— MAJA OSTASZEWSKA POKAZUJE JAK WYGLĄDA NORKA BEZ FUTRA: Tak wygląda norka bez futra. Tak wyglądają kulisy przemysłu futrzarskiego. Nie pozwolimy, aby temat zakazu został zapomniany. Polskie społeczeństwo jest przeciwne hodowli zwierząt na futra, a my będziemy walczyć o zakaz aż do skutku. http://www.cenafutra.info

— CZY POZWY MAJĄ ZRUINOWAĆ ŚPIEWAKA? – Wojciech Karpieszuk w Gazecie Stołecznej
: “Dodaje: – Bardzo porusza mnie sprawa z adwokat Ćwiąkalską. Zostałem skazany na pięć tysięcy grzywny i 10 tys. zł nawiązki za jej pomówienie. Ale mec. Ćwiąkalska uważa, że to za mało. Wniosła apelację. Żąda dla mnie trzech miesięcy ograniczenia wolności w zawieszeniu. To już kosmos. Tu chodzi o ograniczenie wolności za zasadną krytykę. Jako kurator w sprawie reprywatyzacji przekraczała swoje uprawnienia na niekorzyść interesu publicznego. A ja mam jej płacić nawiązkę, a dodatkowo mogę dostać wyrok w zawieszeniu. To kryminalizacja krytyki osób publicznych, bo jeżeli dostanę ten wyrok w zawieszeniu, to będę kryminalistą. Na równi z kimś, kto ukradł kamienicę. To zrelatywizowanie dobra i zła. Moich spraw jest więcej niż aktów oskarżenia dotyczących dzikiej reprywatyzacji i szybciej się kończą niż sprawy mafii”.

— DUBOIS PRZYZNAJE, ŻE POZWY SĄ FORMĄ WYCISZANIA – DALEJ KARPIESZUK
: “Adwokat Jacek Dubois przyznaje, że zasypywanie pozwami może być formą wyciszenia ludzi walczących o słuszne sprawy. Ale apeluje, by w tym przypadku oddzielić ograniczenie krytyki od nierzetelności i karierowiczostwa”.
https://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,25384946,22-procesy-jana-spiewaka-czy-pozwy-zrujnuja-aktywiste.html

— TURECKI BIZNESMEN DOKUMENTOWAŁ ŁAPÓWKI – ONET: “Zatrzymany przed kilkoma dniami przez CBA na wręczaniu łapówki warszawskiemu urzędnikowi turecki biznesmen Sabri B. latami dokumentował swoje nieformalne pośrednictwo w załatwianiu spraw w stołecznych urzędach – dowiedział się nieoficjalnie Onet”.

— DOKUMENTY, ZDJĘCIA, NOŚNIKI DANYCH – DALEJ ONET O ARCHIWUM SABRI B.: “Z informacji Onetu wynika, że funkcjonariuszom udało się odnaleźć obszerne prywatne archiwum tureckiego przedsiębiorcy. To dokumenty, zdjęcia, nagrania oraz nośniki danych. Sabri B. miał – według źródeł Onetu – dokumentować przez lata swoją nieformalną działalność polegającą na korzystnym załatwianiu „trudnych spraw” w stołecznych urzędach, korzystając przy tym z szerokich powiązań i wpływów także wśród polityków. Jak twierdzą nasze źródła, mające wiedzę o trwającym śledztwie, materiał jest na tyle obszerny, że tygodnie zajmie organom ścigania jego dogłębna analiza. Nie można wykluczyć, że stanie się podstawą do dalszych zatrzymań w stolicy i na terenie całego kraju”.
https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/afera-burmistrza-dzielnicy-wlochy-sabri-b-z-tajemniczym-archiwum/5kh5htv

— KARCZEWSKI: MYŚLĘ, ŻE BĘDĄ STRANSFERY – 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2019/11/07/

