— O 12.30 WYROK W SPRAWIE MEC. ĆWIĄKALSKIEJ PRZECIW JANOWI ŚPIEWAKOWI. 

— SĄD NAD JANEM ŚPIEWAKIEM W ROCZNICĘ WPROWADZENIA STANU WOJENNEGO – jeden z memów na FB.

— ADRIAN ZANDBERG NA PYTANIE PIOTRA ZAREMBY O PROCESY ŚPIEWAKA: “Dla mnie wartość sądownictwa niezależnego od rządzących nie polega na tym, że sędziowie są kryształowi. To po prostu bezpiecznik powstrzymujący władzę. Właśnie z tego samego powodu jestem za prokuraturą niezależną od rządu. Nie uważam naszego sądownictwa za wzorowe, tam jest wiele niesprawiedliwości. Ale to, co wyprawia PiS, ma się nijak do realnych problemów, choćby nierówności stron przed sądami”.
https://www.google.pl/amp/www.dziennik.pl/amp/615380,zandberg-zaremba-sadowictwo-wywiad.html

— POLSKA JAKO JEDYNA WYŁĄCZONA Z UNIJNEGO ZOBOWIĄZANIA NEUTRALNOŚCI KLIMATYCZNEJ – NEWS TEJ NOCY: http://300polityka.pl/news/2019/12/13/na-szczycie-rady-ue-polska-jako-jedyna-zwolniona-z-unijnego-zobowiazania-do-osiagniecia-neutralnosci-klimatycznej-w-konkluzjach-polska-i-czechy-wywalczyly-dopuszczalnosc-energetyki-jadrowej/

— ADAM LIPIŃSKI O PLANIE PIS WS BANASIA: http://300polityka.pl/live/2019/12/13/

— DEKADĘ TEMU ŁĄCZENIE PRZECIWIEŃSTW BYŁO DOBRĄ TAKTYKĄ, DZIŚ JUŻ NIE JEST – ANDRZEJ MACHOWSKI W GW: “Dekadę temu łączenie przeciwieństw w ramach jednego obozu politycznego było dobrą taktyką, ale dziś już nie jest. Lewica podbiera Koalicji Obywatelskiej wyborców z jednej strony, a PSL – z drugiej.

— MACHOWSKI O LUDOWCACH W MIASTACH: “Niewątpliwie przed wiejskim PSL „runęły mury” miast, a zdobyte w nich przyczółki – są nimi zapewne miejscy antypisowscy wyborcy konserwatywni – to dobry prognostyk dla Kosiniaka-Kamysza w jego kampanii prezydenckiej”.

— KO JESZCZE NIE ODROBIŁA LEKCJI – KONKLUZJA MACHOWSKIEGO: “Prawie na pewno to kandydat/kandydatka KO zmierzy się w drugiej turze z Andrzejem Dudą, bo mimo kryzysu jest to nadal – pod względem włości – najsilniejsza partia opozycyjna. Kluczowy będzie wtedy przekaz. To błąd, gdy myśli się, że trzeba go budować „pod uszczknięcie” Dudzie dwóch-trzech punktów procentowych. Ten przekaz musi być taki, by maksymalnie zmobilizować cały antypisowski elektorat. Trzeba wiedzieć, gdzie on jest, jaki on jest i jakie przeważają w nim poglądy. Debata prawyborcza Małgorzaty Kidawy-Błońskiej i Jacka Jaśkowiaka sugeruje, że KO jeszcze nie odrobiła tej lekcji”.
https://wyborcza.pl/7,75968,25507274,wlosci-i-zdobycze-partii-potencjal-opozycji-przed-wyborami.html

— LESZEK JAŻDŻEWSKI O KSIĄŻCE TUSKA – W LIBERTE: “Tusk ujawnia sporo ciekawych szczegółów – rozumie się dobrze z młodszym o pokolenie austriackim premierem Sebastianem Kurzem, który stworzył rząd ze skrajną prawicą, ale znajduje też wspólny język z Alexisem Tsiprasem z radykalnie lewicowej Syrizy. Co najmniej równie istotne są rzeczy, których w książce nie ma. Bardzo mało jest o spotkaniach z Angelą Merkel, kilka słów o Macronie. Z tymi liderami Tusk będzie musiał jeszcze pracować”.

