— PREMIER O EPOCE PRZEŁOMU I NORMALNYM PAŃSTWIE – RELACJA NA ŻYWO Z EXPOSE: http://300polityka.pl/live/2019/11/19/

— PMM POKAZAŁ NA FB JAK WSPARŁA GO RODZINA W DNIU EXPOSE: Wsparcie od Dzieci – jest, wsparcie od osobistego stylisty, czyli mojej kochanej Żony – jest, zestaw do notowania – jest, okulary – są. To znaczy, że jestem gotowy na #Expose
https://www.facebook.com/MorawieckiPL/photos/a.122054089139129/149660503045154/?type=3&theater

— W TVP KULTURA BĘDZIE DZIEŃ Z OLGĄ TOKARCZUK – jak mówi Kalina Cyz, pełniąca obowiązki dyrektorki TVP Kultura w rozmowie z Małgorzatą Piwowar w RZ: “Jeśli chodzi o Olgę Tokarczuk, to 10 grudnia, gdy będzie odbierała Nagrodę Nobla, specjalnie dla niej złamiemy ramówkę. Pokażemy wówczas wszystko, co w TVP o niej mamy, czyli spektakle Teatru TV, dokument „Podróże Olgi T.” Ewy Pytki. Staramy się też zdobyć prawa do „Ahat illi – siostry bogów”, czyli do opery Aleksandra Nowaka, do której napisała libretto.
https://www.rp.pl/Telewizja/311189919-TVP-Kultura-zrobi-wyjatek-dla-Tokarczuk.html

— GOWIN MOŻE ZABLOKOWAĆ WYBÓR PIOTROWICZA – JACEK GĄDEK W GAZETA.PL: “Jeśli PiS będzie chciało przeforsować zniesienie limitu 30-krotności ZUS wbrew Porozumieniu Jarosława Gowina, to 18 „gowinistów” może zablokować wybór Stanisława Piotrowicza na sędziego Trybunału Konstytucyjnego – ustaliła gazeta.pl. – Skoro PiS chce szukać poparcia na lewicy [dla zniesienia 30-krotności ZUS], to może niech tam też poszuka poparcia dla Stanisława Piotrowicza w Trybunale Konstytucyjnym – mówi Gazeta.pl jeden z polityków Porozumienia”.
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,25420645,partia-j-gowina-moze-zablokowac-wybor-piotrowicza-do-tk-odwet.html

— PIS ZMARNOWAŁ MIESIĄC – MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI W RZ: “Expose Mateusza Morawieckiego przychodzi w trudnym dla PiS momencie. Coraz częściej politycy tej partii przyznają, że partia rządząca zmarnowała miesiąc, który upłynął od wyborów. Nie było żadnego miodowego miesiąca, żadnych stu dni spokoju. Zamiast tego kontrowersyjne – również dla nawet dla członków klubu PiS – decyzje personalne czy też zafundowanie sporu wewnątrz koalicji złożeniem wniosku o likwidacje limitu trzydziestokrotności przy płaceniu składek ZUS”.

— PIS POWINIEN STANĄĆ ZA MORAWIECKIM, BO EXPOSE MOŻE DAĆ NOWY IMPULS – DALEJ SZUŁDRZYŃSKI: „W dodatku PiS ma coraz poważniejszego recenzenta z prawej strony – Konfederację. Dawnej takie decyzje powierzenia posłance partii Razem przewodnictwa w sejmowej Komisji Rodziny wzbudziłyby co najwyżej protesty katolickich publicystów. Dziś dostarczają one niezbędnego tlenu dla radykalnej prawicy, która w swej tradycjonalistycznej retoryce zawsze przelicytuje PiS, które musi – szczególnie przed wyborami prezydenckimi – meandrować między wyrazistością a próbą kuszenia umiarkowanego elektoratu. W tym sensie cała nadzieja obozu władzy w premierze Morawieckim. Jego exposé może nadać partii rządzącej nowy impuls i pozwolić wyjść z politycznej defensywy. Ale to by oznaczało, że całe środowisko powinno stanąć za nim i zaniechać wewnętrznych waśni o wpływy, które w tej chwili toczą się w najlepsze”.
https://www.rp.pl/Analizy/191119498-Szuldrzynski-PiS-przegral-wyborcze-zwyciestwo.html