— WYGRANA DUDY DOMKNIE ETAP TURBULENCJI I ZAKOŃCZY TOTALNOŚĆ OPOZYCJI – MARCIN FIJOŁEK: “Przyjdzie nam zapewne w ciągu najbliższych tygodni i miesięcy jeszcze nie raz usłyszeć o dużej wadze nadchodzących wyborów prezydenckich. Rozstrzygną one zresztą nie tylko kształt polskiej sceny politycznej na najbliższe lata, ale mogą wysłać sygnał wszystkim ugrupowaniom opozycyjnym. Jeśli dobry wynik osiągnie Władysław Kosiniak-Kamysz, jeśli Platforma postawi na skrócenie pola walki i rezygnację z „totalnej” strategii „ulicy i zagranicy”, przechodząc do codziennych roszad parlamentarnych i taktycznych, a swoje dołoży lewica skupiona na swoich własnych priorytetach, lata 2020-2025 (a może i dalej, choć to pisanie po piasku) mogą w polskiej wewnętrznej polityce być okresem pozbawionym wstrząsów sejsmicznych i polityki radykalnej walki (z obu stron). Ze wszystkimi tego pozytywami i możliwymi zagrożeniami. Mamy na stole bardzo realny, a zarazem bardzo ciekawy kontekst, w którym mogą upłynąć nam najbliższe lata w polskiej polityce. Do czego decyzja Tuska zresztą też się przyłożyła”.
https://wpolityce.pl/polityka/471728-polityka-ma-racje-wygrana-pad-domknie-etap-turbulencji

— Z DUDĄ NIE WYGRA PRODUKT DUDOPODOBNY – ŁUKASZ PAWŁOWSKI Z KULTURY LIBERALNEJ: “Stare powiedzenie mówi, że naśladownictwo jest najwyższą formą uznania. Ale w wyborach prezydenckich chodzi o to, by kontrkandydata pokonać, a nie mu schlebiać. Fakt, że Duda jest, jaki jest, nie znaczy, że pokonać go może tylko kandydat do niego podobny. Tak jak przeciwko Donaldowi Trumpowi nie należy wystawiać kandydata, który próbuje się upodobniać do obecnego prezydenta, tak i wyborcy Dudy nie należy szukać wśród ludzi go przypominających. Z prostego powodu – jeśli ludzie tak bardzo lubią oryginał, dlaczego mieliby głosować na podróbkę? Już prędzej skłonimy ich do tego, by oddali głos na inną ofertę. Ale usilne przekonywanie, że jedynie kandydat „dudopodobny” ma szanse w kolejnych wyborach, to nie jedyna błędna, moim zdaniem, teza na temat strategii opozycji przed majowymi wyborami. Oto wybór kilku innych”.

— PAWŁOWSKI O TYM, ŻE RAPORT SADURY I SIERAKOWSKIEGO WSKAZUJE, ŻE SZANSE OPOZYCJI NA PAŁAC ROSNĄ: “Inaczej rzeczy mają się wówczas, gdy u władzy znajdują się polityczni rywale. Ewentualny przyszły prezydent z szeregów opozycji może nie tylko blokować co śmielsze kroki Zjednoczonej Prawicy, ale także wychodzić z własnymi inicjatywami, zmuszając partię rządzącą do reakcji. Mało tego, ostatnie szeroko komentowane badania polskich wyborców autorstwa Przemysława Sadury i Sławomira Sierakowskiego „Polityczny cynizm Polaków” sugerują, że to właśnie w obecnej sytuacji, po triumfie Zjednoczonej Prawicy, szanse kandydata opozycji rosną”.
https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/pawlowski-o-tym-kto-nie-ma-szans-wygrac-z-andrzejem-duda/nh5zvtv

— BEZ TUSKA KAMPANIA PIS BĘDZIE MNIEJ PRZEKONUJĄCA – DOMINIKA WIELOWIEYSKA W GW
: “Tusk był znakomitym „czarnym ludem”, którym można było straszyć i dzięki któremu można było mobilizować elektorat prawicy. Bez niego kampania PiS będzie mniej przekonująca”.

— BEZ TUSKA PISOWSKA WOJNA STAJE SIĘ MNIEJ ATRAKCYJNA, BYĆ MOŻE KACZYŃSKI PRZEMYŚLI STRATEGIĘ – DALEJ WIELOWIEYSKA: “Jeżeli natomiast w wyborach wystartują Władysław Kosiniak-Kamysz, Małgorzata Kidawa-Błońska, kandydat lewicy, a może ktoś zupełnie nowy, spoza świata polityki, to atak już nie będzie tak atrakcyjny, emocje opadną, mobilizacja elektoratu PiS osłabnie. Bo tych polityków nie za bardzo jest za co atakować – np. podejmowane przez TVP próby znalezienia czegoś na Kidawę spełzły na niczym. Niewykluczone, że decyzja Tuska każe Kaczyńskiemu przemyśleć strategię jeszcze raz. Bo takich negatywnych emocji nie da się rozkręcić wobec innych polityków opozycji. Wojna staje się mniej atrakcyjna, jeśli nie ma odpowiedniego wroga”.
http://wyborcza.pl/7,75968,25382860,i-jak-teraz-zyc-bez-tuska-panie-prezesie-jak-zyc.html

