— PREMIER NA MECZU ATLETICO MADRYT I FC BARCELONA Z PREMIEREM HISZPANII: https://www.facebook.com/MorawieckiPL/

— KALETA O WZORCACH FRANCUSKICH I NIEMIECKICH WS DYSCYPLINOWANIA SĘDZIÓW – 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2019/12/02/

— JAN ŚPIEWAK O TYM DLACZEGO NIE POSZEDŁ NA SĄDOWE DEMONSTRACJE: “Wierzyłem, że nacisk społeczny wymusi na sędziach odrobinę refleksji. Propozycję zmian i oczyszczenie się z czarnych owiec. Po trzech latach od wybuchu afery reprywatyzacyjnej widzę, że sądy i cały wymiar sprawiedliwości wymagają radykalnej demokratycznej reformy. Polskie sądy są dzisiaj oazą i gwarantem feudalnych stosunków społecznych. (…) Ogromna władza jaką posiadają sądy wymaga ogromnej odpowiedzialności. „Reformy” proponowane przez PiS zmierzają tylko do wymiany ludzi i powiązania ich z obozem władzy. Szykanowanie sędziów, którzy orzekają nie pomyśli władzy jest grozne. Tymczasem konieczna jest gruntowna zmiana całego systemu. Radykalna demokratyzacja sytemu sprawiedliwości – zarówno sądowego jak i prokuratorskiego. Nie mam gotowych recept, ale nie ulega dla mnie wątpliwości, że jest to jedna z kluczowych spraw do rozwiązania w najbliższym czasie jeśli chcemy żyć w prawdziwie demokratycznym państwie”.
https://www.facebook.com/JanDawidSpiewak/posts/2850575984960615?__tn__=K-R

— URATOWAŁA TYGRYSY, WŁADZE POZNANIA OBCIĘŁY JEJ 30% PREMII – PIOTR ŻYTNICKI W WIELKOPOLSKIEJ GW: “Uratowaliśmy tygrysy, zrobiliśmy miastu wielką promocję. To, co robią miejscy urzędnicy, to czysta złośliwość – mówi dyrektorka poznańskiego zoo Ewa Zgrabczyńska. Władze Poznania właśnie obcięły jej o 30 proc. premię. Dlaczego zatem Zgrabczyńskiej obcięto teraz premię? Okazuje się, że ratowanie tygrysów i rozgłos, który przyniosła miastu, nie mają żadnego znaczenia. Joanna Żabierek, rzeczniczka urzędu miasta, tłumaczy, że każdy dyrektor dostaje przed rozpoczęciem kolejnego kwartału konkretne zadanie. Jeśli je wykona, premia wpływa na jego konto. Urząd obciął premię Zgrabczyńskiej, bo „jakość wykonania powierzonego zadania była niższa niż oczekiwana”, a jego realizację „uznano za nie w pełni rzetelną”.
https://poznan.wyborcza.pl/poznan/7,36001,25459488,ludzie-pokochali-dyrektorke-zoo-gdy-uratowala-tygrysy-z-granicy.html

— PO PUBLIKACJI GW, JAŚKOWIAK OGŁOSIŁ NA FB, ŻE PRZYZNAŁ SZEFOWEJ ZOO 10 TYS. PREMII, A ONA OGŁOSIŁA, ŻE JEJ NIE PRZYJMIE: “Prezydent Jaśkowiak przyznał dyrektorce ZOO 10 tys. zł nagrody. Ewa Zgrabczyńska odmówiła jej przyjęcia”.
https://epoznan.pl/news-news-100582-prezydent_jaskowiak_przyznal_dyrektorce_zoo_10_tys_zl_nagrody_za_ratowanie_tygrysow

— ANDRZEJ STANKIEWICZ PISZE, ŻE PRAWYBORAMI SCHETYNA CHCIAŁ ODCIĄGNĄĆ UWAGĘ OD PROBLEMÓW PRZYWÓDZTWA: “W planach Grzegorza Schetyny miało być tak, że prezydenckie prawybory wewnątrz PO będą najważniejszym wydarzeniem politycznym końca roku. Kandydatów miało być kilku, prezentujących różne nurty PO. Mieli jeździć po Polsce i zetrzeć w wielu debatach. To pozwoliłoby Schetynie odwrócić uwagę od jego własnych kłopotów — trzecich z rzędu przegranych wyborów, po których część polityków PO domaga się jego dymisji”.
https://www.google.pl/amp/s/wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/andrzej-stankiewicz-zblizaja-sie-prawybory-prezydenckie-po-zaczynaja-sie-docinki/ljgmk51.amp

