— JACEK SASIN KOŃCZY DZIŚ 50 LAT.

— BUDKA PRZECIWNY JEDNEMU KANDYDATOWI OPOZYCJI W PIERWSZEJ TURZE – 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2019/11/06/

— PREMIER O BARDZIEJ SPRAWIEDLIWYM SYSTEMIE PODATKOWYM: “Przede wszystkim powinniśmy pracować nad bardziej sprawiedliwym systemem podatkowym i bardziej skutecznym ściganiem oszustw podatkowych. Niedawne śledztwo dziennikarskie wykazało, że roczne straty spowodowane działalnością mafii VAT w całej UE to 50 mld euro. Komisja Europejska szacuje, że te straty są nawet trzykrotnie wyższe – 150 mld euro – a drugie tyle co roku Unia traci na unikaniu podatku CIT. Łącznie 300 miliardów – a więc dwa razy tyle, ile wynosi roczny budżet Unii. Czas z tym skończyć, dlatego niedawno skierowałem do wszystkich premierów zaproszenie do wspólnych działań przeciwko przestępczości podatkowej. Jeśli będziemy tu skuteczni tak jak Polska była skuteczna w ostatnich kilku latach, budżet UE może być znacznie ambitniejszy”.

— PMM O POZYCJI NEGOCJACYJNEJ NAD PRZYSZŁYM BUDŻETEM UE: “Te negocjacje będą bardzo trudne, najtrudniejsze w historii, ale na pewno takie działania jak dzisiejsza deklaracja bardzo wzmacnia naszą pozycję negocjacyjną. Komisja Europejska widzi, że jej wyjściowe propozycje są po prostu nie do zaakceptowania. Oczywiście spodziewamy się, że w trakcie tych rozmów będą podejmowane próby rozbijania naszego sojuszu, ale jestem dobrej myśli – sądzę że uda się wynegocjować taki budżet, który będzie dobry i dla Polski i dla całej UE. Na pewno już teraz można powiedzieć że zyskaliśmy bezprecedensowy wpływ na to, jak będą wydawane pieniądze w ramach wspólnej polityki rolnej – ponieważ polski komisarz Janusz Wojciechowski będzie odpowiadał właśnie za rolnictwo. Polska jeszcze nigdy w historii nie miała tak ważnej teki w Komisji”.
https://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1438288,morawiecki-grupa-przyjaciol-spojnosci-budzet-ue-system-podatkowy.html

— SE SUGERUJE, ŻE PAD MOŻE ZABLOKOWAĆ NOMINACJE PIS DO TK: “Od poniedziałku mówi się, że te nominacje są kłopotliwym „prezentem” dla Andrzeja Dudy. Start swojej walki o reelekcję wyobrażał sobie zupełnie inaczej niż uzupełnienie składu sędziowskiego TK nazwiskami Pawłowicz i Piotrowicza. Okazuje się jednak, że prezydent może wyjść z całej sytuacji obronną ręką. – Na razie wiele wskazuje na to, że pod tymi nominacjami podpisu prezydenta nie będzie. To byłoby fatalne wejście w kampanię, bezlitośnie później wykorzystywane przez konkurentów – mówi „SE” jeden ze współpracowników Andrzeja Dudy. – Cały czas liczymy jednak na to, że decyzje będą zmienione i prezydent nie będzie miał takiego dylematu – dodaje”.
https://www.se.pl/wiadomosci/polityka/to-moze-byc-polityczna-bomba-duda-zablokuje-pawlowicz-i-piotrowicza-aa-C8ig-v3z2-tSsV.html

— DOMINIKA WIELOWIEYSKA W GW O STRATEGII PIS TOTALNEJ WOJNY KULTUROWEJ: “Kandydatury Krystyny Pawłowicz i Stanisława Piotrowicza, Antoni Macierewicz jako marszałek – senior, a wcześniej zapowiedź zakazu aborcji to elementy strategii na kampanię prezydenckiej PiS. W ten sposób Duda wykreuje się na jedynego obrońcę polskiej kultury, tradycji, Kościoła. Wystąpi jako polityk, który zagrodzi drogę lewicowym radykalizmom. Wojna religijna będzie dla nas wszystkich dewastująca. Pozostaje pytanie, czy Polacy się na to nabiorą i masowo ruszą na front, czy raczej zajmą pozycję obserwatorów, którzy nie dadzą się zmanipulować”.

