— TOMASZ GRODZKI WSPÓLNYM KANDYDATEM OPOZYCJI NA MARSZAŁKA SENATU! – 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2019/11/08/

— CZAPUTOWICZ POZOSTANIE W MSZ, SZYMAŃSKI NA CZELE SPRAW EUROPEJSKICH W RANDZE MINISTRA, TAKŻE CYFRYZACJA W KPRM – MARCIN FIJOŁEK: “Tekę ministra spraw zagranicznych obejmie ponownie Jacek Czaputowicz, niemniej jednak w samym resorcie zajdzie spora zmiana – cały sektor odpowiedzialny za politykę europejską ma zostać wydzielony i przekierowany do Kancelarii Premiera. Prowadzić ma go Konrad Szymański, który zostanie awansowany do funkcji ministra – członka Rady Ministrów (będzie uczestniczył w każdym posiedzeniu rządu), a w samej KPRM stworzy nieformalny „miniresort” europejski. Sprawy związane z relacjami w ramach Unii Europejskiej – w tym negocjacje budżetowe – mają zostać potraktowane priorytetowo, stąd taki sygnał wysłany przez Prawo i Sprawiedliwość. Do Kancelarii Premiera mają też trafić dotychczasowe wysiłki i prace Ministerstwa Cyfryzacji, które prawdopodobnie po prostu przestanie istnieć. Kwestie usprawnienia działań państwa (także na polu e-państwa) trafią pod bezpośredni nadzór premiera Morawieckiego”.

— SCHREIBER NA CZELE KOMITETU STAŁEGO, SUSKI WRACA DO SEJMU, PARUCH CZŁONKIEM RZĄDU – DALEJ FIJOŁEK: “Jeśli już mowa o KPRM, to wzmocnione mają zostać kompetencje legislacyjne w ramach samego urzędu, za co odpowiedzialny ma być minister Michał Dworczyk (pozostanie w roli szefa kancelarii), a także Łukasz Schreiber, który prawdopodobnie obejmie tekę szefa komitetu stałego Rady Ministrów. Nasi rozmówcy wskazywali na „kanclerski” model działania w tym zakresie, pomni trudnych doświadczeń ostatnich kilkunastu miesięcy i ciągłej walki z silosowością poszczególnych ministerstw. Z Kancelarii Premiera odejdzie też Marek Suski – dotychczasowy szef gabinetu premiera Morawieckiego. Suski ma zostać zastępcą Ryszarda Terleckiego w klubie parlamentarnym, a dotychczasowe zadania szefa gabinetu może przejąć jeden z młodych polityków kojarzonych z Morawieckim. Tutaj jednak negocjacje jeszcze trwają. Konstytucyjnym ministrem zostanie też prof. Waldemar Paruch”.
https://wpolityce.pl/m/polityka/471966-wiemy-jak-bedzie-wygladal-nowy-rzad-mateusza-morawieckiego

— O HOŁOWNI I INNYM KANDYDACIE OBYWATELSKIM – MARCIN FIJOŁEK: “O ile, jak słyszymy, kandydatura Hołowni miałaby zostać potwierdzona w najbliższych dniach, o tyle z naszych informacji wynika, że prezenter TVN może nie być jedynym kandydatem spoza bieżącej polityki. W kuluarach spekuluje się również, że swoje kandydatury mogliby zgłosić Andrzej Rzepliński (by zmobilizował zatroskanych o praworządność) oraz Adam Bodnar (w odróżnieniu od Hołowni mógłby wysłać sygnał także lewicowemu wyborcy). W przypadku byłego prezesa Trybunału Konstytucyjnego byłby to dość naturalny krok po tym, jak w ostatnich miesiącach radykalnie mocno zaangażował się w spór polityczny po stronie Koalicji Obywatelskiej. Z kolei Rzecznik Praw Obywatelskich musiałby zrezygnować ze swojej funkcji – a przecież do końca kadencji Bodnara pozostał jeszcze niemal rok. Pojawiają się też pomysły na Jerzego Owsiaka czy Marcina Matczaka, niemniej jednak wydają się one na dziś mniej poważne niż wcześniej wymienieni”.
https://wpolityce.pl/polityka/471896-karuzela-nazwisk-ws-obywatelskiego-kandydata-opozycji