— REGULARNY DZIENNIK TO BYĆ MOŻE JEDEN Z POWODÓW POLITYCZNYCH SUKCESÓW TUSKA – DALEJ JAŻDŻEWSKI: “Każdy z mikrowpisów stanowi pewną całość, z rodzajem puenty. To bardzo nieoczywiste, żeby przy tak wypełnionym programie zajęć pozwolić sobie na regularny dziennik, podsumowanie dnia, autorefleksję. Podejrzewam, że ten zwyczaj może być jednym z powodów politycznych sukcesów Tuska w ogóle. Będąc politykiem bardzo łatwo zgubić interpretacje wydarzeń w ich natłoku. Poświęcając się teoretycznym rozważaniom można z kolei nigdy nie dotknąć nawet realnej politycznej materii”.

— POCZUCIE OGRANICZENIA HORYZONTÓW ZA RZĄDÓW PIS JEST DOJMUJĄCE – DALEJ JAŻDŻEWSKI O NACJONALIZACJI DYSKURSU: “Najbardziej irytującą cechą Polski pod rządami Kaczyńskiego jest dla mnie poczucie dojmującego ograniczenia horyzontów. I nie mam tu na myśli wyłącznie „polityki wstawania z kolan”, straszenia tęczą czy dumy z nieczytania Tokarczuk. Szczególnie dotkliwie odczuwam zawężenie tematów dyskusji po stronie anty-PiSowskiej, która w całym swoim zróżnicowaniu nie potrafi już myśleć ani mówić o niczym innym niż PiS właśnie oraz jego hegemonie Jarosławie Kaczyńskim. Sam jestem ofiarą tej przedziwnej nacjonalizacji dyskursu jaka dokonała się po roku 2015 w Polsce”.

— ŻADEN Z WAŻNYCH TEMATÓW NIE JEST W STANIE NAWET ZBLIŻYĆ SIĘ DO POZIOMU ZAANGAŻOWANIA Z JAKIM ROZPRAWIAMY O BANASIU – DALEJ JAŻDŻEWSKI: “Zmiany na świecie postrzegane są przez nas jakby przez kłęby wodnej pary, jak ta, która malowniczo rozpostarła się nad warszawskim Mokotowem. Docierają do nas wprawdzie odgłosy o klimatycznych zagrożeniach, o rozpychających się Chinach i zwijającej się ze świata Ameryce, ale żaden z tych tematów nie ma szans zbliżyć się do poziomu zaangażowania z jakim rozprawiamy o dzwonieniu do Banasia, nowym hobby katolickiego celebryty czy kolejnej brawurowej samochodowej szarży, któregoś z ministrów rządu PiS. Z naszego nadwiślańskiego grajdołka świat, w którym Tusk jest zanurzony dostrzegamy jakby przez brudną szybę. Nie czyni go to wcale mniej realnym”.

— JAŻDŻEWSKI O ROZRACHUNKU ZE SWOIM SUPPORTEM 3 MAJA – TA ŚWIADOMOŚĆ JEST DLA MNIE NAJTRUDNIEJSZA: “Naturalnym powołaniem Tuska dziś wydaje się otwieranie Polski na te debaty. Mówił o tym zresztą w telewizyjnych wywiadach już po objęciu nowej funkcji szefa Europejskiej Partii Ludowej. Nie będzie to proste. I na pewno nie ułatwił mu zadania support, poprzedzający jego wykład 3 maja. Tusk napisał w swojej książce, że utraciłem po nim zaufanie jego i części moich współpracowników. Przy całym hejcie, nienawiści i propagandowych manipulacjach moją wypowiedzą, ta świadomość była dla mnie z pewnością najtrudniejsza”.
https://liberte.pl/wydarzenia-chlopcze/

— NIEKONSTYTUCYJNY I NIEDEMOKRATYCZNIE OBRAŹLIWY – PROF. EWA ŁĘTOWSKA O PROJEKCIE PIS: “Autorzy projektu z pewnością wiedzą, że projekt jest niekonstytucyjny (co nie znaczy, że zostanie za taki uznany) i niedemokratycznie obraźliwy. Czy okaże się skutecznym przykładem zarządzania strachem – czas pokaże”.

