— 35. ROCZNICA MĘCZEŃSKIEJ ŚMIERCI BŁ. KS. JERZEGO POPIEŁUSZKI: “Dziś, 19 października, przypada 35. rocznica męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. O godz. 18.w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu uroczystej Mszy św. w intencji kanonizacji błogosławionego przewodniczyć będzie kard. Kazimierz Nycz. W jej trakcie nastąpi poświęcenie kaplicy z relikwiami sutanny, która jest świadectwem męczeńskiej śmierci ks. Jerzego”.

— SYLWETKA KS. JERZEGO W KAI: “Słuchali go robotnicy i profesorowie, opozycjoniści i nawet partyjni. Przyjeżdżali ludzie z całej Polski, z miesiąca na miesiąc było ich coraz więcej. Nic dziwnego, że wkrótce ze strony władz pojawiły się prowokacje, próby nękania i naciski na kurię, by ograniczyć działalność tego księdza. Oskarżano, że uprawia politykę, inspiruje do manifestacji itp. Były to zarzuty fałszywe. W kazaniach Popiełuszki nie było akcentów politycznych, choć mówił o prawdzie, czasem niewygodnej. Koncentrowały się one jednak zawsze na Ewangelii w duchu przesłania św. Pawła: „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj” (Rz 12, 21). Mszom za Ojczyznę towarzyszyły bardzo liczne nawrócenia, wielu powracało do Kościoła po kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu latach, wielu prosiło o chrzest. Ludzie wychodzili z kościoła wyciszeni, uspokojeni wewnętrznie i skłonni do życzliwego patrzenia nawet na swych wrogów. Jak sam ks. Jerzy, który zimą, na początku stanu wojennego, ku zaskoczeniu wszystkich znajomych, wychodził z gorącą kawą do stacjonującego na ulicach wojska i milicji”.
https://ekai.pl/ks-jerzy-popieluszko-sylwetka-meczennika-2/

— SERWIS IPN O KS. POPIEŁUSZCE: https://popieluszko.ipn.gov.pl/xjp/

— KIDAWA POKRZYŻOWAŁA PREZYDENCKIE PLANY ZDANOWSKIEJ – PAWEŁ RUTKIEWICZ W ŁÓDZKIEJ GW: “Myślę, że Hanna Zdanowska starała się wybadać atmosferę wokół swojej ewentualnej kandydatury, ale plany pokrzyżowała jej Kidawa-Błońska – mówi nam osoba z otoczenia prezydent Łodzi”.

— RUTKIEWICZ O KALKULACJACH ZDANOWSKIEJ WZ Z KIDAWĄ: “Małgorzata Kidawa-Błońska, startując w ostatnich wyborach parlamentarnych z pierwszego miejsca KO w Warszawie, zdobyła ponad 416 tys. głosów, co było najlepszym wynikiem w kraju. Spekulując na temat tego, kto miałby być kandydatem lub kandydatką na prezydenta RP, Lenkowski wskazywał, że wiele zależy od wyników wyborów parlamentarnych. Zakładał przy tym, że Kidawa-Błońska – którą w minionej kampanii wyborczej KO prezentowało jako potencjalną premier – byłaby naturalną kandydatką na prezydentkę wówczas, gdyby KO odniosła sukces. Wynik jest jednak dość daleki od oczekiwań, w związku z czym w szeregach koalicji pojawił się postulat zmiany przywództwa. Nie jest jednak jasne, czy pozbawienie Grzegorza Schetyny przewodnictwa w KO nie będzie jednoznaczne z rezygnacją z proponowanego przez niego kandydata na prezydenta, którym – według nieoficjalnych informacji – miałaby być Kidawa-Błońska”.
https://lodz.wyborcza.pl/lodz/7,35136,25321200,wybory-prezydenckie-2020-hanna-zdanowska-miala-zakusy-pytanie.html

— MNIEJ NIŻ 2 PP I PIS BY STRACIŁ WŁADZĘ – PROF. JAROSŁAW FLIS W ROZMOWIE Z MICHAŁEM PŁOCIŃSKIM W RZ: “Po pierwsze, zaakceptują, że nie da się odnieść ostatecznego zwycięstwa, a po drugie, że o zwycięstwie na punkty, jakie w ostatnich wyborach ewidentnie odniósł PiS, przy tym rozłożeniu sił zawsze decydować będą wahacze. Czyli ci, którzy są w stanie zmienić zdanie. I takich wyborców nie musi być wcale wielu, bo przestawienie zwrotnicy jest dużo łatwiejsze niż budowanie torów i ciągnięcie wagonów. Nie zdążyłem jeszcze policzyć, ilu dokładnie wyborców musiałoby zmienić zdanie, by w zeszłą niedzielę władza trafiła w ręce opozycji, ale to na pewno mniej niż 2 proc. Choć więc zwykle debata polityczna działa jak wiadro pomyj – raczej nie uspokaja nastrojów – to wyniki wyborów są kubłem zimnej wody. Tu nie ma już o czym dyskutować, wszystko widać jak na dłoni”.
https://archiwum.rp.pl/artykul/1414387-Glupi-podli-i-ci-umiarkowani.html