— KANDYDAT “OBYWATELSKI”: MIAŁBY ODEGRAĆ ROLĘ KUKIZA Z 2015 – JACEK KARNOWSKI: “Celem tej operacji jest nie tylko zagwarantowanie sobie politycznego bezpieczeństwa ze strony, ale także odpowiednie ustawienie nadchodzącej kampanii. Kandydat „obywatelski” miałby odegrać rolę Pawła Kukiza sprzed pięciu lat, czyli polityka, który przede wszystkim demoluje urzędującego prezydenta, otwierając drogę do pałacu prezydenckiego komuś innemu. Inna sprawa, czy takie procesy da się wykreować; czasem pewnie tak, ale czasem jednak nie. Ważna jest jakość kandydata, zwłaszcza jego autentyczność. Fakt, że myśli opozycji krążą wokół gwiazd TVN-u nakazuje sceptycyzm, ale żadnego scenariusza wykluczyć nie można”.

— KARNOWSKI O OSACZANIU KANDYDATA PRAWICY: “Ale jednocześnie warto pamiętać np. o doświadczeniu Patryka Jakiego, który w czasie boju o Warszawę był solidarnie atakowany przez wszystkich kandydatów opozycyjnych, i nie miał właściwie żadnego wsparcia. Jakby się nie różnili, skąd by nie przychodzili, zgadzali się w jednym: trzeba strzelać do kandydata Zjednoczonej Prawicy, trzeba go osaczyć i wypchnąć poza ring. Samotność kandydata obozu PiS na placu boju w majowych wyborach też będzie niosła ze sobą poważne ryzyka. I warto to ryzyko rozważyć”.
https://wpolityce.pl/polityka/472002-czy-opozycja-chce-osaczyc-andrzeja-dude-w-czasie-kampanii

— PLATFORMO, ODWAGI – WOJCIECH KARPIESZUK W GAZECIE STOŁECZNEJ: “Radni PO schowali głowę w piasek. Czego się boicie? Naprawdę, nie rozumiem waszej spolegliwości w sprawie odebrania honorowych obywatelst arcybiskupom Głódziowi i Hoserowi. To policzek dla ofiar księży pedofilów”.

— CZEGO SIĘ BOICIE – DALEJ KARPIESZUK DO STOŁECZNEJ PO: “Radni Platformy schowali głowę w piasek. Czego się boicie? Naprawdę, nie rozumiem waszej spolegliwości w tej sprawie. To policzek dla ofiar księży pedofilów, którzy zderzyli się z nieludzką machiną Kościoła systemowo ukrywającą ten proceder. Jest to również policzek dla warszawiaków i warszawianek. Dlatego apeluję: napiszmy do radnych PO, co sądzimy o arcybiskupach Hoserze i Głódziu. Pomóżmy im „przedyskutować” sprawę i podjąć wreszcie decyzję”.
https://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,150427,25389547,platformo-odwagi.html

— TUSK ODDAJE WALKOWEREM ZWYCIĘSTWO KACZYŃSKIEMU, ALE TO TEŻ PROBLEM DLA PIS – MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI W RZ: “Tusk zdecydował, że nie wraca. Walkowerem oddaje zwycięstwo Kaczyńskiemu. To starszy od niego o dekadę, wyśmiewany i wielekroć prowokowany, nienowoczesny Kaczyński wygrał wojnę o rząd dusz. Ale decyzja Tuska, choć jest triumfem Kaczyńskiego, stanowi też dla PiS potężny problem. Gdy znika widmo Tuska, również prawica traci punkt odniesienia. PiS triumfuje, ale triumf ten nie będzie wieczny. Ani natura, ani polityka nie znoszą próżni. Dotychczasowy spór Tuska z Kaczyńskim właśnie się wyczerpuje”.