— ŁĘTOWSKA O POLEXICIE NA POZIOMIE STANDARDU NIEZALEŻNOŚCI SĄDÓW: “W wyroku TSUE, w pkt 124 mowa o konieczności zagwarantowania niezależności sądów względem władzy ustawodawczej i wykonawczej; a w pkt 125, że sędziowie mają być chronieni przed ingerencją lub naciskami z zewnątrz, które mogłoby zagrozić ich niezależności. Projekt idzie demonstracyjnie w przeciwnym kierunku, mimo wymagań art. 4 ust. 3 TUE, który stanowi, że „Państwa Członkowskie podejmują wszelkie środki ogólne lub szczególne właściwe dla zapewnienia wykonania zobowiązań wynikających z Traktatów lub aktów instytucji Unii”. Na poziomie standardu niezawisłości sędziów i niezależności sądów Polexit właśnie się dokonuje”.
https://oko.press/prof-letowska-to-projekt-niekonstytucyjny-niedemokratycznie-obrazliwy-dokonuje-sie-polexit/

— PIS CHCE WYCINKI SĘDZIÓW – EWA IVANOWA W GW: “Zorganizowana grupa prześladująca sędziów ma problem: doszła do ściany. Im bardziej się nadyma w swoich pismach, im mocniej straszy kolejnymi sankcjami, tym bardziej groteskowo wypada. Na ratunek z karami dla niepokornych sędziów idą posłowie PiS”.
https://wyborcza.pl/7,75398,25507219,stan-wojenny-w-polskich-sadach-czyli-pis-chce-wycinki-sedziow.html

— PIS TYLKO DOLEJE OLIWY DO OGNIA – TOMASZ PIETRYGA W RZ: “Czy PiS nową ustawą dyscyplinującą przestraszy sędziów, czy raczej zradykalizuje ich postawy wobec władzy? Sądzę, że doleje oliwy do ognia. Prawu i Sprawiedliwości nie uda się także uchwalić nowego prawa w ciągu kilku dni, wzorem wcześniejszych ustaw sądowych. W tym roku mamy jeszcze jedno posiedzenie Sejmu rozbite na dwie części: w tym tygodniu oraz w przyszłym. Jeżeli ustawa trafi do Senatu, poleży tam co najmniej dwa tygodnie, a to oznacza, że będzie mogła wejść w życie najwcześniej w styczniu 2020 r. W tym czasie mogą zapadać kolejne uchwały SN kwestionujące opinie KRS, status nowych sędziów, a także decyzje Izby Dyscyplinarnej, która zapewne przyspieszy działania wobec buntowników. Rozpoczął się więc wyścig z czasem”.
https://www.rp.pl/Sedziowie-i-sady/312129903-Tomasz-Pietryga-PiS-idzie-na-ostre-zwarcie-z-sedziami.html?cid

— BANAŚ ZASZACHOWAŁ PIS – AGATA KONDZIŃSKA W GW: “- Wola odwołania Mariana Banasia jest wielka, ale poczucie bezsilności też mamy ogromne – mówi ważny polityk obozu rządzącego. Tego samego, który w sierpniu br. zdecydował, że Banaś – mimo niejasności wokół jego majątku – zostanie prezesem Najwyższej Izby Kontroli.

— OD POCZĄTKU POPEŁNILIŚMY WIELE BŁĘDÓW P POLITYK PIS W TEKŚCIE KONDZIŃSKIEJ: “Polityk obozu władzy: – Od początku tej historii popełniliśmy wiele błędów. A najpoważniejszym było to, że komuś się wydawało, że jak się powie Banasiowi, jak ma postąpić, to on tak zrobi. Tak mógł pomyśleć ktoś, kto go w ogóle nie zna. Według naszych rozmówców PiS prowadzi z prezesem NIK rozmowy ostatniej szansy – chce, by sam ustąpił ze stanowiska. – Rozmowy toczą się za pośrednictwem osób obustronnego zaufania, ale nic raczej z nich nie wyjdzie, bo widać, że Banaś okopał się w NIK i nie zamierza ustąpić – mówi polityk obozu władzy”.
https://wyborcza.pl/7,75398,25508096,banas-zaszachowal-pis.html