— W SIECI LICZY SIĘ KREATYWNOŚĆ A NIE WYKUPOWANIE REKLAM – PAWEŁ SZEFERNAKER W ROZMOWIE Z PIOTREM WITWICKIM W RZ: “Tyle że w sieci liczy się kreatywność. Nasze spoty właśnie takie były. Użytkownicy odtwarzali je bez reklamy – i tak naprawdę to właśnie się liczyło. To, że się wykupi banery na portalach, ma umiarkowane znaczenie”.

— PREZES NA 41 KONWENCJACH, PREMIER PO KILKA SPOTKAŃ DZIENNIE – SZEFERNAKER O MASZYNIE PIS: “Równie ważne są przecież spotkania w terenie, a tu byliśmy dobrze naoliwioną maszyną. Prezes Jarosław Kaczyński był w każdym okręgu w Polsce. Odbył 41 spotkań-konwencji. U mnie w Koszalinie sala pękała w szwach, a nie wszyscy weszli ze względów bezpieczeństwa. W tym samym czasie premier Mateusz Morawiecki odbywał po kilka spotkań dziennie w różnych miejscach Polski”.

— W POLSCE TEŻ MOŻE BYĆ PARTIA KONSERWATYWNA RZĄDZĄCA JAK CDU WIELE KADENCJI – DALEJ SZEFERNAKER: “Chcieliśmy udowodnić, że możemy sprawować władzę dłużej. W Polsce utarło się, że partia może rządzić maksymalnie dwie kadencje, a ważne jest, by budować środowisko polityczne na lata. W Niemczech CDU sprawuje władzę przez wiele kadencji i to jest naturalne. Czas, by w Polsce też była prawicowa konserwatywna partia, która może sprawować władzę dłużej”.

— LUDZIE MIELI PRETENSJE, ŻE SĄSIAD MA BANER A ONI NIE – DALEJ SZEFERNAKER: “Byłem zaskoczony społecznym odzewem. Ludzie odzywali się nawet na terenie trudnego dla PiS okręgu koszalińskiego. Rzeczywiście, przez lata brakowało miejsc, gdzie można było wieszać banery. Teraz bywało tak, że wiele osób dzwoniło i prosiło, by powiesić u nich jakiś plakat. Spotkałem się z sytuacją, gdy ludzie mieli pretensje, że wisimy na płocie u sąsiada, a u nich nie”.

— SZEFERNAKER NA PYTANIE O TVP: “Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory cztery lata temu, choć nie sprawowało władzy. Wtedy telewizja publiczna atakowała nas przez 24 godziny na dobę. Proszę sobie przypomnieć, jak w 2015 roku traktowany był Andrzej Duda”.

— NARZUCILIŚMY SOBIE Z KANDYDATAMI DO SENATU ZASADY, KTÓRE NAM NIE POMOGŁY W UZYSKANIU WIĘKSZOŚCI
: “Opozycja wystawiła po wspólnym kandydacie w każdym okręgu, co skomplikowało sytuację. My w wielu miejscach nie wystawiliśmy kandydatów, którzy wcześniej od nas startowali. Przykłady senatorów Koguta czy Bonkowskiego pokazują też, że się oczyściliśmy. A Platforma nie miała problemu z poparciem dla Stanisława Gawłowskiego. Narzuciliśmy sobie zasady, które nam nie pomogły w tych wyborach. Wygraliśmy wybory do Senatu, ale nie mamy w nim większości”.
https://www.rp.pl/Plus-Minus/310189978-Pawel-Szefernaker-PiS-moze-rzadzic-tak-dlugo-jak-CDU.html

— CZY KACZYŃSKI STOI POD ŚCIANĄ? – AGATA KONDZIŃSKA I PAWEŁ WROŃSKI W GW
: “Zbigniew Ziobro i jego ludzie żądają, by PiS szybko przykręcił śrubę. Ale z otoczenia Jarosława Kaczyńskiego słychać, że przelicytowali”.