— SZUŁDRZYŃSKI O RESECIE SPORU I NOWYCH REGUŁACH GRY: “Odejście Tuska daje dziś szansę na zresetowanie politycznego sporu, na ponowne napisanie politycznych reguł gry. Niewykluczone, że nowym kreatorem polityki znów będzie Kaczyński, że to on wskaże wroga i wokół nowego sporu zorientuje całą debatę publiczną. Ale być może właśnie również on przechodzi do historii, a nowy spór określi ktoś inny. Dzisiejsza sytuacja przypomina wspomniany rok 2001. Hegemonem wydawał się Leszek Miller, ale jego triumf był tylko pozorny. Afera Rywina stała się katalizatorem końca polityki, której reguły stworzono w latach 90. Na gruzach starego porządku nowy zbudowali Tusk z Kaczyńskim. Odejście pierwszego i triumf drugiego wyczerpuje spór z ostatnich dwóch dekad. Ten, kto teraz na nowo zdefiniuje polski spór, zdobędzie rząd dusz Polaków na kolejną dekadę”.
https://www.rp.pl/Komentarze/311079903-Szuldrzynski-Polityczny-punkt-zero.html

— JAKUB MAJMUREK O “LUDYCZNYCH” OGRANICZENIACH KIDAWY: ”Polityczka PO ma też bowiem wiele ograniczeń. Jej koncyliacyjność może być uznana za brak własnego zdania. Fakt, że jest kobietą, na pewno pomoże jej w progresywnym elektoracie, ale tylko do pewnego stopnia – poglądy polityczki w takich kwestiach jak prawa reprodukcyjne są dość konserwatywne. To, co nie przeszkadzało, a nawet pomogło w Warszawie – pochodzenie Kidawy-Błońskiej, jej dystynkcja, maniera kobiety z elit – w skali kraju może okazać się ciężarem. Wyborów prezydenckich nie wygrywa się w stolicy i wielkich metropoliach – trzeba też zdobyć wsie i mniejsze ośrodki. Do tej pory Polacy stawiali w wyborach prezydenckich na kandydatów, którzy mimo pochodzenia (Komorowski), wykształcenia (Lech Kaczyński) czy politycznego obycia (Kwaśniewski) potrafili jednocześnie uchodzić za swojaków”.
https://krytykapolityczna.pl/kraj/donald-tusk-wybory-prezydenckie-2019-komentarz-majmurek/

— JACEK NIZINKIEWICZ CYTUJE ANONIMOWEGO POSŁA KUKIZA O WODZIE SODOWEJ W PS
L: “PSL zachowuje się, jakby wynik wyborczy zawdzięczało tylko sobie, a nie koalicji z nami, która otworzyła im drogę do szerszego elektoratu. Władek dba tylko o promowanie siebie i swojego ugrupowania. Woda sodowa zaczyna chłopom uderzać do głowy. PSL zapomina, że Kukiz’15 ma duże zdolności koalicyjne i nasi posłowie mogą zasilić Konfederację lub zacząć rozmawiać z PiS – mówi rozmówca z Kukiz’15. Dzisiaj Kosiniak-Kamysz nie ma jeszcze poparcia Kukiz’15 w wyborach prezydenckich”.

— CZY KOALICJA POLSKA LEGNIE W GRUZACH? – DALEJ NIZINKIEWICZ: “Janusz Korwin-Mikke w rozmowie z „Rz” już potwierdził, że Konfederacja jest otwarta na współpracę z Kukiz’15 i wspólne stworzenie klubu parlamentarnego. Również politycy PiS są gotowi na współpracę z parlamentarzystami Kukiza. Kadencja nowego parlamentu jeszcze się nie rozpoczęła, data wyborów prezydenckich nie została ogłoszona, a przyszłość KP już stoi pod znakiem zapytania. Po wyborach europejskich PSL wycofało się z Koalicji Europejskiej. Czy teraz w gruzach legnie Koalicja Polska?”
https://www.rp.pl/Analizy/311079893-Czy-Koalicja-Polska-sie-rozpadnie.html

— DUDA I PIS BĘDĄ MUSIELI NIEŹLE LAWIROWAĆ Z KONFEDERACJĄ – RAFAŁ ZAKRZEWSKI W GW: “A tu jeszcze przed nami bardzo kłopotliwe dla PiS wydarzenie: marsz organizowany przez skrajnych narodowców, zwany niestety od lat Marszem Niepodległości. PiS miał zawsze z nim problem, w zeszłym roku prezydent po długich negocjacjach wziął w nim udział, ale się nie zaciągał, bo jego orszak szedł oddzielony od nacjonalistycznej szpicy dystansem kilku metrów. W tym roku ruch narodowy ma swój klub w Sejmie i ponad milion wyborców. Dlatego Andrzej Duda i PiS będą musieli nieźle lawirować, by nie urazić części prezydenckiego elektoratu”.
http://wyborcza.pl/7,75968,25387671,czego-boi-sie-pis-przed-wyborami-prezydenckimi.html