— DLACZEGO REZYGNOWAĆ Z TEGO KURSU? – DALEJ WIELOWIEYSKA O RACHUBACH PIS: “Chyba pożałował wycofania Pawłowicz z wyborów parlamentarnych. Krewka posłanka, niestroniąca od agresywnych wystąpień, autorka słynnych słów o unijnej fladze jako szmacie, była i jest ikoną radykalnych nacjonalistów i przeciwników Unii Europejskiej. Może schowanie jej na czas kampanii przyczyniło się do dobrego wyniku Konfederacji, której sukces spędza Kaczyńskiemu sen z powiek. Ostry kurs – zdaniem lidera PiS – się opłaca, szczególnie w chwili, gdy Konfederacja może urosnąć w siłę. Kaczyński chce jej odebrać poparcie. Za wskazaniem Pawłowicz i Piotrowicza może też stać taka kalkulacja: ostry atak na sądownictwo nie zaszkodził PiS, dlaczego więc ta partia miałaby się cofać? Mimo obrzydliwej afery ze zorganizowanym szczuciem na niezależnych sędziów w internecie Zbigniew Ziobro osiągnął imponujący wynik wyborczy. Dlaczego więc rezygnować z tego kursu?”
http://wyborcza.pl/7,75968,25380142,totalna-wojna-kulturowa-to-strategia-pis-na-kampanie-prezydencka.html

— TAKTYKA TWARDYCH GESTÓW PIS, ALE TO TYLKO GESTY – MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI W RZ: “Kalkulacja była taka: wysyłamy do nich kilka gestów, które poprawią ich morale w sferze symbolicznej, ale nie utrudnią nam w sferze faktów transformacji PiS ku centrum. Wymienione wyżej osoby świetnie się nadają do takiej symbolicznej operacji. Macierewicz jako marszałek senior wygłosi zapewne płomienne przemówienie, odwoła się do najtwardszych prawicowych wartości – ale na tym się skończy. Gdy wybrany zostanie marszałek Sejmu, doceniony Marcierewicz będzie tytułowany marszałkiem seniorem. I tyle. Sytuacja w Trybunale Konstytucyjnym jest podobna. Od kiedy Julia Przyłębska została prezesem TK, radykalnie spadła liczba skarg kierowanych do tej instytucji. Nowi sędziowie do Trybunału dość szybko znikną z radaru opinii publicznej. A na razie pozwolą dopieścić radykałów. I na tym polega obecny manewr. Pytanie tylko, czy będzie wiarygodny dla bardziej umiarkowanych wyborców prawicy”.
https://www.rp.pl/Rzecz-o-polityce/311059889-Szuldrzynski-Taktyka-twardych-gestow-PiS.html

— KOALICJA OBYWATELSKA TRACI WYKRĘTY – PAWEŁ WROŃSKI W GW: “Decyzja Donalda Tuska o tym, by nie kandydować na prezydenta, wyrywa Koalicję Obywatelską ze stanu swoistego dziecięctwa. Nie ma już usprawiedliwień, wykrętów, już nikt nikomu nie stoi za plecami”.

