— DWORCZYK O EXPOSE 19 LISTOPADA – 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2019/11/12/

— TRZEBA NASTAWIĆ ŻAGLE NA DODATKOWE WIATRY – JACEK KARNOWSKI: “Komentatorzy związani z opozycję twierdzą, że 13 października Prawo i Sprawiedliwość osiągnęło wynik, którego już nigdy nie powtórzy, bo taka koniunktura – polityczna, społeczna, psychologiczna i ekonomiczna – zdarza się bardzo rzadko. Jest w tym twierdzeniu ziarno prawdy: kolejne cztery lata będą zupełnie inne, i dlatego też inna musi być polityka rządu Zjednoczonej Prawicy. Jeśli statek ma płynąć równie szybko, co do tej pory, trzeba nastawić żagle na dodatkowe wiatry, nie rezygnując z tych, które były najważniejsze w czasie poprzedniej kadencji”.

— CO TO ZA DYKTATURA, KTÓRA JEST ŁAJANA PRZEZ MEDIA, W KTOREJ AGORA CIESZY SIĘ WSPANIAŁĄ PROSPERITY? – DALEJ KARNOWSKI: “Co to za dyktatura, która dzień w dzień jest łajana przez najpotężniejsze media? Wreszcie, co to za dyktatura, która nie wsadziła nie tylko do więzienia, ale nawet do aresztu, choćby jednego swojego przeciwnika? Nawet takiego, który ostentacyjnie łamał prawo, rzucając się pod koła rządowych samochodów czy obrażając policjantów? Wreszcie, co to za dyktatura, za czasów której koncern Agora – wydawca „Gazety Wyborczej” i szeregu równie mocno opozycyjnych mediów – cieszy się wspaniałą prosperity, skutecznie podbijając kolejne segmenty rynku?”

— ZA KAŻDYM RAZEM, GDY GW NAPISZE O DYKTATURZE, MÓWIĆ O WYNIKACH AGORY – KONKLUZJA KARNOWSKIEGO: “Tego wielkiego sukcesu biznesowego tak nie można zostawić. Dlatego proponuję: za każdym razem, gdy „Gazeta Wyborcza” napisze o szalejącej w Polsce „dyktaturze”, niech rząd wykupi ogłoszenie w zachodnich mediach informujące o wspaniałych wynikach koncernu z Czerskiej. Nic lepiej nie przekona świata Zachodu do tezy, że niektóre źródła z Polski po prostu ordynarnie kłamią”.
https://wpolityce.pl/m/polityka/472361-polski-rzad-musi-poinformowac-swiat-o-wielkim-sukcesie-agory

— MAGDALENA ŚRODA O KOŚCIÓŁKOWYM DZIENNIKARZU NA PREZYDENTA – pisze w GW: “Chętnych niemało, a plotek i domysłów jeszcze więcej. Kogo tak naprawdę popiera Schet, a kogo Tusk? Kto się jeszcze zgłosi? Kogo poprze partyjna większość, a kogo media? Kto ma szansę: kościółkowy dziennikarz czy Pan na Chobielinie, kobieta czy mężczyzna, polityk czy jakiś aktor?”

— ŚRODA O TYM, JAK SCHETYNA SZKODZI KIDAWIE: “Kidawa-Błońska wygrała wybory parlamentarne, jej „nominacja” na premiera spowodowała znaczący wzrost poparcia dla PO; jest więc naturalną kandydatką, gdyby na nią dziś postawić, mogłaby spokojnie konkurować z Dudą. Ale Schetyna trzyma się starej zasady greckich tyranów: „Ścinaj kłosy wysoko rosnące”, czyli nie pozwól nikomu przerosnąć pozycją. „Niech konkurują, niech się sami powyrzynają, bylebym wszystkim dowodził”.

— ŚRODA O SCHETYNIE I TITANICU: “Tak było przed wyborami europejskimi, tak było przed parlamentarnymi. Porażka na własne życzenie? Żadna porażka; Polska może tonąć, byleby Schet zrealizował swoje ambicje. Platforma Obywatelska pod jego rządami osiągnęła stadium dekadenckie, gdzie nie ma ważniejszego dobra niż dobro szefa, który rządzi i rozdaje. A więc bawmy się i zgłaszajmy swoje kandydatury na prezydenta/prezydentkę!! Polska jest tonącym okrętem, ale przecież muzyka wciąż gra!”
http://wyborcza.pl/7,75968,25398893,grzegorz-schetyna-organizuje-casting-na-kapitana-titanica.html