— ZIOBRO PRZELICYTOWAŁ, KACZYŃSKI TEGO NIE ZNOSI – ANONIMOWY POLITYK PIS W GW: “Bo w PiS na wymianę szefa rządu zgody nie ma. – Ziobro przelicytował. Miał mocną wyjściową pozycję negocjacyjną, ale niepotrzebnie pozwolił swoim ludziom, by publicznie podważali mandat Morawieckiego – mówi ważny polityk obozu władzy. Ziobryści grają nie na powołanie Kaczyńskiego, ale na odwołanie Morawieckiego. – Myśleli, że uwikłają PiS w podwójne negocjacje, ale jeśli Kaczyński czegoś nie znosi, to stawiania go pod ścianą. Ziobro tylko straszy, by w końcu wycofać się ze zmiany premiera i ugrać coś w zamian – twierdzi polityk, który zna kulisy rozmów”.
http://wyborcza.pl/7,75398,25323656,ziobro-stawia-pis-pod-sciana-chce-nowego-premiera-i-panstwa.html

— NAJWIĘKSZY SUKCES KACZYŃSKIEGO ALE ŻYCIE MU PRZYPOMNIAŁO, ŻE IE JEST WSZECHMOCNY – PIOTR ZAREMBA W DGP: “Kiedy Jarosław Kaczyński odnosił największy sukces, życie przypomniało mu brutalnie, że nie jest wszechpotężny. A nawet, że jego władza może teraz doznać poważnego uszczerbku”.

— PIS NIE WYGRAŁ POMIMO KACZYŃSKIEGO ALE DZIĘKI NIEMU – DALEJ ZAREMBA: “Co mówiła nam mina i mowa ciała Jarosława Kaczyńskiego w wieczór wyborczy 13 października 2019 r.? Można było odnieść wrażenie swobody, siły, panowania nad otoczeniem. Tak się zachowuje człowiek pewny swojej pozycji, który zrzucił z siebie ciężar. Sam udzielał głosu sobie i innym (w tym premierowi), milkł, po czym znowu przemawiał. Nie mogło być inaczej. Ponowne zdecydowane zwycięstwo wyborcze, bez precedensu w historii III RP, jest jego dziełem. Owszem, cztery lata wcześniej dyrygował wszystkim, ale był schowany za plecami Beaty Szydło. Nie czuł się na tyle silny, aby po tamtych wyborach zrobić premierem nie Szydło, a Piotra Glińskiego, chociaż wolał to drugie rozwiązanie. Teraz jest nie tylko autorem strategii, lecz także uznanym przez wszystkich wojownikiem. PiS wygrał nie pomimo niego, a dzięki niemu. To rodzi poczucie przewagi nad światem. A jednak w wystąpieniu Kaczyńskiego pojawiły się tony pełne rozczarowania. Przez jego twarz przebiegał cień melancholii. Wezwał do „refleksji nad tym, co się nie udało”. I przypominał swoim ludziom, że „poważna część społeczeństwa uznała, że nie należy nas popierać”.
https://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1435587,piotr-zaremba-kaczynski-wybory-pis-polityka.html

— KONRAD PIASECKI O ZGRYZIE PIS Z WYBORAMI PREZYDENCKIMI: “A to stawia przed Prawem i Sprawiedliwością jeszcze jeden problem – wybory prezydenckie. Nie trzeba nawet pisać, jak gigantycznym problemem dla rządzących byłaby zmiana lokatora pałacu przy Krakowskim Przedmieściu. Wynik tych wyborów pokazał, że nie jest to niemożliwe. Jeśli opozycja potraktuje pierwszą turę jako prawybory, a w drugiej skupi się wokół kandydata niepisowskiego (na dziś najbardziej prawdopodobna w tej roli wydaje się Małgorzata Kidawa-Błońska, chyba że ambicje powrotu ujawni Donald Tusk), to wszystko może się zdarzyć. Prezes PiS ma więc o czym myśleć. I ma się czym martwić”.
https://www.tvn24.pl/magazyn-tvn24/jak-wygrac-by-przegrac-wszystkie-zmartwienia-jaroslawa-kaczynskiego,240,4144

— MICHAŁ KARNOWSKI O ROZWADNIANIU TVP I TVN, KTÓRY WPROWADZA WIDZÓW W EMOCJONALNE DRGAWKI: “Bez zmiany tego stanu rzeczy ten statek będzie napotykał coraz większe fale. Bo jak pokazał 13 października, na historyczne przełamanie trudno liczyć nawet przy najbardziej udanej polityce społeczno-gospodarczej. Bo właśnie na tym polu rozgrywa się walka o trwałą dominację. Rozumiem, że wszystkiego nie da się zmienić. Ale robić tak mało? I już na marginesie: podpowiadają niektórzy, by teraz jeszcze TVP rozwodnić, złagodzić. Przy takim TVN, którego każdy serwis wprowadza widzów w emocjonalne drgawki i wzbudza panikę moralną! Cóż, powodzenia. Jak ktoś chce wjechać w grzęzawisko i ostrzeżeń nie słucha, pomóc mu się nie da”.
https://wpolityce.pl/m/polityka/469035-to-jest-sprawa-ktora-trzeba-nazwac-bez-ogrodek