— NIE JESTEM WOBEC KOSINIAKA NADZWYCZAJNIE SCEPTYCZNY – BOGUSŁAW CHRABOTA W RZ: “Proponuję więc otrzeć łzy, zamknąć „tuskowy rozdział”, podciągnąć spodnie i skupić się na przyszłości. Kto więc stanie naprzeciw Andrzeja Dudy? Skoro na męża stanu (czytaj – za Piotrem Stasińskim – Tuska) liczyć nie można, musi to być po prostu kandydat z szansami na zwycięstwo. A kto je ma? PSL podsuwa Władysława Kosiniaka- -Kamysza. Nie jestem wobec tej kandydatury nadzwyczajnie sceptyczny, acz nie wierzę w żadne prawybory w szeroko pojętej opozycji i wspólnego kandydata w pierwszej turze. Każdy gra o swoje, więc Kosiniak-Kamysz, by konkurować z prezydentem Dudą, musiałby przejść z sukcesem przez pierwszą turę wyborów. Wtedy może z pewnością liczyć na poparcie całej opozycji i znacznej części niezaangażowanego centrum”.
https://www.rp.pl/Komentarze/311069893-Chrabota-Tusk-odchodzi-niech-zyje-nowe.html

— JACEK ŻAKOWSKI O DOBRYCH NASTROJACH POLAKÓW WOBEC ZAGROŻONEJ DEMOKRACJI NA KANWIE BADANIA YOUGOV
: “Bo co byśmy musieli pomyśleć o sobie, gdybyśmy przyjęli do wiadomości, że nasza demokracja jest poważnie zagrożona? Nie przez obce moce, ale przez nas samych, przez naszych kolegów, przyjaciół, sąsiadów oraz przez naszą własną bezsilność lub bezczynność, gdy trzeba dać im odpór. A co jeszcze gorsze: co byśmy mieli zrobić, żeby patrząc w lustro, nie widzieć ludzi, którzy marnują polską demokrację, gdy po pokoleniach marzeń wreszcie stała się możliwa? To jest przecież widok nie do zniesienia. Przyjemniej jest sobie powiedzieć: „Gdzie tam, zagrożona! W Polsce? Nigdy. Przecież nie ma większych demokratów niż my”. I już można wrócić do życia, jak zawsze”.
http://wyborcza.pl/7,75968,25383045,zagrozona-demokracja-alez-skad-polak-jest-pogodny-i-spokojny.html

— KATASTROFA Z BANASIEM W ODCINKACH – MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI W RZ: “Marian Banaś wciąż kieruje najważniejszą instytucją kontrolną w Polsce, zajmując według konstytucji jedno z najważniejszych stanowisk w państwie. Oczywiście domniemanie niewinności nakazuje zawsze ostrożnie stawiać zastrzeżenia i nie przesądzać o tym, czy jest on czegokolwiek winien. Ale polityka to nie prawo karne. A wizerunkowo ta cała historia jest dla PiS jedną wielką katastrofą rozpisaną na wiele odcinków”.
https://www.rp.pl/Komentarze/311069884-Szuldrzynski-Prezes-NIK-i-katastrofa-w-odcinkach.html

— NIE BĘDZIEMY W SPRAWIE BANASIA ZACHOWYWAĆ SIĘ WEDLE RECEPTY NEUMANNA – STANISŁAW KARCZEWSKI W ROZMOWIE Z JACKIEM NIZINKIEWICZEM W RZ: “Pytany o sprawę Mariana Banasia prezes Jarosław Kaczyński wyraził się bardzo jednoznacznie: „Nie ma świętych krów, wyjaśniamy sprawę”. PiS nie jest, jak Platforma, partią „ciepłej wody w kranie”. PiS jest partią ideową, konsekwentnie realizującą program, który zdobył zaufanie Polaków. Podejrzewanie nas o to, że będziemy uprawiać politykę wedle recepty posła PO Sławomira Neumanna (nieważne, jak bardzo ktoś jest umoczony, byle był nasz), jest nieporozumieniem”.