— JACEK KARNOWSKI O WYBORACH W UK – CO ESTABLISHMENT WYPRAWIAŁ: “Ale największym zwycięzcą tych wyborów jest demokracja, ta wyrażona w referendum na temat członkostwa w Unii Europejskiej. Tak, z punktu widzenia Polski lepiej by było, gdyby Brytyjczycy pozostali we wspólnocie. Tak, ich odejście sprawia, że jesteśmy jeszcze słabsi w relacji do Niemiec. Ale jednocześnie, gdy widziało się to, co lewicowo-liberalny establishment wyprawiał, by zatrzymać Brexit, to nie można było mieć wątpliwości, że stawką jest w istocie wyższa niż tylko członkostwo w Unii. Nie cofnięto się przed niczym: ani przed kampanią straszenia konsekwencjami wyjścia, ani przed manipulacją prawem, ani – skąd to znamy? – przed sięganiem po pomoc sądów, które nagle ponownie interpretowały odwieczne wręcz zwyczaje. Było też mobilizowanie ulicy i silna presja zagraniczna. Bruksela oczywiście też nie pomagała, choć wystarczyłyby niewielkie ustępstwa, by przełamać pat w parlamencie. Chciała pokazać innym państwom, czym się kończy próba opuszczenia „klubu”.

— GDY WOLA LUDU IDZIE W INNYM KIERUNKU NIŻ ELIT, ROZPĘTUJĄ PIEKŁO, WSZĘDZIE TA SAMA PANIKA MORALNA – DALEJ KARNOWSKI: “Głosując masowo na partię konserwatywną, Brytyjczycy pokazali, że poważnie traktują swoją demokrację. To ważna lekcja dla całego świata zachodniego w czasach, gdy różnego rodzaju elity – prawnicze, biznesowe, medialne – mają coraz więcej pogardy dla woli ludu, rzekomo stanowiącej podstawę systemu. Gdy wola idzie w kierunku, którego nie akceptują, rozpętują piekło: w Stanach Zjednoczonych, w Polsce, na Węgrzech, we Włoszech. Wszędzie te same straszaki, wszędzie ta sama panika moralna, zawsze także potężna presji i wymyślne szantaże”.
https://wpolityce.pl/m/swiat/477480-piekna-odpowiedz-brytyjczykow-na-manipulacje-i-sztuczki

— JAK W TYCH KWESTIACH ODNALAZŁA SIĘ KIDAWA? – JACEK JAŚKOWIAK W ROZMOWIE Z KULTURĄ LIBERALNĄ ZAOSTRZA KURS: “Można to ocenić po tym, co robiłem w Poznaniu przez ostatnie 5 lat i na ile są to rzeczy typowe dla Platformy Obywatelskiej. Mam tu na myśli kwestie relacji miasta z Kościołem czy udział w Marszu Równości. Byłem pierwszym samorządowcem, który protestował przeciwko atakowi na trójpodział władzy i naruszanie Konstytucji. Występowałem w obronie nauczycieli, uchodźców, środowisk LGBT+. Zawsze byłem po stronie obywateli. A jak w tych kwestiach odnalazła się Małgorzata Kidawa-Błońska? Pozostawiam to ocenie tych, którzy będą głosować w sobotę”.

— JAŚKOWIAK MÓWI ŁUKASZOWI PAWŁOWSKIEMU O TYM CZY PLATFORMA WYBIERZE ZACHOWAWCZOŚĆ: “Mam czyste sumienie i wiem, że w bardzo ważnym momencie dla przyszłości Polski nie stchórzyłem. Byłem gotów wyjść na ring i wziąć udział w tej brutalnej walce. Bo nie mam wątpliwości, że PiS będzie bez żadnych skrupułów korzystało z służb specjalnych, prowokacji i mediów publicznych, żeby nie oddać władzy. Miałem tego przedsmak podczas wyborów samorządowych, razem z Pawłem Adamowiczem czy Wadimem Tyszkiewiczem. Jeżeli w sobotę koleżanki i koledzy wybiorą zachowawczość i oddadzą głos na osobę, która jest symbolem 8 lat rządów PO, a tym samym i zaniechań z tego okresu, to może być to ryzykowne”.