— LUDWIK DORN O POWIATOWYM SUKCESIE DUDY – pisze w GW: “Na wniosek dający do myślenia kierują sondażowe wyniki dotyczące II tury. Nawet jeśli uwzględnić przyrost frekwencji w odniesieniu do ostatnich wyborów parlamentarnych o kolejne 2 miliony wyborców lub więcej, wynika z nich, że 10 proc. wyborców lub więcej, którzy głosowali w wyborach parlamentarnych na opozycję, jest skłonnych głosować na Andrzeja Dudę lub się waha. Czynnikiem, który to tłumaczy, jest powiatowość. Od czasu wyboru Andrzej Duda pracowicie zabiegał o reelekcję – do wyborów parlamentarnych odwiedził 170 powiatów, a do końca kampanii odwiedzi wszystkie, niektóre – jak miasta na prawach powiatu – parokrotnie. Z punktu widzenia wyborców oznacza to, że głowa państwa doceniła, iż oni w swoim powiecie są ważni i zasługują na uwagę”.

— Z PAD MOŻE RYWALIZOWAĆ TYLKO SWOJAK – KONKLUZJA DORNA: “Zarówno wyniki Koalicji Europejskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego, jak i Lewicy oraz Koalicji Obywatelskiej w wyborach krajowych wskazują, że kluczowe znaczenie dla decyzji wyborczych Polaków ma podział na metropolie i resztę Polski. Z Andrzejem Dudą wygrać może tylko ten kandydat/kandydatka, który/która zostanie uznany/uznana przez Polskę powiatową za „swojaka” i w sposób wiarygodny przekaże jej obywatelom, że w jego/jej wizji wspólnoty politycznej Polska powiatowa jest nie mniej ważna niż Polska metropolitalna”.
http://wyborcza.pl/7,75968,25399026,andrzej-duda-prezydent-powiatokrazca.html

— AGATA KONDZIŃSKA NA JEDYNCE GW O WZMOCNIENIU MORAWIECKIEGO: “Jarosław Gowin i Zbigniew Ziobro walczyli o wpływy, a po cichu swoje zwiększył Mateusz Morawiecki. Wprowadził ludzi do kluczowych resortów, w których dzieli się pieniądze”.

— KONDZIŃSKA O OSŁABIENBIU ZIOBRY: “Osłabił się też inny przeciwnik premiera – Zbigniew Ziobro. – Najgorzej wyszedł na zmianach. Przelicytował, gdy jego ludzie publicznie żądali zmiany premiera albo gdy chciał być wicepremierem – ocenia polityk prawicy. Ziobro zostaje ministrem sprawiedliwości, a kojarzony z nim Michał Woś jednym z dwóch ministrów środowiska. – Woś dostaje Lasy Państwowe, a to kasa i struktury w całym kraju, ale poza Lasami jest sporo ważniejszych obszarów – mówi poseł PiS”.
http://wyborcza.pl/7,75248,25400197,dzis-premier-poda-stary-rzad-do-dymisji-kto-najwiecej-zyska.html

— MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI W RZ O ZWYCIĘSTWIE MORAWIECKIEGO: “Zwycięzcą boju wewnątrz prawicy okazał się premier Mateusz Morawiecki. To on został zaatakowany przez frakcję Zbigniewa Ziobry, która domagała się, by premierem po wyborach został Jarosław Kaczyński. Ale prezes PiS wcale nie chciał takiego wsparcia, doskonale rozumiał, o co toczyła się gra. Już wcześniej zdecydował, że premier pozostanie na swoim stanowisku, a ci, którzy włączyli się w atak na szefa rządu, musieli obejść się smakiem. Przejściowo te ataki osłabiały pozycję Morawieckiego, choć na końcu wyszedł z nich zwycięsko. To na niego teraz będzie zorientowana duża część obozu władzy. Odnowienie mandatu go wzmacnia, a exposé i wniosek o wotum zaufania pozwolą przejąć polityczną inicjatywę”.

— SZUŁDRZYŃSKI O PRZEGRANEJ ZIOBRY: “Przegranym okazuje się frakcja Zbigniewa Ziobry, który dostał na pocieszenie resort środowiska, ale rozbity na dwie części. Drugi z koalicjantów, Jarosław Gowin, utrzymał stan posiadania, choć można też obecny układ czytać jako nagrodę za lojalność – dotychczasowa minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz pokieruje superresortem rozwoju, pod którego skrzydła weszło sporo nowych kompetencji, choć samymi funduszami europejskimi pokieruje w nowym resorcie inny minister”.
https://www.rp.pl/Komentarze/311119944-Szuldrzynski-Zwyciestwo-Morawieckiego.html

