— URODZINY PREMIER EWY KOPACZ.

— W CZWARTEK PAD ODBIERZE ŚLUBOWANIA OD NOWYCH SĘDZIÓW TK – 300POLITYKA:
http://300polityka.pl/live/2019/12/02/w-czwartek-pad-odbierze-slubowania-od-nowych-sedziow-tk/

— JEŚLI W DRUGIEJ TURZE ZNAJDZIE SIĘ KTOŚ INNY NIŻ KOSINIAK, TO ELEKTORAT PSL W 80% POPRZE ANDRZEJA DUDĘ – MÓWIŁ MAREK SAWICKI – 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2019/12/03

— ŁÓDZKI TANDEM PRZECIW SCHETYNIE – opisuje regionalna GW: “Hanna Zdanowska zwiera partyjne szyki i zawiera porozumienie z Cezarym Grabarczykiem. To pokaz sił przed wyborami szefa partii, a także fundament pod nowe stronnictwo – wewnątrz PO lub poza nią. (…) Jak dowiadujemy się w PO, konflikt na linii Zdanowska – Grabarczyk od około roku jest już wygaszony, zaś minister infrastruktury w pierwszym rządzie Donalda Tuska ma mieć poczesne miejsce w nowym planie Zdanowskiej”.
https://lodz.wyborcza.pl/lodz/7,35136,25460577,powstaje-tandem-przeciw-schetynie-zdanowska-w-lodzi-grabarczyk.html


— POLSKIE CELE NA NEGOCJACJACH COP25 – PAWEŁ JABŁOŃSKI DLA 300GOSPODARKI: Zwiększenie presji na inne kraje (w tym Chiny), obrona atomu czy wyciągnięcie jak najwięcej pieniędzy na odchodzenie od węgla – to najważniejsze cele Polski w negocjacjach na COP25 oraz w gronie państw UE.
http://300gospodarka.pl/news/2019/12/03/atom-presja-i-pieniadze-wiemy-jakie-sa-glowne-cele-polski-na-negocjacje-klimatyczne/

— MOŻE TO CZAS DLA KOBIET, KTÓRE INACZEJ UPRAWIAJĄ POLITYKĘ – MAŁGORZATA KIDAWA-BŁOŃSKA w rozmowie z wiadomo.co: “Skuteczność i pociąganie za sobą ludzi wcale nie musi być połączone z charyzmą. Ostatnio usłyszałam opinię, że Angela Merkel nie jest charyzmatyczna, a już od wielu lat uznawana jest za najbardziej wpływową kobietę na świecie. Może to jest czas dla kobiet, które inaczej uprawiają politykę”.

— BEZWZGLĘDNA NAGONKA NA WOŚP ZE STRONY PIS I TELEWIZJI TZW. PUBLICZNEJ SPRAWIŁY, ŻE DZIŚ NAWET POMAGANIE NAS DZIELI – DALEJ KIDAWA: “Chcę prezydentury nadziei. Nadziei na lepsze jutro dla każdej Polki i każdego Polaka. Chcę prezydentury tworzącej przestrzeń do dialogu i zapraszającej do uczestnictwa w nim. Chciałabym prezydentury, która odbudowuje utracone w ostatnich latach zaufanie do instytucji publicznych, ale też jednego człowieka do drugiego. Tego nam dziś bardzo brakuje. Jedyna rzecz, która do tej pory jednoczyła Polaków, to WOŚP”.

— KIDAWA NA PYTANIE O ZWIERZCHNICTWO NAD SIŁAMI ZBROJNYMI: “Wiem, dlaczego pojawia się to pytanie. Trudno niektórym wyobrazić sobie kobietę w tej roli. Ale tak, widzę siebie jako zwierzchnika sił zbrojnych doceniającego kompetencję i doświadczenie wojskowych, stale współpracującego z nimi i budującego porozumienie wokół spraw bezpieczeństwa Polski. Z pewnością będę korzystać z instytucji Rady Bezpieczeństwa Narodowego, którą obecny prezydent zwołał tylko raz. To przecież ważny organ doradczy prezydenta w zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego Polski. Andrzej Duda nie obronił wojska przed Antonim Macierewiczem, którego metody działania nazwał przecież ubeckimi. Dorobkiem Macierewicza są czystki w wojsku, fatalny stan lotnictwa wojskowego i marynarki wojennej, skandaliczne decyzje personalne i niespełnione obietnice zakupów dla wojska. I za nowego ministra obrony to się nie zmienia”.