— W POLSCE NIE MUSI WYGRYWAĆ KONSERWATYSTA – DALEJ JAŚKOWIAK: “Nie podzielam poglądu, że w Polsce wybory na prezydenta może wygrać tylko konserwatysta. Proszę spojrzeć, co się stało w konserwatywnej Słowacji. Bardzo ważne jest zachęcenie do pójścia na wybory młodych. A tego nie zrobimy, oferując letnią wodę w kranie. Musimy również przekonać tych, którzy odwrócili się od PO, czyli wyborców z wykształceniem podstawowym i zawodowym”.

— NIETRAFIONE, ŻE KTOŚ JEST LEPSZYM KANDYDATEM BO JEST KOBIETĄ – DALEJ JAŚKOWIAK W KL: “Ja nie chciałbym używać argumentu, że jestem lepszym kandydatem dlatego, że jestem mężczyzną. W związku z tym uważam za nietrafione i niefortunne twierdzenia, że ktoś jest lepszym kandydatem, bo jest kobietą. Podpieranie się takimi argumentami nie wydaje mi się właściwe”.
https://kulturaliberalna.pl/2019/12/13/jacek-jaskowiak-wywiad-prawybory-kidawa-blonska/

— JACEK SASIN O TYM, ŻE NIE STOI NA CZELE RESORTU OD STOŁKÓW – MÓWI JACKOWI NIZINKIEWICZOWI W RZ: “Nie no, jakim ministrem od stołków, na Boga? Naprawdę… Wielkie projekty realizujemy. Resort dopiero się tworzy. Wszedłem w buty ministra energii na początku, ale przejąłem Ministerstwo Energii, gdzie praktycznie 80 proc. merytorycznych departamentów wkrótce odejdzie do Ministerstwa Klimatu. Buduję aparat nadzoru, który jest rozproszony po bardzo wielu resortach. Główne tematy, którymi się zajmowałem, to wielkie inwestycje, które są inwestycjami spółek Skarbu Państwa, jak elektrownia w Ostrołęce czy zakłady produkcji polimerów w Policach pod Szczecinem”.

— GŁOSOWAŁEM NA BANASIA I SIĘ NIE WSTYDZĘ – DALEJ SASIN: “Marian Banaś bardzo się Polsce zasłużył i to chcę bardzo wyraźnie powiedzieć, niezależnie od kłopotów, które ma dzisiaj. Głosowałem i się tego nie wstydzę. Bronię go i będę bronił cały czas, ponieważ to, że dzisiaj ma kłopoty związane ze swoimi oświadczeniami majątkowymi nie przekreśla jego dokonań jako szefa Krajowej Administracji Skarbowej, który stworzył tę służbę i który przywrócił polskiemu budżetowi dziesiątki czy setki miliardów złotych”.

— SASIN NA PYTANIE KTO BARDZIEJ POPRAWIŁ WIZERUNEK POLSKI: PFN CZY OLGA TOKARCZUK: “Każdy ma tutaj swoje zasługi. Polska Fundacja Narodowa ma swoje projekty, które realizuje. Wiem, bo rozmawiałem kilka dni temu z panem wicepremierem Piotrem Glińskim, który nadzoruje tę fundację, że jest duży projekt, produkcja filmu o rotmistrzu Pileckim, w którym ta fundacja również uczestniczy. Tych działań jest rzeczywiście sporo. Natomiast oddaję również to, co należne pani Oldze Tokarczuk, gratulując jej tej nagrody. Myślę, że wszyscy się z tego cieszymy”.

— SASIN O TYM, ŻE CZYTA INNY RODZAJ LITERATURY – FRAGMENT: “Szczerze mówiąc, nie czytałem żadnej książki pani Olgi Tokarczuk. Mam w ogóle w tej chwili, nad czym bardzo ubolewam, bardzo mało czasu na czytanie.
– Zamierza pan przeczytać którąś?
Raczej chyba nie. To nie jest taka literatura, która mnie jakoś szczególnie pociąga. Wolę literaturę faktu. Dużo czytam książek z zakresu historii, szczególnie historii najnowszej, to mnie pasjonuje”.
https://www.rp.pl/Polityka/312129885-Nie-zamierzam-czytac-Tokarczuk.html