— PLATFORMA NADAL ZACHOWUJE SIĘ JAKBY WSZYSTKO JEJ SIĘ NALEŻAŁO – TOMASZ SAWCZUK W KULTURZE LIBERALNEJ: “W tej chwili nie wiemy jednak, jakie to idee. I można powątpiewać, czy dowiemy się tego przed wyborami, ponieważ Kidawa-Błońska zachowuje się tak, jakby prezydentura po prostu jej się należała. Wiemy za to, że Borys Budka, aktualnie główny kontrkandydat Grzegorza Schetyny na szefa Platformy i potencjalny „kandydat zmiany”, popiera w prawyborach Kidawę-Błońską, podobnie jak nowy marszałek Senatu Tomasz Grodzki”.

— I TAK TO KANDYDAT PO MA NAJWIĘKSZE SZANSE NA II TURĘ – DALEJ SAWCZUK: “Prawybory w PO mają bardzo ograniczoną formułę, a do ich zakończenia pozostały jedynie dwa tygodnie. Nie warto mieć wobec ich przebiegu wygórowanych oczekiwań. Mimo to nie są one pozbawione znaczenia. Prawybory w Platformie mogą być wyjątkowo nudne, a nowi kandydaci na prezydenta, tacy jak Szymon Hołownia, mogą wyskakiwać przed wyborami jak króliki z kapelusza, ale przecież to kandydat PO ma największe szanse, by stanąć naprzeciw Andrzeja Dudy w drugiej turze wyborów. Jest zatem istotne, kto tym kandydatem zostanie i jaką propozycję złoży Polakom. To Platforma może poprowadzić opozycję do kolejnej porażki – lub do zwycięstwa”.
https://kulturaliberalna.pl/2019/12/02/prawybory-kidawa-po-komentarz/

— SYSTEM UPADNIE PO WYBORACH PREZYDENCKICH – ANDRZEJ HALICKI W ROZMOWIE Z IWONĄ SZPALĄ W GW: “Niestety, nie zawsze wierzą w to, że ich głos się liczy. Dlatego naszą rolą jest dać im najlepszego kandydata. PiS już nie ma dawnego komfortu, opozycja ma Senat. Czas propagandy, szantażu i władzy totalnej się kończy. System upadnie, kiedy prezydentem zostanie kandydat opozycji”.
https://wyborcza.pl/7,75968,25468943,kidawa-blonska-czy-jaskowiak-kazde-z-nich-jest-lepsze-od-dudy.html

— PIS WYKORZYSTAŁ WSZYSTKIE REZERWY, MARSZ DO CENRUM MOŻE BYĆ DEMOBILIZUJĄCY DLA WYBORCÓW PIS – MACIEJ GDULA w rozmowie z Marcinem Fijołkiem w Sieciach: “Działa, ale jednocześnie patrząc na wynik wyborów, w tym stratę Senatu, widać, że ten model nie jest rozwojowy. PiS wykorzystał wszystkie swoje rezerwy. Jasne, nie jesteśmy wróżkami, ale testem będą wybory prezydenckie. Pomysł PiS na razie jest taki, by iść maksymalnie do centrum – by sygnalizować prawicowość, ale mówić o porozumieniu, pluralizmie itd. Nie wiem, czy to będzie mobilizujące dla części wyborców PiS. Sam oczekuję od każdego polityka, by definiował wizję Polski, jaką chce wdrażać i wyzwania, jakie przed nami stoją”.

— GDULA O CIEKAWYCH WĄTKACH U MORAWIECKIEGO: “To ważny wątek. Z dużą ciekawością wysłuchałem przemówień premiera w Sejmie – tam była jakaś idea, dane, mięso. To wielkie pytanie, czy Morawiecki zdobędzie autonomię wobec PiS i Kaczyńskiego, by realizować swoje plany. I czy uruchamiając konflikty na tle kulturowym (jak w sprawie LGBT czy „fali postmarksizmu”), PiS jest w stanie wytworzyć atmosferę dokonywania pewnych zmian. Wątpię w to. Ciężko jest połączyć radykalnie prawicowy, wykluczający język jedności narodowej z średnioklasową otwartością i budowaniem instytucji”.
https://wpolityce.pl/m/polityka/475489-nasz-wywiad-gdula-bedziemy-inna-opozycja