— ZIOBRO BĘDZIE MUSIAŁ ZŁAGODNIEĆ – TOMASZ PIETRYGA W RZ: “Do tego dochodzi spór z Brukselą i spadające na rząd kolejne wyroki TSUE. To wszystko sprawia, że Zbigniew Ziobro w nowej kadencji będzie musiał ucywilizować politykę wobec sądów – unikać rozwiązań radykalnych i wchodzenia w otwarte konflikty mało przemyślanymi reformami. Więcej energii pójdzie na gaszenie pożarów po wyrokach TSUE i decyzjach Brukseli niż na ofensywne działania wobec nich. Wzmocnienie Konrada Szymańskiego, który został ministrem ds. europejskich, to znak, że Polska obrała mniej kolizyjny kurs wobec instytucji UE”.
https://www.rp.pl/Opinie/311119926-Ziobro-bedzie-musial-zlagodniec—komentuje-Tomasz-Pietryga.html

— RZĄD I MORAWIECKI JADĄ NA SLOGANACH – ADAM SZOSTKIEWICZ W POLITYCE: “Tymczasem ten rząd jest nastawiony taktycznie – na przetrwanie, na podział wyborczych łupów. Nie ma żadnego twórczego ładunku, energii, poważnych osobistości z autorytetem, spójnego planu dla Polski w trudnych czasach. Jedzie na sloganach i obietnicach, a nie spełnił choćby tych o samochodach elektrycznych, rozwoju mieszkalnictwa, bazie USA w Polsce, znaczących zakupach sprzętu bojowego dla wojska. Nie wszyscy Polacy „poprosili” o taki rząd. A przecież Polsce na 11 listopada należy życzyć rządu na miarę wyzwań, jakie nas czekają”.
https://szostkiewicz.blog.polityka.pl/2019/11/11/to-nie-jest-rzad-na-trudne-czasy/?nocheck=1

— NIEPODLEGŁOŚĆ NIE DLA WSZYSTKICH JEST OCZYWISTA – MICHAŁ KARNOWSKI: “No i najważniejsze: Polska to wielkie moralne zobowiązanie, nie mamy prawa i wolności do jego porzucenia, nie możemy go zaniechać. Fakt, że w dniu Święta Niepodległości tak wielu ludzi głośno deklaruje iż to „sprawa, która ich nie interesuje”, musi być dla wszystkich Polaków przejętych losem Ojczyzny przypomnieniem, że i dzisiaj musimy Niepodległości bronić, że nie jest ona rzeczą oczywistą. Nurt wzywający do porzucenia polskości nie jest niestety marginesem. Obchody 11 listopada, generalnie optymistycznie nastrajające, mocno uwypukliły także to zagrożenie”.
https://wpolityce.pl/polityka/472466-niepodleglosci-polski-wciaz-trzeba-bronic

— KACZYŃSKI DZIĘKI SASINOWI BĘDZIE MIAŁ WIĘCEJ CZASU – LUDWIK DORN W RZ – w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem: “Jacek Sasin zostanie przesłoną Kaczyńskiego, której prezes będzie wydawał dyspozycje, będzie też odsyłał wszystkich zabiegaczy do Sasina, dzięki czemu będzie miał więcej czasu i spokoju. Powołanie nowego ministerstwa na pewno osłabia władztwo Zbigniewa Ziobry. Ale to jest wewnątrzpisowski muchotłuk”.
https://www.rp.pl/Polityka/311119936-Ludwik-Dorn-To-sie-dobrze-nie-skonczy.html

— NIC NIE BĘDZIE ANI STABILNE ANI PEWNE – JACEK ŻAKOWSKI O NOWEJ KADENCJI – pisze w WP: “Już widać, że dla obserwatora będzie to jeden z najciekawszych Sejmów III RP. Ale paniom posłankom ani panom posłom nie zazdroszczę. Bo teraz będzie ostro. Nie w takim sensie, w jakim było ostro na komisjach, którym przewodniczył nieodżałowany prokurator Piotrowicz. Bo tam napięcie budowała tylko brutalna forma. W tym sejmie będzie ciekawie w sensie strategicznym. Tak jak ciekawa jest rozgrywka w Go albo w stupolowych szachach. Bo w przeciwieństwie do poprzedniego sejmu, w tym nic nie jest stabilne ani pewne. Wszyscy będą grali, wielu będzie chciało zgarnąć cała pulę i nikt nie może być pewny wyniku”.
https://opinie.wp.pl/jacek-zakowski-pieklo-czeka-opinia-6445090203870849a

— PREMIER WALCZY O HONOR POLSKI – jeden z tytułów na jedynce SE.