— KIDAWA NAJSILNIEJSZĄ KARTĄ – DALEJ WROŃSKI: “Obecnie najsilniejszą kartą w wyborach prezydenckich jest Małgorzata Kidawa-Błońska. To, czy zostanie wyłoniona w prawyborach w PO, czy nie, jest sprawą drugorzędną. Ona albo Władysław Kosiniak-Kamysz są zdolni w wyborach prezydenckich pokonać Andrzeja Dudę. Trzeba w to tylko uwierzyć, nie pokłócić się i nie działać przeciwko sobie. Małgorzata Kidawa-Błońska jest wielbicielką bluesa i zespołu Dżem. Refren jednej z jego najsłynniejszych piosenek nosi tytuł „Sen o Victorii”. To mogłoby być dobre hasło kampanii wyborcze”j.
http://wyborcza.pl/7,75398,25381150,bialy-kon-nie-nadjechal.html

— TUSK NIÓSŁ OPOZYCJI NADZIEJĘ, WYMUSZAł POZÓR JEDNOŚCI – MICHAŁ KARNOWSKI: “cień potencjalnej kandydatury Tuska niósł opozycji (mimo wszystkich jego słabości) nadzieję. Wyczuwalny wyraźnie żal płacz strony lewicowo-liberalnej jest o tyle uzasadniony, że byłby to kandydat raczej bezdyskusyjny, zamykający wiele konfliktów, wymuszający jakiś pozór jedności. To ważne szczególnie w obliczu wyborów prezydenckich, które są dla polityków owocem szczególnie atrakcyjnym – dają wielką rozpoznawalność, otwierają możliwość wskoczenia do innej ligi, są pełne niespodzianek. Budzą zatem ogromne namiętności. Teraz obóz opozycyjny czeka, jak celnie napisał Konrad Kołodziejki, ostry wiraż”.

— ŻADEN INNY KANDYDAT NIE MOŻE LICZYĆ NA TAK BEZDYSKUSYJNĄ JEDNOŚĆ ZAPLECZA JAK TUSK – DALEJ KARNOWSKI: “Wszystko wskazuje, że prezydent Andrzej Duda zmierzy się zatem w II turze z Małgorzatą Kidawą – Błońską (najbardziej prawdopodobne) lub Władysławem Kosiniakiem – Kamyszem (mniej, ale możliwe) lub kimś z lewicy np. Adrianem Zandbergiem (byłaby to niespodzianka, ale wyobrażalna). Każdy z tych kandydatów jest w mojej opinii łatwiejszy do pokonania od Tuska przez prezydenta Andrzeja Dudę, każdy niesie inne wyzwania kampanijne. Żaden z nich nie może liczyć na tak bezdyskusyjną jedność zaplecza jakiej mógłby wymagać (inna sprawa czy by dostał) Tusk”.
https://wpolityce.pl/m/polityka/471669-to-konczy-kampanie-parlamentarna-otwiera-prezydencka

— DECYZJA TUSKA TO UZNANIE PRYMATU KACZYŃSKIEGO – MARCIN FIJOŁEK: “Decyzja Tuska to uznanie prymatu Kaczyńskiego w Polsce; przynajmniej dziś, na koniec roku 2019. Może rzeczywistość zmieni się w roku 2023 albo 2025, ale na dziś, po czterech latach rządów PiS Tusk zdaje się mówić: ja nie dam rady, radźcie sobie. Decyzja Donalda Tuska domyka pewien etap w polskiej polityce: etap, który kończy się spektakularnym zwycięstwem Jarosława Kaczyńskiego w tym pojedynku, niezależnie od wyników wyborów majowych. A Andrzej Duda? Cóż, musi robić swoje. Tylko tyle i aż tyle”.