— KIDAWA MÓWI KIEDY PAD ZŁAMAŁ KONSTYTUCJĘ: “Przede wszystkim prezydent nie sprostał roli strażnika konstytucji. Niezaprzysiężenie prawidłowo wybranych sędziów Trybunału Konstytucyjnego i złamanie konstytucji było zapowiedzią niszczenia praworządności w Polsce, upadku instytucji i zaufania do nich. A także niszczenia ludzi, którzy dlatego, że kierują się prawem i uczciwością są poniżani, degradowani i wszczynane są przeciwko nim postępowania dyscyplinarne”.
https://wiadomo.co/malgorzata-kidawa-blonska-chce-byc-prezydentem-nadziei/

— KACZYŃSKI BYŁBY SZCZĘŚLIWY JAKBY WSZYSTKO SPŁONĘŁO, PEWNE RZECZY PO PROSTU WIEM – AGATA BIELIK-ROBSON W BAAAAARDZO GŁOŚNEJ ROZMOWIE Z GRZEGORZEM SROCZYŃSKIM W gazeta.pl: “Czy ty nie rozumiesz, co tu się dzieje? Mamy apokaliptyków u władzy! Teraz, po kilku latach, sytuacja jest jeszcze trudniejsza, bo rząd PiS-u udaje normalizację – od tego jest Morawiecki z tą swoją gładką mową – ale tak naprawdę działa ciągle według wzorca stanu wyjątkowego, wywracając wszystko na nice i igrając z apokaliptycznym ogniem. To może się skończyć społeczną katastrofą, co zresztą Kaczyńskiemu w ogóle by nie przeszkadzało. Podejrzewam, że byłby szczęśliwy, gdyby tu wszystko spłonęło. Ty tego nie kupujesz, bo jesteś jak Woś. Tobie PiS wydaje się normalny, bo po prostu – wybacz – niewiele rozumiesz z kontekstu, który Peter Sloterdijk nazywa bardzo trafnie psychospołecznym. Ja tymczasem prawą stronę obserwuję od bardzo dawna, przez pewien czas na zasadzie obserwacji uczestniczącej. I pewne rzeczy po prostu wiem”.

— TO WARIACI, KTÓRZY WRACAJĄ JAKO ZOMBIE – DALEJ BIELIK-ROBSON: “Że to są ludzie o temperamencie apokaliptycznym. Rządzą nami postaci, którymi kieruje gigantyczna siła resentymentu, to dla PiS-u jedyny rodzaj paliwa. Ich napędza nienawiść do „Salonu”, do III RP, do elit dawnej Unii Demokratycznej, do umownego Holoubka z Konwickim, bo ten „Salon” ich wykluczał w latach 90. w czasie osławionej wojny na górze. Trzeba pamiętać, że cała ta prawicowa inteligencja, która teraz jest kośćcem dobrej zmiany, to są wszystko ludzie, którzy zostali strąceni w tamtych latach do szeolu. Do absolutnego niebytu. Zostali wykluczeni ze wspólnoty i obmówieni jako szaleńcy. Wariaci. I teraz wracają jako zombie”.