— MOIM ZDANIEM NIC O WYMIARZE STRATEGICZNYM W POLSKIEJ POLITYCE OBECNIE SIĘ NIE DZIEJE. ZACZNIE SIĘ DZIAĆ DOPIERO PO WYBORACH PREZYDENCKICH – dr Rafał Chwedoruk w rozmowie z wiadomo.co: “Pamiętajmy, że w ostatnich wyborach uczestniczyła rekordowa liczba wyborców, co oznacza, że przy urnach stawili się wyborcy różnych proweniencji, od głęboko zaangażowanych politycznie po takich, którzy przy urnie stawili się po raz pierwszy. Wszyscy skorzystali na wysokiej frekwencji i wszystkie ugrupowania, które startowały, weszły do parlamentu, co jest bezprecedensową sytuacją, stąd trudno wyciągać daleko idące wnioski na przyszłość, trudno albowiem sobie wyobrazić powtórkę takiej sytuacji. Mamy też do czynienia z efektem nowości, jeśli chodzi o Konfederację i Lewicę – tu co prawda połowicznie, bo mamy, obok grona debiutantów, doświadczonych parlamentarzystów z SLD. Stąd zalecam ostrożność przy czytaniu sondażu. Zwłaszcza że od 2006 roku przywykliśmy do stabilnego duetu, który dominuje w polskiej polityce.

— IM BARDZIEJ LEWICA BĘDZIE CHCIAŁA BYĆ LEWICĄ W KWESTIACH SPOŁECZNO-GOSPODARCZYCH, TYM BARDZIEJ ROSNĄĆ BĘDZIE NIEBEZPIECZEŃSTWO UTRATY POTENCJALNYCH WYBORCÓW NA RZECZ PO. JEŻELI BARDZIEJ BĘDZIE CHCIAŁA BYĆ LIBERALNA KULTUROWO, TYM BĘDZIE ZMNIEJSZAŁA SIĘ PERSPEKTYWA ZWYCIĘSTWA CAŁEJ OPOZYCJI, BO PIS NIE BĘDZIE MIAŁ ŻADNYCH RYWALI W PRÓBIE DOCIERANIA DO WYBORCÓW SOCJALNYCH – dalej Chwedoruk.

— PIS OSŁABIŁ POLITYCZNE PODSTAWY DO SPRAWOWANIA RZĄDÓW – dalej Chwedoruk: “Mamy po tych wyborach do czynienia z pewnym paradoksem. PiS zwiększył społeczną legitymację do sprawowania władzy, ale jednocześnie osłabił polityczne podstawy do sprawowania rządów. I nie mam tu na myśli Senatu, bo w twardej polityce liczą się tylko dwa fakty: że PiS ma zaledwie 5 mandatów przewagi na sali sejmowej, co oznacza zawsze ryzyko przy głosowaniach, drugi czynnik to prawie 40 posłów koalicyjnych z partii, które nie mają dużej siły politycznej, ale wielkie ambicje”.

— CHWEDORUK O REALISTCZNYM SONDAŻU 53:47 DLA PAD: “Andrzej Duda jest na tę chwilę faworytem, ale to nie będzie mecz do jednej bramki. Gdy zsumujemy wyniki partii opozycyjnych, z zastrzeżeniem, że to tak prosto nie działa, w wyborach prezydenckich i spojrzymy na rezultaty PiS i weźmiemy pod uwagę część wyborców, którzy nie głosują na PiS, ale w sytuacji plebiscytarnej będą skłonni poprzeć Andrzeja Dudę, to taka różnica brzmi realistycznie”.
https://wiadomo.co/prof-rafal-chwedoruk-pis-ma-slabsze-podstawy-do-rzadzenia/

— ADAM JARUBAS O TYM, ŻE PSL JUŻ NIE ROBI KAMPANII TRADYCYJNYM SZLAKIEM JAK W JEGO KAMPANII – mówi Kamilowi Dziubce w Onecie: “ I to była przykra lekcja. Nie zawsze wszystko idzie tak, jak sobie zakładamy. Ja swoją kampanię robiłem, idąc jeszcze takim tradycyjnym, PSL-owskim szlakiem, czyli w oparciu o struktury partyjne. Wynik ostatnich wyborów parlamentarnych pokazał, że największy przyrost poparcia mieliśmy tam, gdzie organizację partyjną mamy najsłabszą. Czyli to elektorat jest najważniejszy, a nie struktury partyjne. I komunikacja z nim.
https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/byly-kandydat-na-prezydenta-adam-jarubas-psl-przyjalem-propozycje-andrzeja-dudy-do/qdkft86