— POLSKA ALTERNATYWNYM BIEGUNEM DLA MACRONA – JĘDRZEJ BIELECKI W RZ: “Wśród sześciu dużych krajów Unii tylko Polska może w tej sytuacji równać się pod względem stabilności politycznej z Francją, gdzie wybory prezydenckie odbędą się dopiero w 2022 r. Podczas wystąpienia w KSAP w połowie października, szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz uznał zresztą, że Warszawa stała się alternatywnym biegunem dla integracji w stosunku do Paryża, kładąc m.in. nacisk na otwartą konkurencję w ramach jednolitego rynku, zaniechanie budowy federalnego, europejskiego państwa i dbałość o stosunki transatlantyckie. Jednak Macron nie widzi w Polsce konkurenta. I choć w wywiadzie dla „Economista” przyznał, że z Polakami „zaczyna rozmawiać” i że Polskę ominęło wiele problemów, jakie są udziałem innych krajów Unii, to stało się to jego zdaniem za cenę rezygnacji z reguł liberalnej demokracji”.
https://www.rp.pl/Unia-Europejska/311189913-Macron-chce-przejac-przywodztwo-w-UE-W-Polsce-nie-widzi-rywala.html?cid

— NIE LICYTOWAĆ SIĘ Z LEWICĄ I PIS – WITOLD GADOMSKI W GW: “KO nie powinna ścigać się z PiS o to, kto obieca wyborcom większe transfery socjalne. Liderzy PiS już wiedzą, że obiecali za dużo, i gorączkowo szukają pieniędzy na spełnienie tych obietnic. W dodatku obecna w Sejmie lewica będzie starała się ich przelicytować. Nie rządzi, więc nie musi się przejmować realiami budżetowymi i nie odpowiada za finanse państwa. Można więc z jej strony spodziewać się lawiny pomysłów takich jak: podniesienie emerytury minimalnej do poziomu 1,6 tys. zł miesięcznie, skokowe podniesienie płacy minimalnej, zerowy PIT dla emerytów i niżej zarabiających. KO nie powinna ulec pokusie popierania tych pomysłów, gdyż ma realne szanse stworzyć za cztery lata rząd i w jej interesie jest utrzymanie stabilności finansów państwa”.
https://wyborcza.pl/7,75968,25422799,danielewski-gadomski-terlikowski-moje-zyczenia-na-nadchodzace.html

— CHCĘ ZAKAZU ABORCJI I HOMOMAŁŻEŃSTW – TOMASZ TERLIKOWSKI W GW: “Realnej, a nie tylko deklaratywnej obrony życia i decyzji dotyczących umacniania tradycyjnego (to znaczy trwałego i złożonego z mężczyzny i kobiety) modelu małżeństwa – tego oczekuję od parlamentu, w którym przewagę ma obecnie Prawo i Sprawiedliwość, a szerzej – opcja chrześcijańsko-konserwatywna”.

— POSTULATY TERLIKOWSKIEGO: “Co to oznacza w praktyce? Odpowiedź jest prosta. Jeśli ten parlament i Zjednoczona Prawica chcą się zapisać w historii Rzeczypospolitej Polskiej jako rzeczywiście konserwatywne i prawicowe, powinny zrobić przynajmniej dwie rzeczy. Po pierwsze: zakazać – po wielu miesiącach zwodzenia, zamrażania projektów, uciekania od wyroku Trybunału Konstytucyjnego – aborcji eugenicznej. A po drugie: ostatecznie, choćby zmieniając konstytucję, tak sformułować zapisy dotyczące ochrony małżeństwa jako związku mężczyzny i kobiety, by uniemożliwić, a przynajmniej bardzo utrudnić wprowadzenie do polskiego ustawodawstwa związków partnerskich, a później małżeństw osób tej samej płci”.
https://wyborcza.pl/7,75968,25422799,danielewski-gadomski-terlikowski-moje-zyczenia-na-nadchodzace.html