— ZANDBERGOWCY ZE SZKOŁY NA BEDNARSKIEJ WYKORZENIENI Z POLSKI REALNEJ – DALEJ ABR: “Ja uważam tę władzę za patologiczną u swego zarania, tak bardzo patologiczną, że byłam gotowa przyłączyć się do mantry „ratujmy demokrację”, z której ty się podśmiewasz. Bo mamy w Polsce rząd zombie. Najgorsze, co w każdym horrorze się przydarza, to upiory wracające z rejonów śmierci. I właśnie taki czuję strach przed tym rządem, jakbym śniła horror. Wszelkie paktowanie z nimi, każda próba normalizacji ich rządów, jest absolutnym błędem. I dlatego jestem tak krytyczna wobec zandbergowskiej lewicy, bo nawet jeśli oni mają pozytywne cele, to nie kumają kontekstu, są nie z tego świata, wykorzenieni z Polski realnej, bo się wychowali w szkole na Bednarskiej, czyli w warunkach warszawskiej metropolii, która chwilami przypomina Zachód, choć nim nie jest”.

— STARAMY SIĘ Z MICHALSKIM BYĆ LUDŹMI WOLNYMI OD RESENTYMENTU – DALEJ BIELIK-ROBSON: “Więc ja rozumiem, dlaczego prawica w Polsce chce się mścić, rozumiem, za co, ale nigdy nie będę tej emocji podzielać, bo jest to emocja niszcząca i jałowa. Cezary i ja, mimo naszej przeszłości, nie wspieramy opcji pisowskiej, bo staramy się być ludźmi wolnymi od resentymentu. Koncentrowaliśmy się oboje na tym, żeby resentyment się w nas nie rozwinął, bo to jakby odpowiednik potępienia we współczesnym ateistycznym świecie, rodzaj piekła. W tym sensie rozumiem, skąd się wziął PiS, rozumiem szaleństwo pisowców, a nawet im współczuję, ale właśnie dlatego nie byłam w stanie do nich przystać”.

— SALON TEŻ NIE BYŁ SŁODKI DLA KLD, SCHETYNA TO ROZUMIE: “W Polsce nigdy nie było mocnej tradycji liberalnej, więc po 1989 roku zaczęto od przełamywania jednego totalitaryzmu innym rodzajem dyktatu. Inteligenckiego dyktatu. Grzegorz Schetyna jest ode mnie tylko trzy lata starszy i też zaznał goryczy resentymentu, bo przecież „Salon” też nie był słodki wobec liberałów z KLD, więc on świetnie rozumie, skąd PiS się wziął i co Kaczyńskiego napędza. Kiedy Schetyna mówi, że toczy się teraz wojna na śmierć i życie, to on naprawdę tak uważa, zresztą przeczytaj sobie, co opowiada w rozmowie z Cezarym w „Historii pokolenia”.

— ZANDBERG TO GIGANTYCZNE OSZUSTWO WYBORCZE – DALEJ BIELIK-ROBSON U SROCZYŃSKIEGO: “Niestety, nie jestem w stanie wytłumaczyć tego moim studentom-milenialsom, którzy mają jakąś niezrozumiałą miłość do kolektywizmu i socjalizmu. Młoda lewica jest bardzo antykapitalistyczna i nie możesz się dziwić, że w ludziach takich jak ja pojawia się nieufność do ich radykalnych rewolucyjnych pomysłów. „Chcemy demokratycznego socjalizmu” – słyszę od nich. Ale co to właściwie jest? Tego terminu używały przecież demoludy. Dlatego też nie ufam Zandbergowi i jego młodej lewicy. Uważam to za gigantyczne oszustwo wyborcze, że oni się sprzedali jako fajna miła zachodnia socjaldemokracja, w którą, moim zdaniem, oni sami już nie wierzą. O tym świadczy choćby fakt, że ich głównym wrogiem są liberałowie, a nie PiS”.

— BIELIK-ROBSON O STOSUNKU MŁODEJ LEWICY DO POLAŃSKIEGO
: “inwestują w wojny obyczajowe, w których lewica może być zero-jedynkowa, stanowcza i pryncypialna na maksa i do woli. Im mniej realnych pomysłów na naprawę systemu, tym większa pryncypialność w sferze wojen kulturowych, bardzo zresztą niepokojąca przez swoje nieustanne wzmożenie i „moralną czujność”. Polska publiczność jeszcze niewiele o tym wie. Z rozbawieniem czytałam komentarze pod tekstem w „Wyborczej” o tym, jak grupa studentów z łódzkiej filmówki oprotestowała spotkanie z Romanem Polańskim jako przedstawicielem „kultury gwałtu”. Wszyscy komentujący byli przekonani, że to jakieś prawicowe oszołomy spod znaku katolickiego purytanizmu zorganizowały ten protest. A tu proszę, młoda lewica!”