— AGATA SZCZĘŚNIAK CIEKAWIE RELACJONUJE W OKU SŁOWA PIOTRA IKONOWICZA NA KONGRESIE RAZEM: „To przemówienie trafiło pod strzechy, do małych miejscowości, do ludu do elektoratu PiS-u” – ocenił sejmowe wystąpienie Zandberga Ikonowicz. Zaznaczył, że było błyskotliwe, ale nieszczególnie lewicowe. I dodał: „Moim marzeniem jest, żeby Adrian [Zandberg] wystartował i zmierzył się z demonem intelektu – Andrzejem Dudą”.

— SZCZĘŚNIAK CYTUJE CIEKAWE SŁOWA ANNY MARII ŻUKOWSKIEJ: „Podchwytujemy język Platformy Obywatelskiej” — narzekała na lewicę Anna Maria Żukowska, podając jako przykłady sformułowania „republika banasiowa” i „zadzwoń do Banasia”. „Ja już tym rzygam. W ten sposób nie wprowadzimy własnych tematów”. Jej zdaniem lewica powinna używać własnego języka. Jakiego? „Powinniśmy odczarowywać różne słowa, jednym z nich jest słowo socjalizm”.
https://oko.press/sodowa-nam-nie-odbije-partia-razem-po-wyborach-rozmawia-o-swojej-przyszlosci/

— PIS PRZEGRZAŁ PRESJĘ NA BANASIA – WOJCIECH CZUCHNOWSKI W GW: “Prezes był w piątek bliski złożenia dymisji. W pierwszej połowie dnia ustawiał sprawy związane ze swoją rezygnacją. Byliśmy pewni, że za chwilę wyjedzie do Sejmu. Obserwowałem parking, jego kierowca ciągle czekał. Ok. 15 zrozumiałem, że coś się stało. Chwilę później dowiedziałem się, że wszystko odwołane – tak o piątkowych wydarzeniach mówi „Wyborczej” jeden z pracowników NIK, przez którego biuro przechodziły najważniejsze informacje. Co się stało? – Moim zdaniem politycy PiS przesadzili z presją”.
https://wyborcza.pl/7,75248,25468394,banas-zacial-sie-pod-presja-jak-pis-zmusi-go-do-dymisji.html

— PIS PONIESIE KONSEKWENCJE – MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI W RZ: “W sprawie szefa NIK do pewnego momentu wszystko szło zgodnie z dotychczasową pisowską logiką przejmowania instytucji państwowych celem zaprzęgnięcia ich do służby partii. Zamiast jasnych i przejrzystych procedur przy nominacjach obowiązuje tu klucz partyjny. Pancerny Marian wydawał się swój. W piątek była rzecznik PiS pisała na Twitterze: „Panie Banaś, pobudka, czas wstać ludziom odpowiedź dać: rezygnacja czy nie?”, zupełnie jakby nie chodziło o kogoś, kto jeszcze dwa miesiące temu wśród burzy oklasków przesiadł się z fotela ministra finansów na fotel prezesa NIK. Obecny klincz to nie problem Mariana Banasia, choć PiS tak będzie usiłował to przedstawić. To problem partii rządzącej. I to ona będzie musiała ponieść wszelkie konsekwencje”.
https://www.rp.pl/Komentarze/312019965-Szuldrzynski-Jeden-Pancerny-i-PiS.html

— POWINNY POLECIEĆ GŁOWY W SŁUŻBACH I POWINNA POWSTAĆ KOMISJA ŚLEDCZA – JACEK NIZINKIEWICZ W RZ: “Oprócz głowy szefa NIK powinny polecieć głowy Mariusza Kamińskiego i Piotra Pogonowskiego. Bez nadzwyczajnych działań afery nie uda się wyjaśnić. Nie uda się rozwikłać roli służb, polityków, powiązań Banasia z mafią VAT-owską. Konfederacja żąda komisji śledczej ws. Banasia. Może się okazać, że bez naświetlenia medialnego i politycznego władza rozmyje aferę. Komisja śledcza, na której czele stałby przedstawiciel opozycji, mogłaby zadbać o to, by władza nie zamiotła problemu pod dywan. Sprawa obecnego szefa NIK może się okazać jedną z największych afer III RP, której rządzący samodzielnie nie wyjaśnią. A to, że może pogrążyć PiS, staje się coraz bardziej oczywiste. Im bardziej władza będzie kluczyć i wikłać się przy jej wyjaśnianiu, tym większy cień na siebie rzuci, szkodząc również Andrzejowi Dudzie przed wyborami prezydenckimi”.
https://www.rp.pl/Analizy/312019967-Nizinkiewicz-Potrzebna-pancerna-komisja-sledcza.html