— RZ O TYM, ŻE ZGODNIE Z ZARZĄDZENIEM WITEK, TERLECKI JEST JEJ PIERWSZYM ZASTĘPCĄ: “Terlecki ma zajmować się zagranicznymi podróżami posłów, przyjmowaniem delegacji, współpracą międzynarodową Sejmu, poselskimi paszportami dyplomatycznymi i warunkami wykonywania mandatu poselskiego. W dodatku formalnie został mianowany pierwszym zastępcą Witek, czyli dostał zadanie kierowania Sejmem podczas jej nieobecności. Na tym tle kompetencje innych wicemarszałków prezentują się skromnie. Zgorzelski ma zająć się interpelacjami i zapytaniami poselskimi, Czarzasty petycjami, a Kidawa-Błońska Polską Grupą Unii Międzyparlamentarnej i pomocą socjalną. Nawet drugi wicemarszałek z PiS, Małgorzata Gosiewska, nie może narzekać na nadmiar pracy. Powierzono jej sprawy związane z realizacją decyzji prezydium Sejmu oraz nieobecnością posłów”.
https://www.rp.pl/Polityka/312129886-Cala-wladza-w-Sejmie-w-rece-Ryszarda-Terleckiego.html

— BYŁA DZIENNIKARKA TVP POKIERUJE KAMPANIĄ KOSINIAKA – KAMIL DZIUBKA W ONECIE: “Magdalena Sobkowiak, była korespondentka TVP w Brukseli, będzie szefową sztabu prezesa PSL w wyborach prezydenckich – dowiedział się Onet. Władysław Kosiniak-Kamysz oficjalnie ogłosi tę informację w sobotę w Zakopanem. To będzie faktyczny początek kampanii prezydenckiej lidera ludowców, który w najbliższy weekend zamierza odbyć trasę po Polsce”.
https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/wybory-prezydenckie-2020-byla-dziennikarka-tvp-magdalena-sobkowiak-szefowa-kampanii/b9dl11f

— ALEKSANDRA DULKIEWICZ O FINANSOWEJ ZAPAŚCI SAMORZĄDU – w rozmowie z Pauliną Siegień w Krytyce Politycznej: “Podwyżki cen energii, podwyżki płacy minimalnej, obniżenie stawek PIT, wzrost wydatków na edukację, wzrost wynagrodzeń nauczycieli – to wszystko konsekwencje decyzji, które zapadają na górze, nie są konsultowane z samorządami. Co do podwyżek dla nauczycieli, w pełni się zgadzam, że się im należą – tylko dlaczego z kasy samorządu?”

— DULKIEWICZ O PLANIE PIS NA SAMORZĄD: “Myślę, że plan Prawa i Sprawiedliwości jest mniej więcej taki, żeby doprowadzić do tego, żeby wójt, burmistrz czy prezydent przychodził do urzędu, włączał światło, podpisywał trzy dokumenty i wychodził, bo nic więcej nie będzie mógł zrobić”.

— DULKIEWICZ ŻE KOŃCÓWKI NIE SĄ ISTOTNE: “Przyzwyczaiłam się. Nie zwracam na to szczególnie uwagi. Mam wrażenie, że debata wokół końcówek robi krzywdę ważnym tematom równościowym, bo się skupiamy na błahostkach zamiast na ważnych tematach – na przykład na równości płac. Wolę władzę i równe płace niż język. Niestety pewne symbole i gesty mogą odwracać uwagę opinii publicznej od sedna tematu i czuję, że tak jest z żeńskimi końcówkami.

— NIE WIEM CZY DO KOŃCA ROZUMIEM FEMINIZM – DALEJ DULKIEWICZ: “Konserwatywna na pewno. Czy feministka… Szczerze powiem, że nie wiem, czy ja do końca rozumiem feminizm, czy mam to w sobie przerobione. Wielokrotnie mówiłam, że dla mnie nigdy – w całym moim życiu publicznym i zawodowym – kwestia płci nie była ani przeszkodą, ani zaletą. Ale może po prostu jest tak, jak mówią moje koleżanki feministki: „Dulkiewicz, miałaś szczęście”.
https://krytykapolityczna.pl/kraj/gdansk-dulkiewicz-parking-wagina-turysci-samorzad-wywiad/

— URODZINY: Stanisław Żmijan, Jarosław Marciniak kończy 40 lat, Marcin Szczudło, Zuza Piechowicz.