— BIELIK MARZY O OGRÓDKU: “I nie mów, proszę, że to ja jestem teraz wzmożona. Ja mam w naturze niewzmożenie. Tak naprawdę to marzę o tym, żeby zająć się uprawą ogródka i teologią. (…) Ręce opadają. Ten wywiad to mój ostatni tekst publicystyczny. (Zobaczymy – GS). Polityczny testament. Naprawdę”.
http://next.gazeta.pl/next/7,151003,25469353,bielik-robson-o-zandbergu-to-gigantyczne-oszustwo-wyborcze.html

— WITOLD MROZEK O BIELK-ROBSON JAKO TRUMPIE POLSKIEJ HUMANISTYKI – pisze na FB: “Nie, to nie jest hejt, to raczej wkład. Śmieszkując z ABR, gramy w jej grę – bo ta ciekawa niegdyś filozofka, dość fatalna publicystka, obecnie jest przede wszystkim świetnym politycznym zwierzęciem medialnym – odgrywając Umiarkowaną Intelektualistkę, jest w istocie Trumpem polskiej humanistyki. Budzi afekty i przyciąga uwagę, nie przestając grać Rozsądnej Pani Profesor, na co wielu się łapie. A inni – jak ja i Wy – nakręcają jej popularność, właśnie śmieszkując z jej ostentacyjnie rzucanych w przestrzeń dyrdymałów i zachęcając różnych redaktorów do zamawiania kolejnych z nią wywiadów, bo będzie KONTROWERSJA. Jak Korwin, jak Korwin”.

— MROZEK PUBLIKUJE MEME Z PANA KLEKSA:
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10218002967939518&set=a.1229015059252&type=3&theater

— GWIAZDA TVN SOJUSZNIKIEM DUDY – JACEK NIZINKIEWICZ W RZ
: “Hołownia będzie problemem dla Władysława Kosiniaka-Kamysza i przedstawiciela PO, czyli kandydatów o podobnym profilu. Dla obecnego prezydenta start redaktora to dobra wiadomość. Gwiazda TVN raczej nie odbierze Dudzie katolickiego elektoratu, mimo że przeciwnicy PiS właśnie na to liczą. Hołownia może łowić wśród centrowych i liberalnych wyborców. Kandydat PO, najniebezpieczniejszy dla Dudy, będzie walczył o ten sam elektorat, co częściowo przedstawiciele PSL, Lewicy, a teraz i Hołownia. Rozdrobnienie głosów może doprowadzić do reelekcji Andrzeja Dudy już w pierwszej turze. I to jest dobra wiadomość dla obecnej głowy państwa”.
https://www.rp.pl/Wybory-prezydenckie-2010/312029900-Jacek-Nizinkiewicz-Gwiazda-TVN-sojusznikiem-Andrzeja-Dudy.html

— NAJWYŻSZA IZBA KOMPROMITACJI – ANDRZEJ STANKIEWICZ W TYGODNIKU: “Trudno ocenić, co bardziej pogrąża państwo PiS: czy to, jak powoływano szefa NIK, czy to, jak się go próbuje – na razie bez skutku – wyrzucić. Tak jak nominacje Banasia kolejno na szefa skarbówki, ministra finansów i szefa NIK są drastycznym przykładem patologii systemu obsady najważniejszych stanowisk przez PiS, tak próby jego odwołania tylko tę patologię pogłębiają”.
https://www.tygodnikpowszechny.pl/najwyzsza-izba-kompromitacji-161270