— PODEJMIEMY PRÓBĘ STWORZENIA WIĘKSZOŚCI W SENACIE – DALEJ KARCZEWSKI W RZ: “Jako największy klub w Senacie PiS podejmie misję stworzenia w nim większości. Na tym polega odpowiedzialna polityka. Senat ma być izbą zadumy i refleksji, a nie zadymy i awantury. Będziemy poszukiwali wsparcia dla naszego programu. Niektórzy zarzucają nam korupcję polityczną w tym kontekście. Gdybyśmy w ten sposób na to patrzyli, to jak należałoby nazwać dotychczasową praktykę transferów politycznych? Jak popatrzymy na karierę polityczną Bogdana Borusewicza, Radosława Sikorskiego, Michała Kamińskiego, Pawła Kowala, Leszka Millera, to nieżyczliwy obserwator mógłby powiedzieć, że zmieniali oni partie i komitety wyborcze jak rękawiczki”.

— KARCZEWSKI O OBCIĄŻENIACH KOSINIAKA NA LATA: “Ostatnie wybory dowiodły, że pan Kosiniak-Kamysz jest politykiem zdolnym. Największym jego obciążeniem jest jednak najnowsza historia partii, z której się wywodzi. Jeśli uda mu się od tej historii odciąć, to otworzą się przed nim nowe możliwości. Tylko że jest to zadanie na lata”.
https://www.rp.pl/Prawo-i-Sprawiedliwosc/311069883-Karczewski-Nikt-nie-ma-w-Senacie-wiekszosci.html

— ANONIMOWY POSEŁ PIS W TEKŚCIE AGATY KONDZIŃSKIEJ W GW O KULISACH ZGŁOSZENIA PAWŁOWICZ: “– Jeszcze bym rozumiał, gdyby Krystyna Pawłowicz była zgłoszona na początku boju o TK. Sędziowie, którzy nie chcieli odejść, uciekliby w popłochu. Ale teraz? Widzę tylko jedno wyjaśnienie. Miała to obiecane w zamian za rezygnację ze startu w wyborach – mówi poseł PiS”.
http://wyborcza.pl/7,75398,25384914,widze-tylko-jedno-wyjasnienie-kandydatury-pawlowicz-i-piotrowicza.html

— BYĆ MOŻE IZBY OBRACHUNKOWE BĘDĄ USTANAWIAĆ KOMISARZY W MIASTACH – PREZYDENT BYDGOSZCZY RAFAŁ BRUSKI W ONECIE: “Boję się tego, co już zrobił. Każdy będzie radził sobie z tym inaczej. Nasze miasto straci inwestycje, ale jakość życia nie spadnie. Ta zmiana nie odbije się w Bydgoszczy na komunikacji, liczbie przedszkoli czy jakości nauczania. Jest jednak wiele samorządów w gorszej sytuacji finansowej, gdzie nawet bieżące usługi komunalne będą ograniczane. Myślę, że 1/4 lub 1/5 samorządów w kraju może mieć wkrótce inwestycje na poziomie zerowym. Może być tak, że Regionalne Izby Obrachunkowe nie będą przyjmowały budżetów i trzeba będzie ustanawiać zarząd komisaryczny w gminach i miastach. Może taki jest plan PiS?”

— PREZYDENT BYDGOSZCZY BĘDZIE WYSYŁAŁ PREMIEROWI NEKROLOGI OSÓB, KTÓRE ZGINĘŁY NA DRODZE ŚMIERCI: “Żeby to się stało, mam zamiar wkrótce wdrożyć kontrowersyjny pomysł: od teraz, jeżeli na odcinku Bydgoszcz-Toruń będą ginąć ludzie, to będę wycinał nekrologi i będę je wysyłał do premiera. Będę to robił przy każdym śmiertelnym wypadku. Niech pan premier wie, że jest osobiście odpowiedzialny za to, czy ta droga powstanie. W tej chwili dk nr 10 to droga śmierci. Najwyższy czas to zmienić”.
https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/prezydent-bydgoszczy-boje-sie-tego-co-zrobil-pis/r612p6v

— 4 LATA TEMU Władysław Kosiniak-Kamysz został prezesem PSL.

— URODZINY: Krzysztof Kilian, Marcin Zaborski kończy 40 lat, Anna Gembicka, Robert Kwiatkowski, Anita Błochowiak.