— O NIEJEDNOZNACZNYCH RELACJACH PIS I KOŚCIOŁA – JAREMA PIEKUTOWSKI W KRYTYCE W RAMACH SPIĘCIA: “I faktycznie część Kościoła (i część Episkopatu, reprezentowana przez takich biskupów jak Wiesław Mering czy Marek Jędraszewski) jest zadowolona z takiego obrotu spraw. Jednak jeśli chodzi o rozwiązania prawne, praktycznie nic się nie zmieniło: Prawo i Sprawiedliwość nie dokonało w tym zakresie zmian mających na celu większe uprzywilejowanie Kościoła. W istotnych kwestiach głos Kościoła wyraźnie odbiega od stanowiska rządu. Kościół opowiadał się za przyjmowaniem uchodźców. Gdy rząd PiS stał na stanowisku, że „nie przyjmiemy ani jednego”, abp Gądecki mówił, że „w sprawie uchodźców kierunek wskazywać ma Jezus, a nie politycy”, a Caritas proponował projekt korytarzy humanitarnych, który rząd pierwotnie odrzucał. Prymas Polski, abp Wojciech Polak, zdecydowanie dystansował się od stwierdzenia Jarosława Kaczyńskiego, że „poza Kościołem mamy tylko nihilizm”.
https://krytykapolityczna.pl/kraj/spiecie-nowa-konfederacja-rozdzial-panstwa-od-kosciola/

— PODNIESIENIE SKŁADEK NIE JEST NIESPRAWIEDLIWE – WOJCIECH ORLIŃSKI W WYBORCZA.PL: “Podpisuję się pod słowami senator Warren. Mam apel do ludzi sukcesu, których uderzyłaby po kieszeni likwidacja limitu składek na ZUS. Zastanówcie się, czy rzeczywiście wszystko zawdzięczacie wyłącznie sobie? Drogi człowieku sukcesu: czy w niemowlęctwie porzucono cię na polu kapusty, z którego o własnych siłach (z pominięciem służby zdrowia, powszechnej oświaty, infrastruktury komunikacyjnej itd.) zawędrowałeś na swoje obecne stanowisko? Jeśli tak, to gratulacje. Koniecznie umówmy się na wywiad, bo wyczuwam tu materiał dziennikarski mogący być sensacją na skalę światową. Jeśli jednak twoja biografia wygląda bardziej typowo – urodzono cię w szpitalu, potem była szkoła, potem uczelnia itd. – to jednak społeczeństwo ma pewien swój udział w Twoim sukcesie. Coś mu jesteś winien. Jeśli społeczeństwo pewnego dnia zgłosi się z windykacją długu, to będzie zgodne z moim poczuciem sprawiedliwości. Takim samym jak u Elizabeth Warren (albo nordyckich socjaldemokratów itp.)”.
https://wyborcza.pl/7,75968,25422295,podniesienie-skladek-emerytalnych-nie-kloci-sie-z-moim-poczuciem.html

— O NAIWNOŚCI LEWICY W STOSUNKU DO PIS – ŁUKASZ PAWŁOWSKI W KULTURZE LIBERALNEJ: „Wejście Lewicy do Sejmu – a szczególnie jej młodych posłów, którzy patologie obecnej sytuacji znają z pierwszej ręki – daje nadzieję na jakąś przemyślaną i kompleksową propozycję poprawy systemu emerytalnego. Niestety w tej sytuacji część posłów zachowała się naiwnie, sugerując, że mogliby poprzeć zniesienie trzydziestokrotności w zamian za wprowadzenie emerytury maksymalnej. Naiwność wynika z co najmniej trzech powodów. Po pierwsze, zapowiadane przychody miałyby prawdopodobnie jednorazowy charakter, bo część dotkniętych zmianami Polaków uciekłaby w inne formy zatrudnienia. A zatem bez innych, kompleksowych zmian reforma jest bez sensu. Po drugie, nie poprawia zaufania do całego systemu, bo wiele wskazuje na to, że PiS wykorzysta te pieniądze na łatanie bieżących dziur. Jak? To proste – większe wpływy do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych to mniejsza dotacja budżetowa pokrywająca różnicę między składkami o wydatkami. A mniejsza dotacja to więcej pieniędzy w budżecie na dowolne wydatki, na przykład na… trzynaste emerytury. Po trzecie, wreszcie politycy PiS-u wykorzystaliby poparcie Lewicy dla bieżącej walki politycznej, wskazując, że pomysły partii mają poparcie także wśród części opozycji”.