— JACEK KARNOWSKI O INTERWENCJI PMM W NETFLIXIE: “To są sprawy, o których żadne państwo nie mówi głośno. No najwyżej jakiś urzędnik średniego szczebla na jakimś raucie zasugeruje komuś, że pewne przewlekłości, pewne niezbędne procesy analityczne, bez których nie można podjąć ważnych decyzji, trwają być może nieprzypadkowo długo. Ale i to bez stawiania kropki nad i. To są sprawy, które się po prostu robi. W przeciwnym wypadku państwo wciąż jest teoretyczne. Państwo nieteoretyczne – o którym marzył Bartłomiej Sienkiewicz – wie, jak sprawić, by globalne firmy medialne operujące na naszym rynku pilnowały się same”.
https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/472467-celem-musi-byc-sytuacja-w-ktorej-netflix-pilnuje-sie-sam

— LEWICA NIE WYGRA, JEŚLI NIE ODBIJE PRAWICY SŁOWA „PATRIOTYZM” – ADAM LESZCZYŃSKI W KRYTYCE: “przestać grać w grę pisaną przez nacjonalistów. Polski patriotyzm był demokratyczny i lewicowy. Wrogiem dla niego był nie tylko carski policjant, ale także ich rodzimy współpracownik – niemal zawsze należący do klas posiadających (tak, to nie są fantazje). Bez ludowej i demokratycznej Rzeczypospolitej – ludowej w sensie socjalistycznym, czyli dającej obywatelom równość – nie ma niepodległej Polski. O tym trzeba opowiadać bez żadnych zahamowań wobec nacjonalistów wymachujących Mieczykami Chrobrego i obrazkami z papieżem. Żadnych kompleksów, żadnych tłumaczeń, pełna rewindykacja: to oni się powinni wstydzić swojego pana Romana, a nie PPS Stefana Okrzei”.
https://krytykapolityczna.pl/kraj/adam-leszczynski-lewica-patriotyzm/

— FASZYZM PODAŁ SOBIE RĘCE ZE SPOŁECZNYM DARWINIZMEM – PIOTR IKONOWICZ W KRYTYCE: “Mamy do czynienia z niesłychanym zjawiskiem: otóż ksenofobia, rasizm i otwarty faszyzm podały sobie ręce z darwinizmem społecznym, ideologią pogardy wobec ludzi niezamożnych. Tak powstała Konfederacja. Tak więc faszyści są już w Sejmie, a Kaczyński, który faszystą nie jest − ściele im drogę do władzy. I tylko lewica społeczna może ich zatrzymać. No pasaran!”
https://krytykapolityczna.pl/kraj/prezes-i-faszyzm-piotr-ikonowicz/

— NIKT NIE WYBACZY OPOZYCJI BŁĘDÓW W SENACIE – DOMINIKA WIELOWIEYSKA W GW:“Opozycyjny marszałek Senatu i opozycyjna większość w tej Izbie mogą przywrócić cywilizowane standardy i prawdziwą debatę w parlamencie. Będzie to jednak wymagać od opozycji bezwzględnej dyscypliny. A z tą bywało różnie. (…)  Ciekawe, czy liderzy i parlamentarzyści opozycji wezmą sobie to do serca, czy też zostaną rozegrani przez PiS jak dzieci”.
http://wyborcza.pl/7,75968,25400277,opozycja-ma-szanse-w-senacie-ale-bledow-nikt-jej-nie-wybaczy.html

— KANDYDAT PO NIE PRZEKONA DO SIEBIE WYBORCÓW OBECNEGO PREZYDENTA – WŁADYSŁAW KOSINIAK KAMYSZ W ROZMOWIE Z JACKIEM NIZINKIEWIZCEM W RZ: “Bez wyborców PSL, Lewicy i PO nie uda się wygrać wyborów prezydenckich, bo tu już nie jest istotne, kto ile mandatów zdobędzie, ale kto ma szansę wygrać z Andrzejem Dudą w drugiej turze. Małgorzata Kidawa- Błońska, Rafał Trzaskowski czy Radosław Sikorski – przy całym moim szacunku i sympatii dla nich – mogą wygrać wybory na przewodniczącego PO, ale nie wygrają wyborów prezydenckich, bo nigdy nie przekonają do siebie wyborców obecnego prezydenta”.
https://www.rp.pl/Wybory-prezydenckie-2020/311119935-Wladyslaw-Kosiniak-Kamysz-Dawid-pokonal-Goliata-moge-i-ja.html

— MAGDALENA CEDRO W DGP, O TYM, ŻE TUSK DO KOŃCA ŻYCIA MA ZAPEWNIONE PRZYWILEJE: “Polski polityk trafi za moment do grona zupełnie innej rangi – byłych eurokratów, którzy cieszą się przywilejami do końca życia”.
https://wiadomosci.dziennik.pl/opinie/artykuly/612596,donald-tusk-bruksela-epl-polska.html

— URODZINY: Agnieszka Chłoń-Domińczak, Jakub Kulesza, Piotr Różycki, Marek Tatała, Norbert Wojnarowski.