— POZA PSL NIKT NIE MA DETERMINACJI – DALEJ FIJOŁEK: “Zarazem, mimo dramatycznie kurczącego się czasu, taki reset i zimny prysznic mogą otrzeźwić opozycyjne szeregi, zakończyć przewidywalny (także w kontekście wyników wyborów) spór PiS – antyPiS i wypłynąć na nieznane dotychczas wody. Poza PSL nie ma tu jednak determinacji, by takiego wyjścia poszukać, a sam Kosiniak-Kamysz nie da rady przebić się przez struktury, pieniądze i całą maszynę partii Schetyny”.
https://wpolityce.pl/m/polityka/471669-to-konczy-kampanie-parlamentarna-otwiera-prezydencka

— ZOSTAWIŁ PLATFORMĘ NA LODZIE – ANDRZEJ STANKIEWICZ: “Ale — wbrew twierdzeniom Tuska — jego rezygnacja ze startu wcale nie pomaga Platformie. Partia nie jest zupełnie gotowa do wyłonienia kandydata na prezydenta — i to z winy Tuska. To on przez całe rządy PiS będąc w Brukseli, jedną nogą tkwił wciąż w Polsce i w Platformie, wywołując wrażenie, że po zakończeniu misji szefa Rady Europejskiej, wróci na krajowe boisko i jego prezydencki kandydat opozycji stanie w szranki z Dudą. A teraz, za pięć dwunasta, zostawił Platformę na lodzie”.

— TUSK I TAK BĘDZIE GŁÓWNYM STRATEGIEM OPOZYCJI – DALEJ STANKIEWICZ: “Inna rzecz, że nawet nie startując na prezydenta, Tusk i tak będzie chciał się stać głównym strategiem opozycji anty-pisowskiej. Czyli, tak czy inaczej, wróci. Dlatego politycy PiS nie powinni się przedwcześnie cieszyć”.
https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/donald-tusk-nie-bedzie-kandydatem-na-prezydenta-dlaczego-analiza/h673hsv

— NIKT NIE CHCIAŁ USTĄPIĆ MIEJSCA TUSKOWI – JACEK GĄDEK W GAZECIE: “Dziś dla opozycji – tak PSL-u, jak i samej Platformy – Tusk w aktywnej i bieżącej polityce nie jest nikomu potrzebny. Ani jako kandydat na prezydenta, bo zamknąłby drogę do budowania własnej pozycji Małgorzacie Kidawie-Błońskiej. Ani dla PSL-u, bo jego start oznaczałby rywalizację z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. Ani Schetynie, bo powrót Tuska oznaczałby rychły koniec dzisiejszego szefa PO. Ani frondystom w Platformie, bo zamknąłby im drogę do nowego otwarcie w partii. Wszyscy oni przyjmą od Tuska poparcie, ale nikt miejsca mu ustąpić – wbrew publicznym deklaracjom – nie chciał”.
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,25381174,donald-tusk-od-dawna-nie-wierzyl-juz-w-swoje-zwyciestwo-w-wyborach.html

— OKO ANALIZUJE SZANSE KIDAWY JAKO NAJWIĘKSZE: “Naturalną kandydatką jest Małgorzata Kidawa-Błońska. W sondażu OKO.press ma po Tusku największe poparcie wśród wyborców Koalicji. Po drugie, ma relatywnie mały elektorat negatywny. Więcej niż 40 proc. odrzuceń Kidawa-Błońska ma tylko w grupie 60 plus (41 proc.), ludzi z wykształceniem zawodowym (43 proc.) i dochodem do 1500 zł (44 proc.), ale wśród osób z dochodami 1500-2500 jej siła odpychania spada do 35 proc., a od 2500 zł – już do 31 proc. Kidawa jest królową największych miast, gdzie głosowanie na nią wyklucza jedynie 18 proc. mieszkańców”.
https://oko.press/tusk-nie-bedzie-kandydowal-bylbym-obciazeniem-sondaz-oko-press-pokazuje-ze-moze-miec-racje/