— WSZYSTKO SPROWADZANE JEST DO PRZYPRAWIAJĄCEGO O MDŁOŚCI HASŁA KTO NIE Z NAMI TEN Z PIS-EM – DALEJ PAWŁOWSKI: “Tomasz Lis napisał, że właśnie decyduje się, czy „lewica jest zakładnikiem szóstki z partii Razem, która chce głosować razem z PiS-em i de facto okradać płacących składki z dużej części emerytur”. Poziom tych reakcji dobrze pasuje do dotychczasowego poziomu debaty o przyszłości emerytur mojej i mojego pokolenia. System jest niewydolny, zapewne wkrótce się załamie, a kto tylko może, kombinuje, jak zabezpieczyć się na starość prywatnie – biorąc kredyt na dodatkowe mieszkanie, pożyczając pieniądze w rodzinie lub licząc na dobry spadek w postaci nieruchomości. Ale kiedy pojawia się okazja do dyskusji na temat tego, co zrobić, żeby koszty emerytur nie zjadły budżetu państwa, grupka 50- i 60-latków sprowadza cały problem do nudnego i przyprawiającego o mdłości hasła: kto nie z nami, ten za PiS-em! To chyba wszystko, na co stać polskich „boomersów”.
https://kulturaliberalna.pl/2019/11/19/emerytury-polska-pis-lewica-boomerzy/

— MICHAŁ SUTOWSKI O KŁOPOCIE PIS Z LEWICĄ – PISZE W KRYTYCE: “Warunek poparcia przez Lewicę propozycji PiS może załatwić trzy sprawy naraz: otworzyć debatę o solidarności w systemie emerytalnym, narobić Kaczyńskiemu kłopotów i pokazać, że w Sejmie jest trzecia siła, zdolna robić politykę na swoich warunkach. Oczywiście, jeśli ze swoją opowieścią przebije się przez ścianę mentalności późnych lat 90”.

— POKAZAĆ TRZECIĄ SIŁĘ – DALEJ SUTOWSKI: “Warunek poparcia przez Lewicę propozycji PiS może załatwić trzy sprawy naraz: otworzyć debatę o solidarności w systemie emerytalnym, narobić Kaczyńskiemu kłopotów i pokazać, że w Sejmie jest trzecia siła, zdolna robić politykę na swoich warunkach. Oczywiście, jeśli ze swoją opowieścią przebije się przez ścianę mentalności późnych lat 90”.
https://krytykapolityczna.pl/kraj/michal-sutowski-pis-lewica-skladki-emerytalne/

— WIKTORIA BECZEK W GAZETA.PL O MAGDALENIE BIEJAT – STAJE SIĘ JEDNĄ Z KLUCZOWYCH POSTACI OPOZYCJI: “Politycy PiS są „zdziwieni” wyborem Magdaleny Biejat na przewodniczącą Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, część z nich uważa, że sprawę należy „wyjaśnić”. Jeden z prawicowych portali pyta „co się dzieje?”, a inny – powołując się na „obrońców życia” – wprost domaga się zmiany w prezydium komisji. W kilka miesięcy szerzej nieznana Biejat stała się jedną z kluczowych postaci opozycji”.

— BECZEK O BIEJAT, KTÓRA NIE BOI SIĘ KONSERWATYWNYCH MEDIÓW: “Efekty widać od razu. W drugim z programów nawet prowadząca Edyta Hołdyńska (Telewizja wPolsce) stwierdziła, że w pewnych kwestiach zgadza się z Biejat, innym razem Krzysztof Ziemiec w TVP przyznał że, kiedy próbował ją ośmieszyć, polityczka „zagięła” go w temacie żeńskich końcówek wyrazów”.
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,25421806,fenomen-magdaleny-biejat-jak-malo-znana-debiutantka-objela.html

— 4 LATA TEMU POWSTAŁ KOD.

— URODZINY: Wojciech Duda, Elżbieta Kruk, Bogdan Wenta, Krzysztof Berenda.