— CZY POTRZEBA WIĘCEJ ARGUMENTÓW, ŻE WŁADZA POLITYCZNA SZYKANUJE SĘDZIÓW? – WOJCIECH TUMIDALSKI W RZ: “Odsunięto go właśnie od orzekania, gdy zażądał ujawnienia list poparcia dla kandydatów do KRS. Wówczas zetknął się z machiną dyscyplinowania niepokornych. Nie wiem, czy tego chcieli zwolennicy zmiany w sądach, ale wszczęcie dyscyplinarki i zawieszenie sędziego w czynnościach służbowych może tylko ułatwić Sądowi Najwyższemu spodziewane uzasadnienie orzeczenia, że władza wykonawcza dopuszcza się nacisków na sądy. Mało że nacisków: jeśli sędzia, taki jak Paweł Juszczyszyn, orzeka nie po myśli władzy, czekają go dyscyplinarne szykany. Czy potrzeba więcej argumentów?”

— TUMIDALSKI O POSTĘPOWANIU KANCELARII SEJMU WS KRS: “Swoją drogą, jakim prawem organ pomocniczo-wykonawczy rości sobie prawa do analizowania wyroków sądów, które po prostu ma wykonać? Nie do pomyślenia w państwie prawa”.
https://www.rp.pl/Sedziowie-i-sady/312019949-Wojciech-Tumidalski-sedzia-KRS-we-wlasnej-sprawie.html

— MOŻEMY ODETCHNĄĆ Z ULGĄ, ŻE TUSK WRACA DO HARATANIA W GAŁĘ – JOACHIM BRUDZIŃSKI MÓWIŁ W RADIU MARYJA: “Zawsze on się pojawia, szczuje, jątrzy, próbuje destabilizować sytuację. Dzisiaj możemy powiedzieć, że wszyscy w Europie mają powody do tego, aby odetchnąć z ulgą, że Donald Tusk wraca do tego, co lubi najbardziej, czyli do haratania w gałę. Niech się tym zajmie. Kondycja fizyczna jest bardzo ważna, propagowanie zdrowego stylu życia poprzez uprawianie sportu jest bardzo ważne. (…) Niech zostawi w spokoju Europę i Polskę”.
https://wpolityce.pl/polityka/475343-brudzinski-o-koncu-kadencji-tuska-europa-odetchnie-z-ulga

— ALFABET BOOMERA AUTORSTWA PIOTRA WITWICKIEGO – FRAGMENT: “Donald Trump. Przywódca mentalny Boomerów z całego świata. Polski Boomer najczęściej nienawidzi Trumpa, ale mocno go przypomina. Mają też podobne poczucie humoru. Europa. Najlepiej można ją zrozumieć nie w czasie Erasmusa tylko po kilku winach w Toskanii albo ostrygach w Bretanii. Fake news. Boomer regularnie daje się na niego złapać na Twitterze. Te dziwnie wyglądające profile i informacje robią mętlik. Ale wygląda, jak prawdziwy! – myśli Boomer i zaczytuje się w kolejnych fejkach”.
https://opinie.wp.pl/piotr-witwicki-alfabet-boomera-opinia-6451988160120961a

— GW PRZYZNAJE, ŻE KRUPIŃSKI BYŁ JEDNYM Z NAJZDOLNIEJSZYCH MENADŻERÓW – w tekście o zmianach w zarządzie Pekao: “Krupiński jest jednym z najzdolniejszych w Polsce menedżerów młodego pokolenia. Podczas pierwszych rządów PiS (2005-07) zapracował na tytuł „złotego dziecka PiS”. Był wtedy wiceministrem skarbu. W rządzie był najmłodszy. To dzięki jego ministerialnej strategii powstały uznane dziś giganty energetyczne, jak PGE czy Tauron”.
https://wyborcza.pl/7,155287,25463260,prezes-pekao-michal-krupinski-zrezygnowal-jest-juz-znany-jego.html

— URODZINY: Joanna Szczęsna, Robert Golański (kończy 40 lat), Tomasz Bańkowski, Henryk Majewski.