— BARTOSZ GODUSŁAWSKI W DGP O KULISACH RZEKOMEJ REZYGNACJI BANASIA: “Z ustaleń DGP wynika, że Elżbieta Witek oczekiwała innego zredagowania dokumentu. W myśl zamierzeń polityków PiS na podstawie art. 17 ustawy o NIK Banaś miał się zrzec stanowiska, a zgodnie z art. 21 ust. 3 wyznaczyć wiceprezesa Tadeusza Dziubę do pełnienia obowiązków prezesa. I o tę drugą część wszystko się rozbiło. Nasi informatorzy wskazują, że na takie postawienie sprawy Banaś nie chciał się zgodzić. Szansa na zamknięcie kilkutygodniowych korowodów przepadła, bo oryginał rezygnacji marszałek Witek odesłała do… nadawcy. Później PiS był gotowy ją przyjąć, ale Banaś zmienił zdanie i zatrzymał dokument u siebie – twierdzi nasze źródło”.
https://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/614355,banas-marszalek-sejmu-rezygnacja-prezesa-nik.html

— ZUZANNA DĄBROWSKA STAWIA W RZ TEZĘ O WZMOCNIENIU ZIOBRY: “Dlaczego prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie zawiesił sędziego Juszczyszyna ze skutkiem natychmiastowym w wykonywaniu wszelkich czynności służbowych w sądzie rejonowym i okręgowym? Dlatego, że zaostrzenie sporu z sędziami buduje karierę ministra sprawiedliwości. Dzięki protestom pod sądami wykazuje on swoją polityczną przydatność, staje się mężem opatrznościowym rządzącej prawicy i szeryfem walczącym z liberalnymi miazmatami. Jednym słowem – rośnie”.
https://www.rp.pl/Polityka/312029903-Zuzanna-Dabrowska-Jak-rosnie-Zbigniew-Ziobro.html

— RZ NA JEDYNCE RZ O REAKCJI GIEŁDY NA ODEJŚCIE KRUPIŃSKIEGO: “Odejście Michała Krupińskiego z fotela prezesa Banku Pekao SA obniżyłoby wycenę spółki o 511 mln zł – oszacowali eksperci firmy doradczej Martis Consulting w przygotowanej przed kilkoma dniami najnowszej edycji raportu „Wycena polskich menedżerów”, który „Rzeczpospolita” opisuje jako pierwsza. Obliczoną w raporcie wartość szefa Pekao (na kilka dni przed ogłoszeniem jego odejścia) zweryfikowały zniżkujące w poniedziałek notowania banku, po tym jak w piątek po południu na rynek dotarł komunikat o nagłej dymisji prezesa i dwóch członków zarządu spółki. Niedługo po rozpoczęciu sesji akcje Pekao SA potaniały o 2 proc., czyli o ok. 540 mln zł. Na koniec dnia wartość spółki stopniała o ponad miliard, gdy jej akcje spadły o 4,8 proc.”.
https://archiwum.rp.pl/artykul/1417559-Rosnie-efekt-prezesa.html

— NOWY PREZES PEKAO MAREK LUSZTYN O SYTUACJI BANKU PO ZMIANIE – W PRZESŁANYM KOMUNIKACIE: “Choć w perspektywie najbliższych miesięcy Pekao spodziewa się spowolnienia gospodarczego, które może podnieść nieco koszt ryzyka banku, to jednak nie przekroczy on założonych w strategii 50 punktów bazowych w 2020 r. Amortyzatorem dla spowolnienia koniunktury będzie kontynuacja solidnego wzrostu konsumpcji prywatnej, napędzanej dalszym wzrostem płac oraz utrzymywaniem się bezrobocia na historycznie niskich poziomach. – Poprawa dochodów gospodarstw domowych sprzyjać będzie utrzymaniu kosztów ryzyka detalicznego na niskich poziomach. Po trzech kwartałach 2019 roku łączne koszty ryzyka znalazły się na poziomie 41 pb. Pekao ma silną pozycję na rynku korporacyjnym, gdzie nadal będzie aktywnie wspierać inwestycje przedsiębiorstw”.

— URODZINY: Ewa Kopacz, Bogusław Sonik, Małgorzata Sadurska, Jacek Gądek, Jakub Rutnicki.