— O SCENARIUSZU Z WYCOFANIEM PIOTROWICZA I ZASTĄPIENIEM GO BYŁYM SENATOREM CICHONIEM – RADOSŁAW GRUCA W WP: “Jak dowiedziała się Wirtualna Polska, w kierownictwie PiS-u szukają sposobu na to, jak wycofać się z kandydatury Stanisława Piotrowicza na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Na zajęcie miejsca Piotrowicza namawiany jest były bezpartyjny senator, członek senackiego klubu PiS Zbigniew Cichoń z Małopolski. O wymianie profesor Krystyny Pawłowicz nie ma mowy. Żadnych sprzeciwów nie budzi kandydatura prof. Elżbiety Chojny-Duch.
https://wiadomosci.wp.pl/pis-wycofa-sie-z-piotrowicza-znamy-tajny-plan-partii-6443562511373953a

— BIEDROŃ MA PROBLEM Z POWAGĄ – JAKUB MAJMUREK W WP: “Robert Biedroń w mediach społecznościowych umieścił post z własnym wizerunkiem, jak z wyborczego plakatu Baracka Obamy z 2008 roku. Akcja pokazuje, z czym Biedroń ma problemy. Ma z brakiem powagi, wiarygodnością i megalomanią”.

— MAJMUREK O NIEDOSTATKACH LUDOWOŚCI U ZANDBERGA: “W tym kontekście mówi się obok Biedronia najczęściej o Adrianie Zandbergu. Czy byłby lepszym kandydatem? Na pewno lepiej wypada w debatach, jako prezydent byłby świetnie merytorycznie przygotowany do pełnienia urzędu. Jednocześnie Zandberg ciągle ma problemy z rozpoznawalnością, jak na realia wyborów prezydenckich w Polsce może też być po prostu zbyt ideowo wyrazisty. O ile lider Razem lepiej radzi sobie od Biedronia w telewizyjnych debatach, to słabiej wypada w bezpośrednich kontaktach z elektoratem, jest znacznie mniej ludowy”.
https://opinie.wp.pl/majmurek-robert-biedron-jak-barack-obama-akcja-mocno-niefortunna-opinia-6443605109180545a

— AGNIESZKA DZIEMIANOWICZ-BĄK O KOBIECIE NA PREZYDENTA Z LEWICY – w rozmowie z Agatą Szczęśniak w OKU: „Upieram się, żeby w dyskusji nad tym, kto najlepiej będzie reprezentować lewicę w wyborach prezydenckich, brać pod uwagę kobiety. To ważne dla kobiet, ale jeszcze ważniejsze dla lewicy. Bez kobiet nic nie wskóra i myślę, że dziś zdają sobie z tego sprawę także męscy liderzy lewicowych partii. Kobiety sobie poradzą. To lewica nie poradzi sobie bez kobiet”

— DZIEMIANOWICZ-BĄK O SUKCESACH KOBIET NA LISTACH LEWICY: “Ale są też pozytywne zjawiska – wiadomo na przykład, że im więcej kobiet startuje i odnosi sukces w jednych wyborach, tym więcej nowych kobiet decyduje się na polityczne zaangażowanie. Przełamując męską dominację w polityce, działamy nie tylko dla siebie, ale też dla kolejnych pokoleń polityczek. Jestem pewna, że sukces kobiet lewicy w ostatnich wyborach też wywoła taki efekt. Bo to był sukces – mnóstwo z kandydatek lewicy w ostatnich wyborach zrobiło wszystkim niespodziankę i osiągnęło lepszy wynik niż sugerowałoby to miejsce na liście”.
https://oko.press/dziemianowicz-bak-chcialabym-zeby-lewica-wystawila-na-prezydenta-kobiete/

— NIE ŻYJE POSEŁ STEFAN PIS STEFAN STRZAŁKOWSKI. Poinformował o tym Joachim Brudziński.

— URODZINY: Leonard Krasulski, Andrzej Czerwiński.