— SYMBOLICZNE POŻEGNANIE MACIEREWICZA ZE STANOWISKAMI – ANDRZEJ STANKIEWICZ: “Z nikim przez ostatnie lata Antoni Macierewicz nie walczył tak brutalnie, jak z prezydentem. Czemu więc Andrzej Duda powierzył mu prestiżową misję marszałka seniora Sejmu? Bo to symboliczne pożegnanie Macierewicza ze stanowiskami. O powrocie do rządu ani kierowaniu Sejmem na stałe nie ma co marzyć. Choć Pałac Prezydencki kręci, uzasadniając swą decyzję, to pewne jest jedno: Duda nie przywraca Macierewicza do życia. To nie jest polityczne zmartwychwstanie. Wręcz przeciwnie, to symboliczne pożegnanie Macierewicza ze stanowiskami, bo o powrocie do rządu ani kierowaniu Sejmem na stałe nie ma co marzyć”.
https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/macierewicz-bedzie-marszalkiem-seniorem-sejmu/hj90rym

— MŁODA LEWICA KOŃCZY Z DUOPOLEM – KRZYSZTOF PACEWICZ W GW: “Polityka jest sztuką przekonywania ludzi, którzy naprawdę nie chcą czegoś zrobić, że jednak muszą, i to dla swojego dobra. Wyobrażacie sobie, jak trudno było Adrianowi Zandbergowi, Marcelinie Zawiszy czy Maciejowi Koniecznemu przekonać szeregowych członków partii Razem, która powstała na sprzeciwie wobec „postkomunistycznego” i „neoliberalnego” SLD, że teraz trzeba iść ze starymi towarzyszami ręka w rękę? Zgoda na tę decyzję wymagała bowiem ogólnopartyjnego referendum. Jeżeli liderom Razem to się udało, to znaczy, że nie ma dla nich rzeczy niemożliwych. Przekonanie Polek i Polaków, że potrzebują progresywnych podatków, legalnej aborcji i małżeństw jednopłciowych to przy tym bułka z masłem”.
http://wyborcza.pl/7,75968,25347533,mloda-lewica-dojrzala-i-jest-nie-do-zatrzymania-to-koniec-duopolu.html

— RZ O DYMISJI SZEFA ABW: “Decyzja o zmianach w kierownictwie ABW miała zapaść w ubiegłym tygodniu na wniosek ministra koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego. Piotr Pogonowski nie zachowa stanowiska szefa Agencji w nowym rządzie. Z informacji „Rzeczpospolitej” wynika również, że dojdzie do przebudowania służb – stanowisko ma stracić także szef Służby Wywiadu Wojskowego gen. Andrzej Kowalski. Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora, odpowiada nam dyplomatycznie: – Prof. Piotr Pogonowski jest szefem Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Zmiana na stanowisku szefa ABW nie jest obecnie rozważana”.
https://www.rp.pl/Sluzby-mundurowe/191109686-Rzecznik-ministra-koordynatora-sluzb-odpowiada-na-publikacje-Rzeczpospolitej.html

— GW O KANDYDATACH DO MINISTERSTWA CYFRYZACJI: “Na nowego ministra cyfryzacji są typowane zaledwie trzy osoby. Podczas rozmów o kształcie nowego rządu pod uwagę brani są podobno tylko były wiceminister sprawiedliwości, a obecnie minister bez teki Michał Woś, szefowa Instytutu Kościuszki Izabela Albrycht i obecny minister cyfryzacji Marek Zagórski”.
http://wyborcza.pl/7,156282,25374948,5g-w-ogniu-politycznych-przepychanek.html

— PIOTR WOŹNY O REWOLUCJI SOLAROWEJ: “Z fotowoltaiką będzie jak z telewizją kablową – porównuje już na początku naszej rozmowy Piotr Woźny, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. – Gigantyczne połacie budynków wielorodzinnych stały się doskonałą przestrzenią dla anten, co z pewnością przyczyniło się do popularyzacji kablówki w Polsce. Jestem przekonany, że z podobnym powodzeniem będą one służyć jako przestrzeń dla paneli słonecznych – wyjaśnia”.
http://wyborcza.pl/7,155287,25370143,prad-z-dachu-jak-telewizja-kablowa-czy-spoldzielnie-mieszkaniowe.html

— URODZINY: Jacek Sasin, Jacek Snopkiewicz.