycy nauczyli się wykorzystywać podziały wśród dziennikarzy, brak przestrzegania podstawowych zasad naszego zawodu”.

— SEKIELSKI MÓWI PRESSOWI, ŻE JEGO PROGRAM W TVN SPADŁ Z ANTENY PRZEZ BOJKOT MINISTRÓW TUSKA: https://www.dorzeczy.pl/kraj/126046/przez-ludzi-tuska-sekielski-ujawnia-kulisy-zdjecia-jego-programu-z-anteny.html

— ADAM LESZCZYŃSKI W OKU O SPORZE O TO, ŻE BĘDZIE ULICA PAWŁA ADAMOWICZA A NIE UPAMIĘTNIONO LECHA KACZYŃSKIEGO: “Dzięki prezydentowi Warszawy Rafałowi Trzaskowskiemu aleję w śródmieściu stolicy będzie miał zamordowany prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, chociaż jest zwyczaj pięcioletniej karencji od daty śmierci. Radni PiS protestują: ulicy nie ma Lech Kaczyński. Dlaczego Polacy nie potrafią się w takich sprawach dogadać? Przypominamy historię sporów o trumny i ulice”.
https://oko.press/w-warszawie-bedzie-aleja-adamowicza-ale-nie-kaczynskiego-dlaczego-nie-potrafimy-sie-dogadac/

— TADEUSZ MAZOWIECKI DLA DZISIEJSZEJ LEWICY I LIBERAŁÓW BYŁBY ZBYT RADYKALNY – DARIUSZ GAWIN W ROZMOWIE KLUBU JAGIELLOŃSKIEGO: “Od początku istnienia III RP wiadomo było, że tylko ścisła integracja ze strukturami zachodnimi, zarówno z UE, jak i NATO, może dać nam jakąś gwarancję bezpieczeństwa. Polskie społeczeństwo jest jednym z najbardziej entuzjastycznie nastawionych do członkostwa swojego państwa w Unii, trudno też usłyszeć, że ktoś neguje zasadność obecności amerykańskich żołnierzy w Polsce. To samo dotyczy polityki socjalnej. Oczywiście, „program 500+” został zapoczątkowany przez PiS, ale czy ktoś dzisiaj go podważa? Dorośliśmy jako państwo do udzielania takiej skali pomocy, toteż nikt racjonalnie myślący tego programu nie neguje. W kwestiach światopoglądowych natomiast rozpoczął się faktyczny proces ostrej polaryzacji. Tu akurat może zajść zmiana, biorąc pod uwagę fakt, że przecież przez długie lata funkcjonował kompromis w sprawie aborcji czy stosunku do Kościoła. Ale gdy był on wypracowywane przedmiotem debat była właśnie aborcja czy konkordat a nie kwestia małżeństw homoseksualnych. Wtedy nie występował tak gwałtowny antyklerykalizm w głównym nurcie posolidarnościowego liberalizmu – przecież przywódcą tego środowiska był Tadeusz Mazowiecki. Dla dzisiejszej radykalnej lewicy i progresywnych liberałów byłby on dzisiaj zbyt konserwatywny. Te wszystkie przykłady niby są oczywiste, ale proszę się zastanowić: czy kraj, w którym konsensus polityczny nie jest tworzony wyłącznie w oparciu o zasady demokratycznego państwa prawa, ale dotyczy również najbardziej palących kwestii współczesności, może być jednocześnie w stanie niemalże wojny domowej, jak to możemy przeczytać w mediach? Tacy są Polacy od zawsze – z zewnątrz wrzaskliwi, rozemocjonowani, wyzywający się od zdrajców i złodziei, a wewnętrznie umiarkowani i dążący do staropolskiego skądinąd ideału „concordii” – powszechnej zgody. Kryje się w tym pewna sprzeczność, ale tacy właśnie jesteśmy”.

— GAWIN O POLSKIM REPUBLIKANIZMIE: “Republikanizm jest w Polsce insurekcyjny. Reaguje na wyjątkowe sytuacje polityczne i to oczywiście najmocniej, kiedy byt państwa jest zagrożony. W czasie względnego spokoju trudno Polakom o taki wysiłek. Jesteśmy obywatelami wojny, nie pokoju. Taki stan jest uciążliwy, bo rządzony przez egzystencjalną niepewność. Ciągle, trochę jak Gombrowicz, poszukujemy właściwej sobie formy. Republikanizm wcale nie jest prawicowy czy też lewicowy. On po prostu odrzuca rozumowanie w kategoriach liberalnie pojętej wolności negatywnej, wolności od polityki. Nie ma republikanizmu bez kategorii dobra wspólnego. Właśnie tak rozumiany republikański mit polityczny rykoszetem uderzał w ograniczony w polskich warunkach liberalizm, ale to rzadko był cel, a często środek do celu”.
https://klubjagiellonski.pl/2020/01/11/republikanizm-mial-rozszerzyc-wyobraznie-polityczna-polakow-w-jakiejs-mierze-sie-to-udalo/

— CZY PODATKI “OD GRZECHÓW” ZMIENIĄ ZACHOWANIA? – MARIA LIBURA W KLUBIE JAGIELLOŃSKIM: “Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało szybkie wprowadzenie pakietu „podatków od grzechu” (sin tax), czyli specjalnych danin nakładanych na produkty i usługi uznawane za szkodliwe społecznie. O ile przyzwyczailiśmy się do dodatkowych obciążeń związanych z używkami, takimi jak alkohol i wyroby tytoniowe, o tyle nowością jest zaproponowana w projekcie ustawy opłata cukrowa, która jest de facto opłatą od napojów słodzonych. Przedstawiana jako narzędzie walki z otyłością wzbudziła wiele emocji, niestety skupionych głównie wokół podziału na „przeciwników podatków” i zwolenników „karania konsumentów za bezmyślność”. Tymczasem można mieć poważne wątpliwości, w jakim stopniu opłata cukrowa w obecnym kształcie będzie motywacją do zdrowszych wyborów konsumentów, a w jakim okaże się niesprawiedliwą społecznie dodatkową składką zdrowotną, ściąganą głównie od mniej zasobnych”.
https://klubjagiellonski.pl/2020/01/11/czy-podatki-od-grzechu-uzdrowia-polakow/

— ADAM BODNAR DOCENIA ODWAGĘ SPOŁECZNIKÓW – ŁATWIEJ JEST BYĆ ODWAŻNYM GDY SIĘ MA MANDAT, URZĄD I BUDŻET: “ Łatwiej jest być odważnym, gdy ma się publiczny mandat, urząd i budżet. Znacznie trudniej, gdy jest się obywatelem tego pozbawionym – mówił rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar. Okazją do debaty stał się jubileusz 10-lecia działalności Świetlicy „Na Granicy”.
https://krytykapolityczna.pl/multimedia/adam-bodnar-swietlica-kp-cieszyn-debata/

— URODZINY: Tomasz Sekielski, Joanna Frydrych, Jacek Żalek, Karolina Korwin Piotrowska, Daria Kwiatkowska.