— ANDRZEJ STANKIEWICZ O WOJNIE NA PRAWICY: “No to po wyborach maski opadły. W kampanii PiS prezentowało się jako ugrupowanie solidne, wiarygodne, a nadto zwarte i zdyscyplinowane. Wystarczyło jednak, by wynik wyborczy był gorszy od oczekiwanego i pierwszą rzeczą, którą zajęli się politycy obozu władzy, stało się pranie brudów. Do dziennikarzy na przemian wydzwaniają emisariusze wszystkich obozów PiS, opluwając pozostałych i starając się inspirować publikacje — by plwocina niosła się hen, hen. Opluwacze opowiadają, że Ziobro domaga się wyrzucenia premiera, choć to raczej spektakl, by ugrać więcej w innych obszarach. Bo Ziobro po prostu chce więcej władzy i pieniędzy dla swoich ludzi, a także zaostrzenia linii politycznej. Ziobrę wspierać ma sfrustrowana Beata Szydło, odsunięta na boczny tor, zaledwie szeregowa europosłanka”.

— CZYSTA NIENAWIŚĆ W ZJEDNOCZONEJ PRAWICY – DALEJ STANKIEWICZ: “Jak więc widać, nowy rząd powstanie nieprędko. Na osłodę łez dostaniemy za to serial o czystej nienawiści między głównymi graczami Zjednoczonej Prawicy. Na pewno, gdy już wreszcie się dogadają, ustaną swary i ruszy harmoniczna praca. Dla Polski, rzecz jasna”.
https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/newsletter-onetu-andrzej-stankiewicz-o-nienawisci-wewnatrz-pis/eg1lpdc

— BEZ ZMIANY LIDERA PO NIE RUSZY DO PRZODU, ODDAMY POLE LEWICY I BĘDZIEMY SCHNĄĆ – JOANNA MUCHA W ONECIE: “Nie, nie ma mowy o buncie. Ale w moim przekonaniu dominującą emocją wśród ludzi Platformy i naszych wyborców jest potrzeba zmiany. I poczucie, że bez zmiany przewodniczącego Platforma Obywatelska nie ruszy do przodu. Jeśli dziś nie zdecydujemy się na zmianę lidera, to oddamy pole lewicy, a my będziemy schnąć”.

— MUCHA ROZWAŻA START: “Rozmowy trwają. Wiem o kilku kandydatach, którzy rozważają swój start. Ja również rozważam start w wyborach na szefa PO. Prowadzimy w tej chwili rozmowy, jest za wcześnie na podjęcie decyzji. Nawet gdyby się okazało, że będzie kilku kandydatów, to jestem przekonana, że będziemy w stanie dojść do porozumienia. Będziemy pięknie ze sobą konkurować, a na finiszu będziemy wiedzieć co zrobić, żeby jeden z nas wygrał”.

— KIDAWA NATURALNĄ KANDYDATKĄ – DALEJ MUCHA: “Naturalną kandydatką jest Małgorzata Kidawa-Błońska. Ale być może kandydatów będzie więcej i zrobimy ciekawe, fajne prawybory?”
https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/czy-grzegorz-schetyna-straci-stanowisko-szefa-po-joanna-mucha-rozwaza-start/nmxtf38

— SZEF CIS O ZDJĘCIU ZAKAZU SEJMOWEGO DLA JAKUBA HARTWICHA: Syn nowo wybranej posłanki oczywiście będzie mógł uczestniczyć w zaprzysiężeniu. Zakaz jest nieaktualny. Straż Marszałkowska zmieniła decyzję podjętą w 2018 r., po proteście w Sejmie.

— O TYM, ŻE CHCE, ŻEBY BYŁ NA ŚLUBOWANIU MÓWIŁA NOWA POSŁANKA KO IWONA HARTWICH W POLSAT NEWS: – Zależy mi bardzo, żeby zakaz wstępu do budynku Sejmu został cofnięty dla wszystkich osób, które protestowały – powiedziała polsatnews.pl Iwona Hartwich. Ponad rok temu poznała ją cała Polska, gdy niepełnosprawni i ich opiekunowie manifestowali w parlamencie. 12 listopada Hartwich wróci na korytarze sejmowe, ale już w innej roli – posłanki. Przyznała, że ma traumę związaną z budynkiem Sejmu.
https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2019-10-19/syn-chce-byc-na-moim-zaprzysiezeniu-a-ma-zakaz-wstepu-hartwich-przed-sejmowym-debiutem/

— URODZINY: Beata Mazurek, Robert Lubański, NIEDZIELA: